Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-07-2014
    Postime
    2

    Post Si ta sjell burrin nga Shqipëria në SHBA?

    PERSHENDETJE...jam nje citizene amerikane por tani gjendem ne shqiperi ku ndodhet burri im dhe femijet ..dua te bej nje bashkim familjar ...cfare te beje qe burri im dhe femijet te vin bashke me mua ne amerike??

  2. #2
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Nuk i merr dot menjehere. Eshte nje procedure e gjate qe duhet ndjekur dhe qe merr kohe.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-07-2014
    Postime
    2

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    e di ..por po the se cfare duhet te bej ..ku duhet te aplikoj..sa kohe zgjat ,...etj.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    icik si shtejnxh duket ky muhabet...

    se te behesh citizene do ca vjet...

    dhe burrin me kalamaqerit ku i ke pasur deri atkohe?

    apo je martuar tani?
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  5. #5
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Citim Postuar më parë nga klorin Lexo Postimin
    e di ..por po the se cfare duhet te bej ..ku duhet te aplikoj..sa kohe zgjat ,...etj.
    Fillo duke lexuar ketu http://www.uscis.gov/family/family-us-citizens

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar BOKE për postimin:

    klorin (25-07-2014)

  7. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Qytetare amerikane dhe se ke idene ku te kerkosh ndihme? Nejse ploteso formularin per bashkimin familjar. Eshte nje forme e caktuar,( te website te shpjegon cila forme duhet per te terhequr bashkeshortin. Poston aplikimin me pagesen perkatese dhe prit pastaj te kthejne pergjigje. Mund te presesh deri ne 6 muaj a me shume qe te vije pergjigja e pare. Do te kerkojne dokumentat perkatese. Nese mungon ndonje do te te njoftojne. Procedura e gjitha mund te zgjati nga 1-3 vjet ne varesi te specifikave te vecanta qe mund te kete nje ceshtje. Te uroj bashkim sa me te shpejte me familjen!
    Feelings change - memories don't.

  8. #7
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Do jetë ndonjë plakaruqe që ka mar ndonjë çun të ri për hasbënd .. ka ardhur këtu e rimasta in çinta dhe i'a ka ngecur ditziut e do ta përfundojë këtë punë në çërç
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  9. #8

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Une qe po te pergjigjem jam gjithashtu nje shtetase amerikane qe kam kaluar te njejtdn eksperience si ty. Me mori 3 vjet fiks ta sillja tim shoq perseri ne Amerike. Gjeja e pare qe duhet te besh eshte te kthehesh sa me pare ne Amerike s e bashku me femijet e tu. Nese vazhdon te rrish ende ne Shqiperi nuk ke per ta marre kurre burrin ketej. Ti duhet te gjesh pune e te fillosh te jetosh perseri ketu ne amerike dhe ti probosh shtetit amerikan qe po struggle even financiarisht per te mbajtur femijet. Pasi ta kesh bere kete te keshilloj te gjedh nje avokat te te ndihmoje me plotesimin e formulareve pasi eshte nje procedure e gjate dhe e veshtird qe kerkon durim sakrifice zgjuarsi e shkathtesi. Nese ke pyetje te tjera mu drejto ne privat te te ndihmoj mesa mundem. Pac fat!

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Silvana shume dramatike e ke bere. Burri, gruaja terhiqet kollaj. Nuk ka nevoje te jete mire ekonomikisht. Kam njohur persona qe u kane bere bashkim familjar grave, burrave dhe vet s'kishin te ardhura. Garancine financiare ua kane bere te tjeret. Uroj qe tani i eshte futur rruges se bashkimit dhe mos i zgjasi shume. Thjesht u habita qe nuk eshte interesuar pa u bere me pasaporte Amerikane, por ka pritur gjer tani. Plus qe aty ku merr aplikimin per tu bere citizen merr dhe aplikimin per bashkim familjar. Kete duhet ta dinte shume mire. Nejse i uroj fat dhe bashkim sa me te shpejte me familjen e saj!
    Feelings change - memories don't.

  11. #10
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Citim Postuar më parë nga silvanakadare Lexo Postimin
    Une qe po te pergjigjem jam gjithashtu nje shtetase amerikane qe kam kaluar te njejtdn eksperience si ty. Me mori 3 vjet fiks ta sillja tim shoq perseri ne Amerike. Gjeja e pare qe duhet te besh eshte te kthehesh sa me pare ne Amerike s e bashku me femijet e tu. Nese vazhdon te rrish ende ne Shqiperi nuk ke per ta marre kurre burrin ketej. Ti duhet te gjesh pune e te fillosh te jetosh perseri ketu ne amerike dhe ti probosh shtetit amerikan qe po struggle even financiarisht per te mbajtur femijet. Pasi ta kesh bere kete te keshilloj te gjedh nje avokat te te ndihmoje me plotesimin e formulareve pasi eshte nje procedure e gjate dhe e veshtird qe kerkon durim sakrifice zgjuarsi e shkathtesi. Nese ke pyetje te tjera mu drejto ne privat te te ndihmoj mesa mundem. Pac fat!
    Nuk eshte e nevojshme per avokat, por dikush qe thjesht di te plotesoj formularin mjafton. Gjitheashtu ka edhe disa qendra bamiresie qe te plotesojne falas. Kjo duhet te vertetoje qe ka gjendje financiare te mjaftushme qe te sjelli burrin ketu. Nese ke dokumentacionin e duhur te shkon rreth 1 vit.
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #11

    Për: Bashkim familjar ne usa?????

    Nuk desha te bej asgje tragjike, thjesht doja te ndihmoja te interesuaren duke treguar eksperiencen time. Nese ty te duket tragjike eshte pune per ty. Nuk marr persiper te bej avokatin dhe keshilloj qe askush mos te flase me kompetenca te plota ketu pasi nuk dime asnje detaj per rastin ne fjale dhe cdo rast eshte i ndryshem nga tjetri. Per ty mund te duket kollaj, per mua ishte nje ferr i vertete qe zgjati 3 vjet te plota. Gjithsesi i uroj fat te interesuares!

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •