Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 66
  1. #1
    Moderator
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Ndahet nga jeta aktori Roland Trebicka

    Aktori Trebicka me kancer, qeveria fond pėr kurimin

    Aktori i njohur Roland Trebicka vuan nga njė sėmundje e rėndė, ndonėse familjarėt dhe miqtė e tij kanė preferuar tė mos flasin pėr kėtė ēėshtje. Por nga burime pranė aktorit mėsohet se ai vuan nga njė formė e rėndė e kancerit nė mushkėri.


    Pėr kėtė arsye. Kėshilli i Ministrave miratoi dje vendimin pėr pėrballimin e shpenzimeve tė kurimit tė tij nė Francė. Me njė vendim tė posaēėm, kryeministri Sali Berisha ngarkoi Ministrinė e Shėndetėsisė dhe Ministrinė e Financave qė tė zbatojnė kėtė V.K.M ku thuhet: "tė akordohet fondi prej 4. 700.000 lekė (katėr milionė e shtatėqind mijė lekėsh) pėr pėrballimin e shpenzimeve tė kurimit tė zotit Roland Trebicka nė Francė".


    Mė tej, saktėsohet se "kjo ndihmė duhet tė pėrballohet nga fondi rezervė i buxhetit tė shtetit". Ėshtė pėr t'u theksuar, nė fakt, se kjo ėshtė njė ndėr herėt e rralla kur shteti nuk e vlerėson kontributin e artistit nėpėrmjet titujve, por vjen nė ndihmė nė mėnyrė konkrete.


    Mungesa e Roland Trebickės
    Ka disa muaj qė Trebicka nuk ėshtė parė nė oborrin e Teatrit Kombėtar dhe as te kafe "Aleanca" me kolegė, disa prej tė cilėve thonė nėn zė, njė formė pėr tė mos e pranuar, se aktori vuan nga kanceri nė mushkėri dhe ėshtė larguar pėr kurim nė Francė.


    Nuk ka shumė kohė qė ai interpretoi nė skenėn e teatrit nė dramėn "Tablo Absurde" tė Ferdinand Hysit, me regji tė Milto Kutalit, nė rolin e njė burri qė nuk ka kaluar nėpėr stadet normale tė zhvillimit, nuk ka kaluar fėmijėri dhe rini pėr tė qenė dhe ka mbetur fėmijė. Ky personazh, si edhe tė tjerė, tė krijuar nga Hysi tentuan tė tregojnė me jetėt e tyre pėr absurditetin e kohės ku kanė jetuar, nėn regjimin komunist.


    Ndoshta ky rol i freskėt, jo i krijuar siē duhet nga regjisori Kutali, nuk i kujton kushedi se ēfarė shikuesit tė teatrit, edhe pse vetė aktori Trebicka dukej i angazhuar dhe ndihej mirė me atė rol. Nuk janė tė paktė rolet qė Roland Trebicka ka interpretuar nė teatėr, duke filluar me komedinė "Pallati 176" me regji tė Alfred Bualotit, ku ka interpretuar rolin e Jovan Bregut.


    Deri nė kėtė kohė ai kishte marrė pjesė nė kinema nė filmin "Debatik" tė Hysen Hakanit, "Ėndėrr pėr njė karrike" (1984) me regji tė Fehmi Hoshafit dhe "Koncert nė vitin 1936" (1978) me regji tė Saimir Kumbaros. Nė teatėr ka interpretuar nė vepra me peshė, te "Magjia e madhe" e Eduardo de Filippos, te "Don Zhuani" i Molierit "Revizori" i Gogolit, te "Mbreti po vdes" Molier nė vitin 2002.


    Mė 2009-ėn ka interpretuar te "Kohė pėr tė ēmendur" me regji tė Gėzim Kames nė Teatrin e Korēės dhe "Tė gjithė me huqe" po me regji tė Kames nė Teatrin Kombėtar. Shekulli i uron shėrim tė shpejtė.


  2. #2
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Ishalla shpėton. Aktor shumė i mirė, sidomos te "Pallati". Edhe shteti paska vepru shumė mirė qė do e ndihmoka financiarisht.
    Life's too short to remove USB safely.

  3. #3
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Mire bejne qe e ndihmojne me " rezervat nga buxheti i shtetit" ne thojza, po do ishte me mire te ndihmonin dhe te gjithe ato femije qe vuajne dhe jane ne rrezik per jeten dhe qe prinderit dalin neper tv- dhe u bejne thirrje dhe u luten njerzve ti ndihmojne. Apo meqe eshte aktor dhe per kete bejne nje leshim.

    vend i poshter, me ne krye nje gomar idiot.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    eshte per te ardhur keq se eshte aktor i madh, por semundja nuk ben dallime, por qeveria shqiptare beka dallime, duhet te jeshe dikushi qe te perfitosh te drejten per tu kuruar diku

    le qe , nqs do jete fjala per kancer ne mushkeri ajo semundje nuk sherohet, vetem zgjaten vuajtjet

    ne shqiperi ka shume raste te tjera qe duhet tu kushtohet prioritet, ja psh rasti i nje nene te re 24 vjecare qe ne momentin e lindjes tek materniteti i ri ne tirane i dhane si dhurate nje virus te hepatites c dhe tani vete familjaret duhet ti sigurojne ilacet se shteti nuk paska fonde dhe shume e shume raste te tjera

    shkurt, i urojme shendet zotit Trebicka dhe te gjithe te tjereve

  5. #5
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Mire bejne qe e ndihmojne me " rezervat nga buxheti i shtetit" ne thojza, po do ishte me mire te ndihmonin dhe te gjithe ato femije qe vuajne dhe jane ne rrezik per jeten dhe qe prinderit dalin neper tv- dhe u bejne thirrje dhe u luten njerzve ti ndihmojne. Apo meqe eshte aktor dhe per kete bejne nje leshim.

    vend i poshter, me ne krye nje gomar idiot.
    pse aty ku jeton ti i ndimon shteti?po kur flitni dhe ju te USA

    sherim uroj per Trebicken.

  6. #6
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Mire bejne qe e ndihmojne me " rezervat nga buxheti i shtetit" ne thojza, po do ishte me mire te ndihmonin dhe te gjithe ato femije qe vuajne dhe jane ne rrezik per jeten dhe qe prinderit dalin neper tv- dhe u bejne thirrje dhe u luten njerzve ti ndihmojne. Apo meqe eshte aktor dhe per kete bejne nje leshim.

    vend i poshter, me ne krye nje gomar idiot.
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    eshte per te ardhur keq se eshte aktor i madh, por semundja nuk ben dallime, por qeveria shqiptare beka dallime, duhet te jeshe dikushi qe te perfitosh te drejten per tu kuruar diku

    le qe , nqs do jete fjala per kancer ne mushkeri ajo semundje nuk sherohet, vetem zgjaten vuajtjet

    ne shqiperi ka shume raste te tjera qe duhet tu kushtohet prioritet, ja psh rasti i nje nene te re 24 vjecare qe ne momentin e lindjes tek materniteti i ri ne tirane i dhane si dhurate nje virus te hepatites c dhe tani vete familjaret duhet ti sigurojne ilacet se shteti nuk paska fonde dhe shume e shume raste te tjera

    shkurt, i urojme shendet zotit Trebicka dhe te gjithe te tjereve

    Pse e kapni muhabetin ne ket mnyr?
    Ky gjest human i qeveris asht per tu pershnet nga t'gjith ne!!!!
    Nuk i dhan miljona per salltanete, por i dhan nje shpres me shum per me luftu per jeten................kajher un s'ju kuptoj....
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  7. #7
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750
    ...............kajher un s'ju kuptoj....
    Besa une kam fillua mos t'i kuptoj fare.....jo vetem ,,kajher''
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    pse aty ku jeton ti i ndimon shteti?po kur flitni dhe ju te USA

    sherim uroj per Trebicken.
    Nuk kane nevoje ketu Drague se shteti ketu di ti vleresoi aktoret me fame .Aktoret ne usa jane bilioner dhe nuk kane nevoje per ndihmen e shtetit por shteti ka nevoje per ndihmen e tyre.

    Sa me shpejte te sherohet se une kam disa vjet qe kam degjuar qe eshte i semure .

  9. #9
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
    Nuk kane nevoje ketu Drague se shteti ketu di ti vleresoi aktoret me fame .Aktoret ne usa jane bilioner dhe nuk kane nevoje per ndihmen e shtetit por shteti ka nevoje per ndihmen e tyre.

    Sa me shpejte te sherohet se une kam disa vjet qe kam degjuar qe eshte i semure .
    e kisha per popullin une,se artistet jane milionere atje.


    pallavra refugjatesh

  10. #10
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Pallavra refugjatesh??? Fol pervete, nese e konsideron veten refugjat. Une pervete sjam, jam qytetare e rregullt amerikane. P.s. Me jep pak definacionin e fjales refugjate, meqe ra fjala. Skender, veprim humanitar nga bucheti I shtetit? Apo si ai veprimi tjeter 'falja e energjise' atyre qe nuk zbatojne rregullat ?
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #11
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Pallavra refugjatesh??? Fol pervete, nese e konsideron veten refugjat. Une pervete sjam, jam qytetare e rregullt amerikane. P.s. Me jep pak definacionin e fjales refugjate, meqe ra fjala. Skender, veprim humanitar nga bucheti I shtetit? Apo si ai veprimi tjeter 'falja e energjise' atyre qe nuk zbatojne rregullat ?
    se je qitetare amerikane nuk te be me te mencur.

    pergjigju pytjes dhe mos na shit degla.

    paguan shteti amerikan transplante organesh??

  12. #12
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    o drague po te jesh shtetas amerikan ne pune ene me insurance mjeksore ska nevoj me te nihmu shteti se shko ne cdo spital privat.

    po ishe shtetas amerikon ene je i moshuar prap ke insurance mjeksore ene shko ne cdo spital.
    puna osht te rujt zoti ene mos me qen kur i semur se spitali osht spital ene jo shpi pushimi

    ktu po spate insurance te grijn ka paret. shko nji operacjon i thjesht $50000.

    tjeter, ER ne usa eshte pika ma e dobet.

    po un kom pa ene evropen ene po ta them se usa qendro ma nolt ne sherbimim mjeksor

    sa per trebicken me vje me te vertet keq se ka qen aktor i modh. po gjynof qi paska ket semundje.
    no glove no love

  13. #13
    Ragnald
    Anėtarėsuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    se je qitetare amerikane nuk te be me te mencur.

    pergjigju pytjes dhe mos na shit degla.

    paguan shteti amerikan transplante organesh??
    Ajo eshte ameriqane dhe greqe e jo refugjate , mos na e ofendo pinqun e forumit .
    E ci duhet shtetit ameriqan te pagoje per popullin e mjere?
    Ai eshte shtet per te pushtuar e jo per te ndihmuar fukarenjte .

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anėtarėsuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Ėshtė pėr tė ardhur keq por jeta nuk po pyet fare as pėr rradhė dhe as pėr gjė!Tė merr e keqja dhe nuk ke ēfarė tė bėsh!
    Uroj tė gjejė shėrim ky aktor i madh!

  15. #15
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Pallavra refugjatesh??? Fol pervete, nese e konsideron veten refugjat. Une pervete sjam, jam qytetare e rregullt amerikane. P.s. Me jep pak definacionin e fjales refugjate, meqe ra fjala. Skender, veprim humanitar nga bucheti I shtetit? Apo si ai veprimi tjeter 'falja e energjise' atyre qe nuk zbatojne rregullat ?
    PINK, duhet t'marresh parasysh qe n'Shqipri ka familje qe nuk mund ta pagujn faturen e energjise, nuk i kan ato lek, ēfar ti bejm, ti vrasim...... Jan njerez si un edhe ti, por qe mundsit per t'siguru jetesen i kan shum t'pakta.....


    PS: Mendoj se ke zgjedh temen e gabume per t'hap nje debat, ku mund te t'jap edhe te drejt....
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  16. #16
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    se harrova usa osht shum mbrapa ne krahasim me venet skandinave per reformat shenetsore

    kshu qi piplla albaneze hajt te pushtojm venet skaninave ene harojini anglin italin ene greqin
    hahahahahahahahahahaha

    tjeter hani mir ene jetoni mir. care ha goja trego boja
    no glove no love

  17. #17
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Ajo eshte ameriqane dhe greqe e jo refugjate , mos na e ofendo pinqun e forumit .
    E ci duhet shtetit ameriqan te pagoje per popullin e mjere?
    Ai eshte shtet per te pushtuar e jo per te ndihmuar fukarenjte .
    E re ti, si I thone 1 shprehje- shoqerine e zgjedh, familjen Jo . Faji im eshte qe kisha gjysherit grek? Me ke pare mua te flas gerqisht, apo degjoj muzike greke apo te mbroj greket apo fene e tyre orthodox? Se lexoni ndo1 fjale qe them une ketu lart e poshte e ta attack-ni gjoja, si ti tani dhe ndo1 idiote tjeter.( e di vete ajo kush eshte)Lol. E Jo se I give a damn se ca thuhet ketu, kjo per info. Skender, se u permend 'ndjenja humanitare' prandaj ta solla ate shembull. Shtetit fundja si kushton gje 40 million . Drague, do I nderrojne gje mushkrite atij kshu? lol. Anyway..
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  18. #18
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Pallavra refugjatesh??? Fol pervete, nese e konsideron veten refugjat. Une pervete sjam, jam qytetare e rregullt amerikane. P.s. Me jep pak definacionin e fjales refugjate, meqe ra fjala. Skender, veprim humanitar nga bucheti I shtetit? Apo si ai veprimi tjeter 'falja e energjise' atyre qe nuk zbatojne rregullat ?
    Pink mqs je edhe moderatore ju kujtoj se sapo dolet jasht teme.
    Per saktesin e shkrimit citoj qe nuk i intereson askujt cfare qytetrimi keni ju, kjo eshte nje sofer shqiptare qe mirepret te gjithe "bashk" kombsin shqiptare nga cdo trev., dhe si e till konfrontojm mendimet midis nesh.
    Pse ne USA nuk ka dallime, ne cdo vend te botes personat publik jane me te favorizuar se civilet e thjesht. "Ligji i barabart per te gjithe" eshte teorem e gabuar, je dhe e zgjuar ti, he pra mo.
    SHERIM TE SHPEJT AKTORIT...
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  19. #19
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Une dola nga tema e? lol. Une dhashe mendimin tim ne lidhje me kete teme. Thashe do ishte akoma me mire nese shteti here pas here t'u jepte nga nje dore ndihme dhe atyre qe vertet vuajne. Ke sa te duash qe dalin ne tv apo site te ndryshme qe luten, pergjerohen per para per femijet , te afermit e tyre. Ato bien ne vesh te shurdhet. Ky rast, mblidhet kastile qeveria. Nga buxheti I popullit. Mire ben, por le te mblidhen here pas here dhe per te tjeret, se nuk u kushton gje. Ose te marrin mundimin te pakten te fundraising money per pjesen tjeter te popullit.( meqe buxheti I popullit si mbulon dot te gjithe)
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  20. #20
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    s'osht vetem te qenit person publik po ene sa te trash e ke kuleten meneren ene sa informacjon ke. mos shkojsh si cjapi ke kasapi

    se kur shko ke spitali i tund i here mir e mir ligjet atyne para syve i trego se ke ene i avokat. i trego se je ti qi zgjedh doktorin ene jo ai ty. se e njef ti ma mir trupin tat se sa doktori. ene mos vazhdoj se u lodha se osht ene e premte. eksperjenca ne jet osht gjo e madhe. se nuk duhet vetem te kesh po ene te dish. lexoni kalamaja e katnara lexoni
    no glove no love

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •