Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Ore kot per muhabet.
  Prinderve te mi u doli llotaria amerikane, dmth pergjigja e 1-re.E marrim si te mireqene komplet procesin dhe pajisen me viza. Tani medyshja esht ketu, a ja vlene te shkojne ata atje duke ditur qe jan te 2 me arsim te larte dhe ne shqiperi jemi familje mesatare...Babai do te largohet per tju larguar ketyre streseve te shqiperise, ndersa mamaja se ka me shum qejf.
  Si mendoni ju te dashur forumista?
  E shtrova ketu se me duket me e paster pergjigja e nje forumisti qe nuk e njeh fare sesa te pyesesh njerezit qe te rrethojne

  JU PERSHNES!
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Pike se pari, urime! Persa i perket pyetjes, varet nga shume faktore. Cdo rast edhte i ndryshem, por mosha eshte goxha pengese si dhe gjuha. Moshat mbi 50 hasin goxha veshtiresi per te gjetur pune. Po ashtu varet dhe sa ndihme do keni kur shkoni atje. Si fillim e kane te nevojshme ti orientojne ca. Po patet te aferm akoma me mire. Ka plot qe vijne dhe behen pishman, dhe ka te tjere qe mesohen kollaj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 23-05-2013 mė 08:26
  Feelings change - memories don't.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2013
  Postime
  147
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Zotri i nderuar pse mos me shku ,munden me shku te bejn dokumentet te behen me shtetesi Amerikane .Sa di un sa kaminformata ata duhet te qendroin aty ne filim se paku 3(tre )muaj .Me pastaj pas nje periudhe duhet te japin si e quajn shenjat e gishtrinjeve pas n je periudhe 1(vjeqare ).
  Sinqerisht me qen un ne vend te tyre kisha shkuar doemos dhe pas nje kohe do kthehesha ne vendelindje dhe do qendroja aty sa te jet nevoja ne vendelindje .Pra un ju sugjeroi qe doemos te shkoin ne SHBA.Pra duhet me shku gjithesesi ska naj arsye te madhe pse mos te shkojn .Munbden edhe te punesohen ne naj sektor qe iu pershtatet profilit te tyre .Siq jam i informuar kur te fitohet lotaria e SHBA jan te garantuara edhe vendet e punes per profilet e tyre .Iu duhet te njohin sado pak gjuhen Angleze edhe pse nuk eshte e domosdoshme kur te fitohet lotaria .
  Keshtu po te isha un ne vend te tyre do shkoja .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Jan mbi 50 qe te dy, respektivisht 54, 56.
  Babai e di anglishte, njerez kemi andej qe na presin....
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Nuk eshte puna thjesht te te presin por a kane mundesi ti ndihmojne. Mua psh me priten por nuk kishin mundesi te benin me shume se te na mbanin ne shtepi per disa dite. Po ne ishim te rinj dhe nuk kishim nevoje per shume ndihme. Mese ikin me femijet me ju OK, vetem nuk ju'a keshilloj aspak. Sikur mos te dine makinen akoma ne e veshtire.
  Feelings change - memories don't.

 6. #6
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Ka te beje shume deshira, bindja per te ikur e filluar nje jete te re. Duhet te kene parasysh se eshte nje transformim rrenjesor i jetes e te jene gati te bejne cdo lloj pune, te pakten fillimisht e te harrojne se c'kane qene e bere ne Shqiperi. Se dakord, te presin e te mbajne njerzit njerzit per ca kohe; do ju gjejne edhe nje shtepi me qera. Po vjen koha qe duhet te paguash faturat e muajit e duhen para. A jane gati te bejne cdo lloj pune?
  Duhet te kene nje synim se pse ikin. Dakord me stresin ne Shqiperi, por mund te jete stresi edhe me i madh aty ku shkojne. Mgjse s'jane shume te rinj, po prape edhe te vjeter nuk jane. Mundesite jane. Duhet vullnet, deshire, vendosmeri dhe cdo gje kalohet.
  Dhe ne fund, ka te beje dhe fati. Si te ecen.

 7. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  36
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ore kot per muhabet.
  Prinderve te mi u doli llotaria amerikane, dmth pergjigja e 1-re.E marrim si te mireqene komplet procesin dhe pajisen me viza. Tani medyshja esht ketu, a ja vlene te shkojne ata atje duke ditur qe jan te 2 me arsim te larte dhe ne shqiperi jemi familje mesatare...Babai do te largohet per tju larguar ketyre streseve te shqiperise, ndersa mamaja se ka me shum qejf.
  Si mendoni ju te dashur forumista?
  E shtrova ketu se me duket me e paster pergjigja e nje forumisti qe nuk e njeh fare sesa te pyesesh njerezit qe te rrethojne

  JU PERSHNES!
  Si fillim te veshtire do e kene, por mos ta djegin sepse do i ngeli peng.
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Ore me te degjuar e kam, qe fillimi esht i veshtire atje por avash avash po punove ben hall dhe te pakten te vleresohet ajo qe ben se ne ketu shqiperi po vlersohen hajdutet dhe hipokritet, vetem nga kjo un personalisht dua qe te ikin. Babai e di makinen dhe ka mbaruar per matematike dhe jo se esht babai im po esht shum i mire ne kete zanat qe ka.Gjithashtu esht profesor informatike dhe per arsye se kemi dhe nje sall interneti esht ber dhe ing informatike, i rregullon vet te gjitha. Nuk e di sa do ta ndihmojne keto qe pas disa kohe te dal ne kto zanate gjithsesi e thashe dhe dua ndonje mendim nese ka shanse qe pas disa kohesh/provimesh/provash mund te ushtroje profesionin. Ndersa mamaja esht mesuese fillorje.
  Njerezit qe kemi aty mund ti nidhmojne...Gjithsesi babai esht shum i gzuar per kete dhe gjeja qe tha pasi kishte dal pergjigja e 1-re tha: Do iki, atje kan ber hall lloj lloj, e mos te bej un! Dmth shum optimist.

  Faleminderit per sygjerimet dhe pergjigjet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KOKASHTA : 23-05-2013 mė 10:59
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 9. #9
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Per ke do e bejne kete sakrifice ato ? Per Ty ? Po e marre si te mireqene. Nese Jo, sja vlen ne ate moshe.
  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ore me te degjuar e kam, qe fillimi esht i veshtire atje por avash avash po punove ben hall dhe te pakten te vleresohet ajo qe ben se ne ketu shqiperi po vlersohen hajdutet dhe hipokritet, vetem nga kjo un personalisht dua qe te ikin. Babai e di makinen dhe ka mbaruar per matematike dhe jo se esht babai im po esht shum i mire ne kete zanat qe ka.Gjithashtu esht profesor informatike dhe per arsye se kemi dhe nje sall interneti esht ber dhe ing informatike, i rregullon vet te gjitha. Nuk e di sa do ta ndihmojne keto qe pas disa kohe te dal ne kto zanate gjithsesi e thashe dhe dua ndonje mendim nese ka shanse qe pas disa kohesh/provimesh/provash mund te ushtroje profesionin. Ndersa mamaja esht mesuese fillorje.
  Njerezit qe kemi aty mund ti nidhmojne...Gjithsesi babai esht shum i gzuar per kete dhe gjeja qe tha pasi kishte dal pergjigja e 1-re tha: Do iki, atje kan ber hall lloj lloj, e mos te bej un! Dmth shum optimist.

  Faleminderit per sygjerimet dhe pergjigjet.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Puna eshte sa te marrin patenten dhe te gjejne nje pune. Makina duhet se punet jane shume larg. Mos u habit po te them qe ke shqiptar qe kane ngare makinen prej vitesh ne Shqiperi dhe ketu mezi arrijne ta marrin patenten, pas heres se, 3,4,5,6,... Gjithsesi te rriturit kane nje te mire qe jane me stabel. Nuk levizin nga nje pune ne pune tjeter. E marrin me seriozisht punen, dhe me e rendesishmja kursejne shume. Bejne nje jete teper te thjeshte, ndryshe nga te rinjte. Nuk u duhet te shpenzojne per shume gjera. Babi yt mund ta kete me te lehte te intergrohet ne jeten ketu. Mami cik me veshtire, por gjithsesi you never know. Eshte dhe cik me fat emigrimi. Mua psh me eshte dash ta arrij gjithcka me forcat e mia meqe skisha te njohur ketu, ndersa te tjeret e kane gjet nje pune te mire sa kane ardh. I kane ndihmuar te tjeret, me nje fjale. Good Luck!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 23-05-2013 mė 11:20
  Feelings change - memories don't.

 11. #11
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  36
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ore me te degjuar e kam, qe fillimi esht i veshtire atje por avash avash po punove ben hall dhe te pakten te vleresohet ajo qe ben se ne ketu shqiperi po vlersohen hajdutet dhe hipokritet, vetem nga kjo un personalisht dua qe te ikin. Babai e di makinen dhe ka mbaruar per matematike dhe jo se esht babai im po esht shum i mire ne kete zanat qe ka.Gjithashtu esht profesor informatike dhe per arsye se kemi dhe nje sall interneti esht ber dhe ing informatike, i rregullon vet te gjitha. Nuk e di sa do ta ndihmojne keto qe pas disa kohe te dal ne kto zanate gjithsesi e thashe dhe dua ndonje mendim nese ka shanse qe pas disa kohesh/provimesh/provash mund te ushtroje profesionin. Ndersa mamaja esht mesuese fillorje.
  Njerezit qe kemi aty mund ti nidhmojne...Gjithsesi babai esht shum i gzuar per kete dhe gjeja qe tha pasi kishte dal pergjigja e 1-re tha: Do iki, atje kan ber hall lloj lloj, e mos te bej un! Dmth shum optimist.

  Faleminderit per sygjerimet dhe pergjigjet.
  Me cfare po kuptoj jane te afte edhe te arsimuar eshte nje plus. A e dine gjuhen angleze?? A kane te aferm qe do i presin?? Keto jane me kryesoret pastaj te tjerat rregullohen. Sa per makinen nuk eshte problem se si fillim do marin nje apartment afer punes, shkolles etc. Do ecin ose do perdorin transportin publik. Qe jane te arsimur eshte ndihme e madhe sepse edhe sikur nje kurs profesional te bejne ndihmon shume. Nese prinderit jane mbi 60 vjec eshte shume shume veshtire per pune por nese jane nen 60 vjec do gjejne dicka. Une them te mos e djegin fundja do jetojne me ndihma sociale ne fillim sa te gjejne nje pune. Cfare shteti kane ndermend te mbeshteten?? Kjo ka shume rendesi! Fundja do vuajne 5 vjet edhe do bejne bashkim familjare do sjellin femijet. Gjate 5 vjet ketu vetem 30 muaj i duhen per te marre nenshtetsine. Ka plot cifte qe rrine ketu gjate dimrit edhe kthehen ne muajt e veres. Kalon koha me shpejt keshtu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 23-05-2013 mė 11:53
  I LOVE GOD

  j&g

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Sa femije jeni e ne cmoshe jeni?

  Ikja e tyre varet nga ju.
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  ne moshe te thyer nuk ja vlen , se kam njohur plot te cilet jane shtaterruar nga nostalgjia per jeten ne shqiperi,mendoj nuk ka vlen te shkojne direkt per emigracion por me mire te shkojne njehere dhe te shikojne per prove dhe nese ambjentohen shpejt dhe i pelqen pse jo edhe le te rrine me pas ,

  nese kane vision kozmopolit per jeten dhe shoqerine dhe njerzit atehere prinderit e tu mund te shkojne dhe te jetojne pa problem ne cdo cep te botes (dhe universit po te jete nevoja) ,ne rast te kundert do pesojne si je kusheriri im qe shkruante ne letra se e merrte malli edhe per guret e kalldromit ,ose si nje sicilian qe kam njohur ketu ne it i cili mbas 35 vjetesh emigracion ne australi ne sidnei u kthye ne itali sepse sic thoshte ai kisha shume mall per siciline time ,apo si nje cift ne tr qe u kthyen se ne usa benin vetem lavapjata ndersa ne tr ishin inxhiniere, etj

  cdo gje ne jete varet nga fakti se ne cfare kendveshtrimi e shikon ti boten dhe njerzit dhe shoqerine njerzore

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Ne jemi 3 femije. 29-27-25 (motra-vellai-une) Te gjith te shkolluar! Te rrish te shpresoj per shqiperine esht e kote, te pakten dhe un keshtu e mendoj! Nese ata ikin ne usa, ime moter ka mbaruar shkollen ne moske ( momentalisht esht me pune ne moske dhe mund te shkoje lehtesisht ne usa sepse ka marre vize nje here). Vellai ka mbaruar juridikun ne shqiperi, i papune, me nje biznes te vogel...ndersa un jam ne shkolle ne rumani-pasunervistare.
  Ne shqiperi momentalisht me ckam par un esht shum e veshtir te jetohet me djers, ndershmeri dhe pune....do vazhdoje dhe per disa vite te mira kjo gje besoj.
  Gjerat shikohen me perspektive. Sikur per disa vite te arrihet nje bashkim familjar andej nuk do ishte keq, se atdheu yn i dashur ktu esht.

  Ju pershndes!

  Ju pershendes
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2013
  Postime
  147
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Zotri edhe njeher tju tregoi nje rast .Nje i njohur i imi qe ja kam plotesuar un aplikacionin per Lotari jetonte ne Pej ka qen shum i varfer .Ai pat fituar lotarin ne vitin 2004 .I kishn ardhur dokumntet se bashku me vendet e punes banimin dhe te gjitha i kishte aty .keshtu qe ne fletegarancion varsisht se qka ke shkruar se qka k te kryer po u fitonte edhe garancioni per shtetesin automatike ne SHBA.Kam pyetur personin ne fjal pasi pash postimin tuaj e bena nje mesazh me informacione jo te plota .Por tash pasi e pyeta se si ka vajtur puna .Ishin lotarit ne SHBA dhe vendet e Shteteve pran SHBA kishin ekesa te ndryshme te profileve te ndryshme .Varesisht nga profili po fitonte edhe lotaria .keshtu ati i kishte qelluar fati te shkoi ne ohajo .profili io tij ka qen agjustator por me pervoi te nje automekaniku .Kur kishte vajtur aty fillimisht e kishin vendosur ne nje banes Kolektive .Pastaj kishte nisur punen ne nje kantier pune ku kishte punuar si agjustator per nje periudh 3 mujore .Pastja kishte punuar dhe tash punon ne mirmbajtjen e automjeteve te ati vendi .Po kryeke dy pun njekohesisht .Me pastaj shteti ia kishte gjetur njje banes te pershtaehme per familjen e ti pes antareshe .Normal shpenzimet e tatimeve kan qen te hequra vetem per nje vit .Pas nje viti u zhvendos me nje banes me te madhe dhe tash vet paguan qiran edhe pse ska pas nevoi me dal nga banesa qe ja ka dhuruar shteti ku tatimet kan qen te hequra deri sa te jetoi aty .Por pasi ka ndru vendbanim ai tash paguan taksa shtetit .Grueja e tij ishte punesuar si mami ne nje spital aty pasi e njeta kishte kry shkolen e mamive ne Prizeren dhe e martuar ne Pej kishte pas punuar si ndihmese e edukatorve tash atje ne Ohajo punon ne profesionin e vet .Femijet i shkollon ne shkollat publike te Ohajos .
  keshtu qe mos e humbeni rastin gjithesesi te shkoin .

 16. #16
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime nė 192 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ore kot per muhabet.
  Prinderve te mi u doli llotaria amerikane, dmth pergjigja e 1-re.E marrim si te mireqene komplet procesin dhe pajisen me viza. Tani medyshja esht ketu, a ja vlene te shkojne ata atje duke ditur qe jan te 2 me arsim te larte dhe ne shqiperi jemi familje mesatare...Babai do te largohet per tju larguar ketyre streseve te shqiperise, ndersa mamaja se ka me shum qejf.
  Si mendoni ju te dashur forumista?
  E shtrova ketu se me duket me e paster pergjigja e nje forumisti qe nuk e njeh fare sesa te pyesesh njerezit qe te rrethojne

  JU PERSHNES!

  Un jam kunder, sepse nuk mendoj se do ambientohen dot.

  Te vene si turiste nja 2-3 muaj qe t'shohin si esht jeta andej, pastaj shif e ben...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Rrofshi e qofshi per mendimet tuaja.
  Gjithsesi un them qe shkon ajo shprehja.Po srrezikove, nuk fiton
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Ide dhe sygjerim...Ndihme?

  Pershendetje, sic kam shkruar nje teme kohe me pare prinderve te mi vjet u doli llotaria amerikan. Qe nga qershori gjenden ne New York, i priti nje robi jone ne fillim dhe kaluan ne shtepi me qera. 1100$ ne muaj. Babai punon part time 3 dite ne jave kurse mamaja ka ca qe esht kthyer me mendimin te shkoje perseri per vitin e ri. Ky robi jone kaq e ka hapin tani per tani vec per kte pune part time e ka ndihmuar, sepse vet eshte i vetpunesuar. Do doja nga ndonje forumist ne qofte se ka mundesi apo dhe deshire te mund ta ndihmoje per ndonje pune stabel.

  Ju faleminderit.
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •