Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
  1. #21
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Aaaah mjere ai vend per pjellen qe ka ber!!!

    Ndonese ne shume raste zogu ben glasen mbi koken e kalimtareve rastesisht, juve ju ka qelluar mu ne shenj. Ju ka dhje trurit. Ku keni ju goje me fole per Zogun mer klysha mbeturinat e pjelles se kuqe. Ju nuk dini te 'diferenconi' midis aktit te pavarsise qe fillimisht nuk ishte angje gje me shume se ndarja nga peroandoria osmane, nje ndryshim themelor nga ndertimit i shtetit te pare shqipetar.

    Ju nga qe komunizmi ju beri te jeni lokalista te verbuar perdorni faktin se Zogu ishte nga veriu per ta baltosur emrin e tij edhe me shume se c'u be gjate komunizmit.


    Thone qe budallait hapi rrugen, por c'te besh kur ke te besh me nje tufe budallenjesh qe jane mbledhur si nje tufe 'gomeresh me zile' ketu duke i ber qefin njeritjetrit me infromacione te marre nga librat e Partise.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Maqellarjot : 12-11-2013 më 13:50
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
    Anëtarësuar
    04-04-2010
    Postime
    794

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Aaaah mjere ai vend per pjellen qe ka ber!!!

    Ndonese ne shume raste zogu ben glasen mbi koken e kalimtareve rastesisht, juve ju ka qelluar mu ne shenj. Ju ka dhje trurit. Ku keni ju goje me fole per Zogun mer klysha mbeturinat e pjelles se kuqe. Ju nuk dini te 'diferenconi' midis aktit te pavarsise qe fillimisht nuk ishte angje gje me shume se ndarja nga peroandoria osmane, nje ndryshim themelor nga ndertimit i shtetit te pare shqipetar.

    Ju nga qe komunizmi ju beri te jeni lokalista te verbuar perdorni faktin se Zogu ishte nga veriu per ta baltosur emrin e tij edhe me shume se c'u be gjate komunizmit.


    Thone qe budallait hapi rrugen, por c'te besh kur ke te besh me nje tufe budallenjesh qe jane mbledhur si nje tufe 'gomeresh me zile' ketu duke i ber qefin njeritjetrit me infromacione te marre nga librat e Partise.
    Degjo ti o Trangulli i konservuar,nqs ke ndonje argument per te folur fol,pa leri trimerite forumeve,pastaj andej nga maqellara kane nje shprehje popullore te bukur,Mbi 40 vjec quhen gomere,nen 40 vjec quhen Kerka(kerrica)ti ky hyn????

  3. #23
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Alti Elezi Lexo Postimin
    Degjo ti o Trangulli i konservuar,nqs ke ndonje argument per te folur fol,pa leri trimerite forumeve,pastaj andej nga maqellara kane nje shprehje popullore te bukur,Mbi 40 vjec quhen gomere,nen 40 vjec quhen Kerka(kerrica)ti ky hyn????
    Do ta kisha then se ku hy...por per hire te miqeve dhe shokeve te forumit nuk dua ta prish gojen per te then ty ate qe meriton. Une nuk hy ne debate me njerez si ti, e kam bere kete gabim ne fillim, dhe kam pare se eshte energji e harxhuar kot. Po ku di ti se Cka ber Zogu...mer. Ti flet sikur ke dal ketu me materialin e historise se shkolles se se meshme 'Vasil Shanto'. Hik ere andej mos ler nam. Eshte pak si vone per ti hypur trenit te 'rrevolucjonin shoqeror' qe u be 70 me par. Nuk e shikon se cfar i beri Shqiperise ky 'rrevolucjon' me sa duket ty te paska len treni tek ura ty. Hikja e Zogut ishte nje akt jo i pelqyeshem por ishte e natyrshme qe Monarket e asaj kohe shkonin ne 'exile' per tu rigrupuar dhe ta merrnin prap shtetin. Por ja qe Anglezet kishin plan tjeter per shqiperine. Te vertetat marrin kohe por dalin nje dite ne shesh.

    Pse thua qe nuk luftoj asnjeri kur hiku Zogu. Kjo eshte genjeshter. Abaz Kupi i cili ishte me legalitetin luftoj Italianet, por ju nuk keni si ta dini kete sepse ua gjizen ne tru komunsitet versionin e historise qe shkruajten ata se ai qe beri luften ishte Mujo Ulqinaku. Ju akoma besoni verjosnin komunist se Zogu ua hoqi gjilperat pushkeve qe te mos luftoheshin Italianet???. E cfar bisede mund te bej une me ty/
    Men

    Mendo kur Paskal Milo ka pranuar se Zogu ne te vertet ka qen burre shteti sepse pranoj ose i kerkonte perendimit te njihte qeverine e enverit vetem e vetem qe te njiheshte si shtet mos te rrezikonte marrjen nga serbet apo greket. Une do te tregoja edhe dicka tejter ty, qe e di me siguri matematike qe ti nuk e di. Nje zyrtar i lart i zogut eshte torturuar nga Greket per te firmosur futjen e ushtrise greke ne shqiperi gjoja per te cliruar ate nga komunizmi, me synimin e vetem qe te merrnin 'Vorio Epirin'. Fjalet e tij ishin " Me mire nje shqiperi komunsite dhe e plot sesa 'demokratike' dhe pa pjesen e jugut"

    Nese Shqiperia ka patur ndo nje here politikan i zoti ka qen Ahmet Zogu. Te ishte Fanoli, me gjith gjenialitetin e tij, sa gjysma e politikanit qe ishte Zogu do t'ja kishte marr Zogut pushtetin nje here e mire. Prandaj mos fol per gjera qe ti nuk di, ne me te shumten vjen ketu e na flet me fjalet e tjereve. Ka njerez ketu qe njohin shume mire se cfar dhe kush ka qen Zogu ne te vertet. Ti nuk je nji nga ata.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Maqellarjot : 12-11-2013 më 19:35
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin

    Mendo kur Paskal Milo ka pranuar se Zogu ne te vertet ka qen burre shteti sepse pranoj ose i kerkonte perendimit te njihte qeverine e enverit vetem e vetem qe te njiheshte si shtet mos te rrezikonte marrjen nga serbet apo greket. Une do te tregoja edhe dicka tejter ty, qe e di me siguri matematike qe ti nuk e di. Nje zyrtar i lart i zogut eshte torturuar nga Greket per te firmosur futjen e ushtrise greke ne shqiperi gjoja per te cliruar ate nga komunizmi, me synimin e vetem qe te merrnin 'Vorio Epirin'. Fjalet e tij ishin " Me mire nje shqiperi komunsite dhe e plot sesa 'demokratike' dhe pa pjesen e jugut"

    Prandaj mos fol per gjera qe ti nuk di, ne me te shumten vjen ketu e na flet me fjalet e tjereve. Ka njerez ketu qe njohin shume mire se cfar dhe kush ka qen Zogu ne te vertet. Ti nuk je nji nga ata.
    nuk e besoj kete per zogun.
    si e cuditshme largimi i tij ne greqi, dhe qe andej ne france.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
    Anëtarësuar
    04-04-2010
    Postime
    794

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Do ta kisha then se ku hy...por per hire te miqeve dhe shokeve te forumit nuk dua ta prish gojen per te then ty ate qe meriton. Une nuk hy ne debate me njerez si ti, e kam bere kete gabim ne fillim, dhe kam pare se eshte energji e harxhuar kot. Po ku di ti se Cka ber Zogu...mer. Ti flet sikur ke dal ketu me materialin e historise se shkolles se se meshme 'Vasil Shanto'. Hik ere andej mos ler nam. Eshte pak si vone per ti hypur trenit te 'rrevolucjonin shoqeror' qe u be 70 me par. Nuk e shikon se cfar i beri Shqiperise ky 'rrevolucjon' me sa duket ty te paska len treni tek ura ty.

    Pse thua qe nuk luftoj asnjeri kur hiku Zogu. Kjo eshte genjeshter. Abaz Kupi i cili ishte me legalitetin luftoj Italianet, por ju nuk keni si ta dini kete sepse ua gjizen ne tru komunsitet versionin e historise qe shkruajten ata se ai qe beri luften ishte Mujo Ulqinaku. Ju akoma besoni verjosnin komunist se Zogu ua hoqi gjilperat pushkeve qe te mos luftoheshin Italianet???. E cfar bisede mund te bej une me ty/
    Men

    Mendo kur Paskal Milo ka pranuar se Zogu ne te vertet ka qen burre shteti sepse pranoj ose i kerkonte perendimit te njihte qeverine e enverit vetem e vetem qe te njiheshte si shtet mos te rrezikonte marrjen nga serbet apo greket. Une do te tregoja edhe dicka tejter ty, qe e di me siguri matematike qe ti nuk e di. Nje zyrtar i lart i zogut eshte torturuar nga Greket per te firmosur futjen e ushtrise greke ne shqiperi gjoja per te cliruar ate nga komunizmi, me synimin e vetem qe te merrnin 'Vorio Epirin'. Fjalet e tij ishin " Me mire nje shqiperi komunsite dhe e plot sesa 'demokratike' dhe pa pjesen e jugut"
    Ore ne dac bej debat ne dac mos bej ti,por ato fjale i merritoje dhe vazhdon ti merritosh akoma te pjesa e pare e shkrimit ok,se keshtu eshte kur hyn me terselleme dhe fillon ters,dhe per sqarim NUK ME INTERESON FARE kjo ceshtje,por duke pare qe disa duan te shesin te bardhen per te zeze,sikur nuk shko,nejse te shkuara te harruara.
    Per sa i perket Zogut dhe cfare ka bere ai dhe kush eshte familja e tij dihet,por nuk do te thote qe Ahmet Zogu te vije nga familje e shquar te jete dhe ai PINJOLL i asaj dere dhe aq me keq te marre meritat e asaj dere.
    Ketu fillohen e ngaterrohen Konceptet,por kur TI dhe ndokush TJETER ti stjudioje me mire keto gjera e ta flase pa terrsellema,po me fakte,do dale qe Zogu nuk eshte ai qe thuhet ose na shitet.
    Nuk eshte e thene qe Molla te bjere gjithmone nen molle,nqs do mund te dergoj materiale ne email mbi figuren e Zogut pro dhe kundra.

    Dhe kyshkrim me poshte ose nje pjese e tij, nuk eshte nje si ata qe zune ata greket e poshter,i shkulen thonjte dhe ai si burrat leshoi nje pickame.dhe pasta i tha qe...dhe ai tha qe..se pastaj do ti thoshte se...po keshtu eshte kur nuk lexon ate cka shkruajne te tjeret !!!

    ...Autobiografia në vetë të tretë Ahmet Zogu (1895-1961), i cili mbretëroi mbi Shqipërinë nga viti 1928 deri në 1939, nuk na ka lënë ndonjë dokument të shkuar, në formën e kujtimeve. I arsimuar në Stamboll, njohës shumë i mirë i disa gjuhëve të huaja, thuhet se ai nuk ishte shumë i zoti të shkruante shqip. Ndonjë prej njerëzve që i kishte ndenjur pranë, e konsideronte atë të pakulturë. Ndër të paktat gjëra që janë mbetur të shkruara nga Zogu është edhe një dokument 30-faqësh, në formën e një autobiografie. Ajo është shkruar në anglisht, në vitin 1933 nga Herman Bernstein (1876-1935), ambasadori amerikan në Tiranë, i cili e quan këtë “Historia e jetës së sundimtarit shqiptar, treguar nga vetë ai në vetën e tretë”. Sipas përkthyesit dhe albanologut Robert Elsie, historia, ashtu si edhe mund të pritet është lajkatuese, dhe nuk është një punë e një përpikërie të lartë historike. Megjithatë, është një këndvështrim se si Mbreti Zog e shihte veten, historinë dhe zhvillimin e vendit të tij. Kjo histori i është treguar ish-ambasadorit amerikan në Shqipëri, Herman Bernstein, si përgjigje të një numri pyetjesh që ky i fundit i drejtonte ushtarakut, liderit revolucionar, ish-ministrit të Brendshëm, ish-kryeministrit dhe në fund Mbretit, të një prej vendeve më të “nxehta” në rajonin e Ballkanit.
    Tung.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Alti Elezi : 12-11-2013 më 19:55

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2011
    Postime
    239

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Do ta kisha then se ku hy...por per hire te miqeve dhe shokeve te forumit nuk dua ta prish gojen per te then ty ate qe meriton. Une nuk hy ne debate me njerez si ti, e kam bere kete gabim ne fillim, dhe kam pare se eshte energji e harxhuar kot. Po ku di ti se Cka ber Zogu...mer. Ti flet sikur ke dal ketu me materialin e historise se shkolles se se meshme 'Vasil Shanto'. Hik ere andej mos ler nam. Eshte pak si vone per ti hypur trenit te 'rrevolucjonin shoqeror' qe u be 70 me par. Nuk e shikon se cfar i beri Shqiperise ky 'rrevolucjon' me sa duket ty te paska len treni tek ura ty. Hikja e Zogut ishte nje akt jo i pelqyeshem por ishte e natyrshme qe Monarket e asaj kohe shkonin ne 'exile' per tu rigrupuar dhe ta merrnin prap shtetin. Por ja qe Anglezet kishin plan tjeter per shqiperine. Te vertetat marrin kohe por dalin nje dite ne shesh.

    Pse thua qe nuk luftoj asnjeri kur hiku Zogu. Kjo eshte genjeshter. Abaz Kupi i cili ishte me legalitetin luftoj Italianet, por ju nuk keni si ta dini kete sepse ua gjizen ne tru komunsitet versionin e historise qe shkruajten ata se ai qe beri luften ishte Mujo Ulqinaku. Ju akoma besoni verjosnin komunist se Zogu ua hoqi gjilperat pushkeve qe te mos luftoheshin Italianet???. E cfar bisede mund te bej une me ty/
    Men

    Mendo kur Paskal Milo ka pranuar se Zogu ne te vertet ka qen burre shteti sepse pranoj ose i kerkonte perendimit te njihte qeverine e enverit vetem e vetem qe te njiheshte si shtet mos te rrezikonte marrjen nga serbet apo greket. Une do te tregoja edhe dicka tejter ty, qe e di me siguri matematike qe ti nuk e di. Nje zyrtar i lart i zogut eshte torturuar nga Greket per te firmosur futjen e ushtrise greke ne shqiperi gjoja per te cliruar ate nga komunizmi, me synimin e vetem qe te merrnin 'Vorio Epirin'. Fjalet e tij ishin " Me mire nje shqiperi komunsite dhe e plot sesa 'demokratike' dhe pa pjesen e jugut"

    Nese Shqiperia ka patur ndo nje here politikan i zoti ka qen Ahmet Zogu. Te ishte Fanoli, me gjith gjenialitetin e tij, sa gjysma e politikanit qe ishte Zogu do t'ja kishte marr Zogut pushtetin nje here e mire. Prandaj mos fol per gjera qe ti nuk di, ne me te shumten vjen ketu e na flet me fjalet e tjereve. Ka njerez ketu qe njohin shume mire se cfar dhe kush ka qen Zogu ne te vertet. Ti nuk je nji nga ata.
    Rezistenca Shqiptare ndaj sulmit Italian ne ate kohe ishte qesharake. Shteti dhe Ushtria shqiptare u dorezuan brenda disa diteve qe te mos themi brenda disa oreve. Prandaj mos ja futim kot kur flasim per luften kunder Italianeve. Nqs qeveria e asaj kohe ishte serioze dhe pak patriotike, do refuzonte fillimisht hyrjen e ushtrise italiane fashiste ne territorin shqiptar dhe menjehere do i jepte urdher ushtrise dhe do i bente thirje gjith Shqiptareve qe ishin ne moshe te duhur, te ngriheshin dhe te mbronin atdheun, gje qe nuk u be. Pike !

  7. #27
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga TilVolioR Lexo Postimin
    Rezistenca Shqiptare ndaj sulmit Italian ne ate kohe ishte qesharake. Shteti dhe Ushtria shqiptare u dorezuan brenda disa diteve qe te mos themi brenda disa oreve. Prandaj mos ja futim kot kur flasim per luften kunder Italianeve. Nqs qeveria e asaj kohe ishte serioze dhe pak patriotike, do refuzonte fillimisht hyrjen e ushtrise italiane fashiste ne territorin shqiptar dhe menjehere do i jepte urdher ushtrise dhe do i bente thirje gjith Shqiptareve qe ishin ne moshe te duhur, te ngriheshin dhe te mbronin atdheun, gje qe nuk u be. Pike !
    Po si ore paska qen qesharake? Kurse persa i perket thirrjes se gjithe atyre qe ishin ne moshe per te marre pushke eshte naivitet, sepse nuk mund te vesh dike qe nuk ka mbajtur pushke asnje here e jo me te dije te qelloj me te, kundra ushtrise se nje perandorie ashtu sic ishte edhe Italia ne ate kohe. Ajo qe po mundoheshte te arriheshte ne ate kohe ishte shmangja e luftes sepse ne rastin e luftes shqiperia nuk kishte asnje shanc per ti shpetuar masakres. Nuk behet populli kurban ne kete menyre. Megjithate ushtria e shqierise ne ate kohe me ne krye Abaz Kupin i shpalli lufte Italise ne emer te mbreterise, dhe me kete akt politikisht u bashkuan me aletatet e asaj kohe. Problemi qendron se 'ne' nuk kemi patur aleat asnej here, ata qe ne na jane paraqitur si aleate ishin po ata qe ndan shqiperine. Flisni me idealizma per nje kohe te shkuar qe shumica njerezve sote jo qe nuk kan te dhena te sakta por edhe sikur te kishin do ta kishin shume te veshtire per te kuptuar situaten dhe konjekturat e shqiperise ne ate kohe. Duhet te kuptoni nje here e mire se 'ne' nuk kemi patur mbeshtetes asnje here, jo vetem kaq por kan luajtur nje rrol te demshem per Shqiperine.

    Shikoni kete video me posht. Eshte interesante...sidomos per ata qe jan mesuar vetem me versjonin e Partise.

    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  8. #28
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Ja edhe nje burim tjeter...

    "Pushtimi

    The original Italian plans for the invasion called for up to 50,000 men supported by 137 naval units and 400 airplanes. Ultimately the invasion force grew to 100,000 men supported by 600 airplanes.[9] On April 7 Mussolini's troops, led by General Alfredo Guzzoni, invaded Albania, attacking all Albanian ports simultaneously. There were 65 units in Saranda, 40 at Vlorë, 38 in Durrës, 28 at Shëngjin and 8 more at Bishti i Pallës.
    On the other side the regular Albanian army had 15,000 poorly equipped troops who had been instructed by Italian officers. King Zog's plan was to mount a resistance in the mountains, leaving the ports and main cities undefended, but Italian agents placed in Albania as military instructors sabotaged this plan. The Albanians discovered that artillery pieces had been disabled and there was no ammunition. As a consequence, the main resistance was offered by gendarmes and small groups of patriots.
    In Durrës, a force of only 360 Albanians, mostly gendarmes and townspeople, led by Abaz Kupi, the commander of the gendarmerie in Durrës, and Mujo Ulqinaku, a marine official, tried to halt the Italian advance.[9] Armed with small arms and three machine guns, they succeeded in keeping the Italians at bay for several hours until a large number of small tanks disembarked from the Italian ships. After that, resistance diminished and within five hours Italy had captured the city.[10]"

    Une nuk i di keto gjera nga keto burime, i kam ditur me perpara por po ua bie juve ketu si burime asnjanese!

    Ajo pjesa e gjyrosur me te zeze u perdor si propagand gjate komunizmit per te diskretituar Zogun dhe gjith kabinetin e tij, dhe komunistet shkruajten qe Zogu ju hoqi gjylperat pushkeve per ta ber pushtimin Italian me te lehte. Keto mesoheshin ne historine e klases 8 ne shqiperi. Dhe shoh qe ketu shumica pra ata qe kundershtojn perdorin materjal historik te marr nga librat shkollore te kohes se komunizmit te nivelit 8 vjecar.

    Kyrse ata ne emisjonin Opinion qe kundershtojn disa fakte historike jane klyshat e komunisteve. Mbrojn tezen e baballareve te tyre. Tani besoni cfar te doni. Une ju prura dy burime qe tregojn nje ane tjeter te asaj qe potrajtohet ketu ne kete tem. Une nuk dua te permend Emra dhe te hy shume thell per disa arsye personale por mund t'ju jap me teper informacjon. Por shikoj qe eshte e kot, sepse flisni me nje bindje per gjera qe i keni mesuar ne librat e diktatures dhe i trajtoni sikur keto te ishin fakte absolute. Une te pakten i kam degjaur keto gjera qe kur isha femije nga familja e Abaz Kupit dhe shumica e Nacionalistave qe u persekutuan nga komunistet per faktin se ishin Nacionalista dhe u munduan te bejn cmos te shpetonin shqiperine nga greqia dhe serbia.

    Lexova me lart se Zogu ishte ai qe i dha bursen enverit per te studjuar ne France. Eshte shume e vertet por ka edhe dicka tjeter kjo ngarje qe shume nga ju nuk e dini.

    Zogu ia nderpreu bursen enverit sepse sic eshte marr vesh tani ai ishte zagar rrugesh dhe po harxhonin kohe dhe leke kot me te. Ministri e asaj kohe Mirash Ivanaj i terheq bursen enverit dhe me vone enveri e burgosi dhe e la te vdiste ne burge. Keshtu qe enveri mbi shpirtin e lige dhe mendjen e nje kriminile te lindur kishte edhe inate personale me Zogun, prandaj ja prishi imazhin akoma me shume.

    p.s pjesa me te kuqe me lart tregon se rezistenca e ushtrise shqipetare ate dite nuk ka qen qesharake aspak, biles ka qen njer rezistence teper e ashper. Plani i Italianeve qe per te prure 50,000 ushtare dhe sic shihet qart ne burimin me lart del se prune dyfishin e ushtareve dhe te avjoneve, perse kjo per te pushtuar nje vend aq te vogel sac ishte Shqiperia me nje force ushtarake prej 15,000 ushtare? Nuk eshte e llogjikshme kjo. Vini pak trurin ne pune.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Maqellarjot : 13-11-2013 më 14:28
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Do ta kisha then se ku hy...por per hire te miqeve dhe shokeve te forumit nuk dua ta prish gojen per te then ty ate qe meriton. Une nuk hy ne debate me njerez si ti, e kam bere kete gabim ne fillim, dhe kam pare se eshte energji e harxhuar kot. Po ku di ti se Cka ber Zogu...mer. Ti flet sikur ke dal ketu me materialin e historise se shkolles se se meshme 'Vasil Shanto'. Hik ere andej mos ler nam. Eshte pak si vone per ti hypur trenit te 'rrevolucjonin shoqeror' qe u be 70 me par. Nuk e shikon se cfar i beri Shqiperise ky 'rrevolucjon' me sa duket ty te paska len treni tek ura ty. Hikja e Zogut ishte nje akt jo i pelqyeshem por ishte e natyrshme qe Monarket e asaj kohe shkonin ne 'exile' per tu rigrupuar dhe ta merrnin prap shtetin. Por ja qe Anglezet kishin plan tjeter per shqiperine. Te vertetat marrin kohe por dalin nje dite ne shesh.

    Pse thua qe nuk luftoj asnjeri kur hiku Zogu. Kjo eshte genjeshter. Abaz Kupi i cili ishte me legalitetin luftoj Italianet, por ju nuk keni si ta dini kete sepse ua gjizen ne tru komunsitet versionin e historise qe shkruajten ata se ai qe beri luften ishte Mujo Ulqinaku. Ju akoma besoni verjosnin komunist se Zogu ua hoqi gjilperat pushkeve qe te mos luftoheshin Italianet???. E cfar bisede mund te bej une me ty/
    Men

    Mendo kur Paskal Milo ka pranuar se Zogu ne te vertet ka qen burre shteti sepse pranoj ose i kerkonte perendimit te njihte qeverine e enverit vetem e vetem qe te njiheshte si shtet mos te rrezikonte marrjen nga serbet apo greket. Une do te tregoja edhe dicka tejter ty, qe e di me siguri matematike qe ti nuk e di. Nje zyrtar i lart i zogut eshte torturuar nga Greket per te firmosur futjen e ushtrise greke ne shqiperi gjoja per te cliruar ate nga komunizmi, me synimin e vetem qe te merrnin 'Vorio Epirin'. Fjalet e tij ishin " Me mire nje shqiperi komunsite dhe e plot sesa 'demokratike' dhe pa pjesen e jugut"

    Nese Shqiperia ka patur ndo nje here politikan i zoti ka qen Ahmet Zogu. Te ishte Fanoli, me gjith gjenialitetin e tij, sa gjysma e politikanit qe ishte Zogu do t'ja kishte marr Zogut pushtetin nje here e mire. Prandaj mos fol per gjera qe ti nuk di, ne me te shumten vjen ketu e na flet me fjalet e tjereve. Ka njerez ketu qe njohin shume mire se cfar dhe kush ka qen Zogu ne te vertet. Ti nuk je nji nga ata.
    o maqellara laraska vertet fluturoi ne mergim jo ne ezil, ashtu si bene edhe monark te tjere, ata moren me vete edhe qeverit e tyre dhe u vendosen ne angli ku kryenin funksionet e nje qeverie ne ezil, prandaj edhe u mbeshteten ne keto qeveri sepse ishin akoma te mbeshtetura nga populli i tyre, ky i yni fluturoi vetem me thesarin
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Ja edhe nje burim tjeter...

    "Pushtimi

    The original Italian plans for the invasion called for up to 50,000 men supported by 137 naval units and 400 airplanes. Ultimately the invasion force grew to 100,000 men supported by 600 airplanes.[9] On April 7 Mussolini's troops, led by General Alfredo Guzzoni, invaded Albania, attacking all Albanian ports simultaneously. There were 65 units in Saranda, 40 at Vlorë, 38 in Durrës, 28 at Shëngjin and 8 more at Bishti i Pallës.
    On the other side the regular Albanian army had 15,000 poorly equipped troops who had been instructed by Italian officers. King Zog's plan was to mount a resistance in the mountains, leaving the ports and main cities undefended, but Italian agents placed in Albania as military instructors sabotaged this plan. The Albanians discovered that artillery pieces had been disabled and there was no ammunition. As a consequence, the main resistance was offered by gendarmes and small groups of patriots.
    In Durrës, a force of only 360 Albanians, mostly gendarmes and townspeople, led by Abaz Kupi, the commander of the gendarmerie in Durrës, and Mujo Ulqinaku, a marine official, tried to halt the Italian advance.[9] Armed with small arms and three machine guns, they succeeded in keeping the Italians at bay for several hours until a large number of small tanks disembarked from the Italian ships. After that, resistance diminished and within five hours Italy had captured the city.[10]"

    Une nuk i di keto gjera nga keto burime, i kam ditur me perpara por po ua bie juve ketu si burime asnjanese!

    Ajo pjesa e gjyrosur me te zeze u perdor si propagand gjate komunizmit per te diskretituar Zogun dhe gjith kabinetin e tij, dhe komunistet shkruajten qe Zogu ju hoqi gjylperat pushkeve per ta ber pushtimin Italian me te lehte. Keto mesoheshin ne historine e klases 8 ne shqiperi. Dhe shoh qe ketu shumica pra ata qe kundershtojn perdorin materjal historik te marr nga librat shkollore te kohes se komunizmit te nivelit 8 vjecar.

    Kyrse ata ne emisjonin Opinion qe kundershtojn disa fakte historike jane klyshat e komunisteve. Mbrojn tezen e baballareve te tyre. Tani besoni cfar te doni. Une ju prura dy burime qe tregojn nje ane tjeter te asaj qe potrajtohet ketu ne kete tem. Une nuk dua te permend Emra dhe te hy shume thell per disa arsye personale por mund t'ju jap shume me te per informacjon.

    Lexova me lart se Zogu ishte ai qe i dha bursen enverit per te studjuar ne France. Eshte shume e vertet por ka edhe dicka tjeter kjo ngarje qe shume nga ju nuk e dini.

    Zogu ia nderpreu bursen enverit sepse sic eshte marr vesh tani ai ishte zagar rrugesh dhe po harxhonin kohe dhe leke kot me te. Ministri e asaj kohe Mirash Ivanaj i terheq bursen enverit dhe me vone enveri e burgosi dhe e la te vdiste ne burge. Keshtu qe enveri mbi shpirtin e lige dhe mendjen e nje kriminile te lindur kishte edhe inate personale me Zogun, prandaj ja prishi imazhin akoma me shume.

    p.s pjesa me te kuqe me lart tregon se rezistenca e ushtrise shqipetare ate dite nuk ka qen qesharake aspak, biles ka qen njer rezistence teper e ashper. Plani i Italianeve qe per te prure 50.000 ushtare dhe sic shihet qart ne burimin me lart del se prune dyfishin e ushtareve dhe te avjoneve, perse kjo per te pushtuar nje vend aq te vogel sac ishte Shqiperia me nje force ushtarake prej 15,000 ushtare? Nuk eshte e llogjikshme kjo. Vini pak trurin ne pune.
    po mire o maqellara po bursen saliut kush ja dha?
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  11. #31
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    o maqellara laraska vertet fluturoi ne mergim jo ne ezil, ashtu si bene edhe monark te tjere, ata moren me vete edhe qeverit e tyre dhe u vendosen ne angli ku kryenin funksionet e nje qeverie ne ezil, prandaj edhe u mbeshteten ne keto qeveri sepse ishin akoma te mbeshtetura nga populli i tyre, ky i yni fluturoi vetem me thesarin
    Cilat ishin ato monark nga vendet qe me vone u njohen si "blloku lindor"qe shkuan ne azil dhe u perkrahen nga populli? Te gjitha vendet ish-komuniste perdoren te njejten propagande qe perdori enveri. I ben te gjithe tradhetar. Ishin te udhezuar nga baba stalini. Por cfar floriri ka marr? Nga e dini ju kete gje? Kush ka vertetuar kete gje? Une 'njoh' dike qe e percolli Zogun deri ne greqi dhe pastaj u kthye dhe nuk ka fol kurre per pasuri me shume se ajo personalja. Mos harroni se ai ishte Mbret. Ka patur pasuri personale, bizhuteri, flori e argjend te cilat ishin normale per nje monark.

    Marrja e floririt ka aq kuptim sac ka edhe heqja e gjylperave te pushkeve nga Zogu. Mendoj se ka ardhur koha per te ven pak mendjen ne pune. Me c'far lekesh kujtoni ju u ndertua diktatura e hoxhes. Pastaj me cfar mori ai 'gjithe keto' florinj me karvane mushkesh sepse ketu po flitet per nje sasi ari qe ishte e pamundur te transportohej me makinat e asaj kohe. Sidomos kur ai u percoll nga me shume se disa veta.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Maqellarjot : 13-11-2013 më 15:04
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Maqellarjot për postimin:

    DYDRINAS (13-11-2013)

  13. #32

    Për: Tentohet të rëzohet busti i Ahmet Zogut

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Cilat ishin ato monark nga vendet qe me vone u njohen si "blloku lindor"qe shkuan ne azil dhe u perkrahen nga populli? Te gjitha vendet ish-komuniste perdoren te njejten propagande qe perdori enveri. I ben te gjithe tradhetar. Ishin te udhezuar nga baba stalini. Por cfar floriri ka marr? Nga e dini ju kete gje? Kush ka vertetuar kete gje? Une 'njoh' dike qe e percolli Zogun deri ne greqi dhe pastaj u kthye dhe nuk ka fol kurre per pasuri me shume se ajo personalja. Mos harroni se ai ishte Mbret. Ka patur pasuri personale, bizhuteri, flori e argjend te cilat ishin normale per nje monark.

    Marrja e floririt ka aq kuptim sac ka edhe heqja e gjylperave te pushkeve nga Zogu. Mendoj se ka ardhur koha per te ven pak mendjen ne pune. Me c'far lekesh kujtoni ju u ndertua diktatura e hoxhes. Pastaj me cfar mori ai 'gjithe keto' florinj me karvane mushkesh sepse ketu po flitet per nje sasi ari qe ishte e pamundur te transportohej me makinat e asaj kohe. Sidomos kur ai u percoll nga me shume se disa veta.
    Maqellara!

    Me vjen mire qe je rikthyer ne forum dhe uroj qe te vazhdosh te komentosh rregullisht.

  14. #33
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Maqellara!

    Me vjen mire qe je rikthyer ne forum dhe uroj qe te vazhdosh te komentosh rregullisht.
    Pershendetje...dhe mire se te gjeta

    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    po mire o maqellara po bursen saliut kush ja dha?
    Une rrefuzoj te permend emrin e Zgout, sado qe ai kishte te metat e veta, ne nje fjali me mbeturinat e sistemit komunist qe u munduan me te gjitha forcat per te bindur popullin se ishin demokrat.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 13-11-2013 më 21:37
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •