Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,331
    Postimet nė Bllog
    17

    Modelja Erida Lama: Nuk jam kundra kirurgjive plastike

    INTERVISTA/ Flet modelja Erida Lama: Nuk jam kundra kirurgjive plastike

    Emri:  ofv7yq.jpg

Shikime: 2109

Madhėsia:  7.8 KB

    Modelet qė preferoj janė “Bianca Balti” dhe “Adriana Lima”

    Pėr temėn e dashurisė mund tė shkruaja njė roman


    Albert ZHOLI

    Njė gocė e re, e bukur, e zgjuar, por plot kėrkesa ndaj vetes. Ajo gjithmonė ecėn e sigurt nė rrugėn e saj, pasi asnjėherė nuk nxitohet nė hedh. Sipas saj, tek njė mashkull pavarėsisht se impakti viziv ėshtė ajo ēka tė tėrheq dhe ajo ēka tė shtyn ta njohėsh njė person, absolutisht qė inteligjenca, karakteri, thjeshtėsia janė ato ēka mbeten dhe kur bukuria apo paraja tė jenė venitur. Ėshtė e dashuruar dhe sipas saj, dashuria ėshtė njė shtysė pėr arritje tė reja. Ka marrė pjesė nė shumė sfilata tė ndryshme (nuk mund t’i numėroj) dhe ka pasur pėr stiliste si kėtu nė Shqipėri dhe jashtė. Vlerėsimet pa diskutim qė kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė pozitive dhe prandaj vazhdon tė jetė ende nė treg.

    Si do ta pėrkufizonit modelingun?

    Modelingu si ēdo fushė tjetėr e se bukurės, e artit ėshtė vetėm e bukur. Vėshtiresitė nuk ekzistojnė kur vėrtetė e dashuron atė ēka di tė bėsh mė mirė dhe vlerėsohesh.

    Momentin e parė kur ke modeluar si do ta pėrkufizosh?

    Besoj se, si ēdo eksperiencė e parė pa diskutim ka emocione tė forta. Ka qene njė "ėndėrr" e hershme tė isha pjesė e pasarelave. Dhe mendoj qė ka shumė vajza qė e dėshirojnė kaq shumė kėtė apo njė tjetėr dhe nuk munden tė ndjekin ėndrrat e tyre pėr njė arsye tė caktuar. Mua mė deshi fati dhe e pata tejet tė lehtė ta bėja realitet kėtė dėshirė. Nė moshėn 14- vjeēare me ka ofruar Endrit Mėrtiri tė jem pjesė e agjencisė “AS” dhe ai ka qenė personi qė mė ka zbuluar.

    Sfilatat tuaja kanė qenė tė vazhdueshme, mbase keni njė arkiv pėr to?

    Kam marrė pjesė nė shumė sfilata tė ndryshme (nuk mund t’i numėroj) dhe kam pasur pėr stiliste si kėtu nė Shqipėri dhe jashtė. Vlerėsimet pa diskutim qė kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė pozitive dhe prandaj vazhdoj tė jem ende nė treg.

    Ēdo profesion ka momentet e tij tė vėshtira. Ju keni pasur ndonjė moment tė vėshtirė si modele?

    Absolutisht nuk kam patur asnjėherė eksperienca tė kėqija mė sfilita. Dhe nėse jam penguar ndonjėherė e kam kapėrcyer me shume sportivitet. Eci gjithmonė e sigurt, me ide dhe me profesionalizėm. Nuk i mendoj dėshtimet.

    Konkretisht vendi ynė Shqipėria, a ka tė njėjtėn hapėsirė pėr modelet?

    Tė jem realiste si nė ēdo aspekt tjetėr Shqipėria nuk ka tė njėjtin treg siē mund tė jetė nė perėndim, sidomos nė modeling qė vetėm vitet e fundit po zhvillohet. Por duke qenė se inspirohemi nga perėndimi kėrkojmė qė tė kemi ato standarde, por qė kurrsesi s’mund tė krahasohemi, por realisht edhe modelingu ėshtė drejt zhvillimit edhe kėtu nė Shqipėri.

    Cilat janė modelet qė ju kanė inspiruar mė shumė nė jetėn si modele?

    Modelet qė mė kanė inspiruar gjithmonė dhe i ndjek e i shoh me kėnaqėsi nė rrjetet sociale janė “Bianca Balti” dhe “Adriana Lima”.

    Thuhet se modelet mbajnė dietė tė fortė dhe kalojnė nė anoreksi, kjo ėshtė e vėrtetė pėr ju?

    Sigurisht qė duke qenė "maniake " e dobėsisė nga dietat dhe regjimet e tepruara kalon nė anoreksi sikurse kemi dėgjuar plot raste. Por unė personalisht dhe fatmirėsisht nuk mė duhet tė mbaj dieta. Ndihem shumė me fat pėr kėtė fakt. Mund tė ha ēfarė tė dua.

    Modelet kanė preferenca edhe tė kirurgjisė plastike, a janė nė preferencat tuaja kėto operacione?

    Nuk dua tė gjykoj apo paragjykoj askėnd. Nuk jam kundra kirurgjive plastike, pėrkundrazi mė pėlqejnė qė femrat tė kujdesen pėr veten pėr pamjen tė kurohen deri nė detaje, por sigurisht pa e tepruar. Nuk kam menduar asnjėherė tė bėj ndonjė ndėrhyrje, por ndoshta nė njė tė ardhme nėse do tė jem njė femėr nė karrierė patjetėr qė do tė bėja njė lifting.

    Plazhi nudo tashmė ėshtė bėrė pėr shumė femra diēka e zakonshme, po pėr ju a ėshtė preferencė ky plazh?

    Pėr plazhet nudo nuk kam menduar, por kam dėgjuar. Do tė zgjidhja tė pėrgjigjesha me shprehjen e famshme tė tė urtėve "sipas vendit bėhet kuvendi". Njė pėrgjigje tepėr popullore.

    Rrobat firmato janė nė plan tė parė tė modeleve. Ju cilat rroba preferoni dhe pėr mė tepėr cilat rroba banjo?

    Besoj se nuk ka femėr qė nuk ėshtė e pasionuar pas veshjeve dhe qė nuk ka njė markė tė preferuar. Mė ka pėlqyer gjithnjė Dolce& Gabana dhe rroba banjot, tė atij stili i pėrdor.

    Sot duhani pėr modelet ėshtė diēka e zakonshme, po ashtu dhe alkooli, po pėr ju?

    Nuk e pi as duhanin as alkoolin. Pėr vet faktin qė jam ende e vogėl, por as nuk mė kanė tėrhequr asnjėherė qė tė jem konsumatore e tyre.

    Tė flasim pėr dashurinė. Ēfarė ėshtė pėr ju dashuria, dhe ēfarė?

    Eh, pėr kėtė temė nėse do tė ishte e mundur mund tė rrija tė shkruaja njė roman... Nuk ka njeri qė nuk dashuron. Jam e dashuruar. Dashuria ėshtė njė ndjenjė unike dhe e magjishme...

    Cili ėshtė mashkulli ideal sipas jush?

    Mashkulli ideal ėshtė personi qė kam nė krah.

    Nė njohjet mes njerėzve konkretisht mes meshkujve, ēfarė tė ofron, paraja, inteligjenca, apo bukuria?

    Kam bindjen e plote qė pavarėsisht se impakti viziv ėshtė ajo ēka tė tėrheq dhe ajo ēka tė shtyn ta njohėsh njė person, absolutisht qė inteligjenca, karakteri, thjeshtėsia janė ato ēka mbeten dhe kur bukuria apo paraja tė jenė venitur.

    Kur flasim pėr kohėn e lirė, si e kalon atė?

    Nė kohėn e lirė drekoj apo darkoj me shoqėrinė jashtė Tirane, shkojmė nė kinema apo teatėr pėr kushtet qė na ofrohen. Kjo ėshtė ajo qė mė pėlqen mė shumė tė bėj.

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

    Sorkadhe_Kelcyre (11-03-2014)

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •