Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
  1. #41
    Dj Visi Maska e shqiptari02
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    192

    Per Mesuesin

    Degjo ti zoti Mesues (i meant zoti top) Neve ne kisha tone na lejon te biem ne dashuri me nje vajze dhe te martohemi. po qe se andej nga kisha tuaj ju lejojne te bini ne dashuri me djemte na u shtua dhe nje gje tjeter qe se dinim qenkeni edhe pederaste juve te jehovait. Une per veten time vdes per cupa, ti po te te pelqeje ndonje djale ketu ne forum me thuaj mua se ta regulloj une. Mbeturine e shekullit! Juve ini kufoma qe i kini rezistuar sistemit te futur poshte pusetave te haleve ja cjeni. Mos me ngri nervat shume se sme njeh mire kush jam ok? :b
    Opinion is like ass.. Everybody has one!

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Kujdes vendi dhe kuvendi!

    Ju lutem kujdes si shpreheni dhe shikoni se ku ēka shkruani.

    Klodi dhe Dėshmuesi, unė e hapa njė temė pėr tė cilat shoh se ėshtė e nevojshme tė bisedohet dhe se dėshironi tė bisedoni. Atje mund tė diskutojmė si vėllezėr, pra te "Lėvizja ekumenike".

    Shikoni, unė nuk e vura atė temė pėr hijeshi. Kėtė po e them, sepse e di se kėtė Lėvizje bujare e kanė filluar protestantėt (mė vonė u angazhuan edhe ortodoksėt). Atje mund tė bisedojmė gjithė ēka ka tė bėjė me Martin Luerin, Kishėn katolike, Reformacionin e tė tjera, ndėrsa kėtė temė mos e pėrzieni.
    (Njė kėshillė: tė kemi kujdes kur flisim pėr ngjarjet historike, sepse mund tė bėjmė shumė padrejtėsi nė qoftė se nuk e shohim kontekstin a frymėn e asaj kohe!).

    Falėminderit pėr mirėkuptim!
    IHS

  3. #43
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Nje gje me ben pershtypje!!!!

    Ti deshmu's je i sigurte,qe une si njoh 99-te tezat?

    Une i njoh dhe mendoj,se mundesia jote(vetem mendim)eshte me e paket per ti njohur po aq sa une.....

    Por edhe njohja e tyre nuk perben ndonje madheshti,vecse nje kalamani qe ka fillu'te mesoje....

  4. #44
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    motra ester!!!

    mesuesi eshte nga ata deshmimtaret qe nuk e kane idene e sakte te bible edhe flasin si skribet edhe farizenjte(nxjerrin disa ligje qe mendojne qe te shpetohen nga denimi imadhe qe eshte duke ardhur). fakti qe mesuesi edhe deshmimtaret e tjere flasin keshtu eshte sepse nuk jane bije te Perendise edhe nuk do te jene kurre(kush nuk eshte biri i Perendise nuk eshte nga tufa e deleve te Perendise)!!!a e dini te dashur deshmimtare qe kush nuk merr shpirtin e shenjte qe Jezusi e ka quajtur "Avokat", (gjoni 14:15-21)nuk munde te njohe Jezusin???motra ester eshte e kote me deshmimtaret sepse ata jane ata ujqerit e veshur si dele edhe duan te zhvasin edhe te rrembejne ndonje nga kopeja e Perendise!!!

    deshmimtareve te jehovahit edhe jo te "Y.H.W.H"!!!

    Juve jini qe ne hape te pare ne gabim sepse bashketingelloret "Y.H.W.H." ta marrim nuk do te thote jehovah siē e quani ju edhe ne bibel emri jehovah nuk eshte shkruar ne asnje vend por jini ju qe e kini shtuar(i dashur mesus une ta shpiegova nga se vin emri jehovah tek pyetje per besimtaret para nje muaji)!!! perkthimi i ketij emri e gjejme me qarte tek "eksodi 3:14" UNE JAM AI QE JAM edhe jo jehovah, nje here tjeter do tju sjelle shpiegimin e kesaj qe deshmimtaret pretendojne se eshte emri i Perendise por nuk dine gje per kuptimin e vertet, tani nuk kam kohe sepse duhet te pergatitem per te shkuar ne kishe!!!
    po te shikoni mire te dashur deshmimtare se fjala e Perendise e thote qarte"juve shfletoni edhe studioni shkrimet sepse mendoni qe neper mjet tyre te kini jete te perjeteshme" pa e ditur ate qe thote ZOTI JEZUS tek "gjoni 6:47"edhe thote per kohen e tashme edhe jo te ardhmen(ju thoni do te kete ndersa Jezusi thote ka) ose "gjoni 8:51". eshte e kote qe ta zgjase sepse juve nuk mund ta kuptoni fjalen e Perendise sepse jini bere shurdher edhe nuk mund te shikoni Perendine sepse jini bere qorra(edhe gjithēka jini bere me dashje)!!!


    po e mbyle sepse siē thashe me siper qe duhet te pergatitem per te vajtur ne bashkesi(kishe)!!!

    Zoti ju bekofte edhe ju hapte syte edhe ju hapte veshet sepse kini shume nevoje!!!

    te dashur deshmimtare jini ne rrezik edhe prandaj mendohuni mire...!!!

    ne dashurine e ZOTIT JEZUS ju le te gjitheve!!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi

    Klodi, menyra se si ju flisni kunder atyre qe Perndia ka perdorur per ndertimine kishes se tij, nder te cilet eshte dhe M. Luteri , me jep sjell nder ment menyren se si Farisenjte silleshin me apostujt.
    Ju jeni vetem nje fanatik ortodoks , qe nuk qendroni ne mesimin e shendoshe biblik. Po ju them dhe nje gje: kur njeriu fillon te mos kete frika ndaj Perendise , tregon se po humbet besimin. Nese ju arini qe te shani me fjalet me te poshtra nje puntor te Perendise si Martin luteri , kjo me tremb i dashur Klod. Kush je ti qe gjykon sherbetorin e tjetrit ,tha Zoti Krisht?
    Kujdes nga tradita , Shiko se cfare thote apostulli Pal rreth pozites se tij si izrailit , si farise, si ndjekes i Ligjit , si nje mbajtes dhe vazhdues i tradites. Le te lexojme tek Filipjanet :3;8:
    Shiko se ne cfare konkluzioni arrin Apostulli Pal , duke na treguar pozitene tij.
    " Megjithese une kam se perse te besoj edhe ne mishin; nese
    ndonje mendon se ka se perse te besoje, une kam akoma me shume: U rrethpreva te treten dite, jam nga kombi i Izraelit, nga fisi i Benjaminit,Hebre nga Hebrenj,, dhe sipas Ligjit farise, sa per Zellin , perndjekes i kishes;persa i perket drejtesise qe eshte ne ligj , i paqortueshem. Por gjerat qe me ishin fitim, i konsiderova per shkak te Krishtit , HUMBJE. Dhe me te vertete i konsideroj te gjitha keto nje humbje , ne krahasim me vleren e larte te njohjes se Jezu Krishtit, Zotit tim, per shkak te te cilit i humba te gjitha dhe i kosideroj si PLEH , qe une te fitoj Krishtin."
    Klodi , kur te arrish ne kete perfundim te Palit , do te shohesh se cila eshte gjeja me i rendesishme per nje besimtar , te qenit ortodoks apo i krishter, se cila eshte me rendesishme per tju shpallur nerezve , ortodoksine , apo Krishtin.
    Ju shani Luterin per faktin se nepermjet tij Perendia ju tregoi ju dhe te gjitha sekteve , qe ne qender te vemendjes se tyre duhet te kene Krishtin dhe jo sektin apo poziten njerezore.
    Meqenese ju e njihni amaendamentet e Lutrit sillnaj ato ne kete forum dhe le te arsyetojme se bashku.
    Po keshtu sill dhe ato pika ku mbeshtet Ortodoksia , dhe le te arsyetojme me Bibiel ne dore, kjo jo per qellim te keq, por per te mesuar te verteten.
    Deshmuesi i Krishtit.

  6. #46
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Une nuk e marr vesh,pse u dashka,qe une te perkedhel me fjale kujtimin e nje njeriu,dhe pse qenkam ofendues kundrejt nje njeriu i cili KA FYER KISHEN E KRISHTIT,COPETOI BIBLEN sipas qejfit,madje dhe u shpreh ne menyre qesharake,per ato pjese qe s'perkrahnin idete e tij(nqs ti i di konkretisht).

    Perse qenkam ofendues,kur ate qe ai desh,ishte te ishte vete pape(e kam fjalen te bente ligjin vete...),futi nje komb te tere ne lufte raskapitese dhe rezultati i ideve te te cilit solli nje cmendje teologjike,nje percarje kalamajsh deri me 2000 grupime te vockla te ashtequajtura kisha.

    Une po fyekam nje punetor te Zotit?

    Une po tregoj nje "punetor" te Zotit ne Kishen perendimore latine!
    Ky eshte Shen Francesku i Asizit!Lexoje ti dhe Jeshuahaus(une e kam lexu ne gjermanisht,pra e gjen edhe atje...)dhe do te shohesh c'do te thote "punetor","reformator" i Zotit.

    BIBLA NUK GARANTON TE QENURIT I KRISHTERE,POR PERKATESIA NE TRUPIN E KRISHTIT.......

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271

    Lightbulb PER VELLA DESHMUESIN

    I nderuar vella Deshmues,

    Lexova shkrimin tend te fundit dhe te them te drejten u habita per faktin qe ti e quan besimin tone "sekt". Ne kemi besuar ne Jezusin dhe e kemi pranuar Ate si SHPETIMTAR dhe na jane falur mekatet nepermjet gjakut te Tij te derdhur ne kryq. Perendise shpetimi yne i ka kushtuar shume, dhe te thuash qe ne i perkasim nje sekti eshte TURP!!

    Ne i perkasim Perendise dhe jo feve dhe sekteve! Une per vehte nuk i perkas asnje sekti apo feje, por vetem JEZUSIT, sepse AI me ka bere njeri te ri me ka dhene paqen ne shpirt, sepse vetem AI eshte ZOT!!
    Shiko ne fjalor se cdo te thote "sekt". Ne nuk jemi dege e asnje feje, ne jemi deget e vreshtes, per te cilen kujdeset VRESHTARI i BIBLES. Ne jemi te lidhur mr trungun (KRISHTIN), jemi KISHA e PERENDISE ne toke dhe jo sekte te dala nga ndonje trung i kalbur.

    Ata qe ne na paraqesin si sekt, jane ata qe per shekuj vrane dhe dogjen miliona vellezer dhe motra, jane ata qe i ndalonin fjalen e Perendise popujve, qe njerezit te ishin larg se vertetes dhe ti besonin dogmave te tyre.

    Ne kemi vetem nje perfaqesues, KRISHTIN, AI dhe vetem AI eshte pontifix-i i vertete, dhe ata qe e zevendesijne me njerez te vdekshem jane Babilonia e koheve te fundit ne Bibel, qe therrasin gjoja per hir te paqes te gjitha fete qe te bashkohen. Kjo eshte veper e satanit, ne menyre qe te mos levdohet KRISHTI, por ai qe po vjen, mashtruesi, genjeshtari, antikrishti. Besoj se ke lexuar ne BIBEL se cdo te ndodhe ne kohet e fundit vella Deshmuesi, bota po pergatitet per ardhjen a antikrishtit (levizja ökumenike), fete po bashkohen, qeverite po bashkohen, por ne BIJTE E TE LARTIT, PERENDISE se vertete nuk duhet te mashtrohemi. Do na perndjekin, do mundohen te na vene damken ne balle, por ne dime se KUJT i besojme dhe nuk i trembemi, sepse AI, JEZUSI eshte RRUGA, E VERTETA dhe JETA.

    Ne jemi deget qe dalin direkt nga trungu dhe jo dege te degeve te tjera qe nuk sjellin frut.

    Vella kete qe te shkruajta e kisha ne zemer dhe lutu per mua. Ne duhet te lutemi edhe per forumin qe njerezit te vijne tek e verteta, qe te perjetojne KRISHTLINDJEN e vertete lindjen e Krishtit NE ZEMREN E TYRE. Ky duhet te jete qellimi yne. Djalli mundohet gjithmone ta mbuloje te verteten, por ne duhet te qendrojme te e verteta. Mbase shqipja ime nuk eshte aq e mire sepse shkruaj shume rralle shqip, por ti me kupton. Dashuria e krishtit qofte me ty. Nese ke deshire me shkruaj ne kete adrese: ALBERTQ@WEB.de
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jesushaus : 30-05-2002 mė 06:52
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  8. #48
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    vellai ke shume te drejte per ate qe the. neve nuk kemi pranuar nje fe por Jezusin ndersa katoliket pranojne nje fe e cila eshte ajo katolike apo ortodoksit ortodoksen. nje here degjova deshmine e nje vellai ketu ne itali ku tha: une nuk ēirrem per te vene fene time per te drejte edhe me te miren sepse nuk ja vlene edhe njerezit nuk shpetohen por une ju shpalle Jezusin qe na do edhe vdiq ne kryq per edhe u be flijimi i Perendise per ne.
    neve nuk duhet qe tu sjellim njerezve fene tone por vetem Krishtin. kot nuq quhemi te krishtere. une sa pranova Krishtin ne jeten time nukishte nje ungjillore apo katolik apo ortodoks qe me foli per Perendine apo per fene, por vetem nje dhjate e re qe me mesoj qe duhet te pranoje Jezusin edhe te filloj edhe te lutem. kur pranova Jezusin nuk kisha nje fe te ciles i perkisja edhe isha shume i lire sepse i Perkisja vetem Zotit Jezus. presorja e gjeografise pa qe isha i krishtere edhe me pyeti se a i njihja protestantet. une iu pergjigja, ku ta di une se kush jane une nuk jam fetare por i krishtere. ajo ngeli e habitur kur i thashe keshtu.

    Mua nuk me ka pelqyer kurre tu them njerezve qe te behen ungjillore por ju kam shpallur Krishtin Zotin tone edhe qe mund te shpetohen edhe te tjeret por jo me ane te nje feje por vetem duke pranuar JEZUSIN ZOTIN tone!!!

    Zoti ju dhente frymen e tij (per ata qe nuk e kane ende)!!!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •