Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 141
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)



    Njė video po qarkullon nėpėr rrjetet sociale, nė tė cilėn shfaqet Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, duke dhėnė njė intervistė nė gjuhėn angleze.

    Nė kėtė intervistė (a bisedė), Haradinaj flet pėr fenė Islame, por edhe pėr atė tė krishtere. Ai thotė se familja e tij, prej katėr gjeneratash kanė qenė shqiptarė katolikė, ndėrkaq thekson se nuk e ndjen veten mysliman.

    “Familja ime pėr katėr gjenerata kanė qenė shqiptarė katolikė. Unė kam lindur mysliman, por s’e di pse jam mysliman pėr shkak se asnjėherė nė jetėn time nuk kam qenė nė xhami, as pėr falje e as pėr asgjė tjetėr”, ka thėnė Haradinaj nė kėtė intervistė nė gjuhėn angleze.

    Mė tej, ai jep sqarime se si ka depėrtuar feja myslimane nė trojet tona nga Perandoria Osmane e tutje.

    Si duket, videoja fillimisht ėshtė publikuar nė njė faqe myslimane nė Facebook, ku qėllimi i publikimit tė saj ka qenė fyerja ndaj Haradinajt, dhe jo vetėm. Qėllimi ynė nuk pėrkon me atė tė sipėrpėrmendurin, por edhe thjesht me qėllim informimi tė publikut, meqenėse edhe deklarata e Haradinajt, qė faktikisht nuk dihet ende kur dhe ku ėshtė bėrė, duket tė ketė qenė publike.

    Nė vijim, ju sjellim videon qė ta dėgjoni dhe shihni ju vetė pjesėn tjetėr tė intervistės. /Zėri/


  2. #2
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Antiporanti kjo eshte ceshtje shume e thjeshte qe vetem njerez qe ne interviste te sinqerte e pranojne. Besimi pranohet ne teresine e vet jo pjese pjese. Nuk mund te thuash po e marr nga Islami besimin ne Nje Zot por po e le te drejten me u martu me 4 gra. Kosova ne bote njihet si shtet mysliman, ndersa Kushtetuta shpall shtet sekular.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anėtarėsuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    . Besimi pranohet ne teresine e vet jo pjese pjese. Nuk mund te thuash po e marr nga Islami besimin ne Nje Zot por po e le te drejten me u martu me 4 gra. Kosova ne bote njihet si shtet mysliman, ndersa Kushtetuta shpall shtet sekular.
    Shume mire i dine parimet e besimit ne Islam ! Te jesh muslimane mjafton te besosh Zotin 1 dhe te Vetem , dhe ta besojsh profetin e Tij te fundit si Pejgambere(lajmetare) te Zotit per mbare njerezmin . Ne Islam Zoti nuk lind , Zoti nuk vritet , Zoti nuk ringjallet , Zoti nuk ka nene e as baba sepse ai eshte Zot dhe jo krijes ! Sepse ky besim ne kete menyre eshte idhujtari e jo besim i vertete ! Por , cka ti bejsh njerezve , largohen prej te vertes dhe e marrin rrugen e gabuar , per disa interesa te uleta te kesaj dynjaje !
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

  4. #4
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Ramushi ka te drejt te mos jete musliman, te nderron besimin por jo te thot se nuk e din pse eshte musliman ?!… sepse kjo e poshtėrson popullin shqiptar nepermes kesaj deklarate !

    Ne e dim pse jem musliman, nese nuk e din Ramushi !

    As adoleshentet nuk do t'deklaroheshin keshtu, por do t'perpiqeshin qe sepaku te gjejn nje pergjigje racionale qe te shpjegojn besimin e tyre, nese besojn e nese jo, egziston butoni : "Un jam ateist, por populli ne pergjithesi i takon besimit Islam" dhe pikė ! .
    … ///

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    *
    'Natyrisht' qe nuk e din kete RameBushi...

    Me e pas pyetur perse don m'u be klyministel, sigurisht qe do ta kishte dite... biles, po ta kishin pyetur ne "Kush behet milioner", do ta kishte fituar nje milion...
    ...ne shtetin pashtet(ė)

    *
    klipp&klar

  6. #6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-11-2013
    Postime
    26

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Deklaratė vetė-poshtėruese!

    Vend se tė prononcohet kėshtu, pse nuk po konvertohet sėrish nė Krishterim? Ndoshta fiton mbėshtetjen e Evropės.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin


    Njė video po qarkullon nėpėr rrjetet sociale, nė tė cilėn shfaqet Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, duke dhėnė njė intervistė nė gjuhėn angleze.

    Nė kėtė intervistė (a bisedė), Haradinaj flet pėr fenė Islame, por edhe pėr atė tė krishtere. Ai thotė se familja e tij, prej katėr gjeneratash kanė qenė shqiptarė katolikė, ndėrkaq thekson se nuk e ndjen veten mysliman.

    “Familja ime pėr katėr gjenerata kanė qenė shqiptarė katolikė. Unė kam lindur mysliman, por s’e di pse jam mysliman pėr shkak se asnjėherė nė jetėn time nuk kam qenė nė xhami, as pėr falje e as pėr asgjė tjetėr”, ka thėnė Haradinaj nė kėtė intervistė nė gjuhėn angleze.

    Mė tej, ai jep sqarime se si ka depėrtuar feja myslimane nė trojet tona nga Perandoria Osmane e tutje.

    Si duket, videoja fillimisht ėshtė publikuar nė njė faqe myslimane nė Facebook, ku qėllimi i publikimit tė saj ka qenė fyerja ndaj Haradinajt, dhe jo vetėm. Qėllimi ynė nuk pėrkon me atė tė sipėrpėrmendurin, por edhe thjesht me qėllim informimi tė publikut, meqenėse edhe deklarata e Haradinajt, qė faktikisht nuk dihet ende kur dhe ku ėshtė bėrė, duket tė ketė qenė publike.

    Nė vijim, ju sjellim videon qė ta dėgjoni dhe shihni ju vetė pjesėn tjetėr tė intervistės. /Zėri/

    Paska thene te verteten kesaj here ..ne fakt edhe shumica e popullit nuk e din pse jane shkru musliman kur asnje rregulle te islamit nuk respektojne ..

  8. #8
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Paska thene te verteten kesaj here ..ne fakt edhe shumica e popullit nuk e din pse jane shkru musliman kur asnje rregulle te islamit nuk respektojne ..
    Ramushi ka trurin e nje voglushi, gjynah qe nuk del askush t'ia shpjegon sikur nje 7 vjeēari. Por kjo tregon edhe nivelin intelektual te familjes se tij, qe nuk kan qen te aft te kuptojn as c'eshte besimi !
    … ///

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
    Ramushi ka trurin e nje voglushi, gjynah qe nuk del askush t'ia shpjegon sikur nje 7 vjeēari. Por kjo tregon edhe nivelin intelektual te familjes se tij, qe nuk kan qen te aft te kuptojn as c'eshte besimi !
    Mund ta kete trurin siq thua ti por kete here ia ka qellu ..nuk eshte vetem familja e tij por ka me mijera familje ne Kosove qe i thone vetes musliman por nuk e dine pse ..sepse nuk respektojne as rregullat me bazike te fese ..mos u shtir se kete se ke dite

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anėtarėsuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    J u hani sa te doni por ky rrealitetin ka than qe sesht Musliman,ju qe e quani veten Mutliman ,shifni e gjeni rrejt tuja nga 7 Breza e knej e ku po gjinden rrenjet tuaja ,tjeni te sigurt qe do ndesheni ne katolik,nese nje shqiptar nuk i din brezat e vet deri ne shtat Breza ateher i bie te jet i pa vetdishem per vetveten se kush eshte dhe nga vjen.Ska si te jet Ismai feja e vertet dihet boterisht se feja islame eshte pak sa me e vonuar se kristianizmi,ka edhe Ortodoks qe thon qe feja ortodokse eshte e para dhe me e pasterta por jo gabojne Ortodoksizmi dhe katolicizmi jan nje dhe i perkasin kristianizmit eshte njesoj qe te ndash nje moll ne dy pjes dhe ti ndash ne dy tavolina,ndersa per keta qe e quajn veten islamik fali zot se sdin ēka thone.
    Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

  11. #11
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Mund ta kete trurin siq thua ti por kete here ia ka qellu ..nuk eshte vetem familja e tij por ka me mijera familje ne Kosove qe i thone vetes musliman por nuk e dine pse ..sepse nuk respektojne as rregullat me bazike te fese ..mos u shtir se kete se ke dite
    Deri ne kete ekstreme sic eshte shprehur Ramushi, jo, se kam dit.
    … ///

  12. #12
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga mitjuk Lexo Postimin
    J u hani sa te doni por ky rrealitetin ka than qe sesht Musliman,ju qe e quani veten Mutliman ,shifni e gjeni rrejt tuja nga 7 Breza e knej e ku po gjinden rrenjet tuaja ,tjeni te sigurt qe do ndesheni ne katolik,nese nje shqiptar nuk i din brezat e vet deri ne shtat Breza ateher i bie te jet i pa vetdishem per vetveten se kush eshte dhe nga vjen.Ska si te jet Ismai feja e vertet dihet boterisht se feja islame eshte pak sa me e vonuar se kristianizmi,ka edhe Ortodoks qe thon qe feja ortodokse eshte e para dhe me e pasterta por jo gabojne Ortodoksizmi dhe katolicizmi jan nje dhe i perkasin kristianizmit eshte njesoj qe te ndash nje moll ne dy pjes dhe ti ndash ne dy tavolina,ndersa per keta qe e quajn veten islamik fali zot se sdin ēka thone.
    Ti mos fyej tere nje komunitet ketu !
    Nese eshte apo jo Islami feja e vertet, mund te debatojm kur te duash dhe mund te argumentoj me prova te gjalla se Islami jo qe eshte feja e vertet, por eshte e Vetmja FE e shpallur nga Zoti ! Dhe jo, krishterizmi, hebraizmi s'jan fet e para !
    … ///

  13. #13
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-11-2013
    Postime
    26

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga mitjuk Lexo Postimin
    J u hani sa te doni por ky rrealitetin ka than qe sesht Musliman,ju qe e quani veten Mutliman ,shifni e gjeni rrejt tuja nga 7 Breza e knej e ku po gjinden rrenjet tuaja ,tjeni te sigurt qe do ndesheni ne katolik,nese nje shqiptar nuk i din brezat e vet deri ne shtat Breza ateher i bie te jet i pa vetdishem per vetveten se kush eshte dhe nga vjen.Ska si te jet Ismai feja e vertet dihet boterisht se feja islame eshte pak sa me e vonuar se kristianizmi,ka edhe Ortodoks qe thon qe feja ortodokse eshte e para dhe me e pasterta por jo gabojne Ortodoksizmi dhe katolicizmi jan nje dhe i perkasin kristianizmit eshte njesoj qe te ndash nje moll ne dy pjes dhe ti ndash ne dy tavolina,ndersa per keta qe e quajn veten islamik fali zot se sdin ēka thone.

    Po edhe ti shko nja 40 breza mbrapa, ose ma shume, do te ndeshesh me Paganizmin.

    Ke kujdes per fjalet fyese qe je duke perdor.

  14. #14
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Mbi idene,
    Ti ke lindur mysliman, sepse, presupozohet je lindur nga prinder ne nje vend ku dominante eshte ajo fe. Te ishe lindur ne Indi, do ishe Hindu, nje Katolik ne rastin me te mire nese do kishe lindur ne Itali. Te kishe lindur ne Greqine Klasike ti do kishe besuar Zeusin, ne vendet nordike do kishe besuar Thorin ne Afrike, tek fisi zulu zulu do kishe besuar zotin Xhu-Xhu. Pra, sic e shikoni, per arsye aksidentale ti je mysliman apo nje i krishtere pasi kjo vjen apriori nga tradita ne vendin ku jeton.
    Deklarata e mesiperme e zotit Haradinaj, ka nxitur nje vale fyerjesh ad-hominem nga me te ultat ne rrjetet sociale, mallkime dhe sharje nga me te pistat qe ka mund te lexoje njeriu ndonjehere dhe si per ironi te fatit vjen nga njerzit e fese se "Paqes".
    Bravo, z. Haradinaj qe po iua cjerr maskat ketyre te paftyreve qe falen 5 here ne dite, dhe bejne vepra te ulta 5 here ne sekonde.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Scion pėr postimin:

    jarigas (27-11-2013)

  16. #15
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Shumica e njerezve nga rajoni Ramushit resp. Peje, Decan, Gjakove dhe rrethine ne aspektin fetar ne parim mendojne ngjashem si R. Haradinaj...
    Sidomos gjenerata e Ramushit apo gjenerata me e re.
    Feja (islame) ne ato vise nuk ka pase kurre as rendesine qe kishte dhe ka ne disa vise tjera te Kosoves. Prandaj, Ramush vetem ka qene i sinqerte dhe nuk ka thene dicka qe eshte ne kundershtim me mendimin e pergjithshem ne ate pjese te viseve shqipetare.
    Se si komentohet kjo nga fetaret dhe fundamentalistet ne Internet, te cilet jane nga pjese te ndryshme te Kosoves, nga Maqedonia, nga Shqiperia, nga Turqia, Nga Lugina dhe nga Diaspora...eshte ceshtje tjeter.
    Ramushi nuk e ka mohuar faktin se eshte musliman. Ai vetem ka thene se islami per te, per jeten e tij, per familjen e tij dhe rrethin e tij nuk ka asnje domothenje dhe rendesi, cfare mund te pretendohej nga dikush, duke u bazuar ne rendesine e islamit per shume njerez tjere qe vijne nga vende islame te Arabise, Azise, Afrikes etj...

  17. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
    Shumica e njerezve nga rajoni Ramushit resp. Peje, Decan, Gjakove dhe rrethine ne aspektin fetar ne parim mendojne ngjashem si R. Haradinaj...
    Sidomos gjenerata e Ramushit apo gjenerata me e re.
    Feja (islame) ne ato vise nuk ka pase kurre as rendesine qe kishte dhe ka ne disa vise tjera te Kosoves. Prandaj, Ramush vetem ka qene i sinqerte dhe nuk ka thene dicka qe eshte ne kundershtim me mendimin e pergjithshem ne ate pjese te viseve shqipetare.
    Se si komentohet kjo nga fetaret dhe fundamentalistet ne Internet, te cilet jane nga pjese te ndryshme te Kosoves, nga Maqedonia, nga Shqiperia, nga Turqia, Nga Lugina dhe nga Diaspora...eshte ceshtje tjeter.
    Ramushi nuk e ka mohuar faktin se eshte musliman. Ai vetem ka thene se islami per te, per jeten e tij, per familjen e tij dhe rrethin e tij nuk ka asnje domothenje dhe rendesi, cfare mund te pretendohej nga dikush, duke u bazuar ne rendesine e islamit per shume njerez tjere qe vijne nga vende islame te Arabise, Azise, Afrikes etj...
    Si mund te jesh musliman dhe te njejten kohe feja te mos kete asnje domethanje apo rendesi?!!
    Feja nuk eshte gjenetike !!

  18. #17
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Se mos vetem ky, ka me milione shqiptare qe nuk e dine pse jane mysliman, por te pakten ky ka pas guximin ta pranoj edhe te bej pyetjen PSE.
    I LOVE GOD

    j&g

  19. #18
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anėtarėsuar
    02-04-2003
    Postime
    528

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
    Ne e dim pse jem musliman, nese nuk e din Ramushi !
    Ti e din ne kete menyre :"valla,babe e nane jane musliman e patjeter duhet te jam edhe vete"!
    As ti as keta te besimeve tjera nuk zgjodhen dhe as qe paten mundesine te zgjedhin.Jeni "edukuar" dhe rrahur kokes me Quran apo me Bibel dhe tani fryheni "e dijme pse jemi ...".
    Ty te thot hoxha mos u marto me kaurreshe.Mos ha mishin e derrit.Mos u vorros ne varreza me kryqalit.Mos festo vitin e ri.Mos...
    Ti nuk mund t'i quash zgjidhje keto.Keto jane urdhera te partise te cilave ti nuk ke guxim t'u kundervihesh.
    Pra,nuk eshte vetem Ramushi qe nuk e din,po jane 99.99% e popullit qe nuk e din.

  20. #19
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anėtarėsuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Po shume mire ky Haradinaj se din se perse eshte musliman. Ska asgje per tu shqetesuar fundja ai flet per veten e tij. Ne xhami nuk shkon, per te falur nuk falet etjere. Keshtu si ky ka sa te duash. E njejta gje vlen edhe per te krishteret te cilet nuk e dine perse jane te krishtere.

  21. #20
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Haradinaj: S’e di pse jam mysliman (video)

    Citim Postuar mė parė nga unreal Lexo Postimin
    Ti e din ne kete menyre :"valla,babe e nane jane musliman e patjeter duhet te jam edhe vete"!
    As ti as keta te besimeve tjera nuk zgjodhen dhe as qe paten mundesine te zgjedhin.Jeni "edukuar" dhe rrahur kokes me Quran apo me Bibel dhe tani fryheni "e dijme pse jemi ...".
    Ty te thot hoxha mos u marto me kaurreshe.Mos ha mishin e derrit.Mos u vorros ne varreza me kryqalit.Mos festo vitin e ri.Mos...
    Ti nuk mund t'i quash zgjidhje keto.Keto jane urdhera te partise te cilave ti nuk ke guxim t'u kundervihesh.
    Pra,nuk eshte vetem Ramushi qe nuk e din,po jane 99.99% e popullit qe nuk e din.
    Eh t'ja ke fut ketu

    Behu pakes real, un kam zgjedhe besimin Islam per shume arsye !
    Un s'jam pergjegjes per mos-diturin e Ramushit !
    Un e pranoj qe ka qen i sincert ne ate qe ka then : "Se s'din" !
    Mua s'me thot hoxha, dhe ti se din se c'thot hoxha e c'thot prifti kurse si ramushi, s'din !
    … ///

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •