Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Emri:  b5207000-f0c1-11e3-b411-7d082ed125c7-jpg20140611001854.jpg

Shikime: 845

Madhësia:  44.3 KB

    "Një njeri, i cili në mënyrë të veçantë ka luajtur rol kyç për të ardhmen e Turqisë dhe të marrëdhënieve tona: ky është kryeministrin Erdogan". Kështu shkruan Hillary Clinton, ish-sekretare amerikane e shtetit, në librin e saj të sapo dalë me titull "Hard Choices" (Vendime të vëshira).
    Libri i sapodalë është konsideruar si bazë për kandidaturën e Hilari Klintonit për zgjedhjet presidenciale të 2016. "Hard Choices" përshkruan katër vjetët e saj si Sekretare Shteti nën Presidentin Barack Obama.
    Në libër, ish-Sekretarja e Shtetit jo vetëm që ka shkruar për vizitat e saj në mbarë botën, por edhe ndau perspektivën e saj në politikat kryesore dhe figurat kryesore politike të vendeve të ndryshme.
    E në këtë libër, Clinton nuk e harroi kryeministrin turk Erdogan.
    Duke deklaruar se ajo u takua me Erdogan në vitet nëntëdhjetë, kur ai ishte kryetar bashkie i Stambollit, Klinton e përshkruan Erdogan si "një politikan ambicioz, të fortë, të devotshëm dhe efektiv."
    "Turqit e zgjodhën Partinë e tij islamike në vitin 2002, dhe e rizgjodhën atë në vitin 2007 dhe 2011," shkruan ajo." Clinton vazhdon duke thënë se, Erdogan ka dëshmuar se demokracia, modernizmi, të drejtat e gruas, laicizmi dhe Islami mund të bashkëjetojnë.
    Klinton vlerëson ndryshimet e vendosura nga Erdogani, si lehtësimi i kufizimeve mbi mësimdhënien dhe transmetimin në gjuhën kurde, heqjen gjykatave të sigurisë kombëtare - të cilat kishin kufizuar në masë të madhe vlerat demokratike.
    Clinton shkruan se Turqia do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm në Lindjen e Mesme dhe Evropë dhe mbetet një rëndësi jetike për SHBA.
    Ekonomia turke lulëzuar me një nga normat më të shpejtë të rritjes në botë, shton Klinton.
    "Pasi pjesa tjetër e Evropës u zhyt në krizë financiare, Turqia doli si një fuqi rajonale," vëren ajo.
    Ajo gjithashtu e vlerëson politikën e Turqisë "zero probleme me fqinjët", duke e përshkruar atë si një politikë të përgjithshme konstruktive, e cila hap rrugën për zgjidhje në "mosmarrëveshjet si për shembull Qipro si dhe "konfliktet e ngrira" si Mosmarrëveshja turko-armene e vitit 1915. Klinton shton se ajo ka vënë të gjitha përpjekjet e saj për të përmirësuar marrëdhëniet turko-armene.
    Duke kujtuar sulmin izraelit mbi anijen turke, Mavi Marmara në vitin 2010 ku u vranë 9 turq, Clinton shkruan se ajo kishte “qetësuar” ministrin e jashtëm turk Ahmet Davutoglu, i cili e konsideronte sulmin si "9/11 për Turqinë", dhe arriti të bindë Turqinë të mos marr ndonjë veprim serioz kundër Izraelit. /mesazhi/
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  2. #2
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Angmokio, cfare kerkon nje teme ne lidhje me fortesine dhe devotshmerine e Erdoganit tek tema e shtypit dites ne nje forum shqiptar. Jemi shkeputur nga Turqia me 28-29 nentor 1912 dhe u beme gati 102 vite shtet me vete. Ne jetojme ne troje ne te cilat kur flitej dhe shkruhej per politike, dipllomaci, demokraci, etike dhe moral, paraardhesit e Erdoganit dhe Klintonit akoma nuk kishin zbritur nga pemet.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  3. #3
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    Angmokio, cfare kerkon nje teme ne lidhje me fortesine dhe devotshmerine e Erdoganit tek tema e shtypit dites ne nje forum shqiptar. Jemi shkeputur nga Turqia me 28-29 nentor 1912 dhe u beme gati 102 vite shtet me vete. Ne jetojme ne nje vend ne te cilin kur flitej dhe shkruhej per politike dipllomaci, etike dhe moral, paraardhesit e Erdoganit dhe Klintonit akoma nuk kishin zbritur nga pemet.
    Klinton me librin e saj nuk i drejtohet publikut turk apo shqiptar por atij mbareboteror.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  4. #4
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Angmokio, libri i kesaj Klinton ka 656 faqe ne te cilat flitet per nje larmi shume te madhe temash, argumentash dhe personazhesh, pse pikerisht u dashka qe ne temen e shtypit te forumit shqiptar te hapim nje teme ne lidhje me devotshmerine dhe fortesine e Erdoganit?!
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  5. #5
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    Angmokio, libri i kesaj Klinton ka 656 faqe ne te cilat flitet per nje larmi shume te madhe temash, argumentash dhe personazhesh, pse pikerisht u dashka qe ne temen e shtypit te forumit shqiptar te hapim nje teme ne lidhje me devotshmerine dhe fortesine e Erdoganit?!
    Meriamun me gjithe respektin qe kam. Nese nuk te pelqen te flitet per Erdogan fare mire mund ta injorosh si teme dhe te marresh pjese diku tjeter. Forumi shqiptar i jep hapesire cdo figure boterore aq me teper kur per te flasin me superlativa personalitete sikur Klinton.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #6
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Tek tema e shtypit dites mund te postohen tema si me poshte:
    Reagimet tuaja mbi lajmet më të fundit nga trojet shqiptare. Mund të postoni një artikull të caktuar dhe të bëni komentin tuaj mbi çështjen në fjalë. Lini vënd për anëtarët e tjerë të shprehin mendimin e tyre për çështjen në fjalë.
    Pra lajme nga troje shqiptare, ne lidhje me figura dhe personalitete shqiptare. Persa u perket personazheve te azise vogel dhe anadollit shume mire merret anadoll express. Une jam vete musliman por e degjeneruat krejt kete pune, madje disa kishin shkuar dhe 'zbukuruar' kalane e Prezes me flamure turk. Cfare duan flamuret turk ne kalane e Prezes? Ne duhet jemi icik me krenar per trojet tona.

    Pashaporta shqiptare qe u jepet nuk eshte thjeshte per efekt vulash dhe pullash.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  7. #7
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    Tek tema e shtypit dites mund te postohen tema si me poshte:


    Pra lajme nga troje shqiptare, ne lidhje me figura dhe personalitete shqiptare. Persa u perket personazheve te azise vogel dhe anadollit shume mire merret anadoll express. Une jam vete musliman por e degjeneruat krejt kete pune, madje disa kishin shkuar dhe 'zbukuruar' kalane e Prezes me flamure turk. Cfare duan flamuret turk ne kalane e Prezes? Ne duhet jemi icik me krenar per trojet tona.

    Pashaporta shqiptare qe u jepet nuk eshte thjeshte per efekt vulash dhe pullash.
    Po edhe nese e kane zbukuruar ku e shikon problemin ti? Nese do ishte zbukuruar me flamur italian apo amerikan do hidheshe perpjete nga gezimi? Une kam simpati edhe per Putin edhe pse ai nuk eshte musliman. Preferencat e njerezve jane te ndryshme dhe jo medoemos ata duhet te lidhen me fene.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Sa i forte eshte bre Erdogani!

    Ironia e ketij lajmi eshte se ish sekretarja e shtetit amerikan ne keto vitet e fundit, Hillary Clinton, ne librin e saj flet per Erdoganin. Clinton ne keto vitet e fundit ne koordinim me shtetin e Izraelit, e kane sulmuar Erdoganin me te gjitha menyrat per ta rrezuar nga pushteti, duke strehuar ne SHBA edhe koken e "opozites" se Erdoganit, Gylien. Dhe pavaresisht se Erdogani fitoi zgjedhjet, skenaret e amerikaneve e izraeliteve per t'ia shkaterruar kupat e gjyrit Erdoganit ne syte e publikut turk, vazhdojne e do te vazhdojne, derisa ai te mos jete me ne pushtet.

    Tani kemi Hillary Clinton qe ben nje deklarate te tille si per te thene: "Erdogan, une nuk jam me ne krye te Departamentit te Shtetit dhe le ti harrojme ato qe kane ndodhur ne te kaluaren e afert. Une po te bej qejfin ne liber, me shpresen qe ti dhe njerezit e tu ne Turqi, te mund te fusni disa miliona dollare ne garen time presidenciale ne 2016, sic bere me Barak Obamen." Lajmin e degjojne osmanofilet dhe gezohen. Edhe Klinton po i thurr lavde Erdoganit! Ne fakt, Erdogani eshte nje nga njerezit me te urryer ne boten islamike, ata qe e adhurojne jane osmanofilet mes shqiptareve, boshnjakeve e vendeve te Ballkanit qe dikur ishin Turqi Evropiane.

    Por ironia e vertete e lajmit, eshte kur te shkoje ne veshin e Erdoganit. Besoj se fytyra do ti nxihet e damaret do ti kercejne ne koke nga inati. Erdogani e ka te qarte se kush eshte dora e padukshme qe i bie atij pas koke cdo dite qe ai eshte ne pushtet.

    Te na rroje sa malet Vellai i Madh, se po na u bien pendet vellezerve te vegjel ne Prishtine e Tirane.

    Te pakten te kemi Erdoganin e te ngushellohemi me te.

    Albo

  9. #9
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin

    Ne fakt, Erdogani eshte nje nga njerezit me te urryer ne boten islamike, ata qe e adhurojne jane osmanofilet mes shqiptareve, boshnjakeve e vendeve te Ballkanit qe dikur ishin Turqi Evropiane.
    Je i pari qe e jep nje deklerate te tille dhe nuk e di nga se bazohesh? Erdogan gezon nje respekt te jashtezakonshem ne te gjithe boten islame. Mjafton te futesh neper forumet ne gjuhen angleze e arabe dhe e verteton popullaritetin e tij ne boten islame.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  10. #10
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Angmokio, ka nje problem shume te madh madje, dhe duhet te jesh i verber mos ta shikosh. Shqiperia eshte nje vend me besimtare te feve te ndryshme dhe etnive te ndryshme. Te gjitha keta jane te bashkuar nen nje flamur dhe nen nje kushtetute. Si do i vinte nje katoliku apo ortodoksi, vlla shqiptar me ty, kur do te shikonte flamurin turk te valvitej neper kalate dhe sitet arkeologjike te vendit? Normalisht qe sdo i vinte mire dhe me te drejte. Po sikur te dilnin disa dhe te valevisnin flamurin grek ne nje kishe apo ne nje amfiteater apo diku tej si do te vinte ty? Mendoj qe sdo te vinte mire as mua jo, dhe askujt.

    Turqia ka me miliona shqiptare dhe vendas tjere te asimiluar teresisht me dhune, duke perdorur ligjin dhe maliqin.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  11. #11
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Sa i forte eshte bre Erdogani!

    Ironia e ketij lajmi eshte se ish sekretarja e shtetit amerikan ne keto vitet e fundit, Hillary Clinton, ne librin e saj flet per Erdoganin. Clinton ne keto vitet e fundit ne koordinim me shtetin e Izraelit, e kane sulmuar Erdoganin me te gjitha menyrat per ta rrezuar nga pushteti, duke strehuar ne SHBA edhe koken e "opozites" se Erdoganit, Gylien. Dhe pavaresisht se Erdogani fitoi zgjedhjet, skenaret e amerikaneve e izraeliteve per t'ia shkaterruar kupat e gjyrit Erdoganit ne syte e publikut turk, vazhdojne e do te vazhdojne, derisa ai te mos jete me ne pushtet.

    Tani kemi Hillary Clinton qe ben nje deklarate te tille si per te thene: "Erdogan, une nuk jam me ne krye te Departamentit te Shtetit dhe le ti harrojme ato qe kane ndodhur ne te kaluaren e afert. Une po te bej qejfin ne liber, me shpresen qe ti dhe njerezit e tu ne Turqi, te mund te fusni disa miliona dollare ne garen time presidenciale ne 2016, sic bere me Barak Obamen." Lajmin e degjojne osmanofilet dhe gezohen. Edhe Klinton po i thurr lavde Erdoganit! Ne fakt, Erdogani eshte nje nga njerezit me te urryer ne boten islamike, ata qe e adhurojne jane osmanofilet mes shqiptareve, boshnjakeve e vendeve te Ballkanit qe dikur ishin Turqi Evropiane.

    Por ironia e vertete e lajmit, eshte kur te shkoje ne veshin e Erdoganit. Besoj se fytyra do ti nxihet e damaret do ti kercejne ne koke nga inati. Erdogani e ka te qarte se kush eshte dora e padukshme qe i bie atij pas koke cdo dite qe ai eshte ne pushtet.

    Te na rroje sa malet Vellai i Madh, se po na u bien pendet vellezerve te vegjel ne Prishtine e Tirane.

    Te pakten te kemi Erdoganin e te ngushellohemi me te.

    Albo
    Si vertetim te respektit qe e kane ndaj tije te themi ja kane marre peng personelin e ambasades ne irak....nese amerika pakton me arabet, kurren e kurres nuk e ka SHOK turkun....kjo nuk don mend, vetem sy....

    mrekulli fare.....
    albanish by nature

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Sa i forte eshte bre Erdogani!

    Ironia e ketij lajmi eshte se ish sekretarja e shtetit amerikan ne keto vitet e fundit, Hillary Clinton, ne librin e saj flet per Erdoganin. Clinton ne keto vitet e fundit ne koordinim me shtetin e Izraelit, e kane sulmuar Erdoganin me te gjitha menyrat per ta rrezuar nga pushteti, duke strehuar ne SHBA edhe koken e "opozites" se Erdoganit, Gylien. Dhe pavaresisht se Erdogani fitoi zgjedhjet, skenaret e amerikaneve e izraeliteve per t'ia shkaterruar kupat e gjyrit Erdoganit ne syte e publikut turk, vazhdojne e do te vazhdojne, derisa ai te mos jete me ne pushtet.

    Tani kemi Hillary Clinton qe ben nje deklarate te tille si per te thene: "Erdogan, une nuk jam me ne krye te Departamentit te Shtetit dhe le ti harrojme ato qe kane ndodhur ne te kaluaren e afert. Une po te bej qejfin ne liber, me shpresen qe ti dhe njerezit e tu ne Turqi, te mund te fusni disa miliona dollare ne garen time presidenciale ne 2016, sic bere me Barak Obamen." Lajmin e degjojne osmanofilet dhe gezohen. Edhe Klinton po i thurr lavde Erdoganit! Ne fakt, Erdogani eshte nje nga njerezit me te urryer ne boten islamike, ata qe e adhurojne jane osmanofilet mes shqiptareve, boshnjakeve e vendeve te Ballkanit qe dikur ishin Turqi Evropiane.

    Por ironia e vertete e lajmit, eshte kur te shkoje ne veshin e Erdoganit. Besoj se fytyra do ti nxihet e damaret do ti kercejne ne koke nga inati. Erdogani e ka te qarte se kush eshte dora e padukshme qe i bie atij pas koke cdo dite qe ai eshte ne pushtet.

    Te na rroje sa malet Vellai i Madh, se po na u bien pendet vellezerve te vegjel ne Prishtine e Tirane.

    Te pakten te kemi Erdoganin e te ngushellohemi me te.

    Albo
    Sulmet ndaj Erdoganit filluan mbas shprehjes tij antiIzraelite "kombi i mallkuar" !!!!!!!!!! pasi ndodhi incidenti ne anijen Turke me ndihma per Palestinezet

    Perpara ketij rasti nuk ka pasur asnje "sabotim" nga ana e USA e perendimi ne pergjithsi

    ,,,,,,,,,,tregues ky qe kemi te bejme me nje lob te caktuar ne USA qe kerkon heqjen e tij ,,,,,,,,,,,,dhe jo shteti Anglo-sakson Amerikan ne pergjithsi, qe eshte e interesuar per nje Turqi te forte dhe te bashkuar

    Ndihma dhe inflyenca ne boten Arabe e Turqise , eshte problemi i Izraelit,,,,,,,,,,,dhe jo koka e Erdoganit

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Turqi, Erdogan synon futjen në histori

    Recep Tayyip Erdogan pritet të hyjë në histori si presidenti i parë i Turqisë i zgjedhur nga populli, të dielën, por shtrëngimi që i ka bërë kontrollit të pushtetit ka polarizuar kombin, ka shqetësuar aleatët e Perëndimit dhe ka ngritur dyshime mbi vendosjen e autoritarizmit.

    Mbështetësit kyç të Erdogan, konservatorët fetarë, e shohin ngritjen e tij në postin e presidentit si arritjen kurorëzuese të udhëtimit të tij të gjatë për të riformatuar Turqinë. Pas një dekade si kryeministër, ai theu strehën e një elite laike, që kishte dominuar që prej themelimit të Republikës moderne nga Mustafa Kemal Ataturk, mbi rrënojat e teokracisë otomane, në vitin 1923.

    Kundërshtarët e shohin atë si sulltanin e ditëve moderne, rrënjët e të cilit në politikat islamike dhe intoleranca ndaj kundërshtimit po “pushtojnë” Turqinë, një vend i aleancës ushtarake të NATO-s si dhe kandidat për anëtarësim në Bashkimin Europian, që po shkon gjithnjë e më larg idealeve laike të Ataturkut.

    Erdogan, siç kanë deklaruar ndihmësit e tij, duhet të shërbejë për dy mandate si president dhe të drejtojë vendin deri në 2023, kur dhe do të shënohet përvjetori i 100-të i Republikës laike. Një simbolikë e tillë nuk ka si të humbasë te një lider, fjalimet pasionante të të cilit janë shpesh të gërshetuara me referenca nga historia otomane.

    “Me presupozimin që Erdogan do të fitojë, ajo me të cilën do të përballemi është fillimi i një epoke të re”, tha Marc Pierini, një ish-ambasador i BE-së në Turqi.

    Deri më tani, presidentët e Turqisë janë zgjedhur nga Parlamenti, por bazuar mbi ligjin e ri, tre kandidatët do të vihen përballë gjykimit të elektoratit kombëtar, teksa garojnë për një mandat 5-vjeçar.

    Rregullat elektorale ndalojnë publikimin e sondazheve në momentet përpara votimit, por dy të tilla të mbajtura gjatë muajit të kaluar shpallin mbështetjen ndaj Erdogan në rreth 55 apo 56%, duke lënë me 20% më pak kandidatin kryesor opozitar, Ekmeleddin Ihsanoglu, si dhe e mjaftueshme për të siguruar mazhorancën e thjeshtë të nevojshme për t’u shpallur fitues që në raundin e parë
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Turqi, Erdogan synon futjen në histori

    Sulltani i Turqisë

    “Wall Street Journal”


    Triumfin e tij në zgjedhjet presidenciale në Turqi, Rexhep Tayyip Erdogan, e ka quajtur “trofe të natës për demokraci”. Kjo është një mënyrë për t’i përshkruar gjërat. Por, ajo tjetra është se Erdogan po e përdor suksesin e tij në vendvotime për ta lëvizur vendin e tij kah politika joliberale, që do ta shkatërrojë demokracinë.
    Votimi i së dielës ka shënuar herën e parë që turqit në mënyrë direkte e kanë zgjedhur presidentin. Zoti Erdogan, i cili tash e 11 vjet ka shërbyer si kryeministër, ka mbledhur 52 për qind të votave, 13 pikë më tepër se Ekmeleddin Ihsanoglu, kandidat i dy partive kryesore opozitare, Partisë Republikane Popullore (CHP) dhe Partisë Lëvizja Kombëtare (MHP).
    Selahattin Demirtas, nga Partia Popullore Demokratike pro-kurde, u rendit në vendin e tretë me vetëm 10 për qind të votave.
    Ashtu si në zgjedhjet lokale në muajin mars, në të cilat Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) e Erdoganit, i ka mbajtur komunat kryesore, disa media opozitare me të shpejtë kanë shprehur dyshime për mashtrim zgjedhor. Përderisa mashtrimi asnjëherë nuk mund të përjashtohet, arsyetimi me akuza është simptomatik për gjendjen e opozitës, e cila ka dështuar për ta avancuar një axhendë serioze, për të garuar me të arriturat e AKP-së, në vende pune dhe rritje ekonomike.
    GDP-ja e Turqisë është rritur katër herë gjatë dekadës së fundit, që është burimi kryesor i popullaritetit të zotit Erdogan, shkruan “Wall Street Journal”.
    Por, ende ekzistojnë pak pyetje lidhur me atë se Erdogan dhe AKP-ja po i dëmtojnë institucionet e demokracisë turke.
    Qeveria e Turqisë gjatë muajve të fundit është përpjekur t’i ndalë rrjetet “YouTube” dhe “Twitter”. Është sjellë në mënyrë brutale me protestuesit paqësorë, i ka shkarkuar ose ua ka ndërruar vendet punës mijëra gjyqtarëve, prokurorëve dhe pjesëtarëve të tjerë të zbatimit të ligjit, që konsideroheshin se nuk ishin sa duhet luajalë. E ka merituar nderimin e keq se është burgosësi më i madh i gazetarëve në vitin 2012 dhe 2013, sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve.
    Tani mund të bëhet edhe më keq.
    Zoti Erdogan tashmë ka premtuar transformimin e Presidencës në një zyre energjike ekzekutive nga funksioni aktual ceremonial që e ka tani. Presidenti në largim, Abdullah Gul, që ka më tepër instinkte liberale, nuk do të shërbejë si moderues i ndikimit të Erdoganit.
    Meqë nuk do të ketë figurë brenda AKP-së, e cila mund të ballafaqohet me aftësinë dhe karizmin e tij, zoti Erdogan me gjasë do të jetë shef ndaj çdokujt që mund të shërbejë si Kryeministër i ardhshëm i Turqisë.
    Një gjë pozitive mund të jetë zgjidhja e çështjes së tensioneve afatgjata të Turqisë me minoritetin kurd. Erdogan e ka lançuar një proces produktiv të paqes me kurdët, të cilët në vitet e fundit janë lejuar ta përdorin identitetin e tyre kulturor dhe gjuhësor, në mënyrë që ishte e paimagjinueshme para disa vjetësh.
    Por, kudo tjetër në rajon, ai është më pak konstruktiv. Në drejtimin e zotin Erdogan, Turqia është paraqitur si mbështetësja kryesore e Hamasit, duke e strehuar personin Saleh al-Arouri, operativist i dyshuar për orkestrimin e rrëmbimit të tre të rinjve izraelitë, më herët këtë verë.
    Ankaraja, po ashtu mund të synojë afrim me Teheranin, pasi tashmë e ka ndihmuar regjimin iranian me shmangien e sanksioneve, duke mundësuar transaksione “gaz për ar” në vlerë prej miliarda dollarësh.
    Turqia është anëtare e NATO-s dhe për një kohë të gjatë ishte shtyllë e rregullit amerikan në Lindjen e Mesme, ose së paku, nga ajo që ka mbetur.
    As administrata ‘Obama’, e as Bashkimi Evropian nuk mund të fajësohen për largimin e zotit Erdogan nga standardet perëndimore të hapjes dhe moderimit, por Uashingtoni dhe Brukseli duhet ta thërrasin atë nëse ai vazhdon me sjelljet e keqtrajtimit të të drejtave individuale.

    (d.d/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

  15. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    Sulmet ndaj Erdoganit filluan mbas shprehjes tij antiIzraelite "kombi i mallkuar" !!!!!!!!!! pasi ndodhi incidenti ne anijen Turke me ndihma per Palestinezet

    Perpara ketij rasti nuk ka pasur asnje "sabotim" nga ana e USA e perendimi ne pergjithsi

    ,,,,,,,,,,tregues ky qe kemi te bejme me nje lob te caktuar ne USA qe kerkon heqjen e tij ,,,,,,,,,,,,dhe jo shteti Anglo-sakson Amerikan ne pergjithsi, qe eshte e interesuar per nje Turqi te forte dhe te bashkuar

    Ndihma dhe inflyenca ne boten Arabe e Turqise , eshte problemi i Izraelit,,,,,,,,,,,dhe jo koka e Erdoganit
    Erdogani i fut hundet ne Palestine e Siri, pasi do ti fusi gishtin ne sy, familjes mbreterore saudite, duke dashur qe te hiqet si "Kalifi-Sulltan" i shekullit te kaluar, ne menyre qe gjithe sunitet e botes, ti kthejne syte nga Turqia e jo nga Arabia Saudite si epiqender e botes islamike.

    Turqia dhe Erdogani kane perfituar jashte mase nga dy konfliktet amerikane ne Afganistan dhe ne Irak dhe ne embargon ndaj Iranit. Turqia ka dale kunder interesave amerikane ne te treja keto vende, dhe ne te njejten kohe ka perfituar ekonomikisht prej tyre duke e 4-fishuar GDP-ne e vete. SHBA nuk e ka pare me sy te mire kete gje, por nuk mund te merrej edhe me Turqine kur kish dy konflikte te hapura ne Afganistan e Irak. Tani qe i terhoqi trupat e vete nga Afganistani e Iraku, amerikanet e izraelitet do ti bien Erdoganit e Turqise. Ai do te paguaje per prishjen e miqesise me dy vendet e aleate qe Turqia kish ne bote: SHBA dhe Izraelin.

    Por gjema Erdoganit nuk do ti vije nga amerikanet apo izraelit, do ti vije nga ruset. Objektivi i vertete i Putin nuk eshte Ukraina, por Turqia.

    Albo

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Per njeri te devotshem si Erdogani nuk ekziston ndonje lider i 200 shteteve ne bote . Po ashtu i forte eshte qe se bene nana me . Vetem ziliqaret e urrejne personalitetin dhe suksesin e tij !
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  17. #17
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    Per njeri te devotshem si Erdogani nuk ekziston ndonje lider i 200 shteteve ne bote . Po ashtu i forte eshte qe se bene nana me . Vetem ziliqaret e urrejne personalitetin dhe suksesin e tij !
    I devotshem ndaj kujt dhe ne c'menyre, Ceni?!!
    Jarigas

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    I devotshem ndaj kujt dhe ne c'menyre, Ceni?!!
    Ndaj Zotit duke i kryer obligimet ndaj Tij . I devotshem ndaj ushtrakeve nuk ka qene kuptohet ! Por, kur kryhet urdheri i Zotit edhe me force duke i burgosur dhe i ndaluar zullumqaret nenkuptohet devotshmeri !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ceni-1 : 16-08-2014 më 04:00
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin

    Por gjema Erdoganit nuk do ti vije nga amerikanet apo izraelit, do ti vije nga ruset. Objektivi i vertete i Putin nuk eshte Ukraina, por Turqia.

    Albo
    Ktu ja ke fut kot plakush, sepse Turqia eshte ne Nato dhe ska cti beje Rusia.Ke ndonje ide per cfare po flet apo futja kot.nese ke ndonje argument bujrum ta shikojme.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  20. #20
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Klinton: Erdogan, njeri i fortë e i devotshëm.

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    Ndaj Zotit duke i kryer obligimet ndaj Tij . I devotshem ndaj ushtrakeve nuk ka qene kuptohet ! Por, kur kryhet urdheri i Zotit edhe me force duke i burgosur dhe i ndaluar zullumqaret nenkuptohet devotshmeri !
    I devotshem ndaj pushtetit dhe parase, don te thuash, me tere skandalet familjes qe mban mbi koke!!!
    Pastaj, ti mendon se Klintonit i behet vone fort nese Erdogani eshte fetar apo jo??!!
    Jarigas

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •