Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-02-2009
    Postime
    93

    Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Pershendetje
    Desha t bej nje pyetje n lidhje me ndarjen e Kishes Katolike dhe Ortodokse,cila esht arsyeja e ndarjes se Kishave dhe cilat jan dallimet kryesore mes tyre do doja nje pergjigje t zgjeruar.

    Kerkoj falje nese tema ka qen e hapur me heret

    Faleminderit

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Si vit ndarje njihet viti 1054 ku arsyet kryesore ishin dy.
    E para ishte pozicioni Patriarkut te Romes qe pretendonte te ishte mbi te tjeret si pasardhes i Shen Pjetrit dhe e dyta ka lidhje me nje pranim ne Besoje ku thuhet se Shpirti i Shenjte rrjedh prej Atit dhe prej Birit. Patriarku i Antiokise (Turqise) me duket nuk e pranonte kete gje dhe e quante blasfemi. Ai i qendronte mendimit se Shpirti i Shenjte rrjedh vetem prej Atit.
    Per me shume:
    it.m.wikipedia.org/wiki/Grande_Scisma
    La verita' ti rendera' libero!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Dy diferencat me te medha jan keto qe permend volsiv.

    Ortodokset mbrojn se prej atit buron Shpyrti i Shenjte (dhe prej Atit u Lind Biri i Perendis (Krishti) ).
    Katoliket besojn se Shpyrti i Shenjte buron dhe prej Birit.

    Katoliket mbrojn se papa eshte i pa gabishem dhe eshte vazhdimtar i apostul Pjetrit dhe perfaqesues i Krishtit ne toke.
    Ortodokset mbrojn se vetem apostujt ishin te pa gabishem fal "ndricimit" te vecant qe moren nga Shpyrti i Shenjte dhe koke e Kishes ne tok e ne qiell eshte vet Krishti dhe jo papa.

    Katoliket detyruan prifterinjt te mos martohen, ortodokset mbrojn se prifti mund te zgjedh te martohet po deshiron.

    Katoliket mbrojn se shpyrtet pas vdekjes pastrohen nga njollat nga te cilat nuk u pastruan sa ishin ne toke.
    Ortodokset mbrojn se vetem kryqezimi i Krishtit (pra Krishti) pastron njollat ne permjet sakramentit te refimit ketu ne toke. Ortodokset mbrojn se pas vdekjes nuk ka me pastrim, dhe vijon gjykimi.

    Katoliket mbrojn se veprat e mira te Shen Maris dhe te te shenjtve teprojn, kete tepric papa mundet ta perdor per shpetimin e atyre qe nuk kan vepra te mira.
    Ortodokset mbrojn se c'do shpyrt do gjykohet sipas veprave te veta vetem.

    Katoliket mbrojn se e Tereshenjta u lind pa mekatin qe eshte pasoj e Adamit, ortodokset mbrojn se u lind me kete mekat (me te cilin linden te gjith njerzit) dhe pas vizites te engjellit Gabriel
    Ajo u pastrua krejtesisht.

    Katoliket mbrojn se e Tereshenjta u ngrit ne qiell si Krishti dhe e adhurojn si Perendi, ortodokset mbrojn se trupi i Tereshenjtes u ngrit ne qiell diten e trete per mos te njojtur "prishjen" (sic preishen trupat tone) trupi qe lindi Perendin.

    Katoliket nuk pagezojn si ortodokset, zhytje ne uje, por sperkatin me uje.

    Nuk jan vetem keto ka dhe diferenca te tjera.

  4. #4
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga user010 Lexo Postimin

    Dy diferencat me te medha jan keto qe permend volsiv.
    Nuk je i informuar mirė, thuaja se ne te gjitha ato qe i thua duket se nuk je i informuar drejt, psh, kjo q ethua:

    Katoliket mbrojn se veprat e mira te Shen Maris dhe te te shenjtve teprojn, kete tepric papa mundet ta perdor per shpetimin e atyre qe nuk kan vepra te mira.
    Kurr ne jeten time as nuk e kam lexue as nuk e kam degjue kete qe thua ti, Krishti eshte SHPETIMI- e as papa as popi dhe askush ne bote nuk eshte ai qe shpeton njeriun pos Zotit.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    mos ja ver veshin se s'di taljonce....

    muore un papa se ne fa un'altro
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-11-2009
    Postime
    39

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga francisko Lexo Postimin
    Pershendetje
    Desha t bej nje pyetje n lidhje me ndarjen e Kishes Katolike dhe Ortodokse,cila esht arsyeja e ndarjes se Kishave dhe cilat jan dallimet kryesore mes tyre do doja nje pergjigje t zgjeruar.

    Kerkoj falje nese tema ka qen e hapur me heret

    Faleminderit
    Si ore nuk e di. Jane ndare per arsye personale njerezore.Ja siq ndahen partite politike sot. Thjeshte nuk i kane pelqyer njera pale dhe o burra kane krijuar nje kishe tjeter..Mos degjo budalliqe qe thone se u ndane per arsye parimesh apo ku di cfare..

    Studio partite politike sot dhe aty do e gjesh pergjigjen per ndarjet e kishave dje.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2013
    Postime
    215

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Shqiptaret fillimisht kan qene ortodokse. Shekuj me vone, kur filloi degradimi i perandorise byzantine e Konstadinupolit, Arbereshet filluan te konvertoheshin ne katolike duke filluar lidhjet me Romen. Si ne veri te Shqiperise e ne Kosove ishin fillimisht ortodokse. Ska dyshim per kte.

  8. 2 antarėt mė poshtė falenderuan MaqoKorca pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Irenna (09-10-2014),user010 (08-10-2014)

  9. #8

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Infalibiliteti ose pagabueshmeria... eshte nje devijim jo vetem prej hallit sikur ai i "figlioccio"-s qe ishte i shtyre prej deshires hegjemonise gjermanike...
    pagabueshmeria qe eshte vendosur shume me vone..., ndonse eshte provuar qe eshte praktikisht e pamundur te qendroje si dogem, vazhdon te jete
    praktike qe mbahet me shume fanatizem akoma... por qe bie ndesh me mesimet e Ungjillit!
    Ndryshime ka shume, por jo perparesore si keto...
    Pershendetje
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar arbereshi_niko pėr postimin:

    Irenna (09-10-2014)

  11. #9
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga MaqoKorca Lexo Postimin
    Shqiptaret fillimisht kan qene ortodokse. Shekuj me vone, kur filloi degradimi i perandorise byzantine e Konstadinupolit, Arbereshet filluan te konvertoheshin ne katolike duke filluar lidhjet me Romen. Si ne veri te Shqiperise e ne Kosove ishin fillimisht ortodokse. Ska dyshim per kte.
    Shqiptaret fillimisht kan qene shqiptar. Ortodoks, katolik, musliman (bektashi), bla, bla bla... keto i sollen pushtuasit e ndryshem.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #10
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Njerezia i ka ndare vete ne shum fe ,
    1- Ortodokset dhe Katoliket Kane nje gje te perbashket- Mbajne Inkona Ne kishe
    2- Ndyshimi Thelbesor : Katoliket besojne se Papa do te perdore tepricen e Marias per veprat e atyre qe nuk plotesojne shpetimin-Ortodokset nuk e besojne kete.
    3-Ortodokset Ne kishe Kane dy vende - 1 Vendin e shenjte,dhe vendin shume te shenjte Sipas testamentit te vjeter Ku ne vendin shume te shenjte nuk lejohet c'do kush te hyje pasi aty qendron Tabernakulli dhe aty hyjne vetem prifterinjte, dhe ku ta di une se kush tjeter hyn aty.
    4- Katoliket nuk e kane kete Metode qe kane Ortodokset me dy vende te shenjta.

    Permbledhnje 1- Ortodokset e mbajne kote vendin shume te shenjte pasi Tabernakulli tashme nuk gjindet me ne toke sipas testamentit te ri sepse Zoti tha une sdo te banoj me nder ju dhe e hoqi tabernakullin ,
    2- Katoliket ja fusin kote se Papa ka fuqi shpetimi me ane te hirit te Marias . pra ky eshte nje shtremberim pasi ne bibel nuk ka asnje varge qe ta vertetoj se Maria eshte Mbreteresha e kupes qiellore. Dhe e Verteta eshte vetem kjo: Vetem Jezusi Shpeton dhe atij i qofte Lavdia dhe madheshtia ne jete te jeteve Amen!! Sepse Jezusi Tha Askush nuk vjen tek Ati pervecse nepermjet meje.
    Nuk Ka Prift Ose Pape Ne Bote qe mund te shpetoj nje Njeri , Te shpetuar jane ata qe Besojne ne shpirt e ne zemer qe Jezusi u kryqezua per mekatet Tona.
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  13. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Mund te lexosh kete shkrim te perkthyer ne shqip ne kete teme, per te mesuar ate qe kerkon te dish:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...e-Katolicizmin

    Postimi #1 eshte artikulli ne anglisht, postimi #2 eshte perkthimi ne shqip.

    Artikulli eshte paksa i gjate por i prek shume nga dallimet mes katolicizmit dhe orthodhoksise.

    Albo

  14. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Irenna (18-10-2014),user010 (15-10-2014)

  15. #12
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Kliko ketu, mund te lexoni (pak a shume) lidhur me temen...

    http://www.forumishqiptar.com/thread...todoksis%C3%AB
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  16. #13
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    2- Ndyshimi Thelbesor : Katoliket besojne se Papa do te perdore tepricen e Marias per veprat e atyre qe nuk plotesojne shpetimin
    Nuk ėshtė aspak e vėrtet.
    Jam kurreshtar tė shoh dhe tė lexoj se ku ėshtė e shkruar kjo qė thua, tė lutem, na sjell kėtė doktrine apo mėsim se ku mėson Kisha se "Katoliket besojne se Papa do te perdore tepricen e Marias" siē thua ti - pėr ndryshe mos gėnjej ma.

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin

    2- Katoliket ja fusin kote se Papa ka fuqi shpetimi me ane te hirit te Marias .
    Nuk ėshtė aspak e vertet.
    Mė vjen keq pse ju shpėrndani propagandė, shpifje dhe gėnjeshtra pėr Kishen e Krishtit. Per ndryshe, na sjell dhe tė lexojmė edhe ne ku e keni lexuar kėtė qė thua! Pėr ndryshe mos gėnjej ma.

    Krishti ėshtė i vetmi SHELBUES. Kisha ėshtė "grigjė", bariu i sė cilės ėshtė vetė Zoti. Krishti ėshtė Bariu i mirė, i cili e jep jetėn e vet pėr dele.

    Kisha ėshtė ara e Zotit, vreshti i tij.
    Hardhia ėshtė Krishti.
    Besimtarėt janė shermendet.
    Krishti ua jep jetėn dhe frytshmėrinė.
    Pa Jezusin nuk mund tė bėjmė kurrgjė.

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    Nuk Ka Prift Ose Pape Ne Bote qe mund te shpetoj nje Njeri , Te shpetuar jane ata qe Besojne ne shpirt e ne zemer qe Jezusi u kryqezua per mekatet Tona.
    Na sjell dhe tė lexoijmė se ne cilen doktrinė apo mėsim thuhet nga Kisha katolike se Jezusi nuk ėshtė shpetimi, dhe ku thuhet se dikush tjeter, kushdo qoft ai - ėshtė shpetimtari pos Zotit.

    Drita e Kishes katolike ėshtė Krishti. Prandaj edhe Kisha ėshtė e Shenjtė, i mbledhur nė Shpirtin Shenjt, ngrohtėsisht dėshiron qė kjo dritė, e cila pasqyrohet nga fytyra e Kishės, t’i shndrisė tė gjithė njerėzit, duke shpallur Ungjillin ēdo krijese.

    Dogma e fesė sė Kishės varet nga dogmat pėr Krishtin. Kisha s’ka dritė tjetėr pėrveē asaj tė Krishtit. Kisha ėshtė sikur Hėna, krejt drita e sė cilės ėshtė vetėm pasqyrim i dritės sė Diellit.

    Po ashtu gjithēka besojmė pėr Kishė, varet nga besimi nė Shpirtin Shenjt, i cili ėshtė burim i ēdo shenjtėrie dhe i cili shenjtėron Kishėn.

    Besimi se Kisha ėshtė e shenjtė, katolike, njė e vetme dhe apostolike – ėshtė i pandashėm nga besimi nė Trininė Shenjte: nė Atin, Birin dhe Shpirtin Shenjt. Krejt besimi ynė ėshtė nė Zotin.

    lace - po shperndanė propagandė kundėr Kishės katolike, nuk e di nėse po e bėn me vetdije apo pa vetdije, por kjo qė bėn ėshtė e rrezikshme dhe me pergjegjsi sepse po shpifė dhe po genjenė, andaj kujdes dhe informohu ma drejt nėse nuk je i informuar, dhe largohu nga kjo metodė sepse tė dėmton.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 19-10-2014 mė 15:19
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  17. #14
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Katoliket,ortodokset,kane nje gje te perbashket qe mbajne inkona ne kishe ,per kete su pergjigjet,

    -Kisha postuar nje Video ketu por siduket e keni fshire ,sespe aty dukej qarte ,se kane shkelur urdherimin Nr,2 te cilin e kane zvendesuar

    Kerkoje Ndejese ,ne fakte une spo beje prapagande,por po rrah idete me anetear te tjere ketu me argumenta etj,
    Perse e keni fshire videon ?

    Une e kam bere Pa vetedije ,nuk e di se c'fare me shtyn !!!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  18. #15
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    Katoliket,ortodokset,kane nje gje te perbashket qe mbajne inkona ne kishe ,per kete su pergjigjet,

    -Kisha postuar nje Video ketu por siduket e keni fshire ,sespe aty dukej qarte ,se kane shkelur urdherimin Nr,2 te cilin e kane zvendesuar

    Kerkoje Ndejese ,ne fakte une spo beje prapagande,por po rrah idete me anetear te tjere ketu me argumenta etj,
    Perse e keni fshire videon ?

    Une e kam bere Pa vetedije ,nuk e di se c'fare me shtyn !!!
    Urdherimet e Dhiates se Vjeter ne i shohim ne frymen e Ungjillit te Krishtit. Dhe Krishti duke qene Perendi-Njeri, eshte e drejte te ikonizohet, sepse keshtu i Pelqeu Perendise, qe te behet Njeri pa ndryshuar. C`ka ketu per te mos u kuptuar, vecse nese nuk beson ne misherimin e Fjales, pra nuk je i Krishtere.

    tung
    Duaje te afermin tend si veten

  19. #16
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
    Urdherimet e Dhiates se Vjeter ne i shohim ne frymen e Ungjillit te Krishtit. Dhe Krishti duke qene Perendi-Njeri, eshte e drejte te ikonizohet, sepse keshtu i Pelqeu Perendise, qe te behet Njeri pa ndryshuar. C`ka ketu per te mos u kuptuar, vecse nese nuk beson ne misherimin e Fjales, pra nuk je i Krishtere.

    tung
    Pra ju Ortokset ,dhe katoliket ,e heidhni dhiaten e vjeter Poshte,pra ju mendoni se Jezusi erdhi per te Shfuqizuar dhiaten e vjeter,

    Shembull per Ortodokset: meqense ju se merrni per baze urdherimin Nr:2 ne 10 urdheresat,Atehere perse ju mbani dy vende ne kishe ? vendin e shenjte,dhe vendin shume te shenjte,Kjo eshte nje praktike e dhiates se vjeter ku ne vendin shume te shenjte qendronte tabernakulli i perendise dhe aty futeshin vetem Levietet,prifterinjte,.... dhe Ortodokset e kane akoma kete praktike ,dhe sa per djeni e majne kote vendin shume te shenjte ,sespe Tabernakulli i zotit nuk ndodhet me ne toke Pasi Zoti tha une nuk do te banoj me nder ju,/// dhe tani na dalka e logjikeshme se duhet te mbani Inkona ne kishe ? ku e cuat urdherimin Nr:2 ,,, Apo e zevendesuat edhe Ortodokset edhe katoliket, C'fare ndodhi? pra ndodhi Kjo Sinodi ekumenik i vitit shekullit 3 i thirur nga Perandoresha Irini me Sugjerimin e saje dhe Miratimin e 367 etereve behet kthimi i inkonave ne kishe Ju duket me vend kjo ,, Apo kur doni te praktoni dicka nga dhiata e vjeter ju vjene mire ,dhe aty ku prek interesat eshte keq eeee? po ju lutem shume zoterinj te nderuar ,kjo praktike ska vend ku te rrije...... Ilia Spiro eshte e drejte te ikonizohet, sepse keshtu i Pelqeu Perendise,

    Ore Zoterinj jeni ne vete ju o Vellezer apo ju kan verbuar? ku ma gjen ne bibel ti o vella se Perndise i pelqen te inkonizohet ku eshte thene kjo more ? apo kjo lloje praktike fshihet dhe justifikohet sipas traditave dhe gojedhenave te hereshme Ore vellezer qendroni me kemebe ne toke por ju e dini si buka qe haet qe Inkonat ne kishe perpara Sinodit qe permenda siper ...Nuk lejoheshin inkonat ,ju e dini shume mire qe ne dhiaten e Re nuk thuhet asnjgje se perndesie i pelqeka te inkonizohet/ ore jeni ne vete ju more Vellezer Ore po beni Mekat te madh ore [/B]

    Ndersa Katoliket Kane bere te njejtin gabim sikurse ortodokset ,mbajne inkona ne kishe , madje Katoliket e rendojne akoma me shume me gjithe Papen ne krye
    Lutja e Papes: Spo e them ne Itlisht : Te lutem e shenjta Mari qe ti te lutesh per ne tek Biri jote Jezus,,,, e bla bla bla eeee bla bla blaaaaaaa, Ore eshte ne vete Ky Papa more ? Na futi ndermjetesuese tek Krishti ,nderkohe qe vete Krishti eshte ndermjetesuesi dhe shpetimtari ,Pasi Krishti tha , Une jam rruga ,une jam Jeta ,Askush nuk vjen tek ati pervecse nepermjet meje. e ndersa tani ne behet edhe nje ndermjetesuese tjeter Maria: ore jane ne vete Keta ? Ku thuhet ne Bibel qe Maria eshte ndermjetesuese e jona tek Krishti? ku thuhet ne bibel qe ne duhet ti lutemi Marias?

    Persa i perket Vetes time Jam i krishter Apo jo ate e di Zoti se sa jam i krishter dhe se sa jo..... I krishter eshte ai qe zbaton Statutet e zotit ,dhe jo statutet e Papes,Priftit,Hoxhes, Irinit
    Jam shume i lumtur qe kam gjetur ,Paqen ,qetesin ,vetekontrollin,dashurin,
    Sqarim: Per sa i perket personit time ,Une sjam as katolik ,as ortodoks,as deshmimtar i jehovait,as islamik mysliman, une jam Besimtar ne fjalen e krishtit dhe perpiqem te zbatoj satutet e Zotit pa i deformuar ato , Une besoj te Zoti te Jezusi ,nuk besoj tek Papa me gjithe Marian,nuk besoj tek Prifti ortodoks me gjithe 2 vendet e shenjta , nuk besoj tek nje kishe qe ka thuer urdherimin Nr:2 qe mbajne inkona pasi ato nuk sjellin kurr fare dobie
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  20. #17
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    lace, mos shkruaj mė nė kėtė forum, shkrimet tua e deshmojnė se je krejt i pa informuar per Kishen qoft katolike apo ortodokse. Po flet ashtu sic te ka mesuar eprori yt SEKTAR, por harron ti se ai e ka si mision propaganden kunder Kishes se Krishtit. Ju keni devijuar, jeni ndarė nga TRUPI i Krishtit (Kisha), keni formuar me qindra sekte dhe grupime, keni shendrrue Kishat ne lojra femijesh, ja mbaroni qefin vetit kinse keni arritur Zotin me citime te llojit te papagallit, i vendosni kollaret e shkoni neper disa dhoma gjumi kinse takime kishtare, kėnaqi duke qajtur dhe derdhur lotet kinse e takuat Jezusin, jeni tmerr dhe verbim kryekput. Mos merr mundin ma me shkrue se kush na eshte shen Maria dhe ai tjetri.., sepse je large shenjterise se Marisė se bekuar dhe nuk ja ke hallin.
    Maria per ne eshte ajo qe i tha Zoti, respekti, nderimi e dashuria ndaj Marisė eshte dashuri ndaj Jezusit.

    lace, te pata kerkue ca deshmi per ato qe i keni shkrue, ende nuk i ke sjellur, e nese nuk i sjelle - ateher ti po genjene dhe po shpifesh keq. Keshtu qe ta rikujtoj edhe njeher, lexoje shkrimin ne vijim, kjo ishte ajo qe te kam thene por nuk me je pergjigjur ende.

    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    2- Ndyshimi Thelbesor : Katoliket besojne se Papa do te perdore tepricen e Marias per veprat e atyre qe nuk plotesojne shpetimin
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nuk ėshtė aspak e vėrtet.
    Jam kurreshtar tė shoh dhe tė lexoj se ku ėshtė e shkruar kjo qė thua, tė lutem, na sjell kėtė doktrine apo mėsim se ku mėson Kisha se "Katoliket besojne se Papa do te perdore tepricen e Marias" siē thua ti - pėr ndryshe mos gėnjej ma.
    .
    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin

    2- Katoliket ja fusin kote se Papa ka fuqi shpetimi me ane te hirit te Marias .
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nuk ėshtė aspak e vertet.
    Mė vjen keq pse ju shpėrndani propagandė, shpifje dhe gėnjeshtra pėr Kishen e Krishtit. Per ndryshe, na sjell dhe tė lexojmė edhe ne ku e keni lexuar kėtė qė thua! Pėr ndryshe mos gėnjej ma.

    Krishti ėshtė i vetmi SHELBUES. Kisha ėshtė "grigjė", bariu i sė cilės ėshtė vetė Zoti. Krishti ėshtė Bariu i mirė, i cili e jep jetėn e vet pėr dele.

    Kisha ėshtė ara e Zotit, vreshti i tij.
    Hardhia ėshtė Krishti.
    Besimtarėt janė shermendet.
    Krishti ua jep jetėn dhe frytshmėrinė.
    Pa Jezusin nuk mund tė bėjmė kurrgjė.
    .
    Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
    Nuk Ka Prift Ose Pape Ne Bote qe mund te shpetoj nje Njeri , Te shpetuar jane ata qe Besojne ne shpirt e ne zemer qe Jezusi u kryqezua per mekatet Tona.
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Na sjell dhe tė lexoijmė se ne cilen doktrinė apo mėsim thuhet nga Kisha katolike se Jezusi nuk ėshtė shpetimi, dhe ku thuhet se dikush tjeter, kushdo qoft ai - ėshtė shpetimtari pos Zotit.

    Drita e Kishes katolike ėshtė Krishti. Prandaj edhe Kisha ėshtė e Shenjtė, i mbledhur nė Shpirtin Shenjt, ngrohtėsisht dėshiron qė kjo dritė, e cila pasqyrohet nga fytyra e Kishės, t’i shndrisė tė gjithė njerėzit, duke shpallur Ungjillin ēdo krijese.

    Dogma e fesė sė Kishės varet nga dogmat pėr Krishtin. Kisha s’ka dritė tjetėr pėrveē asaj tė Krishtit. Kisha ėshtė sikur Hėna, krejt drita e sė cilės ėshtė vetėm pasqyrim i dritės sė Diellit.

    Po ashtu gjithēka besojmė pėr Kishė, varet nga besimi nė Shpirtin Shenjt, i cili ėshtė burim i ēdo shenjtėrie dhe i cili shenjtėron Kishėn.

    Besimi se Kisha ėshtė e shenjtė, katolike, njė e vetme dhe apostolike – ėshtė i pandashėm nga besimi nė Trininė Shenjte: nė Atin, Birin dhe Shpirtin Shenjt. Krejt besimi ynė ėshtė nė Zotin.

    lace - po shperndanė propagandė kundėr Kishės katolike, nuk e di nėse po e bėn me vetdije apo pa vetdije, por kjo qė bėn ėshtė e rrezikshme dhe me pergjegjsi sepse po shpifė dhe po genjenė, andaj kujdes dhe informohu ma drejt nėse nuk je i informuar, dhe largohu nga kjo metodė sepse tė dėmton.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 21-10-2014 mė 15:26
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  21. #18
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    NUk Ju Mjafton Lutja e Papes qe i bene Marias Pa Asnje Argument ne Bibel? NUk ju mjaftojne si prova qe ju mbani inkona ne kishe vendim i marre ne sinod, dhe keni thyer urdherimin ?

    E ndersa ju zoterinj vini me komente te thata pa baza biblike,jepni argumenta te qarta ne baza biblike mos ja fusni kote sespe e papa e beri lutjen ne sy te te gjithe njerezise, me gjeni nje varg ne bibel ku thuahet se duhet ti lutemi Marias? me gjeni nje varg ne bibel qe duhet te mbajme inkona?

    Sa per Kollaret edhe sketet te jeni te bindur qe une nuk beje pjese ne asnje nga keto grupime

    Jezus ty te perket Lavdia ,madheshtia,shenjteria,ne jete te jeteve Amen !!!!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  22. #19
    Veritas liberatis Vos
    Anėtarėsuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
    Shqiptaret fillimisht kan qene shqiptar. Ortodoks, katolik, musliman (bektashi), bla, bla bla... keto i sollen pushtuasit e ndryshem.
    shqitaret dolen ne skene pas periudhes se skendebeut ata per te cilt ti flet jane fise te ndrysshme arbereshe dhe me perpara tyrenje zot e di secfare ishin
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  23. #20
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

    Vete Zoti Krisht tha "Nuk erdha te prish Ligjin, por te plotesoj ate", keshtu edhe rasti i urdhereses 2 eshte plotesim i ligjit, jo cfuqizimi i tij. p.sh. ligji judaik i referohej se shtunes si dita e Zotit, ne te Krishteret i referohemi se dieles, si dita e Ngjalljes se Krishtit. Dashakeqesia jote eshte e dukshme, sepse ke marre persiper te na quash te pabese, por e ke kot. Urdheresa 2 flet per adhurimin e idhujve, ndersa ne rastin e ikonave ne adhurojme Zotin Krisht. Ne nuk adhurojme materialin e ikones, (derrasen, bojrat), por imazhin qe tregon ikona.
    Po keshtu ne nderojme te Tereshenjten dhe shenjtoret dhe u bejme edhe atyre ikona, sepse besojme se jane prane Zotit.

    tung
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 22-10-2014 mė 14:15
    Duaje te afermin tend si veten

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •