Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 69
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Ata apo ne qe ikem ne emigrim per nje jete me te mire nuk e dinim tamam, tamam ca na priste. Guximi eshte i madh kur se ke idene c'te pret jashte por ke degjuar qe eshte me mire. Iken me mendimin, "Po s ' na pelqeu kthehemi." Eshte ndryshe kthimi mbapsht ne Shqiperi se i di mire problemet ekonomike e sociale te Shqiperise.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 08-10-2013 më 13:58
    Feelings change - memories don't.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262

    Për: Ju Mungojne Shqiptaret?

    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Kur ke kaluar vite ne mergim fatkeqsisht ndihesh emigrant ne vendin tend. Ndihesh si nje i huaj qe do filloi gjithcka nga fillimi.
    ke te drejt, para 6 vjete kur shkova ne shqiperi mu duke vetia e huaj, dhe po shqetesohesha nese po flisja mire shqip apo jo

    sigurisht nga aksenti ndihem e huaj ketu gjitheashtu, kudo qe shkoj me pyesin nga jam...doktori me introduce me te gjithe si "kjo eshte "rexhina" island of albania" lol...nganjehere dua te shikoj shqiptare por sme ka rren rasti, pervec familjes
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #43
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    oh cut the crap, lol. Ndjen mungesen e njerezve te tu te afert por jo te shqiptareve ne pergjithesi. Per te paret e ndjej, per kshu ne pergjithesi as du me dit hic. Jeta vazhdon me apo pa shqiptare perreth . Me zjarr apo pa zjarr, me pasion apo pasion. Get used to it !!!!
    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Nuk po me vjen te bej detyrat, keshtu qe po ju shkruaj. Kam shume vjet qe jetoje larg Shqiptareve, dhe ketu ku jame une njerzit jane ndryshe. Ketu njerzit jane me me pak pasion. Ketu jane njerez qe te lene rrehat por nuk kane zemer aq te zjarrte sa ne. Kur shikoj perqark nuk shikoje njerzit e mije. Sado ndryshim dhe kundershtime te kem me Shqiptaret, kur jam me ju ndihem sikur jam me llojin tim. Ndihem sikur keshtu duhet te jete! Nuk e di pse ndodh kjo por me Shqiptaret ndjej nje lloj lidhje qe nuk e ndiej me te tjeret. Edhe ketu ne forum me gjithe keto zenka kalamajsh qe bejme ndihem shume me rrehat me ju se sa me te huaj.

    Edhe me gjthe ato te meta dhe te padrejta qe ka kultura jone, dua s'dua ju jeni njerzit e mije! Nga nje ane them mbase do ishte me mire te mos ishim larguar e te ishim me sojin tone edhe sikur te kishim me pak mireqenje financjare. Tani qe kemi vite ketu jemi bere si alien, as ketej e as andej! As Shqiptare normal nuk jemi me, ka shume ndryshime. Ne disa aspekte largimi nga Shqiperia ishte gje shume e keqe. Ta cosh jeten me boten vetem per mireqenje me duket si kompromis i keq. Me mire me fisin tone dhe sojin tone. I am sick of these pretentious clowns! I am just confused

    Po ju te tjeret qe jeni jasht shtetit e ndjeni kete?
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Kush ka mungese per shqiptare? Se do ia dergoj i traktor te mbushur.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  5. #45
    B@NeS@XhIe Maska e B@Ne
    Anëtarësuar
    04-01-2010
    Vendndodhja
    .............
    Postime
    4,338

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Kush ka mungese per shqiptare? Se do ia dergoj i traktor te mbushur.

    Une , dy po deshe

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Lonide
    Anëtarësuar
    31-08-2013
    Vendndodhja
    aty ku ka shqiptar
    Postime
    58

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Me vjen keq qe ju qe shkuat me nuk do ktheheni kurse femijet e juaj nese keni as nuk do te ndihen shqiptar ...kur thoni nuk kemi kontakte me shqiptare ateher nenkuptohen shum gjera te keqija .....i bie qe cdo raport te ndodh me te huaj kjo eshte nje fatkeqesi ....kshu qe uroj shum nga ju te keni kontakte dhe darka me shqiptar edhe pse thunu jo nuk kemi
    LoNi

  7. #47

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Mire e ke ti. Po pse nuk jane fshataret te kamur, kete nuk e kuptoj per vete. Mua me duket te jesh fermer eshte pune e mire. Fiton aq sa punon e nuk can koke per bosin apo korrupsionin apo politiken. Shikon punene tende. Plus per ullinj vdes

    Citim Postuar më parë nga Arvima Lexo Postimin
    Une nuk e shoh naivitetin ketu, perkundrazi! Eshte nje forme biznesi dhe goxha fitimprures, perse mos ta besh ?! Cfare ka me shume Italia apo Greqia e ku tjeter rriten ullinj qe ne nuk e benkemi dot? Shqiperia ka goxha pasuri natyrore dhe ne as qe i shfrytezojme. Duhet dituri, pervoje, iniciative,kapital ... ?! Po keto arrihen! Po sikur te ktheheshin Shqiptaret ne vendlindje e cdo gje qe kane mesuar jasht mund ta aplikonin ketu, mbase do ishte me ndryshe, te pakten keshtu mendoj. Edhe pse e kuptoj veshtiresine e tyre per ta filluar cdo gje nga e para , por do ja vlente jo ?!


    Nejse, ti qe tani e tutje mos e vrit me mendjen Avash avash do rregullohen gjerat
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  8. #48

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    OMG, you are so lucky I am a man You do not want to talk like that to a woman, even I know that LOL I don't mind though

    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    oh cut the crap, lol. Ndjen mungesen e njerezve te tu te afert por jo te shqiptareve ne pergjithesi. Per te paret e ndjej, per kshu ne pergjithesi as du me dit hic. Jeta vazhdon me apo pa shqiptare perreth . Me zjarr apo pa zjarr, me pasion apo pasion. Get used to it !!!!
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    ......njeriu ka nje jete dhe e jeton si te dij.Kjo eshte e drejt e secilit....Une kam jetuar nje kohe ne Zvicerr,atje shqiptaret ne fillim jane munduar qe ti rrijn njeri tjetrit prane te ndihmojne njeri tjetrin,ta ruajne gjuhen edhe formen e jeteses,ndersa tani eshte ndryshe.Gjeneratat e para e kane ndertuar Kosoven(flas per shqiptaret e ish jugosllavise,sepse Shqipetaret nga Shqiperija nuk e kan patur kete mundesi))dhe kan bere te pamunduren qe ta ruajne dhe"lekun"e fundit qe ta sjellin ne vendlindje.Edhe komunikimi ne mes te Shqiptareve ka qene shume me i madh.Tani keto gjeneratat e reja jane ndryshe,shumica e tyre qe vijne nga rajonet e ndryshme mundohen te rrijn larg njeri tjerit.Shkaqet jane te shumta,megjithate une do ti quaja individuale..
    ..Duhet te ceki me kete rast nje te vertete:forma e jeteses Shqiptare ka ndryshuar shume tek Shqiptaret,qofshin keta jasht atedheut apo edhe brenda.Mirepo,mbajtja larg njeri tjetrin ne diaspor vjen si pasoj qe Shqiptaret kerkojne integrim,dhe duke pare sjelljet e disave,atehere me se miri eshte per secilin qe te shikoj punen e tij dhe te rri sa me larg njerezve qe nuk i njeh... .

  10. #50
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    OMG, you are so lucky I am a man You do not want to talk like that to a woman, even I know that LOL I don't mind though

    Qeke bo nostalgjik.me pelqen kur me genjen

  11. #51
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-02-2013
    Postime
    111

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    ndjej mungesen e prinderve te mi per te tjeret(shqiptaret)as nuk me shkon mendja fare... se saper te te fut ne siklet jane

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-03-2013
    Vendndodhja
    Trieste Itali
    Postime
    17

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Po te them nje gje jojithesi se kan qen me shum gjera te mira ..Po pram si thojn nje fjal ta shash shqiptarin esht sikur Pershty per pjet e bjeri vetit po mir jemi njerz tmir edhe ti e shof se ndjeke munges te njerzve ton shqiptarve Edhe pse sna the se ku jeton po me sa e shof jeton ne Uk ose ne U.S.A..une jetoi ne nje vend te Europes edhe ktu ka shqiptar shummm edhe kam shum shoqeri te klasit tem sepse kurr sdua as te shprehem me te gjith e te jap muhabet cdo shqiptari sepse te them te drejten ..per 30 % per ta as qe dua ti sho me ty sepse jan te ati niveli aq te ulet sa iden se ke PO gjithsesi kur takoi shqiptar te mir me kenaqet zemra sepse beje muhabet shqip dhe jo ne gjuh te ketyre sna the nga je Te pershendes shummm....nga Italiaa veq mos me thuaj se jeton ne UK sepse esht vendi i enrrave te mija

  13. #53

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Jetoj ne Kanada, falemnderit per pergjigjen, pershendetje

    Citim Postuar më parë nga antiwirusi Lexo Postimin
    Po te them nje gje jojithesi se kan qen me shum gjera te mira ..Po pram si thojn nje fjal ta shash shqiptarin esht sikur Pershty per pjet e bjeri vetit po mir jemi njerz tmir edhe ti e shof se ndjeke munges te njerzve ton shqiptarve Edhe pse sna the se ku jeton po me sa e shof jeton ne Uk ose ne U.S.A..une jetoi ne nje vend te Europes edhe ktu ka shqiptar shummm edhe kam shum shoqeri te klasit tem sepse kurr sdua as te shprehem me te gjith e te jap muhabet cdo shqiptari sepse te them te drejten ..per 30 % per ta as qe dua ti sho me ty sepse jan te ati niveli aq te ulet sa iden se ke PO gjithsesi kur takoi shqiptar te mir me kenaqet zemra sepse beje muhabet shqip dhe jo ne gjuh te ketyre sna the nga je Te pershendes shummm....nga Italiaa veq mos me thuaj se jeton ne UK sepse esht vendi i enrrave te mija
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e arba.t
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Postime
    439

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    me sa kam degjuar te gjithe shqiptaret qe jetojne jasht nuk bejne per njeri tjetrin e jo me ti marri malli
    Let food be your medicine !

  15. #55
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Citim Postuar më parë nga arba.t Lexo Postimin
    me sa kam degjuar te gjithe shqiptaret qe jetojne jasht nuk bejne per njeri tjetrin e jo me ti marri malli
    me sa ke degjuar gjithmon me te degjuar ngelem ne shqiptaret

    Ktu ku jetoj un jetojn afersisht 10600 shqiptar kudo qe iki shqip degjoj ndonjehere them se kam vajt ne Korce haaah
    kudo qe kam vajt ne usa shqiptar ka plot ka qe behen ka qe sbehen varet nga njeriu

    un vet jam i rrethuar nga shqiptar plus edhe fmit shoqerin e tyre shqiptare sa kisha frik se sdo mesonin anglisht ;P
    Partizoni

  16. #56
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Fare, fare.. janë mbirë si këpurdhat në çdo pëllëmbë...

    Love has no limits

  17. #57
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Ktu ku jam bera vitin, eshte nje mhallaxhi i burrit qe dalim ndonjeher, po te tjere as kam par as dua te shoh me mir kur si ke afer se vec me thashetheme merren aman .

  18. #58
    Perjashtuar nga Mod.
    Anëtarësuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Walchi eshte grua nderkombetare

  19. #59
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Ca ti besh kshu na ra per hise .

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2013
    Postime
    34

    Për: E ndjeni mungesën e shqiptarëve aty ku jetoni?

    Mos harroni ti mesoni gjuhen Shqipe Femive

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •