Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-07-2014
    Postime
    4

    Shqiptaret nga Plava (Mumini) te asimiluar si boshnjak (Muminovic) ?

    Tungjatjeta o vllezer shqiptar, a mund dikush te me ndimon me njė pytje qe kam. Sanxhaklit a jane me origine shqiptare? Dhe ata me mbiemer Muminovic a janė shqipetare me origine nga Plava, sepse shum kam parė emra shqiptar kudo qe jetojn(Kosovė, Shqiperi dhe Maqedoni) si per shembull Labinot Mumini, apo Fitore Mumini e tjera. Por ka edhe ne Kosovė, poashtu Maqedoni, emra si pershembull Dardan Muminovic. Nje boshnjak nuk mund te ket emrin Dardan, po kjo don me thon qe ata jan asimiluar, apo?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anėtarėsuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Pėr: Shquptaret nga Plava(Mumini) te asimiluar si boshnjak(Muminovic) ?

    MUMINOVICI, Rahudovci/Tutin - Porijeklom su od plemena Hota koje je pocetkom 18. vijeka doslo na Pester. Neki Mumunovici su nakon 2. svjetskog rata uzeli prezime BINJOS. Inace, ovi Muminovici su se prije Balkanskih ratova prezivali FIKOVIC.

    MUMINOVICI, Kovaci/Tutin - Porijeklom takodjer od plemena Hota koji su dosli pocetkom 18. vijeka iz Sjeverne Albanije. Prije Balkanskih ratova su se prezivali DERASOVIC.

    MUMINOVIC, Kricak/Pljevlja - ogranak su MIcANA. Porijeklom iz plemena Kuca sjeveroistocno od Podgorice, a ranije su se prezivali BOZOVIC, MERDOVIC i HALILOVIC.

    MUMINOVIC, Plav, Podgorica, Tuzi - ogrankak Cadjenovica iz plemena Bratonozica

    MUMINOVICI, Sjenica - nemam podataka
    MUMINOVICI, Dujke/Sjenica - nemam podataka
    http://forum.novipazar.org/index.php?page=Portal


    MUMINOVICI, Rahudovci/Tutin-me prejardhje nga fisi Hot ne fillim te shek 18 jane shpergulur ne Peshter,
    Disa nga Mumunovici gjat luftes se dyte botrore kane marre mbiemrin BINJOS
    Keta Muminovici para luftes ballkanike jane thirur FIKOVIc
    MUMINOVICI, Kovaci/Tutin –fisit Hote para luftes ballka nike kane qene me mbiemrin DERASOVIC. -MUMINOVIC, Kricak/Pljevlja –dege e MIcANA-me prejardhe nga fisi Kuq me heret kan qen me mbiemra- BOZOVIC, MERDOVIC i HALILOVIC.
    MUMINOVIC, Plav, Podgorica, Tuzi- dege Cadjenovica e fisit Bratonozica
    MUMINOVIC , Sjenice nuk kom te dhena
    Muminovic,Dujke/Sjenica nuk kam te dhena
    http://www.forumishqiptar.com/thread...C3%ABri/page41
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 30-07-2014 mė 16:31

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-07-2014
    Postime
    4

    Pėr: Shquptaret nga Plava(Mumini) te asimiluar si boshnjak(Muminovic) ?

    Flm shum, at her don me thon Muminovic kan qen shqiptar te asimiluar si boshnjak tash?

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •