Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 82
  1. #21
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Nganjehere marr ilaqe pse
    e kuptova se i merr ilaqet vend e pa vend..ja cka te bejne ilaqet kur nuk merren seriozit..ja fut rroma per toma sa behesh bajat ne forum..

    kujdes djale me ilaqet ..merri tamam si ti ka rekomanduar doktori sepse ndryshe ne vend qe te te bejne mire shkaktojne efekte anesore dhe te bejne edhe me budalla se cje..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  2. #22
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Ruaje ti fene se po t'i merr hyrijat e tua Erdogani e do te mbetesh pa to pastaj,

  3. #23
    ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    Made in Lugina!
    Postime
    1,030

    Talking Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Vetem kur ta shohim neser ne TV Erduuuugani bashke me Hushi-minin edhe Hatifeten, tek aeroporti duke e kenduar e vallezuar nen tingujt e kenges lem, lem leeeeeeej



    ane, a po vjen neser se garant bakllave e dönera kemi me u çkepe duke ngrene, ndoshta edhe ndonje kuti lllakuma e sjelle Hartuuukani prej Stamooolli.

    vone i ka drejtuar letren e hapur, por mire eshte te dale neser ajo edhe ta kendoj kengen e Poçarit edhe ne fund... edhe tu drejtohet me u ..... annaaaane ty hushi-min, Hartukann edhe löööpees me emrin hatu-fete !
    ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

  4. #24
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Prej ditësh këtu është proklamuar vizita juaj, me rastin e inaugurimit të Aeroportit të Prishtinës, ku firma e cila e ka marrë këtë aset është turke dhe ka qëlluar që pronari i saj të jetë edhe dhëndri juaj. Gjëra që ndodhin në politikë, por unë do ta lë me kaq këtë çështje pasi nuk është objekt i kësaj letre të hapur.
    Kjo leter sqaron shume gjera per ata qe nuk e kan koken zbrazet. Mafja fsheht mbrapa fese.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Pirate of Love Lexo Postimin
    Vetem kur ta shohim neser ne TV Erduuuugani bashke me Hushi-minin edhe Hatifeten, tek aeroporti duke e kenduar e vallezuar nen tingujt e kenges lem, lem leeeeeeej



    ane, a po vjen neser se garant bakllave e dönera kemi me u çkepe duke ngrene, ndoshta edhe ndonje kuti lllakuma e sjelle Hartuuukani prej Stamooolli.

    vone i ka drejtuar letren e hapur, por mire eshte te dale neser ajo edhe ta kendoj kengen e Poçarit edhe ne fund... edhe tu drejtohet me u ..... annaaaane ty hushi-min, Hartukann edhe löööpees me emrin hatu-fete !
    Kisha ardhe po se di a i pranojne qafirkat

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ane për postimin:

    iliria e para (23-10-2013)

  7. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Do ishte mire te mos genjeje ,shqiptaret u konvertuan ne mase ne shek.XVII...hajt tani shko falu ..eshte koha e ikindise
    Eshte me rendesi ta dijne te gjithe(ti e di kete) qe islami ne trojet shqiptare ka arrituar para ardhjes perandorise osmane, nepermjet mercenareve spanjoll. Pastaj ne vitin 1385 u konvertua ne islam nje principate e tere shqiptare. Deri ne vitin 1389(lufta e Kosoves) pothuajse gjysma e popullsise shqiptare u konvertuan ne fene Islame. Pas vitit 1389 e kendej u konvertuan edhe 80% e gjysmes se mbetur te pa konvertuar ne fene Islame. Per gjysmen e mbetur si te pa konvertuar ne fene islame, shkaktar i konvertimit u be ndryshimi i ligjit i p.o. nga Timar Sistemi, ne Vasal Sistemi, ku me kete ligjin e dyte, popullsia me perkatesi fetare myslimane ishte me e privilegjuar se sa popullsia tjeter me perkatesi fetare jo myslimane. Me vasal Sistemin myslimanet i kishin taksat me te vogla se jo myslimanet e gjera te tjera te ngjashme me keto. Vlen te permendet edhe nje gje, perandorise osmane nuk i konvente qe popullsia e cila ishte nen sundimin e saj te konvertohej ne islam, sepse keshtu shkaktonte humbje taksash, pasi qe myslimanet ngarkoheshin me taksa me te vogla se sa jo myslimanet.

    Ti anushe, mos u mundo t'ia humbesh fillin diskutimit se smundesh jo.. A mund t'a mohosh dot ti ate qe une e thashe me larte?! A mundesh te thuash se shqiptaret pakice te krishtere nuk jetuan SI ESHTE ME MIRE ne mes te "Helmit" (sic thote kjo Alma) tash e sa shekuj?! A mund te thuash ti se keta te krishtere shqiptare ne Kosove nuk u trajtuan mire nga popullsia shumice me "Helm" ne koke e ne shpirt?! Pergjigju te lutem..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gon! : 23-10-2013 më 06:00

  8. #27
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Pse NUHIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA nuke lexon Dhe pastaj te pyetet : Si mund te ndodhe kjo?
    O zog i vockel......une pyeta pra qarte:

    Eshte statement politik ???, apo
    Eshte statement satirik ???

    Qe ne te dy rastet ja ka fut pa senz e pa cak.....

    Clidhje ka ketu fakti mbi dhendrin e tije ???....ceshtje debati eshte dashur te behet kur eshet SHITUR aeroporti, jo tash (zakonisht shtete e perparuara ngrejn komissione perkatese per ti provuar parakushtet, ku ne kete rrast kemi gershetim interessesh private, nje forme karteli ose monopoli).....pastaj, a nuk ish ajo vetvetiu ne stamboll ???, pse shkoj atje, ti mbroj interessat e kosoves, apo te mahnitet nga bukuria e pallatit te sulltanit ???


    A nuk e sheh se eshte nje shkrim bulevardesk, egocentrik, polemizues......(tipik per te KENAQ nervin e formacionit "army of lovers"...........yeeees, jav tregove manjakeve alma....je NJISHE....keshtu "shkembinje" i nevojiten kosoves....

    Pse mos te kerkoje erdogani nga kosova LLOJ LLOJ meselesh ???......... e din si u bene Sakato-stanet me emrat "bugari" e "romani" anetare te BE-se ???.....duke ja SHIT NATO-s hapesiren ajrore gjat fushates kunder serbise 1999......bota eshte nje TREG i madh....dhe ne TREG, tregetohet....

    Se ne shqiptaret nuk ja kemi haberin poltikes eshte mesele tjeter......neve mendojme se "nga gjynahi" se na ka myt serbi, do te na ndihmoje dynjaja......prit magare se do te mbin barre....

    Pse nuk investon perendimi ne kosove ???.........ne mungese te SIGURISE LIGJORE.........pse investon pikerisht turqia ???..........mbi vetedijen te sigurise ne muslimant......nje AVANTAZH ekonomik MARAMENDES......

    tungi
    albanish by nature

  9. #28
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Kjo leter sqaron shume gjera per ata qe nuk e kan koken zbrazet. Mafja fsheht mbrapa fese.
    Absolut...............absolut..........per ata qe nuk e kane koken zbrazet.........pyetja eshte, ME CKA E KANE TE MBUSHUR ????


    mrekulli
    albanish by nature

  10. #29

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Eshte me rendesi ta dijne te gjithe(ti e di kete) qe islami ne trojet shqiptare ka arrituar para ardhjes perandorise osmane, nepermjet mercenareve spanjoll. Pastaj ne vitin 1385 u konvertua ne islam nje principate e tere shqiptare. Deri ne vitin 1389(lufta e Kosoves) pothuajse gjysma e popullsise shqiptare u konvertuan ne fene Islame. Pas vitit 1389 e kendej u konvertuan edhe 80% e gjysmes se mbetur te pa konvertuar ne fene Islame. Per gjysmen e mbetur si te pa konvertuar ne fene islame, shkaktar i konvertimit u be ndryshimi i ligjit i p.o. nga Timar Sistemi, ne Vasal Sistemi, ku me kete ligjin e dyte, popullsia me perkatesi fetare myslimane ishte me e privilegjuar se sa popullsia tjeter me perkatesi fetare jo myslimane. Me vasal Sistemin myslimanet i kishin taksat me te vogla se jo myslimanet e gjera te tjera te ngjashme me keto. Vlen te permendet edhe nje gje, perandorise osmane nuk i konvente qe popullsia e cila ishte nen sundimin e saj te konvertohej ne islam, sepse keshtu shkaktonte humbje taksash, pasi qe myslimanet ngarkoheshin me taksa me te vogla se sa jo myslimanet.
    Ore po kaq fare jeni ju sa te shkruani ekstremitete te tilla? A keni tru ne koke apo skeni mer? A keni sens llogjike apo ja u kane mbushur kokat me kopertinen e kuranit dhe recitoni si papagaj ore e cast. Po jane pafund faqet ne forum qe tregojne me detaje e argumenta se si ndodhi konvertimi masiv. Tani na dilka qe perandorise nuk i interesonte konvertimi se humbte taksat dhe populli shqiptar u konvertua nga dashuria e madhe per islamin. Islami eshte kancer qe na ra ne koke per fatin e keq dhe eshte perhapur me dhune, me gjak, me intriga e mashtrime. Ishte e vetmja menyre qe mund te perhapej masivisht ne rradhet e shqiptareve. Si nuk u lodhet duke perrallisur pa fund te njejten histori. A me tere mend kujtoni se duke e thene ore e cast po i beni te tjeret te besojne se ajo qe thoni eshte e verteta?

  11. #30
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Po jane pafund faqet ne forum qe tregojne me detaje e argumenta se si ndodhi konvertimi masiv.

    Islami eshte kancer qe na ra ne koke per fatin e keq dhe eshte perhapur me dhune, me gjak, me intriga e mashtrime.
    Ma verteto kete me fakte dhe argumente, ketu te lutem.. ne kete teme.. a mundesh?

    Ore po kaq fare jeni ju sa te shkruani ekstremitete te tilla? A keni tru ne koke apo skeni mer? A keni sens llogjike apo ja u kane mbushur kokat me kopertinen e kuranit dhe recitoni si papagaj ore e cast.
    Perse nuk ia ben keto pyetje vetes tende si fillim, e me pas "ndoshta" te mbetet hapsire t'iu drejtohesh edhe te tjereve? Po ju, a u lodhet me propagandat e juaja antishqiptare(kujto; shqiptaret jane shumice myslimane) qe i perserisni ore cast si papagalla?!

  12. #31

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Shqiptaria ska asgje te perbashket me muslimanizmin. Je ti dhe ca rushkulur si puna jote qe mundoheni te beni paralelizma te tilla. Shumica e shqiptareve nuk jane muslimane. Shumica e shqiptareve nuk jane fetare fare. Une musliman apo te krishter quaj dike qe praktikon besimin e tij, shkon ne kishe apo xhami, falet, kryen rregullisht ritualet. 99 % e shqiptareve as qe e gerricin per fene. Pine alkol si dreqi, luajne kumar, bejne dobiclleqe nga mengjesi ne darke etj. Ca dreq muslimanesh apo te krishteresh jane keta? Sa per numer thua ti? Sa per te thene qe ja kaq perqind i perkasin fese muslimane (sepse kane nje Ferit apo Xhemile, nje Mehmet apo Sanije ne familje) dhe urra se ja u futem te tjereve, jemi shumice? Kaq naive te jeni ju?

    Sa per pjesen me te kuqe, lexo nenforumin e Historise. Aty i ke. Nese ste pelqen te lexosh mos prit nga une te te jap temat apo shkrimet se ku ndodhen. Lodhe koken te lexosh me shume se faqet e kuranit se mbase meson dicka.

  13. #32
    ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    Made in Lugina!
    Postime
    1,030

    Talking Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Kisha ardhe po se di a i pranojne qafirkat
    Jo be çfare ? po ti s`mund te jesh me qafirke se Hushi-mini, Edvini edh Hartu-kani
    ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

  14. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Eshte me rendesi ta dijne te gjithe(ti e di kete) qe islami ne trojet shqiptare ka arrituar para ardhjes perandorise osmane, nepermjet mercenareve spanjoll. Pastaj ne vitin 1385 u konvertua ne islam nje principate e tere shqiptare. Deri ne vitin 1389(lufta e Kosoves) pothuajse gjysma e popullsise shqiptare u konvertuan ne fene Islame. Pas vitit 1389 e kendej u konvertuan edhe 80% e gjysmes se mbetur te pa konvertuar ne fene Islame. Per gjysmen e mbetur si te pa konvertuar ne fene islame, shkaktar i konvertimit u be ndryshimi i ligjit i p.o. nga Timar Sistemi, ne Vasal Sistemi, ku me kete ligjin e dyte, popullsia me perkatesi fetare myslimane ishte me e privilegjuar se sa popullsia tjeter me perkatesi fetare jo myslimane. Me vasal Sistemin myslimanet i kishin taksat me te vogla se jo myslimanet e gjera te tjera te ngjashme me keto. Vlen te permendet edhe nje gje, perandorise osmane nuk i konvente qe popullsia e cila ishte nen sundimin e saj te konvertohej ne islam, sepse keshtu shkaktonte humbje taksash, pasi qe myslimanet ngarkoheshin me taksa me te vogla se sa jo myslimanet.

    Ti anushe, mos u mundo t'ia humbesh fillin diskutimit se smundesh jo.. A mund t'a mohosh dot ti ate qe une e thashe me larte?! A mundesh te thuash se shqiptaret pakice te krishtere nuk jetuan SI ESHTE ME MIRE ne mes te "Helmit" (sic thote kjo Alma) tash e sa shekuj?! A mund te thuash ti se keta te krishtere shqiptare ne Kosove nuk u trajtuan mire nga popullsia shumice me "Helm" ne koke e ne shpirt?! Pergjigju te lutem..

    Sapo shkoi nje klient ,rreth 67 -68 vjec ,pa asnje dite shkolle por njeri qe i kupton gjerat (keshtu e pershkruante veten),ndonese nuk dinte shkrim e lexim kishte lexuar kuranin ,kishte antipati per "mjekerroshat" ,ishte haxhi dhe penzioner i Zvicrres .Filloi te fliste per komb e fe si "njohes " i mire qe ishte(ligjerata te mesuara ne xhami) ,ne shqiptaret kishim preardhjen nga Arabia per shkak te plisit por nderkohe musliman ishim qe 6-7 shok(gjenerate=25 vite)" ,katoliket dhe shkijet si varrosin femijet ne varreza deri ne moshen shtatvjecare ndersa pyetjes time se ku i qojne iu pergjigj "kurkush se di" ,prifti kur te lind femija i thote ne vesh tre here "banu musliman ,banu musliman ,banu musliman",satania (per satanin e kishte fjalen) e leshon nje drite prej Rusise e deri ne Arabi, ,vetem shqiptaret dhe turqit kane te drejte te kene poste te larta ne Turqi ,shtetasit tjere turq qe nuk kane preardhje shqiptare ose nuk jane turq venali skan asnje shance ,as ata me preardhje boshnjake ,e disa idiotesira tjera .Te them te drejten nuk e kundershtoja( vetem se here pas here i parashtroja ndonje pyetje ,doja te dija se deri ku shkon injoranca e tij) ,gjendja e tij (dhe e shumices se gjenerates se tij) eshte e "kuptueshme" ,te rritur analfabet e te varfer nga ta nuk pritet me shume dhe ndjeva dhimbje per injorancen e tij ,ma merr mendja qe eshte si pasoje e mosshkollimit e kushteve por per ty ndjej edhe me shume dhimbje ,se ti je me intelegjence te ulte ,as shkolla ste ka bere derman .
    Asnje shqiptar smund te shkoj me larg se 6-7 shok (gjenerate) me emra musliman ,se paku per Kosove e kam fjalen ,shqiptaret ne pergjithesi shumica e pranuan islamin ne fund te shek.XVII ,ndersa anamorava(prej nga vijme une e ti) ende me vone ,ky eshte fakt siq eshte fakt qe procesi i islamizimit ne mase te cameve jane shekujt XVIII dhe XIX

  15. #34
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Perse nuk ia ben keto pyetje vetes tende si fillim, e me pas "ndoshta" te mbetet hapsire t'iu drejtohesh edhe te tjereve? Po ju, a u lodhet me propagandat e juaja antishqiptare(kujto; shqiptaret jane shumice myslimane) qe i perserisni ore cast si papagalla?!
    Ti je goxha i semure,me keto qe thua

    Vetem nje idiot mund te barazoje islamizmin me shqiptarizmin,sepse jane gjera qe nuk kane lidhje,Kombi shqiptar nuk ka kuptim pa Skenderbeun dhe ata dhjetera rilindas qe ne shumicen dermuese te tyre ishin te krishtere,ata bene te mundur qe ti sot te flasesh shqip dhe te quhesh shqiptar dhe jo arnaut...

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Archon për postimin:

    Diella1 (23-10-2013)

  17. #35
    i/e regjistruar Maska e roni_s
    Anëtarësuar
    29-07-2006
    Postime
    639

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Archon Lexo Postimin
    Ti je goxha i semure,me keto qe thua

    Vetem nje idiot mund te barazoje islamizmin me shqiptarizmin,sepse jane gjera qe nuk kane lidhje,Kombi shqiptar nuk ka kuptim pa Skenderbeun dhe ata dhjetera rilindas qe ne shumicen dermuese te tyre ishin te krishtere,ata bene te mundur qe ti sot te flasesh shqip dhe te quhesh shqiptar dhe jo arnaut...
    Bravo shume e vertet kjo qe thua....
    All religions, arts and sciences are branches of the same tree.

  18. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-04-2007
    Vendndodhja
    under the sun
    Postime
    1,285

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Nje pyetje kisha une qe nuk e mora vesh.
    Cpune kishte Erdogani me kreun e komunitetit mysliman te Kosoves?
    (Te njejten pyetje kam bere edhe per Venizellosin qe takoi Janullatosin ne Shqiperi por sme ktheu njeri pergjigje nga zedhenesit e Venizellosit)
    When pleasure remains, does it remain a pleasure?

  19. #37
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Absolut...............absolut..........per ata qe nuk e kane koken zbrazet.........pyetja eshte, ME CKA E KANE TE MBUSHUR ????


    mrekulli
    Shko ne ndomje klinike te Vienes se te bejne nje Computed Tomography pastaj te tregojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 23-10-2013 më 09:11
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  20. #38
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga gesti_7 Lexo Postimin
    Nje pyetje kisha une qe nuk e mora vesh.
    Cpune kishte Erdogani me kreun e komunitetit mysliman te Kosoves?
    (Te njejten pyetje kam bere edhe per Venizellosin qe takoi Janullatosin ne Shqiperi por sme ktheu njeri pergjigje nga zedhenesit e Venizellosit)
    Paske te njejtin shqetesim me Mustafa Nanon

    ***

    Ç’dreqin kanë zyrtarët turq e grekë me xhamitë e kishat shqiptare?
    Nga Mustafa Nano

    Në një shkrim të publikuar dje, Alma Lama, deputete e pavarur e parlamentit të Kosovës, ka nxjerrë në shesh një detaj shumë interesant nga një takim që ajo, tok me deputetë e zyrtarë të tjerë kosovarë, ka patur në Turqi me Rexhep Taip Erdoganin. Ky i fundit i ka begenisur sa më s’ka, gjë që s’çudit askënd këtyre anëve. Është një gjë që ndodh prej kohësh si shenjë e miqësisë që ekziston mes dy vendeve, dhe e vëmendjes që Turqia, e drejtuar nga Erdogani apo nga të tjerë, ka ndaj Shqipërisë. Por Lama na bën me dije se shqetësimi kryesor i të zotit të shtëpisë në atë takim ka qenë xhamia e Prishtinës. Si pa dashje, ai kish folur dhe për një vizitë që i kish bërë kohë më parë, për t’iu ankuar, kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës, z. Naim Tërnava. Erdogani e kish pritur Tërnavën, dhe kish folur me të veç për xhaminë. Duket sikur deputetët shqiptarë, dhe Tërnava, janë takuar me kalifin Erdogan, e jo me kryeministrin.

    Deputetja Lama nuk e mbaron këtu “dëshminë” e vet. E njëjta gjë ka ndodhur dhe gjatë vizitës së Davutoglu-së në Kosovë. Kryediplomati, që njihet edhe si hartuesi i një doktrine të riotomanizimit të Ballkanit, ka patur të njëjtin shqetësim; madje, duke përmendur në mënyrë kritike dhe ndërtimin e katedrales, “e cila nuk do të mbushet dot nga besimtarët”.

    Këtë fokusim në çështje të fesë në marrëdhëniet me shqiptarët e kanë demonstruar edhe grekët. Këta të fundit kanë dhënë herë pas here plot shenja se janë shumë të interesuar mbi mbarëvajtjen e kishës ortodokse shqiptare, e cila asëll-asëll është autoqefale; dhe ‘autoqefale’ mund të përkthehet, pa bërë ndonjë gabim, edhe ‘sovrane’. Zyrtarët e lartë të Athinës nuk lënë rast pa veshur togën e patriarkut ekumenik të Stambollit e pa marrë në mbrojtje besimtarët ortodoksë.

    Tani, Turqia dhe Greqia janë për shqiptarët partnerë strategjikë. Janë të tillë tillë me hir, me pahir, prej dispozicioneve të përbashkëta historike e gjeografike. Do të jenë të tillë edhe në të ardhshmen. Është për turpin e zyrtarëve turkë e grekë që i ndotin fare pa të keq funksionet e tyre laike me “kokëçarje” kësodore të natyrës mesjetare (janë të vetmit zyrtarë europianë që e bëjnë këtë), mirëpo atyre duhet t’u vihet kufiri te thana nga zyrtarët tanë, në Shqipëri e në Kosovë, kur vjen puna që demonstrojnë një interes morboz mbi punë te feve.

  21. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-04-2007
    Vendndodhja
    under the sun
    Postime
    1,285

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    bobo hajt sqaro njerezit qe sjam Muc Nanua tani.

    Jo seriozisht, nuk e kuptoj se pse duhet te takohen perfaqesues komunitetesh fetare te vendeve te tjera nga persona me pushtet politik?
    Ketu mban ere dicka, po se cfare eshte...
    When pleasure remains, does it remain a pleasure?

  22. #40
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Shko ne ndomje klinike te Vienes se te bejne nje Computed Tomography pastaj te tregojne.
    .....pamare para sysh se per dhjete FJALE te eshte dashur ta editosh shkrimin......dmth. se une PASKAM asisoj pustolleqe brenda....nuk e mbajkam koken vetem si kapak qe mos ma lag shiu fytin ???........interesant edhe se me adresonke te "menduarit" me koke e jo me barke.....qe une ne rastin tend kisha thane do te kishe nevoje per gastroskopie....mazallah per endoskopie ???....mos ndoshta te kan ik "mendimet" edhe nga lukthi.....

    Bukur qe nuk ke fjalore per me shume....qenkemi kuptuar si duket !

    tungi
    albanish by nature

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •