Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
  1. #21
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    nje tjeter pergjigje per ju (deshmitaret e jehovait)

    Ne bibel thuhet(Ju do te vini duart mbi te semuret dhe ata do sherohen,ne emrin tim) dhe ashtu po ndodh vertet,shume njeres jane sheruar,shume zemra jane cliruar shume lot jane thare,shume te rinj kane besuar,Perendia qofte me ty
    ****************************************

  2. #22
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    amen

    po te kerkojne rreshtin eshte shkruar ne "marku 16:15-18"!!!

    Motra je nje inkurajim!!! Zoti te bekofte!!!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  3. #23
    Sinqeritet.Korektesi.
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Selanik Greqi
    Postime
    366
    Besoj se ne kete pike pervec Bibles qe duhet pare me kujdes duhet i referohemi dhe historise ne se konsulton 25 dhjetori si festa e lindjes se Krishtit.Me ato qe kame lexuar nga historia,25 dhjetori ishte festa e djellit per romaket,kush mund te vertetoj te kunderten dhe nga historia dhe nga bibla le te sjelle ketu ato qe di.
    Kurse per te krishterin do ti thosha se do te ishte mire te perdorte pak llogjken edhe kur lexon edhe kur beson se nuk do ti bente keq,qe mos ti mari te gjitha gjerat shabllon ashtu si ja thone.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e mesues
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    113

    i krishtere

    P
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesues : 29-05-2002 mė 18:50

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271

    Lightbulb JEZUSI ESHTE ZOT!!!

    Zoti ju bekofte vellezer te krishtere dhe ju uroj t'ju drejtoje ne jeten tuaj ne besim. Une jam shume i gezuar qe kam pranuar Jezusin dhe se si Ai drejton cdo dite jeten time dhe sesi me jep force dhe dituri per te predikuar dhe lartesuar cdo dite emrin e Tij. Jemi ne saje te sakrifices se Tij ne kryq te shpetuar dhe mund te quhemi "BIJ TE TE LARTIT, PERENDI".
    Ai erdhi nga perjetesia dhe u perul aq shume sa u be njeri si ne, lindi ne nje stalle, dhe dha jeten per ne, qe nepemjet Tij te kemi shpetimin.
    Dhe per kete e falenderoj me gjithe zemer dhe nuk do ta harroj kurre diten kur Ai LINDI ne zemren time, sepse qe aty jeta ime ndryshoi, mori kuptim, duke i dhene pergjigje anktheve dhe pyetjeve te mia. Une nuk e di me saktesi kur Jezusi erdhi tek ne, vitin e dime me perafersi, por diten dhe muajin jo, sepse nuk na e ka lene, por nje gje dime: Qe, qe ne ate moment, ne ate dite qe ne e njohem PERSONALISHT, jeta jone ndryshoi.

    Prandaj nderi dhe lavdia i qofte Jezu Krishtit dhe e bekuar eshte ajo dite qe Ai hyri ne jeten time, si dhe cdo dite qe Ai lind te zemrat e te humburve, per te cilet lind nje ere e re, nje epoke e re, jeta e re me Jezusin!!

    Deri para disa vitesh deshmitaret e Jehoves nuk e pranonin Krishtin si shpetimtar, tani dalin me teorira te reja. Dikur prisnin te vinte Jezusi kishin caktuar daten e ardhjes se Tij, shiten gjithcka qe kishin dhe ia dhane parate shefave te tyre ne Brooklyn. Ata shtremberojne te verteten dhe kane ndryshuar Biblen sipas deshires se atit te tyre. Lutuni per ta, sepse ka shume te mashtruar qe kane nevoje per Jezusin.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271

    Lightbulb JEZUSI ESHTE ZOT!!!

    "UNE JAM UDHA, E VERTETA DHE JETA"
    "Jezus"
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  7. #27
    Sinqeritet.Korektesi.
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Selanik Greqi
    Postime
    366
    I bukur shume hartimi,me pelqeu,merni noten 10 bravo.
    Te gjithe pretendojne se jane ata perfaqsuesit e vertet te Krishtit
    dhe e kane ne zemer ate .C'te them kam ngelur pa goje

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271

    Lightbulb PER MESUESIN

    JO VETEM PRETENDOJME, POR BESOJME DHE JEMI, SEPSE FRYMA E SHENJTE QE JETON NE NE E THOTE, SEPSE CDO DITE PERJETOJME MREKULLITE E PERENDISE NE JETEN TONE.
    VETEM JEZUSI MUND TE JAPE PAQEN E VERTETE SHPIRTERORE, SIGURINE E SHPETIMIT.
    JU MUNDOHENI TA GJENI TE VERTETEN DUKE VRARE MENDJEN PER TI DHENE NJE KUPTIM VARGJEVE TE NDRYSHME TE SHKRIMIT TE SHENJTE, POR NE BESOJME DHE PERJETOJME, SEPSE JETOJME PER PERENDINE DHE ME PERENDINE. MESUES JEZUSI TE DO DHE DESHIRON QE EDHE TI TA NGJESH PAQEN E TIJ NE ZEMER. ULU NE GJUNJE DHE LUTU KERKOJI FALJE PER MEKATET DHE DO SHIKOSH SESI AI DO TE HYJE NE JETEN TENDE DHE SESI FRYMA E SHENJTE DO TE TI HAPE SYTE QE TA KUPTOSH ME MIRE FJALEN E PERENDISE. DISHEPUJT E JEZUSIT JETUAN PER TRE VJET ME TE, POR SHUME GJERA NUK I KUPTONIN. ME ARDHJEN E FRYMES SE SHENJTE FILLUAN TE KUPTOJNE PROFECITE E MEPARSHME DHE JO ME ANE TE ZGJUARSISE SE TYRE.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  9. #29
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Keshtu pra,me sa po shoh,kemi dy lloj reagimesh deri tani:

    1)Deshmitari dhe pse nuk beson dhe feston krishtlindjet,eshte i vetmi,qe eshte munduar te jape nje shpjegim historik te kesaj feste.

    2)Ungjilloret,qe e mbrojne me pasion Krishtin,por qe ne lidhje me festen nuk po japin ndonje shpjegim konkret.

    3)Une do te vazhdoj te shikoj akoma pergjigjet,qe do te vazhdojne.por do tju lutesha,po patet mundesi,perqendrohuni tek disa pyetje,qe une kam bere me pare.Kjo per ju te gjithe...

    4)Mesues,vetepermbahu pak per ato,qe thua per te tjeret.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271

    PER KLODIN,,,

    LEXO SHKRIMIN TIM ME LART DHE PASTAJ SHKRUAJ. KRISHTI NUK KA DITELINDJE, SEPSE VJEN NGA PERJETESIA. AI ERDHI NE TOKE, POR NUK E DIME SE KUR NE C'DATE D.M.TH. NUK KA NDONJE RENDESI, SEPSE PO TE KISHTE DO TE NA E KISHTE LENE. RENDESI KA QE AI TE LINDE NE ZEMREN TENDE KJO ESHTE LINDJA E KRISHTIT.

    KJO DATE U VU NGA PAPA NE SHEKULLIN E 3 KUR FEJA U BE SHTETERORE DHE U LARGUA NGA E VERTETA, I SHERBENTE SHTETIT DHE JO PERENDISE.

    NE VENDET PERENDIMORE ESHTE FESTE 3-4 DITE KESHTUQE FAMILJET JANE BASHKE, POR PER TE KRISHTERET NUK ESHTE NDONJE GJE E VECANTE, PER CDO DITE ESHTE KRISHTLINDJE, SEPSE KUDO NE BOTE LIND KRISHTI NE ZEMREN E DIKUJT.

    AI QE DO TA FESTOJE LE TA FESTOJE, NESE E DO PERENDINE E BEN PER TA NDERUAR ATE. PER NE TE KRISHTERET NUK KA ATE QELLIM SIC KA NJE DITELINDJE E ZAKONSHME, NESE E FESTOJME E BEJME PER TE NDERUAR PERENDINE.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  11. #31
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    JESHUAHAUS!

    Se pari informacioni i dhene eshte jo i sakte...!E them kete,se kjo ka rendesi ne menuren ,se si njerezit formulojne idete e tyre.

    Pastaj thua,qe krishterimi,kur u be shteterore,devijoi.....
    PSE?C'TE SHYN TE MENDOSH KESHTU?

    TI SHERBESH SHTETIT ESHTE DEVIJIM?E THOTE BIBLA DICKA TE TILLE?PO KISHA JOTE NE GJERMANI,I SHERBEN DHE SHERBEHET NGA SHTETI(MERR TAKSA)?

    CFARE DEVIJOI NGA KISHA QE U ZYRTARIZUA NE SHEK 4?

    NQS NUK I PERGJIGJESH DOT TREGON PAPJEKURINE E PARAFOLESVE UNGJILLORE....!


    TI THUA,QE RENDESI KA KRISHTKINDJA NE ZEMER DHE JO DATA E SAJ!
    PO PER PASHKET NUK ESHTE E NJEJTA GJE?
    PSE U URDHERUA FESTIMI I PASHKEVE,DHE PSE DIHET QE PASHKA E VERTETE ESHTE KALIMI NGA BOTA NEN KRISHT?

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    KLOD NUK ESHTE E THENE QE KISHA NESE I SHERBEN SHTETIT TE LARGOHET NGA E VERTETA, UNE KETU FLAS NGA NJOHJET E MIA TE HISTORISE DHE SIC E DIME KISHA KATOLIKE KA BERE KRIMET ME TE MEDHA TE NJEREZIMIT. TE GJITHE E DIME SESI DIGJESHIN NJEREZIT NE TURREN E DRUVE DHE SESI NUK U LEJOHEJ NJEREZVE TE LEXONIN BIBLEN. NE TURREN E DRUVE NUK DIGJESHIN VETEM EBREJ DHE SHTRIGA, POR EDHE SHUME BESIMTARE TE VERTETE TE JEZUSIT.
    SA PER KRISHTLINDJET, JEZUSI JETOI 33 VJET NE TOKE DHE NE BIBEL NUK THUHET QE AI OSE NXENESIT E TIJ FESTUAN DITELINDJEN. KJO FESTE SIC TA THASHE ME SIPER ESHTE PAGANE DHE U VU NGA PAPET DHE TE SPJEGOVA SE CDO TE THOTE PER NE "KRISHTLINDJE".
    PASHKA ESHTE PER EBREJTE FESTA E DALJES NGA SKLLAVERIA, EGJIPTI DHE PER NE SOT ESHTE KRYQEZIMI I KRISHTIT, DALJA NGA SKLLAVERIA E MEKATIT. DHE JEZUSI MBLODHI DISHEPUJT E TIJ DHE HENGREN DARKEN E PASHKES DHE NDAU BUKEN ME TA E PINE VERE NGA KUPA E TIJ. AI THA: BEJENI KETE PER KUJTIMIN TIM. UNE S'KAM KOHE TE TE SPJEGOJ HISTORINE E PASHKES, POR TE LUTEM LEXO BIBLEN UNGJIJTE DHE DO E GJESH TERE HISTORINE.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  13. #33
    Dj Visi Maska e shqiptari02
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    192

    Per Mesuesin

    Degjo o ti Mesues! Ti qenke kok lesh fare do jesh ndonje malok nga puka ti se ska mundesi. Mua me ze koka kure lexoj postet tende po si o e tere bota 160.000.000 njerez besojne qe krishtlindjet jane ne daten 25 kurse juve me te zgjuarit doni te hidhni poshte cdo gje. Pastaj cfare ndryshimi ben se i fesotjme me 25 apo me 30 maj rendesi ka qe ne besojme qe Jezus Krishti vdiq ne kryq dhe u ngjal diten e 3 per te lare mekatet tona. Me sa kam udhetuar neper bote e me sa kam degjuar neper kisha Deshmitaret e Jehovait nuk kane qene te mirepritur duan te futin percarje neper kisha (now prove me wrong) Per mendimin tim mos hyre me ne kete forum se do biesh brenda me kembet tende duhet ti te jesh ai qe duuhet te ndersoh attitude e jo ne qe besojme ne nje zot dhe me e rendesishmja eshte qe ne besojme qe Jezusi vdiq dhe u njgjall per te lare mekatet tona "Amen" Armiqte dhe profetet e reme do te digjen ne zjar te perjetshem"
    Opinion is like ass.. Everybody has one!

  14. #34
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    jeshuahaus!

    Pra se pari doli,se ti sherbesh shtetit,nuk perben ndonje devijim doktrinor.Kjo pike u hoq!

    Une nuk jam katolik,dhe nuk kam perse te marre persiper te mbroje mesjeten e saj,por per hir te respektit,qe kam per ata po vazhdoj.

    Ti thua,qe katolicizmi ka kryer krimet me te medha ne histori!
    JE I SIGURTE PER KETE QE THUA,APO ESHTE NDONJE FRYMEZIM KOTI.....?

    JE MENDUAR NDONJEHERE KUSH JANE KETA KATOLIKET,QE LAKOHEN KAQ SHUME,DHE PSE KANE NDODHUR DISA GJERA,QE TI I KE DEGJUAR DHE JO LEXUAR(KJO NENKUPTOHET)....

    DMTH NE BAZE TE LOGJIKES TENDE,KRIMET ME TE MEDHA I PASKA BERE DHE MOISIU,KUR DENOI ME VDEKJE HERETIKET,GJATE GJITHE KOHES SE JETES SE TIJ.....

    POR A JE TI I SIGURTE,SE KISHA APO SHTETI I DOGJI ATA?APO NUK E DI?

    UNE THEM,QE HEREZIA ME E MADHE ERDHI NGA GJERMANI LUTHER,QE DISKRIMINOI,PERCAU DHE U VETELAVDERUA.
    AI U SHPREH TURPERISHT PER ATO PJESE TE BIBLES,QE NUK MBESHTETEN IDETE E TIJ.....

    DHE JETA E TIJ,PER NGA ANA FETARE ESHTE IMORALITET....!
    POR NDOSHTA,DHE PSE JE NE GJERMANI,NUK I DIN MIRE KETO...?

    MOS VALLE ISHTE KISHA KATOLIKE,AJO QE PERCAKTOI TRINITETIN,KANONIN E DHIATES SE RE.
    KUR AJO DEVIJOI,SI KA MUNDESI,QE PO KJO KISHE KREU NJE VEPER KAQ TE MADHE??????
    KRISHTLINDJET PO I LE ENDE PA IU PERGJIGJUR,SE DUA TE SHOH DHE ME PERGJIGJE....

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mesues
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    113

    per shqiptarin 02

    Shqiptar, e lexova mesazhin tend
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesues : 27-05-2002 mė 18:01

  16. #36
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    Mesuesit

    Zoti mesues mos te kemi gje nga ata te (shoqates)lal se shume na kane pare syte tek (deshmitaret e Jevovait)sa per te krishterin
    (Si rrush kishe dal lal)Zoti te bekofte mesues(megjithese ju nuk e pelqeni kete lloj bekimi) have fun
    ****************************************

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Mesues

    I nderiuar mesues. preita te me kthenje pergjigje por ju nuk e bete nje gje te tille. Une ju solla disa fakte biblike te cilave ju nuk ju pergjgijet.
    Deshmuesi i Krishtit.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e mesues
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    113

    miss ester

    Shoh qe ke bere aleance me te krishterin dhe me duket se ke gjetur shpirtin binjak.

    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesues : 27-05-2002 mė 17:59

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Durrsaku.

    durrsak
    Se pari do te desha qe te kuptohemi rreth gjerave qe diskutojme , ne te Krishteret pranojme vetem ato qe e kane bazen e tyre ne Fjalen e Perndise ne Bibel.
    Ju thoni se nuk kini ofenduar, po ju them se eshte me teper se nje ofeze. Ju midis te tjerash i thoni te krishterit : "...beni mire qe te reflektoni thelle, se po beni vepren e djallit"
    Ne bible eshte nje varg qe Krishtit thote per te krishteret, besimtare: Mos gjykoni qe te mos gjykoheni.
    Ju pra jeni duke gjykuar nje vella ne Krisht, i cli ka sjelle fjalen e Perendise. kush jeni ju qe te gjykoni fjalen e Perndise dhe te akuzoni nje vella ne Krisht , duke i thene se po beni vepren e djallit (qofte larg o Zot)
    Pikerisht prej ketyre fjaleve ju ftova qe te jeni me i permbajtur ne ato gjera qe thoni dhe deshmoni.
    Deshmuesi i Krishtit.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi

    klodi.
    Kujdes dhe ju me ato qe deshmoni ndaj Martin luterit, ju nuk e njihni fare se cfare jane 99 -te pikat e amendamentit qe Martin Luter protestoi ndaj papatit. beni mire qe ti lexoni ato dhe pasandaj te dilni ne konkluzion.
    Deshmuesi i Krishtit.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •