Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    Gjenev
    Postime
    21

    Oda shqiptare

    Mirėdita tė gjtithve.

    E kam nje pytje per oden shqiptare ? E di qe ėshtė njė traditė e turkėve qe e kemi marr nė Kosovė. E di se ne Kosovė jan perdorė shum, por tani nuk perdoren shum dhe shum pak kan mbet ne fshata. A perdoren edhe ne Shqipėri ? Ka ndryshim perdorimi ne Kosovė dhe ne Shqipėri ?

    A mundemi me me tregu per ēfare kan qen perdorimi origjinal i keto odavė dhe si jon perdorė ma vonė dhe sot ?

    Sot e di sė perdoren per martesė, sepse aty rrin burrat, kurse femrat rrin ne shtėpi. Dhe aty burrat i presin krushqit. E di sė oda duhet me pas deren e vet, duhet me qen e ndan me shtepin. E di se ka qen e ndalun per femret kur vjen mysafiri dmth burrat e kan bere sherbimin.

    Shpesh kam degju "Jam rrit neper oda ?" ēka duhet me thon kjo fjalė ?

    Me falni per shkrimin timė tė dobet. Ju faleminderit pėr ndim.

    Donedon.

  2. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Pėr: Oda shqiptare

    donedon..keshtu eshte kur ecen me te thenat e miletit..nese do pyesje prinderit tu apo te moshuar rreth e rreth vetes tende do kishe marre informacion te plote..por me shume njerezit ju besojne thashethemeve ..

    ode quhet dhoma..pra fjala ode eshte sinonim i nje dhome ..pra eshte cdo njera dhome e shtepise tende..nese ne gjuhen letrare i themi dhome , ne gjuhen dialektore apo krahinore i themi ode..oda nuk eshte e importuar nga turqia apo nga marsi..eshte pjese e kultures shqiptare..kryesisht kjo eshte pjese e jetes rurale apo me sakte neper fshatra ku mbizoteronin shtepite private apo edhe kulla ..

    cdo familje e vogel dhe e madhe cakton nje dhome ( ode ) ne shtepine e tyre qe do ta perdore zakonisht per miqt..dhe ja ve emrin dhoma e miqve ose ne gjuhen krahinore oda e miqve..ajo ishte dhoma me e madhe dhe me mire e rregulluar e shtepise..cdo familje e kishte nje dhome te tille..zakonisht gjate kohes qe nuk kishe miq mysafire kjo dhome perdorej nga burrat e familjes dhe quhej edhe oda e burrave..nese ishin familje te pasura dhe kishe mundesi per te ndertuar shtepi te madhe dhoma e miqve perdorej vetem per miqte kurse burrat perdornin nje dhome tjeter..grate kishin dhomen e tyre qe kryesisht ishte dhoma ku gatuhej..aty rrinin edhe vajzat por edhe djemt e vegjel..pasi djemt rriteshin ata fitonin te drejten te hynin ne dhomen e burrave ku vetem degjonin cka bisedonin burrat..kryesisht neper fshatra keto dhoma apo oda jane perdorur nga fshataret edhe per tu mbledhur dhe diskutuar per problemet e fisit , mehalles apo edhe fshatit..kryesisht ne keto oda rrinin meshkujt e familjes por asesi nuk ka qene e ndaluar te futej edhe femra aty..normalisht qe femra nuk merrte pjese ne diskutimet qe zhvilloheshin neper keto dhoma pasi ishte eksklusivitet i meshkujve por aty merrnin pjese shpesh edhe gra te moshuara qe kishin dhene nje kontribut per familjen , fisin , mehallen apo fshatin..bile ne raste te veqanta keto gra qe kushin fituar epitetin edhe burreresha jepnin mendimin e tyre ..apo edhe kur kishte diskutime qe preknin qeshtje qe i perkisnin grarise ishin vete grate qe i zgjidhnin keto pune..por ka pase edhe krahina ku nuk ka pase ndarje ne meshkuj dhe femra..psh krahina e mirdites ne shqiperi..

    oda ishte pjese e shkolles malsore..neper oda te gjithe meshkujt diskutonin ngjarje e ndodhi nga me te ndryshmet duke dhene edhe mendime te ndryshme qe ndihmonin shume te rinjte qe te mesonin mbi jeten ne komunitet dhe me gjere..realisht ishin tamam shkolla dhe kan dhene nje kontribut mjaft te forte ne ruajtjen e kultures dhe tradites shqiptare..une jam nga ata qe jam rrite neper keto oda qe me kan mesuar shume shume..tashme me ardhjen e koheve te reja gjithnje e me shume eshte zbehe roli i odave te burrave ..gjithnje e me shume eshte zbehur karakteri i forte i burrave dhe me te drejte mund te themi se sot mbizoterojne vetem meshkujt..e pikerisht oda e burrave kishte kete misionin e rritjes se nje mashkulli deri sa te behej burre..tashme duhet te kenaqemi vetem me meshkuj..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. 2 antarėt mė poshtė falenderuan _MALSORI_ pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Donedon (07-02-2014),rromanoku (16-02-2014)

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    Gjenev
    Postime
    21

    Pėr: Oda shqiptare

    Mirėdita tė gjithve

    Jam duke bere disa hulumtime per odat shqiptare.

    Do te shkoj mbas nje jave ne Kosovė pėr mi vizitu odat dhe kullat ne Kosove dhe Shqiperi.

    E di qe jan disa afer Junikut ne Kosovė sikur kulla e Isniqit.

    Ne Shqiperi kam degju per kullen e gjon marka gjonit (me duket se eshte kjo e Oroshit qe Flet Kadareja ne Prillin e thyer)

    Ka disa tjera kulla ose ode qe mund te vizitoj ? Ose nje muze qe tregon per ket veēanti shqiptare ?

    Ju Faleminderit.

    Edoni.

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,488

    Pėr: Oda shqiptare

    Oda shqiptare,ne kuptimin e vjeter (malsor) ishte dhoma me e madhe e shtepise,shtepia me nje kat quhet mdhecké, me dy o tre kate quhet kulle.Kur ndertohej nje shtepi kjo dhome ishte kryesorja;"oda me shum sofra per mort e per darsem".

    Pastaj ke dhe sharashin e sharashop qe jane oda o dhoma te tjera.

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

    Donedon (30-01-2015)

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •