Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  far sht mimi i referencs

  far sht mimi i referencs
  mimi i referencs sht nj mim standard mbi t cilin bazohet dogana pr aplikimin e tatimeve. Kshtu, pr t shmangur abuzimet e mundshme me faturat dhe kontratat e blerjes s mallrave, doganat aplikojn mime standarde t bazuara n kriteret e tregut dhe n t dhnat e mallit. Ai caktohet do dat 5 dhe 20 t do muaji. N rastin e karburanteve, mimi i referencs sht shum i rndsishm, pasi mbi t aplikohen mbi 60 pr qind tatime dhe taksa q bashk me marzhin e fitimit t tregtarve ojn n mimin pr konsumatorin. Nj mim reference m i lart se realiteti do t thot drejtprdrejt nj mim m i lart pr konsumatorin e thjesht.
  Normalisht, mimi i referencs prcaktohet duke u bazuar n nj mesatarizim t mimeve t dy javve t kaluara dhe n bursat botrore. N momentin q ky mim reference sht 5 pr qind m i lart ose m i ult nga kuotimi n burs, dogana ndrhyn dhe e rregullon brenda dits.
  mimi i nafts n vend vazhdon t jet n nivele t larta edhe pse n tregjet botrore ka psuar ulje

  Nafta, ja pse nuk ulet mimi n Shqipri

  Doganat aplikojn mim reference 35 USD m t lart se mimi n tregjet ndrkombtare


  Genti Xhaferraj
  mimi i nafts n Shqipri vazhdon t jet n nivelet e tij m t larta pavarsisht uljes s ndjeshme n tregun botror. Ai ka psuar vetm nj ulje t vogl prej tre deri pes leksh n dy ditt e fundit si pasoj e uljeve t konsiderueshme n bursat evropiane dhe botrore. Arsyeja kryesore, sipas nj tregtari q preferon t mos identifikohet, sht referenca e lart q aplikohet n dogana. M dat 4 prill, doganat e kan caktuar mimin e referencs 270 dollar/ton, ndrkoh q ai kuotohej me 235 dollar/ton n burs, referenc kjo 13 pr qind m e lart se mimi i asaj dite dhe t tjerave n vijim. Normalisht nj mesatarizim i dy javve t mparshme mund edhe t onte n nj shifr t till, por n caktimin e ktij mimi nuk sht marr fare parasysh kushti i 5 pr qindshit duke u neglizhuar totalisht, gjithashtu nuk sht marr parasysh fakti q n katr pes ditt e fundit nafta sht kuotuar n burs me rreth 230 240 dollar/ton duke pasur madje nj tendenc uljeje. Tregtart importues t nafts n Shqipri thon se n rast se dogana do ta taksonte naftn me mim reference real, aq sa ajo kuotohet n tregjet ndrkombtare, pra 235 USD pr ton, mimi i nafts do t ishte q sot n treg rreth 10 lek m i ult sesa shitet aktualisht n pikat e shitjes me pakic. Sipas prllogaritjeve t taksave q aplikohen mbi karburantet me mimin e referencs s vendosur m 4 prill, pr do litr nafte shteti prfiton rreth 40 lek, ndrkoh q mimi fillestar i importimit shkon deri n 35 lek pr litr. Tregtart e shitjes me shumic dhe pakic t karburanteve futin edhe marzhin e tyre t fitimit duke br t mundur q pr momentin mimi i nafts n treg t varioj nga 90 deri 92 lek pr litr. N gjith kto lvizje, tregtart dhe shteti nuk humbasin asgj, pasi gjith peshn e rritjes s mimit ia kalojn konsumatorit t thjesht.
  Sipas nj marrveshje midis importuesve kryesor t nafts dhe administrats doganore, mimi i referencs do t prcaktohej n mnyr transparente duke u diskutuar m par edhe me tregtart, por para dy ditsh, dogana vendosi n mnyr t njanshme q ta caktoj mimin e referencs n 270 USD pr ton, nga 235 USD pr ton q ai kuotohej realisht n tregjet ndrkombtare. Tregtart e mdhenj t importit t karburanteve, n kt rast fajsojn doganat q konsumatori shqiptar nuk e ndien uljen e mimit n tregun ndrkombtar.
  N shumn prej 40 lek pr litr nafte q shteti prfiton n dogana prfshihen 10% taksa doganore, 50% akciz (supertaksa e mallrave t veanta duhan, karburante, alkool), 20% TVSH, 3 lek pr litr taksa e rrugs Durrs-Morin, 1% mbitaks doganore si dhe 1 lek pr litr taksa pr ambientin.
  Para dy javsh mimi i nafts n burs ishte rreth 350 dollar/ton dhe mimi n tregun shqiptar ishte 95-98 lek/litr. N katr pes ditt e fundit, n tregjet botrore, nafta sht kuotuar me 235 dollar/ton, duke sjell nj ulje fare t vogl n tregun ton prej 3-5 lek pr litr, ndrkoh q mimi i nafts tek ne duhet t ishte rreth 78-80 lek/litr.

  Drejtoresha e Prgjithshme e Doganave pohon se mimi i referencs sht m i lart se tregu

  Kongoli: Kemi zbatuar Kodin Doganor

  TIRANE sht e vrtet q mimi i referencs pr momentin sht rreth 35 USD m i lart se n tregjet ndrkombtare, - pohoi dje pr Shekullin, Tatjana Kongoli, drejtoresh e prgjithshme e Doganave, por ne jemi bazuar tek Kodi Doganor pr prcaktimin e tij, -vazhdon ajo. Ky disnivel ka ardhur si pasoj e uljes s papritur t mimeve n tregjet ndrkombtare, dhe mimi 270 USD pr ton sht nj mesatarizim i drejt i periudhs s mparshme dhe sht i bazuar n ligj, shton Kongoli. Sipas saj, skema aktuale e prcaktimit t mimit t referencs pr karburantet sht jofleksibile, sidomos n nj situat si e tanishmja ku mimi i nafts ndryshon brenda orsh. Duke vrejtur mosprputhjen e fundit vazhdon ajo un i krkova menjher tregtarve kryesor q t mblidheshim ditn e shtun m dat 5 prill, pr t ndryshuar mimin aktual t referencs dhe mnyrn e vendosjes s tij n t ardhmen. Por shumica e tyre nuk ishin t disponueshm pasi ishin jasht vendit, -thekson Kongoli. Kjo mbledhje do t bhet ditn e hn, m dat 7 prill, thot ajo, dhe sht e sigurt q do t dalim me nj mim tjetr reference sa m pran realitetit dhe me nj mnyr caktimi t tij sa m fleksibile, q ti prshtatet sa m shpejt ndryshimeve.


  Skema e taksave
  mimi real mimi i referencs
  235 USD/ton x 130 lek/USD 270 USD/ton x 130 lek/USD
  30500 lek/ton 35,100 lek/ton
  ose 30,50 lek/litr ose 35,10 lek/litr

  10 % taks dogane 3,05 3,51
  50 % akciz 16,77 19,30
  20 % TVSH 10,06 11,58
  3 lek rruga 3 3
  1 % mbitaks 0,30 0,35
  1 lek ambienti 1 1

  Total del nga dogana 64,68 lek/litr 73,84 lek/litr

  ..............
  ................

  Ja dhe sistemi jone i te mbledhurit te taksave. Drejtoret dhe ministri i finances nuk shikon se si ta permirsoje por e shfrytezon qe si e si te mbledhin sa me shume taksa dhe te tejkalojne normen mujore.
  Pikaaaaaaaaaaa pse sju bie. Po mire na gjen se derisa na drejton nje fizikant financen atehere skemi se cpresim me shume se idera te tipit:
  "Po i rashe me forcen X nje trupi (nje kompanie, shoqerie....) ne kete sistem, ky trup do me kundershtoje po me te njejten force , keshtu qe me mire e le aty ku eshte"

 2. #2
  i pavarur
  Antarsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Skandalet ne sitemin e tatimeve shqiptare jane te shumta dhe pse asurditeti i tyre njihet tashme nga te gjithe aktoret politike e ekonomike vazhdohet te aplikohen te njetat metoda.
  Vetem ne Shqiperi taksat mbi fitimin parapaguhen qe kur hapet nje ndermarje!!
  Fitimin ta percaktojne Tatimet gjithashtu dhe xhiron dhe perve taksave administrative ( qe jane normale) si marrjen e licences, taksat vendorre te bashkise, te mjedisit nje takse rruge per superstraden Durres Morine qe e shpiku Majko...duhet paguar qe ne fillim dhe taksa mbi fitimin dhe pse nuk ka ndermarje ne bote ta dij qe ne fillim qe do fitoje apo do te humbe!
  Vetem ne Shqiperi me nje minister finacash shume te zotin si Kastriot Islami duan ta vjelin pemen akoma pa e mbjelle!
  Just God Can Judge Me

 3. #3
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ndryshimi i referencave, pritet ulja e cmimeve te naftes
  Kompanite e karburanteve ne kembim te ndryshimit te metodes per cmimet e references nga Doganat kane premtuar uljen e cmimit te karburanteve . Sipas shitjeve "Made in Albania", nje fuci nafte i bie te shitet me 108 dollare ose kater here me shume se ne tregjet nderkombetare

  Blerina Hoxha

  Cmimet e karburanteve ne tregje gjate diteve ne vazhdim pritet te ulen me rreth 15 leke per liter pas hyrjes ne fuqi te metodes se re qe do te aplikohet per cmimet e referencave. "Kompanite e karburanteve i premtuan drejtoreshes se doganave se me ndryshimin e praktikes per venjen e cmimeve te referencave do te mundesohet edhe ulja e cmimeve ne tregje per gazoilet", tha Presidenti i Unionit te Dhomave te Tregtise, Luan Bregasi. Ne emer te komunitetit te biznesit, ne kete rast linjave te importit me shumice te karburanteve, Bregasi, negocioi nje dite me pare me Drejtoreshen e re te Doganave Tatjana Kongolin per aplikimin e nje metode te re per percaktimin e cmimeve te referencave per karburantet, me qellim shmangien e rriskut per te gjitha palet nga levizjet e shpeshta te cmimit ne tregjet nderkombetare. Praktika e re per referencat e karburanteve hyri ne fuqi qysh dje, duke lejuar vjeljen e tarifes doganore duke marre per baze cmimin ne diten e ngarkeses se karburanteve me destinacion tregun shqiptar. Deri dje gazoilet ishin zhdoganuar duke i`u referuar nje vlere fiske, te cilen Drejtoria e Pergjithshme e Doganave e ndryshonte nje here ne 20 dite. Por ku ishte e keqja e kesaj metode? Dihet qe kohet e fundit per shkak te impaktit negativ qe ka dhene lufta ne Irak ne cmimet e naftes edhe bursat kane shenuar luhatje te shpeshta te cmimit. Per shkak te kesaj situate brenda 20 diteve, kompanite e shumices furnizoheshin ne tregjet nderkombetare me cmime te ndryshme, duke krijuar konkurence te pandershme ne tregjet vendase. Ndersa cmimi i references ne te cilen bazohej Drejtoria e Pergjithshme e Doganave per vjeljen e tarifave ishte me shume se 50 dollare nga ai i tregjeve nderkombetare. Tarifa vilej duke patur parasysh nje cmim 270 dollare per tone, nderkohe qe ne tregjet nderkombetare cmimi i nje toni nuk ishte me shume se 200 dollare. Zbatimi i kesaj praktike deri dje, nga Drejtoria e Pergjithshme e Doganave, u be shkak per mbajtjen ne nivele tejet te larta te cmimeve te karburanteve ne tregjet vendase. Nderkohe qe ne bursa niveli i cmimit ra me plot 10 dollare per fuci (160 litra), duke arritur ne 28 dollare qysh prej fillimit te luftes, nje liter nafte ne tregjet Shqiptare vazhdon te shitet me 95 leke. Sipas cmimeve "Made in Albania", nje fuci nafte ne tregjet vendase i bie te shitet me 108 dollare ose kater here me shume se ne tregjet nderkombetare. Per te menjanuar anomaline qe jo per here te pare shfaqet ne tregjet shqiptare, e sidomos ne ato te karburanteve deshtoi edhe nje aksion i perbashket i institucioneve fiskale. Grupi i eksperteve me perfaqesues te Bankes se Shqiperise, Ministrise se Financave, Ministrise se Ekonomise, Drejtorise se Pergjithshme te Doganave dhe Tatimeve i ngritur me porosi te vecante te kryemisnitrit Nano, nuk po arrin te ndaloje spekullimet ne linjat e karburanteve ne lidhje me nivelin e cmimeve. Ndersa pas vendimit te djeshem te DPD, per aplikimin e cmimeve te referencave duke patur parasysh cmimin ne diten e ngarkeses, pritet qe te ulet kostoja per importuesit e karburanteve e per rrjedhoje edhe ulja e nivelit te cmimeve ne tregje.
  PAUCA SED MATURA

 4. #4
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ja se si e pershkruan Korrieri gjendjen e pas rritjes se cmimit te karburanteve ne Shqiperi.


  Mars, inflacioni arrin ne 1,9 %
  Rritet niveli i inflacionit per muajin mars. Instituti i Statitikes publikoi dje te dhene me te fundit per inflacionin e muajit mars, i cili shenoi 1,9 per qind ose 0,5 per qind me shume se muaji i kaluar. Sipas INSTAT, Rritjet me te medha vjetore verehen ne grupet "Sherbimi arsimor" prej 9.4 per qind dhe "Transporti" prej 6.6 per qind. Ndersa uljet me te medha vjetore verehen ne grupet "Veshje dhe kepuce" prej 4.7 per qind dhe "Komunikimi" prej 4.6 per qind. Keshtu rritjen me te madhe ne nivelin e cmimeve per muajin mars mesohet te kete patur grupi i transportit me rreth 2 per qind, i cili e ka reflektuar kete tendence pas rritjes se cmimeve te karburanteve ne tregjet vendase gjate ketij viti. Sipas te njetit burim vetem per marsin cmimet e karburanteve u rriten 8. 2 per qind. Por rritje shenoi edhe grupi "Ushqime dhe pije jo alkolike" me 0.8 per qind. Brenda ketij grupi rritjen me te madhe e e ka pesuar nengrupi "zarzavate perfshire patate" prej 3.5 per qind. Ketu permendet rritja e cmimit te lakres, preshit, specit, karrotes. Edhe nengrupi "fruta"ka shenuar rritje prej 3.3 per qind, sidomos pre rritjes se cmimit te rrushit, molleve, si dhe uljen e cmimit te kivit, dardheve dhe limonave, ndersa nengrupi "qumesht djath e veze" ka shenuar nje ulje prej 1.6 per qind. Grupi "Veshje dhe Kepuce" ka shenuar nje ulje prej 1.4 per qind gjate muajit mar. Kryesisht ulje kane pesuar cmimet e veshjeve per burra, veshjeve per gra, kepuceve per gra, kepuceve per femije. Ndersa ndryshimet ne grupet e tjera variojne nga - 0.1 per qind ne + 0.4 per qind ben te ditur INSTAT. Shifra e inflacionit per muajin mars eshte brenda objektivit te Bankes se Shqiperise per kete tregues.


  .....................
  ...................

  E shikoni cna beri ngritja e cmimit te naftes ?
  Hajde tani prit sa te balancohet prape ekonomia (fanxhile) shqiptare.
  PAUCA SED MATURA

 5. #5
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Edhe pse Min e Financave ndryshi sistemin per normen e cmimit te references tregetaret e naftes dhe produkteve te saj akoma nuk e kane ulur cmimin.

  Qeveria jone rri e i shikon. Keshtu eshte kur ke nje minister me diplome fizikanti ne krye te financave.
  PAUCA SED MATURA

Tema t Ngjashme

 1. Etimologjia e emrit Pellazg
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 511
  Postimi i Fundit: 13-07-2014, 14:41
 2. Publikohet Bibla ne Indi me referenca hinduine
  Nga Drini_i_Zi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-02-2009, 12:08
 3. Disa te dhena interesante nga Kurani Famelart
  Nga buki19 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 07-05-2007, 12:14
 4. Tradita e Shenjt: Rruga q t shpie n shtpi
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-07-2005, 01:05
 5. Dosja e korrupsionit shteteror
  Nga Anton n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 02:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •