Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 86
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,424
  Faleminderit
  12
  52 falenderime n 49 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ndryshimet ne strukturen e qeverise duke futur tre ministra pa portofol, deshmon paaftesine e Rames per te udhehequr qeverine dhe mazhorancen. Nuk jam i zoti te shtyj axhenden e qeverise ne parlament? Emeroj Ilirjan Celibashin qe ta beje kete per mua. Nuk jam i zoti te merrem me problemet e pushtetit vendor, emeron Bledi Cucin. Nuk kam eksperience ne qeverisje, marr Niko Peleshin, kryetarin e bashkise Korce qe te jete zv. im.

  Gjeja tjeter qe bie ne sy, me perjashtim te Shkelqim Canit, gjithe te tjeret jane njerez pa eksperience ne qeverisjen e vendit. Por edhe Shkelqim Cani nuk e ndihmon dot Ramen pasi Rama flet edhe per gjera qe nuk i kupton apo i di mbi ekonomine e vendit. Rasti me konkret, komentet per "auditing nderkombetar" dhe INSTAT javen e kaluar.

  Te gjithe zagaret e Rames ne opozite, ku "poster child" eshte Tahiri, u shperblyen me poste. Qeverise i mungon vetem kryezagari, Taulant Balla. Nuk qeveriset dot vendi me njerez qe dine vetem te lehin e bejne gam-gam per ti bere qejfin kryetarit. Duhen njerez me integritet, eksperience ne qeverisje dhe profesionalizem. Por nuk mund te presesh nga nje njeri si Rama qe te zgjedhi njerez te tille.

  Albo
  Juve ne fakt ju duket cudi qe Rama e ndan pushtetin dhe detyrat sic duhen sepse jeni mesuar qe kryetari i partise eshte kryeminister, kryetar parlamenti, kryeprokuror, president, etj etj. Ju duket habi qe sistemi juaj totalitar modern do te shperbehet dhe do te ndertohet me model Europian.

  Ne te gjithe Europen ka ministra shteti te ngjashem me ata qe do te jene ne Shqiperi, mjafton ti hedhesh nje sy perberjes qeveritare Angleze, meqe dhe keshillimi I Rames do te vije nga stafi Tony Blair!

  Gjithesesi ju vazhdoni te lehni, karvani do te ece perpara!

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  690
  Faleminderit
  1
  51 falenderime n 37 postime

  Q Ekipi i Rilindjes t mos drejtoj me nj politik Rokamboleske

  Realizimi i nj ekipi drejtues egzekutiv i s majts fituese sht nj fitore e madhe q tregon se m n fund nocioni i kompromisit dhe i logjiks politike (n se mund ta prdorim kt nocion), dhe jo kompromiset klienteliste apo dallaveret politike, do t jet nocioni i politiks shqiptare n t ardhmen.
  Marveshjet politike dhe aktort politik si ministra t ardhshm jan duke krijuar shpresa t reja popullit shqiptar se dicka do t bhet ndryshe n Shqipri, duke menduar gjithmon efektet negative n shoqrin shqiptare si ato t korrupsionit, militantizmit partiak, papunsis dhe emigrimit masiv.
  Asnj qeveri e pas viteve `90 nuk ka prm ndur se prse nuk shkojn punt mir n Shqipri, dhe se prse efektet negative t msiprme nuk jan eliminuar, por vetm jan theksuar.
  Kjo ka ndodhur dhe vazhdon t ndodh: mospasja e vullnetit t mir pr t drejtuar sic duhet shtetin shqiptar, por ashtu dhe pr shkak t vendosjes n plan t par t ides justifikuese se.. duhet krijuar klasa e pasur n fillim pr t ndrtuar kapitalizmin.
  Krijimi i klass s pasur, i ka shkaktuar Shqipris jo pak andralla dhe trazira, dhe kjo
  prkufizohet duke patur parasysh thnien e famshme t Berluskonit.
  Kur e pyetn Berluskonin se si u b kaq i pasur ai tha: Mos m pyesni vet m se si i fitova 100.000 eurot e para (pra se si veprova p r tu b r i pasur n fillim), pr t tjerat po.
  Argumentat dhe shpresat pr nj qeverisje europiane jan rigjallruar prsri duke patur parasysh t kaluarn rokamboleske t politiks shqiptare e cila si pr inat t shqiptarve dhe t votuesve t tyre, mund t zer vndin par pr keq-qeverisje dhe mashtrim t popullit, sepse p r rreth 19 vjet e la Shqiprin pa kryer dy detyrat kryesore t shtpis t lna nga BE: rregjistrimin real t popullats dhe t prons; pra deri n 2011 Shqipria egzistonte pa inventar populli dhe prone. Deri n 2007 Shqipria kishte problem dritat, ujin, dhe rrugt, punsimin
  (i cili vazhdon edhe sot).
  Deri n ditt q po flasim, nga Shqipria jan larguar 1.4 milion njerz (prfshihen edhe ata q kan lindur gjat ktyre viteve pas `90), pra nj emigrim i papar n ndonj nga vndet e tjera t Europs lindore dhe qndrore gj q tegon jo vetm ashprsin e diktaturs por edhe keq manaxhimin e pa-par t resurseve t vndit dhe keq-drejtimin e papar n egzekutiv; qndror dhe lokal, duke e br Shqip rin nj nga vndet me t keq-prfolura t t ashtuquajturit ish-kampi socialist, keq-drejtim dhe keq-manaxhim i cili shkaktoi j korrupsion t papare i cili zorr se do t korrigjohet edhe pr shum vite.
  Krijimi i ksaj `klase t pasur` pr t zhvilluar kapitalizmin dhe ekonomin kapitaliste duke prdorur keq-qeverisjen dhe keqmanaxhimin shtetror, shkaktoi gjithashtu shprbrjen e strukturave shtetrore pr shkak se n drejtimin e tyre nuk u prdor (nuk u prdor me qllim) teknokracia, meritokracia, dhe hierarkia prkatse e bazuar n ligj, por militantizmi partiak. Praktikisht Shqiprin e kan drejtuar deri tani pseudo-intelektualt e krijuar shpejt e shpejt ashtu si ata n koh n e Enver Hoxhs, dhe individ nga ish-klasa puntore dhe ish-fshatarsia koperativiste, duke shkaktuar nj anarki t papar ekonomiko-sociale.
  Vet m 4 - 5 vitet e fundit, u arritn disa standarte t cilat na krkoi BE, por ka shum standarte t parealizuara t cilat shpresojm q t`i realizoj sa m par maxhoranca fituese nprmjet qeveris n pritje.
  Shum kush mund t prmnd faktin e njohur se, politika shqiptare ka shkatuar instabilitet ekonomik, social, politik, si p.sh., n `92, 97-98`, 2007, 2011; dhe n prgjithsi gjithmon para dhe pas zgjedhjeve.
  Kto lkundje politiko-ekonomike q kan shkaktuar edhe anarki sociale, jan pikrisht nga pasojat e zbatimit fshehurazi t politiks s R.Alis pr t.. mos u a ln pushtetin t tjerve por vetm antarve t PPSH.
  Kjo vrtetohet edhe nga mos zbatimi i dy rekomandimeve: nj t BB q n 1993 nga Camdesy i cili e kshilloj qeverin shqiptar t mos krijonte probleme t reja me pronat, por t zgjidhte ato t vjetrat dhe t ecnin prpara. Kjo nuk realizua; dhe i dyti, rekomandimi pr t br ligjin e lustracionit, ligj i cili nuk u b kurr as sot e ksaj dite , sepse po t ishte br, shum nga kta politikan dhe deputet q jan n kmb dhe sot e ksaj dit nuk do t ishin zgjedhur dhe as emruar n detyra t rnd sishme, detyra t cilat i realizuan shum keq dhe pr t cilat mbajn prgjegjsi t rnd sepse kan vonuar tranzicionin pr shum vite, kan keq-shprndar pasurin e popullit n mnyr nga m t kqiat e mundshme; sidoqoft dihet q pasura e vndit ton ajo e `popullit`, mund t llogaritej nga 20-25 miliard dollar (dollar t vitve `92-`98), pasuri e cila nuk u shprnda ashtu si duhej (sepse u tha q do t niseshim nga i njjti start t gjith , dhe se do t shprndaheshin lerat me vler ose aksione sipas ndrmarrjeve) por u p rveht sua dhe u largua nga v ndi- duke zbatuar m s miri `porosit e PPSH` pr mos lnien e pushtetit n duart e humbsve.
  Megjith se politikat e zbatuara nga politikant tan hipokrit ishin aq t kqija sa shkaktuan konflikte sociale disa here.
  BE dhe SHBA, duke patur politika m afat-gjata dhe shum t kujdesshme pr Shqiprin, u kujdes brnda kuadrit ligjor ndrkombtar t ndihmoj Shqiprin, aq sa sot, rotacioni i pushtetit u b paqsor dhe pa probleme serioze.
  E gjith kjo periudh i ngjan lufts s Rokambols kundr armiqve imagjinar, dhe politika e aplikuar n prgjithsi ka qn rokamboleske, sepse po ta shohsh me kujdes, na del se Rokambola (personazh aventurier sipas autorit francez Pierre Alexis Ponson du Terrail), prfaq sohet m s miri nga politikant tan t ktyre viteve, dhe m sakt nga ata 173 individ `t shquar` t viteve `90 q mblodhi Ramiz Alia n takimin e gushtit `90 pr tu treguar gjndjen dhe pr tu ln pushtetin.
  Rokambolat tona politikan q duhet t simbolizonin personazhin pozitiv, u a kaluan Rokambolave t autorit francez sepse u treguan hipokrit `t prsosur`, duke gnjyer poshtrsisht BE dhe SHBA, por edhe popullin.
  `Njeriu i ri` i krijuar nga PPSH, na paskrkish qn nj nga njerzit m t liq, intrigant , hipokrit, i cili i a arriti t mbijetoj gjith kto vite duke mashtruar, por se n vndet e tjera t lindjes, dhe aq m pak n Europn perndimore, kta Rokambola, do t ishin d nuar nj lloj si Berluskoni.
  Trashgimia malinje q kan ln k ta politikan , ka ndikuar thellsisht n politikant e rinj dhe ka deformuar shoqrin shqiptare deri n anomalitet, dhe me sa duket prpara qeveris s re Rilindase, n se do t paraqitet ashtu si e thot ajo , do t ket shum pun .
  Sidoqoft vetm nj rrug ka: integrimi sa m par n BE; integrim q t shptojm nga shkelja e ligjit, integrim q t shptojm ng papunsia, integrim q t shptojm nga korrupsioni galopant, integrim q t shptojm nga drejtuesit amator, militantt dhe intrigantt, integrim q t shohim t ardhmen n sy, integrim q brezat e ardhshm ta ndjejn vehten europian dhe t mos grinden e zihen me fqinjt ashtu sic u grindem dhe u zun t part tan , integrim q t shptojme vndin nga shitja e sigurt , integrim q t shptojm vendin nga plehrat, spiunt dhe sigurimsat n drejtim.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
  Antarsuar
  27-06-2010
  Postime
  1,040
  Faleminderit
  52
  54 falenderime n 41 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Citim Postuar m par nga Xinxerfilli Lexo Postimin
  Juve ne fakt ju duket cudi qe Rama e ndan pushtetin dhe detyrat sic duhen sepse jeni mesuar qe kryetari i partise eshte kryeminister, kryetar parlamenti, kryeprokuror, president, etj etj. Ju duket habi qe sistemi juaj totalitar modern do te shperbehet dhe do te ndertohet me model Europian.

  Ne te gjithe Europen ka ministra shteti te ngjashem me ata qe do te jene ne Shqiperi, mjafton ti hedhesh nje sy perberjes qeveritare Angleze, meqe dhe keshillimi I Rames do te vije nga stafi Tony Blair!

  Gjithesesi ju vazhdoni te lehni, karvani do te ece perpara!
  Kot sa merresh o xinxerfilli , keta kete pune kane . Propaganden edhe baltosjen . Te shkosh majtas do thone djathtas , te shkosh djathtas do thone majtas .....

  Keta edhe koncepte bazike , qe per cdo qenje njerezore me 2 qelliza na tru funksjonale jan mese normale edhe absolute , keta do ti kthejne ne dicka negative .

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Citim Postuar m par nga Xinxerfilli Lexo Postimin
  Juve ne fakt ju duket cudi qe Rama e ndan pushtetin dhe detyrat sic duhen sepse jeni mesuar qe kryetari i partise eshte kryeminister, kryetar parlamenti, kryeprokuror, president, etj etj. Ju duket habi qe sistemi juaj totalitar modern do te shperbehet dhe do te ndertohet me model Europian.

  Ne te gjithe Europen ka ministra shteti te ngjashem me ata qe do te jene ne Shqiperi, mjafton ti hedhesh nje sy perberjes qeveritare Angleze, meqe dhe keshillimi I Rames do te vije nga stafi Tony Blair!

  Gjithesesi ju vazhdoni te lehni, karvani do te ece perpara!
  Kur Kuvendi ti kerkoje interpelance kryeministrit te vendit, kush do veje te beje interpelance ne Kuvend, Edi Rama apo Ilirjan Celibashi? Kur kryetari i bashkise Tirane apo Durres te kete nevoje te komunikoje me kryeministrin e vendit, me ke do te komunikoje, me Ramen apo me burrin e ish-gruas te Rames, Bledi Cucen?

  Kryeministri i vendit eshte politik-beresi numer nje i vendit. Edi Rama e tha me gojen e tij qe "nuk eshte politikan", qe do te thote se nuk di te prodhoje politike. Dhe tani pas shtatorit shqiptaret do te mesojne se ai nuk di as te qeverisi.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-08-2013 m 10:48

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Berisha: "Rama 1", 5 emrat e zhytur ne korrupsion

  Kryeministri Sali Berisha e ka cilesuar kabinetin e propozuar nga kreu i PS-se, Edi Rama per qeverine e majte, si me te korruptuarin ne historine e vendit. Ne nje postim te bere ne rrjetin social Facebook, Kryeministri ndalet ne 5 prej emrave te ministrave te qeverise se PS-se, duke se jane te akuzuar per afera. Berisha flet dhe per kreun e PS, duke e cilesuar si te vetmin Kryeminister ne keto 20 vite ne Europe, qe do te ulet ne postin e kreut te qeverise me pasuri qe kane burim te panjohur. “Te dashur miq, sot (dje) Piktori mblodhi ne zyren e tij kabinetin e vet qeveritar qe eshte dhe ekipi me i korruptuar qe eshte instaluar ndonjehere ne Shqiperi. Vete Piktori, pervec aferave si ish-minister i qeverise Nano dhe kryetar 20% i Bashkise se Tiranes, eshte i vetmi Kryeminister keto 20 vite ne Europe qe ulet ne karrigen e Kryeministrit me nje vile dhe nje pallat 5-katesh me burim financiar te panjohur”,- shprehet Berisha. Ai shton se ne kabinetin qeveritar do te jete Erjon Veliaj, i cili sipas tij ka ndertuar nje vile pa firmosur asnje here ne bordero. Duke komentuar disa prej ministrave duke permendur aferat e tyre, Berisha shprehet se ky eshte ansambli lukunia. “Ministri i Mireqenies Sociale, me mire te themi i mireqenies personale, Erion Veliaj eshte bere i famshem si njeriu qe me parate e Mjaft-it ndertoi nje vile per vete dhe nje vile per Velicen pa firmosur ne jeten e tyre ndonjehere ne bordero. Ai me pas per te zhdukur gjurmet e kesaj afere vodhi vete kompjuterin e financave te Mjaft-it. Keto ishin vetem disa nga aferat e disa prej anetareve te "ansamblit lukunia"! Ketij i thone ndryshim! Perpara drejt Kleptokracise!”,- shprehet Kryeministri, Sali Berisha. Ai komenton dhe emerimin e Shkelqim Canit ne postin e ministrit te Financave, duke u shprehur se eshte njeriu qe vodhi Thesarin e Shtetit. “Ministri i Financave, Cani eshte guvernatori qe pasi vodhi apo bashkevodhi Thesarin e Shtetit dhe pas zhdukjes se tij deklaroi se banka nuk ka patur ne thesar flori”,- tha Berisha. Gjithashtu, ai permendi dhe emerimin minister te Ilir Beqjas, duke u shprehur se i eshte hequr mandati per shkak te abuzimeve me tendera. “Ministrit te Shendetesise, Beqja eshte i vetmi qe iu hoq mandati i deputetit sepse me baxhanakun e Piktorit kishe bere kerdine me tendera ne Bashki. Ai ka falsifikuar mijera e mijera pensione per te cilat po ndiqet”,- shprehet Berisha. Kryeministri ka bere komente dhe per emerimin e Saimir Tahirit si minister i Brendshem, duke u shprehur se anetaret e familjes se tij jane arrestuar per kontrabande ilacesh. “Ministri i Brendshem Tahiri eshte i vetmi deputet me skaf dhe qe iu arrestua i ati ne flagrance per kontrabande ilacesh dhe e ema ndiqet per evazion fiskal ne shumen 80 mije euro”,- shprehet Berisha. Kryeministri permend si shembull te kleptokracise dhe emerimin e Arben Ahmetajt ne postin e ministrit te Ekonomise. “Ministri i Ekonomise, Ahmetaj eshte ne ndjekje per vjedhjen prej 10 milione euro qe i ka bere kompanise Albtelekom me kompanine e tij private Hermes”,- shprehet ne komentin e tij Kryeministri, Sali Berisha.

  Kabineti “Rama”

  “Piktori mblodhi ne zyren e tij kabinetin e vet qeveritar qe eshte dhe ekipi me i korruptuar qe eshte instaluar ndonjehere ne Shqiperi. Vete Piktori, pervec aferave si ish-minister i qeverise Nano dhe kryetar 20% i Bashkise se Tiranes, eshte i vetmi Kryeminister keto 20 vite ne Europe qe ulet ne karrigen e Kryeministrit me nje vile dhe nje pallat 5-katesh me burim financiar te panjohur”,- shprehet Berisha.

  KJ

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Rama takon ministrat e PS: Ngrini strukturat


  Pas publikimit te emrave te kabinetit te koalicionit te majte qe do te marre detyren ne muajin shtator, dje kryetari i Partise Socialiste Edi Rama ka zhvilluar nje takim me anetaret e kabinetit. Paraditen e djeshme, per rreth nje ore ne seline e PS-se, Rama ka diskutuar me ministrat e Partise Socialiste per ngritjen e administrates dhe kabineteve respektive per cdo ministri. Ne takimin e zhvilluar dje nuk kane marre pjese 5 ministrat e Levizjes Socialiste per Integrim, nderkohe qe 14 ministrat e tjere te PS, perfshire dhe zevendeskryeministrin Niko Peleshi kane qene te pranishem ne takimin me kryesocialistin. Zyrtarisht Partia Socialiste nuk ka dhene informacion per temat e bisedes, ndersa mesohet se Rama u ka dhene nje sere keshillash ministrave te tij. Mesohet se Rama eshte fokusuar me shume tek administrata e ardhshme e secilit dikaster qe do te drejtohet nga ministrat e PS, duke kerkuar nga ata qe te fillojne menjehere nga puna per ndertimin e struktures dhe zgjedhjen e eksperteve qe duan ne kabinetet qe do te drejtojne. Burime nga PS ben te ditur se takimi eshte pjese e konsultimeve qe kryeministri i zgjedhur Edi Rama do te zhvilloje me ministrat e kabinetit deri betimin e qeverise. Tema kryesore e takimeve eshte hartimi planeve per koordinimin e strukturave ne qeverisje dhe pergatitja per nisjen e detyrave me berjen e betimit nga ana e qeverise. Pergjate nje muaji, deri ne betimin e qeverise, pritet qe kreu i PS-se te zhvilloje dhe takime te tjera me ministrat e zgjedhur nga radhet e Partise Socialiste. Ndersa pritet dhe mbledhje koordinuese me ministrat e Levizjes Socialiste per Integrim. Dy dite me pare, kur kreu i PS-se beri te ditur emrat e kabinetit, u shpreh se qeveria do te pergatitet qe te nis zbatimin e programeve qe ne diten e pare te punes. “Ne duam qe qysh ne diten e pare te fillojme te qeverisim, jo te njihemi me punen qe kemi perpara”,- u shpreh Rama. Lidhur me takimet koordinuese, Rama te kabinetit, Rama eshte shprehur se ministrat duhet te njihen me punen qe i pret dhe te jane ne avance me ngritjen e kabineteve. “Eshte e udhes qe te gjithe ministrat te marrin detyrat paraprake dhe te njihen me permbajtjen e punes se tyre, te mendojne dhe pastaj te punojne bashkerisht per ato ndarje qe i duhen bere dikastereve ekzistuese”,- eshte shprehur kryesocialisti Edi Rama. Pjese e takimit te djeshem mes Rames dhe ministrave ka qene dhe dhenia e keshillave per sjelljen dhe komunikimin ne publik te anetareve te kabinetit.

  Programi qeverises

  Pas emrave te kabinetit qeverises qe do te marre detyren ne shtator, Partia Socialiste dhe Levizja Socialiste per Integrim pritet te finalizojne brenda pak diteve dhe programin qeverises per 100 ditet e para te qeverise se re. Konsultimet kane nisur prej kohes mes PS-se dhe LS-se, sic kane deklaruar perfaqesuesit politik te dy partive eshte rene dakord per pjesen me te madhe te pikave qe lidhen me programin. Pritet qe ne ditet ne vijim, anetaret e kabinetit te kene kontakte me te shpeshta per hartimin e planit dhe projekteve qe do te realizohen me marrjen e detyres.

  KJ

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Rama mban 88% t punonjsve, por i “jep” Mets 78% t investimeve

  Ndarja e pushtetit sipas buxhetit dhe administrats, pesha e ministrave sipas funksioneve

  Edhe pse me 80% t peshs n qeveri, pr deputett q ka, PS do t kontrolloj 22% t investimeve

  “Investitori!” Haxhinasto - Do t mbuloj Ministrin e Transportit dhe Infrastrukturs (pr LSI), me buxhet gati gjysm miliard USD, m me pesh n qeveri


  Dy dit pas prezantimit t qeveris s re “Rama”, e cila pritet t nis detyrn n fillim t muajit shtator, mund t themi se detyrat dhe funksionet e ndara mes dy forcave politike, PS dhe LSI, jan tepr interesante.

  Lvizja Socialiste pr Integrim siguroi 16 deputet n zgjedhjet e qershorit, kurse Partia Socialiste mori 65 mandate, me nj pesh n koalicion prej 80 pr qind. Pavarsisht ksaj, duket se ministrit e LSI-s do t jen “prcaktuese” n ecurin e investimeve publike.

  Me pes ministrit q ka n qeveri, bazuar mbi t dhnat e buxhetit t shtetit pr vitin 2013, partia e Ilir Mets kontrollon rreth 78 pr qind t investimeve publike. Nse do t merrnim parasysh buxhetin e ktij viti, me vler 70 miliard lek, afro 47.4 miliard lek, ose 68 pr qind e totalit do t kontrollohet nga Ministrit e Transportit, Infrastrukturs, Bujqsis, Ujrave, Mjedisit, Drejtsis dhe Integrimit. N fakt, pesha kryesore e investimeve bie n Ministrin e Transportit dhe Infrastrukturs, e cila ka n varsi investimet n rrug dhe do t drejtohet nga Edmond Haxhinasto. Ky ishte antar i kabinetit “Berisha” n mandatin e dyt, duke mbajtur poste kryesore, at t zv/kryeministrit, ministrit t Jashtm dhe m pas, at t Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks. Pr Haxhinaston, sfidat jan t mdha, pasi do t menaxhoj nj buxhet me pesh, ku zakonisht prek gjysm miliard dollar n vit, dhe ku 90 pr qind e fondeve prokurohen.

  Post t rndsishm, jo vetm pr nga funksioni, por edhe nga menaxhimi i fondeve sht ai i Drejtsis, me 2.4 miliard lek investime (kryesisht, buxhet), por do t ket edhe sektor t tjer dhe do t drejtohet nga Nasip Nao, edhe ky, pjes i kabinetit “Berisha”, me postin e ministrit t Ekonomis dhe Tregtis. Po ashtu, sht edhe Ministria e Bujqsis, me afro 3 miliard lek investime, e cila do t drejtohet nga Edmond Panariti.

  Pra, nga totali i investimeve publike, q do t menaxhohen nga ministrit, t ndara mes PS dhe LSI, forca politike e Rams do t “kontrolloj” rreth 22 pr qind t prokurimeve, kurse pjesa tjetr i “takon” Ilir Mets. Sa i takon buxhetit n trsi, ministrit e PS-s zotrojn rreth 60 pr qind t fondit, n raport me totalin, kurse n raport me t gjith buxhetin e institucioneve, z nj pesh prej gati 50 pr qind.

  Nse LSI ka marr sakaq investimet publike, duket se ministrat e Rams do t’i “gzohen” faktit t influencs te punonjsit e administrats publike. PS do t ket 14 ministri dhe s bashku me administratn e kryeministrit, kan ndikim tek afro 74 mij punonjs ose 88 pr qind, n raport me LSI-n, kundrejt totalit, prej 87.7 mij (shifrat e punonjsve pr 2013-n).

  Megjithat, edhe pse t “varfr” n dukje sa i takon menaxhimit t investimeve publike, ministrat e Rams do t menaxhojn sektor me rndsi pr ekonomin, si jan Ekonomia, Tregtia, Energjetika dhe Financat. Duket se m fatlumi do t jet Damian Gjiknuri, i cili do t menaxhoj Ministrin e Energjetiks dhe Industris, institucioni ky q kontrollon burimet natyrore, rrjedhimisht kontratat koncesionare dhe pronn shtetrore, e cila edhe pse me buxhet t vogl, i falet fatit t vlers s licencave n disa miliard dollar.

  Kto jan prognoza bazuar mbi buxhetin e ktij viti dhe sipas ndarjes s posteve n ministri, por duke pasur parasysh ndryshimet dhe ndarjet e ministrive, ende mbeten t paqarta detyrat e reja pr secilin.

  ARD KOLA

  Koncesionet

  Gjiknuri - Do t drejtoj Energjetikn dhe Industris (pr PS), sektor q menaxhon burimet natyrore, koncesionet me vler disa miliarda USD

  Koka - Do t ket Ministrin e Mjedisit, me 1 miliard lek investime, por disa her m shum ndikim n lejet q jep pr licencat

  Beqaj - Ishte surpriz vendosja si ministr i Shndetsis, dikaster i cili prokuron (blen) mesatarisht do vit nga 20-22 miliard lek barna

  Cani - Merr postin e kreut t Financave, detyra m e vshtir, n kushtet e krizs, por m kryesori n firmosjen e do shpenzimi buxhetor

  Kodheli - Mund t etiketohet q tani si “gruaja e hekurt” e Ushtris, buxheti i s cils, sht rreth 20 miliard lek dhe me shum prona

  Ahmetaj - Personi i “bizneseve” n PS do t mbaj postin e Siprmarrjes Private, por mbetet e paqart se cilat do t jen detyrat konkrete

  Shqip

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ndryshimet ne strukturen e qeverise duke futur tre ministra pa portofol, deshmon paaftesine e Rames per te udhehequr qeverine dhe mazhorancen. Nuk jam i zoti te shtyj axhenden e qeverise ne parlament? Emeroj Ilirjan Celibashin qe ta beje kete per mua. Nuk jam i zoti te merrem me problemet e pushtetit vendor, emeron Bledi Cucin. Nuk kam eksperience ne qeverisje, marr Niko Peleshin, kryetarin e bashkise Korce qe te jete zv. im.
  ...

  Albo
  Nuk eshte zbulim i Rames dhe nuk behet ("vetem") per ato arsye qe ke permendur ti...

  Ne shume vende demokratike jane te njohur ministrat per ceshtje te posaqme apo ministrat e shtetit.
  Ne Austri dhe Gjermani p.sh. ekziston Ministri i Zyres se Kancelarit -dhe jo pse Kancelari/Kancelarja nuk jane te afte te qeverisin!
  Willy Brandt, Kancelar dhe politikan i njohur i Gjermanise, 1972-1974 kishte perkohesisht nje Minister qe quhej "Minister per Ceshtje te Zevendeskancelarit."

  Rama me siguri ka vepruar ne baze te keshillave te Tony Blair, pasi qe ne Britani te Madhe eshte tradite e njohur qe te krijohen keso poste ndermjetesuese dhe koordinuese. Prandaj, ky mund te jete motivi kryesor i Rames, jo shpekulimet tua.
  A eshte ide e mire apo e keqe, eshte ceshtje tjeter.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 02-08-2013 m 14:21

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Si puna e asaj deputetes 19 vjecare te Gjermanise apo jo? Une nuk e bazoj gjykimin tim se cfare bejne shtetet e tjera, une bazoj gjykimin tim ne qendrimet e sjelljet e Rames ne 15 vitet qe ai ka marre pjese ne politiken shqiptare. Dhe ndryshe nga ty qe te pelqen te komentosh fjalet e te tjereve pa thene dicka per lajmin vete, une artikuloj ne forum ate qe mendoj. Ne keto 15 vjet ne politike, ne keto 8 vjet ne krye te opozites, Edi Rama u be deputet vetem ne 2013! Dhe pasi u be deputet, doli me parimin "Kush merr pjese ne qeveri, duhet te heqi dore nga te qenit deputet". Dhe kete gje qe u kerkoi aleateve te tij qe duan poste ne qeveri, ai do t'ia aplikoje dhe vetes. Pra edhe pasi fitoi mandatin e deputetit pas 15 vjetesh, ai hoqi dore nga ky mandat deputeti per tu bere kryeminister. Dhe jo vetem kaq, por vendosi mes tij dhe Kuvendit te Shqiperise nje minister pa portofol, pasi hejbete, kryeministri yne piktor eshte shume i zene me pune te tjera qe te merret me Kuvendin e Shqiperise e deputetet e tij!

  Kur ishte ne opozite, Rama bojkotoi Kuvendin e Shqiperise pas zgjedhjeve te 2009 per 6 muaj, nuk zgjodhi opoziten parlamentare si cdo opozite ne bote, zgjodhi opoziten e rruges, opoziten e grevave te urise para kryeministrise, opoziten e bllokimit te rrugeve, sulmeve te militanteve ndaj institucioneve, bojkotimin e KQZ. Te gjitha keto, merren parasysh nga nje njeri me dy fara mend ne koke, per te peshuar e gjykuar nje person politik. Politikani nuk kapet vetem ne fjalet qe nxjerr nga goja per momentin, por matet nga gjithe qendrimet e tij gjate karrieres politike.

  Dhe mos me krahaso Shqiperine me Gjermanine e Austrine pasi Shqiperia eshte e madhe sa nje lagje e Berlinit e Vjenes. Dhe kjo nuk deshmon vetem antipatine e majmunit te cirkut per Kuvendin e Shqiperise, kjo deshmon edhe injorancen e tij kur vjen fjala tek qeverisja e vendit: Rama deshmon se ai nuk do te jete personi qe do te avancoje agjenden e se majtes ne qeverisje, por keto detyra e pergjegjesi te pushtetit, po ia kalon Ilir Metes e te tjereve. Eshte detyra e kryeministrit te vendit qe te perpiloje ligjet e politikat ne qeverisje, por asnje nga keto ligje nuk shikon driten e diellit, po nuk arrite qe te krijosh konsensusin e shumices ne Kuvendin e Shqiperise. Po nuk e aprovoi Kuvendi, projekt-ligji nuk behet ligj.

  Dhe mos na cudit me Tony Blair. Tony Blair dilte para parlamentit britanik cdo jave ne interpelance, per te mbrojtur politikat e qendrimet e qeverise se tij, nuk emeronte nje minister pa portofol qe te fliste ne emer te tij. Dhe Tony Blair dhe kompania e tij e konsulences private nuk eshte blere nga Rama per t'i mesuar majmunit te cirkut se si te qeverise, por eshte blere nga majmuni i cirkut me shpresen se do te rehabilitoje figuren e tij me kancelarite e botes se qyteteruar. Edi Rama dhe Ilir Meta, jane njerez te skeduar nga kancelarite e botes si politikane te korruptuar e te lidhur me krimin e organizuar. Dhe me piramidat mediatike qe Rama dhe klanet kriminale qe e mbeshtesin ate kane ne Shqiperi, mund te kontrollojne opinionin publik shqiptar per te, por nuk kontrollojne dot opinionin nderkombetar. Prandaj na duhet Tony Blair, qe do ta marri per dore majmunin e cirkut e do ta sjelli ne New York City muajin tjeter.

  Albo

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Ngjela: S’kam br marrveshje pr interes, por pr shtetin


  TIRAN Spartak Ngjela theu heshtjen. Ai nuk doli n nj konferenc pr shtyp,por postoi nj qndrim n faqen e tij n Facebook lidhur me mosprfshirjen n qeverin e re “Rama”. N prgjigje t nj miku t tij, i cili e shtyn t pranoj nj post fiktiv n qeveri, Ngjela shkruan: “Nuk po analizon politikisht, por me nj sens shoqror. Politika sht shkoll. Un nuk kam br marrveshje pr t drejtuar shtetin, por pr shtetin dhe kundr korrupsionit. Ti ndoshta nuk jeton ktu, dhe nuk e di se gjithka q po i bn t vuaj shqiptart, sht korrupsioni. Heqja dor nga posti i drejtsis, donte t thosh pr njerzit se i kam hyr rrugs s interesit material. Un s’kam nevoj pr nj gj t till. Shqipria ka hyr n nj fenomen antikorrupsion, t cilin edhe ti, sikurse edhe Rama, nuk e kuptoke dot. Fenomenet nuk komandohen, atyre je i detyruar t’u nnshtrohesh. Un e kuptoj, ju nuk dshironi nj prplasje time me Ramn, se je tifoz, ndoshta. sht e pashmangshme. Dhe jo pr fajin tim, por pr “faj t fenomenit”. Shqiptart po vuajn paaftsin e injorancs q i drejton. Por kjo nuk do t zgjas”,- shkruan Ngjela. N argumentin e tij, Ngjela citon se “ktu nuk ka ekzistencializm, ka besueshmri n opinionin publik, dhe qartsi pr qytetrimin”. “Un s’kam br marrveshje pr interes, por pr shtetin. Askush tjetr nuk mund ta bj kt me nj parti t madhe, sikurse un e kam br dy her me t dyja partit e mdha. E para e bri se donte t grabiste, pr kt tjetrn pritet ta shohim. Un tjetr marrveshje s’kam, se, personalisht nuk i kam kmbt n uj, dhe kurr nuk mund t edoj kundrejt abuzimit. Ne nuk njihemi bashk, dhe ti nuk e njeh familjen Ngjela, dhe m duket se dinjitetin e quan ekzistencializm. Ekzistencializm do t thot q “ekzistenca prbn esencn”; kurse dinjitet do t thot q esenca morale prcakton edhe ekzistencn. Qenkemi shum larg me njri-tjetrin, njlloj si edhe me kta t famshmit abuzues t politiks shqiptare”, – shkruan Ngjela. “N kt prizm, – sqaron ai, – pjesmarrja ime n qeveri, si m’u krkua, nuk do t “plotsonte diversitetin”, si thoni ju, por do t krijonte alibin e korrupsionit. Nj njeri rezistent, me akses n opinionin publik, e dominon nj qeveri t korruptuar. Nnshtrimi nuk sht politik, sht nevoj pr nj post. Por nuk sht as posti dhe as paraja primare: sht krediti q ke ti n shoqrin tnde, kryesori”, – shkruan ai. Ngjela sqaron pr pasoj se krediti i tremb qeverit, dhe jo vota q hidhet nj her n katr vjet. ”Nuk e prish dot Rama marrveshjen me mua. Kot arsyeton ti n at form. Nse do ta prish, gjendja nuk do t jet shum e mir pr t, sepse nuk do ta lejoj fenomeni. Un kam n favor fenomenin, dhe besimin q kan shqiptart tek un. Prandaj kjo sht politika ime: nuk do t edoj kurr nga dinjiteti dhe angazhimi i moralshm q kam prpara shoqris sime, t marr prej meje, jo tani, por q n nj koh q Rama vet ishte vetm nnt vje. E pra, ky nuk sht ekzistencializm, por dinjitet. Dhe n fund: dinjiteti sht e vetmja liri interiore e individit, dhe un kam fatin q ta kem. Por e kam arritur vet, dhe me shum mund madje”, – prfundon Ngjela.

  MAPO
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Qeveria e re, as prtej s majts, as prtej s djathts, as prtej Rams

  Ngjarjet e ksaj jave kulmuan me shpalljen e kabinetit “Rama”, nj mori ministrash t rinj n mosh dhe n eksperienc . Mbi ’parime e kritere sht kompozuar sipas jush kjo qeveri? A krijon ky formacion ndonj shpres pr t br ndryshime t rndsishme n vend?

  Parimi baz, kuptohet qart, sht ai i vots. N 23 qershor, shumica e shqiptarve zgjodhn t qeveriseshin nga PS-LSI dhe qeveria sht PS-LSI, pa qoka, bishta, ndere apo lshime t natyrs nostalgjike. Nj parim tjetr sht ai i qeveris hije. N trsi, qeveria reale ka dal nga qeveria- hije, t ciln Rama e ka paraqitur para dhe prgjat fushats elektorale n t gjitha konventat programore t PS-s. Natyrisht, qeveria- hije ka qen m e madhe; n kabinetin real kan hyr edhe pes ministra t LSI-s q kan ln jasht pes t PS-s. Por parimi q qeveria duhet t’i ngjaj fitores m duket se sht respektuar n prgjithsi. Pavarsisht nga cilsia e produktit, q dikujt i duket i mir e dikujt i keq, mendoj se respektimi i ligjsive politike duhet t bhet nj norm n jetn ton politike dhe institucionale.

  Problemet pr prbrjen e ksaj qeverie fillojn sapo kalojm nga parimet te kriteret. Shihet qart se kriteri baz i Rams n przgjedhje, brenda kontingjentit t qeveris hije, ka qen raporti vetjak apo konfidencial me ta. Pr t prdorur nj shprehje t Xhorxh Oruellit, disa kan qen “m t barabart” se disa t tjer n raport me kryetarin. Un nuk e kam paragjykuar ndonjher prirjen e kryeministrave pr t punuar me njerz t besuar. Por koncepti i besimit nuk sht koncepti i jesmenit, konformistit, servilit. Korniza reale e disiplins sht program i votuar. N kt kuptim besnikt e programit jan njlloj t besuar. Por Rama nuk ka ndjekur kt logjik. Ai sht dominuar nga mendimi i vjetr pr besimin. Qeveria e tij e par sht pasqyra m e qart e kurbs q ka ndjekur teza e tij e njohur “prtej s majts dhe s djathts”. Ai nuk sht m as prtej vetvetes. “Qeverit e kotecit, thoshte Indro Montaneli, duke shkruar pr nj qeveri t ish- kryeministrit italian, Betino Kraksi, nuk mund t jen t suksesshme”. Pr analogji, qeverit q mbyllen n rrethin e besnikve t ngusht t kryeministrit vshtir se ln gjurm.

  Nj grup politikansh t spikatur pr ADN-n e PS-s jan jasht qeveris. Ben Blushi, Pandeli Majko, Blendi Klosi apo emra t promovuar gjat kohs s Nanos jan jasht projektit “Rama 1”. ’mund t ndodh me ta? Sa t mundshme e shihni krijimin e nj grupi t paknaqurish n PS dhe, a mund ta rrezikojn ata Ramn?

  N vij logjike me sa thash m lart pr qeverin-hije t promovuar prpara dhe gjat fushats, duhet ta pranojm se disa prej emrave q keni ju dhe un ndrmend n kt moment nuk kan qen pjes e ktij promovimi. T rrim shtrembr e t flasim drejt: Rama ka befasuar duke uar fjala vjen Mimi Kodhelin te Mbrojtja dhe jo tek Ekonomia, apo Beqjen te Shndetsia dhe jo te Mirqenia Sociale, por nuk mund t them se ka befasuar duke mos prfshir n qeverin e re disa ish-ministra t qeverive t mparshme socialiste. Nuk po them se kta nuk duhet t thirreshin. Po flas thjesht pr paranjoftimin. Rama nuk i ka paranjoftuar n konventat e tij programore q kan qen edhe nj lloj strvitjeje e qeveris s tij hije. Msimi q duhet nxjerr n kt rast sht t mos jetuarit me iluzione. Marrveshjet politike me liderin duhet t jen t qarta. Kur s’jan t qarta apo nuk ekzistojn fare, lideri bn si t’i plqej. Jam duke e shpjeguar kt rast. Natyrisht nuk e justifikoj aspak injorimin e prvojave dhe ndrprerjen e karrierave politike n kt mnyr. Koha sht investimi m i madh n politik. N partit kryesore kemi nj brez politikansh q starton nga viti 1990 e kndej. Shumica drrmuese e atyre q kan mbetur n sken prgjat ktyre dy dekadave jan n kulmin e moshs dhe energjive pr t shklqyer. Mnjanimi i tyre me lloj-lloj alibish sht pr mua nj akt antikombtar. Shpresoj dhe uroj q deputett “e vjetr” socialist, q n fakt jan ende n kulmin e pjekuris si politikan, t kontribuojn pr ndryshimin e gjendjes n kt rrafsh duke luftuar pr vendin e merituar dhe t pazvendsueshm t prvojs e dijes n politik.

  Prkundr profilit t ministrave t Rams, Ilir Meta mbajti n tri poste t rndsishme ministrat e qeveris “Berisha”. A sht kjo qeveri me “dy kok” dhe pse?

  Si erdhn punt, do t ishte m e pranueshme t ishte me dy kok, si dozht e dikurshm t Republiks s Venedikut. Un kam frik se do t kemi m t keqen: do t kemi dy qeveri n nj. Ironia e madhe e ksaj qeverie, q do t lexohet si e till edhe n Bruksel, sht se n Shqiprin e damkosur nga pandshkueshmria, drejtsin do ta ket n dor partia e zotit Meta.

  Ka zra pro dhe kundr prfshirjes s aleatve n qeveri. Lajmi brenda lajmit ishte dhe shkelja e marrveshjes me avokat Ngjeln apo lnia jasht kabinetit e PBDNJ-s, Vangjel Dule…

  Aleatt, miqt e mi t ish-Opozits s Bashkuar, Spartak Ngjela, Kurt Kola, Sknder Gjinushi apo Paskal Milo, nuk morn votat e pritshme dhe t merituara si opozitar. Ata u prjashtuan pra nga nj mori faktorsh, duke filluar me sistemin zgjedhor e duke kulmuar me prdorimin e pashembullt t parave pr blerje votash nga partit dhe kandidatt me shum lek. Ata besonin se do t’i fitonin votat e duhura me politik, me opozitarizm. U zhgnjen. Kishin harruar ose nuk e dinin mir se kan lindur n Shqiprin e smur nga mungesa e qytetaris dhe virtytit zgjedhsit q t shohin nga duart; ka lindur edhe partia e tyre, q vjedh pr t bler vota dhe qeveris pr t vjedhur, si thoshte dikur Edi Rama, duke patur parasysh n radh t par LSI-n, q sot e ka aleate. Kta aleat, m mir t rrin jasht sesa t pretendojn nga Rama “korrigjimin” altruist n favor t tyre t vots s qytetarve. Jo, qeveria le t jet ajo q kan nxjerr zgjedhsit. Shumica q ka dal me para t pista le t bj qeverin prkatse t prfitimeve t pista. Opozita do t jet n kmb n betejn e saj ballore me korrupsionin, por vota e pist nuk ka prse “zbardhet” me opozitar t ndershm q nuk jan votuar si t till. Ju e shikoni si “ lajm brenda lajmit” mosprfshirjen e Ngjels. S paku pr t respektuar kt rubrik t gazets “Mapo”, le t kujtojm se rreth pesmbdhjet dit para zgjedhjeve un kam argumentuar ktu se Ngjela nuk do t ishte pjes e kabinetit “Rama”. Mund t shpikej ndonj post gjysm honorifik pr t sa pr t lar gojn, por pjestar me titull t plot n nj dikaster ku priten reforma nuk do t ishte. Un e kisha ndjer me koh se ishim aq t ndryshm sa nuk kishim vend n “skuadrn” ( sa term qesharak!) t Rams. Kur erdhi Meta, e luta miqsisht dhe madje edhe publikisht Ngjeln t kthehej n shtpin e tij t s djathts. Por ai, me sa duket, deshi ta testonte deri n fund natyrn e Rams. N kt sens, lajmi tingllues nuk sht fjalpreja eventuale e Rams, por pamundsia e ktij t fundit pr t bashkjetuar politikisht n “skuadr” me njerz q nuk jan si ai. Lajmi i dyt, por i pari nga rndsia, sht mosprfshirja e PBDNJ-s gjithashtu. Jam shum i uditur, Dule ka qen nj opozitar konstant, pakica greke n Shqipri ka patur prfaqsim t merituar n qeverit e do krahu.

  N t djatht, kryetari i PD-s, Lulzim Basha ka realizuar daljet e para publike, duke krkuar transparenc pr zgjedhjet dhe akuzuar Ramn se ka prdorur segmente t krimit pr t’i vjedhur ato. Qndrimet kan qen n t njjtn linj me ato t Berishs, dhe shum pyesin nse do t arrij Basha t dal nga hija e Berishs…

  Opozitart kan qen pothuajse t gjith n nj linj n lidhje me transparencn e zgjedhjeve, pas rinumrimit t kutive n Lezh dhe n Shkodr dhe pas daljes gjithnj e m shum n drit t fenomenit t blerjes s votave. Pra nuk mund t thuhet se kryetari i zgjedhur apo t tjert jan nn hijen e Berishs. Jan t gjith n fush t hapur, t gatshm pr t konceptuar nj transparenc komplekse si pjes e nj aksioni politik jetik pr t ardhmen e demokracis dhe opozits. E kemi thn edhe m par: ka ndodhur nj gj e padgjuar. Opozita q sht br shumic, ka bler e vjedhur vota. Imagjinoni far zgjedhjesh mund t bjn nesr kta? Me besimin e ringritjes, kryetari Lulzim Basha po udhheq padyshim konceptimin e gjith aksionit politik q nnkupton Fillimi i ri, i cili do t ishte i pamundur pa garancit e vots s lir. Duke qen n nj linj dhe n ball t gjith demokratve n kt sfid shum t rndsishme, Lulzim Basha sht edhe vetvetja n mnyrn si flet, si i parashtron problemet dhe si e sheh zgjidhjen e tyre. Ai po afirmon dora-dors lidershipin e tij, pa mbetur nn hijen e askujt dhe pa i br hije krkujt. sht rruga e tij drejt suksesit.

  Disa jav pas dorheqjes Berisha mbetet aktiv si gjithnj n politikn e dits. Si i vlersoni ju reagimet e tij t shpeshta n Facebook pr premtimet e pambajtura t Rams, pr ministrat e tij apo akuzat q lidhen me zgjedhjet?

  Ta nisim nga fundi. Berisha ka marr nj medalje t bukur, ndoshta m t veantn e karriers s tij, me rinumrimin e kutive n qarkun e Kuksit me krkes t LSI-s. LSI nuk u mjaftua me “aneksimin” e shum zgjedhsve demokrat me mjetet e fituara n qeveri me ta, por u tundua ta shihte dhe t njollosur zotin Berisha, duke shkuar me mendimin se n qarkun e Kuksit dhe sidomos n Tropoj ishin br manipulime. Kjo krkes e LSI-s prkonte edhe me nj opinion t prhapur me koh nga media e qarqe politike t ndryshme sikur n Kuks dhe sidomos n Tropoj nuk votohet kurr. Rinumrimi provoi se opinioni n fjal pasksh qen nj Paragjykim me “P” t madhe. N Tropoj, PD nuk kishte vjedhur asnj vot. Prkundrazi: asaj i ishin marr nja dhjet vota nga t sajat. Kjo ishte medalja pr Berishn dhe ministrin e tij t Brendshm, Flamur Ndoka, q kryesonte listn e qarkut t Kuksit. Tani q ka humbur zgjedhjet, Berisha qndron m i ngeshm dhe m provokues prball Paragjykimit me P t madhe t kundrshtarve t tij pr t dhe q nuk ka t bj vetm me zgjedhjet. Ai i ka kapur akuzatort e tij duke vjedhur e bler vota dhe nuk ka ndrmend t’ua heq kt gur nga qafa. N stilin e tij t dikurshm, ai gjen dhe evokon pr Ramn dhe disa prej ministrave t rinj disa akuza t njohura e t konsumuara q jan ditur nga publiku kur ka hedhur votn. Un jam dakord me qndrimin e Berishs n lidhje me zgjedhjet. Si njeri i lir, ai ka t drejt t thot mendimin e tij pr ministrat, por akuzat q kan pr destinacion fantazin dhe akuza t tjera q duhej t ishin zbardhur e strzbardhur prgjat tet vjetve t Berishs n krye t qeveris dhe akuza si ajo pr thesarin, q kur sht br sefte ka patur n fokus edhe Ilir Metn, pra n kompleks kjo qasje riciklon nj opozitarizm t konsumuar, diferencues dhe plot kundrthnie, q nuk duhet t jet modeli i opozits s re. Publiku i kap fluturimthi kundrthniet e ksaj qasjeje. Prandaj kam apeluar e apeloj me pastrtin m t madhe pr vendosjen e arsyes fitimtare n themel t aksionit opozitar.

  Kurse prsa i takon programit t PS-s, Berisha me sa kam dgjuar un, nuk po flet pr “premtime t pambajtura”- ky sht nj spekulim i Rams- por pr “premtime t rishikuara”, t braktisura apo t riformuluara. Pr nj qeveri q s’ka marr akoma detyrn, kjo sht m e rnd dhe m e pandershme sesa t mos mund t’i mbaj premtimet.

  Nj tragjedi tronditse dhe absurde si masakra e Vlors ka krijuar srish pasiguri pr jetn n vend. ’ndjesi keni kur dgjoni pr krime t tilla e pr jet t humbura pa asnj faj?

  Ndjesin e fatalitetit t przier me at t t jetuarit n xhungl, ku rendin e mban zakoni dhe jo ligji dhe ku pjesmarrja qytetare n parandalimin e krimeve t rnda sht gati-gati n nivelin zero. Dgjojm n bot pr t smur mendor q qllojn me arm n shkolla apo vende publike, por specifika n rastin ton t Vlors dhe n raste t ngjashme sht lehtsia pr t gjetur apo patur nj arm zjarri, pr me shum, nj kallashnikov. sht br pak pr mbledhjen e armve dhe akoma m pak kundr armmbajtjes pa leje.

  MAPO

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,424
  Faleminderit
  12
  52 falenderime n 49 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Fatkeqsisht Albo si gjithmone ti mundohesh te besh fallxhorin te zgjuarin apo analistin por ti nuk e ke idene se perse flet.

  Ndarja e pushtetit ne disa hallka koordinuese per miremenaxhimin e shtetit eshte risi per Shqiperine ndaj dh nuk e dime se sa e sukseshme do te jete. Nese do pergjigje per pyetjet e tua do te duhet te presesh e te vezhgosh ecurine e qeverisjes dhe jo te hamendesosh duke veshtruar ne "globin tend magjik" sepse sic e kemi pare ne cdo teme qe na paske shprehur "mendimet" apo parashikimet e tua, ato kane qene kryekeput te gabuara...

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  nje pjese te pushtetit e ka tirana, pjesen tjeter e ka skrapari

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Ngjela thyen heshtjen: Pozicionohem kundr qeveris s re  Kreu i PLD-s paralajmron se prplasja sht e pashmangshme

  Nuk ka zgjatur shume heshtja e kreut te Partise Ligj dhe Drejtesi, Spartak Ngjela, pas refuzimit qe iu be nga kryesocialisti Edi Rama per te drejtuar postin e ministrit te drejtesise. Ne profilin e tij ne facebook, Ngjela paralajmeron pozicionimin e tij kunder qeverise se re dhe kreut te saj Edi Rama, kur shkruan se perplasja eshte e pashmangshme. Heqja dore nga posti I drejtesise donte te thoshte per njerezit se I kam hyre rruges se interesit material. Une skam nevoje per nje gje te tille shpjegon Ngjela. Sipas tij Edi Rama nuk kupton dot se Shqiperia ka hyre ne nje fenomen antikorrupsion. Faji I perplasjes mes tij dhe Rames eshte pikerisht fenomeni shkruan Ngjela.
  Pak dite para se te publikoheshin emrat e ministrave te rinj, Ngjela tha se kishte nje marreveshje me Ramen, sipas te ciles ai do te ishte Ministri I ardhshem I Drejtesise. Duket se Rama respektoi nje marreveshje tjeter, ate me Ilir Meten. Kjo parashikonte qe Minister I Drejtesise te ishte Nasip Naco. Me pas u mesua se Spartak Ngjela kishte refuzuar Ministrine e Marredhenieve me Parlamentin, e ofruar nga Edi Rama.
  http://www.botasot.info/shqiperia/23...everise-se-re/

 15. #35
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  ej nga budallai nuk i dihet se cfare mund te vij kshuqe eshte dhe puna me qeverrine rames derman do e shohim se ca do katranosi ka 4 vjet perpara lakuriqi
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris


  Ladies First!


  Vladimir Karaj

  Emri: Capture.jpg

Shikime: 3205

Madhsia: 40.9 KB

  Nj pjes e mir e shqiptarve sigurisht jan provokuar/habitur kur n leximin e emrave t ministrave t rinj ai i Mimi Kodhelit, ishte prkrah Ministris s Mbrojtjes atje ku nj pjes as do ta kishin imagjinuar. Mes 6 pozicioneve qeveritare q u dhan pr ministre, ky dukshm ka qen ai m interesanti. Ai ka t bj jo vetm me prfshirjen e nj gruaje n qeveri, por dhnien asaj nj pozicioni q pr mjaft shqiptar sht burrror, madje jo pr t gjith burrat. Kreu i socialistve ndrkoh tregoi me kt propozim dhe t plot 5 grave t tjera se n nj far mnyr po tenton t ndryshoj vendin. Minimalisht duke paraqitur nj qeveri me nj imazh krejt ndryshe dhe n nj far mase kontravers, pr nj vend maskilist dhe me dhun t theksuar gjinore. Ai n fakt sht dalluar ta bj kt q hert n karriern politike, por ndrsa shum njerz e akuzojn pr bojatiss dhe kundrshtart i referohen si Piktori, n przgjedhjen e qeveris kryeministri i ardhshm duhet t ket menduar m shum se sa pr imazhin. N fakt t 6 ministret (pes t propozuara prej Rams dhe nj nga kreu i LSI Ilir Meta) nuk jan emra me aq ndikim n skenn piolitike, por jan shquar n fushat e tyre edhe pse mbetet t provojn kt n qeverisje ku 3 kan pasur rastin t jen edhe pse n pozicione q nuk kan qen dhe aq n dritn e publikut. Sidoqoft do t duhet koh pr t provuar se ky afrim rekord i grave n qeverisje nuk sht vetm imazh, por edhe nj tentativ pr t ndryshuar raportet gjinore n vend dhe nga ana tjetr duhet t shoqrohet edhe me nj qeverisje t sukseshme.

  M e reja Klajda Gjosha e propozuar n fakt nga LSI nuk ka shum koh q sht shkputur nga posti i zvendsministres q kishte pr sa koh LSI ishte n koalicion me kryeministrin n detyr Berisha. Sa i takon mandatit si deputete nuk sht se e mendova dhe aq gjat. E vetmja gj q m ka br t mendohem shum, sht shtja e prgjegjsis s madhe q un do t kem, duke marr postin e ri si ministre e Integrimit, duke qen n nj mosh kaq t re, thot Gjosha n nj intervist nj dit pasi ishte shpallur n postin e Ministres s Integrimit. Gjosha q ka jetuar pr nj periudh t gjat n Angli ku ka kryer edhe studimet n fushn e marrdhnieve ndrkombtare dhe ka nj master n Studime Evropiane, ka po ashtu nj ekpserienc m shum se 5 vjeare si drejtuese n pozicione q kryesisht jan lidhur me turizmin dhe punt sociale. Ajo ka qen pr disa koh edhe drejtoresh n zyrn e Turizmit dhe Promovimit t qytetit n bashkin e Tirans n varsi t Lulzim Bashs, kreu t opozits q do t ket prball si nj nga ministret e ardhshme. Madje si thot n nj intervist Gjoshaj do t takohet tani pr her t par me Ramn dhe pikrisht pr t punuar me t si ministre n kabinetin qeveritar. Prtej gjith ksaj Gjosha q sht m e reja, kishte vetm tre dit q kishte mbushur 30 vje kur Rama e shpalli ministre integrimi, e nj kabineti me nj mosh mesatare 44 vje. Gjosha sidoqoft nuk sht e para q merr nj post kaq t lart n nj mosh kaq t re. Kreu i LSI, i cili e ka propozuar at, ka qen thuajse n t njjtn mosh kur mori prsipr t drejtonte vendin si kryeministr. I vetmi ndryshim n kt rast sht fakti q kemi t bjm me nj vajz. Sigurisht pr aq koh sa nuk do jap provat e nj ministrje, ajo do t jet m e paragjykuara n listn e grave t propozuara pr ministre, pasi pjesa tjetr ve nj moshs kan arritur t ngren m hert karrierat e tyre n fusha t ndryshme. Ndrkoh ve Gjoshs pjesa tjetr e lists prej 5 grash sht przgjedhje e vet kreut t Partis Socialiste dhe me nj pjes t mir prej tyre ai ka bashkpunuar edhe m hert n postin e Kryetarit t Bashkis s Tirans.

  Pr shum analist przgjedhja e Lindita Nikolls (e ngjashme me at t zv/kryeministrit Niko Peleshi) duket se ka t bj me nj besim t veant q ka kreu i socialistve te administratort. Nikolla sht ish-kryetare e Njsis Minibashkiake Numr 1, e zgjedhur pr dy mandate edhe pse t dytin e ndrpreu pr t kandituar si deputete, pozicion q duhet ta lr pr t marr at t Ministres s Arsimit dhe Sporteve. N fakt Nikolla ka nj lidhje t hershme me arsimin. Ajo sht prpunuese tektesh shkollore pr shkollat 9-vjeare dhe njkohsisht ka shrbyer pr vite me rradh si msuese dhe drejtoresh n nj nga gjimnazet e Tirans. N politik ajo duket se futet me kmb t mbar m 2007, duke rifituar pr socialistt nj zon q e kishin humbur n 2005 ku deputet u zgjodh prfaqsuesi i Partis Demokratike. M 2011 ajo u rikonfirmuar n votime si drejtuese lokale. Vet Rama kur e prezantoi si kandidate pr deputete n 8 mars t ktij viti i atribuoi asaj si vler ndr t tjera edhe lidhjet q kishte me komunitetin. Asaj i sht besuar ndrkoh t drejtoj nj nga ministrit m t rndsishme n vend at t Arsimit, t cils n formatin e qeveris Rama i sht bashkangjitur edhe Sporti. Deri tani ajo nuk ka pasur nj profil publik t lart dhe sht shfaqur vetm rrall n media. Si ministre e shpallur e Arsimit Nikolla u zotua duke shkruan n profilin e saj n Facebook se do t mbyllte dyert e politizimit dhe korrupsionit n shkolla dhe do t rikthente dinjitetin e msuesit, prindrve e nxnsve dhe se do t hapim nj faqe t re n arsimin ton. N mesazh sidoqoft ajo ka harruar t prmend sportin, q i bashkangjitet ksaj ministrie menjher sapo t votohet n Kuvend, ndrsa ende mbeten pr tu par reformat q do t ndrmerren n t dyja fushat. Fakti sht q Arsimi ka qen nj nga pikat m t forta t fushats s fundit pr socialistt. Ata sulmuan qeverisjen aktuale pr prdorim politik t shkolls dhe ulje t cilsis s saj dhe korrupsion galopant n emrimet e msuesve.

  Supriz dhe habi ka qen edhe propozimi pr ministre Kulture t prkthyeses dhe pedagoges Mirela Kumbaro Furrxhi. Kjo e fundit ishte si nj pjes e mir e qeveris s shtatorit e palakuar n media edhe pse sht nj personazh i njohur dhe aktiv si publiciste dhe si msohet edhe shfrytzuese e rrjeteve sociale pr t shtuar mundsit e komunikimit. Ve faktit q kemi t bjm me nj intelektuale dhe nj person t sukseshm n fushn e saj, interesant n rastin Kumbaro sht edhe nj far kundrshtie q ajo ka shfaqur me mazhorancn e re. N postimet publike n Facebook duke ngacmuar fillimisht me ripostimin e nj shkrimi nga blogu Respublica ku krkohej trasparenc pr marrveshjen Rama-Blair. M e ashpr ka qen ndrkoh nj ironi me pozicionin e njrit prej t zgjedhurve deputet nga partit aleate t PS. Nse kap nj mandat deputeti mund t bhesh edhe ministr dhe te karrigia e deputetit mund t lesh dezhurn vllain, po qe se vllai sht diku jasht per probleme ligjore, mund vendosesh nj gur derisa t kthehet ai, shkruante Kumbaro n 1 Korrik (Citimi i marr pa lejen e autores). A do t jet ajo vazhdimisht polemiste edhe pas emrimit n postin e Ministres s Kulturs, t cils pr ti dhn nj z m t fort dhe m shum vmendje kreu i PS i ka hequr t gjitha prapashtesat (edhe pse t rndsishme) q kishte deri dje si Turizmi, Sporti dhe Rinia. Dy t parat u kalojn kolegeve gra t Kumbaros, Gjermeni dhe Nikolla, ndrsa e treta i bashkangjitet Ministris s Mirqenies Sociale q do t drejtohet nga Erjon Veliaj. Prkthyese nga frengjishtja Kumbaro ka sjell n shqip libra t Milan Kunders dhe mjaft autorve t tjera, ndrsa n nj intervist pr Arta Markun ka rrfyer se prkthimi mund t jet edhe nj shenj dembelizmi. e ku ka m mir se t rishkruash ide t shklqyera q e kan kaluar tashm provn e lexuesit!ose ky sht mbase edhe justifikim i dembelizmit! Por ka dhe nj arsye t tret e cila ka qen motori i vrtet i profesionit tim: dshira e fort pr t ndar me t tjer leximet q m plqejn녔, thot Kumbaro. Si kolegia Nikolla t vetmin reagim pr postin ajo e ka br n rrjetet sociale. E di q sot kam hedhur nj hap t guximshm dhe jam shum e prekur nga mbshtetja Juaj, por sidomos nga entuziazmi dhe shpresa q keni treguar sot pr qeverisjen e re dhe pr detyrn q m sht besuar n fushn e kulturs, t artit dhe t trashgimis kulturore, shkruan ajo n nj mesazh falenderimi pr prshndetjet q kishte marr. E zgjedhur nga shoqria civile Kumbaro ndr t tjera ve letrsis sht edhe n listn e prkthyesve zyrtar me t drejta pr t prkthyer edhe dokumente t sekretit shtetror.

  Mirela Harito e kthyer rishtazi n Shqipri pasi ishte larguar m 1991 pr n Franc dhe e prfshir po ashtu rishtazi n listat e PS si deputete e tashm ministre pr Inovacionin dhe Administratn Publike, sht doktore shkencash n fushn e teknologjis dhe pr nj koh t gjat ka qen drejtuese n nj nga kompanit m t mdha t telefonis n bot Orange n Franc ku edhe ka marr titullin doktoresh n Universitetin Paris (VI) Pierre et Marie Curie. Edhe pse pak e njohur n politikn shqiptare deri pak koh m par kur u prezantua si pjes e stafit q prgatiti programin pr qeverisje t PS Harito sht nj nga ministrat e propozuar q sht sulmuar nga opozita e re. Kryeministri Berisha e quajti at koh m par si kryefshesare dhe kushurir e Edi Rams duke aluduar pr mbiemrin Koleka q i lidh t dy. Harito vet ka sqaruar se sht kushrir e 6 e Rams dhe strmbes n fakt e Spiro Jorgo Koleks nj nga firmtart e aktit t pavarsis. Harito pritet t ket si barr ndrtimin e Administrats Publike, ndrsa ajo sht ngarkuar tashm me mbledhjen e CV-ve n fushatn q Rama nisi menjher pas fitores s zgjedhjeve dhe q pritet t shrbej si dadabase pr przgjedhjen m pas t drejtuesve t rinj n vend. Harito i ka pasur t paktat daljet publike, ndrsa ajo ende nuk ka prcjell ndonj mesazh pas przgjedhjes n postin e ministres, ku ndryshe nga shum t tjer sht edhe n fushn e saj t ekspertizs. Ashtu si nj pjes e kabinetit t ri qeveritar ajo mbetet e paprovuar n politik.

  Englantina Gjermeni sht deputete e Partis Socialiste q prej vitit 2009. Ajo iu bashkua ksaj partie pasi n krye t saj u zgjodh Edi Rama dhe ishte nj nga przgjedhjet e ktij t fundit n listn e deputetve t 2009. Gjermeni fillimisht sht votuar n listn e Tirans dhe n 2013 u zgjodh deputete n listn e qarkut t Fierit. Ajo vjen nga nj karrier akademike, m hert ka qen kryesisht pedagoge dhe lektore pr barazin gjinore dhe shtje t tjera sociale ndrsa ka qen gjithashtu e angazhuar n shoqrin civile dhe drejtorezh e Aleancs Gjinore pr Zhvillim pr vite me rradh. E propozuar si Ministre e Zhvillimit Urban dhe Turizmit Gjermeni njkohsisht ka par n qeverin e re edhe nj fitore t fushats s saj pr barazin gjinore prfshirjen n t t 5 kolegeve. Kjo sht nj gj q un vazhdimisht e kam pasur shum pr zemr edhe ndjehem shum mir q modeli i qeveris s re sht modeli m demokratik dhe m prfaqsues pr shoqrin shqiptare, duke prdorur me efikasitet potencialet dhe kontributet e t dyjave gjinive, grave edhe burrave, shkruan ajo n postimin n rrejtin social ku prshndet ata q i kan uruar przgjedhjen si ministre. Posti i saj do t jet ndrkoh nj nga m t rndsishmit dhe asaj do i duhet q n fillim t vr n jet programin qeveris s re pr bregdetin prfshi edhe premtimet pr shkatrrimin e nj pjese t mir t ndrtimeve pa leje n kt zon. Gjermeni q ndrkoh ka shpenzuar nj mandat deputeteje n parlament dhe do duhet t lr mandatin e dyt pr t shrbyer si ministre.

  Mimi Kodheli q do t jet gruaja e par n krye t Ministris s Mbrojtjes sht edhe prfaqsuesja m jetgjat n politik dhe administratn publike n ekipin e grave q do t jen n qeverin e re dhe po ashtu nj bashkpuntore e hershme e kryesocialistit Rama. Kodheli sht prfshir n politik q para vitit 2005 dhe ka qen kandidate pr deputete n zgjedhjet e 2005 pasi kishte shrbyer ndrkoh si nnkryetare n Bashkin e Tirans dhe Prefekte e Qarkut Tiran. E arsimuar n ekonomi dhe administrim n SHBA, Itali dhe Shqipri Kodhelit nuk do i duhet n fakt t prgatis ushtrin pr luft si edhe sht imazhi i ministrit t Mbrojtjes edhe pse do i duhet t drejtoj nj mori gjeneralsh e ushtaraksh. N fakt puna kryesore q i takon asaj dhe prej ku edhe do matet suksesi do jet miradministrimi i pronave dhe financave q ka ushtria shqiptare, t cilat po ashtu kan qen pjes e debatit n fushat. Ndrtimi i nj ushtrie moderne duhet t jet pjes e prioritetve t ministres s re t Mbrojtjes, por kjo e fundit m hert duhet t zgjidh problemet ekonomike t ushtris dhe ti jap zgjedhje statusit t ushtarakut dhe ish ushtarakve.

  Zgjedhja e saj dhe 5 grave t tjera n postet ministrore ka qen edhe pika m e fort e kabinetit t sapo shpallur, pavarsisht se far do t arrij ai. Emrimi i 6 ministreve impresionoi pozitivisht edhe kryeministrin n detyr Sali Berisha, i cili ndrsa ironizonte kabinetin sht detyruar t pranoj se prfshirja e grave n t ishte pozitive e vetmja gj pozitive tha ai n mbledhjen e qeveris q u zhvillua paralelisht me shpalljen e qeveris s re.

  MAPO

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  PD: Zgjedhja e Saimir Tahirit n krye t Ministris s Brendshme, goditje ndaj shtetit ligjor

  Partia Demokratike ka vijuar srish sulmet ndaj ministrave t kabinetit “Rama”. N nj deklarat pr mediat nga selia blu, deputeti demokrat Gerti Bogdani akuzoi ministrin e ardhshm t punve t Brendshme, Saimir Tahiri pr lidhje me persona t krkuar pr trafiqe, pastrim parash e atentate ndaj uniformave t policis.

  Sipas Bogdanit, qeveria e re nuk do t’i shrbej qytetarve, pasi n prbrje t saj sht nj person q n m shume se nj rast ka qen prgjegjs pr shkatrrimin dhe destabilizimin e rendit dhe siguris.

  “Pr vite me radh Shqipria e luftoi krimin e organizuar dhe asetet e tij dhe pr arritjet e ksaj lufte iu akordua ftesa dhe antarsimi n NATO dhe shqiptarve iu hoqn vizat. Me emrimin e Saimir Tahirit si Ministr i Brendshm, jo vetm zhbhen kto arritje, pr m tepr, prfaqsuesit e krimit rikthehen krcnueshm tashm t veshur me imunitet parlamentar dhe me ndrlidhsin e tyre n qeveri, jo m pak se n postin e ministrit t Brendshm; njeriun e lidhjeve t shkurtra me prfaqsues t njohur pr INTERPOL-in dhe EUROPOL-in t trafiqeve, pastrimit e parave dhe atentateve ndaj uniformave t Policis s Shtetit. Lidhje q e bjn t vetmin Ministr t Brendshm n historin e Shqipris dhe n mbar Ballkanin pronar t nj skafi”,- deklaroi Bogdani.

  Sipas tij Partia Demokratike do t mbroj me vendosmri institucionet e zbatimit t ligjit dhe shtetit n trsi “nga do lloj revanshi anti institucional dhe me lidhje t qarta kriminale”.

  Shqip

 18. #38
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  111
  64 falenderime n 60 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Dolen shpejt parashikimet e mia. Ju thashe qe Ngjela shume shpejt do atakoje qeverine e re, bile pa ardhur akoma ne pushtet. Flet filozofira ne emer te popullit,kur ne fakt populli i tije jane 2300 vota. Nje njeri qe do te kontiboje per vendin e tije mund ta beje kete shume mire dukeqene edhe mesues ne nje shkolle fshati, drejtor diku, apo zevendes minister. por jo, ky o minister o ska tjeter. jo se Rama eshte ndonje burre i fjales, por ne rastin e ngjales duket qarte tendenca e ketijte fundit per imponim. te njeten gje ka bere per 23 vjet. Dje bertiste kundra Berishes, pak jave me vone bertet kundra Rames. Megjithate, me mire te shikoja kete si minister sesa saimir tahirin. Kjo eshte nje tallje qe i behet shqiptareve. tahiri minister i rendit? Ju qofshi e rrofshi o shqipetaret e mi te mire.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Dolen shpejt parashikimet e mia. Ju thashe qe Ngjela shume shpejt do atakoje qeverine e re, bile pa ardhur akoma ne pushtet. Flet filozofira ne emer te popullit,kur ne fakt populli i tije jane 2300 vota. Nje njeri qe do te kontiboje per vendin e tije mund ta beje kete shume mire dukeqene edhe mesues ne nje shkolle fshati, drejtor diku, apo zevendes minister. por jo, ky o minister o ska tjeter. jo se Rama eshte ndonje burre i fjales, por ne rastin e ngjales duket qarte tendenca e ketijte fundit per imponim. te njeten gje ka bere per 23 vjet. Dje bertiste kundra Berishes, pak jave me vone bertet kundra Rames. Megjithate, me mire te shikoja kete si minister sesa saimir tahirin. Kjo eshte nje tallje qe i behet shqiptareve. tahiri minister i rendit? Ju qofshi e rrofshi o shqipetaret e mi te mire.

  ----


  murik, ngjela nuk ka per te kundershtuar..
  do bej pak ham ham e hum hum e kaq..

  do pranoj cfar ti thot shefi i tij.. edvini.. sikurse kicua bindej cfar i thosh enveri..
  kaq..

  21 janari do jet kandari..

  taku dhe edvini kan qen te dy ne shtabin qe e piketoj 21 janarin..
  ne 21 janar ata piketuan nje krim..
  dmth planifikuan te krijojn rrethana nga te cila do kishte ca te vrare 1 a 2 a 7 a 400.. kjo ska rendesi..
  keta te vrare do u duheshin per fushaten..
  do i thuhej saliut vrases e lulit vrases..
  pra me nji "gur" do vriteshin disa zogj..
  Ky eshte krim i paster..
  ne se do kishim gjykata e prokurori te nivelit euro-atlantik.. ky shtab do perfundonte ne biruc me denim shum te rende..

  sepse nje vrasje pa dashje e pa pritur e pa parashikuar denohet ndryshe nga nje vrasje e planifikuar..
  ne kte rast denimi eshte shum i rende..
  kte e di mire taku preci tahiri barja doshi sterku e paskali e dulja e mbi te gjithe e di mire edvini..

  pra keta shtabistet e projektimit e realizimit te 21 janarit do jen 120 vjet grusht celiku sepse jan ne "tave" dmth kan kryer sebashku nje krim te rende..
  shum shum edvini mund te lehtesoje cuarjen e antarve te shtabit ne dynjan tjeter e keshtu.. sikurse enveri i coj te vetet.. mbyll rrezikun e zbardhjes se krimit..

  pra ben mire taku e doshet ti ruhen njeri jatrit..

  po per te dal kondra nuku do dalin..


  ..

 20. #40
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  111
  64 falenderime n 60 postime

  Pr: Qeveria e re e Republiks s Shqipris

  ishallah kokat hane plehrat se nuk ka gje te mire prej ketyre klyshave bolshevike. Ndoshta jam gabim, por me duket nje tallje ndaj shqiptarve kjo qeveri private e Rames. Tahiri,Veliaj, Ilir Hamit Liri Beqja rilindasit e Shqiperise, pike e zeze.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •