Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Kryeministri Edi Rama pranoi dje se ka marr nj letr nga Presidentit i SHBA-ve, Barak Obama, pas refuzimit t qeveris shqiptare pr t qen pjes e operacionit ndrkombtar pr shkatrrimin e armve kimike siriane.

  I ftuar n emisionin Opinion, me gazetarin Blendi Fevziu n TV Klan, Rama tha se qeveria sht duke prgatitur disa reforma, si sht ajo e pensioneve.

  Kreu i qeveris i cilsoi miqsore marrdhniet e tij me Ben Blushin, ndrsa u shpreh i hapur t bashkpunoj me PDIU-n e Shptim Idrizit.

  A keni dshtuar ju dhe a keni krijuar nj problem me SHBA pr armt kimike siriane?
  Jo.

  Prse nuk vut n dijeni asnj nga institucionet e rndsishme t vendit, Presidentin, kryetarin e Kuvendit dhe t tjer?
  E kam vn n dijeni kryetarin e Kuvendit, q n momentet e para t negociatave pr kt shtje.

  Si shpjegohet q kryetari i Parlamentit doli kundr n ato momente?
  Kryetari i Parlamentit nuk ka dal kundr, por ka shprehur qndrimin tim, q un shprehja n bisedime me paln tjetr.

  Vet kryetari i Kuvendit ka thn q nuk kishte detaje rreth bisedimeve?
  Kryetari i Kuvendit ka qen i informuar dhe kur flasim pr detajet teknike, ishin pjes e diskutimeve teknike.

  Ishte nj refuzim q erdhi nga protesta e qytetarve apo nj dshtim n rakordimin me SHBA-t?
  Nuk ka pasur asnj ekuivok n at q kam thn. Vetmia e Shqipris n kt operacion e bnte t pamundur Shqiprin q t mbante kt barr. Dhe kjo ishte pika ku ne ishim n sintoni me protestuesit. N pika t tjera ne nuk ishim n sintoni me protestuesit. Nse kjo pik do t ishte kaprcyer, vendimi do t ishte ndryshe.

  Pavarsisht protestave?!
  Sepse do t kishim tjetr rrug dhe t tjera argumente pr t shpjeguar dhe pa asnj dyshim njerzit do t kishin dy pamje dhe jo nj pamje dhe do kishin kuptuar se nuk bhej fjal pr nj sulm t Asadit n Shqipri.

  A sht e vrtet q n sirtart e tavolins suaj gjendet e papublikuar nj letr e Presidentit Barak Obama?
  Un nuk publikoj letra dhe foto pr t br propagand. Un kam marr nj letr nga Presidenti i SHBA dhe nuk e kam par t arsyeshme ta publikoj n ato momente kur letra do t lexohej si nj prpjekje pr ti dhn publikut nj mesazh q publiku nuk e dshironte.

  Ku konsiston letra?
  Letra sht shum normale, por un nuk doja q n at tollovi antiamerikanizmi, q u shfaq me forcn brutale t nj opozite trsisht t akrdisur, t prfshihej letra e Presidentit t SHBA-ve.

  sht rasti i par kur KE propozon statusin dhe nuk e marrim at. Ku i shihni problemet tuaja n kt histori?
  Qeveria ka vlersimet m t larta dhe fakti q shtyrja nuk u b nga dhjetori n dhjetor i takon puns s qeveris.

  Si ka mundsi q Kryeministri i nj vendi si ju poston n Facebook fotot e homazheve n Varrezat e Dshmorve me portretin e Enver Hoxhs. Mendoni ndryshe sot pr Enver Hoxhn?
  Jemi ndryshe, sepse nj pjese i ka mbetur n mendje Enver Hoxha dhe sht pajtuar me enverizmin. Enverizmi nuk sht fotoja e Enver Hoxhs, por enverizmi sht mes nesh n ann tjetr, jo n ann ton. Merruni me Enverin e gjall, se ai tjetri ka vdekur. Fotoja e Enver Hoxhs nuk sht vn nga ne si dekor. Homazhet n Varrezat e Dshmorve jan t lira dhe nuk bhen me polici q pengonte t hynin komunistt n varreza. Ne Partin Komuniste e kemi parti legale dhe jo ilegale. Nse dikush, me t cilin un nuk ndaj t njjtn pikpamje, ngre foton e diktatorit, nuk sht faji im.

  Por ju e publikuat n Facebook?!
  Po ju prsris se ne nuk largojm me polici njerzit q duan t bjn homazhe. N albumin e homazheve jan botuar t gjitha fotot.

  Ka nj ide q me rastin e 70-vjetorit t lirimit mund t ngrihet busti i Enver Hoxhs?
  Ngritja e busteve dhe shtatoreve si krpudha n qytetet tona ka marr fund n kt vend pas 23 qershorit. Nj komision pr cilsin e ktyre busteve do t ishte mir t bhej. Ne, 70-vjetorin e lirimit do ta festojm pa buste dhe do t jet nj festim krejt ndryshe nga ato q kemi par deri tani.

  Ju keni ngritur nj sistem pr blerjen e votave si ishin zgjedhjet e Kors, nuk duhet t kishit krkuar ndjes publike?
  Ne i kemi fituar ato zgjedhje me nj shumic si asnjher m par. Pr kt shtje, qoft un, qoft kryetari i Kuvendit dhe t tjert kemi krkuar hetim. Ne besojm plotsisht te qndrimi q kan shprehur ata q jan para Prokuroris, nj grup t rinjsh q kishin marr prsipr t sillnin studentt nga jasht Kors dhe nuk sht blerje vote, por rimbursim i bilets s udhtimit t tyre, pjes e nj donacioni trsisht transparent.

  N marrveshjen q keni br me FMN, a parashikohet t rritet mosha e pensioneve vit pas viti, q do t thot se n fund t mandatit tuaj katrvjear burrat do dalin n pension n moshn 67-vjeare dhe grat 65 vjee?
  Nuk ka asgj t till. T gjitha far thuhen jan spekulime. Ne kemi nj situat me pensionet q sht trsisht e papranueshme. E akumuluar vit pas viti nga qeveri dhe qeveritar q skan dashur t din se far vinte pas tyre. Ndrkoh q ne nuk kemi ardhur n qeveri q t prsrisim kt zakon. Sot sistemi yn i pensioneve sht i paprballueshm. N Europ raporti i kontribuuesve dhe prfituesve sht 6-8 kontribuues me 1 prfitues. N Shqipri ky raport sht 1.1 kontribuues me 1 prfitues. Jan 640 mij t punsuar q kan mbajtur me pensione 561 mij pensionist n 2013-n. Kjo nuk shkon dot m tutje. Dificiti i ksaj skeme shkon n 40 pr qind.

  Si rregullohet kjo?
  Ne do t ndryshojm raportin mes kontribuuesve dhe prfituesve. Rritja e moshs s pensioneve sht njri opsion dhe nuk sht opsioni i preferuar nga ne. Opsioni tjetr sht heqja e tavanit, garantimi i nj pensioni baz mbi nivelin e varfris, ku t mos ket pensionist t varfr pr bukn e gojs n fshat dhe n qytet. Dhe tjetra sht liberalizimi i pensioneve, q do t thot q ju q keni nj rrog goxha t arsyeshme mund t kontribuoni m shum pr pensionin dhe n fund t keni nj pension m t lart se t tjert. E fundit q dua t them sht se reforma e pensioneve, n fardo forme q t jet, do t afektoj ata q jan sot 40 vje e posht dhe jo ata q jan sot 60 vje e m shum. N t dyja opsionet, reforma do t shtrihet n koh dhe do t jet reform pr t shptuar vendin e gjeneratave t ardhshme.

  Keni folur pr reform administrative, kjo reform do t bhet n Parlament apo e iniciuar nga qeveria? A do ti njihni t drejtn e vetos t opozits?
  Kjo reform do t bhet patjetr, sht vonuar pafundsisht ndr vite dhe i ka shkaktuar vendit nj kosto shum t lar. Shqipria sot ka nivelin m t ult dhe trsisht t papranueshm t administrimit t t ardhurave t veta dhe t cilsis s shrbimit n t dy nivelet. N nivelin vendor Shqipria ka nj numr t papranueshm t njsive vendore, ku 100 prej tyre nuk prodhojn asnj t ardhur. Kjo shumic e cilsuar pr t ciln shqiptart e votuan q t mos ln dhe hapsira pr alibi pr t thn nesr se kt nuk e bm se nuk i kishim votat, ka detyrimin karshi popullit dhe gjeneratave t ardhshme pr ta br kt reform. Dshira jon sht pr ta br kt reform bashk me opozitn. Pr kt arsye qeveria sht e prgatitur pr kt reform, por qeveria nuk do t marr flamurin e ksaj reforme. Parlamenti ka kt detyrim, shumica parlamentare do ta marr kt detyrim dhe do t ftojn opozitn n nj komision bipartizan dhe me t drejtn e vetos, por e drejta e vetos nuk do t jet nj arsye pr t mos e kryer kt reform.

  Dua tju kujtoj se jeni me mandat t paligjshm n krye t PS. Mandati juaj ka mbaruar n tetor 2013
  N partit politike q bazohen n parimin Nj antar, nj vot, kur kryetari i partis bhet Kryeministr, kur fitohen zgjedhjet, nuk ka m zgjedhje pr kryetarin e partis pas mbarimit t mandatit, por ka konfirmim t mandatit t tij.
  Automatikisht?
  Konfirmim prmes nj metode q shkon prmes Kongresit, apo forumeve t tjera.

  Cila do t jet perspektiva n PS pr nj prfshirje n qeverisje t figurave t tilla si Blushi apo Majko?
  Ska nevoj pr pyetje t tilla. Partia Socialiste e ka qeverin e vet. 100 ditt kan provuar se Partia Socialiste e ka qeverin e vet t suksesshme dhe sinqerisht dhe realisht ajo q shihet n media sht nj pjes shum e vogl e puns s qeveris. Pjesa m e madhe e puns son sht e padukshme mediatikisht, sepse jan kantiere dhe reforma q do t hapen njri pas tjetrit. Ne kemi gati kantierin e reforms pr arsimin, at n shndetsi, territor, pr legalizimet ku do t ndrhyjm me ligj n Parlament. Kto kantiere do t prodhojn ligje dhe projekte.

  Si jan marrdhniet tuaja me Ben Blushin?
  Nuk besoj se ka ndonj gj specifike, marrdhniet e mia jan m se normale, jemi miq.

  A sht kjo nj qeveri Rama-Meta? Ka nj vendimmarrje q merret n konsultim mes jush?
  Ky sht nj koalicion, q ka nj forc dhe dy parti. Un nuk ndiej asnj lloj problemi, prkundrazi, kur thuhet se ky sht nj koalicion me dy bashkkryetar, por jan dy lider t ktij koalicioni. Ka nj konsultim paraprak. Qeveria sht nj skuadr ku t gjith ministrat koordinohen shum mir me mua, me Parlamentin. Kjo sht kombtarja e qendrs s majt. Ndeshjen e 23 qershorit e fituam me rezultat t thell.

  A i keni premtuar zotit Meta postin e Presidentit?
  Nuk funksionon kshtu koalicioni yn.

  A do t ftohet PDIU ti bashkohet koalicioni qeveriss n 2014?
  A ka bisedime pr kt?
  Ne jemi t hapur q t bashkohen me ne n Parlament dhe t votojn reformat tona jo vetm partit e vogla, por dhe Partia Demokratike. Ne e mirpresim bashkpunimin e t gjitha forcave.

  Ftes n qeverisje pyeta, jo thjesht votim t ligjeve n Parlament?
  Ky nuk sht plani yn, por ne jemi t hapur.

  Panorama

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,174
  Faleminderit
  11
  197 falenderime n 163 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  M plqeu shum n prgjigjet q dha mbrme n emisionin "Opinion" dhe shpresoj q t'i mbaj premtimet e dhna. Nuk besoj q do t bj gabimet q bri paraardhsi i tij ! Nuk mund ta mbylli karrjern e tij me turp n 4 vite, edhe pse e ka shum t vshtir pasi qeveria e shkuar ka ln nj mal me probleme. I uroj suksese n punn e vshtir q ka mar prsipr !
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 3. #3
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  M plqeu shum n prgjigjet q dha mbrme n emisionin "Opinion" dhe shpresoj q t'i mbaj premtimet e dhna. Nuk besoj q do t bj gabimet q bri paraardhsi i tij ! Nuk mund ta mbylli karrjern e tij me turp n 4 vite, edhe pse e ka shum t vshtir pasi qeveria e shkuar ka ln nj mal me probleme. I uroj suksese n punn e vshtir q ka mar prsipr !

  vetem nje dolli me fund alla gjirokastritce na mungon pas ketij komenti ...

  ahhh sa pergatitet njeriu me deshiren e mire ...
  What goes around---comes around

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Lojrat e fatit i regulluam.
  Ndertimet pa leje i rregulluam.
  Armet kimike te Sirise i rregulluam.
  Qarkullimin e makinave e rregulluam duke vene gjoba.
  Taksat i rritem per gjithe shqiptaret.
  Cmimet ne treg i rritem per te gjitha prodhimet me taksat e reja.

  Tani na kane ngelur vetem:

  - Legalizimet falas.
  - Reforma e pensioneve.

  Meqe beme nje pune te shkelqyer me ato problemet e tjera, shqiptare te jeni te qete qe qeveria do t'i japi zgjidhje edhe problemit te pensioneve. Do t'iu nxjerri ne pension 65, 67 vjec.

  U zgjidh edhe reforma e pensioneve!

  Kush e ka rradhen tani?

  Mjekesi falas per te gjithe shqiptaret!

  Qeveria do t'i mbaje te gjitha premtimet e saja ne 4 muaj e jo ne 4 vjet!

  Albo

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  “Gjykojeni vet, normal apo i smur?”

  Shoqruar me nj foto ku shfaqet n zyr duke lexuar nj libr, ish-kryeministri Sali Berisha komenton disa nga deklaratat e pasardhsit t tij Edi Rama duke ngritur pyetjen: “Gjykojeni vet, normal apo i smur?”

  Nuk sht hera e par q Berisha komenton mbi kundrshtarin e tij politik duke e cilsuar t smur psiqik dhe pse her pas her ka marr t njjtn kundrakuz nga Rama.

  Berisha shkruan sot n FB: “Edvin Kristaq Rama n statusin e Facebook-ut t tij me dat 9 dhjetor shkruan: “T ndshkohet ministri i mbrojtjes Arben Imami”. Edi Rama me dat 9 janar n Opinion,TV Klan deklaron: “Statusin pr Imamin n FB tim nuk e kam shkruajtur un” ( me siguri e kishte dhn Facebook me qira!) Edi Rama me dat 9 janar n Opinion: “Rritja e prodhimit t energjis shoqrohet me rritjen e mimit t energjis” Edi Rama mbrm n Opinion: ” N 100 ditt e para qeveria Rama – Meta nuk ka patur asnj dshtim!” Ktij i thon…vlersojeni vet! Sb”

  MAPO

 6. #6
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,174
  Faleminderit
  11
  197 falenderime n 163 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Albo

  Cili sht mesazhi q do t prcjell ky shkrim i postuar n fb ?
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 7. #7
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Gjykojeni vet, normal apo i smur?

  Shoqruar me nj foto ku shfaqet n zyr duke lexuar nj libr, ish-kryeministri Sali Berisha komenton disa nga deklaratat e pasardhsit t tij Edi Rama duke ngritur pyetjen: Gjykojeni vet, normal apo i smur?

  Nuk sht hera e par q Berisha komenton mbi kundrshtarin e tij politik duke e cilsuar t smur psiqik dhe pse her pas her ka marr t njjtn kundrakuz nga Rama.

  Berisha shkruan sot n FB: Edvin Kristaq Rama n statusin e Facebook-ut t tij me dat 9 dhjetor shkruan: T ndshkohet ministri i mbrojtjes Arben Imami. Edi Rama me dat 9 janar n Opinion,TV Klan deklaron: Statusin pr Imamin n FB tim nuk e kam shkruajtur un ( me siguri e kishte dhn Facebook me qira!) Edi Rama me dat 9 janar n Opinion: Rritja e prodhimit t energjis shoqrohet me rritjen e mimit t energjis Edi Rama mbrm n Opinion: N 100 ditt e para qeveria Rama Meta nuk ka patur asnj dshtim! Ktij i thonvlersojeni vet! Sb

  MAPO
  Rama thote Rritja e prodhimit t energjis shoqrohet me rritjen e mimit t energjis Deklarate shume qesharake,pa llogjike.
  Do rrisim cmimin se na u rrit prodhimi???????
  Rritja e cmimit lidhet gjithmone me rritjen e kostos(shpenzimeve) te operacioneve per te prodhuar dicka,rritjen e kostos se transporteve, rriten e cmimeve te materialeve te blera per te prodhuar dicka,rritjet e rrogave te punonjesve qe cojne ne rritjen e shpenzimeve,rritjet e cmimeve te karburantit,rritja e taksave,rritja e inflacionit etj
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Albo

  Cili sht mesazhi q do t prcjell ky shkrim i postuar n fb ?
  Ta perkthen Albo se mbase nuk kupton shqip.

  Kur Berisha ishte kryeminister dhe Berisha e sulmonte kundershtarin e tij politik, Edi Ramen se ishte "njeri me probleme mendore" dhe "i semure psiqik", njerezit e ambasadave ne Tirane u raportonin kancelarive te tyre se kryeministri Berisha po kercenon kundershtarin e po i ben shantazh pasi i duket vetja i plotfuqishem. Asnjeri nga ata njerezit e ambasadave nuk e mori seriozisht akuzen e Berishes, edhe pse ai vete e kish shume seriozisht.

  Sot qe Edi Rama eshte bere kryeminister, dhe kabllot nga Tirana u nisen perdite kancelarive per "bemat" e "gafat" e Rames kryeminister, ambasadoret dhe kancelarite e huaja po thone: "Ai Berisha nuk ia fuste aq kot sa kujtuam ne por paska patur te drejte." I derguari i Departamentit te Shtetit ne viziten e tij te fundit ne Tirane, takoi gjithe kreret e shtetit, kryeministrin nuk e takoi fare.

  Dhe bota e huaj qesh me budalleqet e Rames sa here qe ky hap gojen para mediave e para shqiptareve, dhe shqiptaret kercasin dhembet se politikat e vendimet e tij do te rrendojne mbi kurrizin e tyre.

  Kurse Rama me lart po te thote:

  - Po je nen 40 vjec sot e jeton ne Shqiperi, do paguash gjithe jeten taksa te larta shtetit per sigurime shoqerore, e do dalesh ne pension ne moshen 67 vjec po je burre e 65 vjec po je grua. Po vdiqe para kesaj moshe, mos u merzit se pensionin tend do ta haje shteti. Dhe mos me beni mua kryeministrin me faj, beni me faj FMN qe nuk me jepte mua kredi po te mos beja kete "reformen e pensioneve".

  Berisha qeverisi 8 vjet pa FMN, Rama nuk qeveris dot pa FMN.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-01-2014 m 23:23

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Per pensionet Rama s'ka asnje faj dhe e gjeti problemin te trasheguar nga qeveria e Saliut.
  Ne fakt faji per pensionet i bie popullit.
  Raporti 1.1 me 1,domethene per cdo pensionist paguan nje i punesuar eshte raport shume
  shume i ngushte dhe i rrezikshem.Pse ndodh kjo?Kjo ndodh per shkak te hemoragjise se larte te
  emigracionit.Shume femije ne moshe pune nga familjet shqiptare kane ikur ne emigracion
  dhe keto femije kane ikur me pelqimin dhe aprovimin e ketyre pensionisteve qe vuajne sot.
  Kjo ka ulur numrin e banoreve ne moshe pune ne Shqiperi.
  Kjo ka cuar ne ate raport 1 punonjes me1 pensionist ne Shqiperi.
  Keto pensioniste e vendosen qeverine e Saliut dhe te Rames sot ne nje pozite shume te keqe dhe kritike
  per te suportuar rritjet e pensioneve.Zgjidhjet e problemeve ekonomike ne shume
  raste shoqerohen me dhimbje dhe sakrifica per te korrigjuar
  deficitet buxhetore,rregulluar bilancin dhe ulur inflacionin,Kjo eshte e verteta.
  problemi ipensioneve eshte i trasheguar nga administrata e saliut dhe ato duhet te kishin zhvilluar nje strategji ekonomike
  te zgjuar,per te suportuar pensionet dhe ulur inflacionin.Qeveria e Sales i ra shkurt beri ca rritje pensionesh,nga presioni publik dhe opozita dhe kaq
  dhe kjo pati me shume efekt negativ ekonomik se sa pozitiv pasi amplifikoi problemet ekonomike.
  Kjo u reflektua ne rritjen e borxhit ,rritjen e inflacionit dhe perkeqsimin e tregusve te tjere ekonomike.
  Ja cfare ndodh kur shteti drejtohet nga doktore dhe piktore.....qe nuk kane asnje clue per ti dhene drejtim ekonomise.They fakt-ap things dhe pastaj
  ja vene fajin kundershtarit per problemet e tyre.
  Kush e ka rradhen per te ardhur ne pushtet nga zgjedhjet e ardhshme?,ndonje poet,apo ndonje arkeolog i tipit Neritan Ceka? lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 10-01-2014 m 23:53
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Per pensionet Rama s'ka asnje faj dhe e gjeti problemin te trasheguar nga qeveria e Saliut.
  Ne fakt faji per pensionet i bie popullit.
  Raporti 1.1 me 1,domethene per cdo pensionist paguan nje i punesuar eshte raport shume
  shume i ngushte dhe i rrezikshem.Pse ndodh kjo?Kjo ndodh per shkak te hemoragjise se larte te
  emigracionit.Shume femije ne moshe pune nga familjet shqiptare kane ikur ne emigracion
  dhe keto femije kane ikur me pelqimin dhe aprovimin e ketyre pensionisteve qe vuajne sot.
  Kjo ka ulur numrin e banoreve ne moshe pune ne Shqiperi.
  Kjo ka cuar ne ate raport 1 punonjes me1 pensionist ne Shqiperi.
  Keto pensioniste e vendosen qeverine e Saliut dhe te Rames sot ne nje pozite shume te keqe dhe kritike
  per te suportuar rritjet e pensioneve.Zgjidhjet e problemeve ekonomike ne shume
  raste shoqerohen me dhimbje dhe sakrifica per te korrigjuar
  deficitet buxhetore,rregulluar bilancin dhe ulur inflacionin,Kjo eshte e verteta.
  problemi ipensioneve eshte i trasheguar nga administrata e saliut dhe ato duhet te kishin zhvilluar nje strategji ekonomike
  te zgjuar,per te suportuar pensionet dhe ulur inflacionin.Qeveria e Sales i ra shkurt beri ca rritje pensionesh,nga presioni publik dhe opozita dhe kaq
  dhe kjo pati me shume efekt negativ ekonomik se sa pozitiv pasi amplifikoi problemet ekonomike.
  Kjo u reflektua ne rritjen e borxhit ,rritjen e inflacionit dhe perkeqsimin e tregusve te tjere ekonomike.
  Ja cfare ndodh kur shteti drejtohet nga doktore dhe piktore.....qe nuk kane asnje clue per ti dhene drejtim ekonomise.They fakt-ap things dhe pastaj
  ja vene fajin kundershtarit per problemet e tyre.
  Kush e ka rradhen per te ardhur ne pushtet nga zgjedhjet e ardhshme?,ndonje poet,apo ndonje arkeolog i tipit Neritan Ceka? lol

  cfar logjike... ti leme te vdesin fare keta pleqte nga uria ? si thoni?
  po kush eshte ai prind qe pelqen faktin e te ikurit te femijes ne emigracion ?

  Qeveritareve tane do t'u pelqente arsyetimi yt, e madje do te justifikoheshin ne te njejten menyre.. edhe po ne te njejten menyre do te bejne sikur gjithcka shkon keshtu se keshtu e gjeten.. edhe "hajt mo se mbajn shqiptaret.. " ..
  What goes around---comes around

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Qeveria nis reformn; Pension minimal pr t papunt? Ja rreziqet e skems s re

  Blerina Hoxha

  pensioniste-pleqU mbushn plot dy vite me debate pr nj reform t re pensionesh, e cila duket se sht n prag. Qeveria ka si objektiv ta miratoj deri n muajin korrik, sakaq opsionet e para kan dal pr diskutim. E rndsishme sht se do t ket nj pension minimal edhe pr ata q nuk paguajn sigurime dhe rritja e moshs nuk sht nj nga synimet e reforms. Por efektet e skems treshtyllshe q pritet t adoptoj Shqipria, jan aplikuar gjat ksaj dekade edhe nga vende t tjera t rajonit, t cilat tani jan n mes t reforms dhe po gjenden n vshtirsi.

  Rreziqet

  Aplikimi i pensionit minimal me t njjtin nivel si pr qytetin dhe pr fshatin, pavarsisht nse ke paguar apo jo sigurim, pritet t nxis n nj mas t madhe informalitetin, thon ekspertt. Sot n fshat ka 270 mij kontribues n skemn e pensioneve me synim pasjen e nj pensioni minimal n pleqri. Por me t marr lajmin se ky pension do t sigurohet pa paguar sigurime, ata do t demotivohen t paguajn. N kt mnyr, rreziku pr financimin e skems gjat periudhs s tranzicionit t reforms pritet t rritet. Nj problem tjetr themelor i reforms s pensioneve ka t bj me shpenzimet e tranzicionit t reforms, t cilat jan t lidhura me mbulimin e shpenzimeve si rrjedhoj e aplikimit t shtylls s dyt t pensioneve. Aktualisht shqiptart paguajn 21.6 % t pags sigurime shoqrore. Por kjo shkall-shkall planifikohet t zvoglohet me aplikimin e shtylls s dyt. N shtylln e dyt, m s shumti paguajn kontribute t gjitha ata t cilt jan m t rinj se 40 vje, si dhe ata q paracaktohen vet, kur gjenden n mes moshs 40- dhe 50- vjeare. Kroacia filloi t aplikoj nj reform t till n vitet 2000 dhe aktualisht sht n vshtirsi t financoj skemn.

  Si do t jen pensionet pas 20 vitesh

  40 vjeart e sotshm, pavarsisht nse do t paguajn ose jo kontribut sigurimesh, do t prfitojn nj pension minimal kur t mbushin moshn pr pension. Kt pension e siguron buxheti i shtetit. Shtylla e dyt parashikon sigurim me detyrim si nj bashkpunim shtet privat. Kontributet dorzohen n Fondet e Pensioneve dhe alokohen n tregun financiar pr pensionet e ardhshme. Shtylla e tret parashikon sistemin vullnetar. Kontributet mblidhen drejtprdrejt nga Fondi i Pensioneve, duke iu referuar marrveshjeve vullnetare t nnshkruara me puntort. Sipas ministrit t Mirqenies Sociale, Erion Veliaj, kjo reform do t prek 40-vjeart e sotshm dhe jo ata q sot jan afr moshs s pensionit. Gjithashtu, qeveria nuk po sheh imediate rritjen e moshs s pensionit, pasi Shqipria ka popullsi t re n mosh dhe rritja e moshs do t demotivonte t rinjt pr tregun e puns. Shtylla e par dhe e dyt jan n kontrollin e qeveris, ndrsa e treta sht n dshirn e secilit pr t pasur nj pension t lart n pleqri. Ajo q mbetet disi e pasqaruar sht se do t krijohet shtylla e dyt, fondet e s cils do t administrohen nga nj privat. Si nj opsion po shikohet heqja e kufirit maksimal pr llogaritjen e mass s kontributeve, ashtu si u aplikua edhe pr sigurimet shndetsore. Aktualisht shqiptart paguajn 21.6 % t pags sigurime shoqrore, por me tavanin e pagess prej 75 mij lek, pavarsisht sa e kan rrogn. Me skemn e re, sigurimet mund t jen t prshkallzuara dhe pensioni do t prllogaritet me nj formul q bazohet n masn e kontributeve t derdhura. Pensioni minimal sot sht 12 mij lek, ndrsa maksimali 24 mij lek. Skema e re synon rishprndarje t pagess s pleqris. Deficiti i skems aktuale ka shkuar n 42 miliard lek. Skema e re sht ende n faz propozimi, ndaj nuk ka shifra t sakta pr masn e kontributeve.

  Disa nga risit

  -Preken ata q sot jan 40 vje

  -Do t prfitohet pensioni minimal, pavarsisht kontributit

  -Nuk do t ndryshoj mosha

  -Do t hiqet kufiri i sigurimit pr pagat 75 mij lek

  -Shteti do t bashkpunoj me fondet private pr sigurimin e detyrueshm

  -Mundsohet sigurimi vullnetar n skemat private

  Shqiptart sot paguajn dy her pr pensionin

  Shqiptart q punojn sot paguajn dy her pr pensionet. Njher nprmjet kontributeve dhe njher nprmjet taksave. Pasi parat e grumbulluara nga kontributet nuk mjaftojn pr t paguar pensionet dhe pjesn tjetr t fondit mbi 45 pr qind, buxheti i merr nga taksat e prgjithshme. Kshtu m shum se 400 milion dollar nga taksat shkojn pr t financuar skemn e pensioneve, para t cilat do t mund t investoheshin n arsim, infrastruktur dhe shndetsi. Kshtu si paraqitet, skema sht deficitare dhe duhet ndryshuar. Ishte parashikuar q politikat e rritjes s shpejt t prfitimeve n fshat t koordinoheshin dhe harmonizoheshin me rritjen dhe barazimin gradual edhe t kontributit t fermerve me at t t vetpunsuarve n sektorin jobujqsor. Pikrisht ktu sht krijuar hendeku, pasi pensioni i fshatit sht barazuar me at t qytetit, ndrkoh q kontributi q sht sa 1/3-ta e atij t qytetit, e bn kt skem me mjaft krkesa pr mbulim me financime buxhetore t forms kontributive apo subvencionuese. Nj ndr tiparet kryesore sociale dhe ekonomike t tranzicionit n vendet e Evrops Lindore kan qen krizat n sistemin e pensioneve. Kto kriza kan sjell vshtirsi ekonomike, politike dhe sociale. Krizat e tilla jan reflektuar me mungesn e fondeve pr t paguar pensionet. Prvojat e disa vendeve n tranzicion q kishin t bnin me rritjen e t ardhurave prmes rritjes s taksave dhe deficitit buxhetor, u treguan si alternativa shum t rrezikshme dhe ndikuan keq n deficitin buxhetor dhe n borxhin kombtar. Ky sht rasti tipik i Shqipris.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime

  Pr: Rama: Reform pr pensionet, preken ata nn moshn 40 vje

  Berisha per 8 vjet sberi asi borxh ky per 4 muaj sdihet sa borxhe ka APO jo mer ALBO
  (po te mbeshtes mendimin APO dhe kjo eshte arsye per perjashtim)
  JO SEKS PARA MARTESE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •