Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 124
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  ishin te shquar per interesa personale , e jo per interesa kombetare ..thjesht ishin arnauto/osmanli e jo shqiptar , shqiptar te shquar nga te gjith ata qe ishin ne perandori mbesin Gjergj Kastrioti edhe Ali Pasha .


  p.s. pse nuk e benin shtetin shqiptar ne kuader te perandorise pasi ishin dikushi ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 13-10-2015 m 18:09

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  ishin te shquar per interesa personale , e jo per interesa kombetare ..thjesht ishin arnauto/osmanli e jo shqiptar , shqiptar te shquar nga te gjith ata qe ishin ne perandori mbesin Gjergj Kastrioti edhe Ali Pasha .


  p.s. pse nuk e benin shtetin shqiptar ne kuader te perandorise pasi ishin dikushi ?
  Ku ka pasur shtet atehere, njerzit jetonin me principata.Skenderbeu shkoi dhe mesoi ne Stamboll ndertimin e shtetit dhe mblodhi princerit e Arberit.

  Perandoria Osmane ne ate kohe ka qene sikur Bashkimi Europian sot.Kur hyje ne konfiderate nuk mendoje me si shtet nacionalist.Pastaj shqiptaret duke qene se kane qene gjithmone vezira e shikonin Perandorine Osmane si prone te tyre ne nje bashkeqeverisje(Kujto Rama-Meta ).Shumica e Kryeministrave Shqiptare ishin martuar me vajzat e portes se Larte dhe jetonin ne familjen Perandorake .Leri keto kallogjeret qe flasin ishin sherbetore, sherbetore ne ate perandori ishin greket dhe serbet.Vete Skenderbeu para se ti kundervihet Sulltanit administronte nje pjese tokash ne serbi.

  Ne ate kohe te ishe ne krye te perandorise me te madhe te kohes nuk ishte gje e thjeshte.Per Shqiptaret kjo ishte privilegj i fituar nga shkathtesia e tyre.Imagjino sikur Mimi Kodheli tani te jete nga ministre e mbrotjes ne sekretare e Natos.Apo Rama te jete kryesusi i BE.

  Skenderbeu dhe Ali PAsha ju kundervune Osmaneve per arsyet e veta.Prifterinjte shkruajten me nota fetare duke shpallur atlete te Krishtit nderkohe vete skenderbeu kur u kthye nga takimi me to i shajti si njerez hipokrite.Muslimanet deri vone para pavarsise e kane respektuar Skenderbeun sepse nuk e kane pare si figure kombetare dhe jo katolike sikur potencohet sot nga kallogjeret e krishtere.Pse nuk e shpallin dhe Ali Pashen e Krishtere meqe ju kundervu Sulltanit?

  Per mua Skenderbeu ishte i krishter, u Islamizua dhe keshtu vdiq .Kundervenia e tij kunder Sulltanit nuk tregon ndryshimin e fese por rebelimin hiearkik.Sikurse veproi dhe Ali Pasha.NE gjithe letrat e tij derguar venedikur ai e quajti veten Skenderbe, titull i dhene nga vete sulltani.Luftoi kunder Osmaneve sikurse luftoi dhe Ali Pasha.Ky ishte perceptimi i tij i asaj kohe, dikush tjeter mendoi ndryshe.
  Enver Hoxha i shpalli lufte gjithe botes duke u mbyllur neper bunkere, shqiptaret ne ate kohe mendonin se Amerika ishte tiger prej letre.Kurse sot mendojne ndryshe se nuk iu ka dashur Shqiperise te mbyllet kundrejt perendimit sepse perendimi sot eshte nje Perandori.

  Ismail Qemali ka qene deputet ne parlamentin e Stambollit u dergua ne Shqiperi per te vendosur pavarisine kur renia e Perandorise Osmane kishte marre tatepjeten.Sjellja e tij ne Shqiperi ishte dhe nje kunderlevizje ndaj atyre qe donin ta copetonin Shqiperine, Greket, Serbet dhe Malazezet.Nuk mund te themi se Ismail Qemali ishte sherbetor perkundrazi ai ishte burre shteti, diplomat.

  NE disa fragmente historike permendet se dhe Skenderbeun dhe Ismail Qemalin e helmuan ne Itali.Kush do ja sjell referencat.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Antarsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime n 17 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Ty te flet shejtani ne vesh o i shkrete e do fjale qe thua e ke te gnjeshter po s'njeh turp islami kshu qe bjeri se i bike bukur.

  Nga momenti qe jeton ne bote te fandaksur ti mund te pellasesh lloj lloj gomarlliqesh ketu po kot lodhesh se ndryshon dot te verteten

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  Ku ka pasur shtet atehere, njerzit jetonin me principata.Skenderbeu shkoi dhe mesoi ne Stamboll ndertimin e shtetit dhe mblodhi princerit e Arberit.

  Perandoria Osmane ne ate kohe ka qene sikur Bashkimi Europian sot.Kur hyje ne konfiderate nuk mendoje me si shtet nacionalist.Pastaj shqiptaret duke qene se kane qene gjithmone vezira e shikonin Perandorine Osmane si prone te tyre ne nje bashkeqeverisje(Kujto Rama-Meta ).Shumica e Kryeministrave Shqiptare ishin martuar me vajzat e portes se Larte dhe jetonin ne familjen Perandorake .Leri keto kallogjeret qe flasin ishin sherbetore, sherbetore ne ate perandori ishin greket dhe serbet.Vete Skenderbeu para se ti kundervihet Sulltanit administronte nje pjese tokash ne serbi.

  Ne ate kohe te ishe ne krye te perandorise me te madhe te kohes nuk ishte gje e thjeshte.Per Shqiptaret kjo ishte privilegj i fituar nga shkathtesia e tyre.Imagjino sikur Mimi Kodheli tani te jete nga ministre e mbrotjes ne sekretare e Natos.Apo Rama te jete kryesusi i BE.

  Skenderbeu dhe Ali PAsha ju kundervune Osmaneve per arsyet e veta.Prifterinjte shkruajten me nota fetare duke shpallur atlete te Krishtit nderkohe vete skenderbeu kur u kthye nga takimi me to i shajti si njerez hipokrite.Muslimanet deri vone para pavarsise e kane respektuar Skenderbeun sepse nuk e kane pare si figure kombetare dhe jo katolike sikur potencohet sot nga kallogjeret e krishtere.Pse nuk e shpallin dhe Ali Pashen e Krishtere meqe ju kundervu Sulltanit?

  Per mua Skenderbeu ishte i krishter, u Islamizua dhe keshtu vdiq .Kundervenia e tij kunder Sulltanit nuk tregon ndryshimin e fese por rebelimin hiearkik.Sikurse veproi dhe Ali Pasha.NE gjithe letrat e tij derguar venedikur ai e quajti veten Skenderbe, titull i dhene nga vete sulltani.Luftoi kunder Osmaneve sikurse luftoi dhe Ali Pasha.Ky ishte perceptimi i tij i asaj kohe, dikush tjeter mendoi ndryshe.
  Enver Hoxha i shpalli lufte gjithe botes duke u mbyllur neper bunkere, shqiptaret ne ate kohe mendonin se Amerika ishte tiger prej letre.Kurse sot mendojne ndryshe se nuk iu ka dashur Shqiperise te mbyllet kundrejt perendimit sepse perendimi sot eshte nje Perandori.

  Ismail Qemali ka qene deputet ne parlamentin e Stambollit u dergua ne Shqiperi per te vendosur pavarisine kur renia e Perandorise Osmane kishte marre tatepjeten.Sjellja e tij ne Shqiperi ishte dhe nje kunderlevizje ndaj atyre qe donin ta copetonin Shqiperine, Greket, Serbet dhe Malazezet.Nuk mund te themi se Ismail Qemali ishte sherbetor perkundrazi ai ishte burre shteti, diplomat.

  NE disa fragmente historike permendet se dhe Skenderbeun dhe Ismail Qemalin e helmuan ne Itali.Kush do ja sjell referencat.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Merr lexo kete shkrimin qe kam postuar ne 2004

  http://www.forumishqiptar.com/thread...l=1#post696470
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Antarsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime n 17 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Me gjithe gnjeshtrat e fantazirat q kput ti nuk ja vlen te lexosh asnje fjale, po islami te meson te gnjesh, nuk te ve faj

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  Merr lexo kete shkrimin qe kam postuar ne 2004

  http://www.forumishqiptar.com/thread...l=1#post696470

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Kryeveziret shqiptare te Perandorise Osmane vazhdues te denje te linjes se perandoreve ilire


  Rreth dhjete shekuj me vone, kur iliret tashme quheshin arber (shqiptare) u perserit tradita e madhe iliriane e sundimit ne perandori te medha. Shqiptaret ia dolen perseri te zene kupolen e shtetit te madh shumekombesh osman, duke zene vendin e Kryevezirit (Kryeministrit). Dhe per shume kohe shqiptaret krahas turqeve qe kishin Perandorin (Sulltanin) u afirmuan si komb i zgjedhur per te sunduar.
  Po pse shqiptaret nuk u bene dot perandore te Perandorise Osmane? Sipas tradites se kesaj Perandorie per te gjithe kohen sundoi linja trashegimore e Osmanit dhe askush nuk mundej ta zevendesonte ate. Ne ate shtet funksioni me i larte qe u rezervohej te gjithe te tjereve jashte kesaj dinastie ishte i Kryevezirit.
  Historia perseriti veten per here te dyte. Ashtu si e moren Romen iliret ne momentet e veshtira te saj, edhe shqiptaret ne momentet e veshtira e moren qeverisjen e shtetit osman dhe e shpetuan disa here nga shkaterrimi. Dhe si eshte folur per "komplot ilir" ne Rome, eshte permendur edhe "komploti arnaut" ne Stamboll. Por si paraardhesit e tyre shqiptaret nuk komplotuan. Ata shume here i shpetuan sulltanet prej komploteve. Ne kete proces shpetimtar per fatet e shtetit, shqiptaret (arnautet) mund te ishin bere edhe perandore, por u ndaluan ne kufijte e te aresyeshmes, duke u mjaftuar me funksionin e Kryevezirit. Ky ishte shperblimi qe historia u kishte rezervuar shqiptareve ne kete moment te historise se tyre.
  Ne fillim, kur shteti osman ishte nje principate ne Azi sundohej e qeverisej vetem nga turqit dhe krahas Sulltanit kishte turkun e dyte si Kryevezir. Por shtrirja e Perandorise ne rajonet e krishtera beri qe sulltanet per hire te forcimit te unitetit te vendit, t'i zgjidhnin kryeveziret kryesisht prej ketyre rajoneve. U perdor sistemi i devshirmese, per te rekrutuar kontigjente per ushtare. Femijet e grumbulluar i nenshtroheshin procesit te seleksionimit, qe nganjehere kryesohej nga vete sulltanet. Personat e perzgjedhur qe quheshin "Ioglan" merrnin edukim te zgjedhur ne Stamboll dhe Edirne. Procesi i edukimit ne Pallat zgjaste dy deri ne shtat vjet dhe kishte te bente me mesimin e gjuhes dhe te tradites turke. Ne vazhdim behej nje perzgjedhje e dyte, ku me te aftit qendronin me sherbime ne Saraj dhe vazhdonin stervitjen ne perdorimin e harkut, shpates, mesimin e zanateve dhe arteve qe ata vete preferonin, duke u pergatitur keshtu per burra shteti dhe gjenerale. Nga radhet e ketij kontigjenti personalitetesh te spikatura dolen kryeveziret (kryeministrat) e Perandorise Osmane. Me vone, veanerisht, pas islamizimit masiv te popullsise, kryeveziret nuk u perzgjodhen me me ane te sistemit te devshirmese, por ishin bij te aristokracise tashme te islamizuar, qe ishte e lidhur ngushte me Porten e Larte.
  Per te kuptuar pushtetin real te kryevezireve ne shtetin osman, po permendim nje ligj te sulltan Mehmetit II: "Veziri i Madh eshte kryetari i vezireve dhe i komandanteve. Ai eshte me i madh se te gjithe et tjeret ne te gjitha problemet, zevendesi absolut i Sulltanit".
  Qeverisja shqiptare ne Perandorine osmane rrok nje periudhe kohore prej 600 vjetesh, shume kohe para se Arberia te pushtohej nga turqit dhe disa vite pasi Shqiperia u be shtet i pavarur. I pari qe eshte marre me kryeveziret shqiptare te Perandorise ka qene Sami Frasheri, i cili deri ne periudhen, kur ai jetoi i permend 27 kryevezire shqiptare. Plotesime rreth ketij numri jane bere nga studiuesi me origjine shiptare Nexhip Alpan dhe ish amabasadori shqiptar ne Turqi, Nesip Kai. Mbeshtetur kryesisht ne keto dy burime, studiues te tjere jane perpjekur te japin numrin e plote te kryevezireve shqiptare.Noel Malkolm, duke cituar Selman Rizen shkruan se "jane dyzet e dy kryevezire me origjine shqiptare". Por studiues te tjere sqarojne edhe origjinen e disa te tjereve. Keshtu, duke u mbeshtetur ne burime dokumentare te besueshme ne kemi dhene jeteshkrimin e dyzet e kater kryevezireve shqiptare. Nderkohe qe burimet turke na kane dhene si shqiptare edhe tre kryevezire te tjere qe ne nuk i kemi perfshire ketu, per aresye te mungeses se te dhenave rreth jetes se tyre.
  Ne kemi synuar te japim te dhena rreth ketyre shiptareve te medhenj, te cilet edhe pse u orientuan ne sherbim te shtetit osman, kane ndikuar ne proceset zhvilluese te Perandorise me te madhe et kohes dhe me qenien e tyre ne krye te qeverisjes se ketij shteti e kane lartesua ne ate periudhe emrin e vendit te tyre te origjines.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 7. #47
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Paska filluar sulmi masiv frontal pro osman nga turkoshaket. Me demek e bejne duke evokuar madheshtine e "shqiptareve" qe i sherbyen kesaj perandorie. Nuk i hapet njeri barku per vezire e pashallare qe dogjen e shkretuan Ballkanin apo vende te tjera e qe nuk bene asgje per Shqiperine, madje i futen zjarrin dhe kesaj te fundit.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Bajazit Pasha, kryeveziri i pare shqiptar  Bajazit Pasha ishte nje i krishtere shqiptar i konvertuar ne fene islame. Rritet ne Pallatin Perandorak dhe behet njeri i besueshem i sulltan Bajazitit I. Ne vitin 1402 u angazhua ne funksione te larta ne administraten perandorake. Fitoi mirenjohjen e Sulltanit, pasi i shpetoi djalin, Mehmetin e zene peng gjate nje misioni shpetimi i veshur si lypes. Qe nga ajo kohe Bajazit Pasha u be keshilltar dhe perkujdeses i princit te ri dhe pastaj Kryevezir ne kohen e sundimit te sulltan Mehmetit I dhe Muratit II.
  Eshte kryeveziri i pare shqiptar. Qeverisi ne vitet 1413-1421, nderkohe qe ende ne trojet tona nuk ishte vendosur plotesisht sundimi osman.
  Bajazit Pasha mori pjese ne shume beteja ushtarake, nder te cilat per shtypjen e revoltave ne Anadoll, pushtimin e Selanikut, Adenit,Menteshenit, e te tjere. Gjate kohes se qeverisjes se tij ai perdori ushtrine per vendosjen dhe ruajtjen e unitetit te Perandorise.
  Kryevezir Bajazit Pasha ka lene nje numer te madh pronash: mullinj, toka bujqesore, tregje, dyqane te ndryshme dhe banjo publike. Ne lagjen "Bajazit Pasha" te qytetit Amysja gjendet edhe sot xhamia qe mban emrin e tij.

  Literatura
  Sami Frasheri, Vepra 9, Personalitete shqipatre ne Kamus al Alam, Logos, Shkup 1994
  Robert Mantran, Historia e Perandorise Osmane, perkthimi shqip Dituria 2004
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
  Ky ishte Mimar Koca Sinan, arkitekti i P.O. te cilt edhe greket e pervetesojn.
  Kurse Koca Sinan ai jetoi 100 vite me pas.
  Sipas enciklopedistit te shquar shqiptar Sami Frasheri ne librin e tij Personalitete Shqiptare (Kamus El Alam) thote qe Arkitekti eshte shqiptar.Ja si thote ai ne librin e tij.


  MIMAR SINANI
  Ishte njri nga m t talentuarit dhe m t njohurit t mimarve (arkitektve q jetoi n Perandorin Osmane . Xhamia Sulejmanije, e cila sot sht vepr e prkryer dhe e jashtzakonshme, sht argument i mjaftueshm q tregon aftsin dhe talentin e tij n artin e arkitekturs. N kohn e Sulltan Sulejman Ligjdhnsit u zgjodh sermimar (kryearkitekt). Prve xhamis s prmendur ka projektuar edhe rreth 400 (katrqind) xhami dhe ujsjellsa dhe shum e shum objekte t tjera. N afrsi t Aga Kapis me emrin e tij u pagzua nj xhami, nj mekteb dhe nj rrug. Edhe mahalla (lagja) sht e njohur me emrin e tij. Vdiq n vitin 996/1587, n moshn mbi njqind vjeare.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  DAUT PASHA
  sht nga vezirt q arriti n ministri n kohn e Sulltan Bajazit II. sht me origjin shqiptare. . Pas pranimit t rrug s drejt (pas pranimit t fes islame - M.P.) dhe, pr shkak t talentit t tij t lindur, duke marr grad pas grade, n kohn e sulltanatit t Sulltan Mehmed Fatihut u b bejlerbe i Rumelis. U gjend n disa shrbime (detyra) t rndsishme, si p.sh. me rastin e rrethimit t Shkodrs. N vitin 1483, n kohn e Sulltan Bajazit , duke qen bejlberbe i Anadollit, kaloi n postin e vezirit t madh pas Ishak Pashs dhe kshtu 14 vjet me sukses i udhhoqi punt e rndsishme t shtetit Osman. E drejtoi ushtrin kundr Karamanit dhe pati sukses n shuarjen e kryengritjes q u paraqit atje. N vitin 1496 u largua dhe u trhoq t jetoj n qetsi n Dimotik , duke marr nj pension t plot dhe t mjaftueshm. Pas dy vitesh aty vdiq. Trupin ia drguan n Stamboll. . Ishte nj vezir i cili i donte dijetart, fetar i madh dhe intelegjent. N Stamboll, n lagjen e pagzuar me emr t tij ka ndrtuar xhami , medrese, shkolla, esme dhe imaret-hane. Ksi lloj t mirash materiale ka ln edhe n disa vende t tjera. Edhe nje fush jasht Stambollit, ku dikur fillonin aksionet e ushtris pr n drejtim t Rumelis, i sht dhn emri i tij, madje edhe kazerma q gjendet sot (lexo n kohn e Samiut - M.P.) n vendin e prmendur e mban emrin e tij .
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  MIRAHOR ILIAZ BEU
  sht nga njerzit e Sulltan Mehmed Fatihu dhe Sulltan Bajazitit. sht strgjyshi i autorit t ngrat nga nna dhe themelues i qytetit t Kors q gjendet n vilajetin e Manastirit. Iliaz beu ishte nj trim i fshatit Petarjet t kazas s Permetit t vilajetit t Janins. N ekspeditn e Sulltan Murat II, q ndodhi n territoret e Shqipris, u muor t'e arsimohet ne Stamboll. Pranoi fen e ndershme islame. Duke u strvitur dhe, duke marr grad pas grade si n kohn e padishahut t lartprmendur, si n kohn e Sulltan Mehmedit II, u prgatit pr pushtimin e Stambollit. N rrethinn e Jedi Kuls, me lejen e padishahut t tij, ndertoi nje xhami, e cila tani sht e njohur me emrin Xhamia e Mirahorit . . Ishte br edhe lala (kshilltar, edukator) i Sulltan Bajazit II. Kur erdhi n fron Sulltani i posaprmendur, qe br mirahor i par. Pas nj kohe u pensionua dhe iu dha pasuri (iflik) n fshatin Pitarjet (q ishte vendlindje e tij) dhe n disa fshatra prreth. Kur u kthye n atdhe, e bleu token dhe e ndrtoi nj xhami nj imaret-han (kuzhin publike humanitare) nj medrese dhe disa ndrtesa t tjera. Kshtu i vuri bazat e qytetit t Kors. Pastaj, u gjend n vilajetin e Janins dhe n detyra t tjera. ifliqet i la vakuf, dhe i autorizoi fmijt e vet meshkuj t udhheqin n to. Vakufi i prmendur tash udhhiqet nga bejlert e Kors, t cilt jan trashgimtar t tij. Nga dy fmijt e tij, i madhi Ine beu (ka nj xhami n rrethinn e Jeni Kapis q lidhet me emrin e tij) kurse tjetri u b mytevelli i vakufit n Kor. Mirahor Iliaz Beu konsiderohej si njeri i mire.Iliaz beu vdiq n vitin 1511 dhe varri tij gjendet prane xhamise ne Korce.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Sulejman Pasha

  Sylejman Pasha u lind n Bargjin por jetoi n Mullet, nj fshat n afrsi t Tirans. Pasi bri nj karrier t shklqyer si jenier deri gjeneral n lufrat e Perandoris Osmane, rikthet n trevat e tij t origjins s bashku me nj Ferman (dekret) sulltanor pr t themeluar qytetin e Tirans.

  Punimet pr themelimin e qytetit t Tirans nisn n vitin 1614. Plani urbanistik i origjins prfshinte nj kompleks arkitekturor n form trekendeshe, n skajet e s cilit u projektuan prkatsisht ndrtimi i nj xhamie, hamami dhe nj furr buke.

  Themelues dhe mbrojts t qytetit t Tirans, Bargjinasit ishin njkohsisht edhe familja e saj feudale ose oxhaku i saj legjitim q prej vitit 1614 e deri n fund t shekullit XIX, koh kur oxhaku i Bargjinasve u mposht prej oxhakut t Krujs, Toptanasve. Pas prleshjeve s forta q u bn n gjith krahinn si pasoj e ktij rivaliteti midis oxhaqesh feudal, Toptanasit, fal edhe krushqive q kishin ndrmarr me Bargjinasit, u imponuan si oxhaku i qytetit t Tirans dhe i shprnguln edhe sarajet e tyre n kt qytet. Sidoqoft, ata i ruajtn edhe sarajet e Krujs, t cilt i shptuan kohs dhe sot jan Muzeu Etnografik i qytetit t Krujs.

  Megjithat, momumentt themeltar t qytetit t Tirans ndrtuar nga Sylejman Pasha, nuk i rezustuan kohs dhe histroris s trazuar t trevave shqiptare. Ndrkoh, qyteti i vogl i Tirans rezistoi pr t'u shpalluar kryeqytet, m 1920, gjat punimeve t Kongresit t Lushnjs.

  1. Vepra IX: Personalitetet Shqiptare n Kms al-A’alm, Sami Bej Frashri, Logos-A, Shkup, 1994
  2. Kujtime: 1885-1925, Eqrem Bej Vlora, Shtpia e Librit dhe Komunikimit, Tiran, 2003
  http://ardhmeriaonline.com/artikull/...a-nga-xhamite/
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 13. #53
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Tung,


  Vetm nse pikthemel e kemi q trojet tona jan okupuar dhe jan shkatruar nga okupatori ottoman, dhe nxjerrim n pah disa figura q kan prejardhje shqiptare q kan br nam nn peranodin otomane dhe n shrbim t tyre, mendoj ka kuptim kjo tem.
  Sic e kishin thne edhe t tjer, t gjith ata q nuk kontribuan pr kombin, e kan t humbur vleren. ata jan te vlefshm pr perandorin q I shrbyen. N ann tjetr , ajo perandori ishte okupator n trojet tona, dhe nse I lidhim kto t dyja fakte, del se ata shqiptar kan marr pjes n okupimin dhe sundimin e trojeve tona, par , jo q nuk kan vler po jan trthorazi tradhtar.

  Nse , pr ilustrim marrim nj shqiptar q ka dhn, ose jap kontribut sot n SHBA, pr at shtet, ne duhet te mburemi , sepse ai person bn dicka pr at shtet pa e ndihmuar t keqen e vendit, prkundrazi , mund te rris simpatin per ndihm nga ai shtet ( qe natyrisht mund te jet secili shtet tjetr, perjashtuar shtete armike tonat!)

  Kili MErturi
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 14. Anetart m posht kan falenderuar KILI MERTURI pr postimin:

  jarigas (15-10-2015)

 15. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-10-2015
  Vendndodhja
  Mitrovice
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

  Nese e keni fjalen per Mimar Sinan pasha,arkitekti,atehererejardhja e tij nuk dihet.Disa mendojn se ka qene Armen,Shqiptar,Grek.Dihet se ka lind ne vitin 1490 ne Agirnaz,pjesen qendrore te Kajseris dhe ka vdek me 1588 ne Stamboll.

 16. #55
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Kili nese i ke lexuar postet disa prej tyre tregojne se kane bere dhe per Shqiperine.Dy postet e fundit tregojne per dy nga themeluesit e dy qyteteve te medha shqiptare te Korces dhe Tiranes.Postet po i sjell jo per te bere noeotomanizem por per kulture qe njerzit kur te bie biseda apo te takojne nje te huaj qofte ai dhe turk te dine disa gjera ne lidhje me nje histori qe nuk eshte shkruar kurre per shkak te sistemit te kaluar komunist.

  Muki une ne lidhje me Miamar Sinanin solla reference Sami Frasherin Encklopedistin Shqiptar qe ka jetuar ne ate troje ne vepren e tij Personalitete Shqiptare, Kamus el Alam.Nese ka referenca te tjera me te sakta nuk eshte ndonje problem per mua.

  Por eshte turp te shprehesh si eshte shprehur Dariusi (Emer Persian) se keto jane postime turkoshokake.Eshte injorance mos njohesh figurat e e vendit tend te cilado qofshin ato dhe kudo qofshin ato.Me mesimet e xhaxhit Enver nuk mund te ecim akoma.Njeriu ka nevoje te kulturohet jo te behet urryes.urretja tregon shpirtvogelsine e njerzve e aq me teper fyerja qe tregon nivelin e ulet kulturor qe ato perfaqesojne.

  Sot rrjetet sociale jane me qindra keto shkrime i postojne te gjithe.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 17. #56
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  179 falenderime n 135 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Kam kexuar nj libr n lidhje me vezirt e osmanve me origjin shqiptare dhe far m bri prshtypje sht se mbi 90% e tyre ishte vrar dmth dnuar me prerje koke nga porta e lart. Dhe pjesa me e madhe e tyre ishin t rrmbyer dhe skllavruar n mosh fminore gjat ekspeditave ushtarake n Haemus.
  Si shpjegohet tr kjo urrejtje dhe mizori? Autori i librit thoshte q perandoria banort e gadishullit Haemusit i shikonte si burim skllevrish.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 18. Anetart m posht kan falenderuar Meriamun pr postimin:

  jarigas (15-10-2015)

 19. #57
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime

  Pr: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane


  Ja ku arrin bythelepirja e islamikeve ndaj Perandorise Turke Osmano-Islame, le ta shohim nga idiotesirat qe shkruajne vete ata!!

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  Ku ka pasur shtet atehere, njerzit jetonin me principata.Skenderbeu shkoi dhe mesoi ne Stamboll ndertimin e shtetit dhe mblodhi princerit e Arberit.

  Perandoria Osmane ne ate kohe ka qene sikur Bashkimi Europian sot.Kur hyje ne konfiderate nuk mendoje me si shtet nacionalist.
  Pra, sipas hoxhe mazllem efendise, shqiptaret nuk kishin shtet por hyne ne konfederate si shtet!!!!
  Pastaj shqiptaret duke qene se kane qene gjithmone vezira e shikonin Perandorine Osmane si prone te tyre ne nje bashkeqeverisje(Kujto Rama-Meta ).Shumica e Kryeministrave Shqiptare ishin martuar me vajzat e portes se Larte dhe jetonin ne familjen Perandorake .
  jithmone sipas hoxhes, Shqiptaret bashkeqeverisnin, pra ishin pjese e Portes se LArte dhe martoheshin me vajzat e veta, dmth te Portes se Larte!!
  Leri keto kallogjeret qe flasin ishin sherbetore, sherbetore ne ate perandori ishin greket dhe serbet.
  Gjithmone sipas ketij hoxhes, serbet dhe greket kane te drejte te jene te zemeruar me ata qe i shnderruan ne shebetore dhe skllever, pra me Shqiptaret!!
  Vete Skenderbeu para se ti kundervihet Sulltanit administronte nje pjese tokash ne serbi.
  Hoxhe efendia, perligj kerkesat e srbeve per tokat e veta, qe nepermjet Perandorise OSmane u jane aneksuar nga Shqiptaret!!
  Ne ate kohe te ishe ne krye te perandorise me te madhe te kohes nuk ishte gje e thjeshte.Per Shqiptaret kjo ishte privilegj i fituar nga shkathtesia e tyre.Imagjino sikur Mimi Kodheli tani te jete nga ministre e mbrotjes ne sekretare e Natos.Apo Rama te jete kryesusi i BE.
  Imagjinata e hoxhes nuk arrin ne ata shqiptare e arriten ne nivelet e larta te administrimit ne Jugosllavine e Titos!! Duhet ti quajme "te shkathet" dhe "nder i kombit"!!

  Skenderbeu dhe Ali PAsha ju kundervune Osmaneve per arsyet e veta.
  Ndersa "heronjt" e hoxhes e bene per fare arsyesh?!
  Per Allah e Muhamed, do te ishte pergjigjia e vetvetishme, apo per sulltan e salltanet??!
  Vini re se si, sipas hoxhes puthabythes se sulltan-kalifeve, ata qe punuan sadopak per komb, zhvleftesohen, ndersa ata qe punuan "me shkathtesi" kunder ish-komnbit te tyre dhe Ballkanit ne pergjithesi, ata jane "Shqiptare te shquar"!!!
  Prifterinjte shkruajten me nota fetare duke shpallur atlete te Krishtit nderkohe vete skenderbeu kur u kthye nga takimi me to i shajti si njerez hipokrite.
  Perve faktit se hoxha flet me mllef per "prifterinjte" qe paskan shkruar per Skenderbeun, nuk sjell asnje shkrim per te nga hoxhallaret!!
  Nuk e sjell, pasi nuk ka!! E si mund te shkruajne hoxhallaret per nje Hero Kombetar te krishtere??! Ata, ne vazhden e analfabetizmit te profetit Muhamed, as per "heronjte" e tyre tradhetare nuk kane shkruar, prove kjo e "ndihmese se madhe" qe kane dhene ne ruajtjen e kombit nga asimilimi serb e grek!!
  Muslimanet deri vone para pavarsise e kane respektuar Skenderbeun sepse nuk e kane pare si figure kombetare dhe jo katolike sikur potencohet sot nga kallogjeret e krishtere.Pse nuk e shpallin dhe Ali Pashen e Krishtere meqe ju kundervu Sulltanit?
  Shihni pak ndyresine e filozofise se hoxhes ne perpjekjen per te ulur figuren e Heroit Kombetar, duke nenkuptuar faktikisht se ata qe luftonin kunder Sulltanit mund te ishin vteem te krishtere, gje qe asnje shqiptar me dy pare mend nuk e thote!!
  Per mua Skenderbeu ishte i krishter, u Islamizua dhe keshtu vdiq .
  Ja edhe "vendimi" i hoxhes: Skenderbeu vdiq si musliman!! S'prish pune se historia tregon ndryshe, qe ai eshtyu mbi Allah e Muhamed, perdhosi kalifin e ymetit dhe per 25 vjet ia leroi me fare e me fe!!!
  Jo,- thote hoxha, -ai vdiq si musliman!!
  Kundervenia e tij kunder Sulltanit nuk tregon ndryshimin e fese por rebelimin hiearkik.
  Pra, pse i djeg aq shume hoxhes dhe dudumeve te tjere puna e fese se Gjergjit??!
  Sikurse veproi dhe Ali Pasha.NE gjithe letrat e tij derguar venedikur ai e quajti veten Skenderbe, titull i dhene nga vete sulltani.Luftoi kunder Osmaneve sikurse luftoi dhe Ali Pasha.Ky ishte perceptimi i tij i asaj kohe, dikush tjeter mendoi ndryshe.
  Tashi, luftoi kunder Osmaneve apo kunder Shqiptareve qe bashkeqeverisnin me aq dashuri???!
  Hoxha harron shpejt gomarlleqet qe thote dhe pellet gomarlleqe te tjera!!
  Enver Hoxha i shpalli lufte gjithe botes duke u mbyllur neper bunkere, shqiptaret ne ate kohe mendonin se Amerika ishte tiger prej letre.Kurse sot mendojne ndryshe se nuk iu ka dashur Shqiperise te mbyllet kundrejt perendimit sepse perendimi sot eshte nje Perandori.
  Sipas hoxhes Perendimi na qenka nje Perandori!!
  Pra, sipas logjikes se hoxhes, sot do te duhet t ebejme si benin "heronjte" e tij ne kohen e osmaneve: te peshtyjne mbi fene e vjeter dhe te marrin te rene duke ia drejtuar pushken mikut te djeshem, pra pikerisht turqve!!
  Pse atehere irren aq shume se feja e tyre nuk nderrohet dhe se turqit nuk tradhetohen??!
  Ismail Qemali ka qene deputet ne parlamentin e Stambollit u dergua ne Shqiperi per te vendosur pavarisine kur renia e Perandorise Osmane kishte marre tatepjeten.
  Hoxha harron te thote se kush e dergoi Ismail Vloren te shpalle paveresine dhe se pse Shqiptarei ishin te fundit qe e fituan nje te tille!!
  I dridhet buza hoxhes te flase edhe sikur nje fjale te vetme kunder turqve te tij te dashur!!
  Sjellja e tij ne Shqiperi ishte dhe nje kunderlevizje ndaj atyre qe donin ta copetonin Shqiperine, Greket, Serbet dhe Malazezet.
  Hoxha nuk thote se pse donin te copetonin ata qe ishin "perandoria Osmane" ne Ballkan(sipas hoxhes), pra trojet e Perandorise te qeverisura nga Shqiptaret !!!
  Harron edhe te thote se e kujt ishte "kunderlevizja", duke lene te nenkuptohet se ishte nga ana e Turqise , se ciles i digjej barku aq fort per Shqiptaret!!
  Historia thote se ishin Austrohungaria dhe Italia ata qe e bene te mundur nje gje te tille!!
  Nuk mund te themi se Ismail Qemali ishte sherbetor perkundrazi ai ishte burre shteti, diplomat.
  E ne fatk, ai braktisi Parlamentin turk dhe erdhi te beje Shqiperine, perndryshe nga heronjte e hoxhes qe "bashkeqeverisen" Perandorine!!
  NE disa fragmente historike permendet se dhe Skenderbeun dhe Ismail Qemalin e helmuan ne Itali.Kush do ja sjell referencat.
  JA edhe gomarlleku i fundit i bythlepiresit osmanlli!!
  Nuk lene shpifje e idiotesi pa shkruar, si e si qe t eperdhosin figurat e kombit dhe te ngrene ne piedestal viktimat e ndyresise osmane!!
  Ky eshte potreti i nje hoxhe shqiptar!!

  Forumisteve gjykimi!!
  Jarigas

 20. #58
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Prshndetje Xhemis,

  Keni t drejt, nuk I kam lexuar t gjitha shkrimet. Disa shkrime q ti ke sjell ktu I kam edhe une.
  Nuk ka asgj t keqe q t prmenden dhe t vlersohen njerzit e ditur dhe me culture kushdo cofshin ata , por rndi m t madhe pr ne ka natyrisht ata q kan prejardhje shqiptare.
  Mua me vjen keq q at potencial nuk e kan prdorur pr interesa kombtare.

  Gjergj Kastrioti, Mahmut pasha dhe Ali Tepelena kan krijuar mbretri shqiptare!
  N kohen e Skenderbeut ka qen tjera rrethana, por n kohen e ktyre dy pashave , ne Shkoder dhe Janine do t duhej t ndihmoheshin nga ata shqiptar q kan jetuar neat koh dhe kan vepruar n Stamboll, mendoj un.

  Kili Merturi
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 21. #59
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Antarsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  72 falenderime n 64 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Citim Postuar m par nga KILI MERTURI Lexo Postimin
  Tung,


  Vetm nse pikthemel e kemi q trojet tona jan okupuar dhe jan shkatruar nga okupatori ottoman, dhe nxjerrim n pah disa figura q kan prejardhje shqiptare q kan br nam nn peranodin otomane dhe n shrbim t tyre, mendoj ka kuptim kjo tem.
  Sic e kishin thne edhe t tjer, t gjith ata q nuk kontribuan pr kombin, e kan t humbur vleren. ata jan te vlefshm pr perandorin q I shrbyen. N ann tjetr , ajo perandori ishte okupator n trojet tona, dhe nse I lidhim kto t dyja fakte, del se ata shqiptar kan marr pjes n okupimin dhe sundimin e trojeve tona, par , jo q nuk kan vler po jan trthorazi tradhtar.

  Nse , pr ilustrim marrim nj shqiptar q ka dhn, ose jap kontribut sot n SHBA, pr at shtet, ne duhet te mburemi , sepse ai person bn dicka pr at shtet pa e ndihmuar t keqen e vendit, prkundrazi , mund te rris simpatin per ndihm nga ai shtet ( qe natyrisht mund te jet secili shtet tjetr, perjashtuar shtete armike tonat!)

  Kili MErturi
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  Pershendetje Kili,

  Nje pyetje : Cilin shtet okupuan Otomanet ? Cfar ishin kufinjt e trojeve tona ?

 22. #60
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  2
  72 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Citim Postuar m par nga KILI MERTURI Lexo Postimin
  Prshndetje Xhemis,

  Keni t drejt, nuk I kam lexuar t gjitha shkrimet. Disa shkrime q ti ke sjell ktu I kam edhe une.
  Nuk ka asgj t keqe q t prmenden dhe t vlersohen njerzit e ditur dhe me culture kushdo cofshin ata , por rndi m t madhe pr ne ka natyrisht ata q kan prejardhje shqiptare.
  Mua me vjen keq q at potencial nuk e kan prdorur pr interesa kombtare.

  Gjergj Kastrioti, Mahmut pasha dhe Ali Tepelena kan krijuar mbretri shqiptare!
  N kohen e Skenderbeut ka qen tjera rrethana, por n kohen e ktyre dy pashave , ne Shkoder dhe Janine do t duhej t ndihmoheshin nga ata shqiptar q kan jetuar neat koh dhe kan vepruar n Stamboll, mendoj un.

  Kili Merturi
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  Kili fakti qe bizantinet, serbet, greket dhe vatikanasit e kane inat perandorine osmane eshte per disa shkaqe qe varion qe nga feja e kesaj perandorie por dhe protagonizmin shqiptar ne kete perandori.

  Shqiptaret gjate gjithe historise qe nga pellazget tek Iliret e deri ne kohen e luftes se dyte boterore kane qene te sulmuar dhe asnjehere nuk kane qene sulmues, dhe protagoniste vetem ne kohen e perandorise Osmane.Eshte e vetmja kohe qe shqiptaret kane qene protagoniste ne rajonin ballkanik, ate europian dhe boteror.

  Ke pare ndonje nga keto qe flaisn kunder perandorise Osmane te flasin me te njejten gjuhe kunder Italise fashiste, Gjermanise Naziste, Romakeve pushtues te Ilirise, Stefan Dushanit dhe te gjithe atyre luftrave qe ju bene shqiperise nga te huajt? Une mendoj se shumica e ketyre jane te njeanshem, nuk kane gjykime te pavarura por jane tifoze, emocionale, te paditur apo dhe te indoktrinuar per interesa fetare, apo nacionale.

  Nuk ka pasur ne historine tone ndonje cikel ku shqiptaret kane qene protagoniste vetem se ne kohen e perandorise Osmane.Luftrat e Romes me Teuten, Gentin etj nuk i kane sjelle Ilirise ne ate kohe protagonizem boteror, as lufta me Italianet fashiste, apo Gjermanet Naziste.

  Protagonizmi i vetem ka qene kur ne Shqiptaret benim zap boten nga lindja ne perendim.

  Na poushtuan Romaket ne, na pushtuan dhe italianet fashiste por kemi dhe ne Barbarosen shqiptari qe u bente zbor tartarukeve italiane ne Sicili e me gjere.
  Pashko Vaso ishte drejtues i Libanit, Mehmet Pasha i Egjiptit, te tjere shqiptare ne Jemen, Greqi, Serbi etj vende te botes.

  Skenderbeu manazhonte pjesen serbe, te tjere shqiptare me emra pashallaresh ishin manaxhues te Greqise.Ali Pasha ishte manaxhues i Sanxhakeve qe preknin token greke.

  Pra protagonizmi shqiptar ne ate kohe nuk shihet mire nga fqinjet tane sepse ju kujton historine e kohes se erret te tyre kur u sherbenin shqiptareve si hyzmeqare.Serbet dhe Greket vdesin per ta sulmuar Perandorine Osmane sepse vetem me kete perandori shqiptaret triumfuan kunder tyre.Eshte e njejta urretje kur shqiptaret u bene me Nato ne luften e Kosoves qe Greqia dhe Serbia pelliste kunder Natos dhe Bill Klintonit.

  Nga ana tjeter Vatikani e ka perandorine Osmane me syrin e fese por dhe nga frika se shqiptaret ne ate kohe shkuan dhe pushtuan Italine e jugut.

  Tani pse shqiptaret duhet te ndjehen inferiore per kete periudhe qe kaluan? A ishin ato protagonistet me te medhenj te botes.Protagoniste qe moren vendime per historine boterore.


  Pse nuk shkrujane serbet dhe greket se Italia fashiste, apo Gjermania naziste beri genocid me popullin shqiptar kur na pushtuan, por per camerine pse nuk shkruajne?

  Pra une nuk ndihem fare inferior pse Shqiptaret kane marre pjese ne pushtimin e Konstandinopojes(Qyteti i konstandinit) dhe e bene ate te quhet sot Istambul (Qyteti i paqes).

  Jane po keto urrejtes se Islamit qe nuk dinte te thojne nje fjale per Qemal Ataturkun meqe ai ishte shqiptar.A e di pse nuk e lavderojne Qemal ata Turkun se nuk la Ruset dhe Greket ta pushtojne stambollin dhe tua kthejne ate bizantineve.

  Kjo eshte e verteta.Le te plasin sa te duan, protagonizmin e shqiptareve ne historine boterore pergjate Perandorise Osmane nuk mund ta heqin kurre.Ajo eshte e shkruar tashme ne histori, histori qe shkruhet nga lindja e larget, Liban Egjipt e deri ne perendimit e afert.Une jam krenar qe shqiptaret kane pasur nje kohe kur ato kane qene protagoniste te historise duke hyre ne historine boterore.
  Jane po keto qe duan te perdorin Skenderbeun per intersat e tyre fetare, katoliket e bejne atlet te krishtit per te perfituar si figure dhe simbol ndersa ortodokset e duan si shpetues te bizantit .

  Une e kam shkruar nje shkrim ketu per Skenderbeun.

  http://www.forumishqiptar.com/thread...l=1#post696470


  Dokumentet veneciane vrtetojn se Republika e Venedikut u prpoq t gjente nj njeri q t vriste Sknderbeun duke e shprblyer me nj pension t prjetshm. (Shih: Ljubich Listine, vll. IX, fq. 268-269. Dokumenti i dats 4 maj 1448. Sipas F. Noli. Vepra 4, fq. 612
  Sknderbeu shkoi n Itali n astet m t vshtira pr Shqiprin, i shoqruar nga pak njerz me pamjen e “nj njeriu shum t thjesht”. Qndrimi i tij formonte nj kontrast shum t fort me at q mbante ndaj rrezikut turk klasa sunduese europiane, qndrimin e s cils aq mir e ka shprehur n pranver t vitit 1465 vzhguesi i vmendshm i ktyre ngjarjeve, Gerardo de Collis: “Zotrinjt e t krishterve, t cilt kan nxjerr t holla nga popujt e tyre, sipas pretekstit t ksaj ndrmarrjeje (lufts antiturke) dhe pastaj i kan futur n xhep pr dobin e tyre” (J. Radomir. Gjuragj... vepr e cituar; nr. 293). Papa Pali II, u prpoq me an t justifikimeve boshe dhe, pas ceremonive zyrtare, t fshihte qndrimin e tij t vrtet dhe t largonte sa m par Sknderbeun nga Roma. Bile bri q t largohej n nj mnyr q e ofendonte Heroin Shqiptar n dinjitetin e tij njerzor. Pas nj qndrimi prej dy muajsh, Sknderbeu m n fund u nis duke e kuptuar n mnyr t plot e prfundimtare qndrimin e vrtet q mbahej ndaj tij, duke marr me vete ndjenja t thella prbuzjeje dhe urrejtjeje, ndjenja q ai i shprehu n astin e largimit nga Roma duke thn: “M par do t donte t bnte luft me Kishn se sa me turqit” (P. Fall. I rapporti...vepr e cituar; nr. LXXVII) dhe se “nuk besonte se mund t gjendej mizori m e madhe n bot se sa n kta priftrinj” (Po aty; nr. LXXIII). Pr m gjr pr kt shtje shih: Kasm Bioku. Mbi disa aspekte t marrdhnieve t Sknderbeut me shtetet kryesore italiane n fitet e fundit t eprimtaris s tij. Studime Historike. Viti 1967; nr. 4, fq. 51; 57; 60.
  N kt intervist ekskluzive dhn pr “Panoramn” studiuesi i njohur Aurel Plasari rrfen shum t fshehta nga ky libr q tanim sht i prfunduar e pret t botohet. Plasari nuk sht n paqe me median. Ai u trembet titujve spekulativ dhe sugjeron t shmanget varianti “vdiq i helmuar”. Megjithse ai vet ngutet q nga t gjasht variantet e artikuluara nga viti 1464 e deri m sot, syt tan duhet t ndalen m shum tek ai i helmimit, kur sapo ishte kthyer nga Roma.
  Prej nj kalese posarisht t rndsishme t Volaterrano-s n komentart e tij: “Si erdhi n Rom, (Sknderbeu) u kthye n atdhe ku thuhet se pas pak kohe vdiq i helmuar
  Ismail Qemali vdiq i helmuar ne hotelin Brufon ne Peruxhia .
  Lajmrimi i gazets "L‘Unione Liberale".

  Kjo radh ngjarjesh - ndalesa me urdhr qeveritar n Peruxha, refuzimi i takimit me t me ministrin e Jashtm italian, veshin e shurdhr q bri Kryeministri i Italis Orlando, i cili nuk iu prgjigj po ose jo krkess s Ismail Qemalit, udhtimi i tyre pr n Paris pa e njoftuar diplomatin shqiptar, m n fund vdekja e tij e papritur, kur nuk ishte ankuar asnjher m par pr shqetsime shndetsore - dhan rast pr t lindur dyshime se pr t‘ia mbyllur gojn Plakut t Vlors, e kishin helmuar. Kt tez, e cila m par qarkullonte n heshtje, e shpalli publikisht Sknder Luarasi n biografin q ai botoi pr Ismail Qemalin n vitin 1962. Sknder Luarasi shkruan tekstualisht se kur I. Qemali mori vesh se edhe Kryeministri italian u largua pr n Paris pa iu prgjigjur fare krkess s tij, u revoltua jasht mase. "M pren n bes", pasksh thn plaku i prekur thell n sedrn e vet. Sipas Ismail Qemalit, urdhri pr t pritur n Peruxha prgjigjen ishte nj mashtrim. Megjithat, vazhdon S. Luarasi, shkaku i vrtet i vdekjes duhet t ket qen nj doz helmi e dhn nga nj dor e fsheht para konferencs s shtypit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhemis : 16-10-2015 m 08:02
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •