Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 72
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Exclamation Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Ja disa fragmente nga libri "Shkodra dhe Motet" shkruar nga Hamdi Bushati. Ne ket liber flitet, nder te tjera, per prejardhjen e huaj te nje pjese te madhe te familjeve Shkodrane.


  Prej librit "Shkodra dhe motet" te Hamdi Bushatit.


  “Mesuesi i popullit” Hamdi Bushati (1896-1983), qe rrjedh nga nji nder familjet e nderueme dhe ma te njohtuna shkodrane, ka ba me shume perkushtim, kambengulje dhe me ndershmenģ shkencore e pune te palodhun, tue konzultue mijra dokumenta dhe libra si dhe tue mbledhe te dhana direkt nga goja e popullit, librin dyvolumsh me vlere te madhe historike “SHKODRA DHE MOTET” -“ TRADITE, NGJARJE, NJEREZ”- te botuem (mbas vdekjes se Tij) ne Shkoder ne vitin 1999, me rreth 1200 faqe dhe me nji aneks 120 faqesh me titull “Pamje gjenealigjike familjesh shkodrane”.
  I biri i Tij, mesuesi i njohtun z.Nexhmi Hamdi Bushati ne “Dy fjale per botuesin” nder te tjera shkruen: “Per botimin e kesaj vepre kane treguar interesim te veēante punonesit e Muzeut Historik te Shkodres dhe ata te Fototekes "Marubi" me ne krye drejtorin, Z.Mentor Quku, qe angazhoi dhe te ndjerin Vehbi Troshani per daktilografimin me cilesi te larte te ketij doreshkrimi. Po keshtu meritojne mirenjohje Z. Ali Kazazi e Visar Baia qe arriten te sensibilizojne dashamiresit e nismave kulturore duke mundesuar sponsorizimin e botimit te kesaj vepre. Me kete rast e ndjej per detyre te falenderoj Z. Prof. Dr. Zija Shkodra, Faik Luli, Islam Dizdari, Menduh Derguti, qe me pergatitjen e tyre profesionale dhe me sugjerimet e tyre te kualifikuara ndihmuan qe ky punim te dilte sa me serioz.”.

  Ne kapitullin e VI “Familjet shkodrane me prejardhje te huej” ( faqe 283-312 ) te volumit te dyte studjuesi i njohtun shkodran Hamdi Bushati shkruen si ma poshte vijon:

  “ Siē dihet historikisht, kur Sulltan Mehmeti II e pushtoi Shkodren, shume familje kristjane e lane vendin dhe u larguan nga qyteti. Shtepite qe lane kristjant ua dhane myslimanve. Nga kjo kuptohet mire se ata mysliman, te cilve iu dorezuan shtepite e kristjanve te ikur nuk ishin te gjithe shqiptar te konvertuar ne islam, nder ato vitet e okupacionit, ata ishin turq ose me kombesi te tjera jo shqiptare. Instalime myslimansh me prejardhje te huaj kan vazhduar te vertetohen deri ne kohet e fundit te pushtimit osman te Shkodres. Krahas myslimanve erdhen edhe kristjan.
  Nga pikpamja etnografike dhe historike duhet ditur prejardhja e familjeve te shqiptarizuara si myslimane ashtu kristjane. Me gjithe gjurmimet tona mbi keto familje qe ekzistojne sot ne Shkoder, duhet te kene mbetur pa u permendur edhe te tjera, por shpresojme t’i zbulojme me vone. Njikohesisht kjo eshte nje ēeshtje politiko-komplekse, qe meriton per t’u studjuar. Krahas interesit historik ky proces paraqet edhe vlere shoqerore, sepse evidenton psikologjine e shkodranit, bujarine e tolerancen e tij ndaj “jabanxhinjve”. Duhet dijtur se ne Shkoder ka edhe familje te shuara, sidomos ne periudhen e smundjeve epidemike, sikurse murtaja, kolera, etj. te shekujve 18, 19. Me rast edhe keto familje do te mundohemi t’i zbulojme deri ku mundemi.
  Per prejardhjen e familjeve qe jemi duke i pershkruar nuk kemi dokumente konkrete, perveē te dhenave tradicionale te vete pjestarve te atyre familjeve, te cilet kane degjuar nga pleqt e tyre.

  1) Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj:
  Familjet e ardhura nga keto vende perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder. Ne kete studim nuk permenden te gjitha familjet e ardhuna nga keto vende, por vetem ato familje qe jane ma te njohtunat si familja Raxhimi (imam nga Egjypti), familja Djepaxhija (tregtar nga Konje e Anadollit), familja Berdicaj (te ardhun nga Anadolli qyshe ne fillim te invazionit osman dhe te vendosun ne fshatin Berdice), familja Derguti (nga Vilajeti i Ajdinit ne Anadoll te vendosun ne lagjen Dergut), Ēukejt (artilier nga Turqia), Ēakejt (personalitet zyrtar nga Ēanak-Kalaja-Dardanele), Kashejt (nga Spanja mbas zhgatrrimit te dinastise islame), Sheh Muhamet Magribi (imam nga Maroku), Dilaverit (ushtarak nga Turkia), Bilanet (pregatites ilaēesh nga krahina Bilan e Anadollit), Kalajajt (oficer jeniēersh te ardhun qe ne kohet e para te invazionit osman), Abdurrahmanet (oficer turk nga Egjipti), Rust (nepunes), familja Kalact, familja Shehi (shehler me origjine arabe), familja e Nelit te Molla Dautit (origjine egjiptjane), familja Dizdart (dizdar ne kalą i ardhun nga Izniku i Bruzes se Anadollit), fisi i Sheh Qazim Hoxhes (ushtarak nga qyteti i Kastamonit te Anadollit), familja Axhemi (ushtarak nga Trabzuni i Azise se Vogal), familja Boksejt (ushtarak nga Anadolli), familja Muhamet Shehu (hoxhe nga viset e Azise se Vogel), familja Jenishehri (nga qyteti i vilajetit Hudaveqindar te sanxhakut Ortugal), familja Hysejt (oficer nga Izmiri i Anadollit), familja Xhemil Tulejmani (tekstilist nga qyteti Humus i Sirise), familja Mexhidi (me prejardhje nga Degistani), familja Behrej (ushtarake qe nga fillimi i pushtimit osman), familja Allajbegve (kolonel me origjine turke), familja Hadrejt (mytevli-administrator kujdestar), familja Sala-Isuft (grek i bame musliman).- Zezaket e shqiptarizuar (te mbiquejtunit “ Harapet “) ne Shkoder, qe formojne nji numer te vogel, jane pergjithesisht me origjine nga Sudani egjiptian. Jane te sjellur si skllever nga tregtart, sidomos nga detaret ulqinake. Keto jane blere nder tregjet e Algjerise, te Tunizise te Sirise etj…. Keto permenden veēanerisht prane vezirve Bushatllij….Familjet katolike dhe orthodhokse nuk kan mbajtur kurr harape ose harapesha…. Keto kan sherbyer vetem nder familjet borgjeze e aristokrate myslimane… te cilat i kan trajtuar si bashkefamiljart e shtepise ku kane jetuar.

  2) Familjet te ardhura nga Armenia, Greqia, Austria, Italia:
  nga Armenia: te debuar prej turqve nga Mustafa Qemal Ataturkut, si familja Johanexhan (punonjes zorresh bagtishe), familja Hagopi (teknik dhe perpunues mendafshi), familja Muzali (mjek).
  nga Greqia: familja Kacarosi (nepunes depoje duhani), familja Ronkali (rrobaqepes), familja Idromeno (arkitekt e piktor).
  Te ardhun nga Austria, Vjena: familja Ingriz (kepucar dhe nji nga sindikalistat e pare ne Shkoder)
  nga Italia: familja Scanietti (artist), familja Zamputti (mjek), familja Tedeschini (mjek qe nga 1760), familja Benussi (farmacist).
  Edhe rreth ketyre familjeve jepen te dhena te vlefshme historike. Numuri i tyre nuk eshte i ndjeshem.

  3) Podgoriēajt te ardhur nga Mali i Zi: Emigrantet Podgoriēan u dynden drejt Shkodres ne 4 periudha: 1)Gjate sundimit te Bushatlinjve, 2) Mbas Kongresit te Berlinit, 3) Gjate Luftes se I Botrore, 4) Gjate Luftes se II Botrore”. Podgoriēajt jane sllav musliman nga Podgorica, Shpuza, Nikshiqi o ne pergjithesi nga Mali i Zi. Familjet podgoriēane ma te hershme, sidomos ato te dyndjes se pare, e ndjejne veten shqiptar dhe mjaft prej tyre kan bere shqiptarizimin e emrave duke hjekur mbrapashtesen sllave “iq“. Familja me e hershme dhe me e permendura ne kete studim asht familja Alivoda (Alivodoviq), prej nga rrjedh sot familja Podgorica, familja Bajri e cila dikur quhej Muxhiq, familja Mandia (=Mandiq), familja Osmani (=Osmanagiq), familja Haveri (=Haveriq), familja Uruēi (=Uruēeviq), familja Bebeziq, familja Sykaj (=Sykniq), Juka (=Jukniq), Llukaqi (=Llukaqeviq), Halluni (=Hallunoviq), familja Striniq. Familja Boshnjaku nga Bosnja etj.
  4) Te ardhur nga tokat shqiptare, Ulqini, Tuzi, Kraja: Ka pase emigracion shqiptarsh ne Shkoder edhe nga tokat shqiptare ne Mal te Zi si Ulqini, Tuzi, Kraja. Duhet te them se emigracioni i podgoriēajve, i ulqinakve, etj, i ka dhene shkas ndryshimit te disa zakoneve tradicionale shkodrane.”


  Ne fund te pjeses se dyte jepen kumtesat vlersuese te kesaj vepre nga:
  Prof.Dr.Jup Kastrati, Prof.Dr.Gazmend Shpuza te cilen e quen “Enciklopedi Albanologjike per Shkodren dhe shkodranet”, As.Prof.Dr.Artan Haxhi, As.Prof.Dr.Simon Pepa, Islam Dizdari, Rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” te Shkoderes As.Prof.Dr.Mahir Hoti, Mentor Kopliku, shkrimtari i njohtun Fadil Kraja, Nikolla Spathari, Ahmet Osja, Artes Llazani si dhe Nexhmi Hamdi Bushati. Ka pase nji jehone jo te vogel ne shtypin shqiptare: ”Gazeta Shqiptare” me 11.10.1998, “Rilindja Demokratike” 20.10.1998, “Rimbkambja” me 20.10.1998, “Drita Islame” tetor 1998, “Albania” me 21.10.1998, “Drita e Dijes” me shtator dhe tetor 1998, “Perla” ne nr.4 1998, “Klan” ne nr. 84 1998.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  shume interesante
  JO SEKS PARA MARTESE

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Anėtarėsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  ,,,,,,nese vashdoni me ket tempo te hulumtimeve do te arrini 10000vite mrapa,,,,pastaj SABITI I FERIZIT do te thote se MARK ANTONIN E KAM KUSHERI!!,,
  VENI,VIDI,VICI

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-07-2013
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Ura e Cekajve Lexo Postimin
  Ja disa fragmente nga libri "Shkodra dhe Motet" shkruar nga Hamdi Bushati. Ne ket liber flitet, nder te tjera, per prejardhjen e huaj te nje pjese te madhe te familjeve Shkodrane.


  Prej librit "Shkodra dhe motet" te Hamdi Bushatit.


  “Mesuesi i popullit” Hamdi Bushati (1896-1983), qe rrjedh nga nji nder familjet e nderueme dhe ma te njohtuna shkodrane, ka ba me shume perkushtim, kambengulje dhe me ndershmenģ shkencore e pune te palodhun, tue konzultue mijra dokumenta dhe libra si dhe tue mbledhe te dhana direkt nga goja e popullit, librin dyvolumsh me vlere te madhe historike “SHKODRA DHE MOTET” -“ TRADITE, NGJARJE, NJEREZ”- te botuem (mbas vdekjes se Tij) ne Shkoder ne vitin 1999, me rreth 1200 faqe dhe me nji aneks 120 faqesh me titull “Pamje gjenealigjike familjesh shkodrane”.
  I biri i Tij, mesuesi i njohtun z.Nexhmi Hamdi Bushati ne “Dy fjale per botuesin” nder te tjera shkruen: “Per botimin e kesaj vepre kane treguar interesim te veēante punonesit e Muzeut Historik te Shkodres dhe ata te Fototekes "Marubi" me ne krye drejtorin, Z.Mentor Quku, qe angazhoi dhe te ndjerin Vehbi Troshani per daktilografimin me cilesi te larte te ketij doreshkrimi. Po keshtu meritojne mirenjohje Z. Ali Kazazi e Visar Baia qe arriten te sensibilizojne dashamiresit e nismave kulturore duke mundesuar sponsorizimin e botimit te kesaj vepre. Me kete rast e ndjej per detyre te falenderoj Z. Prof. Dr. Zija Shkodra, Faik Luli, Islam Dizdari, Menduh Derguti, qe me pergatitjen e tyre profesionale dhe me sugjerimet e tyre te kualifikuara ndihmuan qe ky punim te dilte sa me serioz.”.

  Ne kapitullin e VI “Familjet shkodrane me prejardhje te huej” ( faqe 283-312 ) te volumit te dyte studjuesi i njohtun shkodran Hamdi Bushati shkruen si ma poshte vijon:

  “ Siē dihet historikisht, kur Sulltan Mehmeti II e pushtoi Shkodren, shume familje kristjane e lane vendin dhe u larguan nga qyteti. Shtepite qe lane kristjant ua dhane myslimanve. Nga kjo kuptohet mire se ata mysliman, te cilve iu dorezuan shtepite e kristjanve te ikur nuk ishin te gjithe shqiptar te konvertuar ne islam, nder ato vitet e okupacionit, ata ishin turq ose me kombesi te tjera jo shqiptare. Instalime myslimansh me prejardhje te huaj kan vazhduar te vertetohen deri ne kohet e fundit te pushtimit osman te Shkodres. Krahas myslimanve erdhen edhe kristjan.
  Nga pikpamja etnografike dhe historike duhet ditur prejardhja e familjeve te shqiptarizuara si myslimane ashtu kristjane. Me gjithe gjurmimet tona mbi keto familje qe ekzistojne sot ne Shkoder, duhet te kene mbetur pa u permendur edhe te tjera, por shpresojme t’i zbulojme me vone. Njikohesisht kjo eshte nje ēeshtje politiko-komplekse, qe meriton per t’u studjuar. Krahas interesit historik ky proces paraqet edhe vlere shoqerore, sepse evidenton psikologjine e shkodranit, bujarine e tolerancen e tij ndaj “jabanxhinjve”. Duhet dijtur se ne Shkoder ka edhe familje te shuara, sidomos ne periudhen e smundjeve epidemike, sikurse murtaja, kolera, etj. te shekujve 18, 19. Me rast edhe keto familje do te mundohemi t’i zbulojme deri ku mundemi.
  Per prejardhjen e familjeve qe jemi duke i pershkruar nuk kemi dokumente konkrete, perveē te dhenave tradicionale te vete pjestarve te atyre familjeve, te cilet kane degjuar nga pleqt e tyre.

  1) Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj:
  Familjet e ardhura nga keto vende perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder. Ne kete studim nuk permenden te gjitha familjet e ardhuna nga keto vende, por vetem ato familje qe jane ma te njohtunat si familja Raxhimi (imam nga Egjypti), familja Djepaxhija (tregtar nga Konje e Anadollit), familja Berdicaj (te ardhun nga Anadolli qyshe ne fillim te invazionit osman dhe te vendosun ne fshatin Berdice), familja Derguti (nga Vilajeti i Ajdinit ne Anadoll te vendosun ne lagjen Dergut), Ēukejt (artilier nga Turqia), Ēakejt (personalitet zyrtar nga Ēanak-Kalaja-Dardanele), Kashejt (nga Spanja mbas zhgatrrimit te dinastise islame), Sheh Muhamet Magribi (imam nga Maroku), Dilaverit (ushtarak nga Turkia), Bilanet (pregatites ilaēesh nga krahina Bilan e Anadollit), Kalajajt (oficer jeniēersh te ardhun qe ne kohet e para te invazionit osman), Abdurrahmanet (oficer turk nga Egjipti), Rust (nepunes), familja Kalact, familja Shehi (shehler me origjine arabe), familja e Nelit te Molla Dautit (origjine egjiptjane), familja Dizdart (dizdar ne kalą i ardhun nga Izniku i Bruzes se Anadollit), fisi i Sheh Qazim Hoxhes (ushtarak nga qyteti i Kastamonit te Anadollit), familja Axhemi (ushtarak nga Trabzuni i Azise se Vogal), familja Boksejt (ushtarak nga Anadolli), familja Muhamet Shehu (hoxhe nga viset e Azise se Vogel), familja Jenishehri (nga qyteti i vilajetit Hudaveqindar te sanxhakut Ortugal), familja Hysejt (oficer nga Izmiri i Anadollit), familja Xhemil Tulejmani (tekstilist nga qyteti Humus i Sirise), familja Mexhidi (me prejardhje nga Degistani), familja Behrej (ushtarake qe nga fillimi i pushtimit osman), familja Allajbegve (kolonel me origjine turke), familja Hadrejt (mytevli-administrator kujdestar), familja Sala-Isuft (grek i bame musliman).- Zezaket e shqiptarizuar (te mbiquejtunit “ Harapet “) ne Shkoder, qe formojne nji numer te vogel, jane pergjithesisht me origjine nga Sudani egjiptian. Jane te sjellur si skllever nga tregtart, sidomos nga detaret ulqinake. Keto jane blere nder tregjet e Algjerise, te Tunizise te Sirise etj…. Keto permenden veēanerisht prane vezirve Bushatllij….Familjet katolike dhe orthodhokse nuk kan mbajtur kurr harape ose harapesha…. Keto kan sherbyer vetem nder familjet borgjeze e aristokrate myslimane… te cilat i kan trajtuar si bashkefamiljart e shtepise ku kane jetuar.

  2) Familjet te ardhura nga Armenia, Greqia, Austria, Italia:
  nga Armenia: te debuar prej turqve nga Mustafa Qemal Ataturkut, si familja Johanexhan (punonjes zorresh bagtishe), familja Hagopi (teknik dhe perpunues mendafshi), familja Muzali (mjek).
  nga Greqia: familja Kacarosi (nepunes depoje duhani), familja Ronkali (rrobaqepes), familja Idromeno (arkitekt e piktor).
  Te ardhun nga Austria, Vjena: familja Ingriz (kepucar dhe nji nga sindikalistat e pare ne Shkoder)
  nga Italia: familja Scanietti (artist), familja Zamputti (mjek), familja Tedeschini (mjek qe nga 1760), familja Benussi (farmacist).
  Edhe rreth ketyre familjeve jepen te dhena te vlefshme historike. Numuri i tyre nuk eshte i ndjeshem.

  3) Podgoriēajt te ardhur nga Mali i Zi: Emigrantet Podgoriēan u dynden drejt Shkodres ne 4 periudha: 1)Gjate sundimit te Bushatlinjve, 2) Mbas Kongresit te Berlinit, 3) Gjate Luftes se I Botrore, 4) Gjate Luftes se II Botrore”. Podgoriēajt jane sllav musliman nga Podgorica, Shpuza, Nikshiqi o ne pergjithesi nga Mali i Zi. Familjet podgoriēane ma te hershme, sidomos ato te dyndjes se pare, e ndjejne veten shqiptar dhe mjaft prej tyre kan bere shqiptarizimin e emrave duke hjekur mbrapashtesen sllave “iq“. Familja me e hershme dhe me e permendura ne kete studim asht familja Alivoda (Alivodoviq), prej nga rrjedh sot familja Podgorica, familja Bajri e cila dikur quhej Muxhiq, familja Mandia (=Mandiq), familja Osmani (=Osmanagiq), familja Haveri (=Haveriq), familja Uruēi (=Uruēeviq), familja Bebeziq, familja Sykaj (=Sykniq), Juka (=Jukniq), Llukaqi (=Llukaqeviq), Halluni (=Hallunoviq), familja Striniq. Familja Boshnjaku nga Bosnja etj.
  4) Te ardhur nga tokat shqiptare, Ulqini, Tuzi, Kraja: Ka pase emigracion shqiptarsh ne Shkoder edhe nga tokat shqiptare ne Mal te Zi si Ulqini, Tuzi, Kraja. Duhet te them se emigracioni i podgoriēajve, i ulqinakve, etj, i ka dhene shkas ndryshimit te disa zakoneve tradicionale shkodrane.”


  Ne fund te pjeses se dyte jepen kumtesat vlersuese te kesaj vepre nga:
  Prof.Dr.Jup Kastrati, Prof.Dr.Gazmend Shpuza te cilen e quen “Enciklopedi Albanologjike per Shkodren dhe shkodranet”, As.Prof.Dr.Artan Haxhi, As.Prof.Dr.Simon Pepa, Islam Dizdari, Rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” te Shkoderes As.Prof.Dr.Mahir Hoti, Mentor Kopliku, shkrimtari i njohtun Fadil Kraja, Nikolla Spathari, Ahmet Osja, Artes Llazani si dhe Nexhmi Hamdi Bushati. Ka pase nji jehone jo te vogel ne shtypin shqiptare: ”Gazeta Shqiptare” me 11.10.1998, “Rilindja Demokratike” 20.10.1998, “Rimbkambja” me 20.10.1998, “Drita Islame” tetor 1998, “Albania” me 21.10.1998, “Drita e Dijes” me shtator dhe tetor 1998, “Perla” ne nr.4 1998, “Klan” ne nr. 84 1998.
  Shume interesante ura ku i gjete?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Hamdi Bushati: Familjet shkodrane me prejardhje tė huaj!

  Mesuesi i popullit” Hamdi Bushati (1896-1983) shqiptar puro, qe rrjedh nga nji nder familjet e nderueme dhe ma te njohtuna shkodrane, ka ba me shume perkushtim, dhe me ndershmenģ shkencore e pune te palodhun, tue konzultue mijra dokumenta dhe libra si dhe tue mbledhe te dhana direkt nga goja e popullit, librin dyvolumsh me vlere te madhe historike “SHKODRA DHE MOTET” -“TRADITE, NGJARJE, NJEREZ”- te botuem (mbas vdekjes se Tij) ne Shkoder ne vitin 1999, me rreth 1200 faqe dhe me nji aneks 120 faqesh me titull “Pamje gjenealigjike familjesh shkodrane”
  linku.Forumi shqiptar
  .http://www.forumishqiptar.com/thread...%C3%AB-huaj%21

 6. #6
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Po Anxhela Martini nga e perjardhjen e mbiemrit. Shume dehes e ka mbiemrin...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga enkelejd1971 Lexo Postimin
  Shume interesante ura ku i gjete?
  Faleminderit Enkelejd. Jam i interesuar te di origjinen e mbiemrit tim dhe mbiemrave te tjer qe perdorin shqiptaret, rastesisht me doli ky artikull ne internet. Mendoj se shqiptaret nuk i kushtojne fare rendesi mbiemrit te tyre, pa e ditur se mbiemri tregon origjinen e familjes, ndersa ne shqiptaret kujtojm se mbiemrin na e ndrroj turku kshu kot.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Po Anxhela Martini nga e perjardhjen e mbiemrit. Shume dehes e ka mbiemrin...
  Mendoj se eshte shqiptar, pasi mbiemri Martini eshte derivat i emrit Martin. Kjo familje kur e ka regjistruar mbiemrin, ka vene si mbiemer emrin e babait te famijes. Siē kane bere shum te tjere: Zeqir - Zeqiri, Ahmet - Ahmeti, Jakup - Jakupi, Gjon - Gjoni e keshtu me radhe.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-07-2013
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Ura e Cekajve Lexo Postimin
  Faleminderit Enkelejd. Jam i interesuar te di origjinen e mbiemrit tim dhe mbiemrave te tjer qe perdorin shqiptaret, rastesisht me doli ky artikull ne internet. Mendoj se shqiptaret nuk i kushtojne fare rendesi mbiemrit te tyre, pa e ditur se mbiemri tregon origjinen e familjes, ndersa ne shqiptaret kujtojm se mbiemrin na e ndrroj turku kshu kot.
  Me intereson edhe mua te di origjinen e mbiemrit tim si mund ta bej?

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga enkelejd1971 Lexo Postimin
  Me intereson edhe mua te di origjinen e mbiemrit tim si mund ta bej?
  Si e ke mbiemrin?

  Une tani i arrij ti dalloj ato mbiemra qe jane shqiptar dhe ato qe nuk jane. Arrij te dalloj dhe ne qofte se jane mbiemra jugu apo veriu. Pershembull mbiemri im "Ceka" eshte nga veriu.

 11. #11
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Tė shqipėruar, unė i bie qė ta kem Ljarja, por edhe kėshtu si e kam sot, s'kam ankesa me thėnė tė drejtėn; jo vetėm pėr faktin se nuk vuaj nga komplekse pėrkatėsie, por as nga delire madhėshtie; paraardhėsit i kam shqiptarė dhe kemi qenė tė krishterė fillimisht nga ana e babit, por edhe sikur tė ishte e kundėrta, e rėndėsishme ėshtė sesi ndihem unė sot pėr vete dhe nuk ėshtė mbiemri qė e bėn njė njeri. Bie fjala, kemi kėta Bushatėt, qė iu duket vetja si 'ēifutėt' sikur kanė ndonjė kromozom tė veēantė, kur nė tė vėrtetė sot i ke sikur kanė pėsuar ndonjė mutacion gjenetik. I kanė meshkujt si me qenė turq, dmth njė pėllėmbė mbi tokė mashkull dhe si me penallti nė kokė.
  Pastaj, duke marrė parasysh se kush i paska dhėnė sugjerime mbi kėto studime, bie fjala Faik Luli (dritė pastė se ka vdekur) dhe Islam Dizdari qė kanė qenė pjesė e fondacioneve turke, nuk habitem qė iu paskan dalė kaq shumė nga anadolli kėtyre. Sidomos kėta Dizdarėt mė shkatėrrojnė fare, kur e thonė me krenari: "ne kena ardh prej Stambollit"

  Tė them diēka pa dorashka dhe, me kėmbė nė tokė tani nė fund; na rroftė mbiemri, kur Shkodrėn sot e kanė pushtuar .... lėre lėre se s'po e them mė mirė...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Fleur ke harru me than qe keta Bushatit e kann tipike shprehjen
  na jena der e madhe hahahahha
  JO SEKS PARA MARTESE

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
  Tė shqipėruar, unė i bie qė ta kem Ljarja, por edhe kėshtu si e kam sot, s'kam ankesa me thėnė tė drejtėn; jo vetėm pėr faktin se nuk vuaj nga komplekse pėrkatėsie, por as nga delire madhėshtie; paraardhėsit i kam shqiptarė dhe kemi qenė tė krishterė fillimisht nga ana e babit, por edhe sikur tė ishte e kundėrta, e rėndėsishme ėshtė sesi ndihem unė sot pėr vete dhe nuk ėshtė mbiemri qė e bėn njė njeri. Bie fjala, kemi kėta Bushatėt, qė iu duket vetja si 'ēifutėt' sikur kanė ndonjė kromozom tė veēantė, kur nė tė vėrtetė sot i ke sikur kanė pėsuar ndonjė mutacion gjenetik. I kanė meshkujt si me qenė turq, dmth njė pėllėmbė mbi tokė mashkull dhe si me penallti nė kokė.
  Pastaj, duke marrė parasysh se kush i paska dhėnė sugjerime mbi kėto studime, bie fjala Faik Luli (dritė pastė se ka vdekur) dhe Islam Dizdari qė kanė qenė pjesė e fondacioneve turke, nuk habitem qė iu paskan dalė kaq shumė nga anadolli kėtyre. Sidomos kėta Dizdarėt mė shkatėrrojnė fare, kur e thonė me krenari: "ne kena ardh prej Stambollit"

  Tė them diēka pa dorashka dhe, me kėmbė nė tokė tani nė fund; na rroftė mbiemri, kur Shkodrėn sot e kanė pushtuar .... lėre lėre se s'po e them mė mirė...
  kokrrat e maleve
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
  Fleur ke harru me than qe keta Bushatit e kann tipike shprehjen
  na jena der e madhe hahahahha
  gold,

  si e ke ..arin?

  ke me ja ... momen tani qe moret pushtetin?...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 15. #15
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
  Fleur ke harru me than qe keta Bushatit e kann tipike shprehjen
  na jena der e madhe hahahahha
  Me numrin e madh tė budallenjve qė shtohen dita ditės, me siguri qė dera e tyre e madhe i prodhon :D

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
  Tė shqipėruar, unė i bie qė ta kem Ljarja, por edhe kėshtu si e kam sot, s'kam ankesa me thėnė tė drejtėn; jo vetėm pėr faktin se nuk vuaj nga komplekse pėrkatėsie, por as nga delire madhėshtie; paraardhėsit i kam shqiptarė dhe kemi qenė tė krishterė fillimisht nga ana e babit, por edhe sikur tė ishte e kundėrta, e rėndėsishme ėshtė sesi ndihem unė sot pėr vete dhe nuk ėshtė mbiemri qė e bėn njė njeri. Bie fjala, kemi kėta Bushatėt, qė iu duket vetja si 'ēifutėt' sikur kanė ndonjė kromozom tė veēantė, kur nė tė vėrtetė sot i ke sikur kanė pėsuar ndonjė mutacion gjenetik. I kanė meshkujt si me qenė turq, dmth njė pėllėmbė mbi tokė mashkull dhe si me penallti nė kokė.
  Pastaj, duke marrė parasysh se kush i paska dhėnė sugjerime mbi kėto studime, bie fjala Faik Luli (dritė pastė se ka vdekur) dhe Islam Dizdari qė kanė qenė pjesė e fondacioneve turke, nuk habitem qė iu paskan dalė kaq shumė nga anadolli kėtyre. Sidomos kėta Dizdarėt mė shkatėrrojnė fare, kur e thonė me krenari: "ne kena ardh prej Stambollit"

  Tė them diēka pa dorashka dhe, me kėmbė nė tokė tani nė fund; na rroftė mbiemri, kur Shkodrėn sot e kanė pushtuar .... lėre lėre se s'po e them mė mirė...
  Ky studim eshte bere per Shkodren, por kuptohet qe ne te gjithe Shqiprine ka pasur popullsi te ardhur nga vendet Islamike.
  Per shembull, dihet qe banoret e Tiranes, ato autoktonet e vjeter, jane me prejardhje Turke- Iraniane.

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Ura e Cekajve Lexo Postimin
  banoret e Tiranes, ato autoktonet e vjeter, jane me prejardhje Turke- Iraniane.
  ik mor debil,mor antishqiptar,mor pis,si ske turp,ke pa ndonje tiranas te zi ne surrat ti??

 18. #18
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Ura e Cekajve Lexo Postimin
  Ky studim eshte bere per Shkodren, por kuptohet qe ne te gjithe Shqiprine ka pasur popullsi te ardhur nga vendet Islamike.
  Per shembull, dihet qe banoret e Tiranes, ato autoktonet e vjeter, jane me prejardhje Turke- Iraniane.
  M'fal se po ta them troc ne nje shprehje shkodrance, po ty naqe "te paska rrujt Perja me kohe"... s'qenke ketu fare!!!
  Une te them shqip qe kam te njejten prejardhje me Gjon Buzukun, ti me permend prurje nga vendet islamike.

 19. #19
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
  M'fal se po ta them troc ne nje shprehje shkodrance, po ty naqe "te paska rrujt Perja me kohe"... s'qenke ketu fare!!!
  Une te them shqip qe kam te njejten prejardhje me Gjon Buzukun, ti me permend prurje nga vendet islamike.
  Moj lere ti,ti nuk na hyn ne puna,pa zgjidh situaten e Engjell Martinit tani...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 20. #20
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Moj lere ti,ti nuk na hyn ne puna,pa zgjidh situaten e Engjell Martinit tani... :p
  Kėta Martini, mesa di unė, janė nga Dukagjini. Pse tė intereson kaq shumė ty kjo Ėngjėllushe Martini? Kjo ka qejf xaxat lol, kėshtuqė, nqs ke marrė shumė ngjyrė atje ku je tani duke vuajtur :D, mbase edhe mund tė tentosh; ta jap lejen, ti e di qė s'jam xheloze unė.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •