Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24

Tema: Miriam Cani

  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Miriam Cani

    MIRIAM CANI , e para kengetare shqiptare ne platformėn "VEVO"

    Prill 2014


    Kėngėtarja Miriam Cani njofton pėrmes rrjetit social Facebook se tanimė ka njė kanal tė sajin zyrtar nė YouTube qė ėshtė pjesė e paltformės VEVO. "MiriamCaniVEVO" emėrtohet kananali i kėngėtares dhe mund tė gjenden kėngėt e saj nė versionin anglisht. Madje Miriam bėn tė ditur se shumė shpejt do tė vijė nė treg edhe kėnga e saj mė e re e titulluar "Bring the rain"

    "Kanali im zyrtar tashme pjese e platformes VEVO "MiriamCaniVEVO". Falenderoj perzemersisht Companine Acromax per suportin e saj qe kjo te behej e mundur.

    Ne MiriamCaniVEVO mund gjeni versionin anglisht te kenges "Labyrinth" dhe se shpejti kengen time e re "Bring the rain" " - shkruan Miriam Cami nė profilin e saj "Facebook".


    http://www.gazetatribuna.com/?FaqeID=5&LajmID=62908

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Kenga Debutuese e MIRIAMIT ne VEVO CHANNEL :


  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Mirjam Cani: Jeta ime mes Gjermanise dhe Shqiperise

    Interviste e Shtator 2012.


    Ne nje interviste te gjate, 26-vjeēarja tregoi se si ngjiti shkallen e suksesit ne Gjermani, se si ruante kontaktet me vendin e saj gjate nje periudhe te gjate mungese.

    Perpara se t’iu ftonim ne kete studio, kishim dilemen ne duhet t’iu telefononim ne numrin tuaj shqiptar apo gjerman. A e kane kete dileme shume persona ne jeten tuaj?

    Mirjam Cani – Eshte e natyrshme. Une kam disa vite qe jetoj midis Tiranes dhe Mynihut. Megjithate, ne vitet e fundit kam qene disi prezente edhe ne tregun e muzikes ne Shqiperi, sidomos ne pese vitet e fundit, kur kam qene e lidhur edhe perkrah Albanit, qe me ka bere te jem gjithmone edhe me e pranishme.

    Shkove ne Gjermani ne moshen 5-vjeēare dhe u riktheve ne 2005-n. Shume vite te kaluar jashte vendit. Si ishte kjo periudhe atje?

    Mirjam Cani - Fillimi im ne Gjermani ishte ne moshen 5-vjeēare, ne vitin 1991, kur u shperngulem nga Shqiperia me vellain qe nuk kishte mbushur as nje vjeē. Kuptohet, kujtimet nuk jane shume intensive, por eshte nje avantazh i madh kur je i vogel sepse pershtatesh me shpejt ne nje kulture dhe meson me shpesh gjuhen. Per mua nuk ishte e veshtire te pershtatesh me kulturen gjermane, per nje vit mesova gjuhen dhe hyra direkt ne shkolle, prandaj nuk mund te them qe isha vuajta shume per t’u pershtatur.

    Pavaresisht se pjesen me te madhe e keni kaluar ne Gjermani, bie ne sy fakti qe nuk ke absolutisht theksi te huaj dhe qe flet nje gjuhe shume te paster.

    Mirjam Cani - Kjo eshte kryesisht merite e babait tim, qe gjithmone ne Gjermani ka kembengulur qe te pakten ne shtepi te flisim shqip, ndonese disa here kam mungesa, por sa me eshume kohe kalon ndiej qe po permiresohem. Por, te pakten bazen e kam dhe per kete falenderoj babain tim. Ai nervozohej kur na degjonte te flisnim gjermanisht dhe na thonte qe nuk do te na jepte ato leke qe kishim kuoten e muajit. Me thonte qe do te vije dita qe do te duhet gjuha.

    Zakonisht, nje kengetar behet i famshem ne vendin e tij dhe perpiqet qe te perhape famen e tij nderkombetarisht. Me ty ndodhi e kunderta, u bere fillimisht e famshme ne Gjermani, qe ne moshen 18-vjeēare, ne programin “Pop Stars” dhe grupin “Preluders”.

    Mirjam Cani - Karriera ime ka nisur ne Gjermani, e logjikshme duke pasur parasysh qe kam 22 vjet qe jetoj atje. Muziken nuk e kam pasur vetem nje enderr dhe pasion, por ishte synimi im te hyja ne kete bote dhe jam shume e lumtur e mirenjohese qe me jepet fati dhe qe vazhdoj te jetoj endrren time. Nuk ka gje me te bukur se sa te kthesh pasionin ne profesionin tend. Megjithate, bota e muzikes nisi shume heret per mua, qe ne banden muzikore te shkolles. Ishta pjesa e teatrit ne shkolle, si adoleshente konkurrova ne disa festivale, prandaj talenti u zhvillua shume me heret se sa mosha kur fitova famen.

    Ne “Preluders”, ju ishit pese vajza te gjitha me kombesi te ndryshme, qe fituat nje kontrate 3-vjeēare qe ju detyronte te ishit ne kontakt te perditshem me njera-tjetren. Si ishte ajo pervoje?

    Mirjam Cani - Ishim karaktere te ndryshme, njera italiane, tjera nga Afrika e Jugut, njera nga Vietnami, nje gjermane dhe une shqiptare. Ishim nje miks interesant dhe kete miks e rrezatonim ne skene, gjithēka ishte shume intensive. Ishim gjithe kohen ne pune, por vjen nje moment qe krijon konflikte te vogla sese kushdo vinte nga profile te ndryshme. Sidoqofte, nuk ishte kjo arsyeja direkte pse u ndame, por pas 3 vitesh na u kerkua te rinovonim per tre vjet, por secila pati oferta individuale qe nuk donim t’i humbnim dhe te dyja punet bashke ne tregun gjerman nuk mund te beheshin.

    Duhet te kete qene nje pervoje e mire per ju per t’u njohur me njerez te rendesishem dhe kengetare te medhenj.

    Mirjam Cani - Per mua ato tre vite ishin shume intensive, me formuan shume karakterin, endrrat dhe synimet qe kisha per jeten time artistike. Ishte nje faze shume pozitive dhe natyrisht te takosh edhe idhujt e tu e te performosh ne te njejtat skena me ata qe i ke si postera ne dhomen tende eshte e pabesueshme.

    Me pas, ju iu perkushtuat televizionit, duke u shnderrua ne nje prezantuese.

    Mirjam Cani - Punoja ne dy televizione njekohesisht dhe prezantoja dy programe ne secilin. Njeri prej tyre ishte i thjeshte, ndodhej ne Mynih, ku jetoja edhe ne une, ndersa tjetri ishte ne Keln. Me duhet te zgjohesha ne mengjes, te merrja avionin, te prezantoja, merrja avionin ne darke dhe kthehesha.

    Perse u shkeputet ne kete moment te arte te karrieres suaj per te ardhur ne Shqiperi?

    Mirjam Cani - Ne radhe te pare me solli babai, qe donte qe te isha aktive here pas here ne Shqiperi me projekte me individuale dhe te veēanta. Absolutisht, ate qe kam ndertuar ne Gjermani e mirembaj, kam te njejtin staf prej me shume se shtate vitesh, por edhe nese fati me lidhi me Albanin, kjo gje kerkoi te jem here pas here edhe ne Shqiperi. Per te mos qendruar kot, bera nje strukture edhe ne Shqiperi.

    Ju erdhet ne Shqiperi per here te pare ne nje muzikal. E shihni te ardhmen tuaj ne kete fushe?

    Mirjam Cani – E vetmja gje qe di eshte qe e shoh veten ne boten e artit. Disa vite me pare, nuk e mendoja qe do te behesha ndonjehere prezantuese apo pjese e nje muzikali. Ka gjera qe si ke menduar, por ka njerez perreth qe te ngacmojne per kete. Nuk e di ku do te jem pas 10 vitesh, por besoj se muzikali mund te jete gjithmone nje pjese e jetes sime.

    Cilat ishin pershtypjet e tua kur mberrite per here te pare ne Tirane? U zhgenjeve?

    Mirjam Cani – Absolutisht Tirana nuk me zhgenjeu, ishte diēka e re, me pelqeu dhe ende me pelqen si qytet. Per profesionin qe une kam ketu gjej gjithēka, eshte nje vend qe te ofron gjithēka. Ketu ka jete, une kam edhe njerez te familjes qe ēmallem, nderkohe qe ne nje vend si Gjermania me duhet te udhetoj 1 mije-1 500 km ne dite, ndonjehere edhe me makine, ndersa ketu i ke te gjitha afer dhe eshte gje e bukur.

    Prej 2006-s, ju thate se vini shpesh edhe per shkak te raportit tuaj me Albanin. Megjithate, jane te pakte ata qe e dine se shkas per kete lidhjen tuaj u be babai.

    Mirjam Cani – Shkaku eshte babai im, qe shprehte deshiren te isha aktive edhe ne Shqiperi, duke qene se edhe ai ka 5-6 vjet qe jeton midis dy vendeve sepse ka ndertuar disa punet e tij ne Shqiperi dhe deshira e tij ishte te manaxhonte imazhin tim kur isha ne vend. Ideja e tij ishte perse mos besh nje bashkepunin me nje artist shqiptar. Babai me foli per fjalet me te mira per Albanin, me lavderoi shume muziken e tij dhe mendonte se mund te pershtateshim mire ne nje bashkepunim. Nje here kishte takuar edhe Albanin rastesisht ne Vlore kur ishte me pushime me mamane dhe vellain. Nje moment qe nuk e harroj ishte kur ishte takuar per albanin ne kafe dhe me merr ne telefon. Po flisnim per takimin qe do te benim muajin e ardhshem, kur une kisha fiksuar ardhjen ne Shqiperi, ku babai me thote qe mund ta takoja qe pas nje jave ne nje koncert ne Zvicer dhe ma kalon ne telefon. Me natyren e tij te drejteperdrejte, e ben gjithmone kete, qe me kalon keshtu telefonata te papritura.

    Ēfare ishte gjeja qe ju beri me shume pershtypje ne takimin e pare me Albanin?

    Mirjam Cani – Menyra e komunikimit, kishim nje lirshmeri te rralle per ty njerez qe nuk njiheshin, nuk ndiheshim ne siklet dhe nuk kishim turp te bisedonim per shume gjera te ndryshme. Faza e ndertimit te raportit tone ka qene shume e shtrenjte, sepse viti i pare ishte kur Albani shumicen e kohes ishte vetem ne Shqiperi, une nuk levizja dot prej programeve tv dhe disa ore ne dite e kishim bisede ne telefon, aq sa te gjithe njerezit habiteshin se ēfare mund te flasesh kaq gjate, por ndikoi pozitivisht ne lidhjen tone.

    Tashme ju keni vendosur te bashkejetoni bashke?

    Mirjam Cani – Po. Nuk kemi pasur kurre konflikte bashke. Fillimisht nuk kemi jetuar vetem, por bashke me familjen time ne Gjermani. Fillimisht bashkejetuam me familjen time dhe kemi dy vjet qe jetojme vetem. Gjithēka mes nesh eshte shume mire, ndonese raporti eshte i ngjashem me ēdo ēift tjeter dhe absolutisht nuk e konsiderojme veten te ndryshem nga te tjeret.

    Se fundmi, nje pervoje e rendesishme ne jeten tuaj ishte edhe ajo e “The Voice”. Si e vleresoni kete eksperience?

    Mirjam Cani - Ishte nje pervoje shume pozitive dhe e bukur per mua. Dashe dhe mora shume, provova emocionin ne anen e kundert dhe me kujtoi pak ate fazen e fillimeve te mia, e tille nisi edhe karriera ime ne Gjermani. Po ashtu edhe per kandidatet, une jam munduar te jap maksimumin me shume ne praktike, te sillja me shume nga pervojat qe kam pasur fatin te mbledh dhe kjo rezultoi shume pozitive edhe pas shfaqjes ruajta kontaktin, marredhenien me kandidatet, beme kenge, videoklipe dhe pres me padurim edicionin e dyte te “The Voice”, per te perseritur te njejtat ndjesi.


    Top-Channel - Shtator 2012 .

    http://www.ikub.al/LAJME_GOSSIP_CATE...hqiperise.aspx
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 18-06-2014 mė 11:12

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Ne vijimesine e nje trendi qe maksimizon suksesin "LABIRYNTH " do te lanēohej ne te dyja gjuhet shqip dhe anglisht.






    Music: Alex James Harry Sommerdahl
    Lyrics: Alban Skenderaj
    Video Production: Max Production

    Si fantazem si nje siluet
    ende ne naten e gjate
    syte pa diell nuk po gjejn dot jete
    erresire shtatit per shtat

    Dhe une ende nuk e di frymen ku e ndale
    gjysma ime ti me fenomenale
    te kerkoj ne erresir per ty jo nuk do ndalem

    Ref:
    Zemer ku je ti ku je ti
    ne kete labirint, labirint
    njehere te't kem ty prane
    pa ty e humbur jam
    Zemer ku je ti ku je ti
    ne kete labirint, labirint
    me jep nje orientim
    nje drite ne shpirtin tim

    Shoh nje hije une neper qytet
    vetm si ne oqean
    A je ti jeta ime e vertet
    me thuaj te lutem , me thuaj te lutem

    Dhe une ende nuk e di frymen ku e ndale
    gjysma ime ti me fenomenale
    te kerkoj ne erresir per ty jo nuk do ndalem

    Ref:

    Zemer ku je ti ku je ti
    ne kete labirint, labirint
    njehere te't kem ty prane
    pa ty e humbur jam
    Zemer ku je ti ku je ti
    ne kete labirint, labirint
    me jep nje orientim
    nje drite ne shpirtin tim

    si fantazem si nje siluet...
    si fantazem si nje siluet

    Dhe une ende nuk e di frymen ku e ndale
    gjysma ime ti me fenomenale
    te kerkoj ne erresir per ty jo nuk do ndalem

    Ref:

    Zemer ku je ti ku je ti
    ne kete labirint, labirint
    njehere te't kem ty prane
    pa ty e humbur jam
    Zemer ku je ti ku je ti
    ne kete labirint, labirint
    me jep nje orientim
    nje drite ne shpirtin tim

    si fantazem si nje siluet...
    si fantazem si nje siluet


    http://www.lyrics.al/miriam-cani/lyric-1913610.php
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 18-06-2014 mė 11:53

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Miriam Cani - Pergjithmone

    Poezia & Kompozimi - Alban Skenderaj



    Si nje pik shi ne qiellin gri
    nje zemer strehe diku kerkonin syte e mi
    dhe mbeta une, zhytur ne gjume
    prita nje copez diell, asgje ... asgje me shume
    ...
    dhe nese ndihem ne vetmi ti rikthehesh perseri
    edhe nje here edhe nje here
    te me duash dhe nje here..
    si dikur.....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 19-07-2017 mė 18:06

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    E ftuar speciale ne X Factor Albania 3


  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Tek Rudina .....


  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Ne pritje te duetit te ri ....


  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Rikthimi nė muzikė pas 2 vitesh


  10. #10
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anėtarėsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet nė Bllog
    7

    Pėr: Miriam Cani



    DHURATA

    S'ėshtė e lehtė
    tė kėndosh njė kėngė pėr ty
    tė kėndosh pėr ata sy
    qė janė plotė gėzim dhe jetė
    Mė beso nuk ėshtė e lehtė

    Kur ti fle mbi gjoksin tim
    Kur mė fal njė pėrqafim
    Kur mė thua “tė kam xhan”
    Ėshtė njė emocion qė thjesht nuk ka pėrshkrim
    Ėshtė pėrtej poezisė, ėshtė pėrtej zėrit tim

    Se ti je dhurata mė e bukur nė jetė
    Je tė gjitha pėrgjigjet, je suksesi i vėrtetė
    Se ti je shėrimi i ēdo plage nė shpirt
    Je esenca e jetės, je motivi cdo ditė
    Ti je ajo, njė dashuri qė nuk njeh as kohė dhe as kufijė
    Je mė shumė se ēdo fjalė, je mė shumė se muzikė
    Do tė dua pėrjetė, shpirti im ti mos ki frikė

    Se ta premtoj
    qė do jem gjithmonė me ty
    dhe kur s’do jem mė aty
    Si njė engjėll do tė mbroj
    sa herė qė do kesh nevojė

    Ėshtė kėshtu kur do dikė
    e nė kėmbim nuk do asgjė
    Si mė thonin prindrit e mi
    “Do kuptosh njė ditė kur tė jesh prind dhe ti”
    Sa shumė ndjenja qė mban brenda saj kjo fjali..

  11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Neteorm pėr postimin:

    sirena_adria (09-11-2018)

  12. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    'Kur bėnim sikur nuk njiheshim' Miriami poston VIDEO duke intervistuar Albanin vite mė pare

    Miriam Cani dhe Alban Skėnderaj janė ndėr ēiftet e preferuar tė showbizit shqiptar.

    Miriami dhe Albani janė ēifti mė i njohur pėr tė cilėt nuk flitet shpesh pėr jetėn e tyre private. Ata kishin njė lidhje tė gjatė sė bashku tė cilėn e kurorėzuan me martesė, ndėrsa qė prej janė bėrė edhe prindėr pėr herė tė pare.

    Miriam sė fundmi ka postuar njė video majft tė bukur tė ēifit. Miriam para disa vitesh, drejtonte njė emision nė gjermani pėr talented e reja, ku kishte ftuar dhe Albanin. “Kur bėnim sikur nuk njiheshim. 10 vite mė parė nė programin tim ‘E Clips New Talent Show”.- shkruan Miriam krah videos.


    VIDEO ne linkun ne vijim

    http://www.newsbomb.al/kur-benim-sik...me-pare-114085

  13. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Trajnerja Triunfuese e " Voice Kids" Albania 2018 .


  14. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Nga Spanja ……


  15. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani


  16. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani


  17. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani


  18. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani


  19. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani


  20. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani



    Sa mire duhet te ndihen Albani & Miriami qe kane fansa qe I percjellin kaq dashuri !

  21. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Miriam Cani

    Nje kenge e mrekullueshme !


Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •