Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Hirësi Janullatos, Zoti flet edhe Shqip…!

    Citim Postuar më parë nga Archon Lexo Postimin
    Nuk besoj se i ke te sakta informatat,por kjo ska ndonje rendesi te madhe,sepse ne kishen ortodokse,kleriket e huaj jane vetem 5,nderkohe qe jane mbi 150 shqiptare.
    Po pse i ven ne dyshim informatat e mia? Te duket cudi ty qe une njoh trecereket e punonjeseve te komunitetit musliman dhe kam informacion shume te qarte, qe me rroge te komunitetit musliman, si imam, mufti apo mesues nuk ka asnje te huaj.
    Ky fakt nuk eshte per tu mburrur sepse ska asgje te keqe te kesh edhe klerike apo drejtues te huaj, por as per tu share nuk eshte, fundja kane burime njerezore te mjaftueshme per te mbuluar nevojat e tyre.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  2. #22

    Për: Hirësi Janullatos, Zoti flet edhe Shqip…!

    O meriamun..., po batha batha e po nje kokerr...?
    Po pastaj, e kujt i hyn ne pune sa pjesetare apo sa para marrin, apo kush jane e ku do te flene...
    Pse po behet tema si autostrade interkontinentale?! Pa fund e pa krye...
    Zgjatesh kot me e lagu se lagu, tema eshte tjeter, ku kryepeshkopi yne foli greqisht, kur vetem perkthimi i nje fjalimi "turbulloi ndienjat"
    patriotike te tuat, ku te solli ne mendje shovinizmin grek, po at'here kur degjon tyrkçe si ndihesh zotrote, nuk te dritherohet pak trupi...?
    Po ketu tema eshte qe informacjoni eshte nje keqinformim me dashje, ku rryma e qarkullimit behet vetem ne nje drejtim, por qellimisht!
    Por gjithsesi, ndonse kjo provohet lehte qe nuk behet liturgji ne greqisht, prap aktoret e servantesit vazhdojne me ison ndonse jashte ritmit dhe pa muzike!
    Por kush e solli kete teme si ide, pra qe "Zoti flet shqip"..., hem ketu ske ç'thua, por qe ne çdo fe prezente tek ne ne Shqiperi, degjohet shpesh gjuhe e huaj...
    Ketu ku kalova Pashket, u lexua Ungjilli i shenjte ne plot tete gjuhe, ku lutjet u bene ne shume gjuhe dhe himni paskal u kendua ne dhjete gjuhe!
    Por nuk u acarua asnje patriot italian, ne nje kishe tjeter gjithmone orthodhokse, fatkeqesisht marr pjese teper rralle, gjithmone kur jam ne ate kishe une do te
    recitoj "Ati yne ..." ne shqip, jo pse jam nje specje e rralle une, pasi rregullat si bej une, por eshte bere e natyreshme qe te gjitha kombesite prezente aty te
    thone ne gjuhen e tyre shume lutje, kjo nuk perçan asnje por e kunderta.
    Pra mos u lodhni kot me diskutime pa fre, pa fund e krye, pa bereqet dhe qe sjell varferi ...
    Jam i bindur qe besimtaret shqiptare nuk i shqeteson ne çfare gjuhe do te lexoje mesazhin paskal kryepeshkopi, por jobesimtare dhe sidomos gazetare qe puna u skarcon,
    i fryne zjarrit duke ngritur pluhur, kjo po qe eshte teme per tu diskutuar... - Puna e mbare kush ja ka ngene!
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  3. #23
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204

    Për: Hirësi Janullatos, Zoti flet edhe Shqip…!

    .................................... f
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •