Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  aR-my_nD Maska e aR-my_nD
  Anėtarėsuar
  01-08-2009
  Vendndodhja
  Veproj nė njė planet pėr tė jetu nė botėn tjetėr.
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Perhendetje... mund te me ndihmoni te gjej te dhenat kush e zbuloji televoiziorin cili shkencetar jeta dhe veprat e tije??

  dhe per kompanin IBM te kompjutereve..??#


  flm per mirekuptim
  Ēdo gjė, ka njė arsye.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Anėtarėsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: a e dini cili shkenvetar e zbuloji televoiziorin

  Televizorin e zbuluan anglezi dhe rusi John Logie Bard dhe Vladimir Zworykin ne Amerik ne vitin 1926, tv jane shitur ne mes viteve 1928 dhe 1934 ne SHBA dhe Rusi
  televizori i par elektronik komercial Telefunkeni ne Gjermani 1934 pastaj ne France 1936 Angli 1936 ShBA 1938

 3. #3
  aR-my_nD Maska e aR-my_nD
  Anėtarėsuar
  01-08-2009
  Vendndodhja
  Veproj nė njė planet pėr tė jetu nė botėn tjetėr.
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: a e dini cili shkenvetar e zbuloji televoiziorin

  ne wikipedia e kam gjet komplet historin e tij, por ne gjuhen shqipe s'po me bon, gjersa kur pe perkthej ne google as ashtu spom perkthehet mire... sidoqoft flm per ndihmen tuaj.

  Citim Postuar mė parė nga Bajraku Lexo Postimin
  Televizorin e zbuluan anglezi dhe rusi John Logie Bard dhe Vladimir Zworykin ne Amerik ne vitin 1926, tv jane shitur ne mes viteve 1928 dhe 1934 ne SHBA dhe Rusi
  televizori i par elektronik komercial Telefunkeni ne Gjermani 1934 pastaj ne France 1936 Angli 1936 ShBA 1938
  Ēdo gjė, ka njė arsye.

 4. #4
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Nje korigjim te vogel nga ana gramatikore se sikur por me ha perbrenda: Televizori nuk u zbulua por u shpik. Gjera qe ekzistojne por jane te panjohura zbulohen; TV nuk ekzistonte me pare; ai u ndertua pra nuk eshte zbulim por shpikje.
  Moderator, e di vet ti...

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Une do te thoja Edisoni.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  fillesat televizioni si ide i ka ne perallat e 1001 neteve ne fakt..


  ne shqiperi lulzim topciu mbahet si televizoristi i pare..

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  une e di se Markoni.... por ia vodhen patentin...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Nje korigjim te vogel nga ana gramatikore se sikur por me ha perbrenda: Televizori nuk u zbulua por u shpik. Gjera qe ekzistojne por jane te panjohura zbulohen; TV nuk ekzistonte me pare; ai u ndertua pra nuk eshte zbulim por shpikje.
  WIN

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Une do te thoja Edisoni.
  FAIL

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  une e di se Markoni.... por ia vodhen patentin...
  Markoni mbahet per komunikimin e pare radio, qe realisht ia vodhi Tesles.

 9. #9
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  mire mire xfiles, por sipas komedianit amerikan Milton Berle: "We owe a lot to Thomas Edison - if it wasn't for him, we'd be watching television by candlelight."
  Ose sic i themi ne shqip " e-he, me tym pishe".

  S'po me kujtohet tani ekzaktesiht nje thenie e Da Vincit, qe ka lidhje me debatin…Nejse.
  Kujtdo qe t'i vishen atributet e shpikjes, une jam ok, sepse TV midis plot gjerave te tjera, me mrekullon.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Mi Corazon, sepse nuk mund te lidhesh figuren e edisonit me televizorin, si nga pikepamja elektrike e pajisjes, si nga pikepamja e telekomunikimit.
  Edisoni nuk shpiku as elektricitetin, as komunikimin ne distance, dhe as ndonje parim themelor te perdorimit te elektricitetit.

  Na falni per nderhyrjen ne teme por nuk rri dot indiferent kur figura negative si edisoni ngrihen ne piedestal pertej cdo merite te mundshme.

 11. #11
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Qenke anti amerikan.

 12. #12
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,361
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Une do te thoja Edisoni.
  Si Edisoni?

  http://inventors.about.com/od/tstart...ision_Time.htm

 13. #13
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
  ....,tv nuk u krijua gjate nje nate....pra u deshen shume shpikje nga individe te vecante per te arritur HD qe kemi sot.

  Plaku me kostum,mbylle squpin,se do te te perjashtoj.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MI CORAZON pėr postimin:

  benseven11 (30-09-2013)

 15. #14
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,361
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  ....,tv nuk u krijua gjate nje nate....pra u deshen shume shpikje nga individe te vecante per te arritur HD qe kemi sot.

  Plaku me kostum,mbylle squpin,se do te te perjashtoj.
  E te gjitha piket i merr Edisoni?


  Mbylle se ta mbylla

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  796
  Faleminderit
  31
  67 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Nje shkrim
  TELEVISION (tele + lat. visio:. Duke parė, duke shikuar, acro TV), transmetimi i lėvizin imazhet e disa ngjarjeve nė njė distancė mė tė madhe apo mė tė vogėl, e shoqėruar zakonisht me njė tingull pėrkatėse.
  Transferimi i imazheve bardh e zi merret me televizionin pangjyrė dhe transferimin e imazhe me ngjyra televizion kromatik (televizion me ngjyra).

  Imazhi tecilat te regjistruar nė tokė ose nė TV-studio mund tė transmetohen nė tė njėjtėn kohė me ngjarjet (transmetim tė drejtpėrdrejtė ,te gjalle) ose tė ruajtur nė kasetė dhe elektronike VTR , p.sh.. nė programin e rregullt.
  Televizioni mund tė transmetojė imazhe nga dijapozitiva dhe filmat nga mjetet telecine.
  Zhvillimi i TV, ka dy periudha.
  Imazhet televizive mekanike janė tė shkėputem dhe tė hartuar me ndihmėn e pajisjeve mekanike, tė tilla si.psh,.
  Nipkowljev shpuar(depertuar) rrotillimi diskut ose rrotullimi i pasqyrė, ndėrsa pėr pėrcaktimin intensitetin e ndritur e pika tė veēanta tė shėrbejė fotorezistorėve, dhe pėr tė luajtur llambat dhe pajisje tė tjera.

  Nė kėtė parim krijohet transferimin i parė tė imazheve bardh e zi 1923-1925 (J. L. Baird nė Angli dhe C. E. Jenkins nė SHBA).
  Sistemi mekanik ishte e thjeshtė, dhe imazhet shume te vrazhda , por nė vitin 1936, kur u bene te pėrsosur televizion elektronike, braktisur plotėsisht.
  Parimi i sistemit modern televiziv tė ngritur nė 1907 nga Rus B.L. Rozing, duke sugjeruar se rrezet e tub rreze katodė aplikuar nė sintezėn e imazheve nė T'Vvprijemniku.
  Ne 1911 anglezi AA Campbell-Swinton propozon pėr tė pėrfunduar njė analizė tė imazhit nė kamera televizive pėrdor mozaik dritėndieshėm se pėr shkak tė efektit tė lėshon rreze katodė luajtshme akumuluar plumba el.
  Nė kėtė parim, V. K. Zworykin patentuar nė vitin 1926 nė Shtetet e Bashkuara image elektronike Analyzer saj, ikonoskop. Nga ikonoskop kanė zhvilluar mė shumė tė sofistikuar dhe tė ndjeshme Analyzer elektronike, pėr shembull. Vidicon, plumbikon, superortikon,
  Para II Botėrore. TV War pėr tė transferuar tė mjaftueshme "programet e pėrsosur dhe nė disa vende (Angli, SHBA, BRSS, France) fillojnė TV transmetimit tė rregullta. por
  . Pėr shkak tė zhvillimit tė shpejtė tė televizionit dhe trajnimin e tė gjitha TV kuvendeve Pajisja do tė ndodhė vetėm pas Dytė Botėrore. War. Transmetuesit TV janė instaluar nė pothuajse tė gjitha vendet, njė numėr i TV po rritet me shpejtėsi.
  Sistemi mundėson stacioni rele
  pėr tė marrė programe televizive nė njė geogr gjerė. zona, dhe organizatat ndėrkombėtare si Eurovizion dhe InterVision koordinojnė Intl. Pjesa e TV kombėtar! -program, epokė e re nė transmetimin e programeve televizive mbi distanca tė gjata filloi mė 10 korrik 1962, kur mjetet e Amer. satelitore "Telstar" kryer TV e parė tė drejtpėrdrejtė
  . -Data Mes Shteteve tė Bashkuara dhe Evropės.
  Sot, satelitėt e telekomunikacionit janė testuar tashmė sistemi! 'Ritransmetimin dhe transferimi TV tregon nė largesi- mė tė lartė
  ju. Satellites tė lejojė marrjen e drejtpėrdrejtė tė programeve viziiskog tele-l pėr popullsinė nė njė geogr gjerė. dhe zona.
  Avantazhi kryesor ėshtė pėr tė mbuluar t programit
  Dhe 100% e familjeve, tė cilat tokėsor transmetimit "praktikisht nuk ėshtė e mundur, apo ėshtė shumė e shtrenjtė. Nė Jugosllavi., A ėshtė transmetuar programe lokale tė studimit Radios dhe Televizionit
  vizionet e Zagrebit filloi nė nėntor tė vitit 1956 dhe mė 29 shtator 1958. . ~ Transmetuar programin e parė tė pėrbashkėt tė transmetuesit televizive nė Beograd, Zagreb dhe Lubjanė.
  Parimi i imazheve televizive.
  Pėr transmetimin televiziv tė imazhit ėshtė e ndarė nė njė aparat televiziv nė njė numėr tė madh tė pikave ndriēuar nė mėnyra tė ndryshme.
  Imazhi ėshtė ēmontuar nė krye tė dot Ed ėshtė. Tė gjitha pikat qė shtrihen nė njė formė horizontale rendit linjė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 06-02-2017 mė 14:29

 17. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime nė 27 postime

  Pėr: Cili shkencetar e zbuloi televizorin?

  Televizori i pare mbi toke eshte shpikur nga i madhi i tokes, Demiroff, para ardhjes se Zotit ne toke. AI punonte me vajguri dhe perdorej per studime dritehijesh qe dilnin ne te dhe nuk ishte mjet qejfi apo imazhesh shumfishuese! IBM ka qene firme lekurkuqesh ne Arizona para ardhjes e Zotit mbi toke dhe u zhduken kur Zoti cau amosferen me perjashtim te disa fiseve dhe pervec afrikaneve, lekurkuqet disa mijera banore, nuk kishte njerez te tjere apo rraca te tjera!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •