Close
Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 286
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    oops xemlo!!!


    Ah po, mesova dhe gjuhe te huaj
    me ca? me trurin e bllokuar te shqiptarit? hmm interrrrestingggg...

  2. #42
    ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
    Anëtarësuar
    09-08-2004
    Vendndodhja
    ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
    Postime
    503
    Emigrmi na ka mesuar te jemi me te forte edhe te jemi vetvetja....
    Na ka bere shume here me te forte se kemi qene edhe na ka treguar
    se sa te shtrenjte jane te afermit e tu si edhe vendlindja jone....
    Gjithcka na mungon disi po po e perballojme duke thene me vete
    qe eshet per te miren tone....na ka bere "responcible" e t'i marrim
    gjerat me seriozisht se sa mund t'i marri nje student ne Shqiperi.
    ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

  3. #43
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anëtarësuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Citim Postuar më parë nga FierAlda143
    oops xemlo!!!



    me ca? me trurin e bllokuar te shqiptarit? hmm interrrrestingggg...
    Jo mi jo me ca truri. Jo se e kam te bllokuar, po e kam te veshtire ta gjej, se di ku me ka rene rruges. Kam fjalor, e maj gjithe diten ne xhep.Knoqem vallahi. Gallata bej. Se mar vesh pse me qeshin njerezit kur i flas

    Oops fieralda, po ti e ke zhbllokuar trurin? Nqs po me cfare, nqs jo, si arrin te flasesh anglisht? Ej se shaka jane. Mos i mer te gjitha fjale per fjale.

    Pershendetje nga koteci pulave (me kane vene per gjel sot, te zgjoj lagjen se gjelat kane ik me pushime, i mora punen une)

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    Desha te shtoj dicka.
    Jane thene gjera pozitive dhe negative dhe keto te fundit na kane ndihmuar per t'i thirre mendjes qe te bejme e te mendojme ate qe duhet.
    Cfare do thoja eshte se emigrimi ka egzistuar prej motesh dhe aresyet,veshtiresite kane qene te ndryshme, nga brezi ne brez dhe nga njeri vend ne tjetrin.
    Sot,ndoshta me duket mua, ne (shqipetaret) jemi te emigruar dyfish.d.m.th kur vendasit e kuptojne qe je i huaj stepen pak,por kur e marrin vesh qe je shqiptar tremben,ikin nuk te besojne,te largojne. duhet shume kohe e pune qe te ndryshosh opinonin mbi ty personalisht, se per shqiptaret mbetet i njejte fatkeqesisht, pavaresht se cfare u provon ti me cilesite e tua dhe u tregon se kush jane shqipetaret ne pergjithesi.

    kemi akoma per te bere

    sinqerisht
    hope31
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anëtarësuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401

    Kurajo!!!

    Kurajo Hope31!
    Une kam qene ne Greqi rreth 7 vite dhe nga ato qe shkruaje ti, me le te mendoj se edhe ti ne Greqi je...
    Megjithate kudo qe te jesh une te uroj shendet e bereqet dhe nese merzitesh kthehu ne Shqiperi se ketu nuk te shikojne me perbuzje apo inat qe je shqiptar/e.
    Nje kenge e Irma Libohoves thote "emigrant o emigrant vec ket emer ti ke atje"...

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anëtarësuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401
    [QUOTE=Aldi1]Kurajo Hope31!
    Une kam qene ne Greqi rreth 7 vite dhe nga ato qe shkruaje ti, me le te mendoj se edhe ti ne Greqi je...
    Megjithate kudo qe te jesh une te uroj shendet e bereqet dhe nese merzitesh kthehu ne Shqiperi se ketu nuk te shikojne me perbuzje apo inat qe je shqiptar/e.
    Nje kenge e Irma Libohoves thote "emigrant o emigrant vec ket emer ti ke atje"...

  7. #47
    Me ka ballafaquar me nje kulture dhe mentalitet tjeter prej te cileve kam perfituar shume ne kuptimin e mire te fjales. Me ka dhene mundesine e krahasimit dhe vezhgimit te dickaje nganjehere edhe krejt ndryshe nga ajo prej te ciles rrjedh, dhe kete e vleresoj shume duke pasur parasysh qe te avancon limitin e mendimit.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    Fatkeqesisht jam ne emigrim,por fatmiresisht jo ne Greqi.
    Nuk e kam fjalen personalisht per veten time,une nuk them dot se jam e kenaqur totalisht, se dihet ne dhe te huaj nuk mund te jesh asnjehere i tille,por mire jam ne pergjithesi.

    Por me sa shoh ne media,nga njerezit qe me rrethojne...ne shqiptaret kemi shume per te bere qe te trajohemi si te huajt e tjere.Per te treguar qe kemi vlera dhe jemi krenare per vendin dhe popullin tone.
    Ketu jashte vendit perjetohen disa ndjesi qe kurre as nuk te shkojne neper mend po nuk e kalove kufirin e te perballesh me kulturat e popujt e tjere.

    sinqerisht
    hope31
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2004
    Postime
    4
    cfare u ka mesuar emigrimi?
    Qe te mos i ze bese asnjeriu, as nenes e babes tim!

  10. #50
    Lirine!
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e SeXy_BiOnDe
    Anëtarësuar
    30-08-2003
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    13

    Na ka mesuar te bejme qief se kemi nje jete.

    Jemi te zotet e vetes po te ishim ne shqiperi sidomos po flas per ne gjinia femerore do ishim shume te mbyllyr kurse ne emigraion po do punojme nate dite por aman kur del me shoqerine ne weekend i harron te gjitha dhe kemi our own responsibilities kurse ne shqiperi do ishim te varur derisa te na martonin me zorr me nonje nga malet qe kishte leke dhe ja jeta iku per dhjame. Kurse jashte je ti qe i ben jeten tende si te duash askush tjeter. Ca te them tjeter une ja kalofshit mire dhe befsh it sa me shume qef se do ikim per kumblla nje dite. BYE BYe
    {LiFe_is_PrEcIoUs} So Enjoy every minute of it. PEACE...

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359
    fillimisht ajo cka me ka mesuar esht malli per shqiperine
    malli per atdheun tim.
    kur isha ne shqiperi as nuk ndjenja fare mall per asnje , tani qe u largova mezi pres te iki.
    Cmoj shprehjen e N. Frasherit "duhet te jesh larg shqiperis qe te kuptosh se c'force e c'bukuri ka atdheu yt"


    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  13. #53
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Durimin !!!!


    Te mbyllim gojen se ketu po shofim ngjyrat e verteta te njerezve .


    White_Angel
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  14. #54
    Citim Postuar më parë nga White_Angel
    Durimin !!!!


    Te mbyllim gojen se ketu po shofim ngjyrat e verteta te njerezve .


    White_Angel
    Sa mire qe e ke thene! Te pershendes!
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-01-2005
    Postime
    5
    Jemi te zotet e vetes po te ishim ne shqiperi sidomos po flas per ne gjinia femerore do ishim shume te mbyllyr kurse ne emigraion po do punojme nate dite por aman kur del me shoqerine ne weekend i harron te gjitha dhe kemi our own responsibilities kurse ne shqiperi do ishim te varur derisa te na martonin me zorr me nonje nga malet qe kishte leke dhe ja jeta iku per dhjame. Kurse jashte je ti qe i ben jeten tende si te duash askush tjeter. Ca te them tjeter une ja kalofshit mire dhe befsh it sa me shume qef se do ikim per kumblla nje dite. BYE BYe
    LOL LOL LOL

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-01-2005
    Postime
    3
    qe atdhe quan ate vend ku ndjehesh me cliret, jo domosdo ate vend ku lind

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Te mposht lotin!!!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  18. #58
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar më parë nga hope31
    cfare u ka mesuar emigrimi?

    Shume shqiptare kane emigruar dhe besoj se nuk ka qene te lehta as vendimi per te emigruar,rruga dhe jetesa atje ku jeni vendosur.

    sinqerisht
    hope31
    Me mesoi me mire se askush tjeter ligjin e xhungles dhe asgje me tej.

    Dito.

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Emigracioni me ka mesuar qe jeta eshte shume me e veshtire se sa duket dhe duhen gjetur forca per t'ja dale mbane.
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Emigrimi ta zgjeron horizontin. Njohja e njerezve me kultura te ndryshme eshte shume pozitive. Shpeshhere ke mundesine te reflektosh ne lidhje me zakone te marra nga vendi yt, te cilat i sheh si te perkryera. Dhe e anasjellta kuptohet: duke pare disa sjellje nga te tjeret sheh se sa te rendesishme jane disa vlera dhe zakone qe i ke marre nga vendi ku je rritur dhe nga kombi te cilit i perket.

Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë keni mësuar nga filmat që keni parë gjatë jetës tuaj?
    Nga ^Pretty_Girl^ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 04-03-2024, 07:56
  2. Çfarë ju ka mësuar jeta?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 509
    Postimi i Fundit: 17-12-2023, 19:52
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Meditime të krishtera
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 135
    Postimi i Fundit: 16-06-2007, 18:36
  5. Justin Dëshmori: Apologjia e parë
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •