Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Në nje qytet ne Kili rrugët mbajnë emra shqiptarë

    Në një qytet në jug të Kilit me emrin Hualpën, rrugët e tij mbajnë emra shqiptarë.

    Në këtë qytet në Kili jo vetëm që ka një rrugë me emrin “Rruga e Dibrës” por ka edhe disa rrugë të tjera me emra qytetesh shqiptare. Në gjuhën spanjisht kishte “Rruga Durrësi”, “Rruga Berat”, “Rruga Elbasan”, ”Rruga Shkodra”, “Rruga Tirana”, (Google diku e jepte gabim “Triana” por në vazhdim po të ndiqet rruga, më poshtë në hartë del e qartë, “Tirana”)”, “Rruga Vlora”, (Valona) etj.

    Hualpen është një qytet në jug të Kilit, pjesë e provincës Concepcion, Regjioni 'Bio Bio'.

    Emrat e rrugëve të atij qyteti janë vënë ashtu sepse të parët, ata që themeluan qytetin ishin emigrantë që kishin ardhur nga disa shtete europiane dhe emrat i kanë vendosur sipas vendeve të tyre të origjinës, nga kishin ardhur emigrantët.

    Sipas historikut të qytetit, emigrantët thuhet se ishin anglezë, skocezë, francezë, çekë dhe jugosllavë.

    Në faqen online të bashkisë thuhet se emigrantët nga Jugosllavia kishin qenë kryesisht kroatë dhe kanë zgjedhur emra qytetesh shqiptare.

    Si janë zgjedhur emrat e qyteteve shqiptare për emra rrugësh në Hualpën në Kili? Ky mbetet një mister që meriton vëmendje studiuesish të mirëfilltë.

    Dëshmi të tjera për emra rrugësh në perëndim kemi plot, ”Rue d’Albanie” në disa qytete në Francë, po ashtu ne Kebek në Kanada, në Afrikën e Jugut, Cape Town dhe deri në Filipinet e largëta.

    Po ashtu në Amerikë në disa qytete ka rrugë të emërtuara “Albania”, ”Albania Street’ ose “Albania Avenue”, më e famshmja është një në Orlando në destinacionin turistik numër një në botë, siç është Disney World! Në Itali në disa qytete ka emra shqiptarësh të rrugëve, në Romë ka edhe “Piazza Albania”. Në Londër ka rrugë me emrin Shkodër, ”Scutari Road”.

    Të gjitha këto të dhëna meritojnë vëmendjen e studiuesve, janë vlera që dëshmojnë respektin që bota ka ndaj nesh.

    /Shekulli Online/S.L./

    http://www.shekulli.com.al/website/images/images27/HARTA-II-464x550%201.jpg
    Ndryshuar për herë të fundit nga BOKE : 26-09-2014 më 20:54

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar BOKE për postimin:

    nurie dika (06-11-2015)

  3. #2
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207

    Për: Në nje qytet ne Kili rrugët mbajnë emra shqiptarë

    Ja që ekziston edhe Jehlal Mziu version kilen. Ky qytet duhet të bëjë patjetër binjakëzim me Kamzën.
    relata refero

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •