Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 4 herė nė 1 postim

  Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Ky projekt nuk synon tė zėvendėsojė njė produkt qė tashmė ėshtė hedhur nė tregun shqiptar. Fjalori nė format elektronik i pėrgatitur nga Terminal Albania dhe Qendra e Studimeve Albanologjike ka disa tė mira nė krahasim me versionin tim, si faqosjen, shqiptimin e artikujve dhe e shprehjeve frazeologjike pėr ata qė nuk e njohin nė tėrėsi gjuhėn shqipe, pėrditėsime tė shpeshta tė bazės informative, e tė tjera. Ēfarė e dallon nė mėnyrė tė qartė projektin tim nga ai ekzistues ėshtė mundėsia pėr ta pėrdorur fjalorin e gjuhės shqipe thuajse nė ēdo sistem operativ; edhe ēmimi.
  Kur u interesova ta blej fjalorin elektronik ekzistues, m'u tha se mund ta instaloj atė veē nė njė kompjuter Windows, dhe ta aktivizoj vetėm nėpėrmjet internetit. Kjo ishte shtysa kryesore qė mė bėri tė fotografoj ēdo faqe tė Fjalorit tė gjuhės shqipe, botimi i vitit 2006, dhe ta pėrpunoj me ABBYY FineReader pėr njė periudhė dy-tremujore.

  Sikurse me fjalorin e vitit 1980, puna pėr ta kthyer nė format tė lexueshėm nga njė program kompjuterik zuri kohėn mė tė madhe. Nėse vini re gabime drejtshkrimore qė mund tė mė kenė shpėtuar gjatė pėrpunimit, apo nė formatim, ju kėrkoj mirėsisht t'i postoni kėtu. Disa prej gabimeve tė qarta nė tekstin origjinal janė korrigjuar. Nuk besoj tė ketė zė qė mungon nė krahasim me fjalorin e shtypur, por nėse hasni njė problem tė tillė, lutem ta thoni.

  Disa fakte interesante pėr Fjalorin e 2006-s:
  • tre nga artikujt mė tė gjatė janė “gjashtėmbėdhjetėrrokėsh”, “shtatėmbėdhjetėvjeēar”, dhe “shtėllunga-shtėllunga”;
  • tre nga artikujt me shpjegime mė tė gjata janė “sy”, “dorė”, dhe “bėj”;
  • ka 30,730 artikuj nė total (ndoshta fare pak mė shumė a mė pak, n.q.s. e kam bėrė mirė detyrėn).


  Baza informative ėshtė e lexueshme nga GoldenDict, njė program qė ofrohet pėr tė trija sistemet kryesore Windows, Linux, Mac, dhe Android.

  Shkarko falas Fjalorin e gjuhės shqipe, botimi 2006.


 2. 4 antarėt mė poshtė falenderuan BHGod pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Eligers (18-01-2014),LJanina (16-10-2013),Mister Enigma (10-03-2014),neo03 (29-04-2014)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Po si lexohen keto format: Fjalor i gjuhės shqipe.dsl.dz
  Faleminderit

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 4 herė nė 1 postim

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Si pėrdoret fjalori:

  1. Shkarko Fjalorin dhe hidhi (extract) tė tria skedat qė ka brenda nė njė dosje tė re, p.sh. nė desktop "fjalor shqip 2006".
  2. Nėse pėrdor Windows, shkarko GoldenDict kėtu [seleksiono Download (zip)] dhe hidhi (extract) tė gjitha skedat qė ka brenda nė njė dosje tė re, p.sh. nė desktop "GoldenDict".
  3. Hap programin te dosja "GoldenDict"
  4. Shko te menyja (tre vijat vertikale) > Dictionaries... > Add... dhe tani seleksiono dosjen "fjalor shqip 2006" (p.sh.).
  5. Shtyp Open, OK, dhe kėrko fjalėt nė fushėn majtas.


  Mund tė shkarkosh edhe fjalorė tė gjuhėve tė tjera qė ofrohen falas dhe janė tė lexueshėm nga GoldenDict; kėrko nė Google.

  Pėr kureshtarėt qė duan tė dinė si ėshtė ndėrtuar fjalori, formati ".DZ" hapet thjesht me 7-zip.

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Ju falėnderoj pėr punėn tuaj,

  Kam vėnė re se fjalori i vitit 2006 pėrmban 30.730 fjalė, kurse fjalori i vitit 1980 ka 41.068 fjalė. A ėshtė e mundshme
  qė fjalori i vitit 2006 tė jetė mė i varfėr se fjalori i vitit 1980? Sipas botuesit fjalori i vitit 2006 ka rreth 48 mijė fjalė.

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 4 herė nė 1 postim

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Edhe unė u befasova nė fillim, por njė shpjegim e jep vetė Parathėnia e Fjalorit tė gjuhės shqipe, viti 2006:

  Si fjalė themelore (nė krye e nė ēerdhe) ai ka mbi 43.000 njėsi; si fjalė qė pėrdoruesi i fjalorit i ndėrton vetė sipas shkurtesave (“edhe si em.”, “edhe si em. m.”, “edhe si em. f.”, “edhe si mb.”, “edhe si ndajf.” etj.) ka mbi 4.500 njėsi. Gjithsej fjalori pėrmban rreth 48.000 fjalė, pėrveē shumė njėsive frazeologjike dhe thėnieve.
  Te fjalori i ri, “fjalėt me lidhje tė drejtpėrdrejtė prejardhjeje” janė pėrqendruar nė njė njėsi tė vetme. P.sh. te marr renditen “merrem, merret, marrje, marrė (i, e)” etj. Te fjalori i vjetėr kėto janė nė artikuj tė veēantė, dhe nė dukje e bėjnė fjalėsin e tij “mė tė pasur”.

  Duhet pranuar se nga fjalori i vjetėr janė hequr me qindra (?) fjalė, dhe janė shtuar rishtas ca mijėra.

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 4 herė nė 1 postim

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Po postoj njė variant mė korrekt tė Fjalorit tė gjuhės shqipe, 2006. Pas zbulimit tė disa njėsive qė ishin fshehur mes tė tjerave, totalit tė fjalėve iu shtuan edhe 10. Ndreqa, po ashtu, disa gabime qė kishin dalė nga procesi i skanimit.

  Mund tė shkarkohet kėtu

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-07-2013
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Shume flm BHGod!!!

 9. #8
  Anagramisti Maska e Mister Enigma
  Anėtarėsuar
  06-08-2004
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  43
  Postime
  2,636
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  Ju faleminderit pėr fjalorin.
  Kodi:
  Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė 

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-08-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Fjalor i gjuhės shqipe, 2006

  te lutem, me ndihmo pak ta shkarkoj kete GoldenDict ne MAC, sepse po gjej vetem nje file qe ka nja 5000 file brenda dhe nuk ka asnje qe te instalohet. Rrofsh

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •