Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 125
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    iliria , bukur shumë . Shkrim me vend.

    Natyrisht se një okupator , dëshiron që , pasi nuk ka mundësi të kthehet, seë paku të dal I mire.

    Askush nuk guxon te shtrembërio historin tone kombëtare për asken , pervec fuqis së argumentit.
    Turqia duhet qe te hap arkivat që ne të mund të marrim sa më shumë faktografi nga koha e okupimit. Aty , ne arkiv, mesiguri gjenden te gjitha shenimet edhe per masakrat qe na kan bere ato bisha barbare ne trojet tona arbërore.

    Kili Merturi
    SHQIPERIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    Ketu ke nje shkrim timin

    http://www.forumishqiptar.com/thread...l=1#post696470

    Lexoje dhe do te kuptosh se cfare faktesh historike ka.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Xhemis për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #102

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Boll u bere i bezdisshem ne keto diskutime duke na u hequr si flamurtar i shqiptarizmes. Nuk te ka caktuar njeri ty barren e rende te ndash shqiptaret ne turq e shqiptare te vertete, as nuk te ka caktuar njeri detyren te perjashtosh anetaret nga forumi vetem se mendojne ndryshe nga ty. Po vazhdove keshtu, nuk do vazhdosh te jesh me moderator ne kete forum pasi je ne kundravajtje te plote me misionin e ketij forumi, qe ne qender te tij ka fjalen e lire te cdo shqiptari. Dhe te respektosh fjalen e lire do te thote te respektosh edhe fjalen e atij qe nuk mendon si ty, e nuk di aq sa mund te dish ti.
    Meqe paske preferuar te me drejtohesh publikisht: Mua nuk me ka caktuar njeri te ndaj shqiptaret ne turq e ne te vertete sic nuk te ka caktuar ty njeri gjykates nese ndokush e ben. Pra me pak fjale sdo te marr doren ty nese dua te shpreh mendimin tim e konsideraten time ndaj dikujt. Antaret i perjashtoj kur jane halabake e shajne e ofendojne. Jo kur me kundershtojne mua gje qe e ke bere vete ti me kose e me sopate. Ndryshimi midis meje e teje eshte qe une perjashtoj 2-3 ekstremista fetare qe e kane qelbur kete forum ndersa ti shkurtove rradhet e forumit nga te gjithe ata qe sillnin nje mendim te vertete intelektual ketu, nga te gjithe ata qe me te vertete e benin kete forum te vlefshem. Deri sa e ke sjelle kete forum ne kete pike ku e ke sjelle. Te te vije turp qe me permend mua qenien ose jo moderator ne sy te te gjitheve. Une sdo rri tere jete smod ne kete forum, dikush tjeter do vije e do ndihmoje por ty ste takon te flasesh me ate gjuhe me nje njeri qe te ndejti ne krah per 10 vjet rrjesht. Kjo ne shqip quhet mosmirenjohje. Nuk me ka mbajtur moderatorlleku ketu po deshira per te bere dicka (me aq sa kam patur mundesi) per komunitetin virtual. Piji lengun qe i ka mbetur forumit me xhemisa apo eviana.

  4. 13 antarët më poshtë falenderuan Darius për mendimin e shprehur në këtë postim:

    ajzberg (18-01-2017),bojana (21-10-2015),bsdev (03-03-2017),Deni_Boy (04-12-2017),dielli1 (02-10-2016),Eloh ! (09-01-2021),Foleja_ (22-10-2015),iliria e para (21-10-2015),Meriamun (20-10-2015),SERAFIMI (08-03-2016),Xhabarka (19-09-2016)

  5. #103
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Boll u bere i bezdisshem ne keto diskutime duke na u hequr si flamurtar i shqiptarizmes. Nuk te ka caktuar njeri ty barren e rende te ndash shqiptaret ne turq e shqiptare te vertete, as nuk te ka caktuar njeri detyren te perjashtosh anetaret nga forumi vetem se mendojne ndryshe nga ty. Po vazhdove keshtu, nuk do vazhdosh te jesh me moderator ne kete forum pasi je ne kundravajtje te plote me misionin e ketij forumi, qe ne qender te tij ka fjalen e lire te cdo shqiptari. Dhe te respektosh fjalen e lire do te thote te respektosh edhe fjalen e atij qe nuk mendon si ty, e nuk di aq sa mund te dish ti.

    Per temen:

    1. Ne Perandorine Osmane nuk ka patur "shqiptare", ka patur vetem "Arnavude" dhe "Arnavudllek". Arnavud mendohet te jete nje reference ndaj familjen Arianiti (Konmeni), familjes me te ngritur fisnike te mesjetes shqiptare. Pra ne syte e osmaneve, "arnavude" ishin ata qe ishin pasardhes se Arianiteve e Konmeneve, dhe Arnavudlleku ishin trojet ku ata banonin historikisht. Qendra e familjes Konmeni ka qene historikisht Durresi.

    2. Ne Perandorine Osmane nuk ka patur as "troje shqiptare", ka patur vetem 3 vilajete osmane ku banonin "arnavude" te perzier me grupet e tjera etnike fqinje: serbe, bullgare, rumune, malazez, greke. Keto vilajete osmane ishin vilajetet e Shkodres, Manastirit dhe Ohrit. Ne dekadat e fundit te Perandorise Osmane vilajeti i Shkodres u nda ne dysh, ne vilajetin e Kosoves me qender Prizrenin, dhe ate te Shkodres, me qender Shkodren.

    3. Ne Perandorine Osmane nuk ka patur as "gjuhe shqipe" apo "gjuhe arnavude". Ishte e ndaluar me ligj, me ferman (dekret) te Sulltanit perdorimi i gjuhes shqipe, gjate gjithe kohes qe osmanet ishin ne pushtet. Dhe ky ndalim i gjuhes shqipe, prekte jo vetem shkollat shqip, por cdo aspekt te jetes publike si ne administrate edhe ne rruge. Ne asnje prej vilajeteve ku banonin arnavuded shqipja nuk mund te perdorej haptazi ne publik. Gjuha shqipe eshte perdorur vetem brenda familjes dhe ne zonat e largeta rurale, larg qyteteve e qendrave te medha administrative e te banuara. Gjuha e Perandorise osmane ka qene gjuha turke dhe arabishtja. Osmanet u kane lejuar te gjithe fqinjeve tane te drejten e shkollimit ne gjuhen e tyre ametare, pervec shqiptareve.

    4. Ne regjistrat e popullsise se Perandorise Osmane nuk figurojne as "arnavudet". Ne to do te gjejme per te tre vilajetet vetem numra per popullsine "osmane", ku futeshin te gjithe qytetaret e vilajeteve te besimit musliman, dhe "greke". Ne grupin e grekerve hynin te gjithe te krishteret e besimit te krishtere orthodhoks. Ekzistonte edhe nje grup me status te vecante, qe njiheshin si "latine", dhe ne te cilin benin pjese te gjithe te krishteret romano-katolike ne kungim me Vatikanin e Romen. Arsyeja perse ky grup gezonte nje status te vecante, pasi keta gezonin mbrojtjen politike, ekonomike, kulturore te perandorise Austro-Hungareze qe kish mundur te negocionte me osmanet kete status. Vendbanimet e tyre ne Vilajetin e Shkodres dhe vete mareveshja njihej si "protektorat-kultura". Me fjale te tjera, Perandoria Osmane nuk u njihte popullsise vendase autoktone identitetin e tyre kulturor.

    5. Shqiptaret e sotem nuk jane te gjithe popullsi autoktone. Nje pjese e konsiderueshme e popullsise shqiptare sot ka nje origjine etnike tjeter nga ajo autoktone epirote. Identiteti i popullsise autoktone se ketyre trevave ne mesjete ka qene identiteti epirot i ngritur rreth "Despoteve te Epirit", qe ishin nje grup familjesh fisnike te cileve perandori bizantin u kish dhene titullin "Despote te Epirit". Ne krye te kesaj liste ishte familja Konmeni, pasardhes i se ciles ne mesjete ishte "Gjergji i Madh", Gjergj Arianiti. Gjergj Arianiti ishte ai qe nisi i pari luften kunder osmaneve, para se dhendri i tij i ardhshem, Gjergj Kastrioti te dilte ne skene. Stergjyshi dhe gjyshi i Gjergjit ishin po te paret qe nisen luften kunder pushtuesve latine, me Kryqezaten e IV te latineve, qe solli pushtimin e plackitjen e Konstandinopojes dhe gjithe qyteteve kryesore te Perandorise Bizantine ne Ballkan. Me perfundimin e luftes se Gjergj Kastriotit, ka ndodhur eksodi i madh i popullise autoktone te ketyre trevave, drejt brigjeve italiane dhe Peloponezit. Askush nuk i di shifrat e sakta, por mendohet se te pakten gjysma e popullsise autoktone te kohes u largua nga vendi. (Lexoni amanetin e Joan Muzakes per femijet e tij per kete periudhe qe eshte mbase prova historike me kuptimplote per te kuptuar botekuptimin e parardhesve tane).

    6. Eksodi i madh u pasua me politiken e "tokes se djegur" te ndjekur nga osmanet. Kjo politike do te thosh qe Sulltani dhe ushtria osmane duhet te shfarrosnin e digjnin te gjithe popullsine lokale qe u perfshi ne luften e Gjergj Kastriotit kunder osmaneve. Gjithe ato troje qe sot njihen si "Shqiperi e Mesme" u dogjen e shkaterruan, dhe trojet dhe popullsia e vetme qe i shpetuan kesaj politike ishin qytetet ne jug te vendit: Berat, Vlore, Gjirokaster, Permet, Janine, Selanik, etj dhe qytetet qe ishin ne kontrollin e venedikasve, zona e mbi Shkodres dhe qytetet porte te vendit. Ne vitet dhe shekujt ne vazhdim, keto zona te shkretuara do te populloheshin perseri me kolone osmane: popull me origjine te ndryshme etnike, nga cdo cep i Perandorise Osmane, dhe nga levizjet e brendshme te grupeve te caktuara etnike ballkanike: vllenj, bullgare, greke, etj. Pjesa derrmuese e popullsise autoktone qe zgjodhi te qendroje ne vend pa emigruar, vazhdoi te bente jeten ne zonat me te thella malore te vendit, si nje menyre per ti shpetuar cdo kontakti me autoritetet osmane qe perdornin qytetet e vendit si qendra te ndikimit e influences se tyre.

    7. Politikat e Sulltaneve dhe administrates osmane ne shekuj kane patur per qellim asimilimin e popullsise arnavude me kulturen osmane. Te gjitha masat e politikat qe ata ndoqen, qe nga ndalimi i gjuhes ametare, tek ndarja ne vilajete te perziera etnike, e deri tek ofiqet dhe pushteti qe u dhane krereve te caktuar arnavude, kishin per qellim qe te perjetesonin kete asimilim. Me perjetesim asimilimi, duhet te kuptojme: fshirjen totale te vetedijes historike te popullsise autoktone mbi origjinen e tyre, dhe pranimin nga ana e tyre te identitetit te ri, identitetit osman. Me nje fjale, osmanet u munduan qe te asimilonin arnavudet ne ate shkalle sa ata te numeroheshin si osmane.

    8. Nuk ekziston as identiteti etnik "turk" apo "osman". Identiteti "turk" apo "osman" nuk eshte gje tjeter vecse nje identitet politik e kulturor. Ai nuk perben nje identitet etnik. Identiteti etnik i pjeses derrmuese te qytetareve osmane ishin popuj e vende te ndryshme te Perandorise. Shume shqiptare sot nuk arrijne te kuptojne kete gje, dhe e perdorin identitetin "turk" si nje identitet etnik kur ai nuk eshte i tille. Vete qytetaret turq sot nuk kane nje origjine te perbashket etnike, por jane nje perzierje etnish. Ajo qe kane te perbashket eshte kultura osmane dhe besimi musliman. Edhe kur vjen fjala tek besimi musliman, jo te gjithe qytetaret turq ndajne te njejtin besim sunit. Pjesa derrmues e atyre qe sot ne Shqiperi vetedeklarohen si minoritet "turk", origjinen e tyre etnike e kane nga vende si Siria, Turkmenistani, Egjipti, Irani, e cepa te tjere te Perandorise Osmane.

    9. Identiteti "shqiptar" eshte identiteti i ngjizur nga Rilindasit tane si nje parakusht per te rizgjuar vetedijen e popullit te asimiluar shqiptar pas renies se Perandorise Osmane. Identiteti shqiptar nuk eshte i njejte me identitetin e paardhesve tane, identitetin epirot. Shume shqiptare sot bejne gabimin qe i barazojne te dyja dhe pretendojne se shqiptaret e sotem jane epirotet e djeshem. Vetem nje perqindje e vogel e shqiptareve te sotem jane popullsi autoktone qe mund te pretendoje se jane mbartes se te njejtit identiteti epirot si te paret e tyre. Gjeja tjeter qe vlen te permendet ketu eshte se nga kater vilajetet osmane ku banonin shqiptaret, vetem dy prej ketyre vilajeve perqafuan identitetin e ri te rilindjes, identitetin shqiptar: vilajeti i Janines dhe vilajeti i Manastirit. Vilajeti i Shkodres dhe Kosoves ishin vilajetet ku arnavudet iu kundervune dhe luftuan levizjen e Rilindasve tane, pasi e shihnin ate si nje kercenim per identitetin e vetem qe ata njihnin, identitetin osman. Ne keto treva, identiteti shqiptar u perqafua vetem pas kapitullimit te Perandorise Otomane dhe pas shpalljes se pavaresise se vendeve fqinje. Frika nga pushtimi i vendeve fqinje i ktheu edhe keto treva ne perqafues te idese se identitetit te ri "shqiptar" te Rilindjes.

    10. Krahas shume perpjekjeve dhe arritjeve te Rilindjes sone Kombetare per te ringjallur vetedijen e humbur te shqiptareve si nje menyre per te luftuar asimilimin osman 5 shekullor, pati edhe disa "romanticizma" qe i degjon dhe lexon nga shqiptaret e sotem shpeshhere. Nje nga keto romanticizma eshte ideja qe shqiptaret e kane luftuar Perandorine Osmane per 5 shekuj dhe asnjehere nuk jane asimiluar prej osmaneve. Faktet historike flasin shume hapur ne kete drejtim qe kjo nuk eshte aspak e vertete. Osmanet ia dolen me sukses qe te asimilojne shumicen derrmuese te popullsise shqiptare me kulturen osmane. Dhe ky asimilim, duket me qarte se kudo, tek fakti se shqiptaret si popull nuk e fituan pavaresine e tyre me lufte, ashtu sic e fituan popujt fqinje. Shqiptaret e asimiluar ne osmane nuk ngriten arme kunder pushtuesit te tyre osman, as pasi perandoria osmane humbi luften me ruset dhe u dorezua ti shiste arnavudet si koka turku ne mareveshjen me ruset ne Shen Stefan. Perkundrazi, shqiptaret u mblodhen ne Prizren, me urdher te Sulltanit, jo per te shpallur pavaresine e tyre, por per te deklaruar boterisht se ata ishin osmane dhe Perandoria Osmane ishte autoriteti i vetem qe ata njihnin. Lidhja e Prizrenit dhe deklarata e saj e deshmojne fare hapur kete gje, ashtu sic e deshmojne ngjarjet qe rrodhen me pas deri ne shpalljen e pavaresise ne leter ne Vlore ne 1912. Per te kuptuar shkallen e bashkepunimit e ndihmes qe shqiptaret i dhane Perandorise Osmane, duhet te sjellim nje thenie ne zhargonin e kohes ne Stamboll ne rradhet e elites politike te vendit: "Perandorine Osmane e mbajne gjalle arnavudet dhe armenet. Arnavudet per luften. Armenet per llogarine."

    Problemi me tema te tilla historike eshte se shume pak njerez jane te interesuar te mesojne te verteten historike. Interesi i tyre eshte perligjia e paragjykime te tyre sot.

    Albo
    Ti nuk qenke ne terezi fare o njeri. A nuk e kupton ti që po mos të ishte Dariusi në këtë forum asnjë sdo të vinte të lexonte marrëzirat dhe budallëqet që shkruaj unë dhe ti apo të tjerët. Ul kokën dhe respekto ata që dinë dhe ata që kontribojnë, sepse në rastin konkret ti po flet broçkulla. Mbaje forumin me këta tipa që ofendojnë rilindjen kombëtare dhe figurat tona të mëdha.

    Turp të kesh ti flasësh Dariusit në atë formë që ti as tek thembra e këpucës nuk i vjen.

    Ps. Të përçash forumin për dy tre tipa të paguar prej neo otomanëve..katastrofë.
    Të isha në vendin tënd i kisha flakur me kohë, sepse të parët e tua kanë dhënë haraçin dhe jetën që ti të jesh i lirë sot
    Ndryshuar për herë të fundit nga Meriamun : 20-10-2015 më 15:56
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  6. 2 antarët më poshtë falenderuan Meriamun për mendimin e shprehur në këtë postim:

    SERAFIMI (08-03-2016)

  7. #104
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Nëse më lejohet si antarë i thjeshtë i këti forumi ti them ca fjale¨.

    Ky forum e ka emrin Forumi Shqiptarë, dhe ata që nuk e gjen veten në shqiptarizëm, nuk e di pse futen këtu.

    Jam për dialog me seclini që është i drejt dhe korekt në dialog për temen.
    Ne e kemi një ves të keq (veste jan të kqia gjithsesi) që kur njëri vjen me argumente, nëse nuk kemi kundërargumente futemi në ndonjë tmë tjerër ose sulmojmë personin që ka argumentuar.

    Unë për vete kam qen i prejashtuar më shum se një her, për fajin që mendoj se nuk e kam bërë, por ishte një antar tjetër që , ne munges argumenti futej ne rrugë që më detyronte tia ktheja me te njëjtin stil.

    Jam për përjashtimin e thereve turkofile që jan futut në fazen e dytë të niveleve fetare.

    Faza e parë
    njoftohesh me fenë dhe të pëlqejnë ato cfarë dësgjon nga ata që predikojnë. Dhe të bën të lumtur e i do të afërmit dhe rrethin si fazë fillestare e infektimit.

    Faza e dytë
    Fillon të futesh me thellë në fe dhe mendon se tani di aq shumë, më shumë se prindërit rrethi ...

    Faza e tretë
    Jo që mendon, por bëhesh "më i menquri", vetëm pejgamberi është i barabart me ty. Nuk duron as prindër, as familje, rreth e shoqëri.. (ekstremizmi fetarë)

    Përshkrova shkurtimisht fazat.
    Ata qe¨gjenden në fazen e parë, nuk jan të rrezikshëm , derisa nuk futen ne te dytën.
    Ata që jan në fazen e dytë, jan të rrezikshëm dhe kan dy zgjedhje.Nëse filloj të pranojnë arsyen, kthehen ne fazen e parë dhe dlin krejtësisht nga kthetrar fetare.
    Ata që jan në fazen e tretë...jo që jan rreziku i vetes së tyre, por jan rreziku edhe i rrethit, familjes...

    Kili Merturi
    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  8. 3 antarët më poshtë falenderuan KILI MERTURI për mendimin e shprehur në këtë postim:

    bsdev (03-03-2017),SERAFIMI (08-03-2016),skender76 (02-10-2016)

  9. #105
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Albo
    1. Ne Perandorine Osmane nuk ka patur "shqiptare", ka patur vetem "Arnavude" dhe "Arnavudllek". Arnavud mendohet te jete nje reference ndaj familjen Arianiti (Konmeni), familjes me te ngritur fisnike te mesjetes shqiptare. Pra ne syte e osmaneve, "arnavude" ishin ata qe ishin pasardhes se Arianiteve e Konmeneve, dhe Arnavudlleku ishin trojet ku ata banonin historikisht. Qendra e familjes Konmeni ka qene historikisht Durresi.
    Arrnaut eshte emertim Osman qe do te thote "shkon dhe nuk kthehesh" e ka fjalen per luften.Kete e kam gjetur ne nje perkthim nga gjuha arabe e etimologjise se kesaj fjale.Ato e perdornin per shqiptaret sepse keto shqiptaret e jone ishin shume "kokeshkrete".
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  10. #106
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Eshte fakt se Arberia e mesjetes, megjith rezistences heroike eshte shpartalluar nga thundra e perandorise osmane.
    pergjate asaj roberie shtazarake nga thundrat mongoloide, popullsia me rrenje epirike eshte masakruar, ka eksoduar neper male dhe pertej bregdeti, e pjesa tjeter e mbetur eshte asimiluar me gjuhe dhe kulture.

    Pergjate kesaj roberie, ka pasur edhe dyndje afro-aziatike nga pjeset e dominimit te perandorise osmane, turqia, siria, arabia, iraku, egjipti, armenia, etj. Pjestare te familjeve te ushtrise dhe logjistkes se perandorise osmane.

    Gjenet dhe kultura trashegohet nga brezi ne brez, dmth. gjenet mongoloide dhe kultura mongoloide ndjen afersi gjenetike me mongoloidet apo kultura nga kane rrjedhur dhe lavdisin sulltanet dhe ngrefin vithet larte, kurse nga ana tjeter gjenet arberore ndjejne afersi gjenetike me prejardhjen arberore apo epirike lavderojne heroin Gjergj Kastriotin dhe ngrefin koken larte.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar hot_prinz për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  12. #107
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Kshu mendonte dhe Enver Hoxha prandaj e mbylli shqiperine neper bunkeret e diktatures.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  13. #108
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    1. Ne Perandorine Osmane nuk ka patur "shqiptare", ka patur vetem "Arnavude" dhe "Arnavudllek".
    Albo eshte i papare. Edhe hoxhallaret me ekstrem do ja kene zili.
    Nuk thote qe keshtu jemi quajtur nga sunduesit barbar, por pohon qe nuk ka patur!!!!!!!!!!!!!!!
    Propagande e madhe ketu si nga neoosmanet si dhe nga grekofilet.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  14. #109
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Arrnaut eshte emertim Osman qe do te thote "shkon dhe nuk kthehesh" e ka fjalen per luften.Kete e kam gjetur ne nje perkthim nga gjuha arabe e etimologjise se kesaj fjale.Ato e perdornin per shqiptaret sepse keto shqiptaret e jone ishin shume "kokeshkrete".
    Po mire, hoxhe gjysmeanalfabet qe shkruan "shqiptaret e jone" dhe jo "shqiptaret tane" , pse "shkon e nuk kthehesh" qe zotrote e paske gjetur nga gjuha e Allahut paska kuptimin e "kokeshkretit" e jo ate te "mishit per top", si edhe faktikisht i perdorte sulltan-kalifi derr e bir serbi????! Apo, te dridhet buza te nxjerresh ndonje fjale te keqe per derrat Portes se Larte???!
    Pse te mos themi ate qe eshte me e logjikshme dhe afer faktit historik , se fjala "arnavut" s'eshte tjeter perveçse shtremberimi allaturka i fjaler "arvanit", pak a shume siç bejne me fjalen "kaur" qe eshte shtremberimi i fjales "kafir", apo "Istambul" nga "Kostantinopol", etj!!!
    Eshte thjesht turqizem.....nençmuese e poshteruese per Arberit, alias Arvanitasit!!!
    Jarigas

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  16. #110
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Kshu mendonte dhe Enver Hoxha prandaj e mbylli shqiperine neper bunkeret e diktatures.
    Enver Hoxha ne krahasim me profetin tend gjakatar e zemerderr, ishte lule e kaluar lules!!
    Pergjigju pakez Xhemis, ne çfare fushe eshte me i mire islamizmi ndaj komunizmit????
    Na trego pakez ne te tjereve se ç'te keqijash kishte regjimi i Enver Hoxhes, pare nga pikepamja e nje idhujtari te Muhamedit!!!!
    Jarigas

  17. 2 antarët më poshtë falenderuan jarigas për mendimin e shprehur në këtë postim:

    bsdev (03-03-2017),KILI MERTURI (22-10-2015)

  18. #111
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Albo eshte i papare. Edhe hoxhallaret me ekstrem do ja kene zili.
    Nuk thote qe keshtu jemi quajtur nga sunduesit barbar, por pohon qe nuk ka patur!!!!!!!!!!!!!!!
    Propagande e madhe ketu si nga neoosmanet si dhe nga grekofilet.
    Ajo qe une thashe, qe ti nuk e kuptove, eshte qe "identiteti shqiptar" eshte identiteti post-osman. Me fjale te tjera, nese Gjergj Kastrioti do te ngrihej sot nga varri e do te takonte ty e ti do ti thoshe: "Unë jam shqiptar, pasardhësi yt!" ose ca më keq siç bëjnë disa të tjerë: "Ti Gjergj je shqiptar si ne", ai do të ngrinte supet, ngryste fytyrën, e do t'iu thosh: "Çfarë do me thënë shqiptar?"

    Dhe duke qenë se ju malësorët katolikë të forumit jeni shumë patriotë të mëdhenj sot, dhe e masni patriotizmin tuaj me urrejtjen ndaj osmanëvë, të kujtoj që komandanti i oborrit të Sulltan Abdyl Hamidit, ishte i biri i prijësit katolik të Mirditës. Ashtu si mirditori tjetër Pashko Vasa, po katolik, u bë guvernator e Pasha në kohën e Perandorise Osmane në Liban.

    Armiku më i madh i Shqiperisë dhe shqiptareve nuk janë grekët, serbët, është injoranca juaj historike.

    Eshte fakt se Arberia e mesjetes, megjith rezistences heroike eshte shpartalluar nga thundra e perandorise osmane.
    pergjate asaj roberie shtazarake nga thundrat mongoloide, popullsia me rrenje epirike eshte masakruar, ka eksoduar neper male dhe pertej bregdeti, e pjesa tjeter e mbetur eshte asimiluar me gjuhe dhe kulture.

    Pergjate kesaj roberie, ka pasur edhe dyndje afro-aziatike nga pjeset e dominimit te perandorise osmane, turqia, siria, arabia, iraku, egjipti, armenia, etj. Pjestare te familjeve te ushtrise dhe logjistkes se perandorise osmane.

    Gjenet dhe kultura trashegohet nga brezi ne brez, dmth. gjenet mongoloide dhe kultura mongoloide ndjen afersi gjenetike me mongoloidet apo kultura nga kane rrjedhur dhe lavdisin sulltanet dhe ngrefin vithet larte, kurse nga ana tjeter gjenet arberore ndjejne afersi gjenetike me prejardhjen arberore apo epirike lavderojne heroin Gjergj Kastriotin dhe ngrefin koken larte.
    E bukura me ju katolikë është se ju pëlqen të urreni osmanët e sulmoni shqiptarët muslimanë duke i barazuar ata me osmanët, por harroni disa mësime të historisë. Mos u mërzisni, ua kujton Alboja në forum. Nëse Gjergj Arianiti, prijësi i parë i Despotatit të Epirit ishte i pari që ngriti armët kundër osmanëve, gjyshi e stërgjyshët e tij, Mihal e Theodhor Komneni, i ngritën armët të parët kundër frankëve e venedikasve që pushtuan e plackitën Konstandinopojën, ashtu sic pushtuan edhe të gjitha qytetet porta e pikat kyçe në tokën epirotase. Dhe ndryshe nga osmanët, latinët së bashku me Vatikanin, nuk kishin në shënjestër vetëm pronat e pasurinë e tyre, kishin në shënjestër besimin e tyre: kërkonin ti konvertonin me forcë të krishterët orthodhoksë që të hiqnin dorë nga besimi orthodhoks e kungimi me Kishën Mëmë në Konstandinopojë, e të ktheheshin në romano-katolikë në varësi të Papapit e Vatikanit.

    Osmanët nuk i shtrënguan me dhunë epirotët që të hiqnin dorë nga besimi i tyre, as nuk ndërhynë në punët e besimit brenda Kishës Orthodhokse. Por vëllezërit e tua franko-venedikas e bënë një gjë të tillë. Bënë edhe atë tjetrën, shkatërrimin e plackitjen e kishave dhe manastireve orthodhokse në Konstandinopojë, si pjesë e Kryqëzatës se IV. Perandori bizantin i thirri për ndihmë në luftën mbrojtëse kundër osmanëve, ata plackitën e dogjën gjithë Konstandinopojën e përdhosën kishat e shenjta.

    Enver Hoxha ne krahasim me profetin tend gjakatar e zemerderr, ishte lule e kaluar lules!!
    Pergjigju pakez Xhemis, ne çfare fushe eshte me i mire islamizmi ndaj komunizmit????
    Na trego pakez ne te tjereve se ç'te keqijash kishte regjimi i Enver Hoxhes, pare nga pikepamja e nje idhujtari te Muhamedit!!!!
    Së pari, të duhet të mësosh që Enver Hoxha ishte "safi osman", pasi ishte i biri ilegjitim i oficerit osman të Gjirokastrës, Bimbashit të Gjirokastrës, që e zuri Anenë e Enverit me forcë. Kjo ishte arsyeja përse çeta e Çerciz Topullit e vrau Bimbashin e Gjirokastrës, për të marrë hak për turpin. Kjo është edhe arsyeja përse shoku Enver nuk e zë në gojë fare të atin e tij ne Veprat e tij të shquara.

    Së dyti, të duhet të mësosh që mbiemri Hoxha, është një mbiemër që e mbajnë në Shqipëri të gjithë ata njerëz që në familjen e tyre kanë patur një hoxhë. Pra xhaxhi yt i dashur Enver Hoxha, vinte nga një familje me tradita muslimane sunite, pasi ka patur një hoxhë në familje, prej nga mori mbiemrin edhe gjithe familja e tij.

    Së treti, të duhet të mësosh që dallimi mes kohës së osmanëve dhe kohës së diktaturës komuniste të Enver Hoxhës, është se në kohën e osmanëve, asnjë Sulltan nuk nxorri një ferman që ti kthente të gjithë epirotët e krishterë orthodhoksë në muslimanë. Asnjë Sulltan nuk prishi e shkatërroi gjithë kishat e manastiret në Perandorinë e tij. Asnjë Sulltan nuk nxorri as edhe një ferman që fuste në burg të gjithë ata që guxonin të zinin në gojë fjalën "Zot". Kurse xhaxhi yt i dashur Enver, i bëri të gjitha këto, dhe ca më shumë. Me një të rënë të lapsit, Enver Hoxha jo vetëm i bëri të gjithë këto, por e shpalli edhe Shqipërinë shtetin e vetëm të vetëshpallur ateist të botës e mbarë njerëzimit, duke hyrë kështu në librin e rekordeve Guiness, e duke u bërë edhe gazi i botës.

    Së katërti, nëse nuk e di, nga të gjithë komunitetet fetare të vendit, komuniteti yt, komuniteti romano-katolik, është komuniteti më i prapambetur nga ana kulturore. Kjo ka qënë e vërtetë në kohën e Gjergj Kastriotit e Lekë Dukagjinit, kjo ka qenë e vërtetë në kohën e Sulltanëve, kjo ka qënë e vërtetë në kohën e Ismail Bej Vlorës, Ahmet Zogut, Enver Hoxhes, Fatos Nanos, Sali Berishes, dhe sot e kesaj dite, ne kohen e Edi Rames: Ministria e Brendshme e Shqiperise thote se sipas te gjitha statistikave te krimeve te bera si brenda e jashte vendit, qarku i Lezhes eshte me problematiku ne gjithe Shqiperine. Prandaj mos iu shisni mend muslimaneve shqiptare, pasi nuk jeni me te bukur e me zgjuar ju. Jane orthodhokset e bektashijte, vijne muslimanet sunite, pastaj vini ju ne fund, per nga ngritja kulturore. Por edhe dhi te krimbura, edhe ju pelqen ta mbani bishtin perpjete.

    Albo

  19. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  20. #112
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Ajo qe une thashe, qe ti nuk e kuptove, eshte qe "identiteti shqiptar" eshte identiteti post-osman. Me fjale te tjera, nese Gjergj Kastrioti do te ngrihej sot nga varri e do te takonte ty e ti do ti thoshe: "Unë jam shqiptar, pasardhësi yt!" ose ca më keq siç bëjnë disa të tjerë: "Ti Gjergj je shqiptar si ne", ai do të ngrinte supet, ngryste fytyrën, e do t'iu thosh: "Çfarë do me thënë shqiptar?"

    Dhe duke qenë se ju malësorët katolikë të forumit jeni shumë patriotë të mëdhenj sot, dhe e masni patriotizmin tuaj me urrejtjen ndaj osmanëvë, të kujtoj që komandanti i oborrit të Sulltan Abdyl Hamidit, ishte i biri i prijësit katolik të Mirditës. Ashtu si mirditori tjetër Pashko Vasa, po katolik, u bë guvernator e Pasha në kohën e Perandorise Osmane në Liban.

    Armiku më i madh i Shqiperisë dhe shqiptareve nuk janë grekët, serbët, është injoranca juaj historike.
    Mire mer Albo, shpirt "shqiptari". Kjo eshte loje termesh se si na quajne ose si na queshin. Per kete duhet te shprehen ekspertet.

    Por te flasesh per shqiptaret dhe Perendorin Osmane, ajo eshte tragjedia me madhe qe i ka ndodhur ndonje kombi te EVROPES.

    Ka katolik te veriut patriot por edhe tadhetar me Albo, ashtu si dhe ortodoks e muslima... Mirdita ka patur tradhetar, ashtu si dhe zonat tjera ( jo me pak ne Kosove e gjetke) Ne keto troje Albo, ka patur shqiptar, ilir, pellazg... me shekuj para ardhjes se se osmanve barbar. Nuk ka rendesi se si jemi quajtur. As sot nuk paska shqiptar nese degjojme boten. Bota na quan , albanian, albaner, albanezi, arnavud...

    Si perfundim, une nuk fals ketu ne emer te tjereve,nuk jam avokat as i katolikve, as i ateistve, ... une shpreh mendimin tim personal dhe asgje tjeter.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  22. #113
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Analizoni se cfare na kan bere Barbaret Osman dhe sllav...
    http://www.forumishqiptar.com/forum.php

    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  24. #114
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anëtarësuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Sa per Mirditen, ta dini qe ne shkrimet e romantizmit ne europen e shekullit XIX Mirdita konsiderohet si rraca me fisnike ne europe

    Emri:  Mirdita_Capture.JPG

Shikime: 636

Madhësia:  71.0 KB

  25. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Ronierjoni për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  26. #115
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Ajo qe une thashe, qe ti nuk e kuptove, eshte qe "identiteti shqiptar" eshte identiteti post-osman. Me fjale te tjera, nese Gjergj Kastrioti do te ngrihej sot nga varri e do te takonte ty e ti do ti thoshe: "Unë jam shqiptar, pasardhësi yt!" ose ca më keq siç bëjnë disa të tjerë: "Ti Gjergj je shqiptar si ne", ai do të ngrinte supet, ngryste fytyrën, e do t'iu thosh: "Çfarë do me thënë shqiptar?"
    E ç'do te thoshte sikur ky "shqiptari" t'i thoshte: Gjergj, ç'mendon per ata qe vazhdojne t'i lepihen sulltaneve dhe per ata te tjeret qe u mbajne ison e qe lehin nate e dite kunder katolikeve ?!
    Dhe duke qenë se ju malësorët katolikë të forumit jeni shumë patriotë të mëdhenj sot, dhe e masni patriotizmin tuaj me urrejtjen ndaj osmanëvë, të kujtoj që komandanti i oborrit të Sulltan Abdyl Hamidit, ishte i biri i prijësit katolik të Mirditës. Ashtu si mirditori tjetër Pashko Vasa, po katolik, u bë guvernator e Pasha në kohën e Perandorise Osmane në Liban.
    Po Pjeter Bogdani e Gjergj Kastrioti nuk jane te dites se sodit, o orthodhoks i dhjaksur!!
    Kur keni qene patriote ju, Albo, me shume se "malesoret katolike"???!
    Armiku më i madh i Shqiperisë dhe shqiptareve nuk janë grekët, serbët, është injoranca juaj historike.
    KJo, thene nga nje person qe leh nate e dite kunder Shqiperise, eshte qesharake!!!
    Ne fakt, Albo gdhendesi, nuk jane "malesoret katolike" ata qe ndersehen kunder grekerve dhe serbeve, ndonese jane katoliket qe e kane shkruar dhe ruajtur historine e ketij populli, por ikerisht muslimanet te cileve zotrote po u del per zot!!
    Por, siç thote populli: "sqepari nuk e gdhend bishtin e vet"....keshtu dhe puna jote!!!
    E bukura me ju katolikë është se ju pëlqen të urreni osmanët e sulmoni shqiptarët muslimanë duke i barazuar ata me osmanët, por harroni disa mësime të historisë. Mos u mërzisni, ua kujton Alboja në forum.
    Ktet gomarllek e thote Albo gdhendesi, pasi Ne katolikeve nuk na "pelqen" t'i urrejme ata qe vazhdojne t'i thurin lavde osmaneve e te peshtyjne mbi Heroin e kombit, por thjesht na pelqen te mbrojme ate qe kemi mbrojtur ne shekuj!!! Kujtoja vetes kete, gdhendes!!

    Nëse Gjergj Arianiti, prijësi i parë i Despotatit të Epirit ishte i pari që ngriti armët kundër osmanëve, gjyshi e stërgjyshët e tij, Mihal e Theodhor Komneni, i ngritën armët të parët kundër frankëve e venedikasve që pushtuan e plackitën Konstandinopojën, ashtu sic pushtuan edhe të gjitha qytetet porta e pikat kyçe në tokën epirotase. Dhe ndryshe nga osmanët, latinët së bashku me Vatikanin, nuk kishin në shënjestër vetëm pronat e pasurinë e tyre, kishin në shënjestër besimin e tyre: kërkonin ti konvertonin me forcë të krishterët orthodhoksë që të hiqnin dorë nga besimi orthodhoks e kungimi me Kishën Mëmë në Konstandinopojë, e të ktheheshin në romano-katolikë në varësi të Papapit e Vatikanit.
    Ekush po diskuton per venedik e Vatikan, Albo gdhendesi??!
    E, ti qe lebetitesh per "kishen meme", pra qe e sheh historine vetem nepermjet syzeve te fese, si 's'ke turp te besh krahasime mes Vatikanit e "kishes meme" te Kostantinopojes, ndersa po diskutohet per shqiptaret ne Perandorine Osmane, pikerisht ajo perandori qe e zhduku ortodoksine nder shqiptare pothuajse krejtesisht???!!

    Osmanët nuk i shtrënguan me dhunë epirotët që të hiqnin dorë nga besimi i tyre, as nuk ndërhynë në punët e besimit brenda Kishës Orthodhokse. Por vëllezërit e tua franko-venedikas e bënë një gjë të tillë. Bënë edhe atë tjetrën, shkatërrimin e plackitjen e kishave dhe manastireve orthodhokse në Konstandinopojë, si pjesë e Kryqëzatës se IV. Perandori bizantin i thirri për ndihmë në luftën mbrojtëse kundër osmanëve, ata plackitën e dogjën gjithë Konstandinopojën e përdhosën kishat e shenjta.
    Jo jo, nuk nderhyne.....kungull i papare!!Lexo e gdhendu!!
    .....E meqë rà fjala: a e dini historinë e rënies së Co-
    Kostandinopojës që na ka lënë nëpunësi Phrantzes?
    Ndoshta jo. Në Evropën e sotme, që qan vetëm për
    Muslimanët e ,kurrë për të krishterët apo hebrenjtë apo Bud-
    distët ose hindutë, nuk është “politically correct”
    të njihen detajet e rënies së Konstandinopojës
    ... Banorët që në buzë-mbrëmje, ndërsa
    Muhamedi II rreh me top muret e Teodosit,
    strehohen në katedralen e Shën Sofisë dhe këtu
    fillojnë të këndojë psalmet, të kërkojnë mëshirën
    hyjnore. Patriarku i cili në dritën e qiriut këndon Meshen e fundit dhe u jep zemër më të terrorizuarve, këlthet: "Mos kini frikë! Nesër ju do të jeni në
    Mbretërinë e qiejve dhe emrat tuaj do të mbijetojnë
    deri në perëndimin e kohërave." Fëmijët që qajnë, nënat që ofshajnë "Mos, fëmijë, mos bëzani!! Vdesim për besimin tonë në Jezu Krisht!
    Vdesim për perandorin tonë Konstantin XI,
    për vendin tonë." Trupat osmane që
    duke i rënë daulleve hyjnë nga shtigjet e mu-
    reve tëshembur, dërrmojnë mbrojtësit gjenovezë dhe venetikas
    e spanjollë, i masakrojn të gjithë në teh të kordhës, pastaj mësyjnë në katedrale dhe u presin kokat
    madje edhe foshnjave. Me kokat e tyre shuajnë
    qirinjtë ... Zgjati nga agimi deri në muzg, kasaphana. U
    qetësua vetëm kur Veziri i Madh hipi mbi foltoren
    e Shën Sofisë dhe iu drejtua kasapëve, "Pushoni. Tani ky tempull i takon All-llahut. "
    Ndërkohë, qyteti digjej.Ushtarët kryqëzonin
    dhe ngulnin në hunj. Jeniçerët përdhunonin dhe më pas
    thernin murgeshat (katër mije për pak orë)
    ose zinxhirosnin të mbijetuarit
    për t’i shitur në tregun e Ankarasë. Oborrtarët pregatitnin
    Drekën e Fitores. Drekë,
    gjatë së cilës (për inat të Pejgamberit) Mehmeti II
    u deh me verën e Qipros, e meqë kishte dobësi
    për djelmosha të rinj, urdhëroi t’i sillnin të parëlindurin e Dukës së madh
    greko-ortodoks Notaras. Një katërmbëdhjetë-vjeçar të
    njohur për bukurinë e tij. Para të gjithëve e përdhunoi
    dhe pasi e përdhunoi, urdhëroi t’i sillnin të tjerët
    Notaras. Prindërit e tij, gjyshërit, xhaxhallarët e tij,
    kushërinjtë e tij. Para tij, u preu kokat. Një nga një.
    Gjithashtu shkatërroi të gjithë altarët, shkriu gjithë
    këmbanat, shndërroi të gjitha kishat në
    xhami dhe pazare.
    Oh, po. Në këtë mënyrë
    Konstandinopoja u bë Stamboll.
    N’daçin ta dëgjojnë apo jo, Fra’Accursio-t e OKB-së .
    Tre vjet më vonë, pikërisht në 1456 zaptuan Athinën ku, sërish, Mehmeti II shndërroi
    në xhamija të gjitha kishat dhe ndërtesat e lashta. Me
    pushtimi i Athinës përfundoi pushtimin
    e Greqisë, të cilën do ta kishte mbajtur, dmth shkatërruar
    për katërqind vjet,....


    Padyshim se , te ishe si qeni te cilit here pas here i hidhej ndonje kocke,per ty duhet te jete fatlumturi e vertete!!! Pse s'thua edhe ti Albo: "rrofte sulltani"???!
    Së pari, të duhet të mësosh që Enver Hoxha ishte "safi osman", pasi ishte i biri ilegjitim i oficerit osman të Gjirokastrës, Bimbashit të Gjirokastrës, që e zuri Anenë e Enverit me forcë. Kjo ishte arsyeja përse çeta e Çerciz Topullit e vrau Bimbashin e Gjirokastrës, për të marrë hak për turpin. Kjo është edhe arsyeja përse shoku Enver nuk e zë në gojë fare të atin e tij ne Veprat e tij të shquara.
    E ç'lidhje ka kjo histori kopilash me pyetjen time, o gdhendes i pagdhendur??!

    Së dyti, të duhet të mësosh që mbiemri Hoxha, është një mbiemër që e mbajnë në Shqipëri të gjithë ata njerëz që në familjen e tyre kanë patur një hoxhë. Pra xhaxhi yt i dashur Enver Hoxha, vinte nga një familje me tradita muslimane sunite, pasi ka patur një hoxhë në familje, prej nga mori mbiemrin edhe gjithe familja e tij.
    Per se dyti, Albo gdhendesi, ç'lidhje ka kjo pergjigje me pyetjen qe bera une??!

    Së treti, të duhet të mësosh që dallimi mes kohës së osmanëve dhe kohës së diktaturës komuniste të Enver Hoxhës, është se në kohën e osmanëve, asnjë Sulltan nuk nxorri një ferman që ti kthente të gjithë epirotët e krishterë orthodhoksë në muslimanë. Asnjë Sulltan nuk prishi e shkatërroi gjithë kishat e manastiret në Perandorinë e tij. Asnjë Sulltan nuk nxorri as edhe një ferman që fuste në burg të gjithë ata që guxonin të zinin në gojë fjalën "Zot". Kurse xhaxhi yt i dashur Enver, i bëri të gjitha këto, dhe ca më shumë. Me një të rënë të lapsit, Enver Hoxha jo vetëm i bëri të gjithë këto, por e shpalli edhe Shqipërinë shtetin e vetëm të vetëshpallur ateist të botës e mbarë njerëzimit, duke hyrë kështu në librin e rekordeve Guiness, e duke u bërë edhe gazi i botës.
    Per se treti, Albo gdhendesi, ç'lidhje ka kjo qe ke shkruar me pyetjen time??!!
    Së katërti, nëse nuk e di, nga të gjithë komunitetet fetare të vendit, komuniteti yt, komuniteti romano-katolik, është komuniteti më i prapambetur nga ana kulturore. Kjo ka qënë e vërtetë në kohën e Gjergj Kastriotit e Lekë Dukagjinit, kjo ka qenë e vërtetë në kohën e Sulltanëve, kjo ka qënë e vërtetë në kohën e Ismail Bej Vlorës, Ahmet Zogut, Enver Hoxhes, Fatos Nanos, Sali Berishes, dhe sot e kesaj dite, ne kohen e Edi Rames: Ministria e Brendshme e Shqiperise thote se sipas te gjitha statistikave te krimeve te bera si brenda e jashte vendit, qarku i Lezhes eshte me problematiku ne gjithe Shqiperine. Prandaj mos iu shisni mend muslimaneve shqiptare, pasi nuk jeni me te bukur e me zgjuar ju. Jane orthodhokset e bektashijte, vijne muslimanet sunite, pastaj vini ju ne fund, per nga ngritja kulturore. Por edhe dhi te krimbura, edhe ju pelqen ta mbani bishtin perpjete.
    Per se katerti, Albo i pagdhendur, ç'lidhje ka kjo qe ke shkruar me pyetjen time???!
    Meqe vetja te ka zene syte dhe urrejtja per katoliket e prapambetur qe kane shkruar Lahuten e Malcis nuk te le te lexoshata qe kam shkruar, ja ku po e perseris pyetjen qe i bera muslimanit qe levdon "shqiptarin" qe ndihmoi ne shkaterrimin e Kostantinopojes tende te dashur e qe ti, shume i "dituri" qe s'sheh as hunden tende i dole per zot:
    Enver Hoxha ne krahasim me profetin tend gjakatar e zemerderr, ishte lule e kaluar lules!!
    Pergjigju pakez Xhemis, ne çfare fushe eshte me i mire islamizmi ndaj komunizmit????
    Na trego pakez ne te tjereve se ç'te keqijash kishte regjimi i Enver Hoxhes, pare nga pikepamja e nje idhujtari te Muhamedit!!!!



    Fillo e pergjigju kesaj, si idhujtar i Muhamedi qe na dualle, e pastaj ta gdhend lala kurrizin per sa i perket katolikeve te prapambetur!
    Ndryshuar për herë të fundit nga jarigas : 22-10-2015 më 19:31
    Jarigas

  27. 2 antarët më poshtë falenderuan jarigas për mendimin e shprehur në këtë postim:

    bsdev (03-03-2017),dielli1 (24-10-2015)

  28. #116
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Emri:  10320500_836348239738533_4617159290801227507_n.jpg

Shikime: 656

Madhësia:  42.5 KB


    Permbledhje me nje shtese te vogel per figurat shqiptare kryesore ne perandorine Osmane.Pothuajse bashkeadministrues te gjysmes se botes.

    Zagnos Pasha 1453 – 1456 Kryeminister.Ishte martuar me motren e Sulltanit, Fatmen Hatuun, te bijen e Sulltan Muratit II. Zognushi ishte tip modest dhe punonte së bashku me punëtorët gjatë ndërtimit të xhamisë e cila sot është quajtur "Xhamia Zağnos Pashes" e ndodhur ne Belikesir.Mori pjese per pushtimin e Kostandinopojes me 1453 ku luajti rolin kryesor per vendimarrjen e ketij pushtimi nga Sulltan Mehmeti.Ishte dhe guvernator I Thesalise dhe Maqedonise
    Gjedik Ahmet Pasha kryeministër në vitet 1475-1479, arriti të pushtojë pjesën më të madhe të Krimes (Ukrahina sotme). Arriti që të fitojë luftën kundër Venedikut.
    Daut Pasha 1483 Kryeveli i Rumelise(Ballkanit)
    Haim Ahmet Pasha 1496-1514 kryeminister luftoi kunder Hungarise, Austrise, Polonise, Frances, Spanjes dhe Venedikut.Pushtoi Bosnjen Hercegovinen, Iranin,Irakun, Armeninë, Kurdistanin .
    Ahmet Pash Dukagjini 1514 Kryevali i Rumelise(Ballkanit), U Rebelua kunder Sulltanit kur ishte Vali I Egjiptit dhe u vra ne oborrin sulltanor.
    Ibrahim Pasha Kryeminister 1520 luftoi kunder Hungarise, Vjenes, pushtoi Azerbarxhanin.U vra brenda oborrit te Sulltanit .Ishte martuar me motren e Sulltanit.
    Ajaz Mehmet Pasha 1536 nga Vlora ka qene vali(kryetar) i Anadollit dhe i Damaskut. Pushtoi Rumanine dhe Moldavine.
    Lutfi Pasha 1539 1541 Bejlerbe I Rumelise, mori pjese ne luftrat kunder Vjenes dhe Italise, pushtoi Jemenin.Ishte martuar me motren e Sulltanit.
    Rustem Pasha Kryeminister 1544-1552, luftoi floten spanjolle pushtoi Libine.
    Kara Ahmet Pasha Kryeminister u martua me motren e sulltanit ishte bejlerbe I ballkanit, pushtoi gjysmen e Armenise dhe ne disa vende te afrikes veriore.U vra ne oborrin sulltanor.
    Semiz Ahmet Pasha 1579-1580 Kryeminister dhe bejlerbe I ballkanit.
    Koxha Sinan Pasha 1506-1596 Kryeminister.Administroi Libine dhe Sirine, Luftoi kunder Austrise dhe Persise dhe Hungarise.
    Ferad Pasha 1591-1595 Kryeminister, luftoi kunder Vllahise dhe Austrise.U vra nga koleget e tij shqiptare.
    Merre Husein Pasha 1601-1602 Kryeminister dhe 1601-1602 vali ne Misir.
    Jemishxhi Hasan Pasha 1602-1603 Kryeminister.
    Kujxhu Murat Pasha 1606-1611 Kryeminister beri marreveshje me Austrine.
    Nasuh Pasha 1611-1614 Kryeminister , dhe vali i Halepit dhe Bagdatit.
    Ohril Hysein Pasha nga Pogradeci 1622 Kryeminister dhe vali I Ballkanit.
    Hasan Pasha kryeminister 1624 dhe bejlerbe I ballkanit.
    Taban Mehmet Pasha 1631-1637 Kryeminister .Vritet ne oborrin sulltanor.
    Mustafa Pashë Kamekeshi qeverisi ne 1637-1644.Luftoi ne Irak.U vra ne oborrin Sulltanor.
    Xhixhan Mehmet Pasha me origjine shqiptare I martuar ne familjen sulltanore qeverisi 1644-1645.Mori Kreten punoi si Vali i Egjiptit dhe Damaskut.
    Kara Mustafa Pasha 1649-1655 minister i marines luftoi kunder flotes Venedikase
    Tarhanxhu Mustafa Pasha nga Mati qeverisi ne vitin 1652-1653.Ishte Qeveritar i Selanikut dhe Egjiptit.Ekzekutohet nga kundershtaret e tij.
    Qypyrli Mehmet Pasha nga Berati kryeminister 1656-1661, qeverisi Tripolin, Juruzalemin dhe Damaskun.
    Fazlli Ahmet Pasha Qypyrliu Kryeminister 1661-1676, përgatitej të pushtonte dhe vetë kryeqytetin Austriak, gjë që tmerroi Evropën.Pushtoi krejtesisht Kreten.
    Fazlli Mustafa Pashë Qypyrliu 1690-1691 Kryeminister. Rimori territoret në Danub, Nishin dhe Beogradin.
    Ali Pashë Arabxhiu nga Ohri 1691-1692 kryeministër.U ekzekutua ne oborrin sulltanor.
    Hysen Qypyrliu kryeministër në vitet 1697-1702.Ishte dhe minister i marines.Luftoi kunder austriakeve.
    Dalltaban Mustafa Pasha kryeminister 1702-1703, por qeverisi dhe Bagdatin, Bosnjen dhe Anadollin.
    Numan Pashë Qypyrliu 1712 Kryeminister 1708.U martua me bijen e sulltanit.
    Haxhi Halil Pashë Shqiptari nga Elbasani 1716 u bë kryeministër.
    Ivaz Zade Halil Pasha u bë kryeministër në vitin 1770
    Almedar Bajraktar Mustafa Pasha, Kryeminister luftoi kunder Rusise.
    Memish Pasho ishte kryeministër në vitet 1808-1809.
    Gjirtili Mustafa Nail Pasha me origjine nga Kosturi, u bë kryeministër 3 herë me ndërprerje në 1853, 1854, 1857.Perpara kesaj qeverisi Kreten.
    Mehmet Ferit Pashë Vlora kryeministër në vitet 1902-1908 dhe ka lindur në Janinë, ishte kryetar senati dhe minister i brendshem.
    Mirsili Said Halim Pasha Ishte nipi i Mehmetit të Kavallës. Ai u bë senator dhe më pas kryetar i Senatit në 1912, ministër i brendshëm, dhe kryeministër në vitet 1913-1917
    Ahmet Izet Pasha me origjinë nga Manastiri, qe kryeministër në vitin 1918
    Demat Ferit Pasha ishte kryeministri i fundit i perandorisë osmane në 1919-1920.

    Figura te tjera te shquara
    Mimar Sinani (1490 – 1588) Arkitekt ndertoi 364 vepra artistike.Quhet Mikelanxho i Orientit. Po ashtu 400 vepra mbrojtëse, ushtarake, 84 xhami të mëdha, 58 xhami të vogla (mexhite), 7 spitale, 22 mauzoleume, 17 strehe për të varfër, 5 rrjete të ujësjellësve, 8 ura, 20 hane, 48 hamme etj. Xhamia “Sulejmanije”, e ndërtuar në Stamboll, Xhamia “Shezade Mehmeti”, po në Stamboll dhe Xhamia “Selimije”, e ndërtuar në Edrene etj etj.Edhe pse thuhet se ka lindur ne Turqine e sotme Enciklopedisti Sami Frasheri ne vepren e tij e sjell si personalitet shqiptar.

    Sedefqar Mehmet Agai nga Elbasani më 1562 dhe u bë nxënësi Miamar Sinanit 1606 u bë kryearkitekt, ndërtoi dhe zbukuroi mjaft faltore dhe pallate. Kryevepra e tij është Xhamia e Sulltan Ahmetit (Xhamia Blu).
    Kasem Agai Ka lindur në fshatin Grëmsh, të krahinës së Tomoricës. Rininë e parë e kaloi në Berat. Pastaj i ati e dërgoi në Stamboll për studime profesionale. U bë asistent pranë Koxha Mimar Sinanit (të madh) dhe Sedefqar Mehmet Elbasanit. Duke u dalluar në punime arkitekturale, më 1595 u afirmua arkitekt i pallatit. Më 1622 u bë kryearkitekt. Ka ndërtuar Jeni Xhaminë (Xhaminë e re) të Stambollit dhe ka edhe shumë vepra të tjera.

    Sulltaneshat shqiptare

    Emine Gülbahar Hatun ishte gruaja e parë osman Sulltan Mehmeti II, dhe Valide Sulltan Bajaziti II për njëmbëdhjetë vjet nga 1481 deri në 1492.
    E njohur gjithashtu si أمينة گلبهار خاتون
    E lindur në 1432 (583 vjet më parë) në Shqipëri
    Të Përkatësia etnike: shqiptarë,
    Kombësia: Shqipëtare
    Feja: Islame
    Martesa me Mehmet Fatihun
    Nena e Sulltan Bajaziti II
     vdiq në vitin 1492

    Reference se ajo eshte shqiptare
    Babinger, Franz (1992). Mehmed the Conqueror and His Time. Princeton University Press. p. 51. ISBN 0-691-01078-1.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhemis : 23-10-2015 më 07:51
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  29. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Xhemis për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  30. #117
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin

    Permbledhje me nje shtese te vogel per figurat shqiptare kryesore ne perandorine Osmane.Pothuajse bashkeadministrues te gjysmes se botes.
    Gjendja bazë Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti, Tito i trembë
    Ka dalë edhe një listë me vrasësit më të mëdhenj masivë të shekullit XX, që janë përgjegjës për vrasjen e miliona njerëzve.
    .....................
    Në të gjashtin është Ismail Enver Pasha, me origjinë shqiptare, i cili është përgjegjës për vrasjen e dy milionë armenëve dhe asirianëve.


    ''Enver Bey, hero i revolucionit Turk'' 1909. Shqiptari qe masakroj armenet.!!
    Ky ne foto eshte Enver Pasha-Minister i Luftes ne Perandorine Osmane, shqiptare nga gjaku, hero i revulucionit turk dhe njeri prej tre personave te akuzuar per masakren ndaj armeneve. Ne kohen kur ndodhi kjo masaker edhe kryevezeri i Perandorise Osmane ishte shqiptare. Vetem komandanti i trupave osmane ne terren Talat Beu, masakruesi i drejtperdrejt i armeneve, ishte turk. Treshja e ketyre oficereve ne histori njihet si "Treshja e Hekurt", pasi nga viti 1913 deri ne perfundim te Luftes se Pare Boterore, paten pushtetin efektiv, pasi kishin neutralizuar Sulltanin nga cdo vendim. Vendimi me i rendesishem i ketyre Arnauteve ishte futja e Perandorise Osmane ne Luften e Pare Boterore, ne aleance me Gjermanine dhe AustroHungarine, apo ne aleance me ate qe njihej si Boshti Qendrore..

    Ahmet Xhemal Pasha, Ismail Enver Pasha dhe Mehmed Talat Pasha, janë futur si vrasës në historinë e shekullit të 20-të, me një emër, “Tre pashallarët”. Të tre, drejtues të xhonturqve në kohën e Perandorisë Otomane, mbahen përgjegjës se në periudhën 1914-1918 kanë vrarë rreth 600 mijë armenë, mbi 300 mijë grekë dhe mbi 100 mijë asirianë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga jarigas : 24-10-2015 më 11:58
    Jarigas

  31. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  32. #118
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    ...se shqiptaret kan kontribuar per osmanet eshte plotesisht e sakt.porse shqiptaret kan kontribuar edhe per jugosllaavine.Shqiptaret ne jugosllvi,arriten te behen edhe kryetar i jugosllavise.Shume shqiptar kan kontribuar ne jugosllavi,ne te gjiutha fushat,si ekonomist,ingjinjere,ushtarak(ali muhagjiri kishte graden e gjeneralit),politikan,e deri kryetar partije,komiteti,deputet,udheheqesh ndermarrjesh e kombinatesh,udheheqes komunash etj.Mirepo,qeshte e verteta,ka nje ndryshim te madh ne mes shqiptareve qe kontribuan ne jugosllavi,e"shqiptareve"qe kontribuan ne osmani.Nryshimi eshte radikal,sepse"shqiptaret"qe kontribuan ne osmanii,nuk ndihmonin vendin e vet,perkunrazi gjakosnin trungun ARBEROR,ndersa shqiptaret qe i sherbyen jugosllavise arriten qe kosoven ta benin njesi federale te jugosllavise me te drejta te plota.Ke shqiptar qe sherbyen ne jugosllavi ne rastese jemi realist ndihmuan shqiptaret ne jugosllavi derisa shqiptaret kishin shkollat e veta,ekonomine e vet,policine e vet,mbrojtjen popullore te veten,komunat e veta,fabrikat e veta,udheheqjen e vet,universitetin e vet,madje me nje fjale,jeta e shqiptareve nen jugosllavi,ne duam te jemi te sincert ishte jete normale dhe me perspektive.Ndersa"shqiptaret"qe kishin grada e vende kyqe ne administraten turke,nuk ben asgje per Shqiperine,perkundrazi,gjakosen vendin tone,perndjeken popullsine vendore ne menyrat me mizore qe njeh koha e sundimeve neper historine e njerezimit.Keta fare"shqiptaresh"te forumit sjellin emra gjakataresh"shqiptar"te cilet ishin gjakpires te ballkanit,dhe nuk eshte cudi"si shqiptar qe jane"ndjehen krenar me keta gjakpires,te cilet nuk ben asgje per vendin e shqipeve,vetem se gjakderdhje,perndjekje,dhune masive etj.
    ..juve"shqiptar"qe sillni ketu emra gjakpiresish turq,nuk beni asgje tjeter,vetemse tregoni veten tuaj qe jeni pjelle turke dhe mbeturine e tyre.

  33. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dielli1 për postimin:

    iliria e para (29-10-2015)

  34. #119
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Shkrim me vend dielli1.

    Nuk e di pse Xhemis nuk e ka cekë që në fillim se personat e përmendur , jan marë nga libri i Sami Frashërit, qee kam cekur ne një shkrim të mëhershëm ne këtë temë.

    Samiu duke kontribuar për Shqipërinë Etnike, ai me një përmbledhje të personazheve me prejardhje shqiptare ka dash të u tregoi turqve gjakpirës se, shqiptarët kan kontribuar shumë për perandorin, në kundërshtim të perandoris , e cila gjithmonë i ka fokusuar shqiptarët si armiq të perandorisë.

    Por , natyrsiht vlera e atyre shqiptarëve nuk është për t`u marrur si dicka që mund të mburemi ne si komb me ta, se është e vërtet se ata nuk kan punuar për kombin, sic e thua edhe ti.

    Kemi dy lloj shqiptarësh që kan vepruar në perandoin, ata që ishin atdhetarë dhe shqiptarë, dhe të tjerët që nuk ishin as shqiptarë e as atdhetarë!

    Krahasimi me ish-jugosllavin qëndron, edhe pse edhe atëher ka pasi dy lloj shqiptarësh!

    Kili Merturi
    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  35. #120
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Shqiptarët në perandorinë osmane

    Sami Frashëri ka jetuar në një pjesë të asaj kohe nën dhe në Perendorinë.... Në mes tjerash ai ka shkruajtur një vepër që quhet Shqipëria ç´ka qenë, ç´është e ç´do të bëhet .
    Ai aty p¨rshkruan boll mirë Osmanët...
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •