Close
Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 192
 1. #161
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Parlamenti europian miraton rezoluten mbi ngjarjet e shemtuara ne Permet.

  Resolution adopted by the EPP Political Assembly (5th September 2013, Brussels)
  on Freedom of Faith and Worship
  Taking into consideration:
  The unanimously adopted resolution on Religious Intolerance by the EPP Political
  Assembly on January 2013;
  Our moral obligation and co-responsibility to stand up for Christians around the world,
  considering our cultural heritage rooted in Judeo-Christian traditions;
  The freedom of thought, conscience and religion as basic principles, enshrined in the
  1948 Universal Declaration of Human Rights and in the European Chapter of
  Fundamental Rights;
  The fact that during the last month incidents of extremist violence towards Christian
  Churches as places to Worship occurred in Egypt, Syria and Albania
  The European Peoples Party:
  1. Reaffirms the need to fully respect the freedoms of faith, religion and belief as
  fundamental and universal human rights and as essential elements of democracy the
  respect of which is a precondition for aspiring integration in the European Union;
  2. Condemns all acts of violence, that target religious minorities and communities in
  countries such as Syria and Egypt;
  3. Strongly condemns the extremist act against the Orthodox Church in Premeti Albania,
  its priests and its possessions, as an act of extremism against Christianity in European
  Soil;
  4. Urges all authorities to deter any discriminatory acts against religious groups and to
  ensure equal dignity and equal opportunities to all citizens of Egypt and Syria.
  6. Calls for respect and adequate protection to be given to properties belonged by
  religious communities (churches, charitable institutions, religious schools).

  3. Dnon ashpr aktin ekstrem kundr Kishs Orthodhokse n Permet,Shqipri,kundr priftrinjve t saj dhe pasurive t saj, si nj akt t ekstremizmit kundr krishtrimit n tokn Europiane.
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #162
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Perseri ju? (Turp i perseritur ne disa media)

  Nga Ikonom Spiro Katundi, Kor.

  Ky shkrim u botua te Gazeta Shqiptare, diel, dt.15.9.2013.

  Pam t prsriten koht e fundit n disa media akuza dhe shpifje t riprsritura pr Kishn Orthodhokse, t sulmohet Kryepiskopi Anastas, t merret n mbrojtje i vetquajturi “prift” dhe “mbrojts i Kishs Orthodhokse t Kombit” Nikolla Marku etj.

  Dua t’u them dhe rikujtoj ktyre gazetarve, se keni mse njzet vjet duke thn e rithn t njjtat gjra, ku akoma shikojm q jeni t paqart dhe vet pr seciln nga ato q trajtoni.

  Njkohsisht shohim nj gjuh t ashpr q prdoret kundr Kishs dhe klerikve t saj, me ofendime aspak gazetareske t shoqruara me gjykime ordinere, t cilat kan ulur n publik, jo vetm dinjitetin tuaj, por dhe t mediave q prfaqsoni.

  T tilla shkrime apo emisione sa qesharake aq dhe keqdashse u shfaqn kt koh dhe me problemin e Kishs n Prmet, pr t ciln ju siguroj q do t zgjidhet sipas vullnetit t Perndis dhe jo sipas oreksit t ndonj kalimtari.

  Kshtu q, ne na del detyr t’ju sqarojm dhe t’ju risqarojm sa her t jet e nevojshme, q ju t mos jeni shpjegues egoist, fanatik q adhurojn formalen pa esenc dhe q nguliten pas “germs”.

  Prandaj vllezr ta dini q:

  1. Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, rindrtimi dhe misioni i saj, jan sheshit dhe nse e frekuentoni njher t vetme do t shikoni dhe prekni nga afr t vrtetn, t ciln ju deri m sot e keni luftuar dhe shtrembruar me dashakeqsi.

  Duhet t dini dhe nj gj tjetr. Jo vetm n vendin tone, por n gjith botn, Kisha Orthodhokse sht nna e t krishterve. sht i tr Trupi Eukaristik, ku brenda tij bjn pjes gjith besimtart e pagzuar, pavarsisht prejardhjes etnike, gjinis s tyre, gjuhs, klass s tyre shoqrore dhe nivelit t jetess.

  2. Duke sulmuar Kryepiskopin Anastas ju sulmoni gjith orthodhokst e Shqipris, pr kt ne ju kemi sqaruar n vite. Imzot Anastasi, sot edhe mot si i thon fjals, sht dhe do t jet Kryepiskopi i orthodhoksve t ktij vendi. Pr t kuptuar m mir kt, po ju citoj Apostull Pavlin n letrn drejtuar Romakve, ku thot: ”Kush je ti q gjykon shrbtorin e tjetrit? Prej zotit t vet ai qndron ose bie, por do t qndroj, sepse Perndia i fort do ta mbshtes”(Rom.14:4). Kujtoni se figurn e tij mund ta bni loj t mediave tuaja? Gaboheni zotrinj!

  3. Morali juaj dhe i mediave tuaja duket qart kur merrni n mbrojtje t vetquajturin “prift” Nikolla Markun. T paktn na dgjoni ne q e kemi patur bashknxns, ne q e njohim dhe e dim mir se sa i zoti sht, sa njohuri ka mbi fen e tij, sa i digjet zemra pr Kombin dhe se sa “prift” mund t jet ky person i pafe. Do t ishte e teprt ta ballafaqonim me rregullat dhe kanonet e Kishs kt njeri, sepse nuk do t mbaronim kurr.

  Me gjestin e tij t ult prej vjedhsi ordiner, si dhe me dbimin e tij nga shkolla, t themi t drejtn na erdhi shum keq. Kishs iu largua nj person q po prgatitej pr t qen shrbtor i saj dhe sigurisht q pr vesin e dnueshm nga Kisha, pritej prej tij t pendohej, por ai nuk e bri kt gjest. Mblodhi firma q t bhej prift, se e dinte q priftria bhet me peticione dhe n fund u prjashtua si hajdut, bukshkels dhe tradhtar. Juda e tradhtoi Zotin dhe ai tradhtoi besimin dhe dashurin e msuesit. N qoft se di t’i lexoj librat e Kishs, dua t’i them: shiko himnografin e Javs s Madhe se si e etiketon Judn kur e quan “t dashuruar pas paras”, kjo i shkon pr shtat edhe atij sot, sepse, q vodhi lek u dbua nga shkolla, me lek u vetshpall “prift”dhe pr lek e ka kthyer Kishn e zaptuar, n biznesin e tij. Kshtu mund t jet prifti dhe mbrojtsi i Kombit?! Priftria e Altarit sht shtje q lidhet me lutjen, vllezr, dhe nuk fitohet nga ndonj konkurs si mund t fitohen vendet e puns, apo duke futur miq.

  4. Nj turp i riprsritur sht kur ngatrroni shtjen ame me Kishn Orthodhokse t Greqis dhe Kishn ton. Me sa di un, ashtu si dhe ju e dini shum mir nga historia q, amt nuk i dboi Kisha e Greqis dhe sot nuk sht Kisha jon ajo q mund t ndrhyj pr t zgjidhur problemet e tyre. Mos ngatrroni adres zotrinj.

  Sot ka dhe njerz q nuk na kuptojn si duhet, ka dhe nga ata q u pagzuan t krishter e q pak a shum njohin dhe vlersojn besimin e tyre edhe pse ndodhen n mes t nj bote t shthurur, ku nevoja pr ta njohur Perndin dhe pr t qndruar pran Kishs s saj sht m e madhe se asnjher tjetr. Sa m shum t pranojm pendimin dhe pruljen, bhemi m tepr t hapur dhe lirohemi nga barra e egoizmit dhe voglsit e ligsive. Sado q kjo t duket e uditshme dhe jasht arsyes, ky sht morali i t krishterve orthodhoks.

  Po ky Nikolla juaj, n se e quan veten q sht i krishter e pr m tepr “prift”, si nuk di t zbatoj t paktn rregullat m elementare t besimit, apo dhjet porosit e Krishtit, ku atje thuhet: mos vidh, mos jep dshmi t rreme, etj? Si mund t quhet “prift” kur ai rrmben Kishn dhe zyrat e saj, duke u fshehur prapa fjals “Komb”? “Prift dhe hajdut” apo “hajdut dhe patriot”, nuk kemi par e dgjuar deri m sot. Nuk e kuptoj qndrimin dhe interesin e mediave n kto njzet vjet, q merren me personazhin: Nikolla.

  Do t desha ti pyes: a mos vall ky sht problemi m i rndsishm, q ka shoqria jon sot? Kaq ju intereson shtja “Marku”, e ktij personi q sht turpi i ekraneve dhe gazetave tuaja? Si mundet ta krahasoni kt mashtrues ordiner, me nj figur kaq t madhe botrore, si sht Kryepiskopi Anastas?

  Po mir more, vllezr, m thoni: A nuk quhet turp mediatik, t publikoni nj person mashtrues q i bn letr Patriarkans n emr t askujt, ta servirni npr media, sikur ky i vetm sht “Engjlli” dhe t gjith ne jemi djajt? Pyesni njher veten tuaj: A e ndrion moralin e mediave tuaja, figura e “Markut”?

  Si mundet t mos shikoni prparimin e Kishs Orthodhokse dhe t mos e paraqitni fare at n mediat tuaja? Keni gati njzet vjet me problemin “Marku”, more vllezr, nuk u lodht? Kaq n kriz programacioni jeni, sa nuk keni ’t bni dhe hapni historin e Kishs Orthodhokse duke br komente dhe shtrembrime fyese?

  N nj gazet e pam kt person, t marr rolin e historianit t Kishs Orthodhokse, t ciln ne e njohim mir, sepse ajo sht e shkruar nga teologu dhe profesori yn i nderuar, i ndjeri Dhimitr Beduli, q njkohsisht i ka dhn msim dhe zotit Nikolla. E pra, atje do ta shikoni se si mund t merret historia e vrtet dhe tek-tuk t’i ndryshoj nja dy rreshta, duke e kthyer sipas dshirs s tij. ’prisni zotrinj, nxitoni ta shpallni “historian t shekullit”. Kujtoni se, besimtart orthodhoks nuk e njohin historin dhe jetn e Kishs dhe nuk e shohin t vrtetn me syt e tyre, q t gnjehen nga kto mashtrime?

  Punt e Kishs ton na takojn ne dhe besimtarve t saj, more vllezr, ’ne ju me punt tona? Ne ju hyjm juve n punt tuaja? Shikoni njher dhe i bni analiz vetes se mos jeni vall ndrrimtar dhe jo realist, n vend q t jeni paqedashs dhe t frytshm, krkoni ta nxini t vrtetn e Zotit?

  Ne, na udit fakti q ju nuk bheni merak pr vendimet e padrejta q marrin organet e drejtsis si n qytetin e Prmetit, ashtu dhe n at t Elbasanit, q kan lejuar t rrmbehet dhe dhunohet Kisha Orthodhokse e Shn Maris dhe aq m tepr vler historike, duke u kthyer n biznes vetjak nga zoti Marku.

  Ashtu sikundr deri m sot, ku jan t rrall ata q jan kapur pr vjedhje dhe shkatrrime t vlerave shpirtrore dhe monumentale npr kisha, edhe ky problem duket qart q sht ln me dshirn jo t mir pr t’u zgjidhur.

  T paktn hajdutt fshihen dhe mezi kapen, po zoti Marku q vodhi jo pak, por nj kish t tr s bashku me ambientet e saj n mes t dits dhe ka njzet vjet q thot: ja ku jam, n gazeta e televizione sheshit. Pse nuk kapet dhe dnohet? ’t jet kjo dashakeqsi apo profesionalizm i dshtuar? Kush fshihet pas tij dhe kush e prkrah, nuk sht e vshtir sot pr t’u marr vesh.

  Sot t gjitha sekretet jan sheshit, s’ka gj q t mos merret vesh. Tani t gjith e din cilt jan kta q e prkrahin kt person mashtrues ordiner, sepse emrat e tyre jan npr artikujt e gazetave dhe titrat e emisioneve televizive, njkohsisht shohim q e nxjerrin vet dhe kush i ka sponsorizuar. Ather sht e vrtet ajo q thon besimtart tan q: kta, o jan t pa fe, o jan t paaft, o jan t lajthitur.

  sht dhn disa her n media t ndryshme filmimi i dits s fronzimit t Kryepiskopit Imzot Anastasit, pr t cilin ne jemi krenar pr zgjedhjen q ju b Kishs ton, sepse ai u zgjodh pr t krishtert orthodhoks dhe pr Kishn e tyre, duke e kryesuar at me dinjitetin m t madh n rangun evropian dhe botror. Ai nuk u zgjodh pr asnj tjetr, person, shoqat apo parti q pretendon t ket pushtet mbi Kishn, por do t desha ta shikonit mir, jo vetm at pjes video q paraqitni ju, por t gjith filmimin e asaj dite dhe do ta shikoni z. Nikolla Marku civil, duke thirrur: “i denj” pr Anastasin Kryepiskop dhe pas dy vjetsh q u dbua si hajdut, ai thirri: “i pa denj”.

  Ai nuk e do Kryepiskopin dhe sht puna e tij, po pse lejohet t shprdoroj n media nacionalizmin kur t gjith e dim q t pandershmit dhe t korruptuarit sot fshihen pas fjals “Komb”. Dhe ather lind pyetja: kush sht m patriot, ai q ndrton n kt vend, apo ai q vjedh?

  Ne e kemi pohuar dhe e pohojm me guxim q Kryepiskopi sht msuesi dhe Ati i gjith Orthodhoksve, sepse predikon vetm “fjal t jets s prjetshme”(Jn.6:68). Un e di q nuk bheni shum merak pr zotrin “Niko”, sepse ju nuk mund t’ja mbuloni dot mkatet atij, por kjo tregon fare hapur nj dashakeqsi t madhe nga ana juaj pr Kishn Orthodhokse dhe Kryepiskopin Anastas, e nse dikush sht dashakeqs me ne, sht e qart q sht dashakeqs me gjith Komunitetin besimtar Orthodhoks.

  Dashuria jon pr Kryepiskopin sht e dukshme, sjell gjykim. Bhet fjal pr nj dashuri t veant, t pakufizuar, q m mir do ta quanim dashuri me t ciln ne i prgjigjemi dashuris s tij q po sakrifikohet pr t gjith ne, duke rindrtuar Kishn nga themelet e saj, duke u prkushtuar pr largimin e dhimbjes e plotsimin e nevojave t mijra njerzve, pr sjelljen e gzimit dhe largimit t vshtirsive tek ata etj. Detyra e tij sht e gjall dhe me energji, sht lutje e vazhdueshme sht dshmi e ndrgjegjes pr t kryer vepra dashurie, paqeje, pajtimi dhe vepra t progresit.

  sht e qart se Kryepiskopi kaloi npr pengesa t ndryshme dhe n tundime t shumllojshme deri sa arriti ktu ku jemi sot. Ai sht shmblltyra m e mir e Zotit n vendin ton, sepse, n personin e tij, si tek rrall ndonj tjetr, jan t mshiruara ato cilsi q krkon Zoti tek njerzit.

  Ne, t krishtert orthodhoks t Shqipris, e dim mir dhe besojm q veprat e tij i kan par me syt e tyre t gjith shqiptart pa dallim feje, sepse ata vet e pohojn me gojn e tyre dhe vlersojn personalitetin e tij, duke thn: nuk kemi par deri m sot nj njeri kaq t prkushtuar dhe me kaq kontribute n kt vend. E pra, duhet t qartsoheni mir dhe t kuptoni se pr Kryepiskopin Anastas dhe Kishn q ai drejton, ajo q ka fuqi t madhe, sht dashuria gjithprfshirse, krejt e ndryshme nga ajo q propozoni ju me shembuj egoiste t lavdis s kot, me dshira pr t pasur pozita dhe t smur nga krenaria e pushtetit.

  Disa nga politikant e dshtuar n partit e mdha dhe t dbuar prej tyre si njerz t paaft, i jan bashkuar personit “Marku” dhe e shikojn si njeriun m t prshtatshm q mund t’u shtoj votat dhe reputacionin n popull. Dshtimin e tyre, e shikojn si shptim kur duan t na krijojn ngatrresa dhe t na hapin probleme. E din se kur merren me Kishn Orthodhokse npr gazeta e televizione, jan “persona publik t suksesshm”. Disa nga kta kan krijuar parti dhe sht e drejta e tyre t bjn si t duan me programet e tyre, por n fund: dihet kush gjykon... Po ky Nikolla juaj do q ngatrrohet me kta? Ai q pretendon se sht njeri i Zotit nuk merret me politik, apo duke qen i vetshpallur dhe ka rregullat e kanonet e tij, i lejohet?!

  Sot na thoni se i shrbejm grekut, po t ishte ndonj koh tjetr do na akuzonit se i shrbenim italianit, gjermanit apo mund t na quanit dhe armiq t popullit, si komunizmi. Po ne si t’ju gjykojm juve, kujt i shrbeni zotrinj t qorrollisur?

  Kshtu i shrbehet Kombit duke luftuar t mirn, rindrtimin dhe prparimin? Nuk e dini q rindrtimi i Kishs sht rindrtim dhe prestigj i gjith Kombit? Kaq t mefsht jeni, o zotrinj, q fshihni ligsin prapa “priftit” tuaj Niko? Kjo tregon q nuk keni asnj program tjetr, jeni pa t ardhme, derisa nuk doni t shihni para syve tuaj, veprat shpirtrore q jan e vetmja mundsi pr t shptuar kt vend dhe kt popull, nga bataku i kohs.

  T themi t drejtn, pr ne n mse njzet vjet, veprat tuaja kan qen t errta, dashakeqse dhe intriga t ushqyera me kundrshti. Brenda errsirs s gnjeshtrs keni gatuar vazhdimisht mashtrimin dhe smirn, kultivoni urrejtjen, shpifjen, padrejtsin etj. Po ju pyes zotrinj; a keni par ndonjher vepra dashurie t perndishme? N moralin dhe karakterin tuaj besoj se nuk gjen ndonj gj t till. Kjo ekziston vetm n Kishn Orthodhokse dhe tek Kryepiskopi Anastas, i cili udhheq besimtart n paqe, me frym njeridashjeje, prpjekjeje pr drejtsi duke kontribuar me vepra dhe bashkekzistenc paqsore midis njerzve. Ai sht dhe do t mbetet n jet t jetve, pr gjith t krishtert orthodhoks t ktij vendi, por dhe m gjer, nj figur e shenjt, frym e gjall pr msimin, edukimin dhe zgjidhjen e vshtirsive t shumta, t ksaj jete mkatare.

  KOR 2013
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 17-09-2013 m 08:53
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #163
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion-"M NGADAL, URAT"
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*


  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*

  -Me nj titull provokativ titull provokativ ("Prsri ju…"), ikonomi Spiro Katundi, nprmjet nj shkrimi t gjat, shprehet edhe ai lidhur me debatet e shumta q ndoqn "incidentin" e provokuar t Prmetit. Shkrimi sht i mbushur me sulme personale, me shprehje t vrazhda, por kjo tashm nuk prbn lajm apo shqetsim, qoft edhe kur bhet fjal pr njerz t Perndis. Gjithsesi, meqense ndihemi t prfshir n kt histori, dhe meqense vet ikonomi na grish, si me thn, n duel ("'doni ju me punt tona?"), po guxojm edhe njher t themi tonn dhe t'i shpjegojm, se punt e tij bhen edhe punt tona, sa her q tejkalohen kufijt q Perndia u ka caktuar zdhnsve t saj n tok. Sigurisht, nuk do prdorim gjuhn e tij pagane.

  Po fillojm duke botuar letrn q, n koh t tjera, nj tjetr ikonom, ikonomi Jerothe i Mitropolis s Kors, q njhersh kryente edhe funksionin e arqimandritit t Prmetit, i drgonte… Kryeministrit t Greqis, J. Theotoqit. Jemi n kulmin e lvizjes patriotike, kur n do cep t Shqipris po hapeshin shkolla, klube dhe po botoheshin gazeta e libra n gjuhn shqipe. Jemi, pra, n 29 shtator t vitit 1908:

  "Shum i nderuar Kryetar i Kshillit t Ministrave t Greqis! Ju drejtohem si drejtues shpirtror n zonn e Prmetit, i cili ka nj pozicion qendror mes qyteteve t asaj ane t Epirit, ku flitet gjuha shqipe dhe ku agjent t paguar antigrek t Austro-Hungaris e Italis kan br pr vete shum musliman dhe tani, pr shkak t liris s mendimit dhe t tolerancs s autoriteteve (osmane - P. Xh.) po punojn fare hapur pr arritjen e qllimeve t tyre. N kto kushte, Prmeti sht sot i vetmi vend ku mund t mbrohen t drejtat e mms Greqi n Epir, n kohn kur Lvizja shqiptare priret t zgjerohet pr shkak t prpjekjeve t mdha q po bn propaganda shqiptare pr t ngritur shkolla shqipe dhe institute pr kujdesin ndaj t vobektve. Prmeti rrethohet nga katr rrethe t mdha t banuara nga shqipfols: Tepelena, Skrapari, Leskoviku dhe Gjirokastra. Pra, megjithse ka nj shkoll greke me 6 klas, Prmeti nuk mundet t mbroj me sukses t drejtat greke dhe t realizoj misionin e tij n nj rreze kaq t shtrir. Udhheqja e Kishs, e cila deri tani ka vigjiluar duke marr t gjitha masat pr shmangien e rreziqeve t tilla, aktualisht nuk di si t veproj, pasi nga koha kur i paharruari Anagnostopullos nga Papingji fali gjith pasurin e tij pr ngritjen e nj gjimnazi n ndonj qytet t Epirit, ne kemi drguar letra t njpasnjshme, e ndr to, letrn e par ia drguam prunjsisht Qeveris suaj t nderuar nprmjet Konsullit ton n Gjirokastr. Aty shpjegonim rndsin e posame t qytetit ton, i cili nprmjet ngritjes s atij gjimnazi do ishte n gjendje t'u shrbente m s miri interesave kombtare dhe t bnte hi e pluhur veprimet e nacionalistve shqiptar. Letrn e dyt ia nism Patrikans s Shenjt, s cils iu bashkngjit edhe nj telegram i nnshkruar edhe nga muslimant. Kt telegram ia prcollm edhe Qeveris suaj t nderuar... Ju lutemi, i nderuar z. Kryetar i Kshillit t Ministrave, bni 'sht e mundur q ky gjimnaz t ngrihet n Prmet, dhe jo n Konic: kjo e fundit banohet nga grekofon dhe ka afr qytetin e Janins, ku mund t drgohen t rinjt t studiojn. Prandaj, i nderuar z. Kryeministr, thirrini urtsis suaj politike dhe bni q, nprmjet gjimnazit 'Anagnostopullos' apo ndonj shkolle tjetr, t fuqizohet qyteti i Prmetit, I CILI NPRMJET ARSIMIT MUND T KTHEHET N BASTIONIN DHE N FANARIN E HELENIZMIT" (nnvizimi yn, P. Xh.).

  Kushdo mund ta gjej kt letr n botimin dokumentar t historianit grek, V. Kondis: Elenizmos tou Voreiou Epeiroi kai elleno-alvanikes scheseis, vll. I, Athin 1995, f. 143-144.

  Do t ishte nj pandershmri nga ana jon, sikur t donim ta mbshtesnim arsyetimin vetm n nj dokument, sado trondits sht ai. Por un e siguroj ikonom Spiron, se t tilla dshmi ka me dhjetra. Ndaj po e vazhdoj arsyetimin tim pa pasur frik se e rndoj ndrgjegjen pr s koti. far tregon kjo letr? Tregon, m s pari, se ka pasur klerik n vendin ton, absolutisht t do besimi, e jo vetm t atij ortodoks, t cilt, m shum se njeriun e fes, kan br agjitatorin politik. Dhe, le t biem dakord: letrn e Jerotheut, pr nga nervi e vizioni, do ta kishte zili do agjitator e strateg politik. Jep ide "t muara" si t frenohet lvizja patriotike n Prmet e si t kthehet ai n nj bastioni t helenizmit! Pr befasin e lexuesit, kto gjra Jerotheu n fjal nuk ia thot eprorve t tij t hierarkis kishtare, Mitropolitit t Kors, apo edhe Patrikut t Stambollit. Jo. Ia thot Konsullit grek t Gjirokastrs, dhe, hi m pak, vet Kryeministrit t Greqis, Jorgo Theotoqit!

  Ather, vjen vetvetiu pyetja: Ky prift, prej t cilit prve ktij pamfleti politik nuk njohim ndonj vepr t shenjt, ka qen emrtes e Patrikans s Stambollit, apo e qeveris greke? Prvoja q kemi nga njohja e kartave t vjetra, na tregon se shpeshher, krert e Kishs Ortodokse Shqiptare propozoheshin nga Athina, dhe konfirmoheshin rregullisht e pa fjal nga Patrikana. Nuk mungojn raste kur pr arsye "urgjence", Athina bnte vet zotin e vet shkopin, si ndodhi n 1919 me emrimin e mitropolitit t Kors, Jakob. Ato koh, qeveria greke po punonte ethshm q Kora t kalonte "kontraband" nga duart e francezve n ato t grekve, dhe n Kor lipsej prania e nj njeriu t besuar, i cili t prgatiste sa m qet "tranzicionin" e pushtetit.

  Kjo, pra, ishte situata me nj pjes t klerit ortodoks n prag t shpalljes s Autoqefalis. Dhe, ndrsa kujtojm kto gjra t shkuara, nuk mund t mos na shqetsojn zhvillimet n KOASH n kt periudh t "ringjalljes" (Anastasit).

  Problemi yn me drejtuesin e huaj t KOASH dhe me ndonj shqytar shqiptar t tij, sht pikrisht ky: A jan ata nj zgjedhje e komunitetit ortodoks shqiptar, si e duan normat e Statutit (t do statuti) t kishs, apo kan ardhur me presionin e pushtetit laik, d.m.th. t nj shteti t huaj? Ekzistojn, tashm, t gjitha provat pr ta siguruar ikonom Spiron e kdo tjetr, se Hirsia e Tij, u imponua n fronin e Kryepeshkopit t KOASH n saj t presioneve e shantazheve q ish-Kryeministri i Greqis, z. Micotaqis, ka br mbi ish-presidentt shqiptar, z. Alia dhe z. Berisha. I pari, "komunisti", e hodhi posht shantazhin. I dyti, "demokrati", e glltiti at. Pra, kreu i KOASH sht i paligjshm edhe pr kt arsye. Kanonet e Kishs parashohin q, nj peshkop a kryepeshkop q zgjidhet me ndihmn e pushtetit laik, konsiderohet i paligjshm e duhet t shkarkohet nga funksioni.

  S DYTI, Hirsia e tij e zuri fronin e kryepeshkopit n 2 gusht 1992, n saj t nj pui t shmtuar t organizuar gjat nj shrbimi t zakonshm fetar. U shkel statuti i Kishs, q ia ndalonte kurorzimin si qytetar i huaj. U shkeln kanonet e kishs, q krkojn nj ceremoni t rregullt e t pakontestuar.

  U njoh "de facto" nj kryepeshkop, i cili, si e donin statutet e kishs dhe ligjet e shtetit, duhej t ratifikohej "de jure" me dekret t veant nga Kryetari i shtetit, n rastin ton S. Berisha. N fakt, ky u mjaftua vetm me "fjaln e tij t burrit". Burracakria e Berishs pr t noterizuar nj akt antishqiptar, i pari i akteve antishqiptare q ai kreu n kta 21 vjet, paradoksalisht e ka ln t palegalizuar postin e kryetarit t KOASH.
  Por le ta lm Hirsin n shenjtrin e tij. Problemin sot e kishim me ndonj parvenu t kishs, si ishte Jerotheu i Prmetit n 1908, apo si sht sot ndonj shmblltyr e tij, i cili, pr mercenari apo pr padijeni, sht br instrument i verbr i nj politike kryekput laike, ku kryqi dhe veladoni shrbejn vetm si nj titull imuniteti (noli me tangere). Pr shkak t tyre, KOASH sht br sot vatr e veprimeve antiligjore e antikushtetuese. I fundit, n radh, ishte pikrisht sulmi banditesk i disa priftrinjve "t fort" e t hakrruar kundr institucioneve dhe zbatuesve t ligjit. Pas zhvarrimeve t turpshme t Kosins, pas prdhosjes s varreve t Boboshtics, kjo ishte nj ngjarje tjetr, q v n dyshim integritetin dhe luajalitetin e KOASH-it ndaj shtetit dhe ndaj besimtarve t vet. Ktu buron edhe padurimi e zemrimi pagan i ikonom Spiros, kur dikush kritikon sjelljet e tij, apo t Hirsis Janullatos. A propos, do t kishim edhe nj fjal t fundit prej laiku pr nj nga ato punt, q ikonom Spiroja i quan "punt tona". Dhe ktu e kam sa me ikonomin, aq edhe me mjeshtrin, si do ta quante Gtja. Kam par edhe klerik t tjer q, njri pas tjetrit, kan dal n mbrojtje t Hirsis s tij, sa her q ky sht kritikuar pr fjal apo pr sjellje t caktuara t tij. Kjo sht normale. Anormale m duket apologjia plot pasion e ikonom Spiros, i cili arrin deri aty sa ta gdhend Hirsin e tij Janullatos si nj mishrim t figurs s Zotit n tokn shqiptare. M ngadal, urat! Dikur, n shek. IV, bota e krishter u krlesh dhe u prgjak rreth debatit mbi natyrn e Krishtit: a ishte ai njri, apo ishte perndi? N Koncilin e Nikes (325), teologt i dhan knd t shpikin formuln pajtuese, sipas s cils Krishti nuk ishte "perndi", por ishte gatuar me t njjtn "substanc" q ishte gatuar edhe vet Zoti (omoiousia). Nse kokat e mendimit t krishter u treguan aq t kursyer me Jezu Krishtin, kur ky ishte martirizuar tashm pr njerzimin e nuk jetonte m, ku e gjen bazn doktrinore ikonom Spirua pr ta shpallur Hirsin e tij, ende n t gjall e n krye t punve t dyshimta, si "mishrim t Zotit n tokn shqiptare"?
  *Titujt jan t redaksis, titulli n origjinal "M NGADAL, URAT"
  (e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 4. #164
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion-"M NGADAL, URAT"
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*


  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*
  Gazeta Shqiptare sot, te fshehur ne faqen e parafundit, ka botuar shkrimin e nje historiani, qe e la objektivitetin e shkencetarit, per t'u bere militant luftarak, me merak te veante kunder Kishes Ortodokse, shenjtoreve dhe historise se saj...
  Te bejne pershtypje tri gjera vecanerisht:
  1. Ai i trajton faktet historike te 100- 150 viteve me pare sikur te jene ngjarje te sotme, per te cilat na duhet te japim llogari.
  2. Merr persiper, si te jete "patriark" a "pape" te gjykoje se si duhet te jene kleriket ortodokse dhe cfare eshte kanonike apo jo per Kishen Ortodokse!
  Nuk i duket pak si teper?
  3. Ka si aksiome, se kush eshte grek, me siguri eshte antishqiptar, duke treguar pervec racizmit ne pergjithesi edhe perbuzje per nje pjese te qytetareve te shqiperise.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Archon : 18-09-2013 m 11:53

 5. #165
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga Archon Lexo Postimin
  3. Ka si aksiome, se kush eshte grek, me siguri eshte antishqiptar, duke treguar pervec racizmit ne pergjithesi edhe perbuzje per nje pjese te qyetareve te shqiperise.
  jo kush eshte grek eshte dhe antishqiptar,jane veprimet qe te bejne antishqiptar.....dhe veprime ka plot..te mos i riperserisim....

 6. #166
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,117
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  jo kush eshte grek eshte dhe antishqiptar,jane veprimet qe te bejne antishqiptar.....dhe veprime ka plot..te mos i riperserisim....
  Po Bledi ke shume te drejte!
  Jane veprimet qe bejne nje antishqiptar..., psh. te akuzosh bashkeatdhetaret per tradhetare...!
  Pra kjo gazeta nuk ben tjeter vetem ate akuze kunder shqiptareve duke i quajtur grek, keshtu per ti likujduar si tradhetare!
  Por me gjithe se nje mund te jete grek, prap se prap nuk do te thote automatikisht, antishqiptar...
  Pasi nuk eshte "teoreme", pra as edhe nje shqiptar nuk ka se si te jete "automatikish" antigrek, o antitjetersoj...
  Pra ngelet vetem te mendojme me mendjen tone, pasi askush, qoft edhe nje korrispondent gazete, te "vertetoje" qe kush eshte o kush nuk eshte,
  antishqiptar, pasi nuk ka asnje sfere magjike! Por thjesht i shtyre nga ndonje paragjykim dhe me fort akoma nga instikti i shfrenuar dhe i papergjegjshem
  ndaj rregullave, sikunder i kerkohet nje gazetari ( respekti,toleranca, serioziteti, dokumentimi, asnjanesia, sinqeriteti, etj. ), por vetem per qellime
  sencasionale, pasi plani marketing ja imponon, pra vetem per aresye shitjesh gazetash, promovon lajme dhe akuza pa baza!
  Kjo nuk eshte korrekte!
  Neve, flas te gjithe neve, nuk duhet te marrim per "prove" nje lajm qe i sherben shitjes numerike, pasi nuk perkon me realitetin...
  Sot njerezit jane te lire te mendojne dhe te gjykojne, pa u anuar nga asnje lajm i sajuar..., pasi eshte ne mode dhe ben buje te madhe kjo teme!
  Pra nuk ju prish gjiza askujt, pse u shpreh nje gazetar, pasi nuk eshte askushi..., por qe nje pohim i tille, eshte ne dem te shqiptareve.
  Eshte perares..., pasi rreh larg, ku i sherben vetem urrejtjes dhe kush vepron keshtu, eshte antishqiptar, pamvaresisht se ke akuzon!
  Nuk te duket edhe kjo antishqiptare, Bledi?
  Duke i sherbyer indirekt kauzes se nxitjes armiqesore nderkomunitare..., sjell destabilizim, urrejtje vllavrasje, pra nuk eshte antishqiptare...?!
  Pershendetje
  Po kur t vij i Biri i njeriut, vall, a do ta gjej besimin mbi dhe?

 7. #167
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,129
  Faleminderit
  17
  60 falenderime n 43 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion-"M NGADAL, URAT"
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*
  Po fillojm duke botuar letrn q, n koh t tjera, nj tjetr ikonom, ikonomi Jerothe i Mitropolis s Kors, q njhersh kryente edhe funksionin e arqimandritit t Prmetit, i drgonte Kryeministrit t Greqis, J. Theotoqit. Jemi n kulmin e lvizjes patriotike, kur n do cep t Shqipris po hapeshin shkolla, klube dhe po botoheshin gazeta e libra n gjuhn shqipe. Jemi, pra, n 29 shtator t vitit 1908:

  (e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Dhe sa kohe duhet te merremi me te vdekurit? Kur sot te gjalleve qe jane shqiptare u thuhet qe ju nuk jeni shqiptare duke i krahasuar me vitin e lindjes se Enver Hoxhes. Nuk mundem te kuptoj vetem nje gje, perse kur nuk gjejne asgje tek te gjallet flasin me te vdekurit. Ne fakt ka nje pjese ne Bibel kur Krishti i ndan gjerat per t'i lene te vdekurit me te vdekurit dhe te gjallet me te gjallet. Fatkeqesi per ne shqiptaret qe te vdekurit drejtojne ende shtetin shqiptar.

 8. #168
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion-"M NGADAL, URAT"
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*


  Janullatos i paligjshm, Berisha firmosi nn presion
  Nga: Prof.Pllumb Xhufi*

  -Me nj titull provokativ titull provokativ ("Prsri ju…"), ikonomi Spiro Katundi, nprmjet nj shkrimi t gjat, shprehet edhe ai lidhur me debatet e shumta q ndoqn "incidentin" e provokuar t Prmetit. Shkrimi sht i mbushur me sulme personale, me shprehje t vrazhda, por kjo tashm nuk prbn lajm apo shqetsim, qoft edhe kur bhet fjal pr njerz t Perndis. Gjithsesi, meqense ndihemi t prfshir n kt histori, dhe meqense vet ikonomi na grish, si me thn, n duel ("'doni ju me punt tona?"), po guxojm edhe njher t themi tonn dhe t'i shpjegojm, se punt e tij bhen edhe punt tona, sa her q tejkalohen kufijt q Perndia u ka caktuar zdhnsve t saj n tok. Sigurisht, nuk do prdorim gjuhn e tij pagane.

  Po fillojm duke botuar letrn q, n koh t tjera, nj tjetr ikonom, ikonomi Jerothe i Mitropolis s Kors, q njhersh kryente edhe funksionin e arqimandritit t Prmetit, i drgonte… Kryeministrit t Greqis, J. Theotoqit. Jemi n kulmin e lvizjes patriotike, kur n do cep t Shqipris po hapeshin shkolla, klube dhe po botoheshin gazeta e libra n gjuhn shqipe. Jemi, pra, n 29 shtator t vitit 1908:

  "Shum i nderuar Kryetar i Kshillit t Ministrave t Greqis! Ju drejtohem si drejtues shpirtror n zonn e Prmetit, i cili ka nj pozicion qendror mes qyteteve t asaj ane t Epirit, ku flitet gjuha shqipe dhe ku agjent t paguar antigrek t Austro-Hungaris e Italis kan br pr vete shum musliman dhe tani, pr shkak t liris s mendimit dhe t tolerancs s autoriteteve (osmane - P. Xh.) po punojn fare hapur pr arritjen e qllimeve t tyre. N kto kushte, Prmeti sht sot i vetmi vend ku mund t mbrohen t drejtat e mms Greqi n Epir, n kohn kur Lvizja shqiptare priret t zgjerohet pr shkak t prpjekjeve t mdha q po bn propaganda shqiptare pr t ngritur shkolla shqipe dhe institute pr kujdesin ndaj t vobektve. Prmeti rrethohet nga katr rrethe t mdha t banuara nga shqipfols: Tepelena, Skrapari, Leskoviku dhe Gjirokastra. Pra, megjithse ka nj shkoll greke me 6 klas, Prmeti nuk mundet t mbroj me sukses t drejtat greke dhe t realizoj misionin e tij n nj rreze kaq t shtrir. Udhheqja e Kishs, e cila deri tani ka vigjiluar duke marr t gjitha masat pr shmangien e rreziqeve t tilla, aktualisht nuk di si t veproj, pasi nga koha kur i paharruari Anagnostopullos nga Papingji fali gjith pasurin e tij pr ngritjen e nj gjimnazi n ndonj qytet t Epirit, ne kemi drguar letra t njpasnjshme, e ndr to, letrn e par ia drguam prunjsisht Qeveris suaj t nderuar nprmjet Konsullit ton n Gjirokastr. Aty shpjegonim rndsin e posame t qytetit ton, i cili nprmjet ngritjes s atij gjimnazi do ishte n gjendje t'u shrbente m s miri interesave kombtare dhe t bnte hi e pluhur veprimet e nacionalistve shqiptar. Letrn e dyt ia nism Patrikans s Shenjt, s cils iu bashkngjit edhe nj telegram i nnshkruar edhe nga muslimant. Kt telegram ia prcollm edhe Qeveris suaj t nderuar... Ju lutemi, i nderuar z. Kryetar i Kshillit t Ministrave, bni 'sht e mundur q ky gjimnaz t ngrihet n Prmet, dhe jo n Konic: kjo e fundit banohet nga grekofon dhe ka afr qytetin e Janins, ku mund t drgohen t rinjt t studiojn. Prandaj, i nderuar z. Kryeministr, thirrini urtsis suaj politike dhe bni q, nprmjet gjimnazit 'Anagnostopullos' apo ndonj shkolle tjetr, t fuqizohet qyteti i Prmetit, I CILI NPRMJET ARSIMIT MUND T KTHEHET N BASTIONIN DHE N FANARIN E HELENIZMIT" (nnvizimi yn, P. Xh.).

  Kushdo mund ta gjej kt letr n botimin dokumentar t historianit grek, V. Kondis: Elenizmos tou Voreiou Epeiroi kai elleno-alvanikes scheseis, vll. I, Athin 1995, f. 143-144.

  Do t ishte nj pandershmri nga ana jon, sikur t donim ta mbshtesnim arsyetimin vetm n nj dokument, sado trondits sht ai. Por un e siguroj ikonom Spiron, se t tilla dshmi ka me dhjetra. Ndaj po e vazhdoj arsyetimin tim pa pasur frik se e rndoj ndrgjegjen pr s koti. far tregon kjo letr? Tregon, m s pari, se ka pasur klerik n vendin ton, absolutisht t do besimi, e jo vetm t atij ortodoks, t cilt, m shum se njeriun e fes, kan br agjitatorin politik. Dhe, le t biem dakord: letrn e Jerotheut, pr nga nervi e vizioni, do ta kishte zili do agjitator e strateg politik. Jep ide "t muara" si t frenohet lvizja patriotike n Prmet e si t kthehet ai n nj bastioni t helenizmit! Pr befasin e lexuesit, kto gjra Jerotheu n fjal nuk ia thot eprorve t tij t hierarkis kishtare, Mitropolitit t Kors, apo edhe Patrikut t Stambollit. Jo. Ia thot Konsullit grek t Gjirokastrs, dhe, hi m pak, vet Kryeministrit t Greqis, Jorgo Theotoqit!

  Ather, vjen vetvetiu pyetja: Ky prift, prej t cilit prve ktij pamfleti politik nuk njohim ndonj vepr t shenjt, ka qen emrtes e Patrikans s Stambollit, apo e qeveris greke? Prvoja q kemi nga njohja e kartave t vjetra, na tregon se shpeshher, krert e Kishs Ortodokse Shqiptare propozoheshin nga Athina, dhe konfirmoheshin rregullisht e pa fjal nga Patrikana. Nuk mungojn raste kur pr arsye "urgjence", Athina bnte vet zotin e vet shkopin, si ndodhi n 1919 me emrimin e mitropolitit t Kors, Jakob. Ato koh, qeveria greke po punonte ethshm q Kora t kalonte "kontraband" nga duart e francezve n ato t grekve, dhe n Kor lipsej prania e nj njeriu t besuar, i cili t prgatiste sa m qet "tranzicionin" e pushtetit.

  Kjo, pra, ishte situata me nj pjes t klerit ortodoks n prag t shpalljes s Autoqefalis. Dhe, ndrsa kujtojm kto gjra t shkuara, nuk mund t mos na shqetsojn zhvillimet n KOASH n kt periudh t "ringjalljes" (Anastasit).

  Problemi yn me drejtuesin e huaj t KOASH dhe me ndonj shqytar shqiptar t tij, sht pikrisht ky: A jan ata nj zgjedhje e komunitetit ortodoks shqiptar, si e duan normat e Statutit (t do statuti) t kishs, apo kan ardhur me presionin e pushtetit laik, d.m.th. t nj shteti t huaj? Ekzistojn, tashm, t gjitha provat pr ta siguruar ikonom Spiron e kdo tjetr, se Hirsia e Tij, u imponua n fronin e Kryepeshkopit t KOASH n saj t presioneve e shantazheve q ish-Kryeministri i Greqis, z. Micotaqis, ka br mbi ish-presidentt shqiptar, z. Alia dhe z. Berisha. I pari, "komunisti", e hodhi posht shantazhin. I dyti, "demokrati", e glltiti at. Pra, kreu i KOASH sht i paligjshm edhe pr kt arsye. Kanonet e Kishs parashohin q, nj peshkop a kryepeshkop q zgjidhet me ndihmn e pushtetit laik, konsiderohet i paligjshm e duhet t shkarkohet nga funksioni.

  S DYTI, Hirsia e tij e zuri fronin e kryepeshkopit n 2 gusht 1992, n saj t nj pui t shmtuar t organizuar gjat nj shrbimi t zakonshm fetar. U shkel statuti i Kishs, q ia ndalonte kurorzimin si qytetar i huaj. U shkeln kanonet e kishs, q krkojn nj ceremoni t rregullt e t pakontestuar.

  U njoh "de facto" nj kryepeshkop, i cili, si e donin statutet e kishs dhe ligjet e shtetit, duhej t ratifikohej "de jure" me dekret t veant nga Kryetari i shtetit, n rastin ton S. Berisha. N fakt, ky u mjaftua vetm me "fjaln e tij t burrit". Burracakria e Berishs pr t noterizuar nj akt antishqiptar, i pari i akteve antishqiptare q ai kreu n kta 21 vjet, paradoksalisht e ka ln t palegalizuar postin e kryetarit t KOASH.
  Por le ta lm Hirsin n shenjtrin e tij. Problemin sot e kishim me ndonj parvenu t kishs, si ishte Jerotheu i Prmetit n 1908, apo si sht sot ndonj shmblltyr e tij, i cili, pr mercenari apo pr padijeni, sht br instrument i verbr i nj politike kryekput laike, ku kryqi dhe veladoni shrbejn vetm si nj titull imuniteti (noli me tangere). Pr shkak t tyre, KOASH sht br sot vatr e veprimeve antiligjore e antikushtetuese. I fundit, n radh, ishte pikrisht sulmi banditesk i disa priftrinjve "t fort" e t hakrruar kundr institucioneve dhe zbatuesve t ligjit. Pas zhvarrimeve t turpshme t Kosins, pas prdhosjes s varreve t Boboshtics, kjo ishte nj ngjarje tjetr, q v n dyshim integritetin dhe luajalitetin e KOASH-it ndaj shtetit dhe ndaj besimtarve t vet. Ktu buron edhe padurimi e zemrimi pagan i ikonom Spiros, kur dikush kritikon sjelljet e tij, apo t Hirsis Janullatos. A propos, do t kishim edhe nj fjal t fundit prej laiku pr nj nga ato punt, q ikonom Spiroja i quan "punt tona". Dhe ktu e kam sa me ikonomin, aq edhe me mjeshtrin, si do ta quante Gtja. Kam par edhe klerik t tjer q, njri pas tjetrit, kan dal n mbrojtje t Hirsis s tij, sa her q ky sht kritikuar pr fjal apo pr sjellje t caktuara t tij. Kjo sht normale. Anormale m duket apologjia plot pasion e ikonom Spiros, i cili arrin deri aty sa ta gdhend Hirsin e tij Janullatos si nj mishrim t figurs s Zotit n tokn shqiptare. M ngadal, urat! Dikur, n shek. IV, bota e krishter u krlesh dhe u prgjak rreth debatit mbi natyrn e Krishtit: a ishte ai njri, apo ishte perndi? N Koncilin e Nikes (325), teologt i dhan knd t shpikin formuln pajtuese, sipas s cils Krishti nuk ishte "perndi", por ishte gatuar me t njjtn "substanc" q ishte gatuar edhe vet Zoti (omoiousia). Nse kokat e mendimit t krishter u treguan aq t kursyer me Jezu Krishtin, kur ky ishte martirizuar tashm pr njerzimin e nuk jetonte m, ku e gjen bazn doktrinore ikonom Spirua pr ta shpallur Hirsin e tij, ende n t gjall e n krye t punve t dyshimta, si "mishrim t Zotit n tokn shqiptare"?
  *Titujt jan t redaksis, titulli n origjinal "M NGADAL, URAT"
  (e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Z. xhufi vazhdon sulmin, por nuk jep ndonje gje te re por perserit te vjetrat, por bie me kembet e veta brenda sepse akuzon Kryepiskopin Anastas, por NUK PARAQET ASNJE FAKT, per "fajesine" e pretenduar, pastaj ben te diturin dhe futet te interpretoje kanonet, se me demek u dashka marre OK nga shteti per t`u bere Kryepiskop, kur feja eshte e ndare nga shteti ne demokraci,.i drejtohet statutit te 1929, sot pas 84 vjetesh, kur KOASH-i ka statutin e Saj, dhe ben paralelizma te pabesueshme me 100 e ca vjet me pare, duke u kapur pas fijes se kashtes dhe me prononcime te cilat nuk dihet se sa i qendrojne se vertetes.
  Une nuk i besoj keto "fakte" te reja, nga ky person sepse ky per mua perfundimisht nuk mund te quhet me historian se bashku me k. frasherin jane te dy thjesht pjella te nje sistemi antikrisht dhe pjesemarres ne shkaterrimin pasuror te Kishes Orthodhokse, sidomos pas viti 1967,..
  "Nxenesi nuk eshte me i madh se Mesuesi, nese me persekutuan Mua, keshtu do te sillen edhe me ju"....pak a shume keto fjale ka thene Zoti Krisht 2000 vjet me pare,..., ky persekucion u perserit edhe nje here qartazi mengjesin e 16 Gushtit ne Permet..., ku priterinj me dhembe te thyer te cilet shkojne dhe tregojne dhembet e tyre tek mjeku per te vertetuar goditjet, nuk priten prej tyre dhe shperfillen nga "drejtesia" shqiptare...., po keshtu edhe mbi besimtaret...., nje ngjarje e zakonshme per ne orthodhokset, sepse ne nuk presim gje tjeter nga satanai dhe sherbetoret e tij..
  Porketo gjera nuk i bejne pershtypje z. xhufi, madje ky eshte i kenaqur qe ndodhen, Hedhja e Kryqeve dhe kambanores, perdhosja e te SHENJTAVE, hedhja e tyre ne plehrat e bashkise dhe mbajtja dhe zaptimi i ketij vendi te SHENJTE..., terrori qe aktualisht ushtrohet mbi prifterinjte dhe popullin orthodhoks te Permetit per te mos meshuar ne Kishen e se Tereshenjtes,..keto nuk i interesojne xhufit, por merret me genjeshtrat e 100 viteve me pare..
  Z. xhufi prsrit gnjeshtrn e tij, lidhur me ardhjen dhe vendosjen n krye t KOASH-t, t Fortlumturis s Tij, Kryepiskopit Anastas, me thnjen se sht drguar nga qeveria greke…., Ktu tregon edhe njeher padijenin e plot ndaj kanoneve t Kishs Orthodhokse, q Kryepiskopt vendosen nga Patriarkana Ekumenike,..e cila e thirri Kryepiskopin nga Afrika, ku po kryente misionin e ti si perhaps t besimit orthodhoks dhe i pranuar gjeresisht nga Kleri dhe populli orthodhoks i Shqiperise
  Shqetesohet z. xhufi per revolten e Klerit dhe besimtareve te dates 19 gusht,..ne nje kohe qe vetembrojtja eshte teresisht e ligjshme nga ana e tyre, dhe me shume ndoshta mund te ishte bere, sepse kur te hyn hajduti ne shtepi ke te drejte te perdoresh te gjitha format per t`u mbrojtur vete dhe pronen tende,.megjithate Lavdi Zotit, qe u mbyll paqesisht,...por ama deri kur.??
  Z. xhufi, ne nuk trembemi sepse PERENDIA ESHTE ME NE, keshtu qe Kisha e se Tereshenjteska qene, eshte dhe do te jete E JONA.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 19-09-2013 m 05:24
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #169
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-12-2006
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Naimi prball Shn Maris s Onufrit | Agjensia e Lajmeve SOT NEWS

  Nj alternativ dashakeqse

  Nga Kolec TRABOINI

  Ka muaj q japin intervista n televizion, por edhe n shtypin e prditshm pr alternativn Kish apo Shtpi Kulture, por tashm tejet von pr t na rimbushur mendjen pr drejtsin q do e vendoska policia private prmbaruese, sikur t mos jemi ktu e ti dim se far n t vrtet jan gjyqet shqiptare e far sht drejtsia n kt vend ku ve drejtsi mos krko se kurr nuk e gjen. E pr far gjith kjo trkuz mediatike q nuk do t pushoj? Pr nj ndrtes t vjetr n Prmet me emrin e Naim Frashrit, kur shtpin ku ka lindur Naim Frashri n Frashr e kan kthyer n grmadh – turpi i bots dhe kta as q flasin fare pr kt tem. Sikur t mos e din se edhe shtpia e Luigj Gurakuqit nuk ekziston m, se varri Kol Idromenos sht kthyer n nj gjendje t mjeruar. Po si jan katandisur kishat e vjetra, afresket e ikonografve tan me emr n bot, Onufri, David Selenicasi e Konstandin Zografi q rripen prej mureve vandalisht sikur t qen lshuar vandalt e epokave t errta n histori. Ku sht kryqi i Kishs s Shn Maris n Labov, e lasht kjo kish, themeluar n vitin 554 t ers son. sht fjala pr nj kryq t art, cili konsiderohet nj nga reliket m t muara t ortodoksis n bot.

  Ka mbi dy dekada q sht grabitur e drguar jasht shtetit ky objekt i shenjt q vlersohej n baz t gojdhnave se qe ndrtuar me drurin e kryqit n t cilin vdiq Krishti dhe sipas besimtarve npr shekuj, kishte vetin t bnte mrekulli shruese. Kemi nj shtet, kemi institucione, kush u shqetsua dhe u vu n ndjekje t ksaj piraterie q vazhdon edhe sot e ksaj dite me veprat e t madhit Vangjush Mio n Kor nn hundn e administrats shtetrore. Nj heshtje ogurzez. Madje edhe n Institutin e Monumenteve t Kulturs drejtuar deri tani nga nj partiak me fanatizm politik, del fjala se nuk i interesojn ku e si vjedhin monumentet e kulturs. Bjn sikur problemet e shkatrrimit t institucioneve kulturore t mos ekzistojn. Dhe prpiqen t hiqen gjoja objektiv. Flasin pr Naimin, apo e keqprdorin emrin e tij n kt rast, e pik respekti nuk kan pr Naimin. Edhe n Tiran do t’u vn nga pas vllezrve Frashri nj pallat gjigant q t duken si miniatura kur ata jan kollos t kombit. Doli dhe nj ish-drejtor i ish-Pallatit t Kulturs Prmet dhe foli. Nuk dinte far t fliste dhe prdori terma spekulative nacionaliste q nuk kan asnj lidhje me problemin. Edhe ky gjoja po luftonte pr Naim Frashrin.

  Kam vrejtjet e mospajtimet e mia n shtjen “Janullatos”, por mnyra si kmbngulet n prditshmri dhe pa asnj kompromis e premis zgjidhje, po m krijon prshtypjen se kjo histori po merr trajtn e nj histerie q ka tendenc t llangoset si anti-ortodoksi, por e mbuluar gjoja me nj krenari e ndjesi nacionaliste. Krejt kot. Sepse nuk jan atdhetar ata q flasin, por ata q bjn dika pr kt vend e pr kt popull. Flasin gjithnj pr Naimin, duke e zhvleftsuar edhe vet fjaln se qllimi dihet nuk sht ndonj vler apo kauz e madh. Pun tullash. Atdhetart e besimit ortodoks kan qen nj prej shtyllave t shqiptarizms npr shekuj. Mendoni sa peshon n historin ton kombtare nj Fan Nol? T ishte gjall Naimi i madh do t sillej ndryshe. Do ta falte edhe shtpin e vet pr nipat e Petro Nini Luarasit, Anton Zako ajupit, Kristoforidhit e Thimi Mitkos. T jemi realist, t kish qen pron e xhamis e jo e kishs ajo tok n fjal, kush do t guxonte t hiqte hoxhallart zvarr?! Kta po e bjn si Enver Hoxha n t gjall, q ishte kundr t gjitha feve, por pr t pushkatuar, pushkatonte priftrinjt katolik. Kjo histori q t mos kthehet n histeri duhet t marr fund se po bhemi qesharak n sy t bots.

  Do merret Europa me ne. T na rroj ajo grmadha me emrin pallati i kulturs pastaj. Do bhet si sebepi i Berishs me 5 a 6 minoritar fshatarak q i burgosi pr ca shkaqe spiunllqesh qesharake dhe e psuan 500 mij emigrant shqiptar n Greqi me operacionin famkeq grek me tingull racist “Fshesa”, e cila nisi para njzet vjetsh e vazhdon edhe sot e ksaj dite nn indiferencn e shtetit ton, dhe pr m tepr tashm shrben si barometr tregues n rastet e marrdhnieve t acaruara shqiptaro-greke. Pse pra vazhdojm n nj qorrsokak me kt konflikt t kot, pse nuk po dim nj her t’i mbyllim gjrat tona me urti duke br llogarit mir se far sht n interesin e shtetit por edhe t gjithve, nj ndrtes grmadh apo nj unitet kombtar. Ortodoksia shqiptare ka nxjerr martir t atdhetaris q kan dhn jetn, kujtoni Papa Kristo Negovanin, At Stathi Melanin q ran martir pr Atdhe, njri n vitin 1905 e tjetri n vitin 1917, ndaj them se edhe sikur shteti t’ua fal at grmadh me emrin shtpi kulture nuk do t qe ndonj humbje e madhe.

  Por ktu lot edhe ndjesia e lig e anti ortodoksis t disa individve qllimkqinj, q shtiren krejt rrejshm si atdhetar duke i konsideruar shqiptart ortodoks grek e jo shqiptar. Pr mua, shqiptar q kam lidhjet familjare me t tri fet kryesore n Shqipri; – katolik, ortodoks e musliman, kush i fryn ksaj shtje po bn nj pun antikombtare. Marrzira t tilla ndodhin n Arnautstanin ton prej njerzish me mendsi talebane, sepse po i prmendim ktu vetm tri fakte: nj bust t Nn Terezs q pr turp nuk e pranuan n hyrje t Shkodrs, nj kish katedrale katolike q u b aq zhurm t mos bhej n qendr t Prishtins dhe e treta nj kish ortodokse n Tiran n rrugn Ibrahim Rugova, q u konsiderua tragjedi prej disa gjoja atdhetarve por me mendsi fetare islame nga pozita e fanatizmit e jo tolerancs. Ende jemi shum larg prej mendimit prparimtar t Fishts s madh q lidhi me drita kompanjelin e Kishs s Fretnve me minaren e Xhamis n Fush el. N t vrtet nuk jemi shum larg asaj kohe por jemi shum larg atij mendimi gjenial t atdhetarit t madh Gjergj Fishta. Prandaj mjaft m me nj kauz t stisur si ajo e Kishs s Prmetit q po na e shesin si shtpi kulture, kur nuk ka asnj shtpi kulture n t gjith Shqiprin.

  Kt e di gjithkush, qytetart por edhe talebant tan q i shkatrruan. Nuk drejtohet media me kokn n rr si struci, kinse nuk po shohin far po ndodh rrotull Shqipris. Se nuk sht vetm Prmeti. Edhe nj shtpi shkrimtarsh e artistsh q kishte Tirana, qeveritart taleban t kulturs q sapo ikn sepse i zboi populli, e kthyen n nj Ministri Kulture dhe as ather e as sot nuk po shohim q media t’i thot t paktn qeveris s re: – kthejuani ndrtesn q ua mort n mnyr arbitrare shkrimtarve dhe artistve, atyre q vazhdojn pasionin e madh t Naim Frashrit. Jo pr kt pun nuk e duan Naimin. Naimin e duan vetm kur u vjen ndoresh t lajn hesapet me ortodokst, t cilt mendjealt tan i konsiderojn si grek e jo shqiptar. Fundi fjals a ka kush ti thot mjaft ksaj zhurme qllimkeqe sepse jan t panumrta problemet q duhen t zgjidhen, para se sa nj ndrtes e vjetr q nj zot e di si nuk qenka shkatrruar, si do gj q sht shkatrruar e rrafshuar me themel n kt vend.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-09-2013 m 22:00

 10. #170
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Rezolut e adoptuar nga Asambleja Politike e Partive Popullore Evropiane (Bruksel, 5 shator, 2013), mbi lirin e besimit dhe t ushtrimit t tij.


  Duke marr n konsiderat:

  Rezolutn e pranuar unanimisht pr Intolerancn Fetare, nga Asambleja Politike e PPE, n janar 2013;

  sht detyrim yni moral dhe bashkprgjegjsi t kujdesemi pr t krishtert npr bot, duke marr parasysh trashgimin ton kulturore, q i ka rrnjt n traditat Judeo-Kristiane;

  Liria e mendimit, ndrgjegjes dhe e besimit, si principe themelore, bazohet n Deklaratn e t Drejtave Njerzore, t vitit 1948, dhe n Kapitullin Evropian pr t Drejtat e Njeriut;

  Duke u nisur nga fakti se muajt e fundit kan ndodhur akte ekstremizmi dhe dhune kundr kishave si vende lutjeje, n Egjipt, Siri dhe Shqipri,

  Partia Popullore Evropiane:

  1. Riafirmon nevojn e respektimit t plot t liris s besimit, si nj e drejt themelore dhe universale t t drejtave t njeriut dhe si element esencial i demokracis, respektimi i t cilit sht nj parakusht pr t aspiruar n integrimin n Bashkimin Evropian.

  2. Dnon aktet e dhuns, q kan si shnjestr minoritetet fetare dhe komunitetet n vende si Siria dhe Egjipti.

  3. Dnon fort aktet ekstremiste kundr Kishs Orthodhokse n Prmet, Shqipri, ndaj priftrinjve dhe prons s saj, si nj akt ekstremizmi kundr Krishterimit n Truallin Evropian.

  4. U krkon gjith autoriteteve t frenojn do akt diskriminues kundr grupeve fetare dhe t sigurojn dinjitet dhe mundsi t njjta pr qytetart e Egjiptit dhe t Siris.

  5. Bn thirrje pr respekt dhe mbrojtje t duhur t pronave t komuniteteve fetare (kisha, institucione bamirsie, shkolla fetare).
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #171
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Qe mos te me quani te njeanshem, gjeta nje analize interesante te nje "Veriori" qe ben analiza ...


  Emri: Naimi.jpg

Shikime: 292

Madhsia: 125.2 KB
  Naim Frashri prball Shn Maris s Onufrit

  - Nj alternativ dashakeqse -

  Nga Kolec TRABOINI


  Ka muaj q japin intervista n television, por edhe n shtypin e prditshm pr alternativn: Kish apo Shtpi Kulture, por tashm tejet von pr t na rimbushur mendjen pr drejtsin q do e vendoska policia private prmbaruese, sikur t mos jemi ktu e t’i dim se far n t vrtet jan gjyqet shqiptare e far sht drejtsia n kt vend ku ve drejtsi mos krko se kurr nuk e gjen. E pr far gjith kjo trkuz mediatike q nuk do t praj? Pr nj ndrtes t vjetr n Prmet me emrin e Naim Frashrit, kur shtpin ku ka lindur Naim Frashri n Frashr e kan kthyer n grmadh - turpi i bots dhe kta as q flasin fare pr kt tem. Sikur t mos e din se edhe shtpia e Luigj Gurakuqit nuk ekziston m, se varri i Kol Idromenos sht kthyer n nj gjndje t mjeruar. Po si jan katandisur Kishat e vjetra, afreskat e ikonografve tan me emr n bot, Onufri, David Selenicasi e Konstandin Zografi q rripen prej mureve vandalisht sikur t qen lshuar vandalt e epokave t errta n histori. Ku sht kryqi i Kishs s Shn Maris n Labov, e lasht kjo kish, themeluar n vitin 554 t ers son. sht fjala pr Kryqin e art, i cili konsiderohet nj nga reliket m t muara t orthodoksis n bot. Ka mbi dy dekada q sht grabitur e drguar jasht shtetit ky objekt i shenjt q vlersohej n baz t gojdhanave se qe ndrtuar me drurin e kryqit n t cilin vdiq Krishti dhe simpas besimtarve npr shekuj, kishte vetin t bnte mrekulli shruese.
  Kemi nj shtet, kemi institucione, kush u shqetsua dhe u vu n ndjekje t ksaj piraterie q vazhdon edhe sot e ksaj dite me veprat e t madhit Vangjush Mio n Kor nn hundn e administrats shtetrore.
  Nj heshtje ogurzez. Madje edhe n Institutin e Monumenteve t Kulturs drejtuar deri tani nga nj partiak me fanatizm politik, del fjala se nuk i interesojn ku e si i vjedhin monumentet e kulturs. Bjn sikur problemet e shkatrrimit t instucioneve kulturore t mos ekzistojn dhe prpiqen t hiqen gjoja objektiv.
  Flasin pr Naimin apo e keqprdorin emrin e tij n kt rast, e pik respekti nuk kan pr Naimin. Edhe n Tiran do t’u vn nga pas vllezrve Frashri nj pallat gjigant q t duken si miniature, kur ata jan kollos t kombit. Doli dhe nj ish-drejtor i ish-pallatit t kulturs Prmet dhe foli. Nuk dinte far t fliste dhe prdori terma spekulative nacionaliste q nuk kan asnj lidhje me problemin. Edhe ky gjoja po luftonte pr Naim Frashrin. Kam vrejtjet e mospajtimet e mia n shtjen Janullatos, por mnyra si kmbngulet n prditshmri dhe pa asnj kompromis e premis zgjidhje, po m krijon prshtypjen se kjo histori po merr trajtn e nj histerie q ka tendenc t llangoset si antiorthodoksi, por e mbuluar gjoja me nj krenari e ndjesi nacionaliste. Krejt kot. Sepse nuk jan atdhetar ata q flasin, por ata q bjn dika pr kt vend e pr kt popull. Flasin gjithnj pr Naimin, duke e zhvleftsuar edhe vet fjaln se qllimi dihet nuk sht ndonj vler apo kauz e madh. Pun tullash. Atdhetart e besimit orthodox kan qn nj prej shtyllave t shqiptarizms npr shekuj. Mendoni sa peshon n historin ton kombtare nj Fan Nol? T ishte gjall Naimi i madh do t sillej ndryshe. Do ta falte edhe shtpin e vet pr nipat e Petro Nini Luarasit, Anton Zako ajupit, Kristoforidhit e Thimi Mitkos. T jemi realist, t kish qn pron e xhamis e jo e kishs ajo tok n fjal, kush do t guxonte t hiqte hoxhallart zvarr?! Kta po e bjn si Enver Hoxha n t gjall, q ishte kundr t gjitha feve, por pr t pushkatuar, pushkatonte priftrinjt katolik.
  Kjo histori q t mos kthehet n histeri duhet t marr fund se po bhemi qesharak n sy t bots. Do merret Europa me ne?! T na rroj ajo grmadha me emrin pallati i kulturs pastaj. Do bhet si sebepi i Berishs me 5 a 6 minoritar fshatarak q i burgosi pr ca shkaqe spiunlliqsh qesharake dhe e psuan 500 mij emigrant shqiptar n Greqi me operacionin famkeq grek me tingull racist “Fshesa”, e cila nisi para njzet vjetsh e vazhdon edhe sot e ksaj dite nn indiferencen e shtetit ton, dhe pr m tepr tashm shrben si barometr tregues n rastet e marrdhnieve t acaruara shqiptaro-greke.
  Pse pra vazhdojm n nj qorrsokak me kt konflikt t kot, pse nuk po dim nj her t’i mbyllim gjrat tona me urti duke br llogarit mir se far sht n interesin e shtetit, por edhe t gjithve: -nj ndrtes grmadh apo nj unitet kombtar.
  Orthodoksia shqiptare ka nxjerr martir t atdhetaris q kan dhn jetn, kujtoni Papa Kristo Negovanin, At Stathi Melanin q ran martir pr Atdhe, njri n vitin 1905 e tjetri n vitin 1917, ndaj them se edhe sikur shteti t’ua fal at grmadh me emrin shtpi kulture nuk do t qe ndonj humbje e madhe. Por, ktu lot edhe ndjesia e lig e antiorthodoksis t disa individve qllimkqinj, q shtiren krejt rrejshm si atdhetar duke i konsideruar shqiptart orthodoks grek e jo shqiptar.
  Pr mua, shqiptar q kam lidhjet familjare me t tri fet kryesore n Shqipri - katolik, orthodoks e musliman, kush i fryn ksaj shtje po bn nj pun antikombtare. Marrzira t tilla ndodhin n Arnautstanin ton prej njerzish me mendsi talebane, sepse po i prmendim ktu vetm tri fakte: nj bust t Nn Terezs q pr turp nuk e pranuan n hyrje t Shkodrs, nj kish katedrale katolike q u b aq zhurm t mos bhej n qendr t Prishtins dhe e treta nj Kish orthodokse n Tiran n rrugn “Ibrahim Rugova”, q u konsiderua tragjedi prej disa gjoja atdhetarve por me mendsi fetare islame nga pozita e fanatizmit e jo tolerancs. Ende jemi shum larg prej mendimit prparimtar t Fishts s madh q lidhi me drita kompanjelin e Kishs s Fretnve me minaren e Xhamis n Fush el. N t vrtet nuk jemi shum larg asaj kohe, por jemi shum larg atij mendimi gjenial t atdhetarit t madh Gjergj Fishta. Prandaj mjaft m me nj kauz t stisur si ajo e Kishs s Prmetit q po na e shesin si shtpi kulture, kur nuk ka asnj shtpi kulture n t gjith Shqiprin. Kt e di gjithkush, qytetart por edhe talebant tan q i shkatrruan.
  Nuk drejtohet media me kokn n rr si struci, kinse nuk po shohin far po ndodh rrotull Shqipris. Se nuk sht vetm Prmeti. Edhe nj shtpi shkrimtarsh e artistsh q kishte Tirana, qeveritart taleban t kulturs q sapo ikn sepse i zboi populli, e kthyen n nj Ministri Kulture dhe as ather e as sot nuk po shohim q media t’i thoj t paktn qeveris s re: - kthejuani ndrtesn q ua mort n mnyr arbitrare shkrimtarve dhe artistve, atyre q vazhdojn pasionin e madh t Naim Frashrit.
  Jo, pr kt pun nuk e duan Naimin. Naimin e duan vetm kur u vjen ndoresh t lajn hesapet me orthodokst, t cilt mendjealt tan i konsiderojn si grek e jo shqiptar. Fundi fjals, a ka kush t’i thot mjaft ksaj zhurme qllimkeqe, sepse jan t panumrta problemet q duhen t zgjidhen, para se sa nj ndrtes e vjetr q nj zot e di si nuk qenka shkatrruar, si do gj q sht shkatrruar e rrafshuar me themel n kt vend.

  Fotografia shoqruese:
  Naim Frashri dhe Shn Maria e ikonografit t madh shqiptar Onufri.


  http://traboini1.blogspot.se/2013/09...e-onufrit.html
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 12. #172
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,129
  Faleminderit
  17
  60 falenderime n 43 postime

  Pr: Naimi prball Shn Maris s Onufrit | Agjensia e Lajmeve SOT NEWS

  E lexova dje kete informacion. Ne fakt duhet vetem te peseris vetem lexoni fjaline e fundit. Urojme qe ndoshta te behet nje perpjekje per rikthimin e Kryqit te Laboves dhe shteti te vihet ne levizje per ate objekt unikal ne Shqiperi me drurin e kryqit qe u kryqezua Krishti.

 13. #173
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  M ngadal ju, z. Xhufi!

  Nga Ikonom Spiro Katundi

  M ngadal ju, z. Xhufi!

  Nga Ikonom Spiro Katundi

  Botuar n Gazeta Shqiptare, e mrkur 25 shtator 2013.

  Ndonse nuk e kisha prmendur emrin tuaj, ju u prgjigjt duke replikuar ndaj shkrimit tim. Megjithse n replikn tuaj, nuk pash ndonj replik t vrtet, ndjehem i detyruar t prgjigjem. T them t drejtn, jo pr t’ju sqaruar juve, por m tepr opinionin publik, n lidhje me disa shtje, t cilat ju dhe disa t tjer jeni prpjekur t’i deformoni dhe t keqinformoni. Nuk krkon ndonj menuri t madhe pr t kuptuar q t gjitha kto shpifje dhe denigrime, q bni kundr Kishs Orthodhokse dhe kundr Kryepiskopit t saj, bhen nga keqdashja juaj ndaj ksaj Kishe. Dhe pr m tepr, merrni rolin pr t shpjeguar disa shtje, pr t cilat, si del edhe nga prgjigjet tuaja, nuk keni as njohurit fillestare.

  Nuk sht e ndershme t mashtrohet opinioni publik me shpjegime t bra nga dikush q prpiqet t jet “specialist” n do gj, sidomos n shtjet teologjike dhe kanonike. Shkruanit n replikn tuaj, me sarkazm dhe tallje, pr nj vendim t Sinodit t Nikes, nj Sinod i respektuar nga t gjitha Kishat se: “Dikur, n shek. IV, bota e krishter u krlesh dhe u prgjak rreth debatit mbi natyrn e Krishtit: a ishte ai njri, apo ishte perndi? N Koncilin e Nikes (325), teologt i dhan knd t shpikin formuln pajtuese, sipas s cils Krishti nuk ishte "perndi", por ishte gatuar me t njjtn "substanc" q ishte gatuar edhe vet Zoti (omoiousia). Nse kokat e mendimit t krishter u treguan aq t kursyer me Jezu Krishtin, kur ky ishte martirizuar tashm pr njerzimin e nuk jetonte m, ku e gjen bazn doktrinore ikonom Spirua pr ta shpallur Hirsin e tij, ende n t gjall e n krye t punve t dyshimta, si "mishrim t Zotit n tokn shqiptare"?”

  Edhe nxnsi m i paprgatitur i teologjis e di se ai Sinod formuloi t kundrtn e asaj q thoni ju. Vendimi baz i ktij Sinodi ishte pikrisht shpallja se Krishti ishte Perndi i plot dhe njeri i plot. Kt besojn t krishtert. Madje ishte herezia e Ariosit ajo q deklaronte se Krishti nuk sht “perndi”. Nse ju doni t riaktivizoni herezin e Ariosit, jeni i lir pr ta mbshtetur hapur at, por jo t shtrembroni t vrtetn.

  Termi q formuloi Sinodi i Nikes nuk ishte ai q thoni ju. Ky Sinod formuloi termin omoousia (q prkthehet n shqip -i bashkqenshm- ose -q ka t qent nj), si thuhet edhe n Simbolin e Besimit t Sinodit t Nikes. Ndrsa termi omoiousia, pr t cilin gabimisht thoni se u formulua nga Sinodi i Nikes, pr t prcaktuar natyrn e Krishtit, ishte n fakt termi q u formulua nga heretikt Semi-Arian dhe q u kundrshtua nga Orthodhokst. sht tashm e njohur pr t gjith ata q kan studiuar teologji se termat omoiousia dhe omoousia kan ndryshim substancial. Nj iota bn nj diferenc t madhe.

  I krkojm ndjes lexuesit pr zgjatjen n kt term, por qllimi ktu nuk sht pr t br debat teologjik, sepse nuk mund t bhet debat teologjik me ndonj q nuk sht teolog, por pr t br t qart se si t vetquajturit “specialist” t shtjeve teologjike, kanonike dhe kishtare mashtrojn opinionin publik, kur prpiqen t shpjegojn gjra, q ata vet nuk i din. Madje nse ju z.Xhufi po t ishit realisht i interesuar pr t’i ditur kto gjra, nuk do ishte nevoja t studionit teologji, por do t mjaftonte t klikonit n Wikipedia dhe do t lexonit se far ka vendosur Sinodi i Nikes.

  Shkruani se Kryepiskopi nuk u zgjodh n mnyr kanonike dhe filloni e hyni n interpretime dhe citime pr t cilat nuk keni dijenit e duhura. Ndonse sht qartsuar shum her nga Kisha jon pr pasaktsit historike t ktyre akuzave dhe t mosnjohjes s institucioneve kishtare dhe t drejts kanonike, nga kta persona, t cilt i bjn kto akuza, prsri ia vlen q pr hir t sqarimit t opinionit publik, t prsriten.

  Zgjedhja e Kryepiskopit u konsiderua nga t gjith kanonistt e t gjitha Kishave Orthodhokse e rregullt dhe sipas kanoneve n fuqi t Orthodhoksis. T gjith Primatt e t gjitha Kishave Orthodhokse n bot e konfirmuan kt zgjedhje dhe kt fronzim si t rregullt nga ana kanonike. Pra, si ka mundsi q qindra teolog dhe kanonist t shquar n t gjith botn Orthodhokse dhe s bashku me ata edhe t gjith Primatt e ktyre kishave paskan gabuar dhe vetm “kanonisti” yn, z.Xhufi, e paska gjetur gabimin? do intelektual i ndershm duhet t jet serioz me kto shtje delikate.

  T gjith ata q jan marr me historin e Kishs Orthodhokse e din se Sinodi i par kanonik i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris u zgjodh n vitin 1937, po n Konstandinopoj, nga Patriarkana Ekumenike, pa pjesmarrjen e faktorve t tjer. sht mir t sqarohet se Kryepiskopt, Mitropolitt, Episkopt, dhe priftrinjt nuk vendosen nga politika, por nga Sinodi i Shenjt. Kryepiskopi Anastas nuk sht emruar nga asnj politikan, nga jasht ose nga brenda vendit, por ka qen krkesa e besimtarve orthodhoks drejtuar Patriarkans Ekumenike. Nse nuk e dini kt mund t pyessh z.Nikolla Marku, mikun tuaj, sepse ai e di shum mir se si ka ardhur Kryepiskopi ktu dhe sht mir t thot t vrtetn e asaj kohe, t vitit 1992, ku ka firmosur edhe ai vet, s bashku me t gjith studentt e teologjis, krkesn e besimtarve orthodhoks t Shqipris, drejtuar Patriarkans, ku i krkohej q Eksarku i saj, i cili kishte dhn prova pr dashurin ndaj Kishs dhe pr aftsin pr ringritjen e saj nga grmadhat, nga q Kisha nuk kishte asnj Episkop, t zgjidhej pr t kryesuar Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Sot, kushdo q ka par zhvillimin e Kishs n kto vite dhe sht dashamirs ndaj saj, mund t thot pa hezitim, se krkesa pr t zgjedhur Kryepiskopin Anastas ishte e duhura. Vetm ata, q pr arsye t ndryshme, nuk e duan Kishn Orthodhokse, jan t dshpruar nga kjo zgjedhje.

  Ashtu edhe Statutet, t cilt i ke merak, nuk i harton politika dhe aq m pak Shteti, por organet kompetente t Kishs, t cilt kan t drejt t’i ndryshojn sa her paraqitet nevoja. Sa pr nenet e statutit t 1929, t cilt e robronin Kishn ndaj Mbretit, si edhe nenet q n mnyr mashtruese citohen shpesh nga ju, p.sh: Neni 16, duhet ditur se edhe vet Statuti i 1929 thot se ato mund t ndryshohen nga Kshilli Kleriko-Laik, ose Sinodi, sa her sht e nevojshme. Vetm nenet teologjike, d.m.th. tre nenet e para, (Neni 1. 2. 3.), t atij Statuti ishin t pandryshueshm. Prandaj nuk sht mir t mashtrohet opinioni i gjer publik me gjoja ndryshimin e Statutit. T gjitha komunitet e tjera fetare i kan ndryshuar Statutet e tyre, sipas nevojs s kohs. Vetm Komuniteti Orthodhoks nuk paska t drejt ta bj kt?! Shteti Shqiptar, gjithashtu e ka ndryshuar Kushtetutn e tij, prse nuk e akuzoni edhe at pr ndryshimin e Kushtetuts s 1928? Por shtja nuk qndron ktu, por tek keqdashja dhe tek axhenda antiorthodhokse, n t ciln ju keni marr prsipr detyrn q t jeni nj nga protagonistt.

  N replikn ndaj meje, duke marr n mbrojtje N.Markun, “priftin” tuaj, m akuzonit se po e sulmoj. Nuk e kam sulmuar zotri, por kam thn t vrtetn, t ciln jam gati ta argumentoj ku t doj ai, madje edhe ju bashk me t, n do koh dhe n do vend. Edhe vet Nikolla e di q un nuk gnjej, por them t vrtetn, sepse ai e di mir se kush jam. Nuk do t isha marr me t, por nuk mund t pranojm q t mashtrohet opinioni i gjer me gnjeshtra dhe me t pavrteta. Madje na vjen keq q ai sht br nj vegl e verbr n duart e grupimeve ekstremiste antiorthodhokse, duke tradhtuar vet identitetin e tij. Por kjo sht zgjedhja e tij.

  Na thoni se jemi t shitur. Gabohesh z.Xhufi, ose m mir maskohesh, sepse e dim se mbrapa thirrjeve tuaja, gjoja patriotike, fshihet urrejtja juaj ndaj orthodhoksve. Si qnkan t shitur t gjith klerikt e Kishs Orthodhokse? Nuk jemi ne t shitur, zotri, ne klerikt q po prpiqemi pr bashkimin, paqen dhe prparimin e vendit, por ju dhe takmi juaj, t cilt po prpiqeni t mbillni prarjen dhe urrejtjen. N 100 vjet t Shtetit modern Shqiptar nuk sht par ndonjher nj propagand e till antiorthodhokse dhe prarse, si kjo e br nga ju dhe nga disa shok tuaj. T shitur jan ata q prajn dhe shkatrrojn harmonin dhe bashkekzistencn. Kushdo q qndron mbrapa jush, ju paguan pr nj vepr antikombtare. N koht e sotme nuk mund t’i gnjeni m njerzit me parulla.

  M akuzoni pr gjuh t ashpr. Dhe kush?! Ju, q nuk keni ln fjal pa shar Kishn dhe klerikt e saj. Nuk sht gjuh e ashpr, por po themi dhe po mbrojm t vrtetn. Apo mendoni se ne Orthodhokst, si raja, nuk kemi t drejt t kundrshtojm sunduesit dhe ju revoltoheni nse ne ngrem zrin. Si nuk ju dgjuam, qoft edhe nj her, t flisni nj fjal t mir pr Kishn dhe Orthodhokst dhe pr t gjith veprn e tyre bamirse gjat gjith ktyre viteve? Madje shkoni aq larg sa i akuzoni klerikt n Prmet pr sulm banditesk. Por sulmi nuk u krye nga klerikt, por kundra tyre. Si nuk e pat poshtrimin dhe prdhosjen q iu b Kishs? Si nuk e pat dhunn ndaj besimtarve dhe klerikve? Si nuk reaguat, ju z.Xhufi, kur jeni kaq i vmendshm ndaj orthodhoksve, kur sendet e shenjta t Kishs n Prmet u hodhn n makinn e plehrave t qytetit? Si duhej t reagonin besimtart ndaj nj sakrilegji t till? Si do t kishin reaguar besimtart e do besimi ndaj prdhosjes s gjrave t tyre t shenjta? Apo pr ju kjo sht normale, madje mir jua bn “kaurve”. Kjo sht drejtsia dhe patriotizmi juaj?

  I shani dhe i anatemoni vazhdimisht gjykatat pr vendimet e padrejta, ndrsa kur marrin vendime kundr Kishs, dilni n mbrojtje t tyre. Kur qnkeni kaq t flakt pr Shtetin ligjor, prse nuk e ngrini zrin edhe pr ndrtesn q sht pushtuar me forc nga “prifti” juaj N. Marku? Edhe n kt rast t gjitha gjykatat ia kan dhn Kishs, por asnj nga ju nuk sht i interesuar pr Shtetin ligjor, kur flitet n favor t Kishs Orthodhokse. E dim q jeni t njanshm, por t paktn mos pretendoni pr drejtsi dhe patriotizm nse keni dy standarde.

  Arrin t na thuash se kur kalohen kufijt, punt tona do t’i shikoni ju. Kush ju? Pse, u shojtn orthodhokst e ktij vendi q t bjer Kisha n duart tuaja, n duart e ateistve dhe t atyre q e persekutuan? Ndoshta keni nostalgji pr kohn kur Kisha ishte e nnshtruar ndaj Mbretit, apo pr kohn e persekutimit ateist. Apo doni q orthodhokst t jen prsri popullsi raja, nn pashallar t rinj, si puna juaj. Duhet ta dini z.Xhufi se ato koh kan pernduar dhe se Kisha Orthodhokse n Shqipri, si t gjitha Komunitetet e tjera fetare, sht e lir dhe ka t drejtn t organizohet sipas Kanoneve t saj dhe ka institucionet dhe njerzit e saj t prgatitur pr ta drejtuar at. Etrit tan e mbrojtn Kishn dhe ruajtn besimin dhe identitetin e tyre, nprmjet sakrificave t mdha, n koh shum t vshtira. Pa dyshim z.Xhufi, edhe ne do ta mbrojm besimin dhe Kishn ton. Komuniteti yn ka qen gjithmon nj komunitet paqsor dhe ka punuar gjat gjith historis pr zhvillimin dhe prparimin e ktij vendi. Kurr nuk i kemi shar ose sulmuar t tjert dhe as nuk do ta bjm. Por nuk mund t pranojm q njerz, t cilt nuk kan asnj lidhje me Kishn, si ju z.Xhufi, t nprkmbin dhe t poshtrojn Kishn Orthodhokse dhe klerikt e saj.

  Z.Xhufi, sigurisht jo vetm un, por i gjith Komuniteti Orthodhoks t ka ndjekur n shkrimet q ke botuar dhe n emisionet televizive, t riprsritura me t njjtat akuza dhe me t njjtat komente kundr Kishs Orthodhokse dhe Kreut t saj. N t gjitha ato shfaqet hapur urrejtja dhe keqdashja juaj ndaj Kishs Orthodhokse. Por, nse ju nuk ju plqen Kisha Orthodhokse, prparimi dhe ringritja e saj nga grmadhat nn drejtimin e Kryepiskopit Anastas, ky nuk sht faji yn.

  Shtator 2013

 14. #174
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  E perkrah lirine e fjales edhe te z. Albos dhe duhet qe edhe mediat ta respektojne lirine e fjales. Liria e fjales eshte e shenjte, nuk duhet te keqperdoret dhe te shpifet por duhet te perdoret tamam si i ka hije duke e dalluar te verteten nga genjeshtra. Ju pershendes, i juaji si gjithmone mesia4ever.
  Destroyer of falsehood :)

 15. #175
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?  u bej thirrje orthodhokseve, te mos i harrojme keto skena
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #176
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  kemi mbi 500 vjet qe si harrojme
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 17. #177
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  kemi mbi 500 vjet qe si harrojme
  as kete:
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #178
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Ca behet keshtu me ne?
  Kush te hiqet me I zgjuar se tjetri per interesa vetiake, politike e propagandiste.
  Kush e kush te hedhi hi syve me teper qe te dale vete me I drejte.

  Nuk e kuptoj c'ngelet ketu per te diskutuar!?
  Vendimi qe ka zbatuar permabruesi per rikthimin e ksaj prone ka qene I vendosur nga Gjykata e Shkalles se dyte ne Shqiperi. Pra me vendim ligjor ajo godine duhej liruar.

  Po ne keshtu jemi mesuar, zbatojme ligjet qe na pelqejne e qe kenaqin intereset tona, se vendimet e tjera qe bien ndesh me interest tona jane anti-shqiptare!

  Gjithnje qe lexoj artikuj te till me kombon ne vesh thenia 'NUK BEHET SHQIPERIA ME SHQIPETAR', e me mbushet mendja c'do dite e me shume te shkoj e ti shtrengoj doren nje te njohurit tim qe dikur me tha 'E vetmja menyre se si Shqiperia do te rregullohet eshte duke I pushkatuar te tere Shqiptaret e moshesh 10+ vjec e te edukosh brezin e ri pa influencat aktuale Shqiptare'

  Na marrte lumi namrrte sa komb I ndyre po behemi!

 19. #179
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,129
  Faleminderit
  17
  60 falenderime n 43 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  Citim Postuar m par nga white_snake Lexo Postimin
  Ca behet keshtu me ne?
  Kush te hiqet me I zgjuar se tjetri per interesa vetiake, politike e propagandiste.
  Kush e kush te hedhi hi syve me teper qe te dale vete me I drejte.

  Nuk e kuptoj c'ngelet ketu per te diskutuar!?
  Vendimi qe ka zbatuar permabruesi per rikthimin e ksaj prone ka qene I vendosur nga Gjykata e Shkalles se dyte ne Shqiperi. Pra me vendim ligjor ajo godine duhej liruar.

  Po ne keshtu jemi mesuar, zbatojme ligjet qe na pelqejne e qe kenaqin intereset tona, se vendimet e tjera qe bien ndesh me interest tona jane anti-shqiptare!

  Gjithnje qe lexoj artikuj te till me kombon ne vesh thenia 'NUK BEHET SHQIPERIA ME SHQIPETAR', e me mbushet mendja c'do dite e me shume te shkoj e ti shtrengoj doren nje te njohurit tim qe dikur me tha 'E vetmja menyre se si Shqiperia do te rregullohet eshte duke I pushkatuar te tere Shqiptaret e moshesh 10+ vjec e te edukosh brezin e ri pa influencat aktuale Shqiptare'

  Na marrte lumi namrrte sa komb I ndyre po behemi!
  Ne fakt mqs ke porten e kalase te Elbasanit dhe duhet te jesh nga Elbasani. Shiko pak sa vjet ka qe gjykata ia ka kthyer komunitetit ortodoks ndertesen tek Kisha ne Kala te pushtuar nga niku, por pse permbarimi nuk ka nderhyre dhe atje?
  Ceshtja nuk qendron tek ky vendim gjykate, por tek menyra se si u veprua deri tek ky vendim gjykate. Komuniteti ortodoks i Permetit kerkon kthimin e kishes pasi aty ka qene dhe ende nje pjese e mureve te kishes jane ne ndertese. Ajo kishe nuk eshte shkaterruar plotesisht nga komunistet por u adaptua ne funksionin qe i interesonte shtetit te asaj kohe. Ajo iu kthye sipas kerkeses ortodokseve dhe perseri iu konfiskua me vendim gjykate, por me nje problem sepse kisha zoteron dhe dokumentacionin e duhur te pronesise. Dhe dicka per mos e zgjatur. Kur iu kthye kishes ajo nuk ishte me qender kulture por nje vend me lokale dhe bilardo. Sot po kjo tendence eshte por te kthehet ne kazino. Prandaj ortodokset pavaresisht te gjithave se ajo ndertese u takon me te drejte, perseri ishin te gatshem te paguanin faturen financiare per nje tjeter ndertese per qellime kulturore, por jo te lejonin qe kisha e adaptuar te perdhoset ende, pasi muret e saj jane ndertuar per vend lutjeje dhe jo bilardo apo lojra fati e vend alkooli.

 20. #180
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Antarsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime n 6 postime

  Pr: Pr k bie kambana e Shn Maris s Prmetit?

  kembanat bien per janullatosin i ka ardhur ora...po ai se ka marevesh akoma

Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •