Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 42
 1. #21
  dEaD rAceR Maska e unreal
  Anėtarėsuar
  02-04-2003
  Postime
  534
  Faleminderit
  10
  35 falenderime nė 29 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  nga Shkupi - ra shehid nė rrugėn e Allahut, nė mbrojtjen e jetės sė fėmijėve, grave dhe pleqėve , duke luftuar rezhimin e Basharit gjatė pėrleshjeve me komunistėt kurd.
  Pse,Kurdet jane robot dhe duhet te vriten nga shehidat e juaj.Ata nuk kane femije gra dhe pleq.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Problemi qendron tek ti i nderuar , sepse nuk po mund ta konceptojsh asnje institucion fetare !

  Ne luften e Kosoves 98-99 , nje Hoxhe nga Kosova ka dhene jeten per liri , dhe simbas teje Hoxha eshte clirimtar apo shehid ? E sic e dijm Hoxha tere jeten ja ka kushtu Zotit , pra edhe vdekjen e ka ber per Zot ! E shikon veten se kerkah nuk je !???
  Clirimtar...
  Kauza e luftes ne Kosove dhe motivi kane qene absolutisht te dallueshme nga kjo qe ndodhe ne Siri. Pavaresisht se ndonje mercenar islamik apo edhe ndonje hoxhe fundamentalist kane mund te kishin edhe motive fetare per te luftuar ne anen e shqipetareve te Kosoves.
  Ne luften e Kosoves eshte luftuar kunder nje pushtuesi te huaj shekullor, jo kunder nje diktatori vendas dhe regjimit te tij.
  Ne luften e Kosoves nuk mund te flitet per lufte qytetare ne mes te perkrahesve dhe kundershtareve (armiqeve) te nje regjimi te perbashket diktatorial apo grupeve te ndryshme vedore kunder njeri tjetrit.
  Ne luften e Kosoves feja s'ka qene as motiv dytesor i shumices absolute te lufteteareve te UCK-se, pavaresisht nese kane besuar ne Zotin apo kane qene pjesetare te fese muslimane ose katolike.
  Motivet fetare te pakices absolute te pjesemarresve ne luften e Kosoves si dhe kausa pothuajse plotesisht jofetare dhe absolutisht e dallueshme nga lufta qytetare dhe ndersektare e Sirise, perfshi edhe involvimin masiv te elementeve te ndryshme dhe absolutisht radikale te islamisteve nga shume vende te rajonit dhe me gjere ne Siri, nder tjerash, i bejne plotesisht te pakrahasueshme keto dy situata te luftes.

  Ti je ai, te cilit nuk i pelqen qe luftetari per te cilin eshte hapur kjo teme ka rene si shehid dhe jo si clirimtar, jo une.

  A eshte mire apo keq qe ka rene si shehid eshte ceshtje krejtesisht tjeter, e cila mua aspak nuk me intereson.
  Kjo eshte interesante per nje fetar, jo per mua.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Antiproanti : 04-08-2013 mė 18:42

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga unreal Lexo Postimin
  Pse,Kurdet jane robot dhe duhet te vriten nga shehidat e juaj.Ata nuk kane femije gra dhe pleq.
  Edhe serbet nuk jane robot,
  edhe serbet kane gra dhe femije sikur 300.000 boshnjake te vrare nga serbet,
  sipas teje duhet te lutem une per serbet ???
  Askush nuk duhet te vritet,
  por duhet te sigurohet paqe, rend dhe ligj sipas deshires dhe vullnetit te Perendise,
  ligj dhe sistem ku mbare njerezia do te gjejne paqen, sigurine, lirine ... per te shprehur dhe realizuar qellimin e jetes se kesaj bote si kopsht i ahiretit.
  I kemi kenduar Asim Vokshit qe luftoi ne Spanje,
  i kemi kenduar Emin Durakut qe luftoi per idealin komunist,
  i kemi kenduar cana kalase dhe deshmoreve te saj,
  i kemi kenduar ...
  Nese Allahu e din me se miri qellimin (nijetin) ateher e imja eshte te beje lutje qe Allahu te shperblej me te mirat e Tij cdo person me qellim te mire sidhe t'i shpeton nga rezhimi diktatorial popullaten civile cdo kund ne bote e ne vecanti unitetin kombetar per ribashkimin e trojeve tona sidhe popullaten e Sirise, te Burmes, ...
  urtėsia

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
  Anėtarėsuar
  28-01-2012
  Vendndodhja
  Nė tokėn e gjėrė tė Allahut
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin

  nga Shkupi - ra shehid nė rrugėn e Allahut, nė mbrojtjen e jetės sė fėmijėve, grave dhe pleqėve , duke luftuar rezhimin e Basharit gjatė pėrleshjeve me komunistėt kurd.
  Es Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llah!

  Si keni guximin more vėlla ta garantoni dikėnd me shehidllėk?! Kjo i pėrketė vetėm dijes sė Allahut e jo juve. Vetėm Allahu e di se a ka vdek si shehid a jo.

  Ne mund tė lutemi pėr tė qė Allahu ta pranojė si shehid, por asesi ta garantojmė atė si shehid.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Thirrje Islame : 04-08-2013 mė 22:04
  'Cdo njėri ėshtė peng i veprave tė veta.' (Tur,21)

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  29
  Postime
  837
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 52 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
  Clirimtar...
  Kauza e luftes ne Kosove dhe motivi kane qene absolutisht te dallueshme nga kjo qe ndodhe ne Siri. Pavaresisht se ndonje mercenar islamik apo edhe ndonje hoxhe fundamentalist kane mund te kishin edhe motive fetare per te luftuar ne anen e shqipetareve te Kosoves.
  Ne luften e Kosoves eshte luftuar kunder nje pushtuesi te huaj shekullor, jo kunder nje diktatori vendas dhe regjimit te tij.
  Ne luften e Kosoves nuk mund te flitet per lufte qytetare ne mes te perkrahesve dhe kundershtareve (armiqeve) te nje regjimi te perbashket diktatorial apo grupeve te ndryshme vedore kunder njeri tjetrit.
  Ne luften e Kosoves feja s'ka qene as motiv dytesor i shumices absolute te lufteteareve te UCK-se, pavaresisht nese kane besuar ne Zotin apo kane qene pjesetare te fese muslimane ose katolike.
  Motivet fetare te pakices absolute te pjesemarresve ne luften e Kosoves si dhe kausa pothuajse plotesisht jofetare dhe absolutisht e dallueshme nga lufta qytetare dhe ndersektare e Sirise, perfshi edhe involvimin masiv te elementeve te ndryshme dhe absolutisht radikale te islamisteve nga shume vende te rajonit dhe me gjere ne Siri, nder tjerash, i bejne plotesisht te pakrahasueshme keto dy situata te luftes.

  Ti je ai, te cilit nuk i pelqen qe luftetari per te cilin eshte hapur kjo teme ka rene si shehid dhe jo si clirimtar, jo une.

  A eshte mire apo keq qe ka rene si shehid eshte ceshtje krejtesisht tjeter, e cila mua aspak nuk me intereson.
  Kjo eshte interesante per nje fetar, jo per mua.
  Ti si shkak i ketij Hxohe qe ka lene mbas vetes femijet jetim , ka lene gruan , per te frymuar ti lire , pse se shane ti , ate ne vorr atje ku eshte , s'ke faj ti jo ! Ai per ty eshte fundamentalist , ektremist , e ti i nderuar je ne rruge te drejte !!! Zoti te ruajt , veprat e tua me se miri PO e deshmojne pse je atesit e nuk je besimtare !

  Tjetera , puneN e clirimtarit une ta shpjegova ne pyetjen time , po ty nuk po te mjafton dija dhe argumentet . por s'ke faj ti , e me filozofon ketu , e shane e ofendon ! Keshilla ime per ty eshte ke kujdes se si i quan njerezit , nuk ta ka dhene te drejten askush per ti ofenduar te tjeret , e asesi qe ata nuk guxon fare ! E drejte e jotja eshte me bo jete pagane , djallezore , pergjegjesit e veprave tua dhe jetes tende ti i merr mbi supe , vetem ke kujdes ne jeten e perditeshme , mos e quaj askend ne kete menyre fundamentalist e ekstremist , se te del shtrenjet tani ! Sepse kur e quan nje njeri qe ka dhene jeten per kete liri qe egezojm ne , fundamentalist , e ti fal jetes dhe gjakut te tij dhe shume deshmoreve te tjere merr frym lireshem , eshte turp nga ana juaj cfare thuani dhe keni ne koke per muslimanet .

  Ti jo vetem qe nuk din te dallojsh te keqen prej te mires , por edhe te keqen e merr per te mire , e te miren e shehe per te keqe , spse kuptohet ashtu te kane edukuar ! Zoti te drejtofte amin .
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Thirrje Islame Lexo Postimin
  Es Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llah!

  Si keni guximin more vėlla ta garantoni dikėnd me shehidllėk?! Kjo i pėrketė vetėm dijes sė Allahut e jo juve. Vetėm Allahu e di se a ka vdek si shehid a jo.

  Ne mund tė lutemi pėr tė qė Allahu ta pranojė si shehid, por asesi ta garantojmė atė si shehid.
  Une e dij qe jam duke agjeruar per hire te Allahut dhe lirisht te betohem se une jam me agjerim, kurse Allahu xh.sh. a e pranon, apo nuk e pranon agjerimin tim, kete e din vetem Allahu xh.sh.
  Ky vella shkoi me nijetin e muxhahidinit, me nijetin e shehidit dhe ky me vetedije te plot ka shpreh deshire te jete shehid.
  Kurse vertet Allahu e din a e pranon a jo si shehid.
  Ky person ka ra ne lufte, shkaku i vdekjes eshte plumbi.
  ...
  pra sipas teje duke u bazuar ne versetet kuranore duhet te them:
  Ky njeri i vdekur qe nuk ka vdekur,
  ky njeri qe ka hy ne varr pa ju la xhenazja dhe xhenazja nuk u lahet shehidave ose qafirave,
  ky njeri qe nuk kishte qefin, por ishte me roba si shehid ose si qafir...
  si ke deshire vella i dashur, si duhet sipas teje ta varrosim nje te rene ne fushebetej ???
  Pra me gojen plot e them:
  Ky njeri ka ra SHEHID,
  Allahu alem a ia prano, a ia ben kabull shehidllekun e Tij.
  Hazreti Omerit ia ngulen thiken pas shpine ne xhami, nuk ishte ne lufte, nuk ishte i hasmuar me dikend, ... thjesht atentat.
  por pejgamberi salallahu alejhi veselem i dha myzhde duke qene gjall se ti do te jesh shehid dhe xhenetli.
  Pra, akoma pa u be gjygji i dites se gjykimit, neve vec garantojm prej tani qe Hazreti omeri eshte shehid dhe xhenetli.
  Njesoj lutem edhe per kete vella qe te kete fituar graden e shehidit,
  Te verteten perseri e din Allahu i gjithdijshem ...
  urtėsia

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Thirrje Islame Lexo Postimin
  Es Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llah!

  Si keni guximin more vėlla ta garantoni dikėnd me shehidllėk?! Kjo i pėrketė vetėm dijes sė Allahut e jo juve. Vetėm Allahu e di se a ka vdek si shehid a jo.

  Ne mund tė lutemi pėr tė qė Allahu ta pranojė si shehid, por asesi ta garantojmė atė si shehid.
  I nderuar,
  per nje fjal goje, gjoja se e ka mbrojtur ushtrin e Basharit e vrane Dr. Ramadan el Buttin duke e shpallur murted e ku ta dij une edhe sa etiketa tjera ia ngjiten.
  Ky njeri pushke ne dore PO, ne vije te frontit Po, i vdekur Po, kundrta ushtrise Basharit PO, ... cka duhet te jete:
  1. Turist
  2. Fundamentalist
  3. terorist
  4. i vdekur
  5. pa shpirt
  6. shehid
  7 ose gjeja ti nje emer cka eshte Ky qe te dij per cka ta lus Allahun xh.sh. p-er shpirtin e Tij.
  Kurse askundi nuk kam garantuar dhe askush ketu nuk ka garantuar se ky eshte e ky nuk eshte shehid, ...
  une besoj thelle se shenjat e vdekjes te ketij vellau:
  1. dita e xhuma
  2. u voros ne naten e Kadrit
  3. i vrar nga plumbat e Basharit
  4. fjala e fundit e ndegjuar nga goja e tij ishte: ALLAHU EKBER

  urdhno Ti ben lutje, une ndryshe nuk dij si ta quaj tjeter pos shehid inshaallah.
  urtėsia

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime nė 82 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
  E cka me bo Allahu pastaj me alevite...!?
  Tė shpallėt amnisti per ta, dhe te marrin pushtetin mazhoranca e jo minoritetet fetare.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
  Anėtarėsuar
  28-01-2012
  Vendndodhja
  Nė tokėn e gjėrė tė Allahut
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
  Une e dij qe jam duke agjeruar per hire te Allahut dhe lirisht te betohem se une jam me agjerim, kurse Allahu xh.sh. a e pranon, apo nuk e pranon agjerimin tim, kete e din vetem Allahu xh.sh.
  Ky vella shkoi me nijetin e muxhahidinit, me nijetin e shehidit dhe ky me vetedije te plot ka shpreh deshire te jete shehid.
  Kurse vertet Allahu e din a e pranon a jo si shehid.
  Ky person ka ra ne lufte, shkaku i vdekjes eshte plumbi.
  ...
  pra sipas teje duke u bazuar ne versetet kuranore duhet te them:
  Ky njeri i vdekur qe nuk ka vdekur,
  ky njeri qe ka hy ne varr pa ju la xhenazja dhe xhenazja nuk u lahet shehidave ose qafirave,
  ky njeri qe nuk kishte qefin, por ishte me roba si shehid ose si qafir...
  si ke deshire vella i dashur, si duhet sipas teje ta varrosim nje te rene ne fushebetej ???
  Pra me gojen plot e them:
  Ky njeri ka ra SHEHID,
  Allahu alem a ia prano, a ia ben kabull shehidllekun e Tij.
  Hazreti Omerit ia ngulen thiken pas shpine ne xhami, nuk ishte ne lufte, nuk ishte i hasmuar me dikend, ... thjesht atentat.
  por pejgamberi salallahu alejhi veselem i dha myzhde duke qene gjall se ti do te jesh shehid dhe xhenetli.
  Pra, akoma pa u be gjygji i dites se gjykimit, neve vec garantojm prej tani qe Hazreti omeri eshte shehid dhe xhenetli.
  Njesoj lutem edhe per kete vella qe te kete fituar graden e shehidit,
  Te verteten perseri e din Allahu i gjithdijshem ...
  Es Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llah!

  Vėlla tė kėshilloj ta kthesh selamin edhe pse besoj se nuk e ke parė se do ta kishe kthyer. Shpresoj tė jetė ashtu!

  Vėlla unė tė pyeta njė pyetje tė shkurtė, porse ti e zgjate kaq shumė pėrgjigjen! Hajren!

  Si argument do ta sjellė njė fetua tė Shejkh Uthejminit (Allahu e mėshiroftė!):


  Pyetje: "Shejkh i nderuar, i Dėrguari (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) thotė:

  “Zotėria i shehidėve (dėshmorėve) ėshtė Hamza” e deri nė fund tė hadithit. Atėherė, cili ėshtė parimi i pėrdorimit tė fjalės “shehid”: a pėrdoret ajo pėr atė qė ka vdekur nė betejė, apo pėr tė devotshmin qė ėshtė arrestuar dhe ėshtė burgosur dhe ka vdekur (nė burg)? A emėrtohet ai me fjalėn “Shehid”?

  Pėrgjigje nga Shejkh Uthejmin (rahimehullah):

  Fjala shehid padyshim qė ėshtė njė fjalė e e dashur pėr shpirtrat.

  وَالشُّهَدَاء عِندَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ

  “Dhe dėshmorėt do tė kenė te Zoti i vet shpėrblimin dhe dritėn e tyre.” El-Hadid, 19

  Porse nuk lejohet tė dėshmojmė pėr njė person tė caktuar se ai ėshtė shehid, pėrveē se pėr atė qė ka dėshmuar i Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem). Nėse shohim njė burrė qė i lufton kufarėt, atėherė s’ka dyshim se ne nuk themi qė ky ėshtė Shehid, nė qoftė se vritet. Por themi: shpresojmė qė ai tė jetė Shehid. Apo tė themi nė pėrgjithėsi: Ēdokush qė vritet nė rrugė tė Allahut ėshtė shehid.

  Dhe kjo pėr shkak se shehidllėku bazohet mbi njė ēėshtje qė nuk ėshtė e njohur pėr neve, bazohet tek nijeti i zemrės, kurse nijeti i zemrės ėshtė i panjohur. Dhe pėr ketė arsye Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thėnė:

  ما من مكلوم يكلم في سبيل الله والله أعلم بمن يكلم في سبيله

  “Nuk ka ndonjė tė plagosur i cili plagoset nė rrugė tė Allahut, ndėrsa Allahu ėshtė mė i Dituri pėr atė qė ėshtė plagosur nė rrugėn e Tij.”

  Dhe ky ėshtė kujdesi mė i mirė. Ai (Pejgamberi) sikur thotė: Mos gjykoni mbi ēdonjėrin qė vritet apo plagoset nė rrugė tė Allahut se ai (ėshtė vrarė apo plagosur) nė rrugė tė Allahut, ngase Allahu ėshtė mė i Dituri se kush plagoset nė rrugėn e Tij. Kėshtu qė, tė mos bazohemi nė pamjen e jashtme, domethėnė, tė mos dėshmojmė se ky ėshtė shehid, pėrse? Sepse mund tė ketė nė zemrėn e tij diēka qė ne nuk e dimė. Pra, njeri mund tė luftojė pėr t’u shfaqur trimėri, apo tė luftojė pėr partishmėri, pėr fanatizmin e pėrkatėsisė sė tij (fisnore, klanore...) qė ėshtė partishmėria, dhe mund tė luftoj qė Fjala e Allahut tė jetė mė e larta, dhe kjo ėshtė nė rrugė tė Allahut. Por ama kjo bazohet tek nijeti.

  Kėndvėshtrimi i dytė:

  Se ne nuk themi “filani ėshtė shehid” sepse nėse ne themi “filani ėshtė shehid”, kjo gjė obligon qė ai ėshtė nga banorėt e Xhennetit, sepse ēdo shehid ėshtė nga banorėt e Xhennetit, pa dyshim. Dhe, nuk lejohet tė dėshmojmė pėr njė person tė caktuar se ėshtė nga banorėt e Xhennetit, pėrveē se pėr atė qė ka dėshmuar i Dėrguari (sal-lallahu ‘alejhi ue sel-lem). E kuptove? Andaj, nėse ne nuk themi “ai ėshtė shehid”, ndėrsa ai ėshtė shehid tek Allahu, a e dėmton atė (fakti qė nuk e dėshmojmė shehidllėkun e tij)?

  E nėse themi “ai ėshtė Shehid”, kurse ai nuk ėshtė shehid tek Allahu, a do t’i bėj dobi atij (dėshmia jonė)? Nuk do t’i bėj dobi. Pra, nėse ēėshtja qėndron kėshtu, atėherė pėrse t’i lėshojmė gjuhėt tona pėr njė ēėshtje qė nuk e dimė? Porse ne themi: Ai qė ėshtė vrarė nė rrugė tė Allahut ėshtė shehid, dhe ne shpresojmė qė ky person qė ėshtė vrarė nė rrugė tė Allahut tė fitoj shehidllėkun.”

  Burimi: “Lika’at el-Bab el-Meftuh,” vėll. 32 fq. 13
  'Cdo njėri ėshtė peng i veprave tė veta.' (Tur,21)

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
  Anėtarėsuar
  28-01-2012
  Vendndodhja
  Nė tokėn e gjėrė tė Allahut
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
  I nderuar,
  per nje fjal goje, gjoja se e ka mbrojtur ushtrin e Basharit e vrane Dr. Ramadan el Buttin duke e shpallur murted e ku ta dij une edhe sa etiketa tjera ia ngjiten.
  Ky njeri pushke ne dore PO, ne vije te frontit Po, i vdekur Po, kundrta ushtrise Basharit PO, ... cka duhet te jete:
  1. Turist
  2. Fundamentalist
  3. terorist
  4. i vdekur
  5. pa shpirt
  6. shehid
  7 ose gjeja ti nje emer cka eshte Ky qe te dij per cka ta lus Allahun xh.sh. p-er shpirtin e Tij.
  Kurse askundi nuk kam garantuar dhe askush ketu nuk ka garantuar se ky eshte e ky nuk eshte shehid, ...
  une besoj thelle se shenjat e vdekjes te ketij vellau:
  1. dita e xhuma
  2. u voros ne naten e Kadrit
  3. i vrar nga plumbat e Basharit
  4. fjala e fundit e ndegjuar nga goja e tij ishte: ALLAHU EKBER

  urdhno Ti ben lutje, une ndryshe nuk dij si ta quaj tjeter pos shehid inshaallah.

  Vėlla tema jonė nuk ka tė bėjė me Ramadan el-Butin. Kėshtu qė mos tė dalim jashtė teme!

  Se a i ka mbrojtė apo jo ushtaret e Besharit, pėr kėtė flasin audiot e tij, porse nuk dua tė merrem me kėtė temė. Ai ka vdekur tashmė.
  'Cdo njėri ėshtė peng i veprave tė veta.' (Tur,21)

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
  Anėtarėsuar
  28-01-2012
  Vendndodhja
  Nė tokėn e gjėrė tė Allahut
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Gjykimi i deklarimit tė dikujt me titullin “Shehid”

  Shejkhul-‘Al’llamah Muham-med ibn Saalih el-Uthejmin –Allahu e mėshiroftė-

  (Fatawa Islamijeh, Darus-salam, vl 1, fq.195-200)


  Pyetje: "Kam lexuar njė hadith nga Ebu Hurejra, sahabiu i nderuar, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, nga Pejgamberi fisnik sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem, ku thotė:

  “Cilėt nga ju i konsideroni tė jenė Shehida (dėshmorė)?”

  Ata thanė: “O I Dėrguari i Allahut! Ēdokush qė vritet nė rrugė tė Allahut, ėshtė shehid (dėshmor).”

  Ai sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem u pėrgjigj :

  “Atėherė shehidėt nė Ummetin tim janė vetėm njė pakicė.”

  Ata thanė: “Kush atėherė, O i Dėrguar i Allahut?” Ai tha:

  “Kushdo qė vritet nė rrugė tė Allahut, ėshtė shehid, dhe kushdo qė vdes nė rrugė tė Allahut ėshtė shehid, dhe kushdo qė vdes nga murtaja ėshtė shehid, dhe kushdo qė vdes nga sėmundjet e stomakut ėshtė shehid, dhe kushdo qė mbytet (nė ujė) ėshtė shehid.” (Muslimi nr.1915)

  Kėshtu qė, a do rregjistrohet si shehid personi qė mbytet duke qenė i dehur (nga alkooli), duke pasur parasysh, sipas textit tė hadithit, qė personi i mbytur konsiderohet shehid? Kėrkojmė nga Shkėlqėsia juaj tė na kėshilloni."

  Pėrgjigje: "Pėrpara se t’i pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje, do tė dėshiroja tė theksoj qė nė kėto kohėra, fjala Shehid (dėshmor) ėshtė bėrė diēka e lirė tek shumė njerėz, aq shumė saqė ata deklarojnė si shehida edhe ata qė nuk duhet cilėsuar si tė tillė. Kjo ėshtė haram, sepse nuk i lejohet pėrsonit t’ia atribuojė shehidllėkun dikujt tjetėr, pėrveē nėse ėshtė konfirmuar nga Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem.
  Dėshmia e Profetit pėr shehidllėkun e njė personi, mund tė ndahet nė dy kategori:

  E para: Kjo ėshtė kur ai cilėson njė person tė veēantė si shehid, siē ėshtė nė Hadithin e saktė ku Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem u ngjit nė Malin Uhud me Ebu Bekrin, ‘Umerin dhe ‘Uthmanin. Ndėrkohė qė ata ishin mbi tė, ai (mali) u tund, kėshtu qė Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem tha:
  “Rri i qėndrueshėm Uhud, se mbi ty janė njė Profet, njė Siddik1, dhe dy shehida.” (El-Bukhari nr.3675, Ebu Daud nr.4651, dhe Ahmedi 5:331, 338.)

  Kėshtu qė, ēdonjėrit tė cilit specifikisht i ėshtė dėshmuar shehidllėku nga Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem, ne e afirmojmė statusin e tij si shehid, duke besuar dėshminė e Profetit sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem dhe duke iu bindur atij nė kėtė.

  E dyta: Kategoria e dytė e atyre qė Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem iu ka dėshmuar shehidllėkun, janė ata qė i ka pėrmendur nė terme tė pėrgjithshme, siē gjindet nė Hadithin qė pėrmendi pyetėsi, ku thotė qė: “Kushdo qė vritet nė rrugė tė Allahut, ėshtė shehid, dhe kushdo qė vdes nė rrugė tė Allahut ėshtė shehid, dhe kushdo qė vdes nga murtaja ėshtė shehid, dhe kushdo qė vdes nga sėmundjet e stomakut ėshtė shehid, dhe kushdo qė mbytet (nė ujė) ėshtė shehid”, dhe tė tjerė ku shehidllėku ėshtė konfirmuar nė hadith nė termin e pėrgjithshėm. Nė lidhje me kėtė kategori, nuk lejohet qė ta zbatojmė pėr njė pėrson tė caktuar. Ne vetėm mund tė themi qė: Kushdo qė ėshtė pėrshkruar kėshtu ėshtė shehid; por nuk i themi asnjėrit nė veēanti si shehid, sepse pėrshkrimi i pėrgjithshėm i njė shehidi ėshtė ndryshe nga tė atribuarit me shehidllėk njė personi tė caktuar. Buhariu e ka shpjeguar kėtė nė Sahihun e tij duke thėnė: “Kapitulli: Nuk duhet thėnė pėr njė person: Shehid.” Ai pėrmendi si argument pėr kėtė, fjalėn e Profetit sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem:

  ''Allahu e din mė mirė se kush ėshtė Muxhahid nė Rrugėn e Tij'' (El-Bukhari, Libri i Xhihadit, kapitulli nr.77)
  Dhe fjalėt e tija :

  ''Dhe Allahu e din mė mirė se kush ėshtė plagosur nė Rrugėn e Tij'' (El-Bukhari, Libri i Xhihadit, kapitulli nr.77)

  Transmetuar nėn kėtė titull ėshte hadithi i gjatė i mirėnjohur qė tregon historinė e njė burri qė ishte me Profetin sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem nė njė betejė dhe ishte trim, duke ēarė pėrpara, duke mos lėnė asnjė luftėtarė armik qė shkėputej pa e ndjekur atė dhe pa e vrarė me shpatėn e tij. Sahabėt RadijAllahu ‘anhum, e lavdėruan atė para Profetit sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem. Pastaj Buhariu tregoi hadithin ku Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem tha:

  “ Nė tė vėrtetė, njė njėri kryen vepra qė para njerėzve duken si vepra tė njerėzve tė Xhennetit, por nė fakt, ai ėshtė njė nga njerėzit e Zjarrit (Xhehennemit).” (El-Bukhari nr.2898.)

  Kjo provon se pamjet e jashtme mund tė jenė zhgėnjyese dhe qė gjykimet nė Ahiret (Botėn Tjetėr) do tė bazohen mbi tė vėrtetėn, jo sipas paraqitjeve tė jashtme. Historia e kėtij njėriu e transmetuar nga Buhariu rahimehullah nėn kėtė titull duket shumė qartė, nė lidhje me Sahabėt rahijAllahu ‘anhum, ata e lavdėruan atė sipas asaj qė shfaqej nga veprat e tija, por Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem i tha atyre:

  “Ai ėshtė njė nga njerėzit e Zjarrit (Xhehennemit).”

  Kėshtu qė njė nga Sahabėt, radijAllahu ‘anhum, e ndoqi atė dhe i qėndroi afėr. Dhe vepra e fundit e atij njeriu ishte se, ai vrau vetvehten me shpatėn e tij. Prandaj, ne nuk gjykojmė gjendjen e njerėzve nė Ahiret sipas paraqitjes sė jashtme, ne vetėm se pėrmendim transmetimet nė terme tė pėrgjithshme – dhe Allahu e din mė sė miri nėse ky (gjykim) mund tė zbatohet pėr kėtė njėri qė pėrshkuhet kėshtu (si i mbytur nė ujė) apo jo. Autori i El-Fat’h2 ka pėrmendur se Umer ibn al-Khattab radijAllahu ‘anhu, iu drejtua njerėzve duke i thėnė: “Ju mund tė thoni nė betejat tuaja se, filani ra shehid dhe filani vdiq si shehid, por mundet qė tė jetė hedhur nga kali i tij. Kėshtu qė mos thoni kėshtu! Por thoni siē tha i Dėrguari i Allahut sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem:

  “Kushdo qė ka vdekur nė Rrugėn e Allahut ose u vra, ėshtė shehid (dėshmor).” (Muslimi nr.1915 dhe Ahmedi 2:522.)

  Kjo ėshtė ēfarė ai tha siē ndodhet nė El-Fat’h dhe hadithi ėshtė hasen (i mirė). Bazuar nė kėtė, ne dėshmojmė atė ēfarė ėshtė afirmuar nga transmetimi: Nėse bėhet fjalė pėr njė person nė veēanti, ne dėshmojmė shehidllėkun e atij personi qė ėshtė pėrmendur nga Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem. Nėse ėshtė nė termin e pėrgjithshėm, ne dėshmojmė nė pėrgjithėsi, por nuk e adresojmė pėr njė person tė veēantė, sepse gjykimi pėr Botėn Tjetėr bazohet sipas tė vėrtetės, jo sipas shfaqjes sė jashtme. E lusim Allahun e Lartėsuar tė na forcojė nė fjalė tė qėndrueshme dhe tė na pėrmirėsojė zemrat dhe veprat tona.

  Bazuar nė kėtė, si pėrgjigje e pyetjes, a ėshtė shehid nėse njė person mbytet si shkak tė qenurit dehur, ne themi: Ne nuk pohojmė pėr kėtė person tė mbytur se ėshtė shehid, qoftė nėse ka pirė alkool, u deh dhe pastaj u mbyt si shkak tė qenurit dehur, apo nuk ka pirė hiq (d.m.th edhe nėse ėshtė mbytur pa pirė alkool. sh.p).

  Meqė pėrmendėm tė dehurit, ėshtė detryrė tė dimė se tė pish alkool ėshtė njė nga gjynahet e mėdha dhe ėshtė obligim pėr ēdo musliman me arsyetim tė shėndoshė qė t’i largohet, ashtu siē ėshtė urdhėruar nga Zoti (‘Azze ue Xhel) i tij. Kushdo qė e pin atė derisa dehet, rrihet me kamzhik pėr shkeljen e parė (tė ligjit sheriatik, sh.p), po ashtu pėr shkeljen e dytė dhe pėrsėri pėr shkeljen e tretė. Nėse e bėn pėr herė tė katėrt, ka nga dijetarėt qė thonė se ai duhet vrarė, bazuar nė njė hadith pėr kėtė qėllim. Tė tjerė thonė se nuk duhet tė vritet, sepse hadithi ėshtė abroguar (shfuqizuar). Ka tė tjerė qė bėjnė dallim (sipas situatave), si Shejkhul-Islam Ibn Tejmijah, i cili ka thėnė: “Ai duhet vrarė nėse ėshtė rrahur tre apo katėr herė dhe nuk ėshtė ndaluar (nga kjo shkelje).” Shejkhul-Islam ka thėnė se njerėzit duhen vrarė nėse ata nuk do tė shmangen nga tė pirėt pėrveē nėse vriten. Kjo do tė thotė se nėse tė pirėt bėhet e zakonshme mes njerėzve dhe nuk e ndalin, edhe mbas dėnimit, atėherė duhen vrarė."


  1. Siddik: Njė njėri i besueshėm ose i besuar, d.m.th Ebu Bekr, mbi tė cilin Profeti sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem ia dhuroi kėtė emėr, ngaqė ai pohoi besimin e tij pėr udhėtimin mrekullues tė Profetit drejt El-Aksa (Jerusalem) dhe nė shtatė qiejt.
  2. Fet’hul-Bari: Shpjegimi i Sahih Bukharit nga Ibn Haxher el-‘Askaleni.
  'Cdo njėri ėshtė peng i veprave tė veta.' (Tur,21)

 12. #32
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
  Eshte e drejt e Juaj te merreni me paragjykime, te me nencmoni dhe turperoni,
  sa inat i kam nje pjese forumnistesh qe bejne si femijet e llastuar te cileve edhe po tu thuash fjale miradie hidherohen..nuk e di more i/e urte ku ishte nencmimi im dhe ku une te turperova ty..apo sheh enderra..lexoje me vemendje cka kam shkruar une..mos i deformo gjerat..e vetmja fjale qe mund te merret si e rende eshte fjala '' rrobot ''..e pra nuk kam asnje faj qe e perdori kete fjale per pjesen dermuese te forumnisteve te ketij nenforumi .nuk kam faj pasi pjesa dermuese vetem kopjojne dhe shume pak shprehin mendimin e tyre ketu..edhe ajo pjese qe mundohet te shprehe nje mendim te tij eshte aq tru shpelare sa qe thjeshte preserit te njejtat fjale..

  thua qe nuk e ke kopjuar shkrimin tend..aq me keq o i/e urte..shkrim me te dobet nuk kam lexuar ndonjehere..as edhe nje rrjedhe gjuhesore nuk kuptohet ne shkrim..nje here thumbit e nje here potkoit..shkurt dhe shqip pa me te voglin kuptim ..thjeshte po te pyes o i/e urte cili eshte misioni i ketij nenforumi..nese do shkruajme per 1 apo qindra besimtare qe vdesin ne trojet tona apo jasht ne bote a do na dilte forumi..nese do shkruajme per 1 apo qindra njerez qe sot pranojne islamin ose e lene islamin a ja vlen..une them jo..nenforumi musliman besoj ka mision tjeter e jo shtojce nekrologjike..por nuk ke faj shume ti jo..faj ka moderatori i kesaj faqeje qe lejon budalliqe te tilla ..faj ka moderatori qe lejon qe vete besimtaret muslimane tja japin shkopin ne dore besimtareve te feve te tjera dhe ata tjua rrasin kokes e tjua bejne gunga gunga..ja siq jua dhe ti,..shikoji me vemende komentet tallese qe bejne nje pjese e tyre..thjeshte pasi ju dhe shkas..

  nuk ka nevoj te genjej sikur rasti i juaj
  nuk e di ku paskam genjyer i/e dashur..mbetet te na e sqarosh ti..

  Kuptimet nga pikepamjet etimologjike dhe terminologjike do t'i le ne nje faqe tjeter
  te gjithe shesin mend se jane shkencetare te islamit ..ne fakt ne kete faqe por edhe te toleranca fetare eshte kulmi i injorances dhe gallates..para ca kohesh pyeta '' shkencetaret '' e ketij nenforumi se ku ndalohej me kuran alkooli dhe pergjigjet ishin nga me qesharaket e mundshme sa qe me detyruan te mos i ktheja pergjigje as edhe nje personi te vetem..nuk ja vlente..dy here te tjera kam pyetur se cilat jane titujt fetare te fese islame dhe as edhe nje shkencetar i vetem nuk ishte ne gjendje te sillte qofte edhe nje titull te vetem..kur pyeta te nenforumi ortodoks alboja me aq sa dinte mi tregoj nje me nje nga prifti ne baze tek patriarku ne patriarkane..ja pra qe edhe pse pretendoni jo vetem ju se dini rreth fese ne fakt me duket se thjeshte keni te shperlarja e trurit nga imamet e tipit shefqet krasniqi..

  Studiuesit e shkencave Islame na kane mesuar qe egzistojne 7 kategori te SHEHIDIT
  kush jane keto 7 kategori i/e dashur ??..a hyn nxenesi jot ne ndonjeren nga keto kategori ??..jep sqarime pasi ky eshte qellimi i nenforumit shqiptar..te mundohesh te shpjegosh me aq sa di qeshtje te fese islame dhe ja ku e ke mundesine te kontribuosh me sqarime ndaj te tjereve dhe jo te flasesh sipas oreksit per individe te veqante..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
  Anėtarėsuar
  28-01-2012
  Vendndodhja
  Nė tokėn e gjėrė tė Allahut
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Nėse thua filani ėshtė Shehid, ti vėrtetė ke shpifur ndaj Allahut

  Pyetje: "Allahu ju shpėrbleftė me tė mira, kėtu kemi njė pyetje: “Shejkh i nderuar, esselamu ‘alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu, mė pas, cili ėshtė gjykimi i fjalės sė disave pėr disa ideologė, “Filani ėshtė Shehid i Islamit” dhe cili ėshtė menhexhi i Ehli Sunetit dhe Xhematit pėr gjykimin me shehidllėk pėr kėdo qoftė nga njerėzit, Allahu ju shpėrbleftė me tė mira?"

  Pėrgjigje nga Shejkh Feuzan: "Kėtė e kanė pėrmendur njerėzit e dijes nė Akide, nė librat e Akides, ata thonė se nuk lejohet tė dėshmojmė pėr dikė me Xhennet apo Zjarr, pėrveē se pėr atė qė ka dėshmuar i Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) qė ai ėshtė nga banorėt e Xhennetit apo se ai ėshtė Shehid. Ndėrsa pėr atė qė Dėrguari i Allahut nuk ka dėshmuar me Xhennet, atėherė nuk lejohet pohimi pėr tė se ai ėshtė nga banorėt e Xhennetit. E ku mund ta dish ti!?

  Porse ne shpresojmė pėr bamirėsit dhe kemi frikė pėr gabimtarėt, dhe nuk dėshmojnė pėr dikė se ėshtė nė xhenet apo Zjarr, pėrveē pėr atė qė ka dėshmuar i Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem). Nėse thua se filani ėshtė Shehid, atėherė ti vėrtetė ke shpifur ndaj Allahut (‘Azze ue Xhel-le), ti nuk e din, por ti shpreson mirė pėr tė. Pėrderisa ai ėshtė musliman, dhe se ai ėshtė vrarė nė Xhihad, apo ėshtė vrarė padrejtėsisht, apo u plagos befasisht, atėherė shpresohet pėr tė shehidllėku. Porse tė thuhet prerazi se filani ėshtė shehid, apo filan shehidi apo shehidi i Islamit, atėherė kjo ėshtė shpifje ndaj Allahut (Subhanehu ue Te‘Ala) pa dije. E ku mund ta dish ti!?"

  Marrė nga audio:
  'Cdo njėri ėshtė peng i veprave tė veta.' (Tur,21)

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
  Tė shpallėt amnisti per ta, dhe te marrin pushtetin mazhoranca e jo minoritetet fetare.
  Kjo i bie qe ne fund te gjithe te behen (musliman) si ti...

  Zoti, po te kishte qene diktator dhe manipulator sic e koncepton ti, nuk do kishte lejuar as besime te ndryshme, as mendime te ndryshme, as njerez te ndryshem (ma aftesi, mundesi, pamje...te ndryshme).
  Zoti, ashtu sic e duan shumica qe besojne, nuk mund ta kete krijuar njeriun per kenaqesine e tij apo per ta kaluar kohen e lire duke i manipuluar ate si ne teater te kukullave.
  Fakti qe dikush e shkruan nje liber dhe pohon se eshte liber i Zotit, nuk ndryshon gje. Sepse edhe po te ishte vertete liber i Zotit, njeriu, pavaresisht a e quan veten hoxhe, prifte apo dicka tjeter, nuk eshte kompetent te flas ne emer te Zotit. Vetem fakti qe nuk i gjen 2 apo 3 hoxhe qe intepretojne librat dhe shkrimet ne menyre absolutisht te njejte, eshte i mjaftueshme per te vertetuar se nuk jane kompetent te flasin ne emer te Zotit. Pra, Zoti, edhe nese ekziston, qellimisht e ka lejuar diversitetin apo shumellojshmerine ne te gjitha aspektet e mundshme te jetes, dhe askujt nuk i ka dhene te drejten te gjykoje ne emer te tij, pavaresisht a bazohet ne Kuran, Bibel apo dicka tjeter. Po te kishte deshiruar te kunderten, qe dikush gjithe kohen te gjykoje ne emer te tij, ai me kohe do i kishte derguar dhe lene pergjithmone ne toke apo nder njerez emisaret e tij te vertete, dhe nuk do i kishte lejuar hoxhallare, prifterinje dhe predikuse te ndryshem te flasin ne memrin e tij -ti kequdhezojne krijesat e tij.
  Ne fund, Zoti yt i tille ne rastin me te mire nuk do te ishte me ndryshe se evolucioni i Darvinit, pasi qe edhe ai ne parim nuk po ben gje tjeter, pervec se selektimin e njerezve me te mire, me te afte etj. te cilet do te jetojne ne mbreterine e tij perjetesisht.

  Pavaresisht kesaj, kush eshte sudia kompetent, i pranueshem nga te gjitha palet, qe e vendose se kush eshte ne rruge te drejte, alevite apo kundershtaret (armiqte) e tyre? Ai qe e ka pushken ma t'madhe!?
  E njejta do te vlente natyrisht edhe per cdo konflikt ndersektar ose nderfetare.

 15. #35
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
  Kjo i bie qe ne fund te gjithe te behen (musliman) si ti...

  Zoti, po te kishte qene diktator dhe manipulator sic e koncepton ti, nuk do kishte lejuar as besime te ndryshme, as mendime te ndryshme, as njerez te ndryshem (ma aftesi, mundesi, pamje...te ndryshme).
  Zoti, ashtu sic e duan shumica qe besojne, nuk mund ta kete krijuar njeriun per kenaqesine e tij apo per ta kaluar kohen e lire duke i manipuluar ate si ne teater te kukullave.
  Fakti qe dikush e shkruan nje liber dhe pohon se eshte liber i Zotit, nuk ndryshon gje. Sepse edhe po te ishte vertete liber i Zotit, njeriu, pavaresisht a e quan veten hoxhe, prifte apo dicka tjeter, nuk eshte kompetent te flas ne emer te Zotit. Vetem fakti qe nuk i gjen 2 apo 3 hoxhe qe intepretojne librat dhe shkrimet ne menyre absolutisht te njejte, eshte i mjaftueshme per te vertetuar se nuk jane kompetent te flasin ne emer te Zotit. Pra, Zoti, edhe nese ekziston, qellimisht e ka lejuar diversitetin apo shumellojshmerine ne te gjitha aspektet e mundshme te jetes, dhe askujt nuk i ka dhene te drejten te gjykoje ne emer te tij, pavaresisht a bazohet ne Kuran, Bibel apo dicka tjeter. Po te kishte deshiruar te kunderten, qe dikush gjithe kohen te gjykoje ne emer te tij, ai me kohe do i kishte derguar dhe lene pergjithmone ne toke apo nder njerez emisaret e tij te vertete, dhe nuk do i kishte lejuar hoxhallare, prifterinje dhe predikuse te ndryshem te flasin ne memrin e tij -ti kequdhezojne krijesat e tij.
  Ne fund, Zoti yt i tille ne rastin me te mire nuk do te ishte me ndryshe se evolucioni i Darvinit, pasi qe edhe ai ne parim nuk po ben gje tjeter, pervec se selektimin e njerezve me te mire, me te afte etj. te cilet do te jetojne ne mbreterine e tij perjetesisht.

  Pavaresisht kesaj, kush eshte sudia kompetent, i pranueshem nga te gjitha palet, qe e vendose se kush eshte ne rruge te drejte, alevite apo kundershtaret (armiqte) e tyre? Ai qe e ka pushken ma t'madhe!?
  E njejta do te vlente natyrisht edhe per cdo konflikt ndersektar ose nderfetare.
  kjo sipas bindjes tende apo?
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  kjo sipas bindjes tende apo?
  Jo...
  Sipas Zotit.

 17. #37
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
  Jo...
  Sipas Zotit.
  Zoti qe une besoj nuk ka thene se njeriu ka prejardhjen nga skrrajat...nuk e di "zoti" yt se ēfare te ka thene ty...ndoshta ty te ka thene se e ke prejardhjen nga skrrajat, une mendoj se nuk je i detyruar t'i besosh pasi qe te poshteron aq shume...pastaj, si te duash, ti edhe ashtu je nje stereotip i llojit me te keq...
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  We alejkum selam per selamin e shkrimeve me siper,
  Selamu alejkum gjithe ju qe e lexoni kete shkrim,

  E imja eshte te lutem, te shpresoj dhe te deshiroj qe mbare njerezimit Allahu xh.sh. t'ua pranoj pendimet e bera me sinqeritet, t'ua pranoj lutjet dhe t'i meshiron ne baze te asaj qe Allahu xh.sh. e dine me se miri meriten per cdo njerin vecmas.
  Pajtohem plotesisht qe as une dhe askush nga ne nuk kemi te drejt te precizojm ose te supozojm se ndokush eshte apo nuk eshte shehid.
  pranimi dhe gradimi me kete grade eshte vetem ne doren e Allahut xh.sh.
  Ashtu qe nese kane mundesi moderatoret, le ta korigjojne tekstin tim dhe fjalen " ra shehid " ta zevendesojn me fjalen " ndroi jete " ...
  Besoj qe do te has mirekuptimin tuaj, per leshimin tim pa ndonje qellim te keq.
  - Luftat qytetare ose civile jane shume te renda, ngase nuk dihet kush pas kuj gjuan.
  Nuk jam une ai qe duhet te tregoi: a ben apo nuk bene te merret pjese ne lufta te ketilla qe po zhvillohen ne shtetet arabe,
  por duke pas parasysh obligimin individual, familjar dhe shoqeror te cdo qytetari, do te isha lutur tek pjesa dermuese e rinise qe mos i lakmohen shume luftes, per arsye se xhihadi mund te behet edhe me krijimin dhe zgjerimin e kuadrove profesionale te lemive te ndryshme te cilat edhe metutje jane deficid ne shoqerine tone, xhihadi mund te behet duke ndihmuar ngritjen e vetedijes individuale dhe kolektive, qytetrimin ne frymen e Islamit te mirefillte, ...
  Vertet qe e denoj dhunen, e denojm gjenocidin qe po ushtrohet mbi popullaten civile, e denojm perdhunimin qe ndodh ndaj femres muslimane, ...
  Kam frike se per momentin ne Siri jane formuar organizata te ndryshme si pjesemarres direkt ne lufte si dikur tek neve qe ishin: FARK-u, LKĒK-ja, ... dhe shpesh here ka ndodhe qe te vritemi mes vete, e qe me vone te pendohemi thelle, por ata qe u vrane nuk mund t'i kthejm ne jete me pendimin tone.
  Dua te mbisundoj PAQA dhe te lulezoi LIRIA per cdo popull ne bote edhe per Sirianet,
  ama thene te drejten, me dhimbset jeta dhe gjaku i popullit tim, i bashkekombasve te mi sidhe vellezerve te se njejtes fe qe jemi.
  Le te pyetemi me hollesisht para se ndonje nga ne vendos te shkon ne luftat politike si komplot i superfuqive dhe ate:
  Angleze, Franceze, Ruse dhe Amerikane, ...
  urtėsia

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga Thirrje Islame Lexo Postimin
  ...

  Pėrgjigje nga Shejkh Feuzan: "Kėtė e kanė pėrmendur njerėzit e dijes nė Akide, nė librat e Akides, ata thonė se nuk lejohet tė dėshmojmė pėr dikė me Xhennet apo Zjarr, pėrveē se pėr atė qė ka dėshmuar i Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) qė ai ėshtė nga banorėt e Xhennetit apo se ai ėshtė Shehid. Ndėrsa pėr atė qė Dėrguari i Allahut nuk ka dėshmuar me Xhennet, atėherė nuk lejohet pohimi pėr tė se ai ėshtė nga banorėt e Xhennetit. E ku mund ta dish ti!?
  ...
  Pikerisht keshtu duhet te ishte per bestimtaret e vertete musliman...
  Por, per fat te keq shume nga ata qe e konsiderojne veten "besimtar te forte", nuk ju permbahen pbligimeve te tilla.

  Ja disa shembuj nga Youtube:

  "Brief von einem Shehid an seine Mutter"
  ("Leter e nje shehidi per nenen e tij)

  "Pas 20viteve shpaloset Shehidi dhe trupi i tij eshte siq ka qen"

  "Shehid per Allah live 2011 "

  "Varrimi i Ramadan Shitit -Shehid Inshallah-"

  "shehidet ne Palestine"

  ...

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
  Anėtarėsuar
  28-01-2012
  Vendndodhja
  Nė tokėn e gjėrė tė Allahut
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

  Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
  We alejkum selam per selamin e shkrimeve me siper,
  Selamu alejkum gjithe ju qe e lexoni kete shkrim,

  E imja eshte te lutem, te shpresoj dhe te deshiroj qe mbare njerezimit Allahu xh.sh. t'ua pranoj pendimet e bera me sinqeritet, t'ua pranoj lutjet dhe t'i meshiron ne baze te asaj qe Allahu xh.sh. e dine me se miri meriten per cdo njerin vecmas.
  Pajtohem plotesisht qe as une dhe askush nga ne nuk kemi te drejt te precizojm ose te supozojm se ndokush eshte apo nuk eshte shehid.
  pranimi dhe gradimi me kete grade eshte vetem ne doren e Allahut xh.sh.
  Ashtu qe nese kane mundesi moderatoret, le ta korigjojne tekstin tim dhe fjalen " ra shehid " ta zevendesojn me fjalen " ndroi jete " ...
  Besoj qe do te has mirekuptimin tuaj, per leshimin tim pa ndonje qellim te keq.
  - Luftat qytetare ose civile jane shume te renda, ngase nuk dihet kush pas kuj gjuan.
  Nuk jam une ai qe duhet te tregoi: a ben apo nuk bene te merret pjese ne lufta te ketilla qe po zhvillohen ne shtetet arabe,
  por duke pas parasysh obligimin individual, familjar dhe shoqeror te cdo qytetari, do te isha lutur tek pjesa dermuese e rinise qe mos i lakmohen shume luftes, per arsye se xhihadi mund te behet edhe me krijimin dhe zgjerimin e kuadrove profesionale te lemive te ndryshme te cilat edhe metutje jane deficid ne shoqerine tone, xhihadi mund te behet duke ndihmuar ngritjen e vetedijes individuale dhe kolektive, qytetrimin ne frymen e Islamit te mirefillte, ...
  Vertet qe e denoj dhunen, e denojm gjenocidin qe po ushtrohet mbi popullaten civile, e denojm perdhunimin qe ndodh ndaj femres muslimane, ...
  Kam frike se per momentin ne Siri jane formuar organizata te ndryshme si pjesemarres direkt ne lufte si dikur tek neve qe ishin: FARK-u, LKĒK-ja, ... dhe shpesh here ka ndodhe qe te vritemi mes vete, e qe me vone te pendohemi thelle, por ata qe u vrane nuk mund t'i kthejm ne jete me pendimin tone.
  Dua te mbisundoj PAQA dhe te lulezoi LIRIA per cdo popull ne bote edhe per Sirianet,
  ama thene te drejten, me dhimbset jeta dhe gjaku i popullit tim, i bashkekombasve te mi sidhe vellezerve te se njejtes fe qe jemi.
  Le te pyetemi me hollesisht para se ndonje nga ne vendos te shkon ne luftat politike si komplot i superfuqive dhe ate:
  Angleze, Franceze, Ruse dhe Amerikane, ...

  Ue Alejkum Selam Ue Rahmetull-llah!

  Vėlla i nderuar nuk tė kam kundėrshtuar pėr asgjė tjetėr pos pėr tė kėshilluar njėri-tjetrin. Edhe ne lutemi pėr gjithė myslimanėt nė mbarė botėn.

  Elhamdulilah qė kemi dijetarė tė cilat na e sqarojnė kėtė fe tė pastėrt dhe tek tė cilėt mund tė kthehemi pėr paqartėsitė tona! Dijetarėt janė ata tė cilėt tregojnė se kur ėshtė koha e Xhihadit e kur nuk ėshtė! Jo ēdokush mund tė shpallė Xhihad siē po ndodh sot fatkeqėsisht, dhe si pasojė e kėsaj derdhet gjaku i myslimanėve, vriten myslimanėt ndėrmjet veti, shkatėrrohen vende tė ndryshme etj.

  Pejgamberi (sal l-Allahu alejhi ue selem) ka thėnė: " Allahu nuk e ngrit diturinė duke e marur atė prej gjokseve tė dijetarėve por e ngrit atė duke ua marė shpirtrat dijetarėve, derisa tė mos mbetet asnjė dijetarė. Atėherė njerėzit i marin si tė ditur injorantėt, tė cilėt i pyesin kurse ata pėrgjigjen pa dituri, kėshtu qė shkojnė nė humbje vetė ata dhe gjithashtu i devijojnė tė tjerėt.” (Transmeton Buhariu nr.100)."

  Allahu na bėftė pasues tė Kuranit dhe Sunnetit sipas kuptimit tė tė parėve tanė tė mirė!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Thirrje Islame : 05-08-2013 mė 22:16
  'Cdo njėri ėshtė peng i veprave tė veta.' (Tur,21)

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •