Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e illyrianboyful
    Anëtarësuar
    24-08-2012
    Vendndodhja
    Kush të bëri nga Toka kaq të përsosur
    Postime
    309

    GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    ÇFAR DUHET TË FLASIN SHQIPËTARËT, Gegënisht apo Toskërisht, apo duhet vërejtur se cila është më e sakt në thelbë, apo cila tingëllon më bukur???

    Sipas njërit nga dy mendimet, Toskërishtja është gjuha Shqipe e evoluar apo me tjera fjalë e perfekcionuar.

    Ndërsa sipas mendimit të dytë Toskërishtja është e ardhur nga Toskana dhe është Etruskishtja e lasht.

    __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________________

    Sipas njërit nga dy mendimet Gegënishtja është gjuha Shqipe e vjetër, me tjera fjalë e prapa mbetur, dhe jo fort e bukur.

    Sipas mendimit tjetër, Gegënishtja është, Gjuha e lasht Greke, dhe në thelbë më e sakt se Toskërishtja.

    Pra shtohet pytja, se çfar duhet që Shqipëtarët të mësojn në shkollat e tyre, me Libra Gegënisht apo Toskërisht?

    Personalisht jam i bindjes se Gegënishtja është një thesar i cili nuk guxon të zhduket, sepse nën 1, është dëshmija e lashtësis së Popullit Shqipëtar, nën dy ngase më e vjetër është më ngat kuptimit realë dhe thelbor në të shprehurit, ndërsa Toskërishtja ka tendencë të largohet nga kuptimi i vërtet i fjalës.

    Mora shembullin që vijon cila është më e sakt: NALT apo LARTË

    Në shyqim të parë delë se NALT është më ngat rrënjës për të shpreh atë që shpeh ndërsa LARTË largohet nga rrënja, pra sipas meje është më mirë që fjalët të konservojn rrënjët, sepse fjala në fund të fundit delë pa kuptim.

    NALT = NË-AL-T = atje lartë ku ndodhet Alli = ylli, dhe këtu vërejm se LARTË nuk mundemi të ia gjejm rrënjën sepse e ka humb.
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrianboyful : 19-03-2013 më 04:15

  2. 3 antarët më poshtë falenderuan illyrianboyful për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Dardan123 (03-07-2016),Kreksi (11-04-2015),Xhenet.M.S. (29-03-2015)

  3. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Postime
    689

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga illyrianboyful Lexo Postimin
    ÇFAR DUHET TË FLASIN SHQIPËTARËT, Gegënisht apo Toskërisht, apo duhet vërejtur se cila është më e sakt në thelbë, apo cila tingëllon më bukur???

    Sipas njërit nga dy mendimet, Toskërishtja është gjuha Shqipe e evoluar apo me tjera fjalë e perfekcionuar.

    Ndërsa sipas mendimit të dytë Toskërishtja është e ardhur nga Toskana dhe është Etruskishtja e lasht.

    __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________________

    Sipas njërit nga dy mendimet Gegënishtja është gjuha Shqipe e vjetër, me tjera fjalë e prapa mbetur, dhe jo fort e bukur.

    Sipas mendimit tjetër, Gegënishtja është, Gjuha e lasht Greke, dhe në thelbë më e sakt se Toskërishtja.

    Pra shtohet pytja, se çfar duhet që Shqipëtarët të mësojn në shkollat e tyre, me Libra Gegënisht apo Toskërisht?

    Personalisht jam i bindjes se Gegënishtja është një thesar i cili nuk guxon të zhduket, sepse nën 1, është dëshmija e lashtësis së Popullit Shqipëtar, nën dy ngase më e vjetër është më ngat kuptimit realë dhe thelbor në të shprehurit, ndërsa Toskërishtja ka tendencë të largohet nga kuptimi i vërtet i fjalës.

    Mora shembullin që vijon cila është më e sakt: NALT apo LARTË

    Në shyqim të parë delë se NALT është më ngat rrënjës për të shpreh atë që shpeh ndërsa LARTË largohet nga rrënja, pra sipas meje është më mirë që fjalët të konservojn rrënjët, sepse fjala në fund të fundit delë pa kuptim.

    NALT = NË-AL-T = atje lartë ku ndodhet Alli = ylli, dhe këtu vërejm se LARTË nuk mundemi të ia gjejm rrënjën sepse e ka humb.
    Pershendejte Ilrian....( me fale se emrin e ke te veshtir haha)..

    Une dua te beje vetum nje krahasim te fjales Nalte e Larte ne gjuhen gjermane e ne perditeshmeri....
    Ndoshta ju ka rene ne sy shume perkthyese e perkthyes bien ne halle se mendojne te perkthejne-drejteperdrejte...çka ne perkthim vije fajla pa kutptim e shpesh ka tejter dmth...Pra A dhe Zh ne perkthim duhet ti jepet kuptimin ...
    duke mos njohur gjuhen e huja ne temel e del gabim...çka shpesh ne KTV:RTK;TVSh...me ben te ofshaje....

    Pra Nalte qe te jemi te kjarte shpesh mendojme se kane nje kuptim çka edhe i perdorim...
    Po me qe shqipja eshte gjuhe shume e pasur e ka çdo fjale per çdo gje ...

    Pra Oben-Nalte- kuptimi ne katin e dyte etj...Oben in der Himell! Nalte ne Qiell!

    Kurse Larte-Hoch! Wie Hoch?Sa larte...eshte ajo ndertese psh.
    Pra une mendoje se naltesia e lartesia jane te ngjashme, po ne thelm njeria percakton vendin nalte mbi mua, katin poshte nalte?
    Kurse larte...mendoje vetum lartsin...se vete fjala.

    Kurse tema e fjales, Nal-te ( rrenja e fjales Nal-u) Larte...( la-va, (larg,lart.)etj...
    mendoje thjeshte keshtu ...me falni se gjuhe shqipe kam pase ihhh moti, po kam pas mesuesin me te mire te asaje kohe!

    E me i pa shkronjat e mija mi then gishtat besa!

    Me falni ishte nje mendim, une nuk jame gjuhtare!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ilirana : 19-03-2013 më 10:04

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-03-2013
    Vendndodhja
    nkosove nenen time
    Postime
    9

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    gegrishtja eshte me e vjeter por toskerishtja me e bukur

  5. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2010
    Postime
    51

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Mendoj se duhet te behet kombinim, disa fjal ne gegnisht tingllojn shum bukur ndersa disa te tjera jo dhe aq, Une mendoj se duhet te zgjidhen fjalet me te bukura nga te dy dialektet,gjuha Shqipe duhet te jete unike dhe nuk duhet te mundohemi qe ti perngjaje ndonje gjuhe latine, ne Shqiperi nuk arrij ta kuptoj se pse mundohen qe gj.Shqipe ti perngjaje italishtes apo frengjishtes.Duhet te anojme sa me shume nga gjuhet Anglo-Saksone sepse tingollojn shum me bukur.

  6. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    ne qofte se flasim gegerisht me vone duhet te zgjedhim, shkodrance, dibrance, tropojane, tironce...pejane, shkupjane
    pse mos te flasim gjuhen qe kemi!

  7. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Me shume fjalorit te vjeter i perafersohet gegnishtja

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e illyrianboyful
    Anëtarësuar
    24-08-2012
    Vendndodhja
    Kush të bëri nga Toka kaq të përsosur
    Postime
    309

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Valmir.Nuhiju Lexo Postimin
    Mendoj se duhet te behet kombinim, disa fjal ne gegnisht tingllojn shum bukur ndersa disa te tjera jo dhe aq, Une mendoj se duhet te zgjidhen fjalet me te bukura nga te dy dialektet,gjuha Shqipe duhet te jete unike dhe nuk duhet te mundohemi qe ti perngjaje ndonje gjuhe latine, ne Shqiperi nuk arrij ta kuptoj se pse mundohen qe gj.Shqipe ti perngjaje italishtes apo frengjishtes.Duhet te anojme sa me shume nga gjuhet Anglo-Saksone sepse tingollojn shum me bukur.
    Po. éshté fakt Toskërishtja tingëllon shumë më bukur se gegërishtja=gegënishtja, por shtohet pytja se: A DUHET QË TË ANOJMË KAH ÇKA TINGËLLON MË BUKUR DHE LARGOHET NGA RRËNJËT E FJALËVE, APO PËR NJË GEGËNISHT JO AQ TË BUKUR POR QË PËRMBAN RRËNJËT E SHQIPËS SË LASHT? Kjo është pytja, se cila është më mirë për gjuhën tonë.

    Nuk duhet harruar se tekstet e lashta shpjegohen vetëm se me gegënishtën në një % të madhe. Dhe se ajo Shqipja që ka influencuar gjuhët
    Si për shembullë NI që dmth NJI pra gjuhët e bardha e kan marrë nga shqipja jo si NJI por NI, NI MOLLË jo NJI MOLLË etj etj.

    Për mu personalisht zhdukja e gegënishtës është thjesht një humbje aq sa s'na merrë mendja neve.

    FLM dhe shëndet
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrianboyful : 20-03-2013 më 05:23

  9. #8
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    gjuha evolon me kalimin e kohes kshuqe edhe gjuha jone do te voloje , tani sa per dialektet me embel ne te folur eshte toskerishtja.ndersa si ma serioze duket gegerishtja.

    ke duhet te flasim me duket e kote , ate qe te gjithe flasin ne teresi gjuhen letrare, pastaj keto dialekte duhet te ruhen nepermjet librave etj etj si origjine e gjuhes tone
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e illyrianboyful
    Anëtarësuar
    24-08-2012
    Vendndodhja
    Kush të bëri nga Toka kaq të përsosur
    Postime
    309

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Ilirana Lexo Postimin
    Pershendejte Ilrian....( me fale se emrin e ke te veshtir haha)..

    Une dua te beje vetum nje krahasim te fjales Nalte e Larte ne gjuhen gjermane e ne perditeshmeri....
    Ndoshta ju ka rene ne sy shume perkthyese e perkthyes bien ne halle se mendojne te perkthejne-drejteperdrejte...çka ne perkthim vije fajla pa kutptim e shpesh ka tejter dmth...Pra A dhe Zh ne perkthim duhet ti jepet kuptimin ...
    duke mos njohur gjuhen e huja ne temel e del gabim...çka shpesh ne KTV:RTK;TVSh...me ben te ofshaje....

    Pra Nalte qe te jemi te kjarte shpesh mendojme se kane nje kuptim çka edhe i perdorim...
    Po me qe shqipja eshte gjuhe shume e pasur e ka çdo fjale per çdo gje ...

    Pra Oben-Nalte- kuptimi ne katin e dyte etj...Oben in der Himell! Nalte ne Qiell!

    Kurse Larte-Hoch! Wie Hoch?Sa larte...eshte ajo ndertese psh.
    Pra une mendoje se naltesia e lartesia jane te ngjashme, po ne thelm njeria percakton vendin nalte mbi mua, katin poshte nalte?
    Kurse larte...mendoje vetum lartsin...se vete fjala.

    Kurse tema e fjales, Nal-te ( rrenja e fjales Nal-u) Larte...( la-va, (larg,lart.)etj...
    mendoje thjeshte keshtu ...me falni se gjuhe shqipe kam pase ihhh moti, po kam pas mesuesin me te mire te asaje kohe!

    E me i pa shkronjat e mija mi then gishtat besa!

    Me falni ishte nje mendim, une nuk jame gjuhtare!
    ok, Ana ilire, s'ke përse të kërkojsh falje, Gjuhëtarët dhe profesionistat e gjuhës nuk vinë këtu në forum, përpos nganjëher për të marrë mendimin e të tjerëve kur nuk din kah me i mbajtë, sepse kjo ju ndihmon.

    Sidoqoft, edhe ndërhyrja yte është e dobishme, unë jam pro i kritikave sepse kritikat të bëjn të përmirësohesh.

    Në qoft se e merrë HIMELL të gjermanishtës do e gjejsh rrënjën ELL = ELLË(geg)Hellen = YLLË(tosk) =YLLËR dhe gjithashtu QIELL e ke rrënjën ELL = yllë si dhe në NALT e ke rrënjën AL që gjithashtu dmth Yllë.

    HIM + ELL = aty ku hynë Ylli, QIELL, QË = KË KU ndodhet ELLI, në gjuhën frenge CIEL që është shumë afër QIELL pra RRËNJA ELL, apo AL, ALL kontriboi për shprehejn e lartësis.

    Ndaj unë personalisht e shoh se YLLI ka më shumë të bëj me lartësin se sa NDALJA dhe pikërisht për k'të arsye përmbaj mendimin timë se NALT është nga rrnja NË+AL=yllë + T ndërsa NALU është nga rrënja NA+LE dhe është shumë ngat në të folurit me rrënjën ELL= YLL prandaj ai profesori ytë i ka ngatërruar.

    Të i bëjsh të fala

    FLM KLM
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrianboyful : 20-03-2013 më 06:27

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar illyrianboyful për postimin:

    luanboje954 (05-07-2015)

  12. #10
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Mbase po dal pak nga tema.. pra po mundeni ma lejoni...

    Që të dyja gjuhët duhen ruajtur, nuk duhet të lodhim trurin e të bëhemi si robota/ushtarë.. një gjuhë, një sjellje, një prerje.

    Mua bukur më tingëllon gegërishtja sado që nuk e flas ose nuk e kuptoj dot disa herë (kur dialekti është i rënd). Ça kemi sot është pasuria tonë edhe duhet ruajtur.

    Gjuha dhe traditat ruhen se më së fundi ti del i fituar, nuk e bëjmë mbrojtjen e tyre për qejf ose si tip hobby.

    Është një fat i madh që sot kemi këto dy gjuhë, pra le mos ta qëllojmë me shkelm!

    Vet populli i mbajti të gjalla të dyja gjuhët.. kam besim tek ligjet e thjeshta të jetës, kot nuk rezistuan këto dy gjuhë...

  13. #11
    i/e regjistruar Maska e illyrianboyful
    Anëtarësuar
    24-08-2012
    Vendndodhja
    Kush të bëri nga Toka kaq të përsosur
    Postime
    309

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga user010 Lexo Postimin
    Mbase po dal pak nga tema.. pra po mundeni ma lejoni...

    Që të dyja gjuhët duhen ruajtur, nuk duhet të lodhim trurin e të bëhemi si robota/ushtarë.. një gjuhë, një sjellje, një prerje.

    Mua bukur më tingëllon gegërishtja sado që nuk e flas ose nuk e kuptoj dot disa herë (kur dialekti është i rënd). Ça kemi sot është pasuria tonë edhe duhet ruajtur.

    Gjuha dhe traditat ruhen se më së fundi ti del i fituar, nuk e bëjmë mbrojtjen e tyre për qejf ose si tip hobby.

    Është një fat i madh që sot kemi këto dy gjuhë, pra le mos ta qëllojmë me shkelm!

    Vet populli i mbajti të gjalla të dyja gjuhët.. kam besim tek ligjet e thjeshta të jetës, kot nuk rezistuan këto dy gjuhë...
    Të lumtë të lumtë,

    Ashtu është vetë Zoti e ruajti këtë gjuhë të bekuar dhe dy dialektet e saj, që unë kam bindjen se gjuha Shqipe është folur që nga Ademi njeriu i parë dhe pasardhësi i tij Noei.

    Po mos të ishte ruajtur Gegërishtja nuk do e kishim dëftuar kurrë atë që dimë sot, atë se gjuhët Evropiane jan të krijuara nga gjuha Shqipe në një % të madhe.

    Prandaj për mu Gegërishtja është thesari i çmueshëm i popullit Shqipëtar që duhet ruajtur.

  14. #12
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Ilirana Lexo Postimin
    Pershendejte Ilrian....( me fale se emrin e ke te veshtir haha)..

    Une dua te beje vetum nje krahasim te fjales Nalte e Larte ne gjuhen gjermane e ne perditeshmeri....
    Ndoshta ju ka rene ne sy shume perkthyese e perkthyes bien ne halle se mendojne te perkthejne-drejteperdrejte...çka ne perkthim vije fajla pa kutptim e shpesh ka tejter dmth...Pra A dhe Zh ne perkthim duhet ti jepet kuptimin ...
    duke mos njohur gjuhen e huja ne temel e del gabim...çka shpesh ne KTV:RTK;TVSh...me ben te ofshaje....

    Pra Nalte qe te jemi te kjarte shpesh mendojme se kane nje kuptim çka edhe i perdorim...
    Po me qe shqipja eshte gjuhe shume e pasur e ka çdo fjale per çdo gje ...

    Pra Oben-Nalte- kuptimi ne katin e dyte etj...Oben in der Himell! Nalte ne Qiell!

    Kurse Larte-Hoch! Wie Hoch?Sa larte...eshte ajo ndertese psh.
    Pra une mendoje se naltesia e lartesia jane te ngjashme, po ne thelm njeria percakton vendin nalte mbi mua, katin poshte nalte?
    Kurse larte...mendoje vetum lartsin...se vete fjala.

    Kurse tema e fjales, Nal-te ( rrenja e fjales Nal-u) Larte...( la-va, (larg,lart.)etj...
    mendoje thjeshte keshtu ...me falni se gjuhe shqipe kam pase ihhh moti, po kam pas mesuesin me te mire te asaje kohe!

    E me i pa shkronjat e mija mi then gishtat besa!

    Me falni ishte nje mendim, une nuk jame gjuhtare!
    ai mesuesi im me ka mesuar qe thuhet: sa e larte eshte ajo ndertesa
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  15. #13
    i/e regjistruar Maska e Aferim
    Anëtarësuar
    11-02-2015
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    497

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Njeri s'te pyet kush ishe po kush je - e njejta gje vlen edhe ne rastin e gjuhes shqipe, gegerishtja qe fillimi ama gjuha qe perdorim dhe e shkruajme duhet te vleje tani.

  16. #14
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Aferim Lexo Postimin
    Njeri s'te pyet kush ishe po kush je - e njejta gje vlen edhe ne rastin e gjuhes shqipe, gegerishtja qe fillimi ama gjuha qe perdorim dhe e shkruajme duhet te vleje tani.
    Kush tha që qe fillimi??!!!
    Shko e degjo pakez arbereshet se si flasin....
    Jarigas

  17. #15
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Kush tha që qe fillimi??!!!
    Shko e degjo pakez arbereshet se si flasin....
    arbereshet flasin toskerishten e vjeter
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  18. #16
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    arbereshet flasin toskerishten e vjeter
    Arbereshet flasin toskerishten e mesjetes te ndryshuar sipas kuvendit. Sma merr mendja se eshte identike si ajo e vjetra...

  19. #17
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga JuliusB Lexo Postimin
    Arbereshet flasin toskerishten e mesjetes te ndryshuar sipas kuvendit. Sma merr mendja se eshte identike si ajo e vjetra...
    Pikerisht pra...me hamendje s'veme asgjekundi!!
    Te pakten kemi prova per nje toskerishte te vjeter, ndersa per nje gegnishte te vjeter jo...!!
    Jarigas

  20. #18
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Te dyja bukur tingellojne.
    Lart pa e ne fund. Vetem kur perdoret si mbiemer merr "e" ne fund.
    Feelings change - memories don't.

  21. #19
    i/e regjistruar Maska e Aferim
    Anëtarësuar
    11-02-2015
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    497

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Kush tha që qe fillimi??!!!
    Shko e degjo pakez arbereshet se si flasin....
    Me me rendesi eshte se vete une jam gege, por as me pelqen te shkruaje as te flas gegerisht - disi me duket nje dialekt i çrregullt.

  22. #20
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga illyrianboyful Lexo Postimin
    ÇFAR DUHET TË FLASIN SHQIPËTARËT, Gegënisht apo Toskërisht, apo duhet vërejtur se cila është më e sakt në thelbë, apo cila tingëllon më bukur???

    Sipas njërit nga dy mendimet, Toskërishtja është gjuha Shqipe e evoluar apo me tjera fjalë e perfekcionuar.

    Ndërsa sipas mendimit të dytë Toskërishtja është e ardhur nga Toskana dhe është Etruskishtja e lasht.

    __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________________

    Sipas njërit nga dy mendimet Gegënishtja është gjuha Shqipe e vjetër, me tjera fjalë e prapa mbetur, dhe jo fort e bukur.

    Sipas mendimit tjetër, Gegënishtja është, Gjuha e lasht Greke, dhe në thelbë më e sakt se Toskërishtja.

    Pra shtohet pytja, se çfar duhet që Shqipëtarët të mësojn në shkollat e tyre, me Libra Gegënisht apo Toskërisht?

    Personalisht jam i bindjes se Gegënishtja është një thesar i cili nuk guxon të zhduket, sepse nën 1, është dëshmija e lashtësis së Popullit Shqipëtar, nën dy ngase më e vjetër është më ngat kuptimit realë dhe thelbor në të shprehurit, ndërsa Toskërishtja ka tendencë të largohet nga kuptimi i vërtet i fjalës.

    Mora shembullin që vijon cila është më e sakt: NALT apo LARTË

    Në shyqim të parë delë se NALT është më ngat rrënjës për të shpreh atë që shpeh ndërsa LARTË largohet nga rrënja, pra sipas meje është më mirë që fjalët të konservojn rrënjët, sepse fjala në fund të fundit delë pa kuptim.

    NALT = NË-AL-T = atje lartë ku ndodhet Alli = ylli, dhe këtu vërejm se LARTË nuk mundemi të ia gjejm rrënjën sepse e ka humb.
    Illyrianboyful, per kuriozitet ashtu kot, me intereson nga linden tani keto dy mendime apo ide, se po ekzistokan dy gjuhe, madje se njera me e vjeter e tjetra me e perfeksionuar? Une kam kujtuar se keto jane dialekte te gjuhes shqipe.
    Pastaj, pse kuptimi i fjales "NALT" ne shembullin tende (NALT=Në-Al-T= atje LART ku ndodhet Alli......) shpjegohet me fjalen "LART"?
    Jam kurioz t`i mesoj risit gjuhesore...

    Faleminderit paraprakisht per pergjigjen...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •