Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Ooo Nuho,

    po normalisht se Arabia Saudite duhet t'mirret si reference per islamin, ne arabi lidi pejgamberi, pastaj n'arabi pejgamberit iu kendua n'vesh kuroni, pastaj s'mund t'jesh nje musliman i devotshem po nuk shkove ne arabi per haxh, ku e ka krie shkollen hoxhe shefqeti Nuh? etj etj etj.

    Normalisht se arabia eshte reference per islamin dhe kjo nuk mund te mohohet fare, apo do me thene se muslimanet e Madagaskarit jane me te devotshem se arabet?

    Kjo qe thua ti i bje Nuho, si me thane, katoliket e Muqibabes e predikojne katolicizmin me mire se Papa i Romes.

    Edhe dicka Nuho, une s'jam martu me kendime te hoxhes, po i kom zone robnesha t'luftes.

    Hajt tung
    Krahasimin nuk e ke kausal, meqe llogjikon keshtu ala "shabllonce", katolicizmi nuk i bjer te krahasohet as me muqibaben e as me papen e romes, por me kishat orientale............ISLAMI nuk eshte fee e "arabeve", por e muslimaneve, kurse musliman ke ne krejt rracat e njerezise.....perndryshe, krejt fete abrahamike e kane gjenezen ne orient, rrjedhimisht pra, reference jane arabet/cifutet ne pergjithesi, apo ???, jo ali baba, por baba ali....

    Musliman i devotshem quhet ai njeri qe i zbaton shartet e fese, qe jane 33 sipas shkolles hanefije.....ti ka msu haxhibaba me siguri disa.....shehadeti, namazi, agjerimi, zeqati, haxhi, besimin ne pejgamberet e zotit, librat e zotit, engjujt e zotit, caktimin e zotit....etj....

    Kupto, sheriati eshte i lidhur per qeverisjen e nje shteti.....ne nje shtet musliman, ai eshte i bazuar ne kuran dhe ne sunnet, dhe vlen EKSKLUZIVIKISHT per muslimanet, krejt fete tjera duhet te veteqeverisen nen kushte autonome. Kaq......me shume enigma nuk ka....gjithecka pertej kesaj baze te thjeshte, eshte politike me interesse te caktuar. Keto "sitnarijat", me te cilat na cajn barkun forumistet, keto as qe ja vlen te diskutohen....po hajt se kemi shume kohe, e zdijm cka me bo me kohen e lire.....vetem nje gje eshte me rrendesi.....ata qe duan te percajne, atyre te ju k'puten pejt dhe te shkojn atje ku e kan vendin.....ne RS.....

    tung
    albanish by nature

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Ooo Nuho,

    ishim duke shkruar per kohen e tanishme apo per ate te para eres sone?

    Nese shtjellojme ceshtjen e para eres sone, atehere te gjitha fete abrahamike monoteiste, gjate koherave edhe me te mehershme jane huazuar nga ideologji te civilizimeve tjera dhe u jane servitur mazhorances kinse me origjine hyjnore, me qellim per t'mbajtur kopene nene kontroll dhe per te krijuar pushtet e rende shoqerore.

    Perderisa, ne shtetet e zhvilluara permes revolucioneve, e kane ndare me kohe fejen nga ndikimi i shtetit dhe i rendit shoqeror, feja ne keto vende te perparuara ka vetem funksion spiritual, kush do ia ndjek pordhet e kush s'do e injoron.

    Shteteve islamike u ka ndalur koha ne mesjete, sepse feja ende ka ndikim ne shtet dhe ne rende sociale, prandaj edhe kur flasim per nje besimtar musliman, se pari duhet t'kemi parasysh se n'cilin shekull i ka mbetur ora, eshte nje besimtar "heawy weight" qe e ndjen veten te lumtur nen sistemet e sharise dhe solidarizohet me isis, apo eshte besimtar "heavy light" musliman qe pi whiski e ha mish derri.

    Prandaj, nje besimtar musliman "heavy light" edhe mund te kete miqesi me nje jomusliman, por nje musliman "heavy weight" kurre s'mund te jete mik me nje jomusliman.

    Nuho, nese ke miq jobesimtar ne Vjene atehere ti futesh automatikisht ne kategorine "heavy light" dhe nuk te takojne 70 virgjereshat.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Bashkejetesa (ta kuptojme si miqesi,afersi,intimitet etj.) per nje musliman te rendomte ndaj nje jo-muslimani,paraqet pa dyshim nje Dileme dhe ka te drejte nese i respekton disa vargje te Kuranit dhe te gjindet para nje dileme qe munde te permblidhet si :

    Nese ajo qe Une besoj (Islami) eshte e Verteta ndersa gjithe te tjerat jane genjeshtra dhe nese Allahu nga Une kerkon qe te jap gjithcka nga vetja qe te shperdahet e verteta dhe genjeshtra te humbet krejtesisht ... atehere si eshte e mundur te legjitimohet ( te bashkejetohet,te miqesohet) Tjetri (jo-muslimani) dhe ne te njejten kohe ti mbetem besnik bindjeve te mia ??

    Mendoj qe asnje musliman i bindur nuk munde ta hedh poshte kete me larte,sepse Kurani i drejtohet me fjale te qarta besimtarit disi ne kete stil " E verteta eshte vetem nga Allahu,dhe ne asnje menyre mos u be nga ata qe dyshojne ...",gjithashtu Kurani eshte i sinqerte ndaj jo-muslimaneve i quan "Pabesimtare" - te cilet e perhapin genjeshtren.

    Dmth, e verteta e vetme vie vetem nga Allahu,te tjeret flasin genjeshtra.
    Genjeshtren duhet luftuar,e jo te behesh intim me ata qe e shperndajne.
    Ndersa genjeshtaret dihet kush jane nga aspekti i Kuranit - jomuslimanet ... lufte ndaj tyre !
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Nese jane besimtar te vertete jo ndersa nese fene se marrin shume per zemer po!
    Edhe per besimtarin qe e quan te "vertete" edhe per besimtarin qe se merr shume fene per zemer,nga aspekti i Islamit ka disa kufizime.

    Kurani ne menyre te prere ia ndalon Muslimanes te martohet me nje Jo-Musliman.Gjithashtu Kurani ben thirrje per Kujdes ne marrdheniet me jo-muslimanet,ia terheq Verejtjen qe te mos krijoje lidhje/miqesi te aferta me ata jo-musliman qe jane deshmuar si Armiq te tyre,sepse sdo mend qe ne kete rast punon kunder interesave te bashkesise dhe te vet atij personi qe eshte musliman... ne kete aspekt mendoj qe duhet shikuar disa rreshta ne Kuran qe Ndalojne miqesine me ata jo-musliman qe jane armiq te deshmuar ndaj muslimanit.
    Keto gjera mendoj qe nuk kane kuptimin e gjere,karakterin e pergjithshem SEPSE si mundet atehere,qe nje Muslimani ti lejohet te martohet me nje jo-muslimane ?

    Mendoj qe ka nje far logjike,nese terheq paralele per rrethanat e sotme - ne kohen e Muhamedit nuk ka pasur Kombe dhe gjithcka ka qene religjioni.Por sot ka kombe dhe per mua eshte e papranueshme qe te ze miqesi te ngushte me nje sllav (serb,...) i cili eshte armik i perbetuar i kombit tim shqiptar.
    Te kesh miqesi te ngushte me nje serb radikal te Sheshelit - me cetniket ! e Si ashtu ?
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  5. #25
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Fshijeni po deshet por ne Kuran shkruan keshtu:

    Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    Cen Durimmadhi (15-02-2015)

  7. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-10-2015
    Postime
    3

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Popopopopopo e Muha kur ti pat vra qifutat pa pik arsye, qka i thu ti asaj.

  8. #27
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Fshijeni po deshet por ne Kuran shkruan keshtu:

    Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"
    Kete varg ia pata cituar nje shokut tim te ngushte mysliman, ai me thoshte se ketu ndalohet marrja e te krishtereve si shoke ne fe. Ndalohet te mirret i krishteri si shok 'ne fe' ndersa keshtu lejohet?!

  9. #28
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kete varg ia pata cituar nje shokut tim te ngushte mysliman, ai me thoshte se ketu ndalohet marrja e te krishtereve si shoke ne fe. Ndalohet te mirret i krishteri si shok 'ne fe' ndersa keshtu lejohet?!
    Fjala nuk është për "miq", por ne kohen kur është përkthyer Kur'ani, termi "aleat" s'ka qen i njohur n'opinionin Shqiptar.
    Nëse e lexon tërë kapitullin 5, e kupton qe behet fjale per Ligjin e Zotit, i Cili therret te mos merret asnje gjykim tjetër parasysh përveç Ligjit të Zotit, e as të mos mirren të krishterët dhe çifutët si aleat ne kete drejtim, ngase ata vet kan devijuar dhe se s'ka Aleat me te mire se sa te kesh Zotin ! E kete aleanc, te mos ndryshojm me asgje, te mos e vejm ne diskutim per asgje !

    Per miqesi, s'te ndalon feja islame, perkundrazi !

  10. #29

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Kjo i bie qe per krishterimin reference te jete Jerusalemi.
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  11. #30
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Fshijeni po deshet por ne Kuran shkruan keshtu:

    Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"
    Ajeti Kuranor nuk eshte ky copezim qe ke bere ti se bashke me nderrimin e numrit , por ky qe po sjell une me poshte i cili e ka kushtezuar miqesine me mos tallje.

    57. O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata të cilëve u është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kini dro All-llahun po qe se jeni besimtarë.Suretu Maide(tryeza qe i zbriti Jezusit)

    pra ajeti tregon qarte se nuk lejohet miqesia me personat qe tallen me fene dhe besimin Islam.Qofshin ato krishtere, cifute apo ateiste.Kurani eshte i qarte eshte e pamundur qe personi i cili tallet me ty te merret per mik.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhemis : 02-11-2015 më 14:13
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  12. #31
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kete varg ia pata cituar nje shokut tim te ngushte mysliman, ai me thoshte se ketu ndalohet marrja e te krishtereve si shoke ne fe. Ndalohet te mirret i krishteri si shok 'ne fe' ndersa keshtu lejohet?!
    Por ai tha: "Në të vërtetë po ju them se asnjë profet nuk mirëpritet në atdheun e vet.(Luka 4/24)‎

    34 ``Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën.
    35 Sepse unë erdha ta ndaj birin nga ati, bijën nga nëna, nusen nga vjehrra,
    36 dhe armiqt e njeriut do të jenë ata të shtëpisë së vet.
    37 Ai që e do të atin ose nënën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua; dhe ai që e do birin ose bijën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua.(Mateu 10)

    49 ``Unë erdha të hedh zjarr mbi tokë dhe sa dëshiroj që ai të ishte tashmë i ndezur.
    51 A kujtoni se erdha të sjell paqen mbi tokë? Jo, po ju them, por më shumë përçarjen;
    52 sepse, tash e tutje, pesë veta në një shtëpi do të jenë të ndarë: tre kundër dyve dhe dy kundër treve.
    53 Babai do të ndahet kundër të birit, dhe i biri kundër babait; nëna kundër së bijës dhe e bija kundër nënës; vjehrra kundër nuses së saj dhe nusja kundër vjehrrës së vet``. (Luka 12)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhemis : 02-11-2015 më 14:34
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  13. #32
    Erando
    Anëtarësuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865

    Për: A mund të jenë miq muslimanët dhe jomuslimanët

    po
    mund te jene
    HISTORY HOLDS
    for the time to come and share.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •