Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 98
  1. #41

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Nuk e ve ne dyshim qe s'ka qene ligji, por jane dy gjera krejt ndryshe te jete edhe te funksionoj. Po te kishte funksionuar ligji nuk do kishte 30K ndertime pa leje??? Ne Amerike ligji vepron edhe nuk pret sa te ngrihen shtepit edhe pallatet. Biles L&I e ka me kusht qe cdo vend ndertimi te vendoset kopjo e lejes se ndertimit ne pamje te dukshme. Fundja ketu ka zyre ku te japin pergjigje edhe te zgjidhin pune, ne Shqiperi s'di ku te shkosh, edhe te thone (ne bashki) po beje se s'ka problem ne token tende je edhe ket e them me fakt.
    E dine te gjithe qe kane shtepi pa leje dhe rrezikojen tu prishet nje dite. Vetem te jesh budalla nese me verte beson se s;ka asnje rrezik te te humbi investimi.

    Dhe ne Amerike ka raste qe ta prishin pas 10 vitesh ndertimin pa leje. Kuptohet qe flitet per shtesa a ndryshime, se eshte veshtire te ndertosh pallat pa leje se cdo toke ka zot. ka raste qe te prishet edhe pas 50 vitesh kur mundohesh te shesesh shtepine dhe del qe nje pjese e ke bere pa leje.

    Se nuk kapesh kur shkel ligjin, nuk do te thote se duhet te kompensohesh nese kapesh me vone. Qeveria duhet tu jape kohe te mjaftueshme te gjejne strehim, ate po. Por ligji duhet te zbatohet, nuk mund te vazhdohet keshtu. Mund tendertoj dhe une nje shtepi pa leje sot. Nje tjeter e ben neser, pasneser e keshtu pa fund.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-09-2009
    Vendndodhja
    Ke dollari
    Postime
    1,402

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Si gjithmone mediat e PeDe-se dhe tellalet si puna Albos kane deshire e madhe per dezinformim apo shtremberim te se vertetes.

    Shume prej nesh kemi udhetuar neper Shqiperi dhe kemi pare me mijera shtepi anes rruges. Po me mijera jane edhe lokalet dy tre kateshe te cilet kane ndofta dhe ndonje kat hoteli apo ndoshta dhe banimi.

    Keto te dashur debatues nuk jane ndertesa te cilat klasifikohen si banesa te mirefillta, por jane ndertesa per qellime perfitimi.

    Te pakta jane ato banesa te mirefillta te cilat do knosiderohen per tu shembur, banesa qe jane ndertuar ne ate fare feje sa jo vetem nuk lene hapsire per kembesoret, por eshte detyruar te ngushtohet rruga nga njera ane. Keto jane teper te rrezikshme, shume prej jush qe keni qene ne Dhermi e dini se per cfare lloj banesash behet fjale. Banesa qe jane te rrezikshme per ata qe banojne ne to por edhe per qarkullimin rrugor edhe te kembesoreve!!

  3. #43

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Drejtesi per cfare?? Ata qe kane biznese kane marre dicka nga fitimet, por ata qe i kane banesa jetese me mund i kane ndertuar, pasi ti prishet prona do ngelen te pastrehe. Drejtesia te mos gjendet tek ata qe s'kane buke te hane por tek ata qe i lejuan keto ndertime edhe heshten.
    Dhe ata qe kane bere shtepi pa leje kane fituar ilegalisht. E kane dhene me qera, ose kane kursyer qerane per sa vite kane jetuar ne nje shtepi ilegale ku me shume mundesi nuk paguajne dhe asnje lloj takse adetyrime te tjera per truallin.

    E kam dhen disa here si shembull qe me eshte ndertuar nje pallat 3 katesh pa leje, disa metra nga dritarja e partamentit qe kam akoma ne Tirane. Nje cope toke mes 3 ndertesash, erdhi tjetri dhe beri shtepi private me tre kate. Kurse une prita atere me vite mora gjith lejet per ti ber nje shtese pallatit ku isha. Dhe tani ai duhet falur? Madje dhe duhet kompensuar meqe nuk cau koken per ligjin?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 17-10-2013 më 12:47

  4. #44
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Dhe ata qe kane bere shtepi pa leje kane fituar ilegalisht. E kane dhene me qera, ose kane kursyer qerane per sa vite kane jetuar ne nje shtepi ilegale ku me shume mundesi nuk paguajne dhe asnje lloj takse adetyrime te tjera per truallin.

    E kam dhen disa here si shembull qe me eshte ndertuar nje pallat 3 katesh pa leje, disa metra nga dritarja e partamentit qe kam akoma ne Tirane. Nje cope toke mes 3 ndertesash, erdhi tjetri dhe beri shtepi private me tre kate. Kurse une prita atere me vite mora gjith lejet per ti ber nje shtese pallatit ku isha. Dhe tani ai duhet falur? Madje dhe duhet kompensuar meqe nuk cau koken per ligjin?
    Perse nuk u ankove ti ose tjetri kur u be ky veprim??? Perse shteti nuk veproj??? Kush e ka banese jetese jo biznes fitimi meriton kompesim, edhe po flas per ata qe kane ndertuar ne tokat e veta qe jane afer rruges. Rasti qe ke permendur ti nuk ka qene ne token e vet apo jam gabim? Psh une ne 2012 pashe shume qe kishin ndertuar afer rruges ne tokat e veta edhe i kane banesa jetese, eshte mekat t'ia prishesh pa kompesim. Shtepi te tilla pashe shume ne vecanti ne jug te Shqiperis. Biles une u habita, edhe kot bera nje pyetje perse shume preferojne shtepi ne buze te rruges, pergjigjia qe mora ishte sepse e para i kane tokat e veta, edhe e dyta sa me afer rruges aq me mire qe te mos vuajne ne rruge te pa perfunduara. Dihet qe ata gabim edhe kunder ligjit vepruan, po ku te shkonin fundja aq diten, aq ben, vepruan ne tokat e veta.
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 17-10-2013 më 13:04
    I LOVE GOD

    j&g

  5. #45

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Perse nuk u ankove ti ose tjetri kur u be ky veprim??? Perse shteti nuk veproj??? Kush e ka banese jetese jo biznes fitimi meriton kompesim, edhe po flas per ata qe kane ndertuar ne tokat e veta qe jane afer rruges. Rasti qe ke permendur ti nuk ka qene ne token e vet apo jam gabim? Psh une ne 2012 pashe shume qe kishin ndertuar afer rruges ne tokat e veta edhe i kane banesa jetese, eshte mekat t'ia prishesh pa kompesim. Shtepi te tilla pashe shume ne vecanti ne jug te Shqiperis. Biles une u habita, edhe kot bera nje pyetje perse shume preferojne shtepi ne buze te rruges, pergjigjia qe mora ishte sepse e para i kane tokat e veta, edhe e dyta sa me afer rruges aq me mire qe te mos vuajne ne rruge te pa perfunduara. Dihet qe ata gabim edhe kunder ligjit vepruan, po ku te shkonin fundja aq diten, aq ben, vepruan ne tokat e veta.
    Un isha ne ikje e siper, se kisha mendjen per ankesa dhe ishte rremuj e madhe nuk dije ku te ankoheshe atehere. Shteti nuk veproi atere se mbase nuk e dinte, pertonte, nuk e cante koken, etj etj etj. Nuk jane arsye keto. Shkelje ligji ndodhin gjithmone. Shet njeri droge sot dhe shpeton, po mund te kapet pas 1 viti. Mund ta ket shitur dhe per buken e kalamajve, po prap do denohet. Edhe ti ne Amerike i ben shtesa shtepise sot ne token tende, dhe mund te kapesh pa 10 vitesh. Do ta prishi shteti direkt, pa kompensim, plus gjobe.

    Se di ne i kane ne tokat e veta apo jo, por nese kane shkelur ligjin pak rendesi ka. Se eshte toka jote s'do te thote se mund t ebesh absolutisht cfare te duash. Gjithashtu mosnjohja e ligjit nuk eshte mbrojtje, se pastaj do e perdornin te gjithe. Nuk mund te thuash s'e dija une qe te vrasesh eshte ilegale

    Po nxjerr arsyetime pas arsyetimesh, qe nuk mund te behen nese flasim seriozisht. Nuk e dinte, e ka token e vet, po u be kohe qe e ka bere etj, nuk jane arsye. Nese pranojme keto arsyetime, atehere ftojme te gjithe te shkelin ligjin dhe te perdorin po te njejtat arsyetime.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 17-10-2013 më 13:43

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Si mos ta prishesh ket shpi
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  7. #47
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Un isha ne ikje e siper, se kisha mendjen per ankesa dhe ishte rremuj e madhe nuk dije ku te ankoheshe atehere. Shteti nuk veproi atere se mbase nuk e dinte, pertonte, nuk e cante koken, etj etj etj. Nuk jane arsye keto. Shkelje ligji ndodhin gjithmone. Shet njeri droge sot dhe shpeton, po mund te kapet pas 1 viti. Mund ta ket shitur dhe per buken e kalamajve, po prap do denohet. Edhe ti ne Amerike i ben shtesa shtepise sot ne token tende, dhe mund te kapesh pa 10 vitesh. Do ta prishi shteti direkt, pa kompensim, plus gjobe.

    Se di ne i kane ne tokat e veta apo jo, por nese kane shkelur ligjin pak rendesi ka. Se eshte toka jote s'do te thote se mund t ebesh absolutisht cfare te duash. Gjithashtu mosnjohja e ligjit nuk eshte mbrojtje, se pastaj do e perdornin te gjithe. Nuk mund te thuash s'e dija une qe te vrasesh eshte ilegale

    Po nxjerr arsyetime pas arsyetimesh, qe nuk mund te behen nese flasim seriozisht. Nuk e dinte, e ka token e vet, po u be kohe qe e ka bere etj, nuk jane arsye. Nese pranojme keto arsyetime, atehere ftojme te gjithe te shkelin ligjin dhe te perdorin po te njejtat arsyetime.
    Arsyetimet nuk po i nxjerr une sepse une s'kam ndonje ndertim apo investim ne Shqiperi thank god, por e them me plot bindje qe fajin e ka shteti. Nese shteti nuk e kapi nje ndertese ne Amerike sepse ishte e fshehur ishte dicka tjeter, por nese shteti heshti atehere eshte fajtor. Shteti shqiptar eshte fajtor per vota heshten edhe tani duan te zbatojne ligjin??? Fajtor jane te dy si ndertuesi edhe shteti qe heshti! Ne asnje vend nuk tolerohet nje heshtje e tille, nese shteti nuk zbaton ligjin atehere shteti eshte fajtore. They are playing the blame game, sa here ndryshojne partite ne pushtet! Ashtu si ti nuk dije ku te ankoheshe, ashtu edhe ndertuesi nuk dinte ku te interesohej. Kur shteti nuk te jep mundesi, individi vepron me aq sa di! Nje gabim/tolerim i tille nga shteti eshte me shifra marramendese/alarmante, gje qe nuk ndodh ne asnje vend ne bote nese ligji funksionon edhe zbatohet.

    Ah se harrova te shtoj ka pasur ketu raste ku L&I agent ka heshtur sepse ka marr bribe edhe shtetin e kan hedhur ne gjyq kur iu eshte prishur ndertesa.
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 17-10-2013 më 14:08
    I LOVE GOD

    j&g

  8. #48

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Arsyetimet nuk po i nxjerr une sepse une s'kam ndonje ndertim apo investim ne Shqiperi thank god, por e them me plot bindje qe fajin e ka shteti. Nese shteti nuk e kapi nje ndertese ne Amerike sepse ishte e fshehur ishte dicka tjeter, por nese shteti heshti atehere eshte fajtor. Shteti shqiptar eshte fajtor per vota heshten edhe tani duan te zbatojne ligjin??? Fajtor jane te dy si ndertuesi edhe shteti qe heshti! Ne asnje vend nuk tolerohet nje heshtje e tille, nese shteti nuk zbaton ligjin atehere shteti eshte fajtore. They are playing the blame game, sa here ndryshojne partite ne pushtet! Ashtu si ti nuk dije ku te ankoheshe, ashtu edhe ndertuesi nuk dinte ku te interesohej. Kur shteti nuk te jep mundesi, individi vepron me aq sa di!
    Dhe ne Amerike ka plot qe nuk kapen per paaftesi te policit, te zyrave te shtetit, gabime etj etj.

    Ndryshimi mese meje qe su ankova dhe atij qe ndertoi pa leje eshte se une duke mos u ankuar, nuk shkel ligj. Kurse ai qe nuk dinte ku te interesohej, shkel ligj.

    Ai qe do te ndertoje dicka me leje, e gjen, sic bera une, qe nxorra lejet per shtese pallati. Mundesia ishte per te bere ndertime me leje. Shteti jepte leje ndertimi. Por njerezit preferuan ti benin ilegalisht se i bihej me shkurt duke e ditur shume mire se po benin dicka jo te ligjshme. Dhe kur ben dicka te paligjshme, heret a vone ligji mund te te kapi. Se shpeton per ca kohe, nuk do te thote se duhet te falesh.

    Nuk mund te shkosh ti ne gjykate dhe te mbrohesh duke thene, kur shteti s'me kapi para 10 vitesh, pse me kap tani?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 17-10-2013 më 14:11

  9. #49

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Ah se harrova te shtoj ka pasur ketu raste ku L&I agent ka heshtur sepse ka marr bribe edhe shtetin e kan hedhur ne gjyq kur iu eshte prishur ndertesa.
    Ata kane pasur nje leje ama, prandaj hedhin ne gjyq shtetin. Nese eshte e njejta situate ne Shqiperi, atehere te shkojne ne gjyq dhe keta. Raste te vecanta mund te kete lloj lloj. Nuk jane 30 mije raste komplet njesoj.

    Por jam i sigurte qe shumica nuk kane asnje lloj leje, thjesht kan bler tulla, kane bere ndertese.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Qyfyre si puna e taksave ktu qe njerzit bojn hile ne vite te tana e morin lek sa te haj dreqi po kur i kapin edhe mas dhjet ose nizet vjetesh i pagujn kreta me interes biles.

    Lone se di pse po ngul kam kot e me kot
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  11. #51
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    Qyfyre si puna e taksave ktu qe njerzit bojn hile ne vite te tana e morin lek sa te haj dreqi po kur i kapin edhe mas dhjet ose nizet vjetesh i pagujn kreta me interes biles.

    Lone se di pse po ngul kam kot e me kot
    Derjans, te lutem me thuaj qe shteti shqiptar nuk ka pasur faj qe u bene keto ndertime edhe une do ndaloj kembenguljen. Sa per taksat s'ka 10 vjet edhe 20 vjet sepse ka statute of limitations edhe IRS.
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
    Anëtarësuar
    30-08-2007
    Postime
    2,520

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    Si mos ta prishesh ket shpi
    C'thua more Derjasi?

    Ai eshte kryeplaku i katundit,edhe ka votuar Pd si familje e soj 17 vite rrjesht(s'me nevojitet leja thote)!

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Derjans, te lutem me thuaj qe shteti shqiptar nuk ka pasur faj qe u bene keto ndertime edhe une do ndaloj duke kembenguljen. Sa per taksat s'ka 10 vjet edhe 20 vjet sepse ka statute of limitations edhe IRS.
    Shteti aq fuqi ka pas. E dim sa i brisht ka qon shteti shqiptar kto nizet vjet. Pranej kan perfitu kto. Po dhe shqipnia kadal kadal do bohet shtet ni dit e te gjith do pagujn.

    Un si di limitet po mas gjasht vitesh e kapen njonin ktu e i pagoi kreta ni me ni
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga Gentian_gr Lexo Postimin
    C'thua more Derjasi?

    Ai eshte kryeplaku i katundit,edhe ka votuar Pd si familje e soj 17 vite rrjesht(s'me nevojitet leja thote)!
    Ne fakt me than te drejten ndertimet pa leje nuk kan parti militante te te dy krahve kan ndertu qka kan dasht e si kan dasht
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  15. #55
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anëtarësuar
    02-04-2003
    Postime
    528

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    Si mos ta prishesh ket shpi
    Mos e prishni aman.Duket monument historik.
    Muzeu i Sali Berishes loool

  16. #56
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    Si mos ta prishesh ket shpi
    Po pse nuk u prish kjo shtepi, kur u be rruga??? Nuk e pa shteti??? Po shteti e ka fajin edhe askush tjeter!
    I LOVE GOD

    j&g

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Rruga aty ishte thjesht e kan asfaltu mas si asht ba shpija

    Per ty e ka fajin bariu qe nuk i ka vu der hekuri stalles e jo hajduti qe vjedh lopen lol
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
    Anëtarësuar
    30-08-2007
    Postime
    2,520

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët



    Pertej mbeshtetjes se ideve,njehere njera pale duhet te veproje!

    Ndoshta s'do ta kritikojme me kalimin e kohes kur te shohim qe dicka u veprua brenda llogjikes!

  19. #59

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Derjans, te lutem me thuaj qe shteti shqiptar nuk ka pasur faj qe u bene keto ndertime edhe une do ndaloj kembenguljen. Sa per taksat s'ka 10 vjet edhe 20 vjet sepse ka statute of limitations edhe IRS.
    Domethene zbatohet ligji here a vone. Po ka statute of limitations, zbatohet dhe ai. Dhe ne Shqiperi po ka ligj qe pas 10 vjetesh nuk mund ti prishesh me, i gezofshin. Po ka thjesht ligj qe ndertesat duhet te kene leje, atehere prishen.

    Ka faj shteti apo jo se eshte vonuar eshte pune tjeter. Per gabimet e shtetit, populli i jep voten pas 4 vitesh nese nuk eshte i kenaqur. Se gabon shteti nuk do te thote te falen ata qe shkelin ligjin.

  20. #60
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Vendimi i qeverisë Rama: Të prishen 30 mijë ndërtime pa leje anës rrugëve kombët

    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Domethene zbatohet ligji here a vone. Po ka statute of limitations, zbatohet dhe ai. Dhe ne Shqiperi po ka ligj qe pas 10 vjetesh nuk mund ti prishesh me, i gezofshin. Po ka thjesht ligj qe ndertesat duhet te kene leje, atehere prishen.

    Ka faj shteti apo jo se eshte vonuar eshte pune tjeter. Per gabimet e shtetit, populli i jep voten pas 4 vitesh nese nuk eshte i kenaqur. Se gabon shteti nuk do te thote te falen ata qe shkelin ligjin.



    E vertet por edhe shteti nuk duhet te dal i paprekur!
    I LOVE GOD

    j&g

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •