Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 192
  1. #141
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Analiza e asaj kohe nuk eshte vetem ne pronesine tende.
    Dallimi mes nesh eshte se une dua Shqiperine, ndersa ti do Greqine !
    Sa mjeran jemi si popull ndoshta i vetmi nder kombet evropiane. Shqiptari shan shqip shqiptarin si jo shqiptar. Ne kete rast diskutohet nje ceshtje pronesie, a jeni dakort ne kete teme te flisni vetem per kete ceshtje, te drejten dhe te padrejten sido qe te jete, por pa e ngaterruar me gjera te tjera qe zbehin ceshtjen. Asnjehere nuk e beni kete dhe pastaj natyrisht ceshtja mbetet pa zgjidhur dhe kalohet ne pergjegjesira diplomatike se mos ju keni ndonje fuqi per t'i dale zot politikaneve te cilet dine si te fshehin krizen ekonomike te Shqiperise me shfaqje te turpshme si ne Permet, ku nga njera ane nenshkruajne ligje per te rikthyer pronat, nga ana tjeter procese korruptive gjykatesie dhe nga ana tjeter politizim te skajshem diplomatik gjithmone ne kundershti te minorances. Besoj se tani ka ngelur vetem nje gjygj qe ortodokset e Permetit te akuzohen per tradheti ndaj atdheut sepse protestuan shqip, se u shane ne shqip si greker dhe se meshuan shqip. Lerini ceshtjet politike por flisni vetem per ceshtjen ne fjale. Per Greqine ka nje nendarje tjeter tek politika a ceshtja kombetare dhe atje mund te komentoni sa te doni. Por ne kete rast duhet te flisni per Kishen e Shen Marise se Pazarit.

  2. #142
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,455
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga neokastra Lexo Postimin
    Sa mjeran jemi si popull ndoshta i vetmi nder kombet evropiane. Shqiptari shan shqip shqiptarin si jo shqiptar. Ne kete rast diskutohet nje ceshtje pronesie, a jeni dakort ne kete teme te flisni vetem per kete ceshtje, te drejten dhe te padrejten sido qe te jete, por pa e ngaterruar me gjera te tjera qe zbehin ceshtjen. Asnjehere nuk e beni kete dhe pastaj natyrisht ceshtja mbetet pa zgjidhur dhe kalohet ne pergjegjesira diplomatike se mos ju keni ndonje fuqi per t'i dale zot politikaneve te cilet dine si te fshehin krizen ekonomike te Shqiperise me shfaqje te turpshme si ne Permet, ku nga njera ane nenshkruajne ligje per te rikthyer pronat, nga ana tjeter procese korruptive gjykatesie dhe nga ana tjeter politizim te skajshem diplomatik gjithmone ne kundershti te minorances. Besoj se tani ka ngelur vetem nje gjygj qe ortodokset e Permetit te akuzohen per tradheti ndaj atdheut sepse protestuan shqip, se u shane ne shqip si greker dhe se meshuan shqip. Lerini ceshtjet politike por flisni vetem per ceshtjen ne fjale. Per Greqine ka nje nendarje tjeter tek politika a ceshtja kombetare dhe atje mund te komentoni sa te doni. Por ne kete rast duhet te flisni per Kishen e Shen Marise se Pazarit.
    Po neokastra, nuk ka pse te futemi fare ne politike dhe gjeopolitike, sepse tema eshte thjesht per zaptimin nga ana e shtetit (nepermjet mercenareve) te nje Kishe Orthodhokse, perdhosjen e Kishes dhe te sendeve te shenjta, rrahjen dhe plagosjen e prifterinjve dhe besimtareve.., Keto i pesoi Kisha e se Tereshenjtes ne Permet ne 16 gusht dhe po vazhdon ne kokefortesine e shtetit te mos reagoje ndaj zerit te orthodhokseve.., (por nderhyrja e joorthodhokseve eshte lejuar nga moderatoret dhe eshte bere fakt)....Ketu kerkohet vendosmeri nga Kisha Orthodhokse qe te kerkoje me ngulm tashme, jo vetem Kishen e Permetit, por gjithcka tjeter prne e saj qe ekziston ne inventarin e shtetit dhe te Institutit te Monumenteve te Kultures,..., per kete duhet dhe do te bejme gjithe perpjekjet e mundshme dhe duhet te perdorim te gjithe format e mundshme deri ne Strasburg, per te kerkuar te drejtat tona,..
    Duaje te afermin tend si veten

  3. #143
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Nderim per Anastas Janullatosin

    Ndoshta mendimi i qendrimeve ndryshe nga mediat kryesisht te prirura te mos informojne publikun dhe nga kendveshtrimi ortodoks ka filluar ngadale pavaresisht territ informativ te diteve te para te ngjarjeve te Permetit ku u konfiskua Kisha e Shen Marise se Pazarit. Keto mendime sigurisht ndoshta per shumicen e shqiptareve do te duken si greke apo filo greke, por megjithate derisa te krishteret ortodokse jane nje minorance fetare dhe sot plotesisht te diskriminuar mediatikisht, publikimi tek kjo faqe e nje poeti te njohur z. Arben Duka ngjall shprese se jo te gjithe shqiptaret jo ortodokse duhet te mbajne qendrime si mediat kundrejt komunitetit ortodoks. Te shpresojme qe kjo poezi e thjeshte te sjelle nje mendim ndryshe dhe te hape pak perden e persekutimit ne vigjilje te festes se Hyjlindeses ku ende kisha e saj ne Kala te Elbasani ndodhet e pushtuar qe nga viti 1995 nga SHiku i asaj kohe per te krijuar nje konflikt me ortodokset por konflikt te cilin ortodokset u terhoqen pasi bene te kundertetn e asaj qe ata donin luften. Por kete here kur ata protestuan nese mund te themi luftuan kuptohet jo me arme sepse ne duart e tyre nuk kishte as nje objekt se po te kishte me patjeter qe do t'i kishin arrestuar e ngritur lloj akuzash te tjera por mgjth edhe te pa armatosur edhe pse ndaj tyre u hodh gaz lotsielles perseri ata ishin kriminele greke. Kjo tregon se komuniteti ortodoks nese hesht i marrin kishat, nese proteston eshte grek. Por le te leme poetin te flase:
    Emri:  cache-130-130-strict-arben duka.jpg

Shikime: 332

Madhësia:  3.9 KB
    Nderim për Anastas Janullatosin Fill pas ngjarjes së Përmetit,
    ka plot zëra që thërrasin,
    dhe kundër Krye Peshkopit,
    domethënë Anastasit.

    Gjuha vërtetë kocka s'ka,
    po dhe kocka ajo bluan,
    në të vërtetë Anastasin,
    shumica këtu e duan.

    Po flas për ne ortodoksit,
    jo për gjithë shqipëtarët,
    sepse neve na takon,
    ta themi fjalën të parët.

    Kur ai erdhi këtu,
    gjithçka ishte e rënuar,
    po tani pas njës njëzet' vjetësh,
    shoh Kishën të lartësuar!

    Atëherë qe krejt ndryshe,
    s'kam arsye kot t'ja ngop,
    dhe këtu brënda nuk kishte,
    asnjë për Krye Peshkop!

    Këtë fakt në të vërtetë,
    e kish pranuar Tirana,
    ndaj dhe zgjidhja e problemit,
    erdhi nga Patriarkana.

    Qesharake të mendohet,
    që kisha greke e solli,
    se koka e kishës sonë,
    s'ka ikur kurrë nga Stambolli.

    Greku s'ka ndonjë ndikim,
    në krye të kishës sonë,
    sepse ortodoksit janë,
    treqind e ca milionë!

    Nga Patriarkana varen,
    dhe ortodoksit shqiptarë,
    ndaj unë them se Anastasi,
    është këtu një misionar!

    Éshtë këtu një misionar,
    dhe s'besoj të rrijë përhera,
    ai ka Çuar besimin,
    dhe në shumë vënde të tjera.

    Gjykimin për atë burrë,
    ne duhet t'ja lëmë kohës,
    po për veprën që ka ngritur,
    s'mund të jemi mosmirënjohës!

    Kundër tij unë s'ja bëj fora,
    se besimi nuk më lë:
    "Bëre-Ç'bëre t'u lumtë dora,
    tani ik-s'na duhesh më!."

    Kjo do ishte imorale,
    s'bashkohem me atë zë:
    "Na bëre dhe katedrale,
    po tani s'na duhesh më!"

    Nuk po them se Arben Duka,
    është i flakti besimtar,
    por s'kam parë tek Janullatos,
    asnjë gjest antishqiptar!

    Kjo është akuzë mediokre,
    s'vlen të diskutohet fare,
    s'mund të jetë anti shqiptar,
    një që ngrë kishën shqiptare?!

    Sido që të komentohem,
    unë e nderoj atë burrë,
    sepse në themelet tona,
    s'vuri një por mijra gurë.

    Formimin e tij biblik,
    s'e ka asnjë prift shqiptar,
    sepse ne nga krishtërimi,
    dyzetë vite ishim ndarë.

    Krye Peshkop Anastasi,
    një nder për ortodoksinë,
    ai është një shërbëtor,
    Krishti është Bariu ynë.

    Zotin s'gjej tek Anastasi,
    po frymën e tij e gjeta,
    kush të dojë le të flasi,
    po kjo është gjithë e vërteta.

    Mua asgjëkund s'më djek,
    që do flasin jam garant,
    dhe po të më quajnë grek,
    do jenë thjeshtë injorantë.

    Pikërisht këtu kam shkruar,
    këtu disa ditë më parë,
    se jam ortodoks me shekuj,
    dhe njëmijë përqind shqiptar! - See more at: http://www.shqiptarja.com/blog_artic...#comments-form
    http://www.shqiptarja.com/blog_artic...#comments-form
    Ndryshuar për herë të fundit nga neokastra : 07-09-2013 më 17:57

  4. #144
    Pasioni për shkencën
    Anëtarësuar
    15-05-2002
    Vendndodhja
    Jacksonville Florida
    Postime
    280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga neokastra Lexo Postimin
    Sa mjeran jemi si popull ndoshta i vetmi nder kombet evropiane. Shqiptari shan shqip shqiptarin si jo shqiptar. Ne kete rast diskutohet nje ceshtje pronesie, a jeni dakort ne kete teme te flisni vetem per kete ceshtje, te drejten dhe te padrejten sido qe te jete, por pa e ngaterruar me gjera te tjera qe zbehin ceshtjen. Asnjehere nuk e beni kete dhe pastaj natyrisht ceshtja mbetet pa zgjidhur dhe kalohet ne pergjegjesira diplomatike se mos ju keni ndonje fuqi per t'i dale zot politikaneve te cilet dine si te fshehin krizen ekonomike te Shqiperise me shfaqje te turpshme si ne Permet, ku nga njera ane nenshkruajne ligje per te rikthyer pronat, nga ana tjeter procese korruptive gjykatesie dhe nga ana tjeter politizim te skajshem diplomatik gjithmone ne kundershti te minorances. Besoj se tani ka ngelur vetem nje gjygj qe ortodokset e Permetit te akuzohen per tradheti ndaj atdheut sepse protestuan shqip, se u shane ne shqip si greker dhe se meshuan shqip. Lerini ceshtjet politike por flisni vetem per ceshtjen ne fjale. Per Greqine ka nje nendarje tjeter tek politika a ceshtja kombetare dhe atje mund te komentoni sa te doni. Por ne kete rast duhet te flisni per Kishen e Shen Marise se Pazarit.
    Neokastra problemi eshte politik dhe jo pronesie sepse as ti e as une as Ilia nuk kemi asgje ne dore per te zgjidhur punen e pronesi por shteti shqiptar me ligjet e tija te mira apo te keqija.Shtetit nuk ka cfare ti bej as Kisha, as une as ti e as Greqia qe fut hundet ne punet e mbrendshme te Shqiperise.Nuk kisha ndermend te replikoja por fjalet e tua te mesiperme se "Sa mjeran jemi si popull ndoshta i vetmi nder kombet evropiane" jane teper te renda dhe te papranushme per mua si shqiptar sepse nuk jane te verteta.Shqiperine dhe kombin shqiptare nuk e perfaqsojne nje mije apo pese dhjeete mije vete qe iu preket interesi personal por jane 7 milion shqiptare ne trojet e tyre etnike pa llogaritur mergimataret apo arvanitasit qe mundohet ti asimiloje politika diskriminuese Greke me gjithe Partine Naziste Agimi i Arte.Persa i perket"Diskriminimit" te kishesh ortodokse qe pretendoni ju apo disa ketu nuk eshte e vertete sepse ne Lezhe qytetin tim eshte ndertuar nje Kishe shume e madhe ortodokse qe ka kushtuar miliona dhe a e di ti se sa ortodokse ka ne Lezhe ?Njezet familje?Atehere perse eshte ndertuar?perse jane harxhuar gjithe ato pare ne kohe krize sepse eshte vetem ceshtje politike e shtetit Greke ku na ka nxiere vorio-epiriote edhe ne Puke a Kukes!..Ti kerkon dhe mundohesh te hedhesh hy syve duke i thene komentuese te komentojne ne tema politike ne tjeter forum kur i tere problemi eshte politik dhe zgjidhjen do ta jape vetem Bashkia e Permetit dhe jo autobuzat e sponsoruzuar nga shoqata shoviniste dhe prishin prone publike .Greqia duhet ta dije se nuk eshte me viti 1991 ..1992 kur vrau , turturoji dhjetera e dhjetera emigrante shqiptare, valle kush po i vret tani grekerit qe po emigrojne anembane botes?Askush.Mos diskutoni me ne forumi ose kthejani forumin ne greqisht, ndrerroni emrin jo Forum Shqiptar.

  5. #145
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Po neokastra, nuk ka pse te futemi fare ne politike dhe gjeopolitike, sepse tema eshte thjesht per zaptimin nga ana e shtetit (nepermjet mercenareve) te nje Kishe Orthodhokse, perdhosjen e Kishes dhe te sendeve te shenjta, rrahjen dhe plagosjen e prifterinjve dhe besimtareve.., Keto i pesoi Kisha e se Tereshenjtes ne Permet ne 16 gusht dhe po vazhdon ne kokefortesine e shtetit te mos reagoje ndaj zerit te orthodhokseve.., (por nderhyrja e joorthodhokseve eshte lejuar nga moderatoret dhe eshte bere fakt)....Ketu kerkohet vendosmeri nga Kisha Orthodhokse qe te kerkoje me ngulm tashme, jo vetem Kishen e Permetit, por gjithcka tjeter prne e saj qe ekziston ne inventarin e shtetit dhe te Institutit te Monumenteve te Kultures,..., per kete duhet dhe do te bejme gjithe perpjekjet e mundshme dhe duhet te perdorim te gjithe format e mundshme deri ne Strasburg, per te kerkuar te drejtat tona,..
    Qe ne emertimin e Kishes sone te Shenjte me fjale greke, e ke te humbur biseden i dashur . Ne shqip quhet Kisha Ortodokse dhe jo Kisha Orthodhokse.
    Keto marifete jane shume te lodhura nga ana juaj dhe vetem sa ju bejne bajate ne syte e forumit. Mendoni se po na beni budallenj duke mbrojtur Kishen Orthodhokse?
    Dilini ne mbrojtje Ortodoksise nese jeni burra .
    Por ju jeni vetem burecer te paguar , ose trushpelare.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar 2043 për postimin:

    Doni-88 (13-09-2013)

  7. #146
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Kallmeti Lexo Postimin
    Neokastra problemi eshte politik dhe jo pronesie sepse as ti e as une as Ilia nuk kemi asgje ne dore per te zgjidhur punen e pronesi por shteti shqiptar me ligjet e tija te mira apo te keqija.Shtetit nuk ka cfare ti bej as Kisha, as une as ti e as Greqia qe fut hundet ne punet e mbrendshme te Shqiperise.Nuk kisha ndermend te replikoja por fjalet e tua te mesiperme se "Sa mjeran jemi si popull ndoshta i vetmi nder kombet evropiane" jane teper te renda dhe te papranushme per mua si shqiptar sepse nuk jane te verteta.Shqiperine dhe kombin shqiptare nuk e perfaqsojne nje mije apo pese dhjeete mije vete qe iu preket interesi personal por jane 7 milion shqiptare ne trojet e tyre etnike pa llogaritur mergimataret apo arvanitasit qe mundohet ti asimiloje politika diskriminuese Greke me gjithe Partine Naziste Agimi i Arte.Persa i perket"Diskriminimit" te kishesh ortodokse qe pretendoni ju apo disa ketu nuk eshte e vertete sepse ne Lezhe qytetin tim eshte ndertuar nje Kishe shume e madhe ortodokse qe ka kushtuar miliona dhe a e di ti se sa ortodokse ka ne Lezhe ?Njezet familje?Atehere perse eshte ndertuar?perse jane harxhuar gjithe ato pare ne kohe krize sepse eshte vetem ceshtje politike e shtetit Greke ku na ka nxiere vorio-epiriote edhe ne Puke a Kukes!..Ti kerkon dhe mundohesh te hedhesh hy syve duke i thene komentuese te komentojne ne tema politike ne tjeter forum kur i tere problemi eshte politik dhe zgjidhjen do ta jape vetem Bashkia e Permetit dhe jo autobuzat e sponsoruzuar nga shoqata shoviniste dhe prishin prone publike .Greqia duhet ta dije se nuk eshte me viti 1991 ..1992 kur vrau , turturoji dhjetera e dhjetera emigrante shqiptare, valle kush po i vret tani grekerit qe po emigrojne anembane botes?Askush.Mos diskutoni me ne forumi ose kthejani forumin ne greqisht, ndrerroni emrin jo Forum Shqiptar.
    Eh Zot i madh. Leka nga Kallmeti i Lezhes i jep leksione patriotizmi nje permetari! Hap ndonje liber historie ose shfleto faqet e ketij forumi qe te mesosh se kush jane permetaret, e pastaj hajde te shkruash ne forum e ne kete teme. E me lart me the "Mos u merzit Albo". Albo nuk merzitet me budalleqet qe ti shkruan se aq mend ke dhe aq di. Merziten ata kreret e Kishes Romano-Katolike ne Amerike e ne Shqiperi qe lexojne se cfare shkruan Leka nga Kallmeti i Lezhes per Kishen e Zotin tone Krisht.

    Po nuk te pelqen forumi, deren e di ku eshte, e dil pa shume buje, qe te te mos te perze une, se nuk ta ka njeri per borxh ofendimet.

    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Analiza e asaj kohe nuk eshte vetem ne pronesine tende.
    Dallimi mes nesh eshte se une dua Shqiperine, ndersa ti do Greqine !
    Me behet qejfi qe edhe cobaneria e do shume Shqiperine. Na e do puna ne cobaneve qe te bertasim e ta duam cik me shume se te tjeret Shqiperine, qe te mos na thone qe nuk jeni shqiptare autoktone. Hiqe mos e keput se e ke mire. Por shitua keto ketyre qe te lexojne, se une e dalloj nje coban qe nga menyra se si shprehet.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 08-09-2013 më 00:45

  8. #147
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Nderim per Anastas Janullatosin

    Citim Postuar më parë nga neokastra Lexo Postimin
    Ndoshta mendimi i qendrimeve ndryshe nga mediat kryesisht te prirura te mos informojne publikun dhe nga kendveshtrimi ortodoks ka filluar ngadale pavaresisht territ informativ te diteve te para te ngjarjeve te Permetit ku u konfiskua Kisha e Shen Marise se Pazarit. Keto mendime sigurisht ndoshta per shumicen e shqiptareve do te duken si greke apo filo greke, por megjithate derisa te krishteret ortodokse jane nje minorance fetare dhe sot plotesisht te diskriminuar mediatikisht, publikimi tek kjo faqe e nje poeti te njohur z. Arben Duka ngjall shprese se jo te gjithe shqiptaret jo ortodokse duhet te mbajne qendrime si mediat kundrejt komunitetit ortodoks. Te shpresojme qe kjo poezi e thjeshte te sjelle nje mendim ndryshe dhe te hape pak perden e persekutimit ne vigjilje te festes se Hyjlindeses ku ende kisha e saj ne Kala te Elbasani ndodhet e pushtuar qe nga viti 1995 nga SHiku i asaj kohe per te krijuar nje konflikt me ortodokset por konflikt te cilin ortodokset u terhoqen pasi bene te kundertetn e asaj qe ata donin luften. Por kete here kur ata protestuan nese mund te themi luftuan kuptohet jo me arme sepse ne duart e tyre nuk kishte as nje objekt se po te kishte me patjeter qe do t'i kishin arrestuar e ngritur lloj akuzash te tjera por mgjth edhe te pa armatosur edhe pse ndaj tyre u hodh gaz lotsielles perseri ata ishin kriminele greke. Kjo tregon se komuniteti ortodoks nese hesht i marrin kishat, nese proteston eshte grek. Por le te leme poetin te flase:
    Emri:  cache-130-130-strict-arben duka.jpg

Shikime: 332

Madhësia:  3.9 KB
    Nderim për Anastas Janullatosin Fill pas ngjarjes së Përmetit,
    ka plot zëra që thërrasin,
    dhe kundër Krye Peshkopit,
    domethënë Anastasit.

    Gjuha vërtetë kocka s'ka,
    po dhe kocka ajo bluan,
    në të vërtetë Anastasin,
    shumica këtu e duan.

    Po flas për ne ortodoksit,
    jo për gjithë shqipëtarët,
    sepse neve na takon,
    ta themi fjalën të parët.

    Kur ai erdhi këtu,
    gjithçka ishte e rënuar,
    po tani pas njës njëzet' vjetësh,
    shoh Kishën të lartësuar!

    Atëherë qe krejt ndryshe,
    s'kam arsye kot t'ja ngop,
    dhe këtu brënda nuk kishte,
    asnjë për Krye Peshkop!

    Këtë fakt në të vërtetë,
    e kish pranuar Tirana,
    ndaj dhe zgjidhja e problemit,
    erdhi nga Patriarkana.

    Qesharake të mendohet,
    që kisha greke e solli,
    se koka e kishës sonë,
    s'ka ikur kurrë nga Stambolli.

    Greku s'ka ndonjë ndikim,
    në krye të kishës sonë,
    sepse ortodoksit janë,
    treqind e ca milionë!

    Nga Patriarkana varen,
    dhe ortodoksit shqiptarë,
    ndaj unë them se Anastasi,
    është këtu një misionar!

    Éshtë këtu një misionar,
    dhe s'besoj të rrijë përhera,
    ai ka Çuar besimin,
    dhe në shumë vënde të tjera.

    Gjykimin për atë burrë,
    ne duhet t'ja lëmë kohës,
    po për veprën që ka ngritur,
    s'mund të jemi mosmirënjohës!

    Kundër tij unë s'ja bëj fora,
    se besimi nuk më lë:
    "Bëre-Ç'bëre t'u lumtë dora,
    tani ik-s'na duhesh më!."

    Kjo do ishte imorale,
    s'bashkohem me atë zë:
    "Na bëre dhe katedrale,
    po tani s'na duhesh më!"

    Nuk po them se Arben Duka,
    është i flakti besimtar,
    por s'kam parë tek Janullatos,
    asnjë gjest antishqiptar!

    Kjo është akuzë mediokre,
    s'vlen të diskutohet fare,
    s'mund të jetë anti shqiptar,
    një që ngrë kishën shqiptare?!

    Sido që të komentohem,
    unë e nderoj atë burrë,
    sepse në themelet tona,
    s'vuri një por mijra gurë.

    Formimin e tij biblik,
    s'e ka asnjë prift shqiptar,
    sepse ne nga krishtërimi,
    dyzetë vite ishim ndarë.

    Krye Peshkop Anastasi,
    një nder për ortodoksinë,
    ai është një shërbëtor,
    Krishti është Bariu ynë.

    Zotin s'gjej tek Anastasi,
    po frymën e tij e gjeta,
    kush të dojë le të flasi,
    po kjo është gjithë e vërteta.

    Mua asgjëkund s'më djek,
    që do flasin jam garant,
    dhe po të më quajnë grek,
    do jenë thjeshtë injorantë.

    Pikërisht këtu kam shkruar,
    këtu disa ditë më parë,
    se jam ortodoks me shekuj,
    dhe njëmijë përqind shqiptar! - See more at: http://www.shqiptarja.com/blog_artic...#comments-form
    http://www.shqiptarja.com/blog_artic...#comments-form
    Edhe Agron Duka qe eshte komunist, e ka kuptuar se nuk po sulmohet nje godine, nuk po sulmohet nje njeri si Kryepeshkopi Anastas, po sulmohet Besa Orthodhokse per te cilen te paret tane u bene therror qe ne, femijet e tyre, ta trashegonim sot. Dhe respekte Agron Dukes, pasi me keto vargje qe shkroi, tregoi qe ka me shume qytetari e burreri se gjithe korri mediatik qe i mbajne ison pushtetit dhe kultivojne injorancen mes shqiptareve.

    Albo

  9. #148
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin

    Me behet qejfi qe edhe cobaneria e do shume Shqiperine. Na e do puna ne cobaneve qe te bertasim e ta duam cik me shume se te tjeret Shqiperine, qe te mos na thone qe nuk jeni shqiptare autoktone. Hiqe mos e keput se e ke mire. Por shitua keto ketyre qe te lexojne, se une e dalloj nje coban qe nga menyra se si shprehet.

    Albo
    Ti je bere vertet per te ardhur keq.
    Fakti qe je administrator i forumit, nuk do te thote qe je me i mencuri ketu .
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  10. #149
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Kallmeti Lexo Postimin
    Neokastra problemi eshte politik dhe jo pronesie sepse as ti e as une as Ilia nuk kemi asgje ne dore per te zgjidhur punen e pronesi por shteti shqiptar me ligjet e tija te mira apo te keqija.Shtetit nuk ka cfare ti bej as Kisha, as une as ti e as Greqia qe fut hundet ne punet e mbrendshme te Shqiperise.Nuk kisha ndermend te replikoja por fjalet e tua te mesiperme se "Sa mjeran jemi si popull ndoshta i vetmi nder kombet evropiane" jane teper te renda dhe te papranushme per mua si shqiptar sepse nuk jane te verteta.Shqiperine dhe kombin shqiptare nuk e perfaqsojne nje mije apo pese dhjeete mije vete qe iu preket interesi personal por jane 7 milion shqiptare ne trojet e tyre etnike pa llogaritur mergimataret apo arvanitasit qe mundohet ti asimiloje politika diskriminuese Greke me gjithe Partine Naziste Agimi i Arte.Persa i perket"Diskriminimit" te kishesh ortodokse qe pretendoni ju apo disa ketu nuk eshte e vertete sepse ne Lezhe qytetin tim eshte ndertuar nje Kishe shume e madhe ortodokse qe ka kushtuar miliona dhe a e di ti se sa ortodokse ka ne Lezhe ?Njezet familje?Atehere perse eshte ndertuar?perse jane harxhuar gjithe ato pare ne kohe krize sepse eshte vetem ceshtje politike e shtetit Greke ku na ka nxiere vorio-epiriote edhe ne Puke a Kukes!..Ti kerkon dhe mundohesh te hedhesh hy syve duke i thene komentuese te komentojne ne tema politike ne tjeter forum kur i tere problemi eshte politik dhe zgjidhjen do ta jape vetem Bashkia e Permetit dhe jo autobuzat e sponsoruzuar nga shoqata shoviniste dhe prishin prone publike .Greqia duhet ta dije se nuk eshte me viti 1991 ..1992 kur vrau , turturoji dhjetera e dhjetera emigrante shqiptare, valle kush po i vret tani grekerit qe po emigrojne anembane botes?Askush.Mos diskutoni me ne forumi ose kthejani forumin ne greqisht, ndrerroni emrin jo Forum Shqiptar.
    Kallmet po cfare zgjidhje i dhe ti konfliktit si shtet shqiptar mqs eshte konflikt pronesie. Cfare i intereson ortodokseve pastaj kush flet kur u rrembehet kisha besoj se ke lexuar per historikun e saj. Problemi politik merren institucionet. Fol te lutem ne kete rast per kete ceshtje ceshtjen e konfiskimit te kishes me ato si e konsideron ti, por mos fol per Agimin e Arte me ate te merret politika qe kemi zgjedhur. Nuk eshte faji i ortodokseve. Ortodokset e thane fjalen e tyre ne duam zgjidhjen e ceshtjes persa i perket incidenteve politike ndermjet shteteve jane shprehur se jane kunder. Por jep zgjidhje kjo eshte kerkesa e ortodokseve per ceshtjen. Pastaj per incidentet flisni sa te doni ne pjese te tjera te forumit. Eshte e thjeshte jepi zgjidhje ceshtjes ne fjale pastaj shih atje ku e ka vendin ceshtja tjeter. Atje do flas dhe une politikisht por jo ketu do flas per konfiskimin e Kishes se Shen Marise se Pazarit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga neokastra : 08-09-2013 më 06:44

  11. #150
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Qe ne emertimin e Kishes sone te Shenjte me fjale greke, e ke te humbur biseden i dashur . Ne shqip quhet Kisha Ortodokse dhe jo Kisha Orthodhokse.
    Keto marifete jane shume te lodhura nga ana juaj dhe vetem sa ju bejne bajate ne syte e forumit. Mendoni se po na beni budallenj duke mbrojtur Kishen Orthodhokse?
    Dilini ne mbrojtje Ortodoksise nese jeni burra .
    Por ju jeni vetem burecer te paguar , ose trushpelare.
    Lexo Nolin kaq mund te thote. Ai eshte emertimi i caktuar ne kohen e Autoqefalise dhe keshtu ka mbetur si kujtim i bukur i asaj ngjarjeje por nje akuzim pa pike reference historike nga ju ngaqe nuk jeni ulur asnjehere te lexoni rreth asaj qe thoni.

  12. #151
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,455
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Te ashtuquajturit "patriote" shqetesohen shume per Naim Frasherin dhe “shtepine e kultures” dhe s`i pelqen kur cilesohet si qender kumari e bilardoje,…por faktet jane fakte,…de fakto asnje shtepi kulture nuk perdoret me per “kulture”,…dhe aq me teper te vjedhesh dhe perdhosesh Kishen e se Tereshenjtes dhe te pretendosh se desheron kulture…,
    nuk ka patur Permeti nevoje per kete “shtepi”, pasi ne qender te tij, eshte ngritur nje ndertese moderne, bashkekohore, ne shtepine e oficerave te rikonstruktuar dhe pershtatur posacerisht per kulture,.dhe ky objekt emertohet; “Qendra Kulturore Multifunksionale”..
    Permeti nje qytet i vogel me 10-12 mije banore nuk ka patur nevoje per tjeter “kulture”, se i del dhe i tepron kjo qender moderne…

    Keshtu qe bezati dhe gjithe autoret dhe aktoret e kesaj ngjarjeje, nuk kane te bejne aspak me “kulturen” permetare. Ata nuk i ze malli per Naim Frasherin, as per kabate permetare dhe Laver Bariun, sepse 10 here e me shume se kaq perballon Qendra Multifunksinale…
    Per autoret dhe aktoret ne fjale rendesi ka trualli i Kishes, ku mund te ndertohet ndonje kaziono, qender kumari, apo shumekateshe fitimprurese per te korruptuarit, vjedhesit dhe perdhosesit e prones se KOASH-it,…
    por beteja vazhdon dhe nuk kemi per te hequr dore ndonjehere nga kjo lufte deri sa te na kthehet Kisha e se Tereshenjtes, me te gjitha format dhe metodat e mundeshme, me durim, kurajo dhe pa frike, sepse: NESE PERENDIA ESHTE ME NE, KUSH MUND TE JETE KUNDER NESH”
    Duaje te afermin tend si veten

  13. #152
    Pasioni për shkencën
    Anëtarësuar
    15-05-2002
    Vendndodhja
    Jacksonville Florida
    Postime
    280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Neokastra problemin ta thashe se kush e zgjidh bashkia dhe kisha sebashku.Ndersa i Ilio nuk ke as te drejte morale te permendesh se shqetesohemi per Naim Frasherin sepse ai dhe vellezerit e tij jane personalitete te kultures shqiptare te cilet i kemi vleresuar edhe ne shqiptaret ne Florida.Prona e Kishesh sigurisht duhet te zgjidhet njehere e pergjithmone .Une e di shume mire historine e Gadishullit Ilirik prej mijera vitesh deri ne sot dhe nuk kam ndermend te merrem me ca njerez "patriote interesi" Sigurisht qe nuk eshte faji i ortodokseve as i katolikeve qe jemi ne numer me te paket se se besimet e tjera fetare sepse ashtu ishin aktoret e politikes pese shekullore te pushtimin dhe okupimit osman ne gadishullin Ilirik dhe me gjere.Valle faji eshte i shqiptareve?Sigurisht jo.Pse?Sepse mbreterit e Serbise, Malit te Zi, Greqise iu jepnin motrat Sulltanit dhe ai ju beri leshime ndersa ne shqiptaret qe ne kohen e Gjergj Kastriotit i luftuam ato dhe ai u hakmor rende deri prane asimilimit te gjuhes shqipe.
    Nejse shume zhurme per shume pak gje.Jane me mijera e mijera shqiptare qe nuk kane marre pronat e tyre dhe nuk besoj qe do ti marrin ndonjehere plotesisht ashtu edhe kishat nuk kane per ti marre te gjitha sepse 50 vite diktature komuniste ka ndryshuar per te keq shume gjera.Vazhdoni e grini sallate sa te doni por kane ndryshuar aktoret e politikes boterore dhe rusi nuk ka me fuqine e dikurshme te mbroje pa te drejte dhe te coptoje pa te drejt popujt e pa mbrojtur sikur ndodhi me kombin shqiptar.

  14. #153
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Qe ne emertimin e Kishes sone te Shenjte me fjale greke, e ke te humbur biseden i dashur . Ne shqip quhet Kisha Ortodokse dhe jo Kisha Orthodhokse.
    Keto marifete jane shume te lodhura nga ana juaj dhe vetem sa ju bejne bajate ne syte e forumit. Mendoni se po na beni budallenj duke mbrojtur Kishen Orthodhokse?
    Dilini ne mbrojtje Ortodoksise nese jeni burra .
    Por ju jeni vetem burecer te paguar , ose trushpelare.
    Eshte shume e rendesishme qe te sqaroheni per dicka,e para e punes duhet te jesh me shume sesa nje idiot qe te besosh se fjala ortodoks eshte shqip dhe orthodhoks greqisht,e verteta eshte se te dyja jane greqisht,ashtu sic eshte greqisht edhe fjala "katolik",kjo nuk do te thote se eshte kishe greke sepse ka fjale greke ne emertim,ne cdo fushe te jetes te shohesh,do dallosh pafund fjale greke,qofsh mjek,arkitekt,historian,gjeograf,etj.

    Ngrihet nje akuze mbi KOASH-in sikur paska ndryshuar emertimet dhe termat,duke filluar nga fjala orthodhoks dhe me pas me termat "kryepiskop" ose "episkop",une tani do ju sjell disa fakte qe kjo eshte nje akuze e pavertete.

    I kam dy statutet qe kisha ka pasur ne vitin 1929 dhe ne 1950,dhe ne te dyja emertimi zyrtar eshte "Kisha orthodhokse Autoqefale e Shqiperise",gjithashtu perdoren termat kryepiskop dhe episkop.

    Statuti i 1929

    Emri:  1237877_204526613054805_1179355106_n.jpg

Shikime: 233

Madhësia:  22.7 KB


    Statuti i 1950



    Tek kjo e dyta,kujtojani edhe pak nenin 7 Nikolla Markut se i ka shume me merak statutet ai.

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Archon për postimin:

    Albo (08-09-2013)

  16. #154
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,455
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Kallmeti Lexo Postimin
    Ndersa i Ilio nuk ke as te drejte morale te permendesh se shqetesohemi per Naim Frasherin sepse ai dhe vellezerit e tij jane personalitete te kultures shqiptare te cilet i kemi vleresuar edhe ne shqiptaret ne Florida.Prona e Kishesh sigurisht duhet te zgjidhet njehere e pergjithmone .Une e di shume mire historine e Gadishullit Ilirik prej mijera vitesh deri ne sot dhe nuk kam ndermend te merrem me ca njerez "patriote interesi" Sigurisht qe nuk eshte faji i ortodokseve as i katolikeve qe jemi ne numer me te paket se se besimet e tjera fetare sepse ashtu ishin aktoret e politikes pese shekullore te pushtimin dhe okupimit osman ne gadishullin Ilirik dhe me gjere.Valle faji eshte i shqiptareve?Sigurisht jo.Pse?Sepse mbreterit e Serbise, Malit te Zi, Greqise iu jepnin motrat Sulltanit dhe ai ju beri leshime ndersa ne shqiptaret qe ne kohen e Gjergj Kastriotit i luftuam ato dhe ai u hakmor rende deri prane asimilimit te gjuhes shqipe.
    Nejse shume zhurme per shume pak gje.Jane me mijera e mijera shqiptare qe nuk kane marre pronat e tyre dhe nuk besoj qe do ti marrin ndonjehere plotesisht ashtu edhe kishat nuk kane per ti marre te gjitha sepse 50 vite diktature komuniste ka ndryshuar per te keq shume gjera.Vazhdoni e grini sallate sa te doni por kane ndryshuar aktoret e politikes boterore dhe rusi nuk ka me fuqine e dikurshme te mbroje pa te drejte dhe te coptoje pa te drejt popujt e pa mbrojtur sikur ndodhi me kombin shqiptar.
    Po te lexosh me vemendje do te shohesh se cilin kam permendur,..kam permendur ata qe fshihen me emrin e Naimit, kengeve e kabave permetare, Laver Bariut, etj., sic eshte a. peci, etj., per te justifikuar vjedhjen dhe perdhosjen e Kishes se te Tereshenjtes ne Permet, qe u be diten per diell,...por "genjeshtra i ka kembet e shkurtra", sepse Permeti na e paska qendren kulturore, bile multifunksionale dhe nje qyteti me 10-12 mije banore nje qender e tij u del dhe me shume u tepron,...
    prandaj ngritja e ceshtjes se Permeti nuk ka shtepi kulture nga keta "pseudoartiste" dhe "pseudopatriote", eshte nje bllof i madh tashme,..keshtu qe trualli i Kishes u duhet vetem per qellimet e pista te bezatit dhe te aktoreve dhe autoreve te tjere te ketij skandali..
    Persa i perket asaj qe thua, z. Leke: "shume zhurme per shume pak gje", kjo eshte nen kendeveshtrimit tend,..ne kendveshtrimin tone eshte nje skandal ne mes te evropes, qe te kujton persekutimet e vitit 1967, ku prisheshin objektet e kultit dhe perdhoseshin TE SHENJTAT...
    por Evropa i vlereson shume keto raste dhe nuk besoj te kaloje lehte e si pa u vene re, ..duhet te na kthehet Kisha dhe te na kerkohet falje per gjithcka ndodhi, ndryshe dyert e evropes largohen gjithnje e me shume...
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 08-09-2013 më 09:40
    Duaje te afermin tend si veten

  17. #155
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Kallmeti Lexo Postimin
    Neokastra problemin ta thashe se kush e zgjidh bashkia dhe kisha sebashku.Ndersa i Ilio nuk ke as te drejte morale te permendesh se shqetesohemi per Naim Frasherin sepse ai dhe vellezerit e tij jane personalitete te kultures shqiptare te cilet i kemi vleresuar edhe ne shqiptaret ne Florida.Prona e Kishesh sigurisht duhet te zgjidhet njehere e pergjithmone .Une e di shume mire historine e Gadishullit Ilirik prej mijera vitesh deri ne sot dhe nuk kam ndermend te merrem me ca njerez "patriote interesi" Sigurisht qe nuk eshte faji i ortodokseve as i katolikeve qe jemi ne numer me te paket se se besimet e tjera fetare sepse ashtu ishin aktoret e politikes pese shekullore te pushtimin dhe okupimit osman ne gadishullin Ilirik dhe me gjere.Valle faji eshte i shqiptareve?Sigurisht jo.Pse?Sepse mbreterit e Serbise, Malit te Zi, Greqise iu jepnin motrat Sulltanit dhe ai ju beri leshime ndersa ne shqiptaret qe ne kohen e Gjergj Kastriotit i luftuam ato dhe ai u hakmor rende deri prane asimilimit te gjuhes shqipe.
    Nejse shume zhurme per shume pak gje.Jane me mijera e mijera shqiptare qe nuk kane marre pronat e tyre dhe nuk besoj qe do ti marrin ndonjehere plotesisht ashtu edhe kishat nuk kane per ti marre te gjitha sepse 50 vite diktature komuniste ka ndryshuar per te keq shume gjera.Vazhdoni e grini sallate sa te doni por kane ndryshuar aktoret e politikes boterore dhe rusi nuk ka me fuqine e dikurshme te mbroje pa te drejte dhe te coptoje pa te drejt popujt e pa mbrojtur sikur ndodhi me kombin shqiptar.
    Po por nje gje duhet ndare dhe ti me lart nuk e ndave. Ketu ne kete pjese na kerkohet tema e kishes dhe ti me te drejten tende mund te mbash anen e bashkise apo kishes apo gjykates apo policeve nga Burreli, apo makines se plehrave ku hodhen objektet e shenjta te kishes etj. Brenda ketij koncepti mund te disktuohet, por te flasesh ne kete rast per Agimin e Arte do te thote qe e ben qellimisht. Te kam thene per tema te tilla ka tematika specile per keto, por nuk i perkasin komunitetit ortodoks por atij politik shqiptar. Prandaj ndajeni problemin dhe mos i ngaterroni. Eshte fatkeqesisht qe te te detyrojne te besh dy pune njekohesisht edhe te japesh mesim ne nje klase por dhe ne pushim te oreve te pastrosh banjot e asaj klase. Nuk ta thashe per te te fyer, por per te ndergjegjesuar, konflikti i pronesise eshte nje gje qe qendron shume larg sepse kemi cfare mesojme por problemi i Agimit te arte eshte nje gje aq e ulet sa mendoj se ju e ngaterroni qellimisht per te shmangur pergjegjesine politike ndaj ketij komuniteti qe ne kete rast sipas mendimit te ortodokseve ka te drejte te mbroje kishen e tij.

  18. #156
    Pasioni për shkencën
    Anëtarësuar
    15-05-2002
    Vendndodhja
    Jacksonville Florida
    Postime
    280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Nuk e di se perse harxhoj kohen kot me antishqiptaret e ketij Forumi.Mos hani shume ne Forum por shkoni ne Permet e zgjidhni problemin por qeni qe leh nuk te han.Albo mos u merzit se nuk do te ju shkruaj me ne Forumin tuaj pro-grek por ne heshtje nuk do tiu le .Do tiu qendis nje shkrim ne Facebook apo ne ndonje gazete shqiptare qe te gjithe miqte e mi intelektuale jo vetem te largohen nga ky forum antishqiptar por ta mesojne te verteten e antishqiptarise suaj.As nje fe ne Shqiperi nuk eshte persikutuar ndaj as ksha ortodokse nuk ka asnje persekutim dhe nuk eshte aq problem sa mundohet ta beje qeveria greke dhe ju shqipfoles ne kete forum.Kerkoni qiqrra ne hell se do ti gjeni.Jemi ne 2013 dhe nuk kemi me kohe te merremi me ju qe keni blere nje forum dhe kujtoni se keni bere namin por ne fakt jeni nje hiq asgje me teper.Nuk dua te replikoni me ne emrin tim po qe se replikoni shume shpejt do te pendoheni.Per ta kuptuar se sa vertetesi nderhyja e Greqine ne kishen e Permetit lexoni shkrimin e mikut tim Kolec Traboini .

    http://traboini1.blogspot.com/2013/0...hodoksine.html

    PROTEKTORAT GREK MBI ORTHODOKSINE?!

    Nga KOLEC TRABOINI


    Fqinjët tanë të jugut, nuk lënë rast pa dalë kinse në mbrojtje të orthodoksisë e të bëjnë rolin e protektorit mbi këtë komunitet fetar shqiptar që nuk ka asnjë lidhje me Greqinë veç faktit që në krye të kishës është një grek, Anastasios Janullatos. Ne i kemi ditur gjithmonë orekset e fqinjëve të jugut e kjo tashmë përbën një histori të cilën ata gjithnjë e thërrasin në aktualitet. Gjithësesi nuk mund të themi se kjo që po ndodh sot është e papritur dhe e paditur prej nesh. Grekët janë në linjën e tyre që prej një shekulli kur arritën të fusin në zotërim me bekimin e Europës 1913 trojet shqiptare që nga Preveza në Janinë e cila ka qënë deklaruar edhe nga vetë ish kryeministri britanik Disraeli, që e ka vizituar këtë qytet, si kryeqytet i shqiptarëve. Të gjitha këto i dimë. Dhe është krejt e natyrshme të jemi të përgatitur për broçkullat greke herë pas here. Mirëpo a jemi ne të përgatitur sa e si duhet për ti përballuar këto provokime dhe ndërhyrje në punët e brëndshme të Shqipërisë.
    Gazeta SOT 23 gusht 2013 f.15
    Në periudhën e diktaturës kishte një vigjilencë të madhe e mbrojtje të suksesshme, ku grekët nuk patën asnjë mundësi të bënin demarshet e tyre në drejtim të Shqipërise. Vetëm në provokimet e gushtit 1949 grekët lanë jetën e 300 ushtarëve, të cilët i sollën ditën të gjallë dhe i tërhoqën natën të vdekur. Eshtë e përmëndur edhe historia që ende sot e kësaj dite i turpëron qarqet greke, që në verë të vitit 1949, në kohën e provokacioneve një shqiptar trim, piloti Esat Tetova, vajti deri në Athinë dhe u rrembeu avionin të cilin e solli në Shqipëri, e do të bëhej avioni i parë qeveritar i udhehëqësve shqiptarë të asaj kohe. Për gjysëm shekulli asnjë oreks nacionalist grek i ushqyer e frymëzuar nga ish prifti shovenist Sebastianos nuk gjeti terren në Shqipëri.
    Por gjërat ndryshuan pas përmbysjes së diktaturës, shkatrrimit të ushtrisë, bazës së saj materiale (ende edhe sot vazhdojnë ta shkatrrojnë), pra ardhjes së demokracisë kaotike në Shqipëri, ku qeveritarët më shumë se me punët shtetit e qeverisjes merreshin me dallavere e korrupsion për përfitime personale.
    Tërë kjo histori mardhëniesh herë në dukje të qeta e herë nervoze te skajshme, ka nisur pas një plani të detajuar mirë nga kryeministri i asaj kohe Konstandin Micotaqi me lidhjet e tij mbase edhe të padukshme me qarqet ultra nacionaliste që në kushtet e një shteti të brishtë shqiptar kërkonin të realizonin ëndrrën e çmendur për Vorio Epirin, duke bërë kinse të paditurin se duhej të ishte Shqipëria që të kërkonte Epirin e Jugut, Çamërinë e jo Greqia cila e ka zgjeruar territorin e vet duke gllabëruar toka shqiptare. Cili ishte skenari i Sebastianosit që tanimë është në botën tjetër me enderrat e çmendura me itharët e Kapsalit mbledhur rreth gazetës shoveniste të asaj kohe “Stohos”. Së pari krijimi i kushteve për të organizuar shoqata nga rradhët e emigrantëve shqiptarë, për të ngritur kësisoj baza në jug me qëllim final të shkëputjes së trojeve shqiptare dhe coptimin përfundimtar të Shqipërisë. Kjo nuk është hamendje. Ne që kemi jetuar në Athinë në vitet 1991-1995 i kemi ndjerë tërë këto lëvizje antishqiptare që u finalizua me veprimet terroriste vrastare në postën kufitare shqiptare të organizatës MAVI.
    Institucionet fetare të çliruar prej ndalimeve në fundin e vitit 1990, ishin piksynimet e qarqeve greke për ti bërë ato vatra të përçimit të ideve të tyre. Kjo duhet parë në dy plane sepse edhe nga vendet arabe atbotë u nisën taboret e para ekspansioniste islamike nepermjet pseudoshoqatave bamirëse me qëllime dominuese. Dhe e vërteta është se të dy këto inkursione u realizuan me sukses. Aso kohe në shtypin shqiptar u shkruajt se Shqipëria ishte bërë depo e municionit islamik. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për anën tjetër të medaljes.
    Kësisoj grekët arritën të vendosin në krye të Kishës Autoqefale Shqiptare Fanoliste njeriun e tyre, Anastasios Janullatos me vendimin personal të presidentit Shqiptar të asaj kohe Sali Berisha. Padyshim ky akt ishte një thikë pas shpine në Autoqefalinë e Kishës Orthodokse Shqiptare. E vërteta është se Kisha Orthodokse kishte nevojë për ndihmë, kish nevojë si materiale edhe për përgatitjen e klerikëve por çeshtja është se Janullatos që erdhi si një ndihmë për Kishën Shqiptare pak nga pak u ngul si gozhdë, u kthye në një uzurpator të përjetshëm. Realiteti është se në tashmë nuk kemi një Kishë Autoqefale në frymën e Fan Nolit, por kemi një Kishë me fytyrë nga Athina. Të gjitha këto nuk janë të reja, është një realitet i prekshëm. Çeshtja është jo çfarë bëjnë grekët për të hyrë në këtë aspekt të jetës shpirtërore të qytetarëve shqiptarë por se çfarë bëjmë ne që të mos i lëmë të bëjnë prapësitë e tyre. Dhe ajo çfarë bëjmë ne është shumë më e dëmshme se sa ajo që na bëjnë grekët që duan të futën në punët tona. Ata futën në punët e jetën tonë sepse këtë e lejojmë ne, apo se u krijojmë kushte dhe rrethana që ato të jenë të pranishëm çdo herë.
    Për tetë vjet qeveria e Sali Berishës nuk ishte gjë tjetër veç një raja e Athinës. Një heshtje e çuditshme e qeverisë shqiptare, një tërheqja deri në servilizëm të shpifur. Me bekimin e këtij kryeministri u ngritën varrezat e ushtarëve grekë si të ishin liberatorët tanë. Varrezat e djemëve e vajzave shqiptare që ranë duke luftuar kundër okupatorëve nazifashist u lanë në mjerim, bustet e heronjëve priteshin e shkonin për skrap ndërsa grekët ngrinin varreza të reja për të rënët e tyre në tokën shqiptare sikur të mos kishin ardhur si pushtues. Duhet thënë një herë e mirë se futja e ushtarëve grekë në trojet shqiptare kishte qëllim pushtimi e jo çlirimi në vitin 1940. Shqiptarët nuk i kishin bërë thirrje grekevë për t’i çliruar por erdhën për të pushtuar jugun e Shqipërisë me ligjin e tyre të çmëndur të luftës që ende e mbajnë si hije varri. Dhe rezultati dihet, lanë kockat, që Greqia u kishte dash ti mblidhte e ti dërgonte të preheshin në atdheun e vet e jo në një shtet tjetër për qëllime ekspansioniste. Por edhe kjo është një krim që kemi bërë ne para se ta bënin grekët. Këtë e bëri qeveria e Sali Berishës. Dhe tmerri më i madh është se u përdhosën varret e shqiptarëve nga dëshira marroke për të kërkuar kocka, për të mbushur varrezat e ngritura nga grekët. Kjo qeveri e kjo qeverisje ( qe ka per aleat edhe partine çame të Shpëtim Idrizit, as që mori mundimin një herë të kërkonte tu bëheshin varret edhe atyre shqiptarëve që janë masakruar në Çamëri pas Luftës së Dytë Botërore nga bandat e zerviste. Por këtë nuk e bëri, përkundër kësaj beniamini i kryeministrit Lulzim Basha firmosi faljen e hapsirës detare duke bërë kështu atë tradhëti kombëtare që bëri udhëheqësi shpirtëror i kryeministrit Berisha , Ahmet Zogu, i cili dhe ai i fali jugosllave Shën Naumin.
    Me kësisoj shëmbujsh skandaloz po krijohet përshtypja tek shqiptarët se vetëm po të jesh spiun, agjent i huaj, tradhtar që i shet interestat e Atdheut atëherë mund të hysh në histori si udheheqës me statuja e lapidarë, e nuk ka asnjë shans që me drejtesi e ndershmëri të bësh karierë në këtë vend.
    Po le të shkojmë më tej çfarë është sjellja e një kryeministri në ditët e fundit të karierës së vet të dështuar. Përpiqet të krijojë sa më shumë konflikte në këtë periudhë tranzitore të qeverisjes, madje duke përfshirë konflikte të brëndshme e të jashtme. Në aspektet e brendshme krijon situata të tensionuara duke rrembyer SHQUP-in si të ishte një plaçkë në pazar dhe për të larguar vemëndjen nëpërmjet lidhjeve të tij klanore, inicon atë që ngjau në Përmet. Eshtë mëndjelehtësi të mendohet se kjo ndodhi e Përmetit është e rastësishme. Kurrsesi. Eshtë interesi i Sali Berishës i cili solli në këtë vend Janullatosin, t’i bëjë edhe një dhuratë tjetër këtij uzurpatori të Kishës Autoqefale Shqiptare, duke i sajuar një incident që ta shfaq ate në rolin e viktimës. E gjithë kjo është një skenar greko-berishian. Në interes të dy palëve.
    Acarimi i mardhënieve me Greqinë i nxjerr problem qeverisë në ardhje dhe kjo është pjesa e skenarit diabolik berishian i lidhur në miqësi tarafo-familiare me qarqet greko-serbe. Dhe për të dalë i larë nga tërë kjo katraurë që krijoi në këto ditë të ikjes se tij del e mban një qëndrim që çudit edhe vetë miqtë e tij grekë, sepse kështu ai u sherben edhe më mirë. Ky qëndrim gjoja i rreptë u jep grekëve mundësi që të shkojnë deri në instancat europiane kinse në Shqipëri po shtypën besimtarët orthodoksë. Ky është një shërbim i shkelqyer që i bëhet Greqisë prej mikut të tyre Sali Berisha. Dhe sa më shumë që zgjatet kjo situate (qëllimisht fle gjumë presidenti), sa më shumë acarohet konflikti i thjeshtë i një prone, aq më tepër merr përmasat e një flake të rënë në mes të pyllit në ditët perveluese të gushtit. Ajo çfarë ndodhi në Përmet si pikënisje ishte një zjarr i vogël, qe Berisha dhe greket po i hedhin kova me benzinë , sepse këtyre segmeteve antishqiptare ju intereson t’i vënë zjarrin Shqipërisë. Falë edhe deklaratave bufonada të Kryeministrit në ikje Berisha, si pjesë e skenarit antishqiptar, greku tashmë ndjehet më mirë dhe më i motivuar se kurrë që të shfaqet në qarqet europiane si protektor i orthodoksisë shqiptare. Mesaduket edhe për këtë kishim nevojë?!

  19. #157
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Kemi boll vite qe na cudisni me teorite tuaja, para disa ditesh ishte nje grup ungjilloresh, protestantesh ne Shqiperi, ndoshta per shumicen e tyre hera e pare qe hynin ne nje kishe ortodokse dhe qe shihnin nje komunitet ortodoksesh, pasi ata qendruan ne mjediset e Kishes Ortodokse sepse kishin ardhur per te njohur kete komunitet. Por gjithcka qe pane ishte shqiptare. Muzika e Kukuzelit nga Durresi ishte shqip, mesha e Fan Nolit ishte shqip, njerezit qe i praktikonin ishin shqiptare. Ti sa here ke shkuar ne kishat ortodokse. Me fal qe te krahasoj me amerikanet ungjillore se ndoshta je katolik, por sa here ke qene ne kishat ortodokse ne Shqiperi? Ata erdhen e pane dhe mesuan se keta ortodokset e Shqiperise qenkan shqiptare, po ti a i ke pare. Po te ishin greke keta ortodokse pse me te vertete do flisnin dhe shkruanin mire gjuhen shqipe ne terminologji. E kuptoni qe ju e shihni trenin nga jashte. Ju na thoni se fjala ortodokse eshte greke, po e juaja katolike cfare fjale eshte? Perpiquni more zoteri sot te vizitoni pak me shume ortodokset e pastaj flisni. Ti nuk viziton asnje kishe ortodokse, ti lexon lloj lloj artikulli por vetem besimtare ortodokse nuk jane dhe cfare mbetet te besh sigurisht qe ortodokset per ty jane jo shqiptare sepse keshtu i intereson disa grupeve fashiste greke dhe shqiptare. Besoj se here pas here duhet te lexosh ndoshta nga Facebooku ose faqja zyrtare e kishes me shume informacione per ortodokset se nga gazetat dhe tv ortodokseve nuk ua lejojne shume publikimet, keshtu qe nese do te ndihmosh dyshimin tend shpirteror ndaj ketyre njerezve besoj se duhet ta kerkosh me shume te verteten.
    Shen Thomai eshte shembulli i kesaj menyre te kerkimit deri ne prova te gjalla. Nje jude tipik sic e pershkruajne teologet por praktik dhe i vendosur dhe ishte pikerisht ai qe shkoi me larg se te gjithe te perhape Ungjillin e Krishtit deri ne Indi krahasuar me apostujt e tjere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga neokastra : 09-09-2013 më 14:57

  20. #158
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,455
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Dhe sa më shumë që zgjatet kjo situate (qëllimisht fle gjumë presidenti), sa më shumë acarohet konflikti i thjeshtë i një prone, aq më tepër merr përmasat e një flake të rënë në mes të pyllit në ditët perveluese të gushtit. Ajo çfarë ndodhi në Përmet si pikënisje ishte një zjarr i vogël, qe Berisha dhe greket po i hedhin kova me benzinë , sepse këtyre segmeteve antishqiptare ju intereson t’i vënë zjarrin Shqipërisë. Falë edhe deklaratave bufonada të Kryeministrit në ikje Berisha, si pjesë e skenarit antishqiptar, greku tashmë ndjehet më mirë dhe më i motivuar se kurrë që të shfaqet në qarqet europiane si protektor i orthodoksisë shqiptare. Mesaduket edhe për këtë kishim nevojë?!
    K/Bashkise se Permet i perket partise se rames,...ai dhe padronet e tij e organizuan kete perdhosje te te SHENJTAVE,..sepse ata nuk kane asgje te shenjte, me perjashtim te parase,..persa i takon lajthitjeve per antishqiptarizem dhe helenizem, keto jane fantazite e zakonshme te "nacionalisteve"....,
    Kisha jone u perdhos dhe prifterinjte u rrahen bashke me besimtaret, kurse disa qe e quajne veten shkrimtare sulmojne pikerisht ate qe po persekutohet,...cfare burrerie..!!
    Duaje te afermin tend si veten

  21. #159
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,455
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Situata aktuale duket se eshte ne favorin tone, pasi ka nderhyre edhe BE-ja per ceshtjen e Kishes se te Tereshenjtes ne Permet, duke u shprehur se eshte bere padrejtesi ndaj Kishes Orthodhokse...(la te nenkuptohet)..gjithsesi propozimi eshte te kryhet zgjidhje me mirekuptim, keshtu qe shpresojme tashme qe te kete nje reagim nga ana e shtetit shqiptar
    Duaje te afermin tend si veten

  22. #160
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,455
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Nyja gordiane e autoresise se skandalit te Permetit po fillon te zgjidhet,...k/m i shqiperise e deklaroi erdoganin vellain e vet.. deklarate me te sinqerte nuk eshte pare ndonjehere, ja ku fshihet edhe urrejtja ndaj Kishes Orthodhokse, dhe kush eshte drejtuesi i "operacionit" antiorthodhoks,.., tashme besoj se jane te qarta aresyet e perdhosjes skandaloze te vendit TE SHENJTE, Kishes se te Tereshenjtes ne Permet, ku e kane burimin shembja e kambanores me Kryqin, perdhosja e Kryqit, Shkrimit te Shenjte, Kupes se Kiungates, ikonave, etj., sendeve TE SHENJTA, hedhja demonstrative ne kamionin e plehrave te bashkise...vetem nje armik shekullor mund te jete ne gjendje te organizoje nje sakrilegj te tille,..dhe kuptohet nepermjet "vellezerve" me te vegjel
    Duaje te afermin tend si veten

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •