Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 168 prej 168
  1. #161
    i/e regjistruar Maska e Jeto_Jeten
    Anëtarësuar
    05-11-2002
    Vendndodhja
    "20 mije lega nen det" ...duke eksploruar...
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga G.D Lexo Postimin
    Jeto Jeten, mos ia fusni kot dhe te me tregoni aftesite e mia per te lexuar... Une o sinaps-prishur nuk thashe qe mutacioni nuk ndodh, thashe qe eshte gjithnje i demshem.
    Tani ti paske imagjinate dhe njohuri te forta o zoteri. Puna eshte se ke mungese acetilkoline ne sinapse dhe i shpreh pak me defekte keto njohurite tua te famshme.
    Fushen e mutagjeneve jam i bindur se e njoh me mire se ju. Mos lini gafa por jepni ato prova qe vertetokan se ka evolucion organik.
    neurotrasmitters e mi work just fine te tuat duket qe mbeten ne gjys te rruges aq sa nuk bejne ndarjen e faktit nga interpretimi, gje qe provon ate qe kam shkruar me siper
    He who learns but does not think, is lost! He who thinks but does not learn is in great danger.

  2. #162
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Hahaha, mund te me japesh nje prove kur keto mutacionet e "dobishme" per evolucionin kane shnderruar nje lloj ne nje tjeter dhe pastaj si rezultat i perzgjedhjes natyrore lloji meme u zhduk. hahaha!

  3. #163
    i/e regjistruar Maska e Jeto_Jeten
    Anëtarësuar
    05-11-2002
    Vendndodhja
    "20 mije lega nen det" ...duke eksploruar...
    Postime
    342
    c'te te them un ty....hajt mo po i lodh edhe njiher gishtat
    Ku e gjete fjalen evolucion = "e dobishme"
    mbijeton mutacioni/ndryshimi qe i pershtatet me mir kushteve natyrore ku ndodh (natural selection), jo domosdoshmerisht me i "dobishmi" per ty e mu.. po sic ta thash, e nuk harxhoj me koh ta them, merr nje bio 101
    ndersa interpretimet i ke nja dy kate forumi ma lart
    He who learns but does not think, is lost! He who thinks but does not learn is in great danger.

  4. #164
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Degjo o eklektiku i deshtuar, mesa shoh unë, ti nga evolucioni nuk marrke vesh fare. Cili qenka ky koncepti juaj i famshem per fjalen "dobi". Une e di se ne kuptimin biologjik te fjales termin i dobishëm e perdorim në varësi të mjedisit ku qendron materia ose dukuria materiale te ciles i percaktojme koeficientin e dobishmerise. Si rrjedhoje ne shqyrtim te mjediseve te ndryshme dhe fushave te ndryshme arrijme ne rezultate perkatesisht te ndryshme.
    Nese (sipas evolucionisteve) nuk kemi nje gjallese me koeficient me te larte miresie fizike ne nje mjedis te caktuar atehere nuk kemi te bejme me pershtatshmeri. Duhet ta keni te qarte se nuk eshte vetem gjallesa qe ka nevoje per mjedisin por edhe mjedisi qe ka nevoje per gjallesen. Pra koncepti juaj ishte koncept qe futej ne disa rruge qe perseri ne nje pike dilnin por qe siç duket nuk ke aftesi ta njohesh kete pike.
    Une jam i bindur qe Aristoteli dhe te gjithe shkencetaret e tjere kreacioniste gjer sot ( keta shkencetare kreacioniste jane Newton, Galileo Galilei, Ajnshtajn etj.) mbrojne idete e tyre me fakte dhe qe per fat te mire tashme po i ndihmon edhe fizika moderne.
    Koha e ateizmit po perendon dhe qe te mos dalim jashte temes teoria mbeshtetese e ateizmit nuk ka me fakte per te na dhene.
    Jeto Jeten, ti nuk e kupton se per mua eshte kohe e humbur te te mbush mendjen ty per kete dhe nuk e ke idene se sa shume heq ne shpirt nje njeri qe flet me fakte per ti mbushur mendjen dikujt si puna jote. Per kete po marr mundimin te pergjigjem.
    Jam ne pritje te fakteve te reja qe mbeshtesin evolucionin dhe gjithashtu te personave qe jane te disponueshem per debat. Kjo eshte nje nder gjerat e bukura dhe te dobishme ne mjedisin e nje shoqerie kapitaliste, o i vlogli Jeto Jeten (Vdekjen e sinapsit).

  5. #165
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Per mua : "Perralle e shemtuar" eshte pergjigjia. Speciet ne toke e kane nje krijues, por ai nuk eshte ashtu sic e pershkran feja.
    Per mua quaje rreze kozmike, aliene humanoide nga nje bote tjeter, perendi apo cfare te duash... po jo evolucion
    And anything about the creator of those Alien Humanoids??
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  6. #166

  7. #167
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-08-2008
    Postime
    1
    Citim Postuar më parë nga gladiator Lexo Postimin
    Argumenti me i mire jane tiparet tona ,te cilat nuk ndryshojne shume nga ato te majmunit.
    Do thoni pse ne jemi intelektualisht me te zhvilluar nga majmunet e sotem ?
    Sepse ne dhe ata e kemi prejardhjen nga nje rrace majmuni tashme jo-ekzistent.
    Per miliona vjet jo vetem speciet ndryshojne ,por edhe TOKA vete e cila nuk eshte njesoj si ka qene.
    Gj t m .
    Hahaha, me vjen keq po kjo teoria jote se ne qenkemi pasardhes te majmuneve eshte qesharake. Meqe ne kemi ardhur nga majmunet, pse nuk evoluan edhe majmunet e tjere? A kane noj prove se si ka ndodh ky evolucion tek majmunet shkencatert? I don't think so!

  8. #168
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    qysh prej sekondes 1 te fillimit te krijimit te universit cdo gje evoulon . Kush dhe si mund ta mohoj ne gje te till .
    We are all Aliens

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Tema të Ngjashme

  1. Hajredin S Muja
    Nga ^VJOSA^ në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-03-2010, 14:17
  2. Bota e Publicisteve Musliman - Shtypi !!
    Nga fisniku-student në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 13-09-2009, 12:33
  3. Miti si realitet dhe si gënjeshtër, PROF.DR. ARTAN FUGA
    Nga Xhuxhumaku në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 17-05-2006, 17:43
  4. Teknologjia Matrix po bëhet realitet?
    Nga Tini- në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-07-2004, 09:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •