Kisha ortodokse e Bullgarisë është dominuar si një konkurrente për çmimin Nobel të Paqes, në përvjetorin e saj të 70-të për mbrojtjen e hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Parë Botërore.

Lachezar Plovdiv, zëvendësekretari i delegacionit të Bullgarisë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, PACE, tha se ai kishte filluar procesin e nominimit për të fituar njohjen më të madhe në të gjithë botën për rolin e kishës për të ndihmuar për të shpëtuar hebrenjtë nga ndjekja dhe më pas vendosje e tyre në kampet naziste të përqendrimit.

"Akti i shpëtimit të hebrenjve bullgarë nga Holokausti nuk është shumë i njohur ndërkombëtarisht, edhe pse ka dokumente të mjaftueshme për të provuar atë,"- tha zv. sekretari Plovdiv, i cili është gjithashtu një anëtar nderi i asociuar i APKE dhe një prej njerëzve që kanë të drejtë për të bërë nominimet për çmimin. Këtë Plovdiv e shikon si një mundësi që së paku hedhë dritë mbi çështjen në rrjedhën e diskutimeve

Edhe pse Bullgaria ishte nën kontrollin politik të Gjermanisë naziste, kisha publikisht kundërshtoi dëbimin e hebrenjve dhe ligje diskriminuese kundër tyre.

"Ky vendim nga ana e Kishës Orthodhokse të Bullgarisë është një precedent botëror dhe është gjithashtu e lavdërueshme, sepse kisha rrezikonte të ardhmen e vet në emër të shpëtimit të një pakice të një feje tjetër," tha Plovdiv.

Më shumë se 250 nominime janë bërë tashmë për Nobel Çmimin të Paqes për vitin 2013.