Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
  1. #1

    Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Sic e thote titulli, kjo eshte pyetje per ateistet. Si i shikoni besimtaret? I respektoni njesoj si ateistet dhe agnostiket? Beni dallime ne jeten private, per shembull per shoqeri?
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  2. #2

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Une per vete bej dallim jo vetem per fetaret por edhe ata qe besojne ne gjera supernatyrale, si perendi. Kur me thone njerzit se jane fetare apo besimtare ndjej repusion (e kunderta e terheqjes, si i thone ne Shqip?) Nuk i bezdis keta njerez apo ti ofendoje, por nuk i respektje aq shume sa ateistet dhe agnostiket. Per shembull takon nje person dhe te duken njeri interesant/terheqes dhe kur shikon kryqin te vjene te largohesh. Nuk e di nese te tjeret ndihen njesoj per kete gje. Nuk e kame ne kontroll kete gje, kur shoh njerez fetare ndjej repulsion se me duken si skllever dhe jo krenar qe te vene nje tjeter si zot te vetes. I perulen nje gjeje. Po te shihja njerez qe besojne ne supersticion por por nuk i perlen asnje gjeje tjeter prape do kishte repulsion por asnjehere aq shume me fete qe kerkojne skllaveri. Pra per mua feja me bezdis shume tek te tjeret, eshte gje shume e rendesishme per mua.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hof : 11-09-2013 mė 22:22
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Ne momentin qe nje person me thote se librat fetare jane nga Zoti dhe me te vertete i beson si te tille ,une e klasifikoj menjehere si njeri me intelegjence nen mesatare ,te me falin fetaret por kete mendim kam

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e gilberto
    Anėtarėsuar
    08-09-2009
    Vendndodhja
    Durres Albania
    Postime
    128

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Pa dashur ti ofendoj, por jan shume frikacak, te mjer shpirterisht, kan humbur aftesin e te logjikuarit. nuk i paragjukoj, pervec atyre qe predikojn vend e pa vend ngado qe shkojn , dhe atyre qe mbajn mjekra e shami ne kok. perfundimisht i respektoj thjesht si qenie njerzore.

  5. #5
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Personalisht, nuk kam asnje mendim te mire apo te keq ndaj besimtareve.
    Ashtu sic nuk kam problem me besimet Personale, deshirave te tjereve apo edhe manifestimeve te cilat nuk cenojne mendimin e publikut.
    Nuk kam problem as edhe ndaj mendimeve kur dikush thote "besoj ne x-gje" njesoj sic nuk kam problem kur nje tjeter beson ne p.sh. "Borbardhen dhe 7 xhuxhat", por ama kam shume problem nese ky personi fundit del e me mban ligjerate se une nuk duhet te "flas keq" per Xhuxhin dhe Borebardhen sepse iu prishet gjumi, ketu kam problem shume te madh.

    Ne bote, ka njerez shume racionale te cilet edhe sikur te jene ne vete "religjioze" dine te ndajne faktin nga trillimi, shkencen nga pseudoshkenca arsyen nga deshira. Ne te njejtin nivel, ka njerez qe jo vetem enderrojne, por edhe perbaltin lart e poshte sa te munden gjoja arsyeja nuk te con drejt te "Vertetes" dhe se vetem trillimi, genjeshtra, shpifja te cojne drejt saj. Nese do duhej te vleresoja nje fetar me kete kategorine e fundit, athere lirisht do kisha thene qe nje i tille per mua eshte ne nivelin e rrugacit, genjeshtarit apo shpifesit.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Scion pėr postimin:

    zANė (12-09-2013)

  7. #6
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
    Sic e thote titulli, kjo eshte pyetje per ateistet. Si i shikoni besimtaret? I respektoni njesoj si ateistet dhe agnostiket? Beni dallime ne jeten private, per shembull per shoqeri?
    E pse u dashka mare mendimi i Ateistėve, pėr zgjedhjen qė ka bėr njė individ pėr jetėn e tijė ?! Fundja e fundit, kujt i intereson se ēfarė mendojnė Ateistėt ?!! Paske shumė konsideratė pėr Ateistėt lol. Mos harro se jo tė gjithė Ateistėt janė shkenctarė.. ka nga ata qė janė cop mishi me dy sy...edhe ka shumė nga ky lloj, po ashtu edhe te besimtarėt gjen nga kjo specie.
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  8. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Ne momentin qe nje person me thote se librat fetare jane nga Zoti dhe me te vertete i beson si te tille ,une e klasifikoj menjehere si njeri me intelegjence nen mesatare ,te me falin fetaret por kete mendim kam
    Eshte nje pikture aty ne mur.

    Nje njeri beson aty gjendet rastesisht.
    Tjetri beson se dikush e ka pikturuar ate pikture.

    Cili ka inteligjence me te ulet? A eshte me e logjikshme qe te thuhet se nje piktor e ka pikturuar ate pikture apo te themi se ajo aty eshte produkt i rastesise. You get my point.

  9. #8
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Eshte nje pikture aty ne mur.

    Nje njeri beson aty gjendet rastesisht.
    Tjetri beson se dikush e ka pikturuar ate pikture.

    Cili ka inteligjence me te ulet? A eshte me e logjikshme qe te thuhet se nje piktor e ka pikturuar ate pikture apo te themi se ajo aty eshte produkt i rastesise. You get my point.
    asht pikerisht ky lloj shembulli bajat qe jepni e e perseritni pa pushim si papagalla qe u bon te dukeni me inteligjence shum shum ma te ulet se mesatarja
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  10. #9
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    E pse u dashka mare mendimi i Ateistėve, pėr zgjedhjen qė ka bėr njė individ pėr jetėn e tijė ?! Fundja e fundit, kujt i intereson se ēfarė mendojnė Ateistėt ?!! Paske shumė konsideratė pėr Ateistėt lol. Mos harro se jo tė gjithė Ateistėt janė shkenctarė.. ka nga ata qė janė cop mishi me dy sy...edhe ka shumė nga ky lloj, po ashtu edhe te besimtarėt gjen nga kjo specie.
    ti cfare mendon? odiseo

  11. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Eshte nje pikture aty ne mur.

    Nje njeri beson aty gjendet rastesisht.
    Tjetri beson se dikush e ka pikturuar ate pikture.

    Cili ka inteligjence me te ulet? A eshte me e logjikshme qe te thuhet se nje piktor e ka pikturuar ate pikture apo te themi se ajo aty eshte produkt i rastesise. You get my point.
    Te kjartesohemi ,une nuk jam ateiste por mund ta pershkruaj veten si agnostike apo deiste ,jam here njera here tjetra por ju fetaret si mund te thoni qe asgje nuk krijohet vet apo rastesisht kur ne te njejten kohe thoni Zotin se krijoi askush ,ai u krijua vet ,nuk eshte nje cik kontradiktore kjo?

  12. #11
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Kjo teme eshte ekskluzivisht per Ateistet dhe nese i intereson dikujt ata jane ateistet vete, e si e tille nuk na hyjne ne pune deshirat tuaja.
    Vete-viktimizimi qe luani nuk i hyn ne pune askujt, mos thoni pastaj qe nuk jemi paralajmeruar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 12-09-2013 mė 17:32
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Scion pėr postimin:

    Fishtani1 (12-09-2013)

  14. #12
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    ti cfare mendon? odiseo
    Wordless, nuk eshte Ateist. Eshte nje Deist i luhuatur mes Besimtarit dhe Agnostikut.
    Nuk ka nevoje ta pyesesh ate, ai dha mendimin e tij gjithsesi.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  15. #13
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anėtarėsuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Te kjartesohemi ,une nuk jam ateiste por mund ta pershkruaj veten si agnostike apo deiste ,jam here njera here tjetra
    Ne te vertet nuk mundesh te qendrosh ne dy karrige !
    Sepse te jesh Deist parasheh qe te fitosh edhe nje paket dhurate ne formen e pavdekesise - jeten mbas varrit.

    Mirepo , Deizmi ka arrdhmeri sepse shumica e besimtareve ne te vertet jane deist.
    Sa me perket mua me Deistet nuk ka cka te bisedohet,as ti fajesosh per dicka ,per dallim nga besimtaret religjioz.

    Ju,jeni vellezerit tane - perkrah Ateisteve dhe Agnostikeve - kan qene lider ne perhapjen e ideve sekulare/laike ne Europ dhe SHBA.
    Hipoteza juaj calon dukshem,sepsa parasheh zotin-pertac ...por nejse ,me pelqen Deizmi,po te mos isha Ateist do isha Deist

  16. #14
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
    Ne te vertet nuk mundesh te qendrosh ne dy karrige !
    Sepse te jesh Deist parasheh qe te fitosh edhe nje paket dhurate ne formen e pavdekesise - jeten mbas varrit.

    Mirepo , Deizmi ka arrdhmeri sepse shumica e besimtareve ne te vertet jane deist.
    Sa me perket mua me Deistet nuk ka cka te bisedohet,as ti fajesosh per dicka ,per dallim nga besimtaret religjioz.

    Ju,jeni vellezerit tane - perkrah Ateisteve dhe Agnostikeve - kan qene lider ne perhapjen e ideve sekulare/laike ne Europ dhe SHBA.
    Hipoteza juaj calon dukshem,sepsa parasheh zotin-pertac ...por nejse ,me pelqen Deizmi,po te mos isha Ateist do isha Deist
    Ti, leji deistet
    Ca mendimi ke per besimtaret!
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  17. #15
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anėtarėsuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Eshte nje pikture aty ne mur.

    Nje njeri beson aty gjendet rastesisht.
    Tjetri beson se dikush e ka pikturuar ate pikture.
    Ti nuk ke lidhje cka eshte Ateizmi !
    Ateizmi nuk eshte dic qe e definon besimin e dikujt ne dicka,le te jete edhe ajo Rastesija.Ateizem eshte fjale nominale qe tregon vetem mungese - privim ne besimin e Zotit/Hyjnive...A beson ndonje Ateist ne rastesi apo Jo (dhe nuk ka kuptim te besohet ne ate,kur ajo mbetet opcioni i fundit,kur ne menyre racionale i hedhim gjithcka qe nuk qendron),nuk eshte e lidhur me Ateizmin....hajt tento te pakten kete kuptoje.
    A eshte me e logjikshme qe te thuhet se nje piktor e ka pikturuar ate pikture apo te themi se ajo aty eshte produkt i rastesise. You get my point.
    Rastesija nuk krijon,rastesi do te thote pershkrim modeli ku nuk ka determinizem,modeli shprehet ne menyre matematikore.
    Mekanizmi i cili krijon,Neve na eshte totalisht i panjohur dhe nuk e dime si vepron,ne menyre te determinuar apo rastesore.Kete tek duhet zbuluar.

  18. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
    Ne te vertet nuk mundesh te qendrosh ne dy karrige !
    Sepse te jesh Deist parasheh qe te fitosh edhe nje paket dhurate ne formen e pavdekesise - jeten mbas varrit.

    Mirepo , Deizmi ka arrdhmeri sepse shumica e besimtareve ne te vertet jane deist.
    Sa me perket mua me Deistet nuk ka cka te bisedohet,as ti fajesosh per dicka ,per dallim nga besimtaret religjioz.

    Ju,jeni vellezerit tane - perkrah Ateisteve dhe Agnostikeve - kan qene lider ne perhapjen e ideve sekulare/laike ne Europ dhe SHBA.
    Hipoteza juaj calon dukshem,sepsa parasheh zotin-pertac ...por nejse ,me pelqen Deizmi,po te mos isha Ateist do isha Deist
    Pse jo ,mund te jem here njera here tjetra ,varet nga disponimi,vetem per nje gje jam e sigurt ,jam ateiste e paluhatur sa i perket feve
    Duke e menduar me thelle me shume anoj nga agnostizmi pasi nuk e di ne ka Zot apo jo dhe kjo puna e jetes se perjeteshme nuk me pelqen si ide ,me duket jete monotone

  19. #17
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anėtarėsuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
    Ti, leji deistet
    Ca mendimi ke per besimtaret!
    Me fal per devijimin,por ajo ne te vertet ishte kompliment per ta.

    Besimtaret ?
    Nuk kam problem me aske,nuk me pengojne,shoqerohem me te gjith,madje edhe me fundamentalistet e te gjitha ngjyrave...ashtu nga kurreshtja tentoje te zbuloj natyren e vertet te gjereva,dhe deri me tani kam nxjerrur perfundimin : Na ruaj o "zot" nga dashurija krishtere,toleranca e muslimaneve dhe bujarija e hebrejeve !
    Me merzitin besimtaret qe shfrytezojne argumentin e autoritetit, krekosja e tyre dhe fjalimet prej se larti.

  20. #18
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Jo te gjithe besimtaret jane te njejte...
    Ka sa te duash besimtar me te cilet patjeter jane te mundshme shume diskusione dhe aktivitete te perbashketa.
    Kategori tjeter jane disa qe nga mengjesi ne mbremje merren kryesisht me fene e tyre. Kjo kategori shpesh ka probleme edhe me rrethin e vete, lere me me te huaj apo me ateiste.
    Dhe besimtaret e forumit nuk mund te sherbejne si shembull per besimtarin tipik. Sepse shume nga keta me teper i takojne kategorise se fundamentalisteve, ose thjeshte, per argetim apo per arsye te rrethanave specifike ne forum, luajne role qe nuk perputhen plotesisht ose fare me karakterin e tyre te vertete dhe perditshmerine reale te tyre.

  21. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Antiproanti pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    ionian (13-09-2013),Sami Hyseni (13-09-2013)

  22. #19
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Aha na perzuri Scioni, tung nga une, diskutim te kendshem juve

    Pershendetje Semiku, klm

  23. #20
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anėtarėsuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Pėr: Ateiste, C'fare Mendoni per Besimtaret?

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Aha na perzuri Scioni, tung nga une, diskutim te kendshem juve

    Pershendetje Semiku, klm
    Ta ka fshire postimin por e ke te cituar te postimi im ,mos u anko !
    Edhe moderatori nuk eshte i gjithfuqishem !!

    Desha vetem te shtoj qe : Nese flasim per rastesine (apo rastesine matematikore) ,perse ateher edhe Zotin mos ta vendosim ne te njejtin kontekst,dhe te shohim cili eshte probaliteti i tij ?
    Tregimi per nje etnitet te gjithfuqishem,i cili eshte ketu edhe para fillimit te kohes,i gjithpranishem ,menxhon dhe kujdeset per rregull ne kosmoz/hapesire ,ndegjon te gjitha lutjet tona,kujdeset per ne (ne te verte per Ju) - eshte shuuuumeee me e pa besueshme se sa nga ndonje teori me e krisur e ndonje shkencetari ?
    Sipas ligjit te probalitetit te ulet,Zoti eshte vetem nje teori gati,gati e pamundur !!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga semiku : 12-09-2013 mė 19:46

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •