Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Natyra dhe njeriu !?

    Si shpjegohet qė njeriu ndjehet mė mirė nė natyrė se nė ambjentet sado lluksoze qė ai vet ndėrton ?!! Personalisht e kam vėn re se mė shumė mė ka shijuar kur kam ngrėnė nė natyrė se nė shtėpi apo lokal ! Mė shumė mė shijon kur i kryej nevojat personale nė natyrė se nė banjon lluksoze qė kam ! Mė shumė mė shijon kur bėj sex nė natyrė se nė krevatin tim apo nė vėnde tė tjera brėnda shtėpisė ! Mė shumė mė shijon kur fle nė rėrėn e plazhit apo nė malet e Thethit dhe tė Voskopojės se nė krevatin tim me filtėr.

    A ėshtė kjo njė lidhje e vjetėr e njeriut me natyrėn apo diē tjetėr ?
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Natyra dhe njeriu !?

    *

    Keto qe i ke thene deshmojne (edhe nje here me shume) se ne jemi pjese e natyres. Apo ne dhe natyra jemi NJE.

    *
    klipp&klar

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Natyra dhe njeriu !?

    shenja egoizmi...edhe luks edhe kenaqesi natyrore, edhe seks edhe buke...edhe plazh edhe mal....ke vuajtur ndonjehere nga uria????


    p.s. ne fakt edhe cokollate edhe akullore, doni me per Belulin?
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Natyra dhe njeriu !?

    Natyra eshte Nena e njeriut, nje kaprico misterioze kunder Zotit apo ishte nje tradheti mes shokesh...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Pėr: Natyra dhe njeriu !?

    Ka pak a shume "dy teza" rreth njeriut o kush eshte njeriu ? Njeren, mundet ta quajme "llogjik arsyetimi" dhe tjetren "llogjik perceptimi" qe jane :Njeriu eshte eshte specie qe i perket "mbreterise shtazore" dhe tjetra qe njeriu eshte "unik ne umanitetin" e tije.

    Njeriu eshte dhe mbetet nje enigme,nje mister. Pyetjes,"kush eshte njeriu" ? I barazvlersohet gjithmone pyetja "kush jam une "? Sepse ne pergjithesi pyetjes kush eshte njeriu i referehohet ne fillim vetvetes pastaj te tjereve. Per te njohur te tjeret duhet te njoh vetveten,per te kuptuar te tjeret duhet prap te kuptoj vetveten. Thenia; "njih vetveten" (Delfi) kete kuptim mbase duhet te kishte. Me kete menyre mbase mundet ta "masim" njeriun. Ku : "Njeriu eshte masa e matjeve e te gjitha gjerave" (Protagora )

    Pyetjes specifike; a eshte kjo nje lidhje e vjeter e njeriut me natyren ? Qe hyn ne arsyetimin llogjik,njeriu vjen nga mbreteria shtazore dhe si i tille kjo lidhje me natyren do te tregoje lidhjen e tije me origjinen. Apo ka te beje me perceptimin e llogjikes, te asaje; "ēfar jam,si jam zhvilluar,si jam bérč" ?
    Njeriu,nuk kerkon o ndjek origjinen e tije. Njeriu kerkon,ndjek umanitetin,kerkon fatin-te ardhmen dhe ndjek destinacionin e fundit. Pra kemi kete "abisin",enigmen, midis origjines dhe te sotmes- ardhmes,midis "jo umanitetit" dhe "umanitetit",qe mundet vetem te conceptohet dhe analizohet si problem uman.

    Nga farmacisti,u zgjata pak si shume,kur pergjigja eshte;diēka tjeter,qe eshte umane. ( "Nuk eshte tragjedi. Tragjedia e vertete ishte kur njeriu filloi te eci ne pozicion te drejte,ne kembe")

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Natyra dhe njeriu !?

    Natyra eshte edhe ideja dhe djepi i njeriut. Jehona e tij per Zotin dhe per ate qe eshte pas tij, qe dihet qe eshte me i madh dhe nuk eshte fare per arsye etike.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •