Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia



    Paskal Milo kryetar në Komisionin e Rishkrimit të Historisë, për ciklin shkollor parauniversitar, ka deklaruar se historia e popullit shqiptar ka nevojë për t’u rishkruar, pasi duhet çarmatosur nga politizimi që i është bërë ndër vite. Milo në një intervistë me gazetaren Klementina Cenkollari, tha se duhet vlerësuar historia dhe figurat historike ndër vite. Ndërsa shtoi se periudha e komunizmit kërkon më tepër objektivitet. Pas pasur frikë se dikush mund ta gjykonte, historiani u shpreh se “Enver Hoxha ka qënë një përsonalitet i Shqipërisë dhe se mënyra si mund t’a interpretojnë shqiptarët periudhën e tij, nuk e bën atë që të largohet në mënyrë të dhunshme nga historia”.


    Intervista e plotë:

    Paskal Milo: Procesi i të shkruarit të historisë, është një proces i natyrshëm, i vazhdueshëm. Historia rishkruhet vazhdimisht. Nuk ndodh vetëm në Shqipëri, por ka ndodhur dhe do të ndodhë gjithnjë. Procesi i të shkruarit të histrorisë duhet kuptuar në mënyrë dialektike dhe ajo ç’ka po bëhet sot në Shqipëri, është pjesë e këtij procesi, është e natyrshme, aq më tepër kur konstatohet, për fat të keq, që në Shqipëri, ka nëvojë për një ekuilibër. Ka nëvojë që në këtë rast historia të depolitizohet, të çarmatoset nga mjetet e ndeshjes politike, që për fat të keq transpetohen tek fëmijët dhe tek brezi i ri.
    Klementina Cenkollari: Politika ka ndërhyrë dhe është përdorur qellimisht, edhe në rastet kur fqinjët tanë konsiderohen të tillë. Mund të përmendim ndonjë rast konkret në tekstet që ju keni lexuar? Takste konkrete ku është përdorur qellimisht për qellime politike?
    Paskal Milo: Përpara se t’u japë përgjigje direkte, me lejoni që t’ju them, se vitet e fundit në Shqipëri vihen re 2 tendenca. Që janë të rrezikshëm. E para është tendenca e “nihilizmit” të traditës kombëtare shqiptare. Ka një numër njerëzish, shumica e tyre johistorianë, të cilët përpiqen të mohojnë ose të zhbëjnë historinë shqiptare në shekuj. Godasin pa asnjë arsye, pa emocione – ose për të qënë modern, figurat qendrore të historisë së kombit duke filluar nga Skëndërbeu dhe deri tek Ismail Qemali – shtrembërojnë historinë e kombit shqiptar, mbi të gjitha duam që historinë shqiptare nën Perandorinë Osmane, që ka qënë një histori dhe një realitet hisrorik i pakontestueshëm, në një marrëdhënie midis sunduesve osmanë dhe shqiptarëve të sunduar. Pra, një sjellje e tillë, që është vënë re gjatë këtyre viteve të fundit, është me të vërtetë shqetësuese.
    Problemi i dytë është ajo që nisëm bisedën, që ka një politizim ekstrem në tekste të ndryshme të histories, në përputhje me rrotacionin politik që ka ndodhur në Shqipëri në këto 20 vite. Është pa dyshim nevojë që tekstet e historisë dhe vetë historia e shqiptare e shekullit të XX të shikohet në mënyrë sa më objektive. Qoftë për periudhën nga viti 1912 deri në periudhën 1939, ose siç njihet ndryshe periudha e mbretit Zog. Qoftë për periudhën e Luftës së Dytë Botërore ose të Luftës antifashiste Nacional-Çlirimtare, që përsëri ka vend dhe duhet të rishkruhet me objektivitet. Qoftë periudha e Komunizmit e cila është edhe periudha më e vështirë për t’u shkruar, më delikate, sepse në të shkruarit e histrorisë ka një parim bazë, që sa më larg ngjarjes , aq më mirë është. Sepse e shikon, e percepton dhe e studion ngjarjen nga nje largësi vitesh, që ju japin mundësi për t’iu larguar emocioneve që mund të ketë edhe vetë ai që e shkruan historinë.
    Por mbi të gjitha se me largësinë e viteve dalin edhe burimet arkivore që kanë afatet e tyre të ruajtjes. Në këtë mënyrë studiuesi, historiani, ka në dorë të gjitha elementët dokumentare për të studiuar dhe për të bërë një interpretim objektiv, për të treguar historinë larg pasioneve, larg trysnive të ditëve. Po kështu edhe në periudhën komuniste. Për historianët shqiptar do të jetë pjesa më e vështirë për t’u interpretuar, pse tashmë është në gjykimin e një numri të madh njerëzish për periudhën komuniste, fshihet gjithçka, shumëzohet me zero, quhet një periudhë e errët nga të gjitha pikëpamjet, që nuk është e drejtë. Jo se dikush mund të vëhet apologjet i saja periudhe, i atij regjimi kohor në të cilën shqiptarët kanë vuajtur shumë. Objektiviteti historik, kërkon që edhe në këtë periudhë historike të shqyrtohen me kujdes, të bëhen analiza të hollësishme për të mos mohuar tendencën e zhvillimit historik.
    Njerëzimi ecën përpara gjithnjë, problemi është ritmi të cilin ecën përpara edhe gjatë periudhës së komunizmit. Këtu nuk është rasti për të përmendur fushat ku ka pasur progres mjat të rëndësishëm. Por e nënvizova këtë fakt, për të arguementuar se periudha e Komunizmit kërkon më tepër vemëndje, më tepër interes dhe më tepër produktivitet.
    Klementina Cenkollari: Do të rishikohet edhe periudha e Enver Hoxhës?
    Paskal Milo: Enver Hoxha, Ahmet Zogu, Sali Berisha dhe të gjithë politikanët shqiptarë, janë në një mënyrë ose në një tjetër, tashmë personalitete të fondit historik shqiptar. Kur përmenden këto emra, dikush mund të buzëqeshë, dikush mund t’i shtrembërojë buzët, por historia kështu zhvillohet. Po të kemi parasysh dhe figurat historike të së kaluarës dhe po t’u hedhim një sy gazetave të asaj kohe, qoftë të viteve të ‘20 apo të viteve ‘30, do të shikoni mjaft portrete, nga analistë, gazetarë dhe studiues të kohës, të cilët vizatohen në mënyrë më ekstreme. Ose glorifikohen ose poshtërohen. Kjo ka ndodhur në Shqipëri edhe gjatë periudhës së tranzicionit. Prandaj nuk duhet të gjykojmë ngjarjen e së kaluarës së afërt. Tani kemi një përceptim jo dhe aq realist sepse nisemi nga ajo çfarë na ka ndodhur neve si individ, nisemi nga ajo çfarë i ka ndodhur familjes, fisit, apo gjithë shqiptarëve. Prandaj unë them që është e nevojshme koha, për të cilët ne duhet të vizatojmë portretet historike sa më realiste.
    Enver Hoxha – nuk kam ndrojtje se dikush mund të më akuzojë, se jam historian – ka qënë një personalitet i historisë shqiptare, ka drejtuar vendin, këtë Shqipëri që kemi sot, nga viti 1945 – 1985. Pra për 40 vjet ai ka qënë drejtuesi unik i këtij vendi. Dhe nuk mundët të fshihet nga kujtesa histoike e shqiptarëve emri i tij. Se si do të vlerësohet, kjo i takon njerëzve dhe historianëve, nuk mund ta largosh në mënyrë të dhunshme nga historia, ai nuk mund të zhbëhet me vullnet politik se do apo nuk do njëri apo tjetri. Dhe vijmë tek ngjarja qe ditës, kemi 70 vjetorin e çlirimin e Shqipërisë nga nazifashizmi, është një ngjarje shumë e rëndësishme historike për Shqipërinë dhe shaqiptarët. Pavarsisht se një pjesë e shqiptarëve trashëgimtarë të atyre përfaqësuesve të forcave politike, që në Luftën e Dytë Botërore nuk ishin në gjëndje të orientoheshin drejt dhe në vend që të shkonin me fituesit, me Fuqitë e Mëdha aleate, shkuan dhe u bashkua, tradhëtuan çështjen e lirisë.
    Këtu nuk është fakti i shumicës së Shqiptarëve që u orientuan drejt. Por kjo ngjarje duhet interpretuar tani pa pasione. Ne duhet të shikojmë që luftën Nacional-Çlirimtare e kemi pasuri kombëtare, nuk është pasuri e komunistëve shqiptarë, është pasuri e të gjithë shqptarëve. 2000 – 2500 komunistë kishte Shqipëria në vitin 1944 në fund të luftës, ndërkohë që kishte rreth 70.000 luftëtarë, nga të cilët ishin 6000 mijë gra dhe vajza të reja. Shikoni çfarë kontrasti . Pra luftën e bënë shqiptarët, komunistët patën meritën që e udhëhoqën. Po kështu në këtë kuadër duhet vlerësuar pa patur frikë se dikush mund të të emërtojë enverist, komunist, ballist apo zogist. Historia është bërë, faktet janë të njohura, prandaj duhet të gjejmë guximin, jo vetëm intelektual, por edhe atë shkencorë, krijues, që ti themi siç ka qënë e vërteta.
    Duke pranuar rolin e komunistëve në Luftën e Dytë Botërore, pavarsisht nga qellimet që kishin për të ardhur në pushtet, sepse çdo parti lufton për të ardhur në pushtet. Edhe Balli luftonte që të vinte në pushtet, edhe zogistët luftonin që të kthehej Zogu në pushtet. Të trija aktorët kryesorë në luftën e dytë botërore atë synonin, por mënyra se si e synuar dhe se si e konceptuan, metodat që përdorën ishin të ndryshme. Në qoftë se komunistët synonin pushtetin pas luftë –dhe kjo është shumë e saktë – ata gjetën mënyrën dhe rrugën më të mirë për të ardhur në pushtet. Kjo është një merite e tyre, por në të njëjtën kohë është një gabim fatal i nacionalistëve që i lanë komunistët të merrnin inciativë, të bashkoheshin me kualicionin e madh botëror të popujve antifashist, ndërkohë që nacionalistët prisnin kafeneve, ose të paktën bënë sikur luftuan, disa prej tyre edhe luftuan, por ishin në minorancë.
    Sepse nuk e kapën problemin seriozisht, shpresonin shumë për një ndërhyrje të Fuqive Aleate në Ballkan që t’jua sillte atyre fitoren në pjatën e artë. Po kështu edhe zogistët që ishin më të pakët si në influencë dhe si forca. Pra me pak fjalë, duhen njohur kontributet e të gjithëve. Unë jam duke shkruar një libër për shqiptarët në Luftën e Dytë Botërore dhe po bëj përpjekje që t’i shoh me objektivitetin maksimal ngjarjet. Siç po shoh edhe themelimin e Partisë Komuniste të Shqipërisë, siç po shoh konferencën e Mukies, siç po shoh edhe marrëdhëniet midis forcave politike, gjithnjë në bazë të dokumentave të reja që kam gjetur në arkivat shqiptare dhe ato të huaja, por edhe në bazë të një vështrimi kritik, me një pikësynim objektiv të domentacionit ekzistues dhe vëte ngjarjeve.
    Nuk janë zhvilluar ngjarjet ashtu siç i ka paraqitur Enver Hoxha në librat e tij të shumta në Luftën e Dytë Botërore. Ka mjaft manipulime të cilat duhen sqaruar. Ky libër do të sjellë vështrime të reja, kritike edhe ndaj atyre që ka shkruar Enver Hoxha, por në të njëjtën kohë do të ndriçojë dhe do të përpiqet të sjellë atë ç’ka edhe të tjerë mund ta kenë bërë, atë kontribut pozitv, objektiv që patën edhe forcat e tjera politike në këtë luftë. Vija e tyre e përgjithshme ishte e gabuar , këtë e vërtëtoi koha, por kjo nuk do të thotë që në kuadrin e të gjithë strategjinë e Ballit Kombëtarë në Luftën e Dytë Botërore, të mos gjenden fakte dhe ngjarje që meritojnë të vlerësohen, meritojnë të respektohen dhe të zënë vend në histori. Edhe hisoria e Luftës së Dytë Botërore nuk ka qënë një histori bardhë e zi, siç jemi mësuar t’a dëgjojmë dhe ta interpretojmë, nga njëra anë partizanët, fitimtarët, të drejtët, nga ana tjetër zogistët, ballistët, tradhëtarët, bashëpuntorët e fashizmit. Nuk ka qënë kështu historia, kaq e ndarë, kaq ekstreme.
    Po të lexohen me kujdes dokumentat dhe ato për fat janë, ekzistojnë. Ka patur individë të këtyre forcave politike që kanë qënë atdhetarë, por në një moment të caktuar kanë ecur drejtë. Ka patur takime bisedime dhe përpjekje për bashkëpunim. Se flitet për Mukien gjithnjë. Ka patur takime, bisedime edhe në kohë të tjera, para Mukies, që nga viti 1942, që nga janari i vitit 1943, ndërkohë që Mukia u bë nga Gushti i vitit 1943. Midis komunistëve dhe nacionalistëve për të arritur në një marrëveshje, janë mjaft tentative para Mukies për të biseduar. Abaz Kupi ka qënë anëtarë i Këshillit të Përgjithshëm Nacional-Çlirimtare, ka qënë anëtarë i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë Nacional-Çlirimtare. Pra kryezogisti ka qënë me komunistët, pavarsisht se kishte bindjet e veta politike.
    Këtu flitet për një bashkim në funksion të çlirimit të Shqipërisë nga pushtimi fashist. Ka shumë lëndë dhe shumë hapërisë për të gjetur atë ç’ka ishte e përbashkët për të gjitha forcat politike në Luftën e Dytë Botërore. U zgjata pak këtu meqë ishte dhe temë e ditës dhe që do të ishte me interes që 70 vjetori i çlirimit të Shqipërisë të mos përkujtohet si një ngjarje që i ndan shqiptarët, por përkundrazi është koha që të gjithë shqiptarët të ndihen komodë me përvjetorin e 70-të të luftës. Sepse është pikërisht ajo që i vendosi shqiptarët në anën e drejtë të historisë, është ajo luftë që i radhiti shqiptarët me fitimtarët më të mëdhenjë me Shtete e Bashkuara të Amerikës, me Britaninë e Madhe, me Bashkimin Sovjetik, me Francën dhe shumë kombe të tjera që dhanë kontribut në luftën kundër fashizmit. Pra shqiptarët kanë arsye të krenohen.
    Nëse disa shqiptarë gabuan në këtë betejë të madhe që mbetet ende e madhe në kujtesën e popujve, kjo nuk ka asgjë të keqë që ta vuajnë të gjithë shqiptarët. Por edhe që quhen fitimtarë duhet të jenë të kujdeshëm, që të mos jua kujtojnë orët e minutë atyre që gabuan, gabimin që ata bënë në atë kohë. Aq më tepër që ai gabim të ketë pasoja negative tek trashëgimtarët e tyre, te familjet e yre, gjë që krijoi atë klime të papapranueshme dhe atë luftë klasash, që e kemi dhe e kemi jetuar një pjesë prej nesh që jemi të vjetër. Është momenti që rishkrimi i historisë të shënojë një kufi të qartë ndarës, midis interpretimeve të vjetra, që reflektojnë mentalitete e vjetra dhe mënyrës së re me të cilën shqiptarët duhet, ta gjykojnë, ta interpretojnë historinë dhe ta rishkruajnë histrorinë.
    Klementina Cenkollari: Do të rishikohet edhe figura e Zogut dhe kur do të jetë periudha e fundit që do të rishkruhet historia?
    Paskal Milo: Figura e mbretit Zog ka vite që është ridimensionuar, që është rishkruar. Periudha por edhe ai si person. Rishkrimi i historisë, riinterpretimi i ngjarjeve dhe i veprës së përsonaliteteve historike, nuk do të thotë që të kalohet nga një ekstrem, në tjetrin. Që do të thotë se mbreti Zog gjatë gjithë periudhës së komunizmit është anatemuar dhe konsideruar si një figurë e zezë e historisë kombëtare, sot nuk duhet shkuar në ekstremin tjetër siç është bërë për fat të keq në mjaft raste. Edhe 100 vjetorin e shpalljes së pavarsisë kombëtare që glorifikohet mbreti Zog në ekstrem, thuhen gjëra të pathëna për të nxjerrë kontributet e tij, kudo dhe në të gjitha fushat dhe harrohen dhe fshihen qellimisht gabimet e tij, krimet e tij dhe mbi të gjitha braktisja që ai ju bëri shqiptarëve dhe atdheut të vet në një moment delikat, kur më tepër se kurrë ai duhet të ishte aty.
    Do të ketë patjetër edhe mësime për historinë e viteve të fundit. Për historinë e post diktaturës , për historinë e demoktracisë shqiptare pas vitit 1990 deri në vitin 2012, meqë përkon edhe me 100 vjetorin e shtetit shqiptarë. Kjo do të jetë më tepër një kronologji politike sesa një histori e mirëfilltë dhe gjithëanshëm. Sepse jemi në periudhën që ne po e jetojmë. Nuk jemi të paimunizuar nga influenca të ndryshme dhe para së gjithash politike. E dyta nuk është në dispoziocion dokumentacioni i nevojshëm për të bërë interpretimin e qartë, të saktë të atyre çfarë ka ndodhur.

    ORA NEWS

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Porositë e 2 profesorëve: Politika të mbajë duart larg nga historia



    Politika të qëndrojë sa më larg rishkrimit të historisë. Ky është qëndrimi që vjen nga Mareglen Verli dhe Ksenofon Krisafi që përmes “Ora News” përcjellin disa këshilla për historianët.
    Akademiku i asocuar Mareglen Verli dhe dekani i Fakultetit Juridik në UET, Ksenofon Krisafi, për rishkrimin e historisë, kanë të njëjtin qëndrim: politika të qëndrojë sa më larg saj.
    Janë në një mendje, edhe për figurat që historia duhet ti ritrajtojë, Enver Hoxha dhe Ahmet Zogu.
    Sipas Verlit, për të dy figurat në tekste, duhen lejuar mendimet alternative të historianëve, për t`ia lënë në fund nxënësve gjykimin.
    “Për ciklin e ulët duhet ndërtuar aq informacion sa në pikat e nxehta apo të debatueshme duhet dhënë në mënyrë kronologjike një ngjarje. Kurse në tekstin e shkollës së mesme duhet dhënë një informacion më i gjerë dhe në këtë rast nuk është keq që për një problem apo një individ të caktuar të jepen edhe mendimet alternative që mund të vijnë nga studiues të ndryshëm”
    Krisafi, i cili njeh historinë në funksion të profilit të tij si pedagog i së drejtës ndërkombëtare, thotë se për Hoxhën dhe Zogun, duhen shkruar disa të vërteta të pathëna.
    “Ka dëshmitarë të gjallë ku po dalin në dritë dokumente që provojnë se në periudhën kur Enver Hoxha ka qenë në krye të vendit janë kryer gabime dhe veprime të padrejta që në raste të caktuara mund të konsiderohen edhe krime të rënda. Këto duhen evidentuar. Zogu u identifikua me diçka pozitive dhe ai vihej në krye të të tëra zhvillimeve të popullit shqiptar dhe atij i atribuohej merita e gjithçkaje. Nuk mund të sfumohet dot fakti që Zogu ishte ai që cedoi nga trualli shqiptar Manastarin e Shën Naumit dhe një pjesë të Vermoshit”.
    Ndërsa komisioni i historisë, ka vendosur të kalojë vetëm në rrjedhë kronologjike historinë e pas viteve ’90, Krisafi sugjeron:
    “Padiskutim që ka vend të rishkruhet historia, të shihet me një tjetër sy, edhe pas viteve `90, pas përmbysjes së komunizmit. Sepse edhe në këtë periudhë vërehen deformime”.
    Në mendje, komisioni duhet të mbajë edhe këtë këshillë të Verlit:
    “Duhet parë mirë në kuadrin e përgjithshëm programi shkollor dhe unë mendoj që historia në këto orë duhet të gjejë më tepër vendin e vetë”.

    ORA NEWS

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Rishkrimi i historisë, Lubonja kundër Milos për rolin e Enver Hoxhës



    Tiranë - Analisti Fatos Lubonja del kundër rishkrimit të historisë nga komisioni i drejtuar nga Paskal Milo, që sipas tij, po bën përpjekje për normalizimin e figurës së Enver Hoxhës, dhe nëpërmjet saj, diktaturën e tij.
    Në një shkrim të gjatë në të përditshmen “Panorama”, Lubonja reagon pas intervistës së publikuar në “Ora News” me histiorianin Paskal Milo, duke nënvizuar se në rishkrimin e historisë, po tentohet që Enver Hoxha të kujtohet vetëm për mirë, dhe të mos kujtojnë krimet e atyre kohëve.
    “Në intervistë nuk sheh të përdoren një herë të vetme fjalët terror, persekutime, internime, izolim, që janë fjalë kyçe kur analizohen regjimet totalitare komuniste, ndër të cilat ai i Enver Hoxhës, që ka qenë më brutali dhe çnjerëzori”, shkruan Lubonja.
    Më tej, Lubonja nënvizon se këtu nuk kemi të bëjmë me histori dhe historianë që kërkojnë të ndriçojnë njerëzit: “Këtu kemi të bëjmë me trashëgiminë e shëmtuar të memoteknikës së komunizmit, që kërkon t’i mbajë njerëzit injorantë rreth historisë së tyre dhe t’i përçajë duke manipuluar pasionet e tyre, që t’i sundojë me lehtë; kemi të bëjmë me një politikë të papërgjegjshme, që ka prodhuar një shoqëri ku sheh shkatërrim, njerëz agresivë, njerëz të dëshpëruar, njerëz që jetojnë në ankthin e së shkuarës së errët dhe nuk janë të aftë të gjejnë kurën e duhur, njerëz që janë njëqind për qind të varur në rezultatet e zgjedhjeve, pra njerëz të paaftë për të qenë të zotët të udhëheqin jetën e tyre”.

    ORA NEWS

  4. #4

    Pse dhe si e duan Enver Hoxhën




    Fatos Lubonja


    Pse dhe si e duan Enver Hoxhën



    Sikur t’i thoshin një kategorie njerëzish, ku bëjnë pjesë jo pak politikanë, deputetë, biznesmenë, shkrimtarë, gazetarë, intelektualë, botues, se do të ngjallet Enver Hoxha dhe do të të marrë vilën duke të akuzuar se je borgjez, që ke pirë gjakun e popullit; se, pas kësaj, do të të kërkojnë të dorëzosh paratë që ke në bankë dhe ato që ke të fshehura dhe se, po nuk i tregove, do të të rrasin në qeli ku do të të torturojnë derisa t’i nxjerrësh të gjitha; se po nuk ndenje urtë edhe pas kësaj do të të rrasin në burg e familjen do të ta internojnë; se nuk do të mund të lëvizësh jo vetëm jashtë vendit, por as nga qyteti në qytet; se nuk duhet të kesh asnjë ide tjetër në kokë, përveç atyre të partisë dhe të udhëheqësit të saj; se fëmijët duhet të duan më shumë udhëheqësin sesa ty; se ushqimin do ta kesh me tollona e kilen e qumështit do ta marrësh duke mbajtur radhë që në orën 4:00 të mëngjesit, e shumë të tjera bëma të atij regjimi, jam i sigurt se do të ngriheshin me qysqi, kazma e lopata që të mos e linin Enverin të dilte nga varri. Jo, jo këta nuk e duan diktaturën e proletariatit që kaluam, larg qoftë; në këtë aspekt, këta kanë përqafuar vlerat e sistemit borgjezo- kapitalist dhe veçanërisht këta që kemi lart, janë shkuar borgjezëve e kapitalistëve kur vjen puna për privatizime e për pronën e tyre private që, sipas atij sistemi, ishte burimi i të gjithë të këqijave. Po pse megjithatë e duan Enverin është pyetja, ku e kanë hallin? Kush tha që e duan vërtet, do të më pyesë dikush, duke më vënë në dukje faktin se thuajse askush sot nuk deklaron hapur një dashuri të tillë, edhe pse mund ta dojë.

    Sipas meje, ka plot shenja të kësaj dashurie për Enverin si simbol të asaj kohe, por zhbirilimi i këtij halli dashurie sipas meje nuk është edhe aq i thjeshtë siç kërkojnë ta paraqesin disa sikur oligarkia socialiste në pushtet kërkuaka të na kthejë kohën e kaluar. Sipas meje, lëvizjet për të nxjerrë hijen e Enver Hoxhës nga varri, por jo Enverin e vërtetë, që ndihen kur vijnë socialistët në pushtet, nuk kanë të bëjë me të djeshmen, por me të sotmen, me lojën e pushtetit. Po përpiqem ta shtjelloj pak më qartë idenë që kam për këtë çështje. Një nga mënyrat më efikase për t’i pasur njerëzit nën pushtet, sigurisht krahas kontrollit të interesit të tyre material, është t’i bësh ata të ndajnë me ty këndvështrimin për botën, vlerësimet dhe emocionet pozitive e negative për njerëzit. Sepse njerëzit nuk jetojnë vetëm për bukën e gojës, kjo dihet. E, në këtë këndvështrim, një vend të madh zë kujtesa e së shkuarës dhe protagonistët e saj. Nuk thuhet kot se ne jemi kujtesa jonë. Vini re, sa herë takohemi me dikë dhe fillojmë e bisedojmë, nuk bëjmë gjë tjetër veçse kujtojmë ngjarje të së kaluarës së largët ose të afërt. Sikur të na hiqet kujtesa, ne nuk dimë se cilët jemi dhe do të reshtnim së dashuri apo së grinduri me njëritjetrin. Dhe që këtej vjen edhe rëndësia e kujtesës për pushtetin.

    “Për hir të pushtetit duhet të ndërhyhet energjikisht te kujtesa e njerëzve: në mënyrë që ajo të punojë në një drejtim të caktuar. Njeriu duhet të detyrohet të kujtojë dhe të kujtojë në një mënyrë gjithnjë e më mekanike. Dhe kështu njeriu manipulohet deri në thellat më intime të psikikës. Atij i kryhet një si incizim me zjarr në kujtesë. Nuk ka asgjë më të tmerrshme dhe më të mistershme sesa mnemoteknika”, thotë Nietzche. Kush ka përjetuar komunizmin, e kupton mirë mnemoteknikën teknika për të fiksuar sa më lehtësisht dhe sa më shpejt gjërat në kujtesë, për çka ajo përdor imazhe, rrëfenja, fjalë kyçe e plot mjete të tjera, sepse propaganda komuniste e çoi në nivelet më spektakolare “incizimin me zjarr” në kujtesën e njerëzve. Mjaft të kesh parasysh numrin e pafundmë të lapidarëve që ka ngritur, apo tërë atë letërsi a kinematografi të realizmit socialist, kujtimet e shokut Enver, gënjeshtrën e shpifjen e përsëritur për armiqtë apo deri edhe fshirjen nga kujtesa të njerëzve të urryer nga pushteti nëpërmjet heqjes së fotove të tyre nga albumet apo faqet e historisë. Përgjatë afro gjysmë shekulli kjo mnemoteknikë manipulative është përdorur nga hoxhizmi ditë për ditë për të incizuar në mendjet e njerëzve versionin e vet të historisë dhe të kujtesës.


    ***

    Çfarë ka ndodhur gjatë këtyre njëzet vjetëve me këtë kujtesë? Sigurisht gjatë afro 50 vjetëve diktaturë ndodhën edhe shumë ngjarje të tmerrshme që nuk mund të iknin kollaj nga kujtesa e shqiptarëve, që u ngulitën edhe ato në kujtesën e tyre si krime e tmerre të asaj kohe. Nuk do të kishte rënë ashtu siç ra komunizmi, me njerëzit duke ikur nga sytë këmbët apo duke rrëzuar e pshurrur statujat e Enver Hoxhës sikur ata të mos kishin edhe një kujtesë tjetër nga ajo që kishin gatuar shkrimtarët, artistët, gazetarët e propagandistët e Enver Hoxhës. Po të shohësh imazhet e Shqipërisë së eksodit, të njerëzve që kacavirreshin në anijet për të shkuar në Itali, mbetesh pa gojë për atë se cilët ishin shqiptarët që dolën nga Shqipëria socialiste. Megjithatë, ajo narrativë e incizuar me zjarr për 50 vjet mbeti edhe ajo aty, në mendjet e tyre. Ndërkaq, shumë shpejt filloi loja e re e pushtetit. Në kushtet e pluralizmit politik ne zëvendësuam pushtetin e një partie të vetme me pushtetin e dy partive që, jo rastësisht, kishin në krye që të dyja ish-komunistë të cilët, edhe për shkak se s’kishin marrë kulturë tjetër, filluan të përdorin edhe ata mnemoteknikat e përdorura nga hoxhizmi. Kësisoj, dora-dorës, në funksion të pushtetit të tyre, mnemoteknikat e këtyre dy partive filluan të krijojnë një version dykrerësh të kujtesës e të historisë. Le të kujtoj disa momente të këtyre mnemoteknikave të pushtetit. Për shembull, komunisti i kthyer në antikomunist Sali Berisha i fitoi zgjedhjet më 1992-shin duke përdorur shprehjen “jemi të gjithë bashkëvuajtës e bashkëfajtorë”.

    Ishte një tentativë përpunimi dhe thjeshtëzimi i kujtesës të së kaluarës nëpërmjet këtyre dy fjalëve kyçe me kaq peshë. Ai tentonte kësisoj të merrte votën e atyre që deri dje kishin qenë më së shumti fajtorë, duke e ditur se ata që më së shumti kishin qenë vuajtës i kishte votues të sigurt të partisë së tij antikomuniste. Megjithatë, kjo thënie përmbante një të vërtetë të madhe: atë se shqiptarët kishin një kujtesë të keqe për atë sistem, që kishte sjellë ose vuajtës, ose fajtorë, ose të dyja së bashku. Mirëpo shumë shpejt, për hir të pushtetit, Berisha i ndërroi teknikat e përpunimit të kujtesës. Shumë shpejt filloi t’u kujtonte njerëzve se jo vetëm opozita, por edhe ata që i kishin dalë kundra pse ishte autoritar, i padurueshëm, kishin qenë fajtorë pa “bashkë”-n përpara. Kësisoj filloi një përpunim i kujtesës nga ata që u vetëquajtën demokratë, ku shumica kujtonin vetëm vuajtjet e persekutimet (që kishin pasur nga ata të tjerët) dhe trimërirat që kishin bërë kundër tyre deri në atë pikë sa mund të ngrije pyetjen: si ka ndodhur që ai regjim ka ekzistuar kaq gjatë me këta liridashës, trima e disidentë të çartur? Po ashtu, thuajse çdo gjë që ishte konsideruar e zezë nga historiografia hoxhiste, u bë e bardhë si me shkop magjik. Ndërkaq, nga pala tjetër fillimisht pati kryesisht vetëmbrojtje. Mnemoteknika e socialistëve punoi me njerëzit e vet me metodën e harresës, të fshirjes nga kujtesa, veçanërisht të krimeve. Një strehë e rëndësishme për kujtesën e tyre u bë Lufta Nacionalçlirimtare, e cila u ruajt thuajse krejtësisht në variantin që kishte gatuar hoxhizmi.

    Pak nga pak, duke parë edhe dështimet e pushtetit të ri, filloi të rimerrej narrativa e vjetër e të përpunohej versioni se ai regjim ka pasur edhe të mira se kishte krijuar universitetin e parë, shkollat, spitalet. Madje-madje për shumicën e atyre që ishin persekutuar, kur nuk heshtej, përhapeshin thënia se kishin qenë kryesisht hajdutë e keqbërës ordinerë. Dhe kësisoj, që prej asaj kohe të dyja palët filluan të kultivojnë kujtesën dhe harresën e grupit të tyre dhe të punojnë sistematikisht të ruajnë imazhet dhe versionet e tyre të historisë. Në këtë vazhdë lufte mnemoteknikash kemi përjetuar e vazhdojmë të përjetojmë konfliktin e gjatë për të përcaktuar datën e Çlirimit: nëse ishte 29 Nëntori, apo 28 Nëntori; kemi parë të vihen emrat e rrugëve sipas përkatësive partiake të familjarëve, të ngrihen monumente, të jepen medalje e të përkujtohen ngjarje historike; kemi parë socialistët të heqin burgun e Burrelit si vend muze dhe ta kthejnë në një burg të zakonshëm e demokratët të heqin monumentin e Heronjve të Vigut nga sheshi qendror i Shkodrës për ta çuar afër fushës së plehrave. Së fundmi u bë edhe një sulm vandal mbi memorialin e izolimit komunist dhe nuk pati një socialist të vetëm të shprehte keqardhjen, sepse atë e kishin ngritur demokratët. Kjo lojë dy teatrosh, regjisorët e të cilëve kanë interes të mbajnë spektatorët në platetë e tyre, sa duke u përpunuar kujtesën aq edhe duke e mikluar atë, po vazhdon edhe sot. Në fakt, është një lojë/luftë për pushtet që s’ka lidhje as me të vërteta historike shkencore dhe as me vlera të vërteta. Në këtë lojë së fundmi është futur nga socialistët dhe fantazma e Enver Hoxhës.


    ***


    “Enver Hoxha nuk mund të fshihet dhunshëm nga historia e Shqipërisë”. Kështu ishte titulli i një interviste të Paskal Milos që më tërhoqi vëmendjen, pasi ai është caktuar kryetari i një komisioni për rishikimin e historisë, prej të cilit thuhet se do të dalë një tekst që të na rrëfejë të vërtetën e të vërtetave për historinë tonë. E lexova me vëmendje dhe mund të them se ndjeva në çdo rresh incizimet mnemoteknike që synojnë të mbajnë gjallë narrativën socialiste të kujtesës sonë për historinë. Kjo fillonte që me titullin: tek përdorja e fjalëve “dhunë” dhe “fshirje” e te mbrojtja që kërkon t’i bëjë autori Hoxhës nga kjo dhënë dhe fshirje. Në fakt, askënd nuk kam dëgjuar të thotë që Hoxha duhet të fshihet nga historia. Aq më tepër dhunshëm. Ai duhet të jetë në histori, siç është në histori edhe Hitleri, edhe Stalini, edhe Musolini, edhe Mao Ce Dun si përfaqësues apo simbol i një periudhe historike nga ato më të tragjiket për njerëzimin: ajo e regjimeve totalitare të shekullit XX që, sigurisht, nuk mund të shpjegohen vetëm nëpërmjet bëmave të një figure, por nëpërmjet tërë kontekstit kulturor ku kanë lindur e vepruar këta diktatorë. Por Milo duket qartë se nuk synon këtë. E gjithë intervista të lë shijen e një përpjekjeje për të “normalizuar” figurën e Enver Hoxhës e nëpërmjet saj, kuptohet, edhe diktaturën e tij. Në intervistën e tij nuk sheh të përdoren një herë të vetme fjalët terror, krime, persekutime, burgje, internime, izolim, që janë fjalë kyçe kur analizohen regjimet totalitare komuniste, ndër të cilët ai i Enver Hoxhës ka qenë më brutali dhe më çnjerëzori.

    Kuptohet qartë se ai kërkon t’i flasë “kujtesës” së atyre spektatorëve të teatrit socialist, që Enver Hoxhën e kujtojnë edhe për mirë apo vetëm për mirë, që nuk duan t’i kujtojnë krimet e atyre kohëve sepse i kanë kryer vetë, madje edhe nipërve e mbesave të tyre që nuk e kanë përjetuar atë regjim, që shkojnë pinë alkool e kërcejnë e këndojnë këngë perëndimore në Pezë duke përkujtuar Komandantin, pa e ditur se ai dhe gjyshërit e tyre u prisnin gjuhën në atë kohë të rinjve që bënin këto punë. Kjo shije e keqe e intervistës bëhet më e dukshme kur thotë: “Enver Hoxha, Ahmet Zogu, Sali Berisha dhe të gjithë politikanët shqiptarë janë në një mënyrë ose në një tjetër, tashmë, personalitete të fondit historik shqiptar.” Për të cilët, gjithë sipas Milos, “do të shikoni mjaft portrete, nga analistë, gazetarë dhe studiues të kohës, të cilët i vizatojnë në mënyrë më ekstreme ose duke i glorifikuar, ose duke i poshtëruar. Kjo ka ndodhur në Shqipëri edhe gjatë periudhës së tranzicionit”. Nuk kam pikë simpatie për Ahmet Zogun e Sali Berishën, madje mendoj se sikur të kishin përqafuar komunizmin e të udhëhiqnin një regjim totalitar, mund të kishin qenë po aq kriminalë sa Enver Hoxha, por ata s’mund të futen në një rresht, siç bën Milo, me Enver Hoxhën.

    Është njëlloj sikur të futësh Stalinin në një rresht me carët apo pasardhësit e tij. Totalitarizmat e shekullit XX kanë qenë një kafshë kriminale më vete dhe kështu janë trajtuar nga historiografia e vërtetë kudo në botë. Mirëpo Milo vazhdon: “Tani kemi një perceptim jo dhe aq realist, sepse nisemi nga ajo çfarë na ka ndodhur neve si individë, nisemi nga ajo çfarë i ka ndodhur familjes, fisit, apo gjithë shqiptarëve….” Po pse nga çfarë duhet të nisemi për të qenë realistë në shkrimin e historisë nëse jo nga ato që u kanë ndodhur shqiptarëve? Por ai nuk e shtron këtë pyetje që të na çojë te filozofia e tij e historisë. Ai thjesht kërkon të sugjerojë se ata që flasin vetëm keq për Enver Hoxhën (kuptohet, këtu nuk e kam fjalën për ata që thjesht e shajnë me fjalë banale apo që thonë se ishte aq mizor pse ishte homoseksual) e bëjnë këtë nga halli familjar, prandaj kanë një vizion të shtrembëruar të historisë e nuk duhen marrë seriozisht. Dhe menjëherë ai kalon shpejt e shpejt te streha e narrativës së teatrit socialist: tek Lufta Nacionalçlirimtare, për përkujtimin e përvjetorit të së cilës qeveria sapo lëshoi edhe një fond prej një milion dollarësh shumë kjo jo e vogël për xhepat e shqiptarëve të varfër. Ai na jep përsëri avazin e stërpërsëritur nga mnemoteknika e Enver Hoxhës: “luftën e bënë shqiptarët, komunistët patën meritën që e udhëhoqën”.

    Pastaj jep edhe ca argumente të çuditshme, si: “çdo parti lufton për të ardhur në pushtet. Edhe Balli luftonte që të vinte në pushtet, edhe zogistët luftonin që të kthehej Zogu në pushtet… Në qoftë se komunistët synonin pushtetin pas lufte dhe kjo është shumë e saktë – ata gjetën mënyrën dhe rrugën më të mirë për të ardhur në pushtet. Kjo është një meritë e tyre.” Shikoni o njerëz se këtij historiani i është dhënë kryesia e komisionit që do të shkruajë historinë zyrtare të Shqipërisë, që do të jetë ajo që do të mësojnë fëmijët tanë nëpër shkolla. Si është e mundur që ky nuk e di se jo vetëm në Shqipëri, por edhe kudo në ish-bllokun lindor ardhja e komunistëve në pushtet është vendosur nga ndarja e Jaltës që ndau zonat e influencës midis fitimtarëve, e se Shqipëria në këtë kontekst iu la Titos; se historia e ka dënuar si ardhje jo demokratike, pasi shkeli edhe premtimet e dhëna në Jaltë nga Stalini, pasi përdori dhunë e kreu krime ngase përzjeu një luftë me karakter çlirimi kombëtar me një revolucion proletar, që synonte të vendoste diktaturën e ashtuquajtur të proletariatit, që mohoi ekzistencën e partive të tjera dhe të zgjedhjeve të lira. Si mund të thuhet se kjo ishte “meritë”, a thua se ardhja në pushtet qenka qëllim më vete që justifikohet me çdo mjet?! Jo, këtu s’kemi të bëjmë me histori dhe historianë që kërkojnë të ndriçojnë njerëzit. Këtu kemi të bëjmë me trashëgiminë e shëmtuar të mnemoteknikës së komunizmit, që kërkon t’i mbajë njerëzit injorantë rreth historisë së tyre e t’i përçajë duke manipuluar pasionet e tyre, që t’i sundojë më lehtë.

    Kemi të bëjmë me një politikë që – siç më shkruante një lexuese “shkel me çizme mbi dhimbjet e së kaluarës dhe ato që shkakton përditë mbi njerëzit e thjeshtë. Një politikë e papërgjegjshme që ka prodhuar një shoqëri ku sheh shkatërrim, njerëz agresive, njerëz të dëshpëruar, njerëz të depresionuar, njerëz të vetmuar, njerëz që jetojnë në ankthin e së kaluarës së errët dhe nuk janë të aftë të gjejnë kurën e duhur… njerëz që janë njëqind për qind të varur në rezultatet e zgjedhjeve, pra njerëz të paaftë për të qenë të zotët të udhëheqin jetën e tyre”.

    Panorama

  5. #5
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Pse dhe si e duan Enver Hoxhën

    Sa për t'a ilustruar pak shkrimin e z Lubonja !


    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Pse dhe si e duan Enver Hoxhën

    Shkrimi ashte interesant,,,,,,,,por Lubonja nuk ka kapur CELESIN e problemit

    ,,,,,,,,,,,qe per mendimin tim ashte elektorati dhe jo nostalgjia per diktatorin

    Jane TRE KOLLONA qe e mbajne ne pushtet PS,,,,,,,

    1- Lokalizmi
    2- Ish aparati i nomenklatures (Enveristet, spiunet, sigurimsat,kriminelet e diktatures,ish te privilegjuarit etj)
    3- Krimi i organizuar ( trafikantet,kontrabandistet,etj)

    shembja e njeres prej ketyre kollonave con ne shembjen e pushtetit te PS

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Paskal Milo e ngriti shpaten edhe njehere per situaten! Hajde Paskal hajde, minoritaret e anesdetit gjithmone me habisin me shkallen e indoktrinimit komunist, qe e kane ne gjak "idealin komunist". Paskali del e thote qe do ta rishkruaj une historine e Shqiperise pasi keshtu i do qejfi Paskalit. Por thote edhe ca gjera akoma me te bukura: na thote qe te gjithe popujt e rishkruajne historine e tyre, e nuk ka asgje te keqe. Qe eshte ne vetvete, nje genjeshter me bisht. Vetem popujt e asimiluar apo te ndrydhur e rishkruajne historine e tyre, pasi u eshte mohuar e verteta historike nga pushtuesit apo diktatoret. Kurse popujt jo te ndrydhur dhe jo te kolonizuar nuk e rishkruajne historine e tyre, por e pasurojne ate me fakte te reja historike. Ti shtosh historise fakte te reja te panjohura qe dalin ne drite me kohen, nuk perben shkas per "rishkrimin e historise", ajo qe rishkruhet eshte ri-interpretimi i historise nga studiues e njerez te kesaj fushe, qe kishin ngritur nje gjykim apo teze bazuar mbi faktet historike te kohes. Por faktet historike nuk ndryshojne sa here qe ndryshon duart pushteti politik, sic eshte bere zakon tashme ne Shqiperi.

    Se pari o Paskal, eshte turp qe te dalesh ti e te thuash qe "do te rishkruaj historine" pasi te nxjerr nje burre leshko nga mendja e jo burre te zgjuar. Edhe i zgjuar e historiani me i pergatitur i atij vendi te ishe, qe nuk je, prape nuk te takon ty te rishkruash historine e atij populli, pasi nuk e di a e ke vene re, por je person politik ne shoqerine shqiptare. Je politikan, ke nje parti politike, ke sherbyer si minister ne disa qeveri, ke qene deputet, ke bindjet e tua politike. Dhe profesionin e historianit e ke marre gjate viteve te komunizmit ku kriteri i pare i pranimit ishte biografia (bij i besuar i prinderve komuniste), kriteri i dyte ishte indoktrinimi komunist me ideologjine e diktatures komuniste, kriteri i trete ishte qe historia e atij vendi i sherbente ruajtjes dhe perforcimit te "vijes se Partise" qe na e jepte shoku Enver, i cili me guximin e budallait na e rishkruajti historine e atij populli qe nga gjeneza e deri ne fund te historise, ashtu sic i deshi qejfi atij. E beri ne ato Veprat e tij o Paskal, qe ti dhe shoket e tu i mesonit permedesh e i shkruanit per te, dhe detyra juaj ishte qe versioni i historise se dale nga Veprat e shokut Enver, te reflektohej edhe ne bankat e shkollave te femijeve shqiptare. Ti i di mire keto qe une ti shkruaj o Paskal, po i shkruaj qe ti lexojne e kuptojne brezat e rinj te shqiptareve, qe ndryshe nga ty qe u thinje nen komunizem, nuk kane jetuar nje dite te vetme te jetes se tyre nen komunizem.

    Se dyti o Paskal, shqiptaret nuk kane nevoje per "rishkrimin e historise" sic na del e na thua ti, por kane nevoje per dokumentimin e historise. Historia eshte shkence dhe si e tille, ajo nuk merret me "rishkrime" qe nuk jane gje tjeter vecse interpretime subjektive politike te njerezve qe duan te marrin peng historine e nje populli per qellimet e veta. Historia merret me dokumentimin, renditjen e deshmive dhe fakteve historike, ashtu sic kane ndodhur, e deshmuar nga goja e pena e deshmitareve aktuale. Prandaj une e kuptoj qe ju historianet e stanit komunist nuk ju ze gjumi naten nga deshira per te "rishkruar" historine, por para se te na e rishkruani kete histori version te shkurter, ka mundesi te na i rendisni te gjitha faktet historike te ketij populli gjate historise? Dhe kesaj here, mundesisht na e rendisni keto fakte jo vetem nga nje burim, nga goja e diktatorit komunist, apo goja e diktatoreve te rinj sot qe ecin ne rrugen e diktatorit te vjeter, por edhe nga goja e shqiptareve te thjeshte qe i kane deshmuar e marre pjese ne keto ngjarje. E kam te qarte qe eshte pak e veshtire per ju "profesorat e historise se Enver Hoxhes" qe diktatori u kish besuar "historine", qe te hiqni dore nga zakoni i vjeter. Por perpiquni qe te beheni edhe ju njerez te lire, e te mos shkoni drejt varrit me po ate mendje te indoktrinuar e me ate shpirt te shitur idealit komunist, sic bene baballaret tuaj.

    Se treti o Paskal, te duhet te kuptosh qe ka perenduar njehere e mire ajo koha ku monopolin e "se vertetes historike", e kishte Partia, shoku Enver, dhe bazhibuzuket e tij te besuar qe si profesion ishin historiane por qe detyren e vertete kishin ate te indoktrinimit te masave me "vijen e partise". Jo ti, por cdo shqiptar i cmendur sot, mund te dali e te thote qe une do te shkruaj historine e ketij vendi sic me pelqen mua. Vetem sa do te beheni qesharake e do t'i beni per te qeshur ata qe ju degjojne. Nese nuk e ke marre vesh o Paskal, gjithe shqiptaret sot jane te lire te deshmojne me gojen e tyre, ate qe kane pare me sy, degjuar me veshe, gjate historise. Dhe ti mund te dalesh e mund t'u thuash qe nuk eshte ashtu por eshte keshtu se keshtu them une, por prape, nuk ta ve veshin njeri o Paskal. Do te te flakin tej e do te te injorojne me keq se sa injorojne sot figurat e historise qe ti kerkon te ringjallesh e tu japesh "lavdet dhe nderet qe u takojne" ne histori. Liria eshte gje e madhe dhe kur te gjithe e kane te drejten e fjales, te drejten per te lexuar e njohur me faktet dhe kendveshtrimet e ndryshme historike, keta njerez nuk kane nevoje per "inspektore Partie" qe t'i udhezojne se cfare duhet te besojne si histori te vertete. Por ty nuk te behet vone shume per shqiptaret e rritur, ti me kete rishkrimin e historise kerkon te helmosh e indoktrinosh trurin e brishte te femijeve shqiptare ne bankat e shkollave shqiptare, ashtu sic bere per dekada te tera si i besuar i rregjimit komunist.

    Dhe se fundmi o Paskal, ne ka nje histori qe ti duhet te rishkruash, ajo eshte historia e jetes tende, profesionit tend si profesor e historian gjate rregjimit komunist. Po ta beje kete gje, jo vetem une qe do te te lexoja me endja me shpresen se do te gjeja sadopak keqardhje ne shpirtin tend per ate sherbim ogurzi qe i bete vendit, por do ti beje nje nder te madh edhe femijeve te tu. Do t'iu jepje mesazhin e qarte atyre qe te mos bien pre e ideologjive te kohes e te mos kompromentojne te verteten dhe lirine e tyre si njerez, per hir te idealit te Partise.

    Sa shtepi e mbajne akoma portretin e Enver Hoxhes ne shtepite e tyre ne Himare, o Paskal?

    Albo

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Kreksi (30-09-2014)

  9. #8

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Qe Enver Hoxha nuk duhet te fshihet nga historia, eshte fjala me me vend qe ka thene. Biles duhet te permendet sa me shpesh dhe ti jepet sa me shume hapesire ne librat e historise, qe mos harrohet asnjehere se c'ka bere.

  10. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2012
    Postime
    98

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Enveri iku,mbetem ne tjeret,te miret....qe s kemi bere ndoj te keqe....po ku jemi se?

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Unë pajtohem me reagimin që dha këtu Albo dhe nuk e kuptoj pse dhe si ka mundêsi kjo që te na ndodhi edhe një rrëmuj tjetër kur dihet se Milo është Politikan eJO historian ?
    Si mos te revoltohet njeriu sot ?
    E kisha një kundershtar Arefin qe poasa ksihte dalur nga shpella por tani mu bën dy...ç'na gjeti me keta historianuca ....!

    -Albo:[/url]
    "Se pari o Paskal, eshte turp qe te dalesh ti e te thuash qe "do te rishkruaj historine" pasi te nxjerr nje burre leshko nga mendja e jo burre te zgjuar. Edhe i zgjuar e historiani me i pergatitur i atij vendi te ishe, qe nuk je, prape nuk te takon ty te rishkruash historine e atij populli, pasi nuk e di a e ke vene re, por je person politik ne shoqerine shqiptare. Je politikan, ke nje parti politike, ke sherbyer si minister ne disa qeveri, ke qene deputet, ke bindjet e tua politike. Dhe profesionin e historianit e ke marre gjate viteve te komunizmit ku kriteri i pare i pranimit ishte biografia (bij i besuar i prinderve komuniste), kriteri i dyte ishte indoktrinimi komunist me ideologjine e diktatures komuniste, kriteri i trete ishte qe historia e atij vendi i sherbente ruajtjes dhe perforcimit te "vijes se Partise" qe na e jepte shoku Enver, i cili me guximin e budallait na e rishkruajti historine e atij populli qe nga gjeneza e deri ne fund te historise, ashtu sic i deshi qejfi atij. E beri ne ato Veprat e tij o Paskal, qe ti dhe shoket e tu i mesonit permedesh e i shkruanit per te, dhe detyra juaj ishte qe versioni i historise se dale nga Veprat e shokut Enver, te reflektohej edhe ne bankat e shkollave te femijeve shqiptare. Ti i di mire keto qe une ti shkruaj o Paskal, po i shkruaj qe ti lexojne e kuptojne brezat e rinj te shqiptareve, qe ndryshe nga ty qe u thinje nen komunizem, nuk kane jetuar nje dite te vetme te jetes se tyre nen komunizem."
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Paskal Milo rishkruan historinë: Enver Hoxha s’mund të fshihet nga historia

    Enver Hoxha, dhe duhet gjetur forca, duhet te duhet sic do i verbri driten, njollen e shpreses qe ajo ngjall ne thellesite e trishtimit te tij, por a bien mbi te te gjitha fajet, krimet, kalbezimet dhe gabimet te nje ish sistemi ''han pa porta'', kjo eshte dicka qe kerkon njohuri, argumenta konkrete terreni dhe do kete gjithnje diskutime.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •