Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    A MUND TË JENË MIQ MUSLIMANËT DHE JOMUSLIMANËT

    JUSUF RAMIQ

    Në kohën e fundit në mjetet e informimit publik gjithnjë e më e pranishme është tema për fundamentalizmin islamik. Për këtë dëshmojnë edhe shumë shkrime në shtypin tonë. Në disa prej tyre hedhet poshtë çdo mundësi e vënies së miqësisë ndërmjet muslimanëve dhe jomuslimanëve, sepse Kur'ani jo vetëm që ndalon shoqërimin me pabesimtarët por edhe me kushërinjt më të afërt nëse nuk janë muslimanë.



    A MUND TË JENË MIQ MUSLIMANËT DHE JOMUSLIMANËT


    Në kohën e fundit në mjetet e informimit publik gjithnjë e më e pranishme është tema për fundamentalizmin islamik. Për këtë dëshmojnë edhe shumë shkrime në shtypin tonë. Në disa prej tyre hedhet poshtë çdo mundësi e vënies së miqësisë ndërmjet muslimanëve dhe jomuslimanëve, sepse Kur'ani jo vetëm që ndalon shoqërimin me pabesimtarët por edhe me kushërinjt më të afërt nëse nuk janë muslimanë.

    Islami rekomandon një segrecionizëm të qindpërqindtë që drejtpërdrejt shpie në ksenofobi, sepse nëse ju me fqiun që nuk është i fesë suaj nuk mund të hani së bashku, të pini - e ç'mund të bëni atëherë pra?! Njerëzit munden që vetëm me smirë të sillen njëri ndaj tjetrit. Asgjë më nuk mbetet për marrëdhëniet e tyre.

    Autorët e shkrimeve të cekura vetëdijësisht i shmangen të vërtetës se Islami është kundër çdo lloj diskriminimi, se angazhohet për komunikim të ndërsjellë të pjesëtarëve të besimeve të ndryshme.

    Buhariu shënon se Esma, e bija e Ebu Bekrit ka thënë:

    " Nëna më ka ardhur në vizitë si idhujtare, jomuslimane dhe iu drejtova Pejgamberit dhe kërkova mendimin e tij, kurse ai më ka thënë: ‘Mbaje lidhjen me nënën tënde dhe bëni mirë asaj’.”

    Omeri, halifi i dytë nga grupi i hulefai-rashidinëve, po ashtu ka mbajtur lidhje me vëllain e vet që ka mbetur në Mekë si idhujtar, jomusliman.

    Bashkësitë nestoriane, sipas Thomas W. Arnoldit, kanë përjetuar lulëzim të plotë të jetës religjioze kur erdhën nën dominimin musliman. Kur Bizanti pushtoi pjesët veriore të Sirisë, jakobitët më shumë kanë dëshiruar që patrikut jakobit t'ia vendosnin karrigen në truallin musliman se sa në Carigrad.

    El-Ahtali, poeti i madh arab, "kristiani i zjarrtë” dhe poeti zyrtar i pallatit në Damask ulejr, sipas P. Lamenit, krahas halifit duke bartur kryq të madh të arit në krahëror. Personalitetet autoritative të besimit kristian kanë qenë shtylla të administratës emevite, si psh. Mansur ibn Sarxhuni dhe i biri i tij shën Gjoni nga Damasku.

    Në pyetjen e as'habëve, shokëve të Pejgamberit të Zotit, çka u lejohet, pasoi Shpallja ku qëndron:

    “… ju lejohen ushqimet e mira dhe … ju lejohen ushqimet e ithtarëve të Librit; edhe atyre u lejohen ushqimet tuaja. … ". (El-Maide, 4-5).

    Ky tekst është shpallur si përgjigje në pyetjen e shtruar, kurse përfshin rregullin për ngrënien e përbashkët të ushqimit dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore. Kjo thënie kur'anore iu lejon pjesëtarëve të Islamit që ta ndajnë ushqimin me fqinjët e vet që nuk janë muslimanë, kurse për rëndësinë e këtij rregulli mendoj se është e tepërt të flitet.

    Është fakt se në Kur'an ka tekste në të cilat iu urdhërohet pjesëtarëve të Islamit që mos të pranojnë për miqë hebrenjt dhe kristianët, përkatësisht jobesimtarët kur ka besimtarë, por duhet ditur se ato tekste kanë të bëjnë vetëm me situatë të caktuar. Aplikimi i tyre është i kufizuar në këtë dhe situata të ngjashme me këtë. Është gabim që të përgjithësohen ndonëse kjo bëhet shpesh. Do të ishte gabim kur p.sh., teksteve kur'anore në të cilat qëndron:

    “O besimtarë, mos merrni për mbrojtës ebrejtë dhe të krishterët! Ata janë mbrojtës të njëri-tjetrit! I atyre është madje edhe ai nga mesi i juaj i cili i pranon për mbrojtës ...” (El-Maide, 51);

    "Besimtarët le të mos marrin për miq mosbesimtarët kur kanë besimtarë, sepse kush vepron kështu, nuk ka asgjë nga ndihma e All-llahut, përveç nëse seriozisht frikësoheni prej tyre. All-llahu ju afron kujdesin e vet dhe te All-llahu është caku.” (Ali Imran, 28)

    t'i jepet prioritet domethënies së përgjithshme të tekstit.

    Këtu është e nevojshme të hulumtohen shkaqet e shpalljes për këto tekste. Dihet saktë se teksti i parë është shpallur drejtpërdrejt pas betejës në Uhud. Me të është rregulluar një situatë konkrete, kohësisht e kushtëzuar. Ky ajet nuk përcakton raportin dhe qëndrimin parimor të Islamit ndaj të tjerëve. Nëse këtij teksti do t'i jepnim karakter absolut dhe të përgjithshëm, gabimisht do ta kuptoni këtë raport.

    Fjala është për raportin e caktuar në situatën e caktuar. Raporti i tillë vlen vetëm në situatën e tillë.

    Teksti i dytë është shpallur për shkak të hipokritëve të cilët kanë qenë shumë të afërt me një grup të idhujtarëve, ei cila këtë afërsi e ka abuzuar. Disa thonë se është shpallur për shkak të një muslimani i cili ka provuar t'i njoftojë idhujtarët për synimin e Pejgamberit që ta çlirojë Mekën. Këtu nuk ka të bëjë me kurrfarë përjashtimësie. Fjala është për ndalimin e tradhtisë, e jo për ndalimin e bashkëjetesës. Dihet saktë se Muhammedi ka lidhur miqësi me idhujtarët, sikur që dihet se Amir ibn Umejje, idhujtar, jomusliman, ka qenë mik personal i Muhammedit dhe se ka gëzuar besimin e tij edhe pse në betejat në Bedr dhe Uhud ka luftuar kundër muslimanëve.

    Thëniet kur'anore nga periudha mekase dhe medinase e Shpalljes ia marrin teksteve të cekura karakterin absolut dhe të përgjithshëm:

    “Ti me siguri do të shohësh se armiqtë më të flaktë të besimtarëve janë hebrejtë dhe politeistët; dhe gjithsesi do të shohish se dashamirë më të afërt për besimtarët janë ata që thonë: “Ne jemi të krishterë ….” (El-Maide, 82).

    Kur'ani në atë drejtim shkon edhe më tej sepse nuk përjashton mundësinë e vënies së marrëdhënieve të mira madje edhe me idhujtarët, dhe këtë në kohën kur Islami ka qenë në konflikt të plotë me idhujtarët arabë. Duke iu drejtuar muslimanëve Kur'ani thotë:

    “All-llahu nuk ju ndalon të silleni mirë dhe me drejtësi ndaj atyre që nuk ju luftojnë për shkak të fesë dhe nuk ju përzënë nga shtëpitë tuaja. Me të vërtetë All-llahu i do të drejtët...”. (El-Mumtehane, 8-9).

    Në këtë mënyrë Kur'ani vë principet më të forta të bashkëpunimit ndërnjerëzor. Ai rekomandon bamirësinë, qoftë ajo nuk kthehet, e njëanshme. Kur'ani kurrë nuk e ka anuluar këtë princip, as që dikujt i ka lejuar që në vend të këtij të vë ndonjë tjetër.

    Është e nevojshme në fund të theksohet që thëniet kur'anore duhet t'i kundrojmë në kontekst të thënieve tjera kur'anore. Ata nuk mund të kundrohen jashtë këtij konteksti, të ndarë ose të izoluar. Kur'anin, po ashtu, duhet ta sodisim edhe në shkaqet e tij të shpalljes. Ky është parakusht i domosdoshëm, sipas H. Gjozës, për të kuptuarit e tij korrekt, sepse vetëm në këtë mënyrë do të mund të zbulojmë çka është në tekstin përkatës historike, kohore, hapësinore, e kushtëzuar, çka paraqet zgjidhjen e pyetjes konkrete e çka princip apo qëndrim. Në shembujt që i kemi theksuar qartë shihet se cili tekst kur'anor e shpreh principin e i cili zgjidh situatën konkrete.

    Përktheu: Nexhat Ibrahimi
    zeriislam
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  2. #2
    Pa_Prespektive Maska e KNFC
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Vendndodhja
    N'shpi_Time
    Postime
    421

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Ne Shqiperi gjithmone kane qene miq njerez me perkatesi te ndryshme fetare ... kane bere krushqi ... me pak fjale as nuk do ta dije njeri ndryshimin e perkatesise fetare ... dhe per Shqiperine keshtu do vazhdoje te jete gjithmone !!!

    Per pjesen tjeter te botes mendoj se sa me inteligjente,e shkolluar dhe e kulturuar te jete popullisa,aq me te vogla jane shanset te bien viktima te dogmave dhe te jene ekstremiste dhe ne zgjedhjen e miqesive dhe marredhenieve njerezore ... ne vendet e perparuara mendoj se eshte shume e thjeshte qe muslimanet dhe jo muslimanet te jene miq ...
    THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar KNFC për postimin:

    WesternBlot (31-08-2014)

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Dicka qe duhet sqaruar mire eshte specifikimi i termit jobesimtare ne Kuran. Cilet ishin cilesite e jobesimtareve ne kohen e profetit? Armiq dhe urrejtje patetike ndaj muslimaneve. A vlen kjo per ata jobesimtare indiferente qe as ja ndjen fare per besimin musliman te dikujt ne kohen e sotme? Absolutisht jo!

    Kujdes dhe me dicka tjeter. Kurani i drejtohet ne numrin shumez muslimaneve qe me teper ka te beje me praktikat ne komunitet se sa marredhenie individuale. Ajo qe perforcon kete mendim eshte se muslimaneve meshkuj ju lejohen martesat me te krishtere e hebrenj ku marredhenia individuale behet me e forte se miqesia. U lejohet ushqimi i tyre qe do te thote se mes muslimaneve dhe te krishtereve apo hebrenjve krijohen edhe lidhje ekonomike apo financiare.

    Ne kuran ka mencuri per kedo qe lexon e arsyeton.

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar elijsa për postimin:

    Sayan2003 (11-02-2015)

  6. #4
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga elijsa Lexo Postimin
    Dicka qe duhet sqaruar mire eshte specifikimi i termit jobesimtare ne Kuran. Cilet ishin cilesite e jobesimtareve ne kohen e profetit? Armiq dhe urrejtje patetike ndaj muslimaneve. A vlen kjo per ata jobesimtare indiferente qe as ja ndjen fare per besimin musliman te dikujt ne kohen e sotme? Absolutisht jo!

    Kujdes dhe me dicka tjeter. Kurani i drejtohet ne numrin shumez muslimaneve qe me teper ka te beje me praktikat ne komunitet se sa marredhenie individuale. Ajo qe perforcon kete mendim eshte se muslimaneve meshkuj ju lejohen martesat me te krishtere e hebrenj ku marredhenia individuale behet me e forte se miqesia. U lejohet ushqimi i tyre qe do te thote se mes muslimaneve dhe te krishtereve apo hebrenjve krijohen edhe lidhje ekonomike apo financiare.

    Ne kuran ka mencuri per kedo qe lexon e arsyeton.
    Jomuslimanet kishin urrejtje "patetike" ndaj Profetit dhe muslimaneve!?!
    Po si te mos urresh ata qe duan te te detyrojne te lesh fene tende per nje te re!?!?
    Pastaj, perse u lejohet vetem meshkujve te martohen me hebrenj e te krishtere!?
    Jarigas

  7. #5
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Jomuslimanet kishin urrejtje "patetike" ndaj Profetit dhe muslimaneve!?!
    Po si te mos urresh ata qe duan te te detyrojne te lesh fene tende per nje te re!?!?
    Pastaj, perse u lejohet vetem meshkujve te martohen me hebrenj e te krishtere!?
    Hipokrizi ! Nuk mund te urresh 'llojin' tend.

  8. #6
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Jomuslimanet kishin urrejtje "patetike" ndaj Profetit dhe muslimaneve!?!
    Po si te mos urresh ata qe duan te te detyrojne te lesh fene tende per nje te re!?!?
    Pastaj, perse u lejohet vetem meshkujve te martohen me hebrenj e te krishtere!?
    Nje.....ne Islam nuk detyrohet askush te nderroj fene, eshte çeshtje vullnetare.

    Dy.....ne Islam i mundesohet bashkeshortes kultivimi i fese se vet. Kurse muslimanes kjo nuk i mundesohet ne fete tjera (pikerisht per kete njerezit luftohen, se nuk jan te nje feje, kurse ne islam mund edhe shtratin me e ndajt).
    albanish by nature

  9. #7
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Nje.....ne Islam nuk detyrohet askush te nderroj fene, eshte çeshtje vullnetare.

    Dy.....ne Islam i mundesohet bashkeshortes kultivimi i fese se vet. Kurse muslimanes kjo nuk i mundesohet ne fete tjera (pikerisht per kete njerezit luftohen, se nuk jan te nje feje, kurse ne islam mund edhe shtratin me e ndajt).
    Nje.....ne Islam detyrimi eshte per te mos lene fene, perndryshe te prete vdekja!!

    Dy.....bashkeshortes se nje musulmani, nuk i lejohet te jete "qafire" ne Islam, dhe, genjen pa turp kur thua se ne fete e tjeta "sulmohet" bashkeshortja muslimane!!
    Jarigas

  10. #8
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Nje.....ne Islam detyrimi eshte per te mos lene fene, perndryshe te prete vdekja!!

    Dy.....bashkeshortes se nje musulmani, nuk i lejohet te jete "qafire" ne Islam, dhe, genjen pa turp kur thua se ne fete e tjeta "sulmohet" bashkeshortja muslimane!!
    Feja eshte çeshtje vullnetare....doremarja me apostazine eshte çeshtje sheriatore dhe neper kohe dhe vende trajtuar ne forma te ndryshme, por asnjehere lidhur me vullnetin e individit, cdohere me politizimin e çeshtjes. Shembull me te afert e ke vetveten tende. Nuk ja krun kujt nese ti per shpirtin tend konvertohesh dhe gjen paqe ne ndonje fe tjeter. Por ti ne te kunderten, ti propagon kunder islamit, dhe per kete lali te ik koka, ne nje shtet musliman per ligjin nuk je i krishtete ne kete senz, por kriminel, qe e rrezikon paqen qytetare. Motivi FEE ne kohet e herrshme ka qene i vetmi Motiv qe njerezit e kane patur ne dispozicion, koncepti i kombit nuk eshte njohur me heret, rrjedhimisht edhe trajtimi i nje problemi te tille eshte shqyrtuar me "vegla" fetare.
    E ke te lire me na sjell shembuj nga e kaluara, ku njerezit qenkan denuar vetemse e paskan ndru fene......jo lali, e kan ngran me kryp speci se kan politizu, i kan rra ne kurth kishes, e cila edhe sot politizon ne te njejten menyre, per ate mesjeta nuk ka mbaruar, ka mbaruar vetem influenca e saj politike, rrendesia. Mjafton me shfletuar faqe interneti dhe nder urrejtesit dhe nxitesit me te zellshem i gjen pikerisht konvertitet, pas te cileve fshihet pikerisht kisha.....thuaj se ne rastin tend eshte ndryshe....

    Qafire JO....nga kjo e kupton se islami, krishterimi, dhe judaizmi jane aq te afert njeri me tjetrin, saqe islami se paku kerkon me kembengulje RESPEKT. Pointa nuk ish tek 'jobesimtarja', mos luj bisht.....kurse sa i perket asaj se fete tjera po lejojkan martesa nderkonfessionale e ke te lire me na sjell shembuj, por kujdes, mos luj bisht, rri ne kontekst, sill shembuj nga krishterimi, se per kete te djeg....dhe, shembuj qe gjate tere historise 2000 vjecare kane vlejtur pa rrezerva ne kohe dhe vend...

    Tung
    albanish by nature

  11. #9
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ... Nuk ja krun kujt nese ti per shpirtin tend konvertohesh dhe gjen paqe ne ndonje fe tjeter. Por ti ne te kunderten, ti propagon kunder islamit, dhe per kete lali te ik koka, ne nje shtet musliman per ligjin nuk je i krishtete ne kete senz, por kriminel, qe e rrezikon paqen qytetare...
    Nuh,
    brravo qe na e spjegove "paqen fetare" sipas sheriatit.

    Tani e kuptoj se pse vendet perendimore nuk jane paqesore, sepse po t'ishin paqesore, do duhej tu heqin kokat ketyre mjekerrcjapve, qe propagojne neper perendim per fe t'paqes.

    Prapa kane mbete mo edhe keto vendet perendimore.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  12. #10
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Nuh,
    brravo qe na e spjegove "paqen fetare" sipas sheriatit.

    Tani e kuptoj se pse vendet perendimore nuk jane paqesore, sepse po t'ishin paqesore, do duhej tu heqin kokat ketyre mjekerrcjapve, qe propagojne neper perendim per fe t'paqes.

    Prapa kane mbete mo edhe keto vendet perendimore.
    Häää ???

    Spaske kuptu gje princi.....nese e kupton cka do me thene "verfassungsschutz" , do ta kuptosh edhe ate qe une me larte kam shkruar....natyrisht se denimet "kapitale" jane rrende per tu gelltit (e me shume per tu kuptuar), por ne zemer te europes, ne "bjelorrusine" e lukashenkos akoma ekzekutohet denimi me vdekje....e mos te folim per ameriken ose disa vende tjera "moderne"....

    Sidoqofte, ne folim per nje realitet te kaluar, ku nuk komentohet mbi rrethanat, por mbi "lengung e lengut leprit".....qe me ne fund te diskreditohet dikush, e te perfitohet per qellime krejtesisht tjera.


    Kurse sa per "mjekerrcjapet", ata e propagojn fene e tyre duke e "lavderuar" islamin, e jo duke e "poshtersuar" krishterimin.......nje dallim rrenjesore ne krahasim me kete qe e lexon ketu ne forum nga disa forumiste...andaj edhe nuk jane ceshtje per rrendin ligjore, por i perkasin mendimit te lire.


    tung
    albanish by nature

  13. #11
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Häää ???

    Spaske kuptu gje princi.....nese e kupton cka do me thene "verfassungsschutz" , do ta kuptosh edhe ate qe une me larte kam shkruar....natyrisht se denimet "kapitale" jane rrende per tu gelltit (e me shume per tu kuptuar), por ne zemer te europes, ne "bjelorrusine" e lukashenkos akoma ekzekutohet denimi me vdekje....e mos te folim per ameriken ose disa vende tjera "moderne"....

    Sidoqofte, ne folim per nje realitet te kaluar, ku nuk komentohet mbi rrethanat, por mbi "lengung e lengut leprit".....qe me ne fund te diskreditohet dikush, e te perfitohet per qellime krejtesisht tjera.


    Kurse sa per "mjekerrcjapet", ata e propagojn fene e tyre duke e "lavderuar" islamin, e jo duke e "poshtersuar" krishterimin.......nje dallim rrenjesore ne krahasim me kete qe e lexon ketu ne forum nga disa forumiste...andaj edhe nuk jane ceshtje per rrendin ligjore, por i perkasin mendimit te lire.


    tung
    Jo Nuh,

    ti e kupton fare mire cfare them une, por ti ke deshire te mos e pranosh realitetin, ke nje barriere ne mendje ose loz loje sa per sport.

    Ne vendet sheriatike, nje musliman eshte i detyruar ta lavderoje islamin, se ne te kunderten i hiqet koka, mos t'permendim fare se cfare ndodh me besimtaret e besimeve tjera, vetem nese e ushtrojne besimin e vet e lere me ta poshtersojne islamin.

    Kurse ne vendet perendimore, cdo njeri ka te drejte ta kundershtoje kishen, dhe nuk ka frike per heqje koke, e lere me qe edhe mjekerrcjapet e poshtersojne besimin katolik dhe nuk ju hiqet koka.

    Nje element kryesor i paqes eshte toleranca, e nese flasim per tolerancen fetare, feja islame me sheriat dhe me mjekersjaper, jane te fundit qe mund te quhen paqesor ne kete kuptim.

    E kuptove tani, apo s'guxo t'thuash se e kuptova?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  14. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Nese jane besimtar te vertete jo ndersa nese fene se marrin shume per zemer po!
    There is a special place in hell for women who don't help other women.
    Madeleine Albright

  15. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Nese jane besimtar te vertete jo ndersa nese fene se marrin shume per zemer po!
    ane , po ti zogu si e merr?

  16. #14
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Jo Nuh,

    ti e kupton fare mire cfare them une, por ti ke deshire te mos e pranosh realitetin, ke nje barriere ne mendje ose loz loje sa per sport.

    Ne vendet sheriatike, nje musliman eshte i detyruar ta lavderoje islamin, se ne te kunderten i hiqet koka, mos t'permendim fare se cfare ndodh me besimtaret e besimeve tjera, vetem nese e ushtrojne besimin e vet e lere me ta poshtersojne islamin.

    Kurse ne vendet perendimore, cdo njeri ka te drejte ta kundershtoje kishen, dhe nuk ka frike per heqje koke, e lere me qe edhe mjekerrcjapet e poshtersojne besimin katolik dhe nuk ju hiqet koka.

    Nje element kryesor i paqes eshte toleranca, e nese flasim per tolerancen fetare, feja islame me sheriat dhe me mjekersjaper, jane te fundit qe mund te quhen paqesor ne kete kuptim.

    E kuptove tani, apo s'guxo t'thuash se e kuptova?
    Ky eshte nje muhabet hypotetik qe ben !!!, ne plot vende muslimane, aktuale, apostasia trajtohet ndryshe- ndryshe, dhe qe te gjithe ju referohen burimeve historike. Pra, vet fakti se ka pikepamje te ndryshme, deshmon se realiteti, ndash ki aktual, ndash ai historik, nuk kane te bejne me qednrimin dhe trajtimin e disa qarqeve ose individeve, te cilet mundohen ti japin ceshtjes boje fetare per te perfituar ne ndonje aspekt.

    Shkurt, feja ne islam eshte ceshtje PRIVATE, dhe mjafton fakti te kuptohet liberalizmi i islamit ne rastin e marteses nderfetare. Kjo nuk don me shume komente !, islami e lejojka qe edhe shtrati te ndahet me nje te krishtere ose cifute, e nuk e lejojka qe nje musliman/muslimane te konvertohet ne fee tjeter ???.....per me e thy kausalitetin ketu duhet te jesh jashtzakonisht njeri me fantazi te avancuar. Nuk ka se si te kuptohet toleranca ne forme tjeter, kur nena e femijes tend mund te jete, dhe ne plot raste edhe eshte, jomuslimane......

    tung
    albanish by nature

  17. #15
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Feja eshte çeshtje vullnetare....doremarja me apostazine eshte çeshtje sheriatore dhe neper kohe dhe vende trajtuar ne forma te ndryshme, por asnjehere lidhur me vullnetin e individit, cdohere me politizimin e çeshtjes.
    Tashi edhe "çeshtje vullnetare" edhe "çeshtje sheriatike", vetem nje gomar pa veshe mund ta thote!!!
    Ne nje fjali te vetme, kater gomarlleqe ke shkruar Tunxh!!

    Shembull me te afert e ke vetveten tende. Nuk ja krun kujt nese ti per shpirtin tend konvertohesh dhe gjen paqe ne ndonje fe tjeter. Por ti ne te kunderten, ti propagon kunder islamit, dhe per kete lali te ik koka, ne nje shtet musliman per ligjin nuk je i krishtete ne kete senz, por kriminel, qe e rrezikon paqen qytetare.
    O gjytyrym!!
    po si mund te flakesh tutje fene islame per te perqafuar nje tjeter, dhe kjo te mos quhet "propagande antiislamike"??!!
    Siç e thua edhe vete, ne nej shtet musliman, jomuslimanet shihen si kriminela, ergo, Islami eshte fe e dhunes dhe terrorit!!
    Te lumte qe na e sqarove, pasi ne nuk e kishim kuptuar edhe!!
    Motivi FEE ne kohet e herrshme ka qene i vetmi Motiv qe njerezit e kane patur ne dispozicion, koncepti i kombit nuk eshte njohur me heret, rrjedhimisht edhe trajtimi i nje problemi te tille eshte shqyrtuar me "vegla" fetare.
    Idiotesira te tilla, mund ti thone vetem islamiket!!
    Qe ne lashtesi, njerezit ndaheshin ne fisse dhe popuj, me te njejten gjuhe dhe zakon!! Gomarlleqet mbi "kombin" ne kuptimin modern te fjales, nuk ju bejne lazem per te mbrojtur panarabizmin e Islamit si doktrine!!
    E ke te lire me na sjell shembuj nga e kaluara, ku njerezit qenkan denuar vetemse e paskan ndru fene......jo lali, e kan ngran me kryp speci se kan politizu, i kan rra ne kurth kishes, e cila edhe sot politizon ne te njejten menyre, per ate mesjeta nuk ka mbaruar, ka mbaruar vetem influenca e saj politike, rrendesia.
    Ora gjytyrym islamik!!!
    Mesjeta s'ka mbaruar akoma per Islamin.....po kthehen perseri koherat e profetit, kur vriteshin te tere kundershtaret fetar(politik), meqe islami s'eshte fe shpirterore, por ideologji diktature!!


    Mjafton me shfletuar faqe interneti dhe nder urrejtesit dhe nxitesit me te zellshem i gjen pikerisht konvertitet, pas te cileve fshihet pikerisht kisha.....thuaj se ne rastin tend eshte ndryshe....
    Ndoshta sepse pikerisht "konvertitet" e njohin me mire te zezen e Islamit!!
    Frika nga e verteta ju ben bisha pastaj......e Sheriati eshte pikerisht per te mbrojtur bishat!!

    Qafire JO....nga kjo e kupton se islami, krishterimi, dhe judaizmi jane aq te afert njeri me tjetrin, saqe islami se paku kerkon me kembengulje RESPEKT.
    Respekti fitohet, nuk detyrohet!!
    Do te kishim respekt per profetin arabm sikur te mos ishte vrases dhe pedofil....e s'ka perendi qe te na detyroje t erespektojme kriminelat, qofshin edhe "profete" te miliarda qeniesh "njerezore"!!
    Pointa nuk ish tek 'jobesimtarja', mos luj bisht...
    Po ku ishte "pointa", Tunxh, te epshi islamik i krahasueshem me ate te Muhamedit, qe e beri Allahun te ishte kurvar si puna e vet??!

    ..kurse sa i perket asaj se fete tjera po lejojkan martesa nderkonfessionale e ke te lire me na sjell shembuj, por kujdes, mos luj bisht, rri ne kontekst, sill shembuj nga krishterimi, se per kete te djeg..
    Ju islamiket, po s'u marashuat me fete e tjera, ndjeheni me keq se kafshet!!
    Po ti mbro fene tende, qe na pellisni se ka ardhur si "persosje" e feve te tjera!!!
    Cfare permiresimi ka sjelle ISlami, ne krahasim me te tjerat??!
    Mund te themi me plot gojen: Perkeqesim!!
    Jarigas

  18. #16
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Tashi edhe "çeshtje vullnetare" edhe "çeshtje sheriatike", vetem nje gomar pa veshe mund ta thote!!!
    Ne nje fjali te vetme, kater gomarlleqe ke shkruar Tunxh!!

    O gjytyrym!!
    po si mund te flakesh tutje fene islame per te perqafuar nje tjeter, dhe kjo te mos quhet "propagande antiislamike"??!!
    Siç e thua edhe vete, ne nej shtet musliman, jomuslimanet shihen si kriminela, ergo, Islami eshte fe e dhunes dhe terrorit!!
    Te lumte qe na e sqarove, pasi ne nuk e kishim kuptuar edhe!!
    Idiotesira te tilla, mund ti thone vetem islamiket!!
    Qe ne lashtesi, njerezit ndaheshin ne fisse dhe popuj, me te njejten gjuhe dhe zakon!! Gomarlleqet mbi "kombin" ne kuptimin modern te fjales, nuk ju bejne lazem per te mbrojtur panarabizmin e Islamit si doktrine!!
    Ora gjytyrym islamik!!!
    Mesjeta s'ka mbaruar akoma per Islamin.....po kthehen perseri koherat e profetit, kur vriteshin te tere kundershtaret fetar(politik), meqe islami s'eshte fe shpirterore, por ideologji diktature!!


    Ndoshta sepse pikerisht "konvertitet" e njohin me mire te zezen e Islamit!!
    Frika nga e verteta ju ben bisha pastaj......e Sheriati eshte pikerisht per te mbrojtur bishat!!

    Respekti fitohet, nuk detyrohet!!
    Do te kishim respekt per profetin arabm sikur te mos ishte vrases dhe pedofil....e s'ka perendi qe te na detyroje t erespektojme kriminelat, qofshin edhe "profete" te miliarda qeniesh "njerezore"!!
    Po ku ishte "pointa", Tunxh, te epshi islamik i krahasueshem me ate te Muhamedit, qe e beri Allahun te ishte kurvar si puna e vet??!

    Ju islamiket, po s'u marashuat me fete e tjera, ndjeheni me keq se kafshet!!
    Po ti mbro fene tende, qe na pellisni se ka ardhur si "persosje" e feve te tjera!!!
    Cfare permiresimi ka sjelle ISlami, ne krahasim me te tjerat??!
    Mund te themi me plot gojen: Perkeqesim!!

    He bre mandi nishtulles, ja fillove prap me tallavaja ???

    Pikerisht pra, nese nje "person" me njohuri perkatese te nje ceshtje i merr valixhet, dhe hudhet ne anen e kundershtarit, dhe nga ajo ane i perdor ato njohuri "kunder" anes qe i perkiste njehere, atehere ai person, ne sejcilen kulture te njerezise deri sot eshte quajtur, quhet, dhe do te quhet "TRADHETARE", dhe sipas cdo norme dhe standardi po nga fundusi i civilizimeve njerezore, per tradhetarin eshte parapare cdohere denim kapital. E kupton se sa e sa here te kam thane, se kjo sjellje qe e ke ti, eshte sjellje tipike e konvertiteve, dhe se kjo shkalle e urrejtjes dhe nxitjes nuk hetohet tek te krishteret dembabadem !!!, pra, nje veti tipike e "tradhetise".

    Pra, ashtu sic te shkruaj edhe me larte, apostasia ne shtetet islame shihet pikerisht ne kete kontekst, pra behet fjale njehere per "kategorizimin" e vepres (eshte ceshtje personale, apo politike), dhe ne baze te saje ndermiren massat. Kjo nuk ka te beje me islamin, por ka te beje me interesset e vendit. Nese don te thuash se "po, aman pikerisht pra eshte shkolle "islame", edhe ketu po te them se JO". Me tradhetine njerezit ne cdo kohe e vend jane mare ne menyre te njejte ose te ngjajshme. Natyrisht se ne kulturen islame do te gjejsh literature te bollshme per kete, ngase islami eshte kulmi i civilizimit....ne islam gjen literature si ta pastrosh "prapanicen", e ku me mbi gjera kaq te rrendesishme qe kane te bejne me rrendin dhe sigurine e shoqerise (kuptohet edhe per sigurine e komuniteteve jomuslimane nen umbrellen e shtetit islam).

    Kur te shikjojm pra TI, dhe disa dardaleca tjere ketu, nuk mund se si te ju quajm ndryshe pos "tradhetare", te cilet jane te perkushtuar ti ndajen shqiptaret ne gruppe, qe ti dobesojn. Edhe pse ti nuk ke vetedije mbi kete (preteksin e ke tjeter), por ne fund, nder vizen, del kjo llogari, andaj quhet edhe kurth, urrejtje, nxitje. Nuk ka vlera te larta ne sjelljen tende. Nese nuk i sheh "demet" qe ben, atehere se paku mundohu ta kuptosh, se je vegel e tjeter kujt dhe se i sherben interessit te dikujt, me siguri jo atije shqiptare.

    Sa i perket tolerances fetare, perfundimisht, islami ta lejon qe nena e femijeve te tu mos jet "muslimane", kurse ne anen tjeter, pikerisht ne islam "edukimi" i femijeve, eshte ceshtje paresore e nenes, dhe nena keshillohet per perkujdesje te madhe, ne shkalle absolute, qe femija te edukohet ne shkollen islame. Po si ore ???, si do ta edukoje nje nene e krishtere femijen e vet ne shkollen islame ???, e kupton deri ku arrin toleranca e islamit ???, BURRIT i vendohet nje barre e pamatun mbi shpine, vetem e vetem, mos te thehet dashuria, mos te thehen ndjenjat e njeriut........andaj edhe e quajm panderprere "MESHIRUESI, MESHIREBERESI".....ISLAMI THEN ZEMRA, JO KOCKA.....por kjo, per njerez me zemra te mbyllura eshte televizor me boja....

    tungi
    albanish by nature

  19. #17
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Nese jane besimtar te vertete jo ndersa nese fene se marrin shume per zemer po!
    Kurani per muslimanin eshte liber hyjnor dhe si i tille nuk trajtohet si nje liber i thjeshte. Duke mos u trajtuar si liber i thjeshte nevojitetet hulumtimi ne cdo verset te tij. Shkaqet e zbritjes , kujt i eshte zbritur , menyra se si allahu i drejtohet , hadithet perkatese ne lidhje me ndodhine ne fjale e keshtu me rradhe.

    Komentuesit e kuranit asnjehere nuk japin konkluzione te prera ne lidhje me interpretimin e kuranit kjo ben ate qe dhe allahu vete thote ne kuran se ne ate (kuranin ka urtesi per kedo qe ka mencuri dhe hulumton)

    E shikon pra se kush duhet te jene besimtaret e vertete?

    Ps: Por une jam e sigurte qe kete nuk mund ta kuptosh kurre ti dhe keta ''shumecuditesit'' me siper.
    Ndryshuar për herë të fundit nga elijsa : 13-02-2015 më 04:08

  20. #18
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Ky eshte nje muhabet hypotetik qe ben !!!, ne plot vende muslimane, aktuale, apostasia trajtohet ndryshe- ndryshe, dhe qe te gjithe ju referohen burimeve historike. Pra, vet fakti se ka pikepamje te ndryshme, deshmon se realiteti, ndash ki aktual, ndash ai historik, nuk kane te bejne me qednrimin dhe trajtimin e disa qarqeve ose individeve, te cilet mundohen ti japin ceshtjes boje fetare per te perfituar ne ndonje aspekt.
    Nuho ketu te jap te drejte, feja islame nuk trajtohet njejte ne cdo vend islamist, ndryshe trajtohet ne nje vend me kushtetute demokratike e ndryshe ne vendet ku sundo sheriati vehabist. Shkaku pse feja islame trajtohet ndryshe - ndryshe, nuk varet nga besimtaret por nga ndikimi i fese islame vehabiste ne shtet, kjo do te thote se aty ku feja islame ka kontroll mbi shtet fut sheriatin vehabist, sepse vetem sheriati njihet si rend kushtetues ku jetojne besimtaret musliman. Dhe tantativa e fese islame eshte me pakusht tentimi i futjes se sheriatit si rend kushtetues ne nje shtet, sepse feja islame pa sheriatin si nje rend kushtetues nuk mund te jetohet devotshmerisht nga islamiket.

    Tani te gjithe tjeret qe jetojne ne vendet ku nuk dominon sheriati islamik, jane qafira kshu si puna jote.

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Shkurt, feja ne islam eshte ceshtje PRIVATE, dhe mjafton fakti te kuptohet liberalizmi i islamit ne rastin e marteses nderfetare. Kjo nuk don me shume komente !, islami e lejojka qe edhe shtrati te ndahet me nje te krishtere ose cifute, e nuk e lejojka qe nje musliman/muslimane te konvertohet ne fee tjeter ???.....per me e thy kausalitetin ketu duhet te jesh jashtzakonisht njeri me fantazi te avancuar. Nuk ka se si te kuptohet toleranca ne forme tjeter, kur nena e femijes tend mund te jete, dhe ne plot raste edhe eshte, jomuslimane......

    tung
    Genjeshter, ne sheriatin islamik feja islame nuk eshte "PRIVATE", ajo eshte si partia ne vende komuniste. Me nje fjale ai qe eshte kunder partise i hiqet koka, kshu edhe ne islamin sheriatik kush eshte kunder fese islame i hiqet koka, tjerat jane perralla te babadimrit. Nje muslimani te devotshem islamik, i lejohet te ndaje shtratin me nje besimtare te fese se tjeter, vetem ne rastin kur ajo trajtohet si robereshe.

    Apo do me thene, se edhe nje besimtareje te devotshme te fese islame i lejohet ndarja e shtratit me qafira?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar hot_prinz për postimin:

    Cen Durimmadhi (13-02-2015)

  22. #19
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Nuho ketu te jap te drejte, feja islame nuk trajtohet njejte ne cdo vend islamist, ndryshe trajtohet ne nje vend me kushtetute demokratike e ndryshe ne vendet ku sundo sheriati vehabist. Shkaku pse feja islame trajtohet ndryshe - ndryshe, nuk varet nga besimtaret por nga ndikimi i fese islame vehabiste ne shtet, kjo do te thote se aty ku feja islame ka kontroll mbi shtet fut sheriatin vehabist, sepse vetem sheriati njihet si rend kushtetues ku jetojne besimtaret musliman. Dhe tantativa e fese islame eshte me pakusht tentimi i futjes se sheriatit si rend kushtetues ne nje shtet, sepse feja islame pa sheriatin si nje rend kushtetues nuk mund te jetohet devotshmerisht nga islamiket.

    Tani te gjithe tjeret qe jetojne ne vendet ku nuk dominon sheriati islamik, jane qafira kshu si puna jote.



    Genjeshter, ne sheriatin islamik feja islame nuk eshte "PRIVATE", ajo eshte si partia ne vende komuniste. Me nje fjale ai qe eshte kunder partise i hiqet koka, kshu edhe ne islamin sheriatik kush eshte kunder fese islame i hiqet koka, tjerat jane perralla te babadimrit. Nje muslimani te devotshem islamik, i lejohet te ndaje shtratin me nje besimtare te fese se tjeter, vetem ne rastin kur ajo trajtohet si robereshe.

    Apo do me thene, se edhe nje besimtareje te devotshme te fese islame i lejohet ndarja e shtratit me qafira?
    O princi, ne folim ketu per molla bre burr, jo per dardha....

    Arabia Saudike nuk eshte reference per gjykime te pergjithshme mbi islamin !!!, duhet me patur para sysh se atje eshte perpiluar nje "judikative" e gdhendur per rajonin (vehabizmi), dhe ne baze te asaje SUNDON nje familje (Al Saud) mbi nje vend gjigand, me pasuri gjigande, me dy vendet me te shenjta per 1,5 mrd. musliman, tash e 250 vjet.....dhe nuk shihen ne horizont dobesimi i tyre.....arabia saudike eshte "univerz ne vehte". Nese hajnit ja pret doren, ajo veper nuk eshte per me e fituar "xhenetin" ose "xhehenemin", por thjeshte per sigurine e vendit. Mesohuni ti dalloni gjerat....feja eshte opiumi per popullin....

    Per muslimanin nuk eshte me rrendesi "sheriati", me rrendesi jane "shartet e fese" (se paku ne sunnizem, kur e kendoj hoxha duane e marteses, a nuk te pyeti se a i din shartet e fese ???)....sheriati eshte me rrendesi per nje SHTET MUSLIMAN, ngase pikerisht pra, eshte rrendi ligjore qe i rregullon fuqite e shtetit, kushtetuta eshte KURANI, dhe ne kuran nuk shkruan me ja pre doren hajnit, me e vra apostatin e gjera tjera....pra nje minimum diturie specifike kerkohet nga sejcili qe don te diskutoje mbi islamin. Nese don me be thjeshte "muhabet" kafehanesh, atehere folim ndryshe, por ne kete senz qe diskutoje me shokun tallava nuk mendoj se ka vend per polemike banale......

    FEJA eshte absolutikisht ceshtje PRIVATE......i shume perfoluri ajet "nuk ka dhune ne fe", nderlidhet pikerisht me kete, dhe e kemi cek dhjetra here, se kush e fiton xhenetin e kush xhehenemin eshte absolutikisht ne kompetencat e Allahut. Per SHTETIN ISLAM, natyrish se ka "fee shtetnore", ne kete senz i tollovitni ju shoke gjanata, dhe i beni lemsh punet. Ashtu si ne vendet perendimore kultura e krishtere eshte kulture primare, njejte edhe ne vendet islame eshte kultura islame, kulture primare.

    Pse mendon se nje burr musliman, qe e ka gruan te krishtere, e paska ate rrobereshe ???, nga ki mendim "fantast" ???..........nese nje musliman martohet me nje te krishtere, perpos "dashurise" te sinqerte nuk ka arsye tjeter pse te martohet. E kunderta eshte e vertete, aty ku thehen barriera shoqerore, aty ku njeriu e mer persiper nej barre kaq te rrende ta rrezikoje qetesine dhe sigurine ne familje, ne jete, ne perditshmerine e tije, pos dashurise te paster, nuk gjen arsye tjeter (apo mendon tash te kosovaret qe martohen me nuset me letra ???).....

    tung
    albanish by nature

  23. #20
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Ooo Nuho,

    po normalisht se Arabia Saudite duhet t'mirret si reference per islamin, ne arabi lidi pejgamberi, pastaj n'arabi pejgamberit iu kendua n'vesh kuroni, pastaj s'mund t'jesh nje musliman i devotshem po nuk shkove ne arabi per haxh, ku e ka krie shkollen hoxhe shefqeti Nuh? etj etj etj.

    Normalisht se arabia eshte reference per islamin dhe kjo nuk mund te mohohet fare, apo do me thene se muslimanet e Madagaskarit jane me te devotshem se arabet?

    Kjo qe thua ti i bje Nuho, si me thane, katoliket e Muqibabes e predikojne katolicizmin me mire se Papa i Romes.

    Edhe dicka Nuho, une s'jam martu me kendime te hoxhes, po i kom zone robnesha t'luftes.

    Hajt tung
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •