Close
Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 155

Tema: shtja ame

 1. #101
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Leka, qeveritaret tane nuk jan pro-greke dhe pro-armiq te Shqipetareve ashtu sic i sulmoni ju dhe kjo eshte nje fyerje shume e rende per cdo ke, prandaj duhet pasur kujdes.
  Mos veprimi i mjaftueshem i deritanishem i qeverise ne lidhje me ceshtjen came, nuk eshte bere per arsye te ndryshme politike e vecmas rrethanave edhe pse edhe kjo eshte e paarsyeshme, por edhe ne vet populli jone nuk kemi bere aq sa duhet presion ne qeverite tona qe ti nxisim qe te angazhohen me shume edhe ne lidhje me ceshtjen came.
  Kurse per ato qe keni lexuar dhe qe lexova edhe une ndoshta edhe para teje, jane mendim i nje pakice dhe kryesisht i disa femijeve te papjekur ende, sic e pate njera ishte nen 20 vjet, keshtu qe sduhet pare per te madhe, sepse kur te rriten edhe i kuptojne gjerat me mire kombetarisht.Edhe une e kam thene njehere para disa javesh ketu ne forum, se nje shqiptar i Prishtines ka po aq te drejte ne Tirane, Presheve, Tetove, Ulqin, Janine sa edhe nje Janinas, Tiranas, Preshevar, Tetovar, Ulqinak ka ne te gjitha keto qytete perfshire edhe Prishtinen, dhe jane te obliguar te ndihmojne ne te gjitha menyrat ceshtjet e ndryshme kombetare ne te gjitha qytetet dhe krahinat shqiptare.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #102
  Shqiperia Etnike Maska e shoku_sar
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Moj Gazeta"Cameria"
  germa zeza ar
  Mi ngjalle ndjenjat e mija
  Zemres mi shtove Zjarr

  Ne 'do vij ti ke shkruar
  Hapur historine
  Bijt' e tu sa kan vuar
  Kur lane Camerine

  Zeri tend beri jehone
  Camin peshe e ngriti
  Se kerkove vendin tone
  Nena ku na lindi

  Jane vrar' e jane zbuar
  Nga Greku shoven
  Te kthehen ku kane jetuar
  Ku kan lene dhen..

  Na ka borxh e kerkon shume
  Do vorio-Epir!
  Ne Epir kam lindur une
  Eshte vend Ilir

  Me njeh guri me njeh balta
  Quhet Cameri
  Ka lindur Gjin Bue Shpata
  Nuk eshte Greqi
  Nuk lejohen adresa Interneti ne firme. Stafi i Forumit.

 3. #103
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Duhet qe ne te fokusohemi me shume tani si hap i pare, hapjen e shkollave ne gjuhen shqipe ne Cameri e ne te gjitha viset tjera shqiptare ne Greqine e sotme, si dhe kthimi i cameve te shperngulur dhunshem. Keto jane te drejta te neperkembura nga qeveria greke, dhe edhe me konventa nderkombetare duhet patjeter te zbatohen dhe tu njihen te gjitha te drejtat kombetare cameve dhe gjithe shqiptareve ne Greqi.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #104
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime n 25 postime
  Albanians in Greece: Part II

  The Albanians in Greece are divided in two categories: Albanians who live on Albanianterritory but who have remained outside of the unjust borders which were drawn up by the Ambassadorial Conference of London (1913), and those Albanians who departed Albanianterritory during the first diaspora in the 14th & 15th centuries.

  Before WWI (1914-1918), Greece annexed certain Albanian regions with a population of 115,000 people, of which 35,000 belonged to the regions of Kosturi and Follorine and 80,000 to ameria. After the conflict between Greece and Turkey, the governments of Athens and Ankara decided to exchange the expatriate population. The Albanians of the regions cited above, since they were of the Muslim religion, were considered Turks and expelled by the Greeks to several parts of Anatolia (a small number of them reached Albania). In the regions of Kosturi and Follorine there are no Albanians left, meanwhile, only 25,000 amerians in the south struggled to remain there. They spread out around the towns of Gumenice, Margellec, Filat and Prage. If we add the number of Orthodox Albanians (Albanophone) for whom statistics are unavailable, the number of representatives of the Albanian race reaches about 40,000 people. There is no need to go into anthropological analysis: they are Albanians by language and blood, without any particular characteristics to distinguish them from their ethnic kin.

  The Albanians who went to Greece in the 14th and 15th centuries later moved again inside Greek lands and their number increased as new Albanians arrived. However, most of them have been hellenized so the exact number of people of Albanian descent in Greece is unknown. Their number must have been larger in the 15th century when, according to Gergj Franxes, there were in Morea alone more than 290,000 Albanians. One hundred years earlier, George von Hahn said that of one million Greeks, 173,000 spoke only Albanian and "since then, it would seem that no important event had happened to change their proportions." Taking into consideration official statistics, Finlay said the number of Albanians was 200,000.

  Deniker divides Greece into two halves according to the meridian that passes 20 degrees longitudinal from Paris. People who live west of this line are without doubt of Adriatic-Albanian type, tall and with small head (brachycephalic) like all Albanians of Dinaric race, while east of this meridian, the Greeks of Thessaly "and perhaps a part of them that live in Attica" are of another type quite different, shorter and with smaller cephalic distinguishing characteristics.

  Eugene Pittard corrects the meridian of the French scientist; he substitutes the meridian with the line of the Pindus Mountains (Greece) which "divides two populations with origins quite different from each other." The Greeks of the east are almost dolichocephalic. It is obvious that Albanians who were established in Thessaly, before and during the invasions of Stefan Dusan and who were called Arhonder, were small in number, that' s why "they have left very little trace of their blood." In the west, all of Epirus, Aetolia, Acarnania and all of Peloponnesus are inhabited by brachycephalic people with very often aquiline noses. The archipelagos of the Ionic and Aegean seas and Euboea also are inhabited by people of the Dinaric race. Pittard writes "there isn't any difficulty in accepting that the Ionian islands are inhabited by brachycephalic people." We can't say the same for Euboea because people that live east of the Greek peninsula are more dolichocephalic or mesocephalic. But we must not forget that a large group of Albanians emigrated to Euboea during the battles of Scanderbeg against the Turks (15th century), and it's evident that these groups were of the true Albanian race. Detailed linguistic papers show that the populations of these regions speak Albanian. The ethnographic data show the somatological characteristics of these populations.

  Battaglia thinks the same as the two anthropologists cited above. He says that "in the population of the Peloponnesus, those of the islands of the Ionian and Aegean seas, the average is about 81-82."

  In the areas with strong brachymorphy, such as Leka and Argolida, the median is around 84.4 and 85. Epirus has the highest median in the Balkans at 88.1. The cephalic indicator of the Tosks is 87.03, almost the same as the Epirots. Pittard calls the Hellenic Peninsula "an anthropologic ' bottom of the bag' " where one can find what remains of the ethnic groups that invaded the Peninsula, and the Greek people " a composite photo of the Balkan people." From these notes it is understood that half of this "bottom of the bag" and the half of this "composite photo" is of the Albanian race. The Fallmerayer thesis is completely proved by anthropologists.

  PP116-119, "RACA SHQIPTARE, Botimi i Dyte" by Jakov Milaj, Tirana, 1995. Translated into English by Migen Hasanaj
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #105
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Ne kete harte ASD keni lene jashte mbi gjysmen e trojeve shqiptare atje ish-Vilajetin e Janines. Gjate gjithe historise, e deri pas luftes se dyte boterore gjithe vilajeti i Janines ka qene i banuar me mbi 90 perqind shqiptare nga statistika zyrtare, dhe edhe pas kesaj kohe, pra edhe tani pamvaresisht shpernguljeve te dhunshme masive te shqiptareve myslimane nga atje, pjesa tjeter ortodokse edhe pse ka qene e shtyre te deklarohet greke, jane shqiptare. Pra kete duhet pasur parasysh, dhe jo te rrudhet aq shume Cameria.
  Dhe per kete, sa ka rendesi kthimi i cameve te shperngulur shume me shume ka hapja e shkollave shqipe, sepse ne ate menyre e fitojne camet te drejten e deklarimit te hapur te kombesise se tyre, te drejtat te mohuara dhe te shkelura me dekada nga qarqe shoviniste greke, dhe ne perputhje te plote me te drejten dhe konventat nderkombetare, kjo vlen edhe per shqiptaret e viseve tjera shqiptare atje si Atika, Beotia etj etj etj.
  Prandaj ne te gjithe duhet te fokusohemi ne trysnine ndaj qeverise greke, edhe nepermjet nderkombetareve qe camet dhe shqiptaret te fitojne te drejtat e tyre, keto te lartepermendurat si fillim.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 6. #106
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Ekstremistt grek protestoj ndaj heqjes s ligjit t lufts
  Ky ligj presupozon kthimin e pronave t zons s amris
  Ekstremistt grek kan protestuar dje ndaj vizits s kryeministrit shqiptar Fatos Nano n Greqi. Nj veprim i till erdhi pasi u msua edhe qllimi i takimit q kryeministri shqiptar Fatos Nano do t zhvilloj sot pr rreth 45 minuta me homologunn e tij grek Simitis. N qendr t ktij takimi do t jet heqja e ligjit t lufts, ka presupozon edhe kthimin e pronave t zons s amris. Prej vitesh shtja e trojeve ame ka qen nj moll sherri midis dy vendeve, por takimi i dy shefave t qeverive do t mundsoj edhe heqjen e ligjit t lufts, i cili u vendos n vitin 1940, kur fashistt italian sulmuan Greqin. Ndonse vet Shqipria e kishte humbur sovranitetin, nga monarkia greke Shqipria u konsiderua vend armik dhe bashk me t edhe pasurit e shtetasve shqiptar. Ky ligj i miratuar nga monarkia nuk u abrogua edhe pas lufts. Madje jan t njohura incidentet kufitare t ashtuquajtura provokacione greke ku shum kufitar shqiptar u vran dhe shum shtpi n fshatrat kufitare me Greqin u dogjn. Edhe pas vendosjes s marrdhnieve diplomatike midis dy vendeve ky ligj i lufts mbeti prsri si nj penges pr zhvillimin normal t marrdhnieve biraterale. Qeveria socialiste e PASOK-ut n vitin 1988 e shpalli si t pavlefshm kt ligj, por nj gj e till nuk u reflektua nga parlamenti me ndryshimet prkatse. Shqipria ka mardhnie t mira me Greqin veanrisht n vitet e qeverisjes socialiste, madje jan nshkruar edhe traktate bashkpunimi dhe miqsie, por ky ligj mbeti pa u shqfuqizuar. Nj gj e till konsiderohet si paradoks i madh pr dy fqinj normal, madje ky anormalitet sht krejt i papranueshm kur Greqia kryeson presidencn e radhs s BE-s, dhe kur Shqipria fal ndihms greke aspiron pr t'iu bashkuar ktij komuniteti.

  Edhe pse n kt shkrim problemi reduktohet vetm me disa fshatra kufitare kur e dijm fare Vilajeti i Janins, dhe dbimi i shqiptarve dhunshm sht br nga gjith ky vilajet dhe jo vetm fshatrat kufitare, prap sht pozitive sepse tregon q gjrat po ecin para n marrjen e t drejtave kombtare dhe pronave t amve t dbuar si dhe t amve tjer, t drejta q u takojn edhe me konventa ndrkombtare dhe q shkelja e tyre sht nj nga shkeljet m t rnda t t drejtave t njeriut.
  Prandaj besojm q kryeministri Nano, n kt vizit t zgjidh kt problem, pra heqjen e ligjit t lufts, t drejtat kombtare amve dhe shqiptarve tjer n Greqi si dhe kthimin e amve t dbuar dhunshm dhe me masakra dhe kthimin e pronave t tyre t uzurpuara.

  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart (Arbresht, Ilirt) e Bashkuar dhe
  Shqipria (Arbria, Iliria) e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #107
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Kryeministri grek premton dhe miratimin e ligjit pr kthimin e kompensimin e pasurive t shqiptarve n Greqi

  Simitis-Nanos: Ligji i lufts, kapitull i mbyllur

  shtja e ktij ligji, prfundimisht, politikisht dhe juridikisht sht mbyllur, q n nnshkrimin e traktatit t miqsis

  TIRAN-Greqia e cilson t mbyllur shtjen e ligjit t lufts me Shqiprin. Kryeministri grek, Kosta Simitis, gjat nj takimi t djeshm me shefin e qeveris shqiptare, Fatos Nano, e ka cilsuar si t rrzuar juridikisht e politikisht. N kt takim t zhvilluar dje n mesdit mes Nanos dhe Simitisit, i cili ka zgjatur m tepr se sa ishte parashikuar, nj or e gjysm, n kryebisedimet ka qen shtja e ligjit grek t lufts. Sipas burimeve qeveritare, Simitis e ka cilsuar kt ligj t rrzuar, q nuk ka vler juridike. Ky ligj sht i pavler dhe qesharak, pasi un po pres kryeministrin e nj vendi fqinj dhe mik dhe kto gjra nuk shkojn bashk me ligjin e lufts,-kshtu msohet se i sht drejtuar Simitis, Nanos. Kryeministri i Greqis, e ka argumentuar m tej kt qndrim t tij, me faktin se ligji i lufts sht rrzuar juridikisht me nnshkrimin e traktatit t miqsis dhe t fqinjsis s mir mes dy vendeve vite m par.
  Kjo shtje sht vlersuar nga t dy Kryeministrat me t njjtn optik. Kryeministri Simitis sht shprehur se shtja e ktij ligji, prfundimisht, politikisht dhe juridikisht sht mbyllur, sepse Traktati i Miqsis dhe i Bashkpunimit, i ratifikuar nga t dy Parlamentet, ai i Greqis dhe i Shqipris, i ka dhn fund n mnyr ligjore, duke e mbyllur kt shtje dhe tashm t dy palt po angazhohen dhe do t vazhdojn punn pr t zgjidhur n mnyr teknike problemet e krijuara nga ky moment,-theksohet n njoftimin pr shtyp t Kshillit t Ministrave t Shqipris. Por edhe pse de fakto pr kryeministrin grek nuk ekziston, de jure, ai sht n fuqi prej mse 60 vitesh. Burimeve pran stafit t kryeministrit, msohet se Simitis ka br t ditur ekzistencn e nj grupi pune t qeveris greke, i cili sht duke studiuar dhe hartuar amendamentet e nevojshme pr heqjen e ligjit t lufts. Pas ktij takimi, t dy kryeministrat, Nano dhe Simitis, nuk kan dhn nj konferenc t prbashkt pr shtyp. Kreu i qeveris shqiptare ka dhn prononcime pr median e pranishme. Ligji i lufts i Greqis me Shqiprin mban peng kthimin t nj pjese t konsiderueshme t pronave dhe t pasurive t popullsis etnike, t krahins s amris. Nj ligj i till bri t mundur konfiskimin e t gjith pasurive dhe t pronave t popullsis ame, duke sjell njkohsisht shprnguljen masive nga vendbanimet e tyre t mijra familjeve.
  shtja ame
  N lidhje me kt shtje, sipas burimeve t ndryshme, msohet se kryeministri grek i ka br t ditur homologut t tij shqiptar Nano, pr hartimin e nj projektligji pr kthimin e kompensimin e pasurive t shqiptarve n Greqi. Nj draft i till, sipas burimeve, ndodhet n tavolinn e presidentit grek. Autoritetet shqiptare e kan cilsuar si absurde lnien e ligjit t lufts n fuqi nga shteti grek, n nj koh kur mes dy vendeve fqinje, ekzistojn dhjetra marrveshje, t firmosura mbi bazn e traktatit t fqinjsis s mir dhe bashkpunimit reciprok (nnshkruar n vitin 1992). Pr shum koh, nj ligj i till, ka qen tabu pr politikn shqiptare, por q vetm n vitet e fundit sht futur n axhendn e diskutimeve mes dy vendeve dhe sht br objekt i gjr trajtimi nga ana e medias vizive dhe t shkruar. Kjo pr faktin se pala greke prej kohsh nuk ka pranuar t bisedohej n rrug diplomatike pr ligjin e lufts, pr shkak se ai pengon ligjrisht edhe kthimin e pronave t popullsis ame.
  Investimet
  Investimet greke n Shqipri do t jen n kuadr t planit pr rindrtimin e Ballkanit, me nj shum prej 50 milion eurosh. N t prfshihen linja e tensionit t lart 400 KW, segmentet rrugore Pogradec-Kor dhe Konispol - Sarand, si dhe lvrimin e kredis pr strehimin, maternitetin dhe qendrat shndetsore n jug t Shqipris. Nano n kt takim ka krkuar q Kosova t jet prezent si nj njsi m vete n samitin e Selanikun, i cili do t mbahet n qershor t ktij viti. Simitis ka shprehur angazhimin e qeveris pr t mbshtetur Shqiprin n procesin e reformave dhe t integrimit europian. Kryeministri Nano ka ftuar zyrtarisht homologun e tij, Simitis pr nj vizit n Tiran.
  Bledar Hoti

  Njkohsisht me t duhet ti jipen edhe t drejtat kombtare gjith shqiptarve atje duke prfshir amt q do t rikthehen, ata q jan atje (ortodoks e mysliman), shqiptarve tjer n viset tjera t Greqis si dhe shqiptarve emigrant atje, t drejta kto q u takojn me konventa ndrkombtare.

  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart (Arbresht, Ilirt) e Bashkuar dhe
  Shqipria (Arbria, Iliria) e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #108
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Pshndetje Dodon

  Ashtu duhet t shkoj, dhe m n fund uji i lumit po fillon t rrjedh prap nga thatsira q e kishe pushtuar. Duket sikur jeta do t filloj t lind prap n amri dhe n Sul, dhe tani t'besojm edhe n fuqin e pranvers...

  nderimet mija
  drini.

 9. #109
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Peadix
  Patjetr se do t bhet kshtu sepse kto garantohen edhe me konventat ndrkombtare.

  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart (Arbresht, Ilirt) e Bashkuar dhe
  Shqipria (Arbria,Iliria) e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #110
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  DOSJA "CAME" PERFUNDON NE HAGE

  Tirane - Dosja "Came" perfundon ne Gjykaten e Hages. Selman Sheme, kryetari i shoqates "Cameria", tha dje per gazeten "Koha Jone", se eshte duke u pergatitur materiali dhe shume shpejt ne Gjykaten Nderkombetare me qender ne qytetin hollandez, do te depozitohet padia perkatese. Sipas Shemes, arsyetimi juridik eshte se ndaj popullsise came, ne periudhen 27 qershor 1944 deri ne mars te vitit 1945, eshte kryer krim kunder njerezimit. Per kete do t'i kerkohet kesaj gjykate te marre ne shqyrtim ceshtjen me te diskutuar kohet e fundit. Mbi te gjitha, mesohet se eshte marre edhe nje avokat i njohur anglez, i cili eshte duke grumbulluar materilet me qellimin perfaqesimin e kesaj ceshtje ne kete gjykate. Gjithnje sipas Shemes, kjo padi do te jete krahas asaj ne Gjykaten per te Drejtat e Njeriut ne Strazburg.

  Historia e nje procesi

  Ne fakt, historia e kerkesave te popullsise came, nis qe me themelimin e shoqates me te njejtin emer. Ishte 10 janari i vitit 1991, kur nje grup intelektualesh dhe pasardhes te cameve te debuar me force nga trojet e tyre, themeluan ne Tirane shoqaten "Cameria". Qe gjate diteve te para e ne vazhdim, qellimi dhe perpjekjet e anetareve dhe perfaqesueseve te saj, ka qene nje: rimarrja e te gjitha te drejtave te hequra padrejtesisht nga qarqet greke gjate Luftes se Dyte Boterore. Simpoziumet, takimet dhe protestat, kane qene shume pak ne krahasim me studimet serioze te nje vargu historianesh dhe juristesh dhe sensibilizimi i faktoreve nderkombetare per te gjithe ate qe ka ndodhur me popullsine prej 35 mije banoresh ne ate kohe.

  Procesi i Strazburgut

  Sipas ligjit qe operon Gjykata Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut, nje ceshtje merret ne shqyrtim vetem atehere kur ka kaluar me pare ne te gjitha gjykatat e nje shteti. Keshtu, ne rastin konkret, duhej qe dosja "Came" te kishte perfunduar gjykimin ne gjykatat greke dhe vetem pasi te jene dhene vendimet perfundimtare, juristet mund te depozitonin padi ne Strazburg. Per kete qellim, sipas kryetarit te shoqates "Cameria", ne gjykatat e qyteteve Filat, Patra e te tjere. Vetem me pas dosjet do te dergohen ne Gjykaten e Strazburgut. Por, edhe ketu ekziston nje problem. Te gjitha padite, rrjedhimisht te gjithja vendimet duhet te jene personale. Keshtuqe, parashikohet nje kohe mjaft e gjate per te arritur ne perpilimin e padise per ne Strazburg.

  Procesi i Hages

  Por, surpriza eshte se dosja "Came" nuk do te mjaftohet vetem me rikthimin e pronave. Sipas Shemes, e gjithe ajo qe ndodhi me 35 mije banoret e kesaj zone, ishte akuza e paster: krim kunder njerezimit. Prandaj, Gjykata e Hages, e cila merr ne shqyrtim keto ceshtje, mund te pranoje edhe dosjen "Came". Edhe ne ligjin me te cilin punon kjo gjykate, thuhet s pranohen per gjykim ato ceshtje pavaresisht se ngjarjet kane shume vite qe kane ndodhur. Shoqata ka kontaktuar me nje avokat anglez, emri i te cilit tani per tani nuk behet publik, qe do te perfaqesoje ceshtjen. Sheme shton se per akuzen e ngritur disponohen fakte dokumentare e shkresore dhe mbi te gjitha edhe 5 mije deshmitare, te cilet kane vuajtur deportimin nga shtepite dhe pronat e tyre.

  Kerkesat e shoqates "Cameria"

  1. Riatdhesimi i popullsise came, e cila llogaritet rreth 250 mije dhe rikthimi ne trojet etnike.

  2. Kthimi fizik i pronave pa asnje lloj kompromisi.

  3. Kompesim per shfrytezimin 60-vjecar te ketyre pronave dhe te gjitha resurseve.

  4. Kompesimi per humbjet njerezore, materiale gjate ushtrimit te genocidit.

  5. Respektimi i te drejtave themelore te njeriut si e drejta e punes, arsimit, te fese e te tjera.

  Dosja "Came"

  Periudha e deportimit: 27 qershor 1944-mars 1945

  Numri i personave te debuar: 35 mije vete

  Te vrare: 2700 vete

  Siperfaqa e tokes qe dispononin: 5 mije kilometra katrore

  Numri i popullsise came aktuale ne Shqiperi: 250 mije

  Menyrat e zgjidhjes se ceshtjes: Padi ne Gjykaten e Hages dhe ate te Strazburgut

  Akuza ne Hage: Krime kunder njerezimit

  Kerkesa ne Strazburg: rikthimi i pronave

  Perfaqesues: nje avokat nga Anglia

  Numri i deshmitareve: 5 mije vete


  Mos ndalemi duke krkuar t drejtat tona kombtare t garantuara edhe me konventa ndrkombtare e q prve ktyre prfshijn edhe t drejtat kombtare pr gjith shqiptart atje (amt, shqiptart e viseve tjera dhe ata t shkuar n koht e fundit), deri n realizimin e tyre.
  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart (Arbresht, Ilirt) e Bashkuar dhe
  Shqipria (Arbria, Iliria) e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #111
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  Proesi i Ribashkimit t amris dhe trojeve tjera Shqiptare me Shqiprin

  Ktu mund t shkruani gjithka n lidhje me problemin am, lugins s Preshevs dhe atij shqiptaro-malazez, natyrisht n lidhje me gzimin e t drejtave t plota kombtare t shqiptarve q u takojn edhe me konventa ndrkombtare por edhe t ribashkimit kombtar pas okupimit t tyre t dhunshm t ktyre trojeve tona strgjyshore.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 12. #112
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  37
  Postime
  604
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  CAMET DHE LOJA E KUFIJVE

  Gjate vizites se tij ne Gjirokaster, zoti Nano eshte shprehur se te shtrosh ne Ballkanin e ri ceshtje te vjetra, ne nje kohe qe camet nuk ekzistojne vetem ne Shqiperi, camet ekzistojne ne Greqi dhe ne vende te tjera, pasi nuk jane vetem nje komunitet etnik, por edhe nje bashkesi kulturore, do te thote te kerkosh ndryshimin e kufijve, do te thote te kundervesh shtete dhe bashkesi ndaj njera-tjetres.

  Zoti Nano genjen perseri per kete ceshtje, sic ka bere edhe ne viziten e tij te fundit ne Athine, tek takoi zotin Simitis. Askush nga camet apo politikanet shqiptare nuk kane kerkuar ndryshim kufijsh, lufte apo gjepura te kesaj natyre, te cilat shefi i qeverise i gatoi ne katundet e Gjirokastres. Ai ka te drejte tek thote se came ka ne Greqi, ne Turqi, ne Shqiperi dhe gjetke, si te gjithe shqiptaret. Por, askush nuk futet ne nje konflikt te hapur me shtetin fqinj, ku gjenden pronat e cameve, nese atyre u jepet ajo e drejte e njohur ne baze te te gjitha kartave nderkombetare te nenshkruara si nga Greqia, ashtu edhe nga Shqiperia. Pra, behet fjale per kthimin fizik te cameve ne shtepite e tyre dhe kthim po fizik te pronave. Si do te zgjidhet praktikisht kjo ceshtje, eshte detyre e politikes se dy shteteve dhe e vete cameve, te cilet duhet te ulen ne tryeze. Por, t'u thuash njerezve diten per diell se me kete ceshtje hapen hesape me nderrime kufijsh, kjo eshte nje genjeshter budallaqe. Camet as kane nder mend te nderrojne sinoret, as kane ndonje program te tille. Ata duan pronat e tyre. Keto prona kane nder mend t'i gezojne ne baze te ligjeve te shtetit grek.

  Kush e njeh ndopak historine e kesaj krahine shqiptare, kupton viktimizmin e pesuar gjate gjithe fillimit te shekullit XX dhe fundit te Luftes se Dyte Boterore. Me pas camet vuajten fatkeqesine e perbashket qe quhet komunizem dhe, tash, keto 13 vjetet e fundit te pluralizmit kane kerkuar te kthehen aty ku u takon. Vullneti i politikes zyrtare gjithmone ka munguar, madje ka pasur edhe shperthime te tipit "Nano" ne katundet e Gjirokastres, thua se camet kishin zene gerxhet e Konispolit dhe po ia nisnin luftes me vellain e madh grek.

  Lufta e Dyte Boterore ka lene hesape te tilla te ngjashme ne shume vende te Evropes, te cilat jane zgjidhur ose po zgjidhen pa prishur kufijte apo ekuilibrat e fqinjesise. Rast i ngjashem jane sudetet e Gjermanise, ceshtja e Capo D'Istria-s.

  Per zgjidhjen e ketyre ceshtjeve, te cilat nuk jane te lehta, ne radhe te pare, duhet vullnet politik mes shteteve dhe dashamiresi. Por, ne shqiptaret futemi gjithmone ne hall nga mungesa e ketyre dy elementeve ne dheun tone. Pa bezajtur njeri nga vendi fqinj, zerin e pare e ben zoti Nano. Tek e fundit, cfare eshte ky njeri, i cili i jep dum hallit te tjetrit, pa e pyetur ate vete?

  Camet jane te denuar kolektivisht nga shteti grek si bashkepunetore te pushtuesit gjate Luftes se Dyte Boterore. Me thjesht, konsiderohen kolaboracioniste. Nuk ka asnje vend ne bote te respektoje denime te tilla kolektive. Ndryshe do t'i kisim ne sater te gjithe gjermanet, italianet apo japonezet. Mes cameve ka pasur kolaboracioniste, po aq sa edhe ne krahina te tjera te Shqiperise dhe Kosoves. Kjo eshte nje pjese e vogel e tyre, krejtesisht e identifikueshme. Shumica e cameve kane kontribuar ne rezistencen antifashiste, duke krijuar formacione te rregullta te kesaj rezistence. Ne fund te Luftes se Dyte Boterore, ne kete krahine shqiptare eshte kryer nje spastrim etnik i paster. Ndaj, sado e vjeter t'i duket kjo histori zotit Nano, behet fjale per nje ceshtje te mbetur ne ndergjegjen e dy kombeve. Moszgjidhja e ceshtjes dhe shtyrja e saj nder vite, vetem sa do t'i veshtiresoje marredheniet mes dy shteteve e kombeve.

  Ne kete klime pozitive qe po lind ne Ballkan, ku nacionalizmat e ushqyer nga ortodoksia fondamentaliste po shuhen, nje burre shteti serioz duhet te vrase mendjen si ta zgjidhe kete ceshtje dhe jo t'i vere kapakun e harreses persiper. Kjo mund t'i jepte nje tjeter shans historik, per te cilat nje burre shteti mbahet mend ne kohe. Pavaresisht se keto shanse zoti Nano ka per zemer t'i humbe, tek verdalliset ne katunde, klube nate apo mbledhje partie.  "Koha Jone", 20-Maj-2003
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 13. #113
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  uzbekistan
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju lutem kush mund te na sjelle disa te dhena te rendtura sakte mbi ceshtjen Came. Kam degjiar nje debat parlamentar dhe mendoj se do te ishte me shume rendesi qe te publikoheshin ketu data dhe fakte nga ceshja came ashtu sic i renditi nje deputet i opozites. FLM

 14. #114
  i/e regjistruar Maska e bucibuci
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  49
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  NJE SQARIM QE DUHET *PEADIX*
  Te them te drejten nuk e kam lexuar gazeten kj por nqs zonja NATASHA mesa shkruani ju peadix do kerkoj demshperblim ateher ajo me demshperblim duhet te kuptoj kthimin fizik te gjithe tokave qe u jan rrembyr duke i masakruar CAMET.Kthimin e 300.000 CAMEVE ne trojet e te pareve me te gjitha te drejtat e nje autoktoni.GJITHASHTU GREKET duhet te kerkojne FALJE PUBLIKE per genocidin e ushtruar ndaj SHQIPTAREVE CAM.NQS zonja NATASHA nuk e kupton keshtu kete ceshtje atehere ajo nuk do ta kete mundesine te mbroje CAMET NE GJYQIN E TYRE KUNDER SHteTIT gREk.POR ne te vertet un shpresoj dhe besoj se zonja NATASHA duke qene SHQIPTARE do dij ti mbroj CAMET ne betejen qe ata kane per kthimin ne vatrat e te pareve
  Ndryshuar pr her t fundit nga bucibuci : 19-06-2003 m 12:56
  RESPEKT SHQIPTAREVE

 15. #115
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  32
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ndoshta po bhem i mritshm me shkrime te ktilla, por mendoj se duke patur kontakte t drejtprdrejta me amt mund t'i arrijm qllimet tona.

  Para ca kohsh dgjova edhe pr nj am. Qenka nj artar am n qendr t Selanikut, n rrugn kryesore t quajtur Via Egnatia.

  Prandaj edhe njher apeloj tek t gjith antart e Forumit, qofshin ata n Greqi apo kudo e do t shkojn Greqi, t mundohen t kontaktojn me sa m tepr am.

  Un mendoj se me kontakte t drejtprdrejta do t jet m leht do gj.

  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e bucibuci
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  49
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  27 QERSHORI DITA E GENOCIDIT GREK NDAJ SHQIPTAREVE TE AMERISE

  Te gjithe Shqiptaret perkujtuan me dhimbje 27 qershorin diten e genocidit grek ndaj Shqiptareve te amerise

 17. #117
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime

  28 Qershor, 2003

  Elbasani, nj memorial pr amt'

  Pran mureve t lasht t Kalas s Elbasanit, prball shtatores s mjeshtrit Jusuf Myzyri, dje sht vendosur nj tjetr vepr arti, memoriali kushtuar prkujtimit t 27 qershorit 1944, 59- vjetorit t genocidit grek ndaj popullsis ame n trojet e autoktone dhe mikpritjes s Elbasanit pr vllezrit e ardhur. Kjo vepr realizuar nga skulptori i ri Elis Hyshmeri, e konceptuar n formn e nj piramide me tre deg, ka n nj nga faqet ansore dedikimin n kujtim t nj prej ngjarjeve t dhimbshme t popullit shqiptar: "Mirnjohje popullit t Elbasanit, q priti e strehoi popullsin
  ame", - thuhet n pllakatin e shkruar t memorialit. Ndrsa ceremonia e prurimit e zhvilluar n mbrmjen e nj dite m par, pati pjesmarrs t shumt qindra am q jetojn n Elbasan, t ardhur nga rrethe t ndryshme t vendit e nga jasht Shqipris. N kt qytet u vendosn rreth 5 mij am. N kt kuadr prkujtimor, kto dit n Tiran sht mbledhur shoqata politike-atdhetare amria pr iniciimin e nj procesi pr kthimin e trojeve t popullsis shqiptare ame. Kryetari, prof.as.dr Selman Sheme sht shprehur se do t shfrytzohen t gjitha hapsirat pr hapjen e nj procesi gjyqsor.
  Pr autorin e obeliskut Elis Hyshmeri, ky realizim ishte nj ndrr. Kishte dashur q n krijimtarin e tij t bnte dika pr dramn ame, pr t ciln q fmij, kishte grumbulluar shum mbresa.
  K.Borii

  (shkputur nga gazeta Shekulli)
  ----------------------------------------------

  RROFT AMRIA DHE KTHIMI I AMVE N TROJET E TYRE!
  drini.

 18. #118
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Per ju qe jeni te interesuar per kete ceshtje: Greqia paska pranuar te ktheje rreth 40,000 Ortodokse Maqedonas qe u debuan nga Greqia ne vitet 45-47. Historia e tyre eshte e ngjashme me ate te Cameve.

  Per me shume klikoni ne nyjen e meposhmte(ne anglisht)

  http://www.balkantimes.com/html2/eng...LENTIN-001.htm

  ose

  http://knowledgenet.tol.cz/look/CER/...NrArticle=9959
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 19. #119
  i/e regjistruar Maska e joti
  Antarsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  michigan
  Mosha
  37
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje te gjitheve
  I lexova pak a shume te gjitha shkrimet tuaja
  faleminderit per punen qe keni bere dhe pergezime.
  Por zgjidhja e ceshtjes came duhet te nisi ne cameria nese nuk ka disa konflikte NE cameri ne teritorin cam brenda kufirit grek atehere eshte nje ze shume i dobet qe diplomacia greke do ta shtype me influencen e saj ne perendim dhe evrope.
  Sugjerim?
  Po. O djem rrembeni armet ja vdekje ja liri.
  me quani dhe ekstremist po deshet por shpresa ne diplomacine shqiptare mos mbani.
  Bombat ne institucione Greke kjo eshte zgjidhja atehere do degjohet e zeri i cameve.
  mos degjoni kisha e xhamija
  feja e shqiptarit eshte shqiptaria

 20. #120
  Shqiperia Etnike Maska e shoku_sar
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  T shprndar n t katr ant e bots, 250 pjestar t fisit t Tashove, pasardhs t suliotve, i jan ringjitur pas 60 vjetsh, kishs s vjetr t Melesinit, n ditn e Shn Sotirit. Pr t rikujtuar historin legjendare t paraardhsve, Anesti Tasho, njri prej strniprve, ka botuar nj libr historiko-gjenealogjik 5 brezash: Suli dhe suliott. Gjenealogjia e familjes Tasho
  Suliott e rinj n pelegrinazhin 200- vjear

  Alma Mile
  Pas 60 vjetsh ata iu ngjitn srish majs s Melesinit, pr n kishn e Shn Sotirit. Por kt her, arsyeja nuk ishte thjesht kremtimi i nj rituali, por festimi i ribashkimit t fisit. Disa dit m par, rreth 250 pasardhs t Sulit, t fisit t famshm t Xhavellave, q sot mbajn mbiemrin Tasho, u mblodhn n kishn e vjetr, ashtu si paraardhsit e tyre dikur. U desh iniciativa e njrit prej strniprve, Anestit, q t mblidheshin gjith Tashot, nga Shqipria, Greqia, Gjermania, Australia dhe Amerika. Shum prej tyre nuk dinin shqip, kishin krijuar nj jet t re jasht vendit, megjithat gjaku dhe rrnja e prbashkt, i bnin q t ndiheshin mir n pranin e njri-tjetrit. Gjat ktij pelegrinazhi n kishn e Shn Sotirit, organizatori Anesti Tasho, u shprndau t gjith t afrmve, librin e tij Suli dhe suliott. Gjenealogjia e familjes Tasho. Nj histori 5 brezash, n kujtim t nj fisi q ka ln gjurm jo vetm n historin shqiptare, por edhe n vepra t shkrimtarve t mdhenj, si Bajroni, apo Hygoi. Kt punim ia kushtoj n shenj respekti t parve tan me prmasa legjendare, jo vetm n vendin ton, por edhe n Ballkan, - thot Anesti Tasho, inxhinier mekanik dhe profesor pr vite t tra n gjimnazet e qytetit t Kors. N veanti kt libr ia kushtoj brezit t ri, niprve dhe mbesave t mia, me qllim q nprmjet tij, t njohin nga afr fisin e tyre, t cilin historiografia e sotme e ka ln disi n harres. N nj hapsir prej 60 faqesh, Tasho, ka prmbledhur historin e suliotve dhe n veanti t fisit t tij, t Xhavellave. N kt histori t shkurtr, jan prmbledhur luftrat e suliotve kundr turqve, marrdhniet me Portn e Lart dhe me Ali Pash Tepelenn, pjesmarrjen n revolucionin grek, zhvendosjen nga Suli n drejtim t Melesinit, n Leskovik, Kor dhe m pas n t gjith botn. Pjesa tjetr e librit i kushtohet gjenealogjis s fisit, ku ai ribn pemn gjenealogjike, duke nisur q nga rrnjt, tek burrat m t rndsishm t fisit si Fotoja, Tashoja, apo Kio Xhavella, i cili ka qen edhe kryekomandant i ushtris greke gjat revolucionit dhe brez pas brezi, tek niprit dhe mbesat. Pr t realizuar kt libr, Anesti Tasho, ka shfrytzuar dokumentacionin e kohs dhe rrfimet gojore, si Historin e Shqipris, materiale t historianve shqiptar, si Koli Xoxe, Sabri Godo, Dhimitraq Grillo, etj, historian grek, si Aristidh Kolas, Jorgo Serani, Anastas Guda, vepra t rilindasve tan, etj. Gjithashtu jan shfrytzuar edhe vepra t poetve t huaj si Viktor Hygo, Xhorxh Bajron, Vilhelm Myler, Henri Holland, etj. Prmbledhja historike sht shoqruar dhe me vargje poemash e kngsh, q u jan thurur lufttarve dhe grave suliote, t shquara pr trimrin e tyre, si dhe me fotografi t pikturav t bra nga piktor t mdhenj, si Delakrua.
  Ndrsa iu ngjitn kodrs s gjelbruar, pleq e t rinj, nuk kishin se si t mos vizitonin dhe varrin e Tashos, t parit t tyre, prej t cilit kan marr dhe mbiemrin. Autori i Librit, Anesti Tasho, duke u nisur nga materialet historik, por edhe t thnave nga m t vjetrit, shpjegon se mbiemri i tyre u shndrrua nga Xhavella n Tasho, rreth viteve 1910. Sipas tij, dy ishin arsyet q i uan paraardhsit e tij t ndrronin mbiemrin. E para lidhej me prndjekjen e tyre nga Porta e Lart, e cila i kishte n qendr t vmendjes fisin e Xhavellave, q historikisht ishin ngritur kundr pushtimit turk. Nj tjetr arsye ishte se Tasho Xhavella, i cili mbahet si i pari i fisit q u vendos n Melesin, kishte shum fmij dhe pr nder t tij e kthyen mbiemrin n Tasho. Tashm jan qindra njerz q mbajn kt mbiemr dhe q kan vendosur q do 6 gusht, n ditn e Shn Sotirit, t ngjiten n kishn e t parve, pr t kremtuar dhe rikujtuar historin e fisit.

  Tashot, rrugve t bots
  N datn 6 gusht, ditn e Shn Sotirit, dhjetra shqiptar me mbiemrin Tasho, kaluan kufirin shqiptaro-grek, pr t shkuar n malin e Melesinit, ku dikur banonin t part e tyre. Nga ana tjetr e kufirit priste nj grup i madh njerzish, me t njjtin mbiemr, por me banim n Greqi. T mbetur prej vitesh n tokn greke, ata ndiheshin si n shtpin e tyre. Ishin t gjith t rregulluar mir me pun, madje kishte dhe pronar t mdhnj hotelesh. Pleqt e ruanin mir gjuhn dhe e flisnin plot mall me kushrinjt e ardhur nga Shqipria, ndrsa m t vegjlit, zor se kishin msuar ndonj fjal a shprehje n shqip. Me grupin e formuar u bashkua edhe nj i tret. Ishin Tashot q banonin n Gjermani, Australi dhe Amerik. Nga t part e tyre t emigruar n dhe t huaj, nuk kishin mbetur m dhe n 6 gusht, kishin ardhur brezat e katrt e t pest. T gjith t lindur jasht dhe q nuk flisnin vese gjuhn e vendit ku jetonin. Gjithsej u bn rreth 250 vet. T gjith Tasho, por q flisnin gjuh t ndryshme. Rrugs pr n kishn e Shn Sotirit, dgjohej nj shumllojshmri gjuhsh, shqip, greqisht, gjermanisht, anglishtGjithsesi, t gjith i bashkonte gjaku dhe e kaluara, t ciln shumkush do ta kishte zili, kshtu q edhe t kuptuarit rridhte natyrshm. Iu ishte ndaluar pelegrinazhi n vitet e diktaturs dhe kjo ishte hera e par q mblidheshin pas 60 vjetve. Si dikur suliott, ata kan premtuar se do vit do t rimblidhen n Melesin dhe ndoshta kshtu do t rrjedh natyrshm dhe gjuha e t parve, shqipja.

  Suliott, nj histori shprnguljesh
  Thon se i pari q u largua nga Suli, me dy djemt e tij t vegjl dhe me dy kofina me dhe, ishte Tasho Xhavella. Pas nj marrveshjeje me Portn e Lart, pas nj periudhe t gjat luftimesh, Zylyftar Poda dhe 6 familje suliote u vendosn n Melesin. Mes ktyre familjeve ishte dhe ajo e Xhavellave. Prej vitit 1828-1905, ata qndruan n Melesin, pr tu zhvendsur m pas n Leskovik. Ndrkoh q nj pjes e mir e familjes u vendos n Korfuz. Ashtu si edhe n krahinn malore t Sulit, e cila ndodhet 45 kilometra n jug t Janins dhe 30 kilometra nga Deti Jon, ata u morn me blegtori, si n Melesin, ashtu edhe n Leskovik. Shum shpejt u ambientuan me vendin e ri, blen toka, ngritn kasollet e tyre dhe mbarshtuan bagti. Gjat kohs s qndrimit aty, ngritn dhe nj kish q e quajtn kisha e Shn Sotirit. do 6 gusht t gjith suliott mblidheshin, madje organizonin dhe nj panair. Me kalimin e viteve, familja e Xhavellave u fuqizua ekonomikisht dhe pas largimit t shum bejlerve t Leskovikut, ata blen shtpit dhe pronat e tyre. Aktiviteti i tyre u zgjerua dhe n frutikultur, prodhimin e pijeve alkoolike dhe prpunimin e lkurve. Pas djegies s Leskovikut, gjat Lufts s Dyt Botrore, Xhavellat, t kthyer tashm n Tasho, u vendosn n Kor, ku vazhduan t merren me prodhimin e pijeve. Ndrkoh vazhdonte dhe largimi i pjestarve t fisit, jasht vendit. Deri n vitin 44, vazhdoi tradita e kremtimit t dits s Shn Sotirit n kishn e vjetr. Gjat viteve t diktaturs kjo tradit u ndrpre, ndrsa Tashot, nuk shiheshin me sy fort t mir nga drejtuesit komunist. Tashm q koht kan ndryshuar, ata jan t lir t rimblidhen si dikur.
  Nuk lejohen adresa Interneti ne firme. Stafi i Forumit.

Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. shtja shqiptare n polemikat e studiuesve anglez
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-08-2006, 17:29
 2. Ceshtja Shqiptare,detyrim Per Cdo Shqiptar
  Nga DARDAN PEJA n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2005, 07:33
 3. Feja Islame
  Nga Muslimane n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
 4. shtja e kombit nga vshtrimi Islam
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 10:24
 5. shtja ame: PS rrzon projektrezolutn e opozits
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2004, 16:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •