Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Ka ardhur koha qe gegnishtja te futet neper shkolla si gjuhe letrare.Niveli i sotem i shkolles i pershatet plotesisht gegnishtes.Nuk mund te pranohet,as si justifikim nje dipllome Kristali pa gegnishten.


    Nuk e di se kush ishte, qe dha nje mendim te zgjuar,ate te pershtatjes te veprave te autoreve geg ne gjuhen letrare,e kishte fjalen ne mos gaboje per Lahuten e Gjergj Fishtes.Qe vertet duhet te studiohet neper shkolla,dhe per tu studiuar duhet te pershtatet ne gjuhen letrare. Se gegnishtja nuk ka as nje minimumu si mundesi te behet gjuhe letrare,do jete e veshtire edhe per Vilajetin e Shkodres o edhe per Republiken e Mirdites. Do mbetet si dyrrotaku per biçikleten i kohes te Enverit.(I kohes,jo i Enverit,se po te donte Enveri behej dyrrotak me bérr e dyrrotak pa bérr bèrr)

    Dhe meqe jemi tek Enveri,qe akuzohet nga shume per futjen e toskerishtes si gjuhe letrare,akuze koti.U bera kurioz dhe pyeta nje person,se po diskutonim emertimin e nje fshati o kthimin e emertimeve sllave ne Jug ne ato shqiptare (Topove ishte propozuar te kthehej ne Lajthizés..). " Si ka mundesi qe Enveri,qe beri Ismail Qemalin beqar e Fan Nolin jo fetar,nuk ariti te vendoste keto emertimet shqiptare. Pergjigja qe :Thjeshte,se ishte nje vendim i kohes te Zogut.(...)

    Kjo, per te thene,se nje propozim o edhe vendim mbase dhe i drejte,ne demokraci te lire, nuk mund te ndryshoje po nuk pati "pelqimin", dhe arsyetime te tjera, te popullit.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    jarigas (13-02-2015)

  3. #22
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    me e bukura ne kete tem eshte te nje shkrim ku thuhet qe greqishtja e vjeter ka fluturuar mbi toskeri dhe ka rene ne ne gegeri
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  4. #23
    i/e regjistruar Maska e Aferim
    Anëtarësuar
    11-02-2015
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    497

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    me e bukura ne kete tem eshte te nje shkrim ku thuhet qe greqishtja e vjeter ka fluturuar mbi toskeri dhe ka rene ne ne gegeri
    Dhe kete thenie e besuake, ti?

    Me sa arrij ta kuptoj, ne mos i thenie ironike, atehere kete mund ta kete thene i grek, shqiptar assesi.

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Aferim për postimin:

    Kreksi (11-04-2015)

  6. #24
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Fjala "nalt" asht "nalet" ata jashtoksoret qe zbresin prej s'nalti..e te veshun si "NALETA" me veshje te auustronomve..Nalet ma.."te ardhur nga NALT"
    VIJN DHE NALEN këtu mbi tokë...e jo "nd" NDALEN nuk ka as shije as saktesi e as kuptim fare..
    pra shembulli i ilirianes tek gjermanishtje ishte i mirëseardhur?
    Ai "nalt" e ne n'tokë ! "Inalti"=at, haut (Ot) (n'olt) holt, "holc" (druri nalt)..etj..
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    ...une kam mendimin e patundur qe,te dyja te folmet,edhe ajo toskerishte,e edhe gegnishtja tingellojne bukur.Megjithate mendoj qe ka ardhur koha qe te mblidhen edhe njehere gjuhetaret nga te gjitha vendet tona,e edhe nga Arbereshet etj,ku te rivendoset edhe njeher rreth nje gjuhe te unifikuar,pa perjashtuar te folmen gegnishte te cilen e menjanuan ne kohen e Enver Hoxhes.Per te qene me konkret,koehet kan ndryshuar dhe bashk me to edhe mundesite per rishqyrtimin e gjuhes sone te cilen e sakatuan njerezit e Enverit.Thash ne fillim,qe te dyja te folmet perbejne nje thesar per ne si popull nder me te vjeterit ne Europe.Mirepo shtrojme pyetjen,ne rastese vazhdojme me perjashtimin e te folmes gegnishte(qe ju be ne kohen e"unisimit te gjuhes shqipe"),atehere si te bejme me veprat e rilindaseve tane e edhe pas rilindaseve tane qe veprat e tyre i shkruan ne gegnisht??!!..
    Pergjigjja me sa duket eshte: ne nje te ardhme jo te larget te gjitha veprat e lartpermendura(fal"drejtshkrimit dhe unisimit te gjuhes"ne kohen moniste te Enverit)do te dalin te palexuara,ose do ken nevoj per perkthim.Kjo me sa duket ishte edhe qellimi i "unisimit te gjuhes"duke len jasht Koloset Gege qe per enverin ishin armiq te komunizmit,ky ishte qellimi i enveristeve,mendoj une asgje tjeter...... .

  8. #26
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Jane dy fjale te ndryshme....

    Nalt.....percaktim i distances vertikalisht, druri esht i nalte 10 metra...
    Larg(t)....percaktim i distances horizontalisht, qenefi eshte 10 metra larg shtepise (per katunaret ketu ta kuptojne me mire)...


    Toskerishtes i ka humb fjala "nalt", me levizje te konzonantit "g" ne "t" mer e njejta fjale "larg" dy kuptime......pra ne thesarin gjuhesore natyrisht se duhet te mbeten qe te dy fjalet ngase jane te ndryshme.
    albanish by nature

  9. #27
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Fjala "nalt" asht "nalet" ata jashtoksoret qe zbresin prej s'nalti..e te veshun si "NALETA" me veshje te auustronomve..Nalet ma.."te ardhur nga NALT"
    VIJN DHE NALEN këtu mbi tokë...e jo "nd" NDALEN nuk ka as shije as saktesi e as kuptim fare..
    pra shembulli i ilirianes tek gjermanishtje ishte i mirëseardhur?
    Ai "nalt" e ne n'tokë ! "Inalti"=at, haut (Ot) (n'olt) holt, "holc" (druri nalt)..etj..
    Fjala "nalt" e gegnishtes, eshte thjesht ndikim i latinishtes ne gjuhen shqipe.
    Ne italisht 'in alto' ka perkimin e shqipes se bukur "lart".
    Pra, thjesht dhe pa diskutim, fjala e duhur ne shqip, eshte " l'art"!
    Jarigas

  10. #28
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Fjala "nalt" e gegnishtes, eshte thjesht ndikim i latinishtes ne gjuhen shqipe.
    Ne italisht 'in alto' ka perkimin e shqipes se bukur "lart".
    Pra, thjesht dhe pa diskutim, fjala e duhur ne shqip, eshte " l'art"!
    Je i mendimit si gustav meyer ?

    Une nuk jam i mendimit se shqipja ka huazuar nga latinishtja, por me shume se fjalet e perbashketa jane nje indic per nje lidhje familjare te meherrshem.
    albanish by nature

  11. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Ore nje gjo nuk kuptoj un. Pse egziston vetem gegenishtja dhe toskerishtja. Shqipria mesme nuk perdor as gegerishten as toskerishten. Pse mos formohet dhe nji dialekt i tret i gjuhes shqipe?

  12. #30
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Ore nje gjo nuk kuptoj un. Pse egziston vetem gegenishtja dhe toskerishtja. Shqipria mesme nuk perdor as gegerishten as toskerishten. Pse mos formohet dhe nji dialekt i tret i gjuhes shqipe?
    E kusht ta mesoi kete gomarllekun ty?!
    Shqiperia e Mesme deri ne Shkumbin, flet geenisht!!
    Jarigas

  13. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    E kusht ta mesoi kete gomarllekun ty?!
    Shqiperia e Mesme deri ne Shkumbin, flet geenisht!!
    Nuk po t'them ca kena msu po ca osht n'realitet.

    Gjuha e shqipris mesme osht shum ndryshme ndac prej gegnishtes ashtu dhe prej toskrishtes.

  14. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Shkelzen Rrecaj

    Nëndialektet



    Çdo dialekt dallohet me grupe të folmesh që, sipas shkallës formojnë njësi dialektore të madhësive të ndryshme.

    Sipas të dhënave të dialektologjisë shqiptare ndarja e secilit dialekt ndahet në dy nëndialekte: gegërishtja veriore dhe gegërishtja jugore në dialektin gegë dhe toskërishtja veriore dhe toskërishtja jugore në dialektin toskë.

    Të dy dialektet e gegërishtes gjeografikisht ndahen te lumi i Matit. Gegërishtja veriore shtrihet në të djathtë të Matit: në Mirditë,Pukë, Lumë, Has, në Malësinë e Gjakovës, Kosovë, Maqedoninë Veriperëndimore, Dukagjin, në Malësi të Madhe (në të dy anët e kufirit), në Shkodër e në rrethinat e saj, në krahinën e Krajës dhe të Ulqinit; ndërsa gegërishtja jugore shtrihet në të majtë të Matit: në zonat e Elbasanit, të Durrësit, të Tiranës, Krujës, Matit, Lurës, Peshkopisë dhe të Maqedonisë Perëndimore, prej Dibrës e deri në Shkup dhe Kumanovë.

    Toskërishtja veriore shtrihet në rrethinat e Beratit, Fierit, Skraparit, Pogradecit, Korçës, Kolonjës dhe në zonat rreth Përmetit e të Tepelenës që ndodhen në të djathtë të Vjosës dhe në Vlorë e në fshatrat veriore dhe verilindore, toskërishtja jugore shtrihet në Labëri, në rrethinat e Gjirokastrës e të Delvinës dhe në Çamëri.

    Në të folmet e nëndialektit verior të gegërishtes ê-ja shqiptohet e hapët /ê/ (vêna/ fêmën), ë-ja e patheksuar nuk shqiptohet edhe në rrokje fundore që mbyllet nga një bashkëtingëllore josonante: babs “babës”, thast, “thasët”.

  15. #33
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Nuk po t'them ca kena msu po ca osht n'realitet.

    Gjuha e shqipris mesme osht shum ndryshme ndac prej gegnishtes ashtu dhe prej toskrishtes.
    "Hajde baab t'tregoj arat", puna jote!!
    Un jam na Shipnija Mesme e ti i bi hala qypit.....mire, e leem siç thu ti!!
    Jarigas

  16. #34
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518

    Për: GEGËNISHT apo TOSKËRISHT, cila më e sakt? NALT apo LARTË?

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Ore nje gjo nuk kuptoj un. Pse egziston vetem gegenishtja dhe toskerishtja. Shqipria mesme nuk perdor as gegerishten as toskerishten. Pse mos formohet dhe nji dialekt i tret i gjuhes shqipe?
    me mire napolitane
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •