Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
  1. #1

    E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Nuk po me vjen te bej detyrat, keshtu qe po ju shkruaj. Kam shume vjet qe jetoje larg Shqiptareve, dhe ketu ku jame une njerzit jane ndryshe. Ketu njerzit jane me me pak pasion. Ketu jane njerez qe te lene rrehat por nuk kane zemer aq te zjarrte sa ne. Kur shikoj perqark nuk shikoje njerzit e mije. Sado ndryshim dhe kundershtime te kem me Shqiptaret, kur jam me ju ndihem sikur jam me llojin tim. Ndihem sikur keshtu duhet te jete! Nuk e di pse ndodh kjo por me Shqiptaret ndjej nje lloj lidhje qe nuk e ndiej me te tjeret. Edhe ketu ne forum me gjithe keto zenka kalamajsh qe bejme ndihem shume me rrehat me ju se sa me te huaj.

    Edhe me gjthe ato te meta dhe te padrejta qe ka kultura jone, dua s'dua ju jeni njerzit e mije! Nga nje ane them mbase do ishte me mire te mos ishim larguar e te ishim me sojin tone edhe sikur te kishim me pak mireqenje financjare. Tani qe kemi vite ketu jemi bere si alien, as ketej e as andej! As Shqiptare normal nuk jemi me, ka shume ndryshime. Ne disa aspekte largimi nga Shqiperia ishte gje shume e keqe. Ta cosh jeten me boten vetem per mireqenje me duket si kompromis i keq. Me mire me fisin tone dhe sojin tone. I am sick of these pretentious clowns! I am just confused

    Po ju te tjeret qe jeni jasht shtetit e ndjeni kete?
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  2. 2 antarët më poshtë falenderuan hof për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Meriamun (30-09-2013),zANë (30-09-2013)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e abica
    Anëtarësuar
    28-08-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    220
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Caplini ishte qytetar i botes. Iu desh te largohet nga vendlindja e tij Londra per te realizuar veten si artist.
    Nese ti e realizon veten tende atje ku ndodhesh - nuk eshte nevoja te bertasesh shqiptarsine sepse flet vepra dhe qendrimi yt!
    te shkofte mbare!!

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e Lonide
    Anëtarësuar
    31-08-2013
    Vendndodhja
    aty ku ka shqiptar
    Postime
    58

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    edhe ismail qemali i tha afersisht te njtat fjal per shqiperin e shqiptaret por largesia nga memedheu i dha frymezim ...hof deshmon qe je shqiptar
    LoNi

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Lonide për postimin:

    hof (29-09-2013)

  6. #4

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Po aty eshte puna, c'fare eshte realizimi? Vetem puna? Ketu hedh syte perqark e te gjithe soj ndryshe (jo se kam ndonje gje kundra tyre) por nuk kemi asnje lidhje kulturale me keta. Ne Shqiperi je me sojin tend, qe shume here i nxjerrin syte njeri tjetrit Keq ketu keq atje Kur vajta atje njerzit ishin shume me te lidhur se ketu. Edhe une ashtu kam qene pak a shume tani nuk jame me. Plus takova fisin. Por ketu nuk ndihem si me njerzit e mije. Edhe shqiptare te tjere qe takoj ketu nuk jane me Shqiptaret e Shqiperise por kane edhe ndryshim me njerzit ketu.

    Edhe Diogjeni qytetar i botes ishte, dhe ate e adhuroj une Kuptohet qe eshte gje e bukur shoqeria me njerez te vendeve te ndryshme. Nganjehere kemi pasur shoqeri me njerez te c'do lloj race dhe rrinim bashke. Kjo te jep ndjenje te mire se te lejon te kuptosh she ne shume gjera jemi njesoj dhe harmonia boterore eshte e mundur. Por me Shqiptaret ke shume te perbashkta kulturore qe nuk i gjen tek te tjeret. Shqiptaret qe te pelqejne jane shume me mire se jo-Shqiptaret qe te pelqejne. Ketu kur shikon shqiptare te duken si fisi jot. Pra eshte nje lidhje qe nuk e ke me etnicitetet e tjera. Nuk di si ta shpjegoje.

    Falemnderit, edhe ti

    Citim Postuar më parë nga abica Lexo Postimin
    Caplini ishte qytetar i botes. Iu desh te largohet nga vendlindja e tij Londra per te realizuar veten si artist.
    Nese ti e realizon veten tende atje ku ndodhesh - nuk eshte nevoja te bertasesh shqiptarsine sepse flet vepra dhe qendrimi yt!
    te shkofte mbare!!
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  7. #5
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    nese ndihesh me mire ne shqiperi sesa atje ku je tani, kthehu...c'pret? nuk ia vlen te jetosh diku ku nuk te pelqen apo ku nuk ke deshire te jetosh me.

  8. #6

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Hmm, no thanks
    Ishte thjesht nje vezhgim qe kur erdhem ketu humbem shume edhe pse fituam disa gjera te tjera, por nuk jemi me si Shqiptaret e Shqiperise. Me ate lloj rrempalle nuk jetohet per here se u mesuam ndryshe. Por gjerat e mira qe ti ofron jeta ketu paten cmim te larte.

    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    nese ndihesh me mire ne shqiperi sesa atje ku je tani, kthehu...c'pret? nuk ia vlen te jetosh diku ku nuk te pelqen apo ku nuk ke deshire te jetosh me.
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  9. #7
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Hmm, no thanks
    Ishte thjesht nje vezhgim qe kur erdhem ketu humbem shume edhe pse fituam disa gjera te tjera, por nuk jemi me si Shqiptaret e Shqiperise. Me ate lloj rrempalle nuk jetohet per here se u mesuam ndryshe. Por gjerat e mira qe ti ofron jeta ketu paten cmim te larte.
    nuk te kuptoj... pyetja eshte shume e thjeshte: ndihesh mire me jeten qe ben tani? nese pergjigjja eshte jo, ka dicka qe nuk shkon dhe duhet ndryshuar...

  10. #8
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Hmm, no thanks
    Ishte thjesht nje vezhgim qe kur erdhem ketu humbem shume edhe pse fituam disa gjera te tjera, por nuk jemi me si Shqiptaret e Shqiperise. Me ate lloj rrempalle nuk jetohet per here se u mesuam ndryshe. Por gjerat e mira qe ti ofron jeta ketu paten cmim te larte.
    Sigurisht asnjehere nuk mund te dalesh i fituar nga te gjitha anet. Nga ana materiale me mire jashte, jeta sociale me mire ne vendin tende. Ne jemi detyruar edhe jemi larguar sepse vendi jone nuk na ofron kushtet qe kerkojme. Ti pergjigjem pyetjes tende, ne fillim ishte veshtire, por tani jam mesuar nuk me shqeteson me fakti qe nuk jam ne kontakt me shqiptare.
    I LOVE GOD

    j&g

  11. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-09-2013
    Postime
    86

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Nganjeher po e nganjeher jo

  12. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet në Bllog
    17

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Nuk e ndjej mungesen e shqiptareve pasi ka shqiptare te te gjitha llojeve e te te gjitha moshave ne forumin shqiptar.

    Albo

  13. #11
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    nese ndihesh me mire ne shqiperi sesa atje ku je tani, kthehu...c'pret? nuk ia vlen te jetosh diku ku nuk te pelqen apo ku nuk ke deshire te jetosh me.
    Kur ke kaluar vite ne mergim fatkeqsisht ndihesh emigrant ne vendin tend. Ndihesh si nje i huaj qe do filloi gjithcka nga fillimi.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  14. #12
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Do të thoja që jetohet dhe më mirë kur nuk i ke rrotull Shqiptarët !! Phu farë e keqe
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  15. #13
    1.2.3...I
    Anëtarësuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Nuk po me vjen te bej detyrat, keshtu qe po ju shkruaj. Kam shume vjet qe jetoje larg Shqiptareve, dhe ketu ku jame une njerzit jane ndryshe. Ketu njerzit jane me me pak pasion. Ketu jane njerez qe te lene rrehat por nuk kane zemer aq te zjarrte sa ne. Kur shikoj perqark nuk shikoje njerzit e mije. Sado ndryshim dhe kundershtime te kem me Shqiptaret, kur jam me ju ndihem sikur jam me llojin tim. Ndihem sikur keshtu duhet te jete! Nuk e di pse ndodh kjo por me Shqiptaret ndjej nje lloj lidhje qe nuk e ndiej me te tjeret. Edhe ketu ne forum me gjithe keto zenka kalamajsh qe bejme ndihem shume me rrehat me ju se sa me te huaj.

    Edhe me gjthe ato te meta dhe te padrejta qe ka kultura jone, dua s'dua ju jeni njerzit e mije! Nga nje ane them mbase do ishte me mire te mos ishim larguar e te ishim me sojin tone edhe sikur te kishim me pak mireqenje financjare. Tani qe kemi vite ketu jemi bere si alien, as ketej e as andej! As Shqiptare normal nuk jemi me, ka shume ndryshime. Ne disa aspekte largimi nga Shqiperia ishte gje shume e keqe. Ta cosh jeten me boten vetem per mireqenje me duket si kompromis i keq. Me mire me fisin tone dhe sojin tone. I am sick of these pretentious clowns! I am just confused

    Po ju te tjeret qe jeni jasht shtetit e ndjeni kete?
    o hof me mallengjeve !
    Tani shpresoj e kalove kte moment nostalgjie,vazhdo beje detyrat qe ke per te bere

  16. #14

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Kjo eshte ide e gabuar. Neve duhet gjithmone te bejme me te miren por nuk ka garanci qe me e mira do te jete e mire. Me e mira mundet te ket pjese te keqija. Nuk dua te vete ne Shqiperi, thjesht dua te ankohem qe nuk jame ne Shqiperi! Lojohet kjo apo duhet leje

    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    nuk te kuptoj... pyetja eshte shume e thjeshte: ndihesh mire me jeten qe ben tani? nese pergjigjja eshte jo, ka dicka qe nuk shkon dhe duhet ndryshuar...
    E kalova po ca te kaluari pa Ishte thjesht moment dobesie dhe gjykimi te keq qe e hapa temen dje, se tregova shume emocione. Tani detyrat, do cajme b... me matematike kur humanities jane shume here me te bukra dhe interesante Do shkoj te gjej eksin (i.e. x)

    Citim Postuar më parë nga zANë Lexo Postimin
    o hof me mallengjeve !
    Tani shpresoj e kalove kte moment nostalgjie,vazhdo beje detyrat qe ke per te bere
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  17. #15

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Une sa erdha nga shkolla dhe hedh syte perqark e shikon vetem fetyra Aziatikesh. Ja dua te miren, nuk kam asnje gje me ta, biles kam pasur edhe shoke te tille, por nuk jane soji jone. Te vjen qef kur shikon Ballkanas te tjere, si Greke, Serb, e Maqedonas! Nuk ta priste mendja ne Shqiperi.

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nuk e ndjej mungesen e shqiptareve pasi ka shqiptare te te gjitha llojeve e te te gjitha moshave ne forumin shqiptar.

    Albo
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  18. #16
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Allahile kush ndjene mungese te hithnes po shqiptari eshte si hithra ku te shkojsh e gjane.

  19. #17
    1.2.3...I
    Anëtarësuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Kjo eshte ide e gabuar. Neve duhet gjithmone te bejme me te miren por nuk ka garanci qe me e mira do te jete e mire. Me e mira mundet te ket pjese te keqija. Nuk dua te vete ne Shqiperi, thjesht dua te ankohem qe nuk jame ne Shqiperi! Lojohet kjo apo duhet leje



    E kalova po ca te kaluari pa Ishte thjesht moment dobesie dhe gjykimi te keq qe e hapa temen dje, se tregova shume emocione. Tani detyrat, do cajme b... me matematike kur humanities jane shume here me te bukra dhe interesante Do shkoj te gjej eksin (i.e. x)
    Gjeje eksin nese se gjen eksin kerko per next-in
    Ah....merr dhe nje fener ne dore kur te 'nisesh' tamam si Diogjeni

    P.S.He se te gjithe kemi kaluar (dhe prap kalojm) neper kto momente dobesie ......edhe matematika nuk eshte aq problematike sa duket,biles eshte shume atraktive po fillo shife me nje sy tjeter :-D

  20. #18
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Sigurisht asnjehere nuk mund te dalesh i fituar nga te gjitha anet. Nga ana materiale me mire jashte, jeta sociale me mire ne vendin tende. Ne jemi detyruar edhe jemi larguar sepse vendi jone nuk na ofron kushtet qe kerkojme. Ti pergjigjem pyetjes tende, ne fillim ishte veshtire, por tani jam mesuar nuk me shqeteson me fakti qe nuk jam ne kontakt me shqiptare.
    e pse nuk je ne kontakt me shqiptar ti lone?
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  21. #19

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Diogjenin e kam xhan

    Matematike kam bere 13 kurse ne uni e shumica ma neverit. Vetem 1/4 e kurseve pelqej. Thanks

    Citim Postuar më parë nga zANë Lexo Postimin
    Gjeje eksin nese se gjen eksin kerko per next-in
    Ah....merr dhe nje fener ne dore kur te 'nisesh' tamam si Diogjeni

    P.S.He se te gjithe kemi kaluar (dhe prap kalojm) neper kto momente dobesie ......edhe matematika nuk eshte aq problematike sa duket,biles eshte shume atraktive po fillo shife me nje sy tjeter :-D
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  22. #20
    CHEERFUL GIRL
    Anëtarësuar
    14-04-2008
    Postime
    3,536

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    E di si eshte puna Hof, ka ardhur vetvetiu koha e tille. Te jesh i sigurte se edhe sikur ne Shqiperi te kishe vazhduar do ta ndjeje kete lloj mungese. Edhe ketu njerezit kane filluar te behen me te ftohte, fakti qe nje pjese prej jush kane ikur jashte kane lene nje vend bosh dhe nuk eshte ajo harmonia e dikurshme. Ktu gjalleri ka vetem kur vijne emigrantet. Por perseri jeta eshte bere aq e veshtire dhe stresuese saqe nuk po behen me njerezit me njeri-tjetrin, avash avash jetesa ketu po behet e njejte me ate atje. Prandaj mua me duket me teper si nostalgji per te kaluaren, per menyren sesi kemi pas shkuar me perpara. Edhe pse jam e re akoma mua me mungon ajo kohe.
    E ne qofte, ftohte e ngrice, ti duro se dimri do t ike nje dite...

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •