Close
Faqja 10 prej 11 FillimFillim ... 891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 214
  1. #181
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Mustafa Nano Lexo Postimin
    Pastori Gjon Mek Artur eshte nje rufjan qe nuk e ka shokun?!
    Fillove lincimin e te krishtereve. Keshtu ti i fiton argumentet per botekuptimin tend ateist, duke i sulmuar te tjeret. Ti nese deshiron te ofrosh fakte eja ofroji si nje njeri normal por jo duke lincuar te tjeret.

    Kjo eshte videoja qe e permend Mustafa Nano. Pastori i nderuar nuk thote asgje te genjeshtert dhe te jashtezakonshme, ai thote se krijimi i botes dhe njeriut eshte ceshtje teologjike e jo shkencore sepse te vetmet te dhena rreth krijimit te botes e njeriut i kemi nga Bibla. Me fjale te tjera krijimi i botes mund te kuptohet vetem si nje veprim mbi natyror dhe nuk mund te sqarohet natyralisht sic mundohen te bejne ateistet. Apo me mire vellezer dhe motra hajde ta shajme kete pastor sepse ai nuk eshte shqiptar, nuk eshte ateist dhe nuk eshte mysliman.

    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 30-09-2016 më 07:49

  2. #182
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ty ta kom moti 'papa'. Kur te vish te deklarosh se te vjen keq per vrasje te njerezve ne emer te Zotit eja fol, debato, dhe me bej replika mua.
    "Cipirip" je, që s'ia ke iden as c'eshte shkenca e as c'eshte feja !

    Gazetaret shqiptar dje kishin publikuar nje lajm "senzasional" ku nje prift ne koma, kishte pare "Zotin" qe ishte femer !! Bera mend, thash : Cfar dallon nga dogma katolike, per ata qe "Zotin" e imagjinojn si qenie njerzore e seksit mashkullor ?! Po pra, ti mesi, je nga ata qe Zotin e konsideron si "burr" me tipare njerzore, per ty Zoti eshte krijes ! Ky eshte niveli injorant ne te cilin je futur.

  3. #183
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    "Cipirip" je, që s'ia ke iden as c'eshte shkenca e as c'eshte feja !

    Gazetaret shqiptar dje kishin publikuar nje lajm "senzasional" ku nje prift ne koma, kishte pare "Zotin" qe ishte femer !! Bera mend, thash : Cfar dallon nga dogma katolike, per ata qe "Zotin" e imagjinojn si qenie njerzore e seksit mashkullor ?! Po pra, ti mesi, je nga ata qe Zotin e konsideron si "burr" me tipare njerzore, per ty Zoti eshte krijes ! Ky eshte niveli injorant ne te cilin je futur.
    A fillove me endrra te njerezve a? Merru ti vella me endrra une per vete skam kohe. Nese ke argumente eja ofroji. Si nuk mund te beni nje postim pa shpikur nje gje prej vetit dhe pastaj te ma mveshni mua se kinse une besoj ashtu?!

  4. #184
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    A fillove me endrra te njerezve a? Merru ti vella me endrra une per vete skam kohe. Nese ke argumente eja ofroji. Si nuk mund te beni nje postim pa shpikur nje gje prej vetit dhe pastaj te ma mveshni mua se kinse une besoj ashtu?!
    http://www.insajderi.com/prifti-pret...e-eshte-femer/


    Një prift katolik nga Massachusettsi ishte shpallur zyrtarisht i vdekur për 48 minuta, para se mjekët mrekullisht të arrijnë ta vënë në funksion zemrën e tij. Pasi u kthye “nga të vdekurit”, ai pohoi se e njohu “Perëndeshën”, duke rrënuar pretendimet e Kishës katolike se Perëndia është mashkull.

    Prifti 71-vjeçar John Micheal O’Neal pretendon se ishte në Parajsë ku njohu “Perëndinë” të cilin e përshkruan si figurë të ngrohtë e të këndshme nëne.

    Pas sulmit në zemër që ndodhi më 29 janar, atë shpejt e dërguan në spital ku u shpall klinikisht i vdekur.

    Mjekët mrekullisht e kanë kthyer në jetë. Ndonëse besonin se ka përjetuar dëme të trurit, pas 48 minutash u kthye i vetëdijshëm për çdo gjë, transmeton Telegrafi.

    Ai e përshkroi përvojën e tij jashtë trupit duke thënë se në Parajsë takoi “Perëndeshën”.

    “Prania e saj ishte aq e këndshme dhe inkurajuese; kishte zë të butë dhe qetësues”, tha ai, duke shtuar se nuk ka asnjë problem për të që “Zoti është femër” sepse “ajo është gjithçka për të cilën ka shpresuar, madje edhe më shumë”.

    Sipas tij, ai do të përhap zërin për “Nënën e Shenjtë” pa marrë parasysh se çfarë mendojnë për këtë kolegët e ti

  5. #185
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Perse mirresh me endrra te njerezve dhe nuk u tregon se sipas fese tende Muhamedi shkoi me kalin me krah (Burak) ne qiell dhe takoi te gjithe profetet. Kjo krijese mitologjike vie nga paganizmi. Greket e vjeter kishin pegasusin.

    https://www.google.com/search?q=bura...s_AxMQ_AUIBigB

  6. #186
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Perse mirresh me endrra te njerezve dhe nuk u tregon se sipas fese tende Muhamedi shkoi me kalin me krah (Burak) ne qiell dhe takoi te gjithe profetet. Kjo krijese mitologjike vie nga paganizmi. Greket e vjeter kishin pegasusin.

    https://www.google.com/search?q=bura...s_AxMQ_AUIBigB
    Ajo ngjarje eshte e vërtet ! Kurse ti, merru me mitologjin greke, se ashtu keshtu, krishterizmi eshte kopje e paganizmit romak.

  7. #187
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Ajo ngjarje eshte e vërtet ! Kurse ti, merru me mitologjin greke, se ashtu keshtu, krishterizmi eshte kopje e paganizmit romak.
    Ku ka more krijese 'kali me krahe' o halladep. Si rrobot je bere more 2-3 fjali ske ku kapesh vecse krishterimi - krishterimi - katolicizmi- Papa- Papa....
    Ani kur po thu se kjo eshte e vertete krejt king po me bohesh...
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 02-10-2016 më 20:20

  8. #188
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Vinjol Lexo Postimin
    Shkencëtari Stephen Hawking paralajmëron njerëzimin që të bëjë kujdes, sa i përket jetës së mundshme jashtëtokësore.
    Hawking thotë se ne mund të jemi duke përdorur një metodë më të prapambetur sesa alienët, për të rënë në gjurmët e tyre. Deklaratën, shkencëtari e bëri në dokumentarin me titulli, “Vendet e preferuara të Stephen Haëking”.
    Sipas tij njerëzimi rrezikon që të përballet me një civilizim më të evoluar që mund të mos ketë një fund të mirë.
    Fizikanti Hawking ka bërë profeci të shumta në lidhje me rritjen e shfrenuar e teknologjisë, gjë që çon në zhdukjen e racës njerëzore.
    Po bre kete lajm e ndegjova ne lajme, a jane te cmendur keta ateiste totalisht apo cka eshte puna me ta? Me duket se jane duke bere gara me disa myslimane se cilet do ta e tregojne veten se kush eshte me i cmendur. Ani si flasin per ekzistencen e alieneve thu ti qe dje kane pire qaj rusi me ta.

    Huazoni kalin Burak te Muhamedit te myslimaneve me ate do te arrini te kontaktoni me shpejt alienet. Pha hahahahahaha, kush tha se ateistet nuk kane sens humori Mos i genjeni njerezit sepse te gjithe universin pervec botes po ta kerkosh nuk do te gjesh as edhe nje buburrec. Ne fillim Perendia krijoi qiejt e token.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 02-10-2016 më 20:06

  9. #189
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Duke dashur ta paraqesin Muhamedin Alejhi-Selam, si terrorist e gjdo gje te keqe tjeter, keta ne fund mundohen t'i largojn njerzit nga vemendja e Trinitetit ku eshte paganizëm puro-bruto ! Sepse po t'i ballafaqonim dy doktrinat fetare : Triniteti vs Njëshmëria e Zotit, ketyre te fundit do u del menjehere boja !
    Te krishteret nuk e paraqesin Muhamedin si te tille, ka edhe ateiste qe e thone kete pra vet duke u bazuar ne Kuran e Hadithe. Mos u mundo ta kthesh si te krishtere vs. Muhamed por arsye vs. kotesi. Nuk mund te fajesohemi ne te krishteret se kur nje njeri kryen marrdhenie seksuale me femije ne e gjykojme rende si pedofili. Kur myslimanet dhe ateistet gjykojne rende te krishteret dhe krishterimin per shkak te gabimeve te kryqezatave dhe inkuizicionit (pra veprime qe nuk justifikohen nga besimi krishter) perse te krishteret nuk do ta kene te njejten te drejte per t'i gjykuar dhe denuar veprimet e Muhamedit dhe Kuranit por jo vetem te tij por edhe te ateisteve Hitler dhe Stalin. Muhamedi vrau njerez vetem se e kritikuan?! Kush ia do te miren njerezimit nuk thirr per vrasje dhe nuk i vret per arsye banale krijesat e Zotit. Islami eshte i tille, eshte e vetmja fe ne te gjithe rruzullin tokesor ku thirret per vrasje dhe lufte ndaj njerezve qe nuk besojne ne ate fe.

  10. #190
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Te krishteret nuk e paraqesin Muhamedin si te tille, ka edhe ateiste qe e thone kete pra vet duke u bazuar ne Kuran e Hadithe. Mos u mundo ta kthesh si te krishtere vs. Muhamed por arsye vs. kotesi. Nuk mund te fajesohemi ne te krishteret se kur nje njeri kryen marrdhenie seksuale me femije ne e gjykojme rende si pedofili. Kur myslimanet dhe ateistet gjykojne rende te krishteret dhe krishterimin per shkak te gabimeve te kryqezatave dhe inkuizicionit (pra veprime qe nuk justifikohen nga besimi krishter) perse te krishteret nuk do ta kene te njejten te drejte per t'i gjykuar dhe denuar veprimet e Muhamedit dhe Kuranit por jo vetem te tij por edhe te ateisteve Hitler dhe Stalin. Muhamedi vrau njerez vetem se e kritikuan?! Kush ia do te miren njerezimit nuk thirr per vrasje dhe nuk i vret per arsye banale krijesat e Zotit. Islami eshte i tille, eshte e vetmja fe ne te gjithe rruzullin tokesor ku thirret per vrasje dhe lufte ndaj njerezve qe nuk besojne ne ate fe.
    O kalavesh i rrushit, ti sikur s'don me kuptu.

    Thelbi i debatit eshte : Cila FE paraqet te vërtetën ! Eja e flasim per doktrinen fetare se a eshte Triniteti apo Njëshmëria e Zotit e vërteta Absolute !
    Ti ketu i ik debatit dhe mirresh me Ajshën r.a., që nuk ishte Profete, por një grua e Muhamedit a.s. ! Ajshja r.a. ishte vajza e Ebu Bekrit r.a., dhe ky i'a premtoj vajzen pasiqe ishin gjithnje bashk ne udhetime, n'ato kohera sigurisht qe ka qen gje normale kjo pune ! Ti ndoshta nuk e din, ta them, bazen e histroris botrore dhe ke veshtiresi mendore per t'u vendos ne kontekstin e kohes, sepse deri para 50 viteve, keto gjera ishin normale edhe ne Evropen tende (meqense po e perveteson) te civilizuar !

    Pedofilia nuk eshte frut i nje martese, por i nje abuzimi seksual, i nje përdhunimi fizik e seksual pa dëshirën apo vetëdijën e njërës pal !
    Dikur edhe prifterinjt katolik kishin gra e familje, por çuditerisht u ndalua dhe kjo i qoj keta te fundit ne ate qe e quajm sipas kritereve qe te pershkruajta : Pedofili !

  11. #191
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    O kalavesh i rrushit, ti sikur s'don me kuptu.

    Thelbi i debatit eshte : Cila FE paraqet te vërtetën ! Eja e flasim per doktrinen fetare se a eshte Triniteti apo Njëshmëria e Zotit e vërteta Absolute !
    Ti ketu i ik debatit dhe mirresh me Ajshën r.a., që nuk ishte Profete, por një grua e Muhamedit a.s. ! Ajshja r.a. ishte vajza e Ebu Bekrit r.a., dhe ky i'a premtoj vajzen pasiqe ishin gjithnje bashk ne udhetime, n'ato kohera sigurisht qe ka qen gje normale kjo pune ! Ti ndoshta nuk e din, ta them, bazen e histroris botrore dhe ke veshtiresi mendore per t'u vendos ne kontekstin e kohes, sepse deri para 50 viteve, keto gjera ishin normale edhe ne Evropen tende (meqense po e perveteson) te civilizuar !

    Pedofilia nuk eshte frut i nje martese, por i nje abuzimi seksual, i nje përdhunimi fizik e seksual pa dëshirën apo vetëdijën e njërës pal !
    Dikur edhe prifterinjt katolik kishin gra e familje, por çuditerisht u ndalua dhe kjo i qoj keta te fundit ne ate qe e quajm sipas kritereve qe te pershkruajta : Pedofili !
    O shpirt ku te kam.
    I nderuar nuk mund te ndahet teologjia islame nga Muhamedi.
    Nuk ka cka te debatohet Triniteti me myslimane dhe ateiste. Myslimanet dhe ateistet nuk e njohin dhe nuk e besojne Biblen. Cdo sekonde do te ishte e humbur. Pjesa tjeter krejt eshte genjeshter, per momentin nuk po kam kohe te te pergjigjem per ate pjese, por shkurtimisht eshte kjo, Muhamedi pa ne enderr se nje engjull i Allahut po i binte Aishen e virgjer 9 vjecare si dhurate, Muhamedi mendoi se kjo ishte dhurate nga Allahu, andaj qe te nesermen ia kerkoi mikut te tij femijen per martese. Mesimi qe nxjerrim nga ky veprim eshte ky. Sido qe ta interpretosh Muhamedi del ketu cullak dhe veprimi i tij nuk mund te justifikohet...

    Nuk mund ta personalizoni debatin, duke me nxjerre 'mesia4ever vs atheist and muslims', por 'reason versus falsehood...'
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 28-10-2016 më 16:34

  12. #192
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    O kalavesh i rrushit, ti sikur s'don me kuptu.

    Thelbi i debatit eshte : Cila FE paraqet te vërtetën ! Eja e flasim per doktrinen fetare se a eshte Triniteti apo Njëshmëria e Zotit e vërteta Absolute !
    Ti ketu i ik debatit dhe mirresh me Ajshën r.a., që nuk ishte Profete, por një grua e Muhamedit a.s. ! Ajshja r.a. ishte vajza e Ebu Bekrit r.a., dhe ky i'a premtoj vajzen pasiqe ishin gjithnje bashk ne udhetime, n'ato kohera sigurisht qe ka qen gje normale kjo pune ! Ti ndoshta nuk e din, ta them, bazen e histroris botrore dhe ke veshtiresi mendore per t'u vendos ne kontekstin e kohes, sepse deri para 50 viteve, keto gjera ishin normale edhe ne Evropen tende (meqense po e perveteson) te civilizuar !

    Pedofilia nuk eshte frut i nje martese, por i nje abuzimi seksual, i nje përdhunimi fizik e seksual pa dëshirën apo vetëdijën e njërës pal !
    Dikur edhe prifterinjt katolik kishin gra e familje, por çuditerisht u ndalua dhe kjo i qoj keta te fundit ne ate qe e quajm sipas kritereve qe te pershkruajta : Pedofili !
    I nderuar nese nje 51 vjecar kryen marrdhenie seksuale me femije ne cfaredo rrethane ky veprim ka vetem nje emer: pra eshte perdhunim. Edhe nese femija ne fjale nuk ka rrezistuar.
    Ne kontekstin e kohes ne paganizem vajzat i varrosnin per se gjalli por edhe femijet e te dyja gjinive i sakrifikonin per zotat pagane. Sipas logjikes tende te palogjikshme nese Muhamedi do te kishte varrosur nje vajze per se gjalli ai do te ishte i justifikuar 'sepse ne ate kohe te gjithe e benin kete'...
    Disa myslimane pavaresisht urretjes se tyre te semure ndaj cifuteve kur deshirojne t'i justifikojne veprimet e Muhamedit thone se 'epo edhe disa cifute e benin kete, pra martoheshin me vajza te vogla'?! Epo more Evian injoranti me hanger cifutet m.u.t. a han edhe ti? Jo. E perse han me kenaqesi per rastin e Muhamedit.
    Mos e merr more shembull Evropen, le ti Evropen vlla, ne Evrope ka vajza qe gjate jetes se tyre kryejne marrdhenie seksuale me qindra djem e burra por ketu eshte debati per Islam dhe Krishterim. Cka ben Evropa nuk d.m.th. se eshte Krishterim... po leji keto dallavere po eja deklaro se Muhamedi ishte manipulator e fallsifikator dhe eja ne te verteten...
    Kur fole per Evrope fol per Evrope, kur fol per Islam fol per Islam, kur fol per Krishterim fol per Krishterim, e ku for per ateizem fol per ateizem...
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 30-10-2016 më 22:28

  13. #193
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga ukhti.qendresa Lexo Postimin
    A duhet festuar Halloween?
    Leje moj ti oj zonjushe Halloweenin se me shume feste e te vdekurve e ke fene tende te coroditur qe shkakton mijera luftera te pafundme dhe miliona viktima. Shih Lindjen e Mesme e deri ne Pakistan... Ne te vertete fese tende duhet te i ndrrohet emri e ta quajme fe e te vdekurve. A ka me Halloween se feja jote, ku glorifikohen njerezit me te keqinje, me manipulatore e me dallavergjinje qe kane jetuar ndonjehere. Aty ku hin islami aty vetem paqe ska por luftera e konflikte konstante.

  14. #194
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Dikur edhe prifterinjt katolik kishin gra e familje, por çuditerisht u ndalua dhe kjo i qoj keta te fundit ne ate qe e quajm sipas kritereve qe te pershkruajta : Pedofili !
    Ti po flet per moral, ti qe mbron vrasjen e te krishtereve vetem per mendim ndryshe?! Corod do te jesh 'hon e don' me kete mentalitet.

  15. #195
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Thelbi i debatit eshte : Cila FE paraqet te vërtetën ! Eja e flasim per doktrinen fetare se a eshte Triniteti apo Njëshmëria e Zotit e vërteta Absolute !
    Le te flasim per doktrinen fetare!
    1)
    Kristerimi ne urdherese e pare nga te dhjetat ka te shkruar: Unë jam YHWE, Perëndia yt, që të nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtëpia e robërisë.- Pra zoti flet ne veten e pare njejes!
    Islami nuk ka asnje shprehje te Allahut ne Kuran qe te flase per veten e vet!Madje, kur i drejtohet Muhamedit(muslimaneve) filln gjithmone me "Ne....", pra ne shumes!
    2)
    Krishterimi flet per "trinitet", qe do te thote tre personat qe formojne Zotin: Atin , Birin dhe Shpirtin e Shenjte!! Nje koncept filozofik i logjikshem qe pasqyrohet ne Njeriun: trup+ mendje+shpirt ose edhe thjesht ne elemente te thjeshte si uji: atom+atom+atom!
    Islami (muslimanet) bertet per "Njeshmerine e Allahut", gje qe s'gjendet kerrkund ne Kuran!! Ajo qe gjendet ne Kuran jane tre elemente te perjetshem: Allahu+Froni i Allahut+Kurani i Allahut!!
    Madje, muslimanet qe aq shume pellasin per "njeshmeri", s'ia kane as idene konceptit "njeshmeri", perderisa ngaterrojne termat harape "tehuid"(unitet) me "wahaid" (njeshmeri)!
    3)
    E verteta "absolute" qe permend zotrote nuk eshte prone e muslimaneve dhe as e Muhamedit, madje, ne Kuranin tuaj te dashur e keni te urdheruar ne versetin 10:94 qe te pyesni te krishteret nese nuk kuptoni ndonjerin nga ligjet e Zotit: Nëse ke ndonjë dyshim në lidhje me çka të është zbuluar nga Zotëruesi yt, atëherë pyeti ata që lexojnë shkrimin paraprak. Vërtetë, e vërteta ka ardhur te ti prej Zotëruesit tënd. Mos ji me dyshuesit.
    Ju myslimanet nuk jeni ne gjendje te shpjegoni asgje ne menyre logjike, pasi ne njerin apo tjetrin kah ju del gjithmone se Kurani eshte nje liber i pallavrave dhe se Muhamedi s'eshte tjeter perveçse nje genjeshtar!!

    Ti ketu i ik debatit dhe mirresh me Ajshën r.a., që nuk ishte Profete, por një grua e Muhamedit a.s. ! Ajshja r.a. ishte vajza e Ebu Bekrit r.a., dhe ky i'a premtoj vajzen pasiqe ishin gjithnje bashk ne udhetime, n'ato kohera sigurisht qe ka qen gje normale kjo pune ! Ti ndoshta nuk e din, ta them, bazen e histroris botrore dhe ke veshtiresi mendore per t'u vendos ne kontekstin e kohes, sepse deri para 50 viteve, keto gjera ishin normale edhe ne Evropen tende (meqense po e perveteson) te civilizuar !
    Nuk ka asnjefare debati per sa i perket pedofilise se Muhamedit!! Nje burre shteti qe martohet me nje vajze 6 vjeçe te cilen e zhvirgjeron ne moshen 9 vjeçare, eshte perbindesh!!! Shto ketu edhe faktin se hiqej si i derguar i "zotit", perfundimi nuk mund te jete tjeter!!

    Pedofilia nuk eshte frut i nje martese, por i nje abuzimi seksual, i nje përdhunimi fizik e seksual pa dëshirën apo vetëdijën e njërës pal !
    Si e kuptoi profeti yt se Aishja 6 vjeçare ishte e vetedijshme se çfare do t'i punonte plaku 52 vjeçar???! I fryu ne vesh Xhebrahili apo Shejtani??! Ne cilin vesh i peshtyu??! Hajt na e shpjego pakez ti mysliman, neve qe jetojme ne kontinentin e kultures judeo-kristiane te shekullit XXI!!!!

    Dikur edhe prifterinjt katolik kishin gra e familje, por çuditerisht u ndalua dhe kjo i qoj keta te fundit ne ate qe e quajm sipas kritereve qe te pershkruajta : Pedofili !
    Pra, muhamedan, ti barazon Muhamedin tend "profet" me prifterinjte e thjeshte katolike, e deri ketu asgje per t'u çuditur nese hedhim ne kosh tere blegerimat e juaja mbi "persosmerine" e harapit, por , pse kriteri i "deshires dhe vetedijes" se te abuzuarit funksionoka vetem per pedofilin e Allahut dhe jo per pedofilet e Kishes Katolike???!
    Jarigas

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    bojana (24-12-2016)

  17. #196
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-12-2016
    Postime
    44

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Kam ca pyetje :
    1. Pse Zoti vrau vetem ?
    2. Pse Perendija nuk din ne cilen dit ka krijuar njeriun ? Zanafilla 1 - thot ne diten e gjashte! Zanafilla 2 - thot ne diten e peste !
    3. Pse te krishteret habe mishin e derrit ? Dhjata e vjeter ndalon kete dhe Jezu Krishtin ne dhjaten e re thot qe " nuk ka ardh te ndryshoj ligjin, por te plotesoj ate" !

    Per sonte mjaft i ke, pergjigju ketyre pyetje pastaj te parashtrojme tjera

  18. #197
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga NderiUniversit Lexo Postimin
    Kam ca pyetje :
    1. Pse Zoti vrau vetem ?
    2. Pse Perendija nuk din ne cilen dit ka krijuar njeriun ? Zanafilla 1 - thot ne diten e gjashte! Zanafilla 2 - thot ne diten e peste !
    3. Pse te krishteret habe mishin e derrit ? Dhjata e vjeter ndalon kete dhe Jezu Krishtin ne dhjaten e re thot qe " nuk ka ardh te ndryshoj ligjin, por te plotesoj ate" !

    Per sonte mjaft i ke, pergjigju ketyre pyetje pastaj te parashtrojme tjera
    Ne nje postim ne temen 'A eshte ky Islami i vertete' fillove me akuza se te krishteret jane vrases te myslimaneve por edhe te njerezve te tjere, ketu kinse behesh sikur interesohesh rreth besimit krishter dhe Bibles.
    Je i mireseardhur te shtrosh pyetje por se pari kerko falje per ate akuze qe bere ndaj te krishtereve pastaj mund te bisedojme. Sa i perket bombardimit te Alepos dhe vrasjes se femijeve aty te krishteret e sinqerte jane distancuar me kohe, vetem qe ti ske lexuar nuk d.m.th. se te krishteret i perkarhin ato vrasje. Po cfar nderi i Universit ti kur e fillove menjehere ne te parin postim me shpifje e genjeshtra.
    Nuk do te kesh replike dhe pergjigje per kete postim pa kerkuar falje se pari.

  19. #198
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-12-2016
    Postime
    44

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ne nje postim ne temen 'A eshte ky Islami i vertete' fillove me akuza se te krishteret jane vrases te myslimaneve por edhe te njerezve te tjere, ketu kinse behesh sikur interesohesh rreth besimit krishter dhe Bibles.
    Je i mireseardhur te shtrosh pyetje por se pari kerko falje per ate akuze qe bere ndaj te krishtereve pastaj mund te bisedojme. Sa i perket bombardimit te Alepos dhe vrasjes se femijeve aty te krishteret e sinqerte jane distancuar me kohe, vetem qe ti ske lexuar nuk d.m.th. se te krishteret i perkarhin ato vrasje. Po cfar nderi i Universit ti kur e fillove menjehere ne te parin postim me shpifje e genjeshtra.
    Nuk do te kesh replike dhe pergjigje per kete postim pa kerkuar falje se pari.
    Ashtu pra te krishteret e sinqerte jane larguar nga bombardimi i Alepos , vetem ata jo te sinqertit qe bombardojne dit e nate nuk jane.
    Te njejten e themi edhe ne muslimanet kur disa terroriste ne emer te Islamit bejne akte terroriste, se distancohemi nga ata, se feja jone nuk e lejon nje gje te tille, po juve as qe i degjoni kete fjale, na futni ne te njejtin thes me ata, nje % shum e vogel e muslimaneve!
    Ke marre ti donjehere falje, u ke kerkur falje ti 99% te muslimaneve qe as kane te bjene me ato akte terroriste, dhe as qe i perkrahin, u ke kerkuar falje ti atyre ?!!!

    Kur te kerkosh ti falje 99% te muslimanve , atehere do te kerkoj falje une ty !!! Po per tani te gjithe jeni njesoj , ska dallim midis nje rusi , ose nje greku qe kerkon te pi gjak shqiptari, e kam fjalen per ushtaret grek , jam i sigurte qe ke pa videon online, lajm i raportuar nga TopChannel! qe duan te shkojne deri ne Stamboll .

    Tani nese je i krishter i vertete , pergjigju ne pyetjet e mija, ose valle nuk ke njohuri te bollshme fetare te pergjigjesh, ne ate rast dmth pranon kapitulimin tend .

    Kalofsh bukur.

  20. #199
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga NderiUniversit Lexo Postimin
    Ashtu pra te krishteret e sinqerte jane larguar nga bombardimi i Alepos , vetem ata jo te sinqertit qe bombardojne dit e nate nuk jane.
    Te njejten e themi edhe ne muslimanet kur disa terroriste ne emer te Islamit bejne akte terroriste, se distancohemi nga ata, se feja jone nuk e lejon nje gje te tille, po juve as qe i degjoni kete fjale, na futni ne te njejtin thes me ata, nje % shum e vogel e muslimaneve!
    Ke marre ti donjehere falje, u ke kerkur falje ti 99% te muslimaneve qe as kane te bjene me ato akte terroriste, dhe as qe i perkrahin, u ke kerkuar falje ti atyre ?!!!

    Kur te kerkosh ti falje 99% te muslimanve , atehere do te kerkoj falje une ty !!! Po per tani te gjithe jeni njesoj , ska dallim midis nje rusi , ose nje greku qe kerkon te pi gjak shqiptari, e kam fjalen per ushtaret grek , jam i sigurte qe ke pa videon online, lajm i raportuar nga TopChannel! qe duan te shkojne deri ne Stamboll .

    Tani nese je i krishter i vertete , pergjigju ne pyetjet e mija, ose valle nuk ke njohuri te bollshme fetare te pergjigjesh, ne ate rast dmth pranon kapitulimin tend .

    Kalofsh bukur.
    Atehere, menderiUniversit:
    1) ata qe bombardojne Alepon jane muslimane te tjere, te cileve sunitet, vellezerit e tu, u shpallen lufte, duke perdorur pikerisht ata femije qe gjasme zotrote qan, si mish per top e si mburoja njerezore!
    2) ju mazllemat qe "distanzoheni" nga terroristet islamkke, jeni mashtrjes se vetvetes pikesepari, e tete tjereve pastaj, pasi pellitni se feja juaj njk e lejon nje gje te tille, ndersa e verteta eshte se eshte pikerisht feja islame qe nxit terrorizmin!! Kurani, te cilin terroristet citojne me perpikmeri, eshte i mbushur me urdheresa per vrasje te qafirave, mushrikeve, xhahileve, me nje fjale te te gjithe jomyslimaneve!! Ju mazllemat qe kerkoni te fshihni kete te vertete, jeni ndihmesit me te medhenj te terroristeve!!
    3) 99% e mazllemave, besojne se Kurani eshte fjale e Zoti, prandaj nuk jane me pak se terroristet, perveçse guximit per te njekur urdheresat e Allah-Muhamed-Shejtanit te shkruara ne Kuran!!
    4) Nuk ka pse duhet te kerkoje falje nje shqiptar per ate qe bejne apo mendojne ushtaret greke a po turq, ,e s'ak pse te na interesoje se ushtaret greke duan te shkojne deri ne Stamboll, ish-Kostatinopoli qe islamiket e pushtuan me terror fetar!
    5) Kur te besh pyetje rreth Bibles, duhet te sjellesh versetin qe nuk ke kuptuar dhe pastaj te kerkosh pergjigje, e jo te pellasesh gomarlleqet qe ke degjuar ne xhami!
    6) Ben mire qd te pyesesh te krishteret per gjera qe nuk kupton ne Kuran , pasi edhe profeti yt analfabet e ka te urdheruar qe nese ai si analfabet beduin qe ishte, nuk arrin te kuptoje ndo je fjale te Allahut, duhet te pyese te krishteret(kuran 10:94)! Por, te pyesesh per Biblen, qe ti si mazllem e ke te ndaluar nga hoxhallaret t alexosh, edhe pse Kurani te urdheron ta besosh, eshte gomarllek tipik prej mazllemi te dudumosur ne xhami!!
    Jarigas

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    bojana (27-12-2016)

  22. #200
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-12-2016
    Postime
    44

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Atehere, menderiUniversit:
    1) ata qe bombardojne Alepon jane muslimane te tjere, te cileve sunitet, vellezerit e tu, u shpallen lufte, duke perdorur pikerisht ata femije qe gjasme zotrote qan, si mish per top e si mburoja njerezore!
    E vertete deri diku, por harrove te permedish vellezerit e tu rus, qe bombarojne dite e nate me aeroplana!
    2) ju mazllemat qe "distanzoheni" nga terroristet islamkke, jeni mashtrjes se vetvetes pikesepari, e tete tjereve pastaj, pasi pellitni se feja juaj njk e lejon nje gje te tille, ndersa e verteta eshte se eshte pikerisht feja islame qe nxit terrorizmin!! Kurani, te cilin terroristet citojne me perpikmeri, eshte i mbushur me urdheresa per vrasje te qafirave, mushrikeve, xhahileve, me nje fjale te te gjithe jomyslimaneve!! Ju mazllemat qe kerkoni te fshihni kete te vertete, jeni ndihmesit me te medhenj te terroristeve!!
    Kurani lejon luften mbrojtese okay . Shum qarte shkruan aty, po ti nuk ke kapacitet ti kuptojsh fjalet e Kuranit. Po e perseris me shprese qe kesaj rradhe do ti kuptojsh verset e Kuranit sa po i perket luftes. Kurani thot " Luftoni ata qe ju luftojne, vrisni nga ti gjeni , DHE LARGONI ATA PREJ TOKAVE NGA TE CILAT ATA U KANE LARGUAR JUVE, dhe kur ta arrini kete, atehere ndaleni luften, sepse ALLAHU NUK I DO ATA QE BEJNE LUFTE!
    Dmth lufta lejohet kur dikush te sundon, kur dikush te okupon tokat, dhe te lejohet deri sa ti kthejsh Tokat dhe ti largojsh agresoret okay, Jarigas, e kuptove tani llogjiken e Kuranit ose jo?
    3) 99% e mazllemave, besojne se Kurani eshte fjale e Zoti, prandaj nuk jane me pak se terroristet, perveçse guximit per te njekur urdheresat e Allah-Muhamed-Shejtanit te shkruara ne Kuran!!
    4) Nuk ka pse duhet te kerkoje falje nje shqiptar per ate qe bejne apo mendojne ushtaret greke a po turq, ,e s'ak pse te na interesoje se ushtaret greke duan te shkojne deri ne Stamboll, ish-Kostatinopoli qe islamiket e pushtuan me terror fetar!
    Ne fakt 100% e muslimaneve besojne se Kuran eshte liber i Zotit. 100% okay! Por nga kjo une kuptoj se ate qe thua ti eshte jo te gjithe te krisheret besojne qe Bibla eshte liber i Zotit ashtu?
    Sepse sipas teje te besojsh 99% ne nje liber te jete liber i Zotin, nuk paska qene ne rregull! Dmth numri i njerezve qe besojne ne libra fetare qe jane libra te Zotit, duhet te jete me i vogel ashtu ?!!
    Kjo tregon besimin tend ne Perendi, qe e ke te dobet .
    Sa i perket Konstantinopolit, mos haro qe i njejti Konstantinopol , tan kohen mundoheshte ti "kthej" tokat e humbura ne lindjen e mesme. Andaj duheshte te qetesohet, te pushtohet per hir te paqes, e jo te okupimit.
    5) Kur te besh pyetje rreth Bibles, duhet te sjellesh versetin qe nuk ke kuptuar dhe pastaj te kerkosh pergjigje, e jo te pellasesh gomarlleqet qe ke degjuar ne xhami!
    6) Ben mire qd te pyesesh te krishteret per gjera qe nuk kupton ne Kuran , pasi edhe profeti yt analfabet e ka te urdheruar qe nese ai si analfabet beduin qe ishte, nuk arrin te kuptoje ndo je fjale te Allahut, duhet te pyese te krishteret(kuran 10:94)! Por, te pyesesh per Biblen, qe ti si mazllem e ke te ndaluar nga hoxhallaret t alexosh, edhe pse Kurani te urdheron ta besosh, eshte gomarllek tipik prej mazllemi te dudumosur ne xhami!!
    Cudi Profeti im edhe se beduin analfabet, la mbrapa nje liber pa gabime ( nuk gjen gabim shkencor ne Kuran ), ndresa autoret e Bibles edhe pse nen frymezimin e Perendise, lane mbrapa libra qe bien ndesh me shkencen ne cdo drejtim!
    Valle ndoshta Perendija i ka frymezuar autoret e Bibles ne kohe te gabuar, kur ata kane qene te dehur !!! Thjesh nje ide , sepse ska se si sqarohen gabimet ne Bibel. Dikush ka qene i dehur, ose Perendija ose autoret e Bibles!!!
    Paramendo aq te dehur sa qe thuajne se unikornat na paskan ekzistuar nje kohe .


    Me Respket

    Nderi i Universit

Faqja 10 prej 11 FillimFillim ... 891011 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •