Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Ky eshte nje perkethim personal i imi, si pjese e kontributit qe sejcili duhet te japi personalisht ndaj grupit, Ateiste apo Agnostike qofshin ata. Ne vazhdim te shkrimit eshte nje satire e botuar nga Filozofi i madh i koherave moderne, Bertrand Russell.
    Nje nga titanet e mendimit te lire, paqedashesit dhe armikun me te madh te shpifjes dhe trillimit.
    Bertrand Russell- (1872-1970)

    Emri:  f5NJC.jpg

Shikime: 2488

Madhėsia:  109.3 KB

    Shkrimi origjinal ne Anglisht, Ketu >>> The Theologian's Nightmare - Bertrand Russell.pdf

    Makthi I Teologut
    Nga Fakti dhe Trillimi, 1961
    Bertrand Russell

    Teologu eminent Dr. Thaddeus perjetoi nje enderr sikur vdiq dhe nisi pelegrinazhin e tij drejt parrajses. Studimet e tij e kishin pergaditur dhe pajisur me nje bagazh me te cilin ai s’do e kishte problem per te gjetur rrugen e drejte te amshimit. Ai troket ne deren e “Qiellit” dhe papritmas perballet me nje shqyrtim me te kujdesshem sesa priste. “Kerkoj pranimin” tha ai, “sepse une kam qene nje njeri I mire, dhe I kushtova tere jeten time madheshtise se zotit”. “Njeri?” pyeti Roja, “c’eshte kjo gje? Dhe si ka mundesi qe nje qenie kaq qesharake si ti mund te beje dicka per te promovuar madheshtine e Zotit?”
    Dr. Thadeus mbeti I shtangur. “Ju me siguri nuk mund te jeni te painformuar rreth qenies se quajtur njeri. Ju patjeteter duhet te jeni ne dijeni qe njeriu eshte vepra supreme e Krijuesit.” “Ne lidhje me kete” pergjigjet Roja, “Me vjen keq qe te lendoj ndjenjat, por kete qe po thoni eshte lajm I ri per mua, dyshoj qe ndonjeri atje lart te dije apo kete ndegjuar per kete gje te quajtur ‘Njeri’”. Gjithsesi, meqense ti dukesh I shqetesuar, do keshe nje shans tek Konsultori i te Bibliotekes tone.

    Konsultori, nje qenie globulare me mijera sy dhe nje goje, perkuli disa sy duke veshtruar me kujdes Dr. Thaddeus. “C’eshte kjo?” pyet Rojen. “Kjo, pergjigjet Roja,
    Eshte nje qenie e cila pretendon se eshte antar I species se quajtur ‘njeri’ , I cili jeton ne vendin e quajtur “Toke”. Ka nje nocion te cuditshem se Krijuesi ushqen nje interes te vacante per kete vend dhe speciet qe jetojne aty. Mendova se ju mund ta ftillonit sadopak. “Hmmm, Pra” iu drejtua me miresi teologut, Konsultori I Bibliotekes. “Ndoshta mund te me tregoni se ku ndodhet ky vend I quajtur ‘Toke’”. “Oh, eshte pjese e sistemit diellor” u pergjigj pa hezitim Dr. Thadeus. “… dhe c’fare eshte Sistemi Diellor?” pyeti Konsultori. “Oh”, u pergjigj teologu, ne dukje pak I shqetesuar “’Dituria shentje’, eshte sfera ime, por pyetja qe sapo me bete I takon ‘dijes profane’. Gjithsesi, une kam mesuar teper nga miqte e mije astronome te tregoj se Sistemi Diellor eshte pjese e ‘Rruges se Qumshtit’.” “… Dhe c’fare eshte “Rruga e Qumshtit” pyeti Konsultori? “Rruga e qumshtit eshte nje nga galaktikat per te cilat me eshte thene se jane qindra milione te tilla. “Shih, Shih” iu pergjigj Konsultori “Ti pret qe une te mbaj mend njeren nga shume te tjerat. Por une mbaj mend te kem ndegjuar termin “Galaktike” me pare. Ne fakt, besoj nje nen-Konsultor Biblioteke yni specializon per Galaktikat. Le te te cojme atje, dhe shohim se mos ndoshta te ndihmon ai.”

    Pas nje kohe jo fort te gjate, del nen-Konsultori I bibliotekes se Galaktikave. Ne pamje dhe forme ai ishte nje Dodekahedron. Lehtesisht kuptohej qe nje kohe e me pare, siperfaqet e tija qene te pastra dhe te ndicuara por puna e gjate neper rafte e kishte bere ate Opake. Konsultori I sqaron nepunesit te vet se Dr. Thaddeus, ka ndermarre ne llogarine e vete te gjeje origjinen e tij, dhe ka permendur galaktikat, dhe shpresohet se informacioni mund te merret prej seksionit te galaktikave ne kete biblioteke.

    “Mire, … “ tha nen-konsultori, “mendoj qe eshte e mundur ne kohe, por duke pas parasysh qe eksistojne qindra miliona galaktika, dhe sejcila ka nje volum te vecante, do kerkoje kohe per te gjetur nje volum specific. Cila eshte ajo qe kjo molekule e cuditshme deshiron?” “Eshte njera qe quhet ‘Rruga e Qumshtit’” Iu pergjigj Dr. Thadeus me ligeshti. “Mire pra,” tha nen-Konsultori, “Do e gjej nese mundem”.

    Tre jave me vone, ai u kethye, duke sqaruar se nje indeks I jashtezakonsht efficient I seksionit te galaksive ia mundesoi atij percaktimin e galaksise me numer QX 321,762. “Ne futem ne pune te gjith 5000 nepunesit qe kishim ne dispozicion ne ate seksion” tha ai. “Ndoshta, ti je I interesuar te takosh nepunesin I cili specifikisht eshte I interesuar per Galaktiken ne fjale?” U thirr nepunesi I cili doli te jete nje Okta-hedron me nje sy dhe goje ne cdo ane. Ai u surprizua jashtemase qe tashme ishte present ne nje regjion kaq te ndritur, larg nga raftet e errta te pjeses ku punon ai.
    Duke ardhur ne vete, ai pyet me sinqeritet dhe pak turp. “C’deshironi te dini rreth galaktikes time”? Dr. Thaddeus foli: “Ajo c’dua te dij eshte Sistemi Diellor, nje koleksion trupash qiellor qe rrotullohen rreth nje ylli ne galaktiken tuaj. Ylli rreth te cilit ato rrotullohen quhet “Diell”. “Hmmmm…” Iu pergjigj nepunesi, “Eshte veshtire te gjesh galaksine e sakte, por te kerkosh yllin e duhur eshte akoma me shume e veshtire. Une di qe ka rreth 300 miliarde yje ne kete galaktike, dhe une nuk kam dijeni, qe nje liste e ketyre 300 miliarde yjeve eshte kerkuar nga Administrata per tu arshivuar ne magazine.
    Nese ti mendon se ia vlen, une do kerkoj punetore apostafat nga ‘Vendi tjeter’ te kerkojne per kete yll specifik.

    U ra dakord se, meqenese pyetja e shtruar ishte nga Dr. Thaddeus I cili po pesonte nje ankth te tmerrshem, se kjo do ishte drejtimi me I mencur. Disa vite me vone, paraqitet nje Tetra-Hedron goxha I lodhur dhe I rraskapitur perpara nenpunesit. “Une kam,” tha ai “Perfundimisht zbuluar yllin specifik, per te cilin u ngrit pretendimi, por jam ne dileme te imagjinoj perse te zgjoje interes kaq special. Ai I ngjan nje numri shume te madh yjesh te tjere ne te njejten galaktike. Eshte I nje permase te zakonshme madhesie dhe temperature, dhe e rrethuar nga planete tjere me te vegjel te quajtur planete. Pas disa minutash studimi dhe investigimi, zbulova se disa, te pakten, nga keto planete permbajne ‘Parazite’ dhe mendoj se kjo gjeja e cila ngriti kete kerkese patjeter duhet te jete nje nga ata”.

    Ne kete pike, Dr. Thaddeus nuk u permbajte me por shpertheu ne nje lament zemerimi pasionant: “Perse, ore perse, krijuesi mcefi nga neve qeniet e gjora te tokes se nuk ishim ne qe e shtytem te krijoje qiejt? Gjate gjith jetes time, une I kam sherbyer atij ne menyre diligjente, duke besuar se AI do vereje sherbesen time dhe do me shperblente me lumturine e perjetshme. Dhe tani del qe ai nuk ishte I vetedijshem se une ekzistoja.
    Ju po me thoni qe une jam nje parazit pafundesisht I vogel, ne nje trup te imet I cili rrotullohet rreth nje trupi insinjifikativ, pjese e nje koleksioni 300 miliardesh yjor, e cila eshte vetem nje nga qindra milione te tilla? Une nuk mund ta mbaj me kete, dhe nuk mund ta adhuroj me krijuesin.” “Shume mire,” tha Roja, “Mund te shkosh ne Vendin tjeter

    Ketu, u zgjua Teologu! “Fuqia e Satanait mbi imagjinaten tone gjate fjetjes eshte e tmerrshme” Tha ai.

    Bertrand Russell
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 18-09-2013 mė 11:09
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Scion pėr postimin:

    martini1984 (16-04-2016)

  3. #2

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    E lexova ne Anglisht (se e kam me kollaj). Wonderful
    Perpara kesaj nga Russell kam lezuar vetem filozofi analitike qe eshte sume me pak terheqse (sidomos filozofia e gjuhes). Kjo ishte surprize e bukur.

    Na tha profesori: Kur Russell ishte ne burg ne luften e pare boterore (se protestoi kundra luftes) e pytei nje roje "c'fare feje ke?" "Agnostik" u pergjigj Russell. Roja i thote: Fe me gjithe keto emra te ndrysheme por te tere ne te njejtin zot besojme!
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar hof pėr postimin:

    Scion (19-09-2013)

  5. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    ky eshte filo gjerman dhe te meson alfabetin morsete apo semaforet lindore.

  6. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    keta jane sataniste. Njerezit e tokes jane qeneie normale dhe nuk dine genjeshtra te sterholluara apo filozofi, pervec profeteve qe jane rrace Adami dhe keta duken nga fytyra qe jane kafshe cirqesh djajsh.

  7. #5
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Emri:  B8w1qeZIAAAAI1f.jpg

Shikime: 1670

Madhėsia:  75.3 KB

    Apostujt tregojnė: “Teksa varrosėm njė xhenaze, profeti (a.s) ishte brenda nė varr dhe po bėhej gati tė fuste kufomėn. Ai filloi tė qajė dhe tha tre herė: “Kėrkoni mbrojtje tek Zoti nga dėnimi i varrit”. Pastaj tha: “Kur besimtari ėshtė nė pragun e largimit nga kjo botė, i vijnė atij melekėt e Zotit me fytyra tė qeshura e tė gėzuara. I afrohen pėrpara syve dhe askush nuk i shikon pėrveē atij. Pas pak vjen meleku i vdekjes dhe i thotė: “O shpirt besimtari! Dil nė mėshirėn dhe kėnaqėsinė e Zotit tėnd”. Nė kėto momente shpirti i njeriut del mė lehtė se ē`del pika e ujit nga ena. Sapo del shpirti, melekėt shoqėrues e mbėshtjellin menjėhere me qefina nga qefinat e xhenetit dhe e parfumosin me parfum nga parfumet e xhenetit. Pas kėsaj nisen pėr tek Zoti i gjithėsisė. Trokasin nė dyert e qiejve. Melekėt qė janė roje tė dyerve tė qiejve pyesin: “Shpirtin e kujt keni sjellė”? Ata pėrgjigjen: “Kemi sjellė shpirtin e filanit tė birit tė filanit”, duke e thėrritur atė me emrat mė tė bukur, qė ai njeri ka pasur dėshirė ta thėrrasin. Atėherė melekėt thonė: “Mirė se vjen o shpirt i pastėr, shpirt besimtari dhe nė shenjė respekti melekėt roje e shoqėrojnė deri nė qiellin tjetėr. Kėshtu vazhdon deerisa ata afrohen tek qielli i shtatė dhe pastaj Zoti thotė: “Kthejeni robin Tim nė varr dhe shkruajeni emrin e tij tek libri i tė nderuarve”. Pasi varroset kufoma, nė ēastin qė largohemi, profeti na porosit qė tė bėjmė lutje pėr tė vdekurin, sepse ai i degjon hapat tanė teksa largohemi.
    Profeti (a.s) vazhdon: “Pastaj i vijnė atij dy melekė, Munker dhe Nekir, tė cilėt e ngrenė njeriun dhe e pyesin: “Cili ėshtė Zoti yt, cila ėshtė feja jote, cili ėshtė profeti yt”?
    Dikush mund tė pyesė: “Si mund ta ngrenė njė person qė ka vdekur”? E thashė edhe njėherė qė llogjika nuk e shpjegon dot kėtė gjė. Ne shohim njė ėndėrr dhe nuk arrijmė ta shpjegojmė dot. Po ashtu ėshtė edhe bota e varrit, e cila ka ligjet e saj.
    Hadithi vazhdon: “Njeriu pėrgjigjet: “Zoti im ėshtė Allahu, feja ime ėshtė Islami dhe profeti im ėshtė Muhamedi (a.s). Atėherė Zoti flet: “Shtrojeni varrin e robit Tim me shtroje prej xhenneti dhe hapni atij njė dritare nga xheneti”. Pak mė vonė i vjen atij njė person i veshur me tė bardha. Fytyra i shkėlqen dhe i vjen erė e mirė. Njeriu e pyet: “Kush je ti”? Personi pėrgjigjet: “Unė jam puna jote e mirė. Gėzohu pėr ēfarė vjen mė pas”. Atėherė i vdekuri thotė: “O Zot bėje sa mė parė Kijametin”.
    Kur profeti (a.s) po i thoshte kėto, i pranishėm aty ishte edhe Umeri (r.a). Profeti (a.s) i tha: “O Umer! Si do t`i pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve?” Umeri u pėrgjigj: “Unė do t`u them melekėve: “Ju mė thoni kush ėshtė Zoti juaj, kush ėshtė feja juaj dhe kush ėshtė profeti juaj, sepse unė jam i sigurtė pėr kėtė”. Atėherė profeti (a.s) qeshi.
    Profeti (a.s) vazhdoi tė tregonte pėrsėri: “Kur i vjen vdekja atij qė nuk ka besuar nė Zot, i afrohen melekėt, tė cilėt tė fusin frikėn kur i shikon. Ata mbajnė me vete qefin nga zjarri dhe parfum nga zjarri i xhehenemit. Menjėherė afrohet meleku i vdekjes dhe i thotė: “O shpirt jobesimtari, dil tek zemėrimi i Zotit Tėnd”. Ky lloj shpirti kur shikon melekun e vdekjes dhe kur ndjen erėn e zjarrit tė xhehenemit nuk del, por futet thellė nė trupin e njeriut. Atėherė melekėt e tėrheqin shpirtin e tij me disa ēengela dhe e nxjerrin atė pjesė – pjesė, ashtu siē mund tė shkėputet leshi i lagur nga ferrat. Melekėt shoqėrues e marrin shpirtin e kėtij personi e qefinosin me qefinat e xhehenemit dhe e parfumosin me parfumet e zjarrit. Pastaj nisen pėr nė qiell. Trokasin por melekėt qė ruajnė qiellin e parė pyesin: “Kush ėshtė ky”. Pėrgjigja vjen: “Ėshtė shpirti i filanit i biri i filanit”. Melekėt thonė: “Ai person nuk mund tė hyjė nė dyert e qiellit”. Atėherė profeti (a.s) lexoi ajetin kuranor: “Nuk hapen pėr ta dyert e qiellit dhe nuk hyjnė nė xhennet derisa tė hyjė deveja nė vrimėn e gjilpėrės”. Atėherė Allahu (xh.sh) jep urdhėr: “Shkruajeni robin Tim tek libri i tė dėnuarve, dhe kthejeni shpirtin e tij nė varr”. Pastaj i vijnė atij dy melekėt, qė i bėjnė tė njėjtat pyetje: “Cili ėshtė Zoti yt, cila ėshtė feja jote, cili ėshtė profeti yt”? Ai nuk pėrgjigjet, por pas ēdo pyetje thotė: “ah, nuk e di, nuk e di”. Atėherė Allahu (xh.sh) thotė: “Shtrojeni varrin e robit Tim me shtroje nga zjarri”. Varri i tij fillon e ngushtohet derisa atij i futen kockat tek njėra – tjetra. Pastaj i hapet njė dritare nga zjarri i xhehennemit ku shikon vendin e tij nė zjarr. Pak mė vonė i vjen atij njė burrė me rroba tė zeza, me fytyrė tė zezė, qė i vjen erė e keqe. Njeriu pyet: “Kush je ti qė mė shqetėson”. Ai pėgjigjet: “Unė jam puna jote e keqe”. Pastaj i vdekuri thotė: “O Zot mos e bėj Kijametin”.
    I lutemi Zotit (xh.sh) tė na e lehtėsojė vdekjen dhe atė qė vjen pas saj.

    Per me shume

    http://ardhmeriaonline.com/artikull/.../#.VvdLvuIrLIU
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  8. #6
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
    Emri:  B8w1qeZIAAAAI1f.jpg

Shikime: 1670

Madhėsia:  75.3 KB

    Apostujt tregojnė: “Teksa varrosėm njė xhenaze, profeti (a.s) ishte brenda nė varr dhe po bėhej gati tė fuste kufomėn. Ai filloi tė qajė dhe tha tre herė: “Kėrkoni mbrojtje tek Zoti nga dėnimi i varrit”. Pastaj tha: “Kur besimtari ėshtė nė pragun e largimit nga kjo botė, i vijnė atij melekėt e Zotit me fytyra tė qeshura e tė gėzuara. I afrohen pėrpara syve dhe askush nuk i shikon pėrveē atij. Pas pak vjen meleku i vdekjes dhe i thotė: “O shpirt besimtari! Dil nė mėshirėn dhe kėnaqėsinė e Zotit tėnd”. Nė kėto momente shpirti i njeriut del mė lehtė se ē`del pika e ujit nga ena. Sapo del shpirti, melekėt shoqėrues e mbėshtjellin menjėhere me qefina nga qefinat e xhenetit dhe e parfumosin me parfum nga parfumet e xhenetit. Pas kėsaj nisen pėr tek Zoti i gjithėsisė. Trokasin nė dyert e qiejve. Melekėt qė janė roje tė dyerve tė qiejve pyesin: “Shpirtin e kujt keni sjellė”? Ata pėrgjigjen: “Kemi sjellė shpirtin e filanit tė birit tė filanit”, duke e thėrritur atė me emrat mė tė bukur, qė ai njeri ka pasur dėshirė ta thėrrasin. Atėherė melekėt thonė: “Mirė se vjen o shpirt i pastėr, shpirt besimtari dhe nė shenjė respekti melekėt roje e shoqėrojnė deri nė qiellin tjetėr. Kėshtu vazhdon deerisa ata afrohen tek qielli i shtatė dhe pastaj Zoti thotė: “Kthejeni robin Tim nė varr dhe shkruajeni emrin e tij tek libri i tė nderuarve”. Pasi varroset kufoma, nė ēastin qė largohemi, profeti na porosit qė tė bėjmė lutje pėr tė vdekurin, sepse ai i degjon hapat tanė teksa largohemi.
    Profeti (a.s) vazhdon: “Pastaj i vijnė atij dy melekė, Munker dhe Nekir, tė cilėt e ngrenė njeriun dhe e pyesin: “Cili ėshtė Zoti yt, cila ėshtė feja jote, cili ėshtė profeti yt”?
    Dikush mund tė pyesė: “Si mund ta ngrenė njė person qė ka vdekur”? E thashė edhe njėherė qė llogjika nuk e shpjegon dot kėtė gjė. Ne shohim njė ėndėrr dhe nuk arrijmė ta shpjegojmė dot. Po ashtu ėshtė edhe bota e varrit, e cila ka ligjet e saj.
    Hadithi vazhdon: “Njeriu pėrgjigjet: “Zoti im ėshtė Allahu, feja ime ėshtė Islami dhe profeti im ėshtė Muhamedi (a.s). Atėherė Zoti flet: “Shtrojeni varrin e robit Tim me shtroje prej xhenneti dhe hapni atij njė dritare nga xheneti”. Pak mė vonė i vjen atij njė person i veshur me tė bardha. Fytyra i shkėlqen dhe i vjen erė e mirė. Njeriu e pyet: “Kush je ti”? Personi pėrgjigjet: “Unė jam puna jote e mirė. Gėzohu pėr ēfarė vjen mė pas”. Atėherė i vdekuri thotė: “O Zot bėje sa mė parė Kijametin”.
    Kur profeti (a.s) po i thoshte kėto, i pranishėm aty ishte edhe Umeri (r.a). Profeti (a.s) i tha: “O Umer! Si do t`i pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve?” Umeri u pėrgjigj: “Unė do t`u them melekėve: “Ju mė thoni kush ėshtė Zoti juaj, kush ėshtė feja juaj dhe kush ėshtė profeti juaj, sepse unė jam i sigurtė pėr kėtė”. Atėherė profeti (a.s) qeshi.
    Profeti (a.s) vazhdoi tė tregonte pėrsėri: “Kur i vjen vdekja atij qė nuk ka besuar nė Zot, i afrohen melekėt, tė cilėt tė fusin frikėn kur i shikon. Ata mbajnė me vete qefin nga zjarri dhe parfum nga zjarri i xhehenemit. Menjėherė afrohet meleku i vdekjes dhe i thotė: “O shpirt jobesimtari, dil tek zemėrimi i Zotit Tėnd”. Ky lloj shpirti kur shikon melekun e vdekjes dhe kur ndjen erėn e zjarrit tė xhehenemit nuk del, por futet thellė nė trupin e njeriut. Atėherė melekėt e tėrheqin shpirtin e tij me disa ēengela dhe e nxjerrin atė pjesė – pjesė, ashtu siē mund tė shkėputet leshi i lagur nga ferrat. Melekėt shoqėrues e marrin shpirtin e kėtij personi e qefinosin me qefinat e xhehenemit dhe e parfumosin me parfumet e zjarrit. Pastaj nisen pėr nė qiell. Trokasin por melekėt qė ruajnė qiellin e parė pyesin: “Kush ėshtė ky”. Pėrgjigja vjen: “Ėshtė shpirti i filanit i biri i filanit”. Melekėt thonė: “Ai person nuk mund tė hyjė nė dyert e qiellit”. Atėherė profeti (a.s) lexoi ajetin kuranor: “Nuk hapen pėr ta dyert e qiellit dhe nuk hyjnė nė xhennet derisa tė hyjė deveja nė vrimėn e gjilpėrės”. Atėherė Allahu (xh.sh) jep urdhėr: “Shkruajeni robin Tim tek libri i tė dėnuarve, dhe kthejeni shpirtin e tij nė varr”. Pastaj i vijnė atij dy melekėt, qė i bėjnė tė njėjtat pyetje: “Cili ėshtė Zoti yt, cila ėshtė feja jote, cili ėshtė profeti yt”? Ai nuk pėrgjigjet, por pas ēdo pyetje thotė: “ah, nuk e di, nuk e di”. Atėherė Allahu (xh.sh) thotė: “Shtrojeni varrin e robit Tim me shtroje nga zjarri”. Varri i tij fillon e ngushtohet derisa atij i futen kockat tek njėra – tjetra. Pastaj i hapet njė dritare nga zjarri i xhehennemit ku shikon vendin e tij nė zjarr. Pak mė vonė i vjen atij njė burrė me rroba tė zeza, me fytyrė tė zezė, qė i vjen erė e keqe. Njeriu pyet: “Kush je ti qė mė shqetėson”. Ai pėgjigjet: “Unė jam puna jote e keqe”. Pastaj i vdekuri thotė: “O Zot mos e bėj Kijametin”.
    I lutemi Zotit (xh.sh) tė na e lehtėsojė vdekjen dhe atė qė vjen pas saj.

    Per me shume

    http://ardhmeriaonline.com/artikull/.../#.VvdLvuIrLIU
    Keto IDIOTESIRAT nuk jane VERTETUAR....xhemi...lol
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  9. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
    Keto IDIOTESIRAT nuk jane VERTETUAR....xhemi...lol
    Ky idiot Xhemisi iu beson ketyre haditheve ndersa te njejtave haditheve qe Muhamedin e qesin cullak pedofil ku kishte 'grua' 9 vjecare qe ende luante me kukulla me shoqet e veta iu thote 'propagande krishtere'. Kur e sheh qe shqiptaret myslimane por edhe te tjeret ia kane filluar me u frikesu nga pedofilia e Muhamedit (sepse asnje njeri normal nuk do i besonte deklaratave te nje pedofili) ky i shtremberon faktet. Ptu idiotin e nanes... Kete ne e quajme shtremberim te fakteve. Te njejten gje e beni ju por ju me politike tjeter. E per kete meritoni gaz lot sjelles
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 19-04-2016 mė 17:31

  10. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    .....Fort i nderuari Messi,tu kisha lutur qe te mos merresh me funderrina islamiste(mbetje osmanesh),ngase vetem do humbesh kohen kot.
    Mandej qe moti kam mendimin se,keta shkeles te vetes se tyre("njerez"te pa identitet),nuk jane gje tjeter vetem se te shitur.
    .....Tung Messi.

  11. #9
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Lightbulb Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ky idiot Xhemisi iu beson ketyre haditheve ndersa te njejtave haditheve qe Muhamedin e qesin cullak pedofil ku kishte 'grua' 9 vjecare qe ende luante me kukulla me shoqet e veta iu thote 'propagande krishtere'. Kur e sheh qe shqiptaret myslimane por edhe te tjeret ia kane filluar me u frikesu nga pedofilia e Muhamedit (sepse asnje njeri normal nuk do i besonte deklaratave te nje pedofili) ky i shtremberon faktet. Ptu idiotin e nanes... Kete ne e quajme shtremberim te fakteve. Te njejten gje e beni ju por ju me politike tjeter. E per kete meritoni gaz lot sjelles
    O mesi o kok.byth po ku je mer se na kish marr malli !
    Ti me xhemisin mos u fusni n kshu temash se i flliqni kot.

  12. #10
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga dielli1 Lexo Postimin
    .....Fort i nderuari Messi,tu kisha lutur qe te mos merresh me funderrina islamiste(mbetje osmanesh),ngase vetem do humbesh kohen kot.
    Mandej qe moti kam mendimin se,keta shkeles te vetes se tyre("njerez"te pa identitet),nuk jane gje tjeter vetem se te shitur.
    .....Tung Messi.
    Po me vjen inati se si keta forumiste ateiste e myslimane i shtremberojne gjerat haptazi. Duke bere pretendime te krisura dhe ofendime i kane mbyllur rruges se debatit ne kete forum.

  13. #11
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    O mesi o kok.byth po ku je mer se na kish marr malli !
    Ti me xhemisin mos u fusni n kshu temash se i flliqni kot.
    I nderuar me ofendime pa kurrfare arsye dalim humbes te dyte, mos mendo se ti del fitues...

  14. #12
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    O mesi o kok.byth po ku je mer se na kish marr malli !
    Ti me xhemisin mos u fusni n kshu temash se i flliqni kot.
    JuliusB nuk eshte qe ngjallet dhe vdes, ose pasneser do fluturoje ne qiell.
    Si ai krishti jot
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  15. #13
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
    JuliusB nuk eshte qe ngjallet dhe vdes, ose pasneser do fluturoje ne qiell.
    Si ai krishti jot
    Ske thene asgje me kete postim, vetem e tregove injorancen tende edhe njehere. Nuk behesh 'cool' dhe i menqur duke sulmuar besimin krishter dhe duke mohuar historine por vetem kalon ne cmenduri. Te fundit qe menduan se duke sulmuar krishterimin ekzaltohesh ishin disa filozofe evropiane, cka ndodhi me ta, kaluan ne cmenduri. Ne anen tjeter Ringjallja e Jezusit eshte e vertete historike. Nuk ka asnje arsye qe dikush ta shpikte nje pretendim te tille se Jezusi eshte Ringjallur. Nese pranohet historiciteti i Bibles jo. Ju qe pretendoni te kunderten ejani i sillni argumentet, nese jo mua ejani ua sillni shqiptareve te cilet ju si ateiste dhe myslimane i doni dhe punoni per te miren e tyre. Ejani pra i bindni qe te mos tentojne ta besojne kete 'genjeshter'. Une asgje skam kunder. Por jo me perralla se nga majmunet perfitojme njerez dhe jo duke ua servuar pedofilet klasike si profete te Perendise.

  16. #14
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: Makthi I Teologut - Nga Bertrand Russell

    Truth is like poetry. And most people hate poetry!
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •