Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Une me saktesi ngjarjen nuk e di, por me cfare kam lexuar ne cnn. Edhe ne cnn thuhet qe keta kane dhene histori te ndryshme si burri edhe gruaja. Gjitheashtu ne cnn thuhej qe kane 14 femije te tjere ndoshta vetem me dokumenta fallco, nuk e di. Mendoj se e kane marre teper te vogel qe nuk ka pasur ndonje denoncim, po edhe sikur t'ia kishin bere dhurat femijen perse nuk ndoqen ligjin edhe ta adoptonin ne menyre ligjore?? Nuk e di pse por kam nje ndjenje qe femija eshte e grabitur edhe jo e dhuruar.
    mendimin tim me gjere e thashe tek nje citim pak me lart,eshte e vertete se kane dhene histori te ndryshme,mos te harrojme se romet kane ''ligjet'' e tyra te jetes dhe nuk imancipohen ne jeten qytetare,dhe shum gjera i bejne ''nen tavoline'',pra te flasesh per romet dhe ndjekjen e ligjit esht pak kontradiktore.. :-),ketu ligjin sot spo e ndjekin jo-romet.. :-),sidoms per ceshtje birezimi dihet qe ka shume cifte jo-rome,te cilet nuk kane femije dhe per tiu shmangur burrokracise shteterore me ligje letra etj,kerkojne menyra te tjera per te birezuar femije,rasti ne fjale nuk eshte i tille kuptohet,per 14femijet ekzistojne vetem letra jo se ekzistojne 14femije(qenie gjallesore),keta letra i kane nxjerre me tricke te ndryshme,nje trick qe u degjua eshte se per te nxjerre keta letra ''huazonit'' femijet nga te afermit e fisit te tyre apo nga komshite,dhe sic thuhet keta metoda jane shume te perhapura ne boten e tyre,sespe me ane te ketyre letrave ata marrin ndihma sociale,dhe nje asistence mjaft te majme e cila rritet nga numri i femijeve qe ke..,sic fletet familja ne fjale merrte shume qe arrinte deri ne 2800euro ne muaj nga asistenca sociale...,pra nuk eshte per tu cuditur nese keta i dhane prinderve te vertete nje shume cofte dhe 1000 euro,kur dinin se nga ''shtimi'' i femijeve te ardhurat nga shteti do ishin te medah..por kjo eshte gje tjeter dhe krejt gje tjeter grabitja,gjithmone perderisa ska denoncime as nga prinder e as nga matarnitete,nese flasim se femija u grabit ne oret e para te lindjes,te pakten deri tani nuk ka asgje te tille.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Romet bejne ekzakt ate pune mbledhin rruges cfare u duket me vlere per to.
    Shkojne germojne edhe te kazanet e plerave,dhe ka shume te ngjare qe kete vajzen e vogel ta ken gjetur si foshnje
    te hedhur ne zonen e kazanit te plerave.Nena e foshnjes e ka lene aty se s'ka dashur ta mbaje.
    Kjo vajza eshte marre te kazani plerave dhe ushqyer nga romet dhe I jane dhene rroba qe mbajne gabelet.
    Kjo nuk eshte blere as rrembyer.Romet nuk blejne femije se s'kane leke.Romet nuk rrembejne femije,nuk kane ndonje biznes femijesh,
    nuk e kane stil grabitjen e femijeve.Pastaj vete romet kane vete nje tufe kalamajsh dhe nuk kane ndonje nxitje as deshire te rrembejne.
    Ajo nuk eshte grabitur nga romet.Romet nuk grabisin femije.Ato e kane marre te zona e plerave si dicka e gjetur.
    Normalisht femijet e gjetur dorezohen ne polici.Policia lajmeron spitalin.Spitali skanon foshnjen dhe i ben test gjaku per ndonje problem shendeti/infeksion.
    E kuron sipas rastit dhe lajmerohet bashkia.Bashkia ben letrat e rejistrimit dhe e dergon femijen ne jetimore,ose ndonje institucion fetar qe mban femijet jetime.Romet nuk i dine keto gjera,jane komplet injorante s'dine asnje ligj s'dine as te shkruajne emrin e tyre,s'kane asnje dokument shtetesie,as certifikata
    lindjeje,nuk dine kur e kane ditelindjen,nuk dine sa vjec jane.edhe shteti asnjehere nuk merret seriozisht me romet,i injoron.
    Policia dhe shteti duhet te fokusohet te kriminelet femra qe lindin qellimisht per te shitur femije dhe bleresat e femijeve qe jane kriminelet e vertete.
    Shof ca poste ketu qe permendet blerje e femijeve nga romet dhe grabitja e femijeve nga romet.
    Romet nuk grabisin femije
    Romet nuk blejne femije pasi cmimi I shitjes eshte shume i shtrenjte dhe romet s'kane leke
    Disave ketu u ka ikur llogjika,u ka fluturuar jashte dritares.
    Romet jetojne me material kazanesh dhe mbeturina ushqimore.
    Blerja dhe rrembimi ska asnje llogjike.Nqs ato do rrembenin ,fakti qe ato jetojne ne cadra(kamping) dhe natyre do I ekspozonte kalamajte e grabitur dhe do kapeshin menjehere.

    Zotni!!!!,jeni komplet gabim per gjithcka shkruani per ROMET

    Trafikimi i femijve ka qene dhe eshte "biznes" i romeve,,,,,,,,ku nuk mungojne edhe shitja e femijve te tyre

    Per rastin ne fjale,,,,policia Greke ka arritur ne konkluzionin se femija eshte e grabitur ose( dhene per strehim) jo me shume se disa jave
    - Femija nuk zoteronte gjuhen rome dhe Greke
    - "Nena" rome nuk dinte te thurte gershetat e voglushes
    - Femija eshte veshur me rroba te stilit Skandinav

  3. #23

  4. #24
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Me rrace e poshter se keta! Krimi me I madh, te vjedhesh femijet e ti trafikosh. Keta qe bejne kete une I zhduk ne seconde. Po thuaj mire qe skam gje ne dore.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2007
    Vendndodhja
    ne absurdin koordinativ
    Postime
    77

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Me rrace e poshter se keta! Krimi me I madh, te vjedhesh femijet e ti trafikosh. Keta qe bejne kete une I zhduk ne seconde. Po thuaj mire qe skam gje ne dore.
    raciste ! eshte nje nga mitet e krijuara. ka rome vjedhes, trafikante por jo e gjitha rraca e romeve eshte e tille.

  6. #26
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga FREUD Lexo Postimin
    raciste ! eshte nje nga mitet e krijuara. ka rome vjedhes, trafikante por jo e gjitha rraca e romeve eshte e tille.
    Mbase e egzagjerova pakez, po jam shume e ndjeshme, sensitive. I couldn't help it. lol ja ta perifrazoj dhe 1 here, Jo gjithe rraca, po keto qe bejne keto pislliqe .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar PINK për postimin:

    FREUD (23-10-2013)

  8. #27
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Ata qe shesin femijet e tyre se kane per gje te rrembejne femijet e botes.

    Eshte per cuditur fakti qe jane shtuar shume edhe ne shqiperi. Jane ca lagje aty afer stacionit trenit dhe poshte tregut medresese, apo selita dhe kombinati qe jane super te populluara dhe ne disa raste kur gjejne ndonje plak/plake apo ndonje femer te vetme I versulen ti vjedhin te hollat.

    Pervecse knej nga malet qe nuk ka por kur zbres poshte e them me plot bindje qe skam pare nje rruge apo rrugice ne tr, qe mos te me dale nje Jevg para syve.

    Nuk ka vend per paragjykime rraciale dhe as per bizantinizma te llojeve tjera por me thene te drejten jane viktima te nje kulture e cila bie ndesh dhe nuk perputhet jo vetem me normat dhe traditat e shqiptareve por as me Ungjillin dhe as me Kuranin.

  9. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    Zotni!!!!,jeni komplet gabim per gjithcka shkruani per ROMET

    Trafikimi i femijve ka qene dhe eshte "biznes" i romeve,,,,,,,,ku nuk mungojne edhe shitja e femijve te tyre

    Per rastin ne fjale,,,,policia Greke ka arritur ne konkluzionin se femija eshte e grabitur ose( dhene per strehim) jo me shume se disa jave
    - Femija nuk zoteronte gjuhen rome dhe Greke
    - "Nena" rome nuk dinte te thurte gershetat e voglushes
    - Femija eshte veshur me rroba te stilit Skandinav
    Paskan shku magjupt ketu e ne Skandinavi me vjedh nje femije kur keso femije ka plot ne Ballkan?

  10. #29
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Autoritetet po hetojne prinderit e Maries se vogel

    Atoritetet ne Bullgari me sa duket kane arritur te gjejne nenen biologjike te Maries se vogel, e cila u zbulua ne nje lagje rome ne Greqi.




    Hetuesit bullgar, sipas te pretendimeve te veta, e akuzojne gruan se kishte shitur femijen e saj ne vitin 2009 ne Greqi.
    Sipas raporteve te medias, ne rastin e priderve behej fjale per Sasha dhe Anatas R., nje cift rom nga Nikolaewo, nje qytet ne Bullgarine qendrore. Sipas raporteve te njejta, nena i kishte thene fqinjeve se ajo kishte shitur vajzen e saj per vetem 250 Euro.

    Sasha R. para stacionit policor ne qytetin Gurkovo tha se nuk e di nese ne rastin e Marise behej faje per vajzen e saj, por vetem se kishte "ngjashmeri" faktike. Ajo insistonte se e ka lene femijen e saj ne Greqi nga nevoja absolute dhe jo per te holla. Maria ne ate kohe ishte shtate muajsh. Biri i saj, Jesus, sipas agjensise se lajmeve BGNES, tha se nena e tij kishte lene vajzen para kthimit te saj ne Bullgari, per shkak se ajo "nuk kishte as te holla as dokumente identifikimi".

    Sipas raporteve te medias, cifti ka ndermjet tete dhe dhjete femije, prej te cileve pese kane floke bjonde dhe ngjashmeri me Marien.
    ...
    Web.de (gjermanisht)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 24-10-2013 më 16:55

  11. #30
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    .

    Eshte per cuditur fakti qe jane shtuar shume edhe ne shqiperi
    Sa te mendohet i dituri injoranti i ka ber nja 10 kalamaq lool.Zgjidhja e vetme eshte qe kjo shtrese te hyje ne shoqeri te shkollahet dhe tu jepet mundesia per pune.Pas kesaj dihet qe i kap stresi dhe fillojne e mendojne me gjate dhe maksimumi nga dy kalamaq do bejne lool
    E verteta eshte qe jemi te detyruar te jetojme me njeri tjetrin ndaj duhet patjeter qe per ca kohe te diskriminohen pozitivisht qe me vone te nisen nga mundesi te barabarta jetese.
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  12. #31
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Plera jane keto qe shesin femijet e tyre dhe akoma me plera jane ato qe blejne femije.
    Ato qe blejne ti marresh dhe futesh ne burg dhe mosi nxirr me ,kalbi ne burg.
    Blerja nenkupton shfrytezim si skllav qe eshte superkrim.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  13. #32
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Maria e vogël mund të jetë shqiptare

    Vajza bionde e zbuluar në një kamp rom, të mërkurën e kaluar, nuk është pjesë e listës së fëmijëve të zhdukur apo që janë në kërkim nga Interpoli .Një zyrtar i një organizate ndërkombëtare në Gjenevë, i ka deklaruar agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” në Zvicër se Maria e vogël mund të jetë shqiptare, që mund të jetë braktisur vite më parë.

    Policia greke po heton një duzinë rastesh të zhdukjeve të fëmijëve. “Ka disa raste të zhdukjeve nga vende të tilla si Shtetet e Bashkuara , Suedia, Polonia dhe Franca, të cilat janë objekt i kërkimit të mëtejshëm ”, i tha AFP-së, Panajotis Pardalis , zëdhënës i shoqatës së fëmijës “Buzëqeshja”.

    Përhapja nga fotot e policisë të vajzës ka shkaktuar mijëra e thirrjeve dhe e-mail nga prindërit apo të afërmit e zhdukur në Greqi dhe jashtë vendit fëmijëve. Shoqata “Buzëqeshja” e Fëmijës , i cili kishte marrë më shumë se 8000 telefonata në fund të fundjavës së kaluar , i dërgoi ato mesazhe në polici.

    Këtë deklaratë se, Maria e vogël mund të jetë shqiptare agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” shton dyshimet edhe me të mëdha me faktin se në Sesionin e fundit të OKB-së të Komiteti kundër Torturës në Gjenevë (9 maj 2012, pasdite) u zhvillua një debat i ashpër me përgjigje & pyetje mes delegacionit shqiptarë dhe ekspertëve ndërkombëtarë, ku këta të fundit ishin të shqetësuar për zhdukjen dhe fatin 502 fëmijëve nga Shqipëria në Greqi.

    Autoritetet shqiptare kanë pohuar se nuk posedojnë asnjë informacion në lidhje me zhdukjen e 502 fëmijëve shqiptarë në Greqi. anëtarët e Komitetit ftuan autoritet greke dhe organizatën joqeveritare që ka ngritur këtë çështje t’u ofrojë atyre informacione shtesë. Delegacioni siguroi se autoritetet të bëjnë çdo përpjekje për të qartësuar fatin e 502 fëmijëve të zhdukur.

    Shekulli

  14. #33
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga BOKE Lexo Postimin
    Maria e vogël mund të jetë shqiptare

    ...
    Spekulime te pabazuara...


    E verteta:

    Romja nga Bullgaria, nënë biologjike e vogëlushes Maria



    Sofje, 25 tetor - Zyrtarë bullgarë njoftuan se testet e ADN-së kanë vërtetuar se një çift rom nga Bullgaria janë prindër të vajzës së njohur si Maria, e cila ditë më parë u gjet në një kamp rom në Farsala të Greqisë.

    Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme të Bullgarisë bëri të ditur të premten se Sasha Ruseva, 35 vjeçare, dhe bashkëshorti i saj, Atanas Rusev, rezultojnë të jenë prindërit biologjik të vajzës. Ky çift ka nëntë fëmijë, në mesin e të cilëve pesë janë të bardhë.

    Ruseva ka deklaruar më herët se është gatshme ta marrë nën përkujdesje Marian, nëse testet vërtetojnë se ajo është nëna biologjike e saj. Megjithatë, ajo ndodhet aktualisht nën hetime në lidhje me atë se si ndodhi që vajza e saj Maria të gjendej tek një çift rom në Greqi, përfshirë edhe dyshimet për shitjen e vogëlushes.

    Sipas policisë bullgare, Ruseva ka deklaruar se Marian e ka lindur në Greqi para disa vjetëve, kur ajo ka qenë foshnje 7 muajsh. Ndërkaq, njëri fëmijë i këtij çifti bullgar i ka thënë agjencisë bullgare të lajmeve BGNES se familja ka qëndruar atë kohë në Greqi dhe se Maria është lënë aje. Sipas tij, nëna biologjike i kishte thënë një fqinje se fëmijën e ka shituir për 500 leva (rreth 250 euro).

    Vogëlushja Maria ndodhet aktualisht në një kamp bamirësie për fëmijë në Athinë të Greqisë.



    http://www.koha.net/?page=1,15,163326

  15. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Tronditet Greqia, kush është biondja e zbuluar në kampin e romëve

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Paskan shku magjupt ketu e ne Skandinavi me vjedh nje femije kur keso femije ka plot ne Ballkan?
    Kon ardh Skandinavet tek magjupt
    Po te ishte femije "vjedhun" do gjindesh nena e saj (kudo qe te jete) brenda 24 oresh

    Keto zakonisht jon femije prostitutash qe punojne ne hotelet ishujve Greke

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •