Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1

    23 vjet më pas/ Bari kujton zbarkimin e anijes "VLORA" me 18 mijë refugjatë shqiptarë

    23 vjet më vonë, Bari kujton zbarkimin e anijes "VLORA" me 18 mijë refugjatë shqiptarë

    Qyteti i Barit në Itali ka kujtuar 23 vjetorin e zbarkimit të anijes “Vlora” me refugjatë shqiptarë.

    Në ceremoninë e zhvilluar dje më 8 gusht përkujtimore ishin të pranishëm kryetari i komunës së Barit Antonio Decaro, këshilltari për Mirëqenie, Francesca Bottalico, prefekti i Barit Antonio Nunziante, konsullja Neurada Breshanaj dhe anëtarë të jetës politike dhe administrative të atyre viteve. Mediat italiane shkruajnë se ajo ditë do të mbetet gjithmonë një nga faqet më të rëndësishme në historinë e Barit, një ngjarje dramatike, ku qyteti ishte në gjendje për të treguar solidaritetin e tij dhe për të pritur mijëra refugjatë që ikën nga vendi i tyre.

    “Sot ne kujtojmë një ngjarje që ka shënuar historinë e qytetit tonë -. Tha kryetari i bashkisë Antonio Decaro -. Një qytet që e ka lidhur fatin e saj në det ku 23 vjet më parë mbërriti në Bari anija Vlora që transportuan nga Shqipëria në bregdetin tonë e 18.000 njerëzve të cilët ikën nga një shtet i diktaturës dhe shtypjes për të kërkuar një të ardhme më të mirë në vendin tonë.” Kryetari i Komunës së barit tha gjithashtu se “Lotët e atyre 18.000 njerëzve janë kthyer në vendin e tyre të origjinës, por shumë kanë mbetur në qytetin tonë si pasuri sociale në historinë e qytetit tonë me traditat e tyre. Falenderoj dhe të gjithë qytetarët shqiptarë dhe konsullen”.

    Ekspres.al
    Ndryshuar për herë të fundit nga Do Not Tread On : 09-08-2014 më 07:28
    'Who is John Galt?'
    To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •