Close
Faqja 6 prej 10 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 186
 1. #101
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  O La Dova ti shume njeri i cuditshem qenke me disa postime qe po t'i lexoj 'Oh my God'?! Nese ske para te shkosh ne shkolle kallxo vella une te sponzoroj.
  Destroyer of falsehood :)

 2. #102
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Sot nuk ka shtete krishtere sipas parimeve biblike,perkundrazi sot jane shtete pagane me ligje paganiste pra nen parimet e demonkrejzi dhe parimet e majmunit te Darvinit,ku feja me gjase eshte problem individual .
  Sot shtetet perendimore jane ne krize te thelle morale dhe ata jane pergjegjes te shkaterrimit te shum jeteve njerezore dhe jane nji rrezik i mash per te gjith rracen njerezore qe me mesimet e tyre po e shpiejne ne nji kataklizme me permasa biblike.Jane vende qe po bejne rende te reja boterire sipas tekave te tyrw dhe nuk kan lene vend pa embargo ekonomike ose ushtarake dhe pa u pezier ne ceshtjet e te tjereve dhe duke akuzuar cdo popull pervec veteve te tyre.
  Sa per muslimanet jane keto fakte
  1-Eshte e vertete se sot nuk kemi asnji shtet sipas parimeve sheriatike,por tani ne ummetin tone po ndodhin cudira duke fillar nga rizgjimit fetar ne permasa globlale,dhe nga cudite eshte edhe nderrimi i sistemeve laike dhe komunuste ne sisteme sheriatike,edhe pse nyk kan pasur sukses 100%,por po verehen tendenca te fuqishme ne te ardhmen dhe kjo shihet nga radikalizimi ne shum vende qe po vaxhdon dhe numri po rritet vazhdimisht saqe edhe perendimi eshte i hutuar sepse ka frike nga khalifati qe pi vjene Sot keto vende te quajtura islamike nuk imponojne kurgje botes dhe as nuk jane qe kan invaduar ndonji shtet dhe nuk perbejne ndonji kercenim boteror per njerezimin ashtu sic po bene perendimi.
  Shum shpejt do ta shohim se kujt do ti perendon dielli dhe kush e mban tere boten peng te sulmeve,shantazheve,embargove,vrasjeve...etj

 3. #103
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Referi vella a po na tregon sesi do ta bejme nje Kalifat ne Ballkan dhe si do ta shkatrroni Izraelin? Po Kines si do t'ia shkatrroni bazat me raketat Shahab-3. Po Kalifatin ne Dagestan a po ju shkon sipas planit apo ka ngecje dhe 'vonesa'? Veq tregona kur do te ndodhin mos na thuani vetem 'ne te ardhmen'.

  Krishteri: Mr. Musliman a do ta shkatrroni Izraelin?
  Myslimani: po me ndihmen e Allahut, Inshallah.
  Krishteri: A deshiron Allahu t'i shkatrroje cifutet dhe Izraelin?
  Myslimani: Po edhe po vet a? Lol
  Krishteri: A mundet?
  Myslimani: Po.
  Krishteri: Perse pra Allahu spo e shkatrron?
  Myslimani: Po i teston besimtaret myslimane qe ata ta shkatrrojne.
  Krishteri: Lere o 'daj' mos bo hajgare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 26-02-2013 m 16:05
  Destroyer of falsehood :)

 4. #104
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Referi vella a po na tregon sesi do ta bejme nje Kalifat ne Ballkan dhe si do ta shkatrroni Izraelin? Po Kines si do t'ia shkatrroni bazat me raketat Shahab-3. Po Kalifatin ne Dagestan a po ju shkon sipas planit apo ka ngecje dhe 'vonesa'? Veq tregona kur do te ndodhin mos na thuani vetem 'ne te ardhmen'.

  Krishteri: Mr. Musliman a do ta shkatrroni Izraelin?
  Myslimani: po me ndihmen e Allahut, Inshallah.
  Krishteri: A deshiron Allahu t'i shkatrroje cifutet dhe Izraelin?
  Myslimani: Po edhe po vet a? Lol
  Krishteri: A mundet?
  Myslimani: Po.
  Krishteri: Perse pra Allahu spo e shkatrron?
  Myslimani: Po i teston besimtaret myslimane qe ata ta shkatrrojne.
  Mesia,nuk behet shkaterrimi i izraelit dhe cifueve derisa ata te bashkohen te tere ne nji vebd,pra te gjith atyre qe meritijn ndeshkim.
  Nuk ja deshiroj asnji miku tim te ndodhet ne mesin e tyre ose tu ndihmon atyre edhe me nji gjysem fjale,sepse Allahu do ta ben qe edhe ai te merr ndeshkimin e merituar..rrofshim,qofshim e shikofshim

 5. #105
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Mesia,nuk behet shkaterrimi i izraelit dhe cifueve derisa ata te bashkohen te tere ne nji vebd,pra te gjith atyre qe meritijn ndeshkim.
  Nuk ja deshiroj asnji miku tim te ndodhet ne mesin e tyre ose tu ndihmon atyre edhe me nji gjysem fjale,sepse Allahu do ta ben qe edhe ai te merr ndeshkimin e merituar..rrofshim,qofshim e shikofshim
  Nuk e dija qe ne forum paska edhe nazista

 6. #106
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga Korca 123 Lexo Postimin
  Nuk e dija qe ne forum paska edhe nazista
  Per kete flasin ajetet Kur'anore ,fillimi i sures Isra.,,ku tregohet detaisht perfundimi i shtetit cifut.
  Kjo eshte per te marre mesim ata qe kan mend dhe te shohin perfundimin e zullumqareve,dhe atyre qe u ndihmojne.
  Ata,cifutet qe tani nga frika kan filluar te bejne mure mburoja te larta pertej gjith kufirit,duke menduar sr ata do ti mbrojne nga dita e shenuar...por per fat te keq kjo eshte fundi i zullumqareve dhe ato mure do te behen rrenoja dhe aty do te gjene fundin e merituar dhe nuk do tju dalin ne ndihme asnji arsenal mbrojtes...adhtu mendojn njetezit memendjet e darvinit se do ti shpetojne bombat atomike...

 7. #107
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Ky eshte besimi jone qr na dallon nga kafshet,dhe nga nga darvinizmi perendimor qe me te madhe po perhap mosbesimin e tij ne te gjith boten dhe duke u bete model i kufrit,mosbesimit,duke shkaterruar imanencen ne cdo qenie njetzore qe trashegohet qr nga lindja dhe me zorr deshiron te na bejne me te ulet se kafshet ashtu sic jane ata vete..

 8. #108
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Tani ka filluar edhe shqetesimi i sllavomaqedonve sikur i cifuteve...eh valle ku do jet perfundimi i ketij shqetesimi?
  Ata le te shqrtesohen sepse e meritojne..

 9. #109
  i/e regjistruar Maska e kriko-38
  Antarsuar
  01-08-2010
  Vendndodhja
  ketu afer
  Postime
  696
  Faleminderit
  11
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Forum i deshtuer ky ,na u mbush me arrab, turq e grek turp ti lexosh kto qe kan shkruar siper e jo te japish mendimin tend shkurt gjunaf..
  Ndryshuar pr her t fundit nga kriko-38 : 26-02-2013 m 18:10

 10. #110
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Qeveria Blu e celet. Ti bile je me racional, ty vella ste ka hije. Keta si La Dova 'hahen' disi se ky e ka 'trashegu' fene, ky kurre nuk ia ka qit vetes pyetjen: Perse besoj nje pedofil per Profet?! kur te ja shtoje ky vetes kete pyetje ndoshta i hapen ata sy qe i ka ne balle. por ty nuk te kuptojme. Cilen lufte e ke fitu, aty ske fitu asgje, o mos me qen amerika shtypesh as flamurin kombetar sta lejojne si nuk e kane lejuar perpara. Ashtu edhe ne Kosove pa i hapur syte mire e me bo shtet per se mbari gjithmone do rrezikohemi. Baba e nena ime me qen keq ja thom, jeni gabim vlla pranone, me xhami nuk do te ecni perpara. Vahabizmin ta ka leju sepse kjo ideologji eshte e keqe per shqiptaret, ndersa te miren sta lejon.
  Pse mo burr si permbahesh Bibles tende ti? Pse shkon e shikon qimet ne syte e te tjereve?! 'Babes' e nenes ia thua, por vetes nuk ja thua dot qe e ke gabim o mesi...!! Apo nuk eshte ashtu mesi?? Ah, harrova krejt... ti ishe mesia.... dhe mesia eshte i pa gabueshem.... sepse ai eshte 'Zoti', kuptohet...! Uhhh cfare gabimesh bej edhe une breh!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gon! : 26-02-2013 m 18:18

 11. #111
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,830
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Qeveria Blu e celet. Ti bile je me racional, ty vella ste ka hije.
  C`ka s`me ka hije ? !...Qe e perkrahi popullin tim ! C`ka ka lidhje besimi i shqiptareve te Maqedonise,kur eshte puna qe rrezikohen Shqiptaret nga sllavet, gjithmon jam me vellezerit e mi.
  por ty nuk te kuptojme. Cilen lufte e ke fitu, aty ske fitu asgje, o mos me qen amerika shtypesh as flamurin kombetar sta lejojne si nuk e kane lejuar perpara.
  Luften e 2001 -shit,ate e fituam.Te vie keq ?
  ...Une vet jam nga rejoni ku eshte zhvilluar lufta ne Maqedoni (Komuna e Likoves/Kumanove),ushtrija /policija Maqedone bashke me vullnetaret ruso/ukrainas me muaj kane tentuar te hyjne ne zonen tone,na kane bombarduar tere territorin me artileri te rende ,me tanke,cdo dite,me gjithe arsenalin ushtarak (vetem ne Sllupcan kane rene mbi 30.000 granata !) dhe ne fund e din cka ka ndodhur: te dashurit e tu sllav " kane porrdhur ne trendafil" .I kan marr armet dhe kane ikur,si pasoje e deshtimit te tyre me gjithe pakenaqesine dhe refuzimin e tyre kane qene te DETYRUAR ta nenshkruajne marreveshjen e Ohrit !
  Cili flamur kombetar bukurosh protestant nuk na kane lejuar ?...Gjithmon flamuri kombetar shqiptar ka valuar ne hapesirat shqiptare te Maqedonise ( dhe do te valoje PERGJITHMON) ,madje edhe neper instuticione !Gjate kohes se komunizmit eshte modifikuar me yllin pesecepesh,ka pasur periudha kur eshte ndaluar me ligj ( me shkelje syri maqedoneve nga Serbija)...por ato kohe kane perenduar....Ti me gjith mend beson qe maqedonet kane kapacitet te na ndalojne shpalosjen e flamurit ? Ti qenke naiv fare !...
  Eja ne qytetet shqiptare te Maqedonise gjate festes se flamurit, dhe do shohesh me shume flamuj shqiptare te vendosur jo vetem neper instuticione por edhe neper dritare te shtepive private,1000 here me shume se edhe ne vet Tiranen !
  Baba e nena ime me qen keq ja thom, jeni gabim vlla pranone, me xhami nuk do te ecni perpara. Vahabizmin ta ka leju sepse kjo ideologji eshte e keqe per shqiptaret, ndersa te miren sta lejon.
  C`ka flet zoteri,sikur te kesh krize apstenimi...kush ja fut vehabizmit,ju mendoni qe te gjithe shqiptaret e Maqedonise kane pikepamje te tilla !
  Fli rehat ti,ka kush mendon per shqiptaret e Maqedonise ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga qeveriablu : 26-02-2013 m 19:48
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 12. #112
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Qeveria Blu e celet. Ti bile je me racional, ty vella ste ka hije. Keta si La Dova 'hahen' disi se ky e ka 'trashegu' fene, ky kurre nuk ia ka qit vetes pyetjen: Perse besoj nje pedofil per Profet?! kur te ja shtoje ky vetes kete pyetje ndoshta i hapen ata sy qe i ka ne balle. por ty nuk te kuptojme. Cilen lufte e ke fitu, aty ske fitu asgje, o mos me qen amerika shtypesh as flamurin kombetar sta lejojne si nuk e kane lejuar perpara. Ashtu edhe ne Kosove pa i hapur syte mire e me bo shtet per se mbari gjithmone do rrezikohemi. Baba e nena ime me qen keq ja thom, jeni gabim vlla pranone, me xhami nuk do te ecni perpara. Vahabizmin ta ka leju sepse kjo ideologji eshte e keqe per shqiptaret, ndersa te miren sta lejon.
  Pse mor po ja fut kot ?
  Pse te duket vetja interesant kur fyen profetin e muslimaneve ?

  Mesi, shpresoj qe pjesa tjeter e te krishtereve te mos e posedojn "logjiken" tende !

  Mjaft me paragjykime, jo ngjyra, por ndryshku i eshte dalur ketij "argumenti" vehabiste !

  Sa per kujtim tendin, ne luften e fundit te Maqedonis, hoxhallart fizikisht e shpirterisht u angazhuan e u integruan ne uniformat e UCK-s, jo per t'i dhen ngjyre fetare, por ngjyre lirimtare te drejten e egzistencs Shqiptare ne troje t'veta ! Perkunder teje, un mund te ceki mbi 10 hoxhallar qe u angazhuan ne 3 luftrat e fundit ; Kosove, Presheve, Maqedoni, kurse mbi 1'000 tjere ne 3 luftrat ne pergjithesi. Kurse ti nuk je i afte te me ceksh asnje dhe te vetem prift shqiptar katolik/ortodoks apo edhe protestant, bile as vet nuk je angazhuar e tash, akuzon padrejtesisht shqiptaret e besimit Islam per wehabizem qe demton imazhin e maqedonis biblike !

  Le dvou te ka then, te ka perserit dhe po ta ri'prsris se ; Nuk ka vehabizem ! ... dhe, mbi shumica e shqiptareve te Maqedonis, jan me te shkolluar e me te ngritur intelektualisht se shumica e Kosovareve ! Un s'jam perkrahes i asnje lideri politik, po merre hashimin, ramushin, begjetin, artifetken dhe krahasoj me politikanet e maqedonis ! Sikur mos t'i njohesh pakes, do te thuash se jan nga Shqiperia per nga artikullimi i mir i gjuhes shqipe, kurse per palen kosovare, do t'besosh se jan nga fshatrat e jo-civlizuara, e jo "lider" te 2 milion shqiptareve !!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Le dvou : 27-02-2013 m 03:47

 13. #113
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Le devoue ne boten e cudirave ! hahhah
  Shqiperia ,Kosova e pjesa shqiptare e Maqedonise PERHERE DO JENE NE DUAR TE LAIKEVE ,ska vend per kurrefare frike ,jo 70-80% te shkruhen musliman por edhe 100% ,te jesh i sigurt se kurre nuk do behet ajo cka je duke menduar sepse e kam thene edhe e perseris ,"muslimanet" jane ata qe nuk duan\pelqejne islamin dhe rregullat e tij
  Ane,

  Ne momentin qe po flasim bashk, ne keto hapesira t'laicitetit, jan pikerisht muslimanet qe po t'i vrasin syt. E per "endrren" tende, s'po e komentoj fare se do c'mendesh pastaj.

 14. #114
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin

  Le dvou te ka then, te ka perserit dhe po ta ri'prsris se ; Nuk ka vehabizem ! ... dhe, mbi shumica e shqiptareve te Maqedonis, jan me te shkolluar e me te ngritur intelektualisht se shumica e Kosovareve ! Un s'jam perkrahes i asnje lideri politik, po merre hashimin, ramushin, begjetin, artifetken dhe krahasoj me politikanet e maqedonis ! Sikur mos t'i njohesh pakes, do te thuash se jan nga Shqiperia per nga artikullimi i mir i gjuhes shqipe, kurse per palen kosovare, do t'besosh se jan nga fshatrat e jo-civlizuara, e jo "lider" te 2 milion shqiptareve !!!
  Haha... hajde te bejme krahasime lideresh tani... Me gjej nje si Albini ne Maqedoni, Shqiperi e me gjere, ose si Demaqi, ose si Rugova etj., etj., etj... nuk eshte mire te flasesh ne kete menyre qoku ... Nga trungu shqiptar ne pergjithesi ka personalitete me intelekt te ngritur si ne Maqedoni, Kosova, Shqiperi, Mal te Zi etj., por ka edhe personalitete me intelekt shume te ulet. Prandaj, kujdes me krahasimet

 15. #115
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  Haha... hajde te bejme krahasime lideresh tani... Me gjej nje si Albini ne Maqedoni, Shqiperi e me gjere, ose si Demaqi, ose si Rugova etj., etj., etj... nuk eshte mire te flasesh ne kete menyre qoku ... Nga trungu shqiptar ne pergjithesi ka personalitete me intelekt te ngritur si ne Maqedoni, Kosova, Shqiperi, Mal te Zi etj., por ka edhe personalitete me intelekt shume te ulet. Prandaj, kujdes me krahasimet
  Personalitetet qe i ceka udheheqin eliten kosovare ! Kurti eshte tjeter kategori, demaci e rugova jan offside !

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Pse per vendet muslimane themi se feja eshte faktori kryesor per prapambetjen e tyre e per vendet ortodokse jo?
  Ka apo nuk ka faj ,nuk e di me siguri ,vetem se me siguri e di qe ASNJE VEND ME SHUMICE ORTODOKSE NUK ESHTE PER TI MARR LAKMI ose PER TI MARR SHEMBULL SUKSESI,ndoshta eshte e njejta bibel por prifterinjet (ata qe predikojne) nuk jane defititivisht te njejte.Tani se qendrojne pak me mire se vendet muslimane ajo ska dyshim por vendeve perendimore katoliko-protestante si afrohen dot .
  Komunist ishin edhe HUNGARIA(K) DHE RUMANIA(O) ,KROACIA(K) E SLLOVENIA(K) DHE SERBIA(O) ,POLONIA (K),CEKIA(K) DHE BELLORUSIA(O) E UKRANIA(O) ETJ ,tani krahasoj SHTETET me K DHE O DHE shtet me K jane shume perpara si ne ekonomi si ne demokraci para shteteve me O,si eshte nje fjale e urte ,inatin nese ja ke hakun mos ja ha!
  Verejtja eshte me vende.Por le ta marrim me rradhe.
  1-Cili nga keto vende te lindjes nuk u pushtua nga Perandoria Osmane? Kush nuk e vuajti percarjen dhe prapambetjen qe ato mbollen?Pak proble,e kishin ruset me muslimanet?Mendon ti se po u rikonvertove perfundon cdo gje?Jo,ne Greqi muslimani vetem nje prpapashtese ka vene dhe kjo do te thote se ka hyre ne proces ndryshimi, por jo se ai qrriti standartet.Ps.Nje kopozitor i madhe grek Haxhidakis, ai Haxhi eshte , por nuk do te thote se ne sjelljen e tije te mos kete mbetje islamike.Megjithese shqmbulli qe mora, i perket nje personaliteti grek dhe duke qene ne fushen e muzikes duhet te jete njeri i persosur. Ne Rusi ke 9.5 miljon muslimane dhe ne Kazan eshte nje nga universitetet me ta medha islamike.Aty ka kryesishte Tatrare bullgare , apo mbetje te popullsise turke.Megjithate Rusia klasike , per nga nana kulturore ka qene pothuajse me lart se perendimi.
  2- Nese do te analizojme popujt e Romanise, Greqise , Bullgarise, Serbise e vendet perrethe, keto duke qene dhe te vegjel jane te shpartalluar nga percarja islamike.
  3-Por ne Balkan kemi Bosnjen dhe shqoptaret te ciletv , kqe me vjene por keto popuj mund te shpetojne vetem nga shperberja, prashperndarja neper europe , kryqezimi me popuj te tjere etj etj.Keto jane te kalbur nga ilsmizmi rradikal.
  4-Pra dhe se i dhashe nje justifikom problematikes ortodokse nga islamizmi i interferuar e to, do te deshiroja qe ty te jap dhe nje shembull konkret.Nese je e Shqiperise, nuk eshte e mundur te kundershtoshe qe komuniteti ortodoks eshte me cilesore dhe se hyri komunizmi.Problematika dhe ketu eshte krejtesishte ne komunitetin musliman.Por eshte nje gje qe e ve disi ne dyshim dokrtinen islamike me politiken islamike qe ndikuan tek shqiptaret.Shqiptaret nuk eshte se u indoktrinuan ne islam, por vtem u ushquyen me urrjetje per njerzit e kesaje feje, keshtu ato formuan moralin e tyre t ushqyer nga kjo urrejtje dhe nederkohe komuniteti ortodoks vazhdonte te ushqehej nga vitytet e kishes apaostolike.Kjo solli dhe ndryshimin qe ndjejme sot dhe qe eshte i pa kontestueshem.Ps. Nje musliman shqipatre , sapo shkollohet dhe bjen ne kontakt me cilvilizimin, ao trasformohet dhe ndjen urrejtje per islamin.Ky fenomen nuk ndodhe ne ato popuj qe jane ushqyer me dokrtinen islamike.Pra une kam bindjen se shqiptaret e vendit ame nuk jane islamike , por vetem te krishtere te ushqyer me urejtje dhe te lene nderkohe she ne analfabetizem.Dihet se popullsia qe perqafoi arsimin eshte ajo e krishtere.Natyrishte qe kishte dhe muslimane qe u arsimuan , por ato e moren armimin ne Turqi dhe mebeten atje duke mos qene prezente ne vendin ame.
  %- vendet islamike sot , po shihen qarte ne problematiken e tyre , ku ps. masakrohet nje i dyshuar se ka dejege Kuranin, apo masakrohet nje mabasador amerikan se dikush ka postuar ne Youtube nje video qe cenon figuren e Muhamedit, apo Selman Ruzhdi , i cili eshte denuar me vdekje sepse ka kritikuar islamin etj etj veprime te cilat popujt civili nuk mund ti konceptojne vetem nese keto veprime behen nga njerez te cmendur.
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 17. #117
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Personalitetet qe i ceka udheheqin eliten kosovare ! Kurti eshte tjeter kategori, demaci e rugova jan offside !
  Si Ali Ahmeti, poashtu edhe Menduh Thaqi studimet i kane kryer ne Universitetin e Prishtines. A nuk jane ketaa te dy kreret kryesor politik shqiptar ne Maqedoni?! Albin Kurti ka shance te udheheq shtetin e Kosoves ne te ardhmen. Ibrahim Rugova ka udhehequr sa ishte gjalle. Adem Demaqi ka qene edhe politikan e veprimtar deri pak para viteve 98-99

 18. #118
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime n 201 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Verejtja eshte me vende.Por le ta marrim me rradhe.
  1-Cili nga keto vende te lindjes nuk u pushtua nga Perandoria Osmane? Kush nuk e vuajti percarjen dhe prapambetjen qe ato mbollen?Pak proble,e kishin ruset me muslimanet?Mendon ti se po u rikonvertove perfundon cdo gje?Jo,ne Greqi muslimani vetem nje prpapashtese ka vene dhe kjo do te thote se ka hyre ne proces ndryshimi, por jo se ai qrriti standartet.Ps.Nje kopozitor i madhe grek Haxhidakis, ai Haxhi eshte , por nuk do te thote se ne sjelljen e tije te mos kete mbetje islamike.Megjithese shqmbulli qe mora, i perket nje personaliteti grek dhe duke qene ne fushen e muzikes duhet te jete njeri i persosur. Ne Rusi ke 9.5 miljon muslimane dhe ne Kazan eshte nje nga universitetet me ta medha islamike.Aty ka kryesishte Tatrare bullgare , apo mbetje te popullsise turke.Megjithate Rusia klasike , per nga nana kulturore ka qene pothuajse me lart se perendimi.
  2- Nese do te analizojme popujt e Romanise, Greqise , Bullgarise, Serbise e vendet perrethe, keto duke qene dhe te vegjel jane te shpartalluar nga percarja islamike.
  3-Por ne Balkan kemi Bosnjen dhe shqoptaret te ciletv , kqe me vjene por keto popuj mund te shpetojne vetem nga shperberja, prashperndarja neper europe , kryqezimi me popuj te tjere etj etj.Keto jane te kalbur nga ilsmizmi rradikal.
  4-Pra dhe se i dhashe nje justifikom problematikes ortodokse nga islamizmi i interferuar e to, do te deshiroja qe ty te jap dhe nje shembull konkret.Nese je e Shqiperise, nuk eshte e mundur te kundershtoshe qe komuniteti ortodoks eshte me cilesore dhe se hyri komunizmi.Problematika dhe ketu eshte krejtesishte ne komunitetin musliman.Por eshte nje gje qe e ve disi ne dyshim dokrtinen islamike me politiken islamike qe ndikuan tek shqiptaret.Shqiptaret nuk eshte se u indoktrinuan ne islam, por vtem u ushquyen me urrjetje per njerzit e kesaje feje, keshtu ato formuan moralin e tyre t ushqyer nga kjo urrejtje dhe nederkohe komuniteti ortodoks vazhdonte te ushqehej nga vitytet e kishes apaostolike.Kjo solli dhe ndryshimin qe ndjejme sot dhe qe eshte i pa kontestueshem.Ps. Nje musliman shqipatre , sapo shkollohet dhe bjen ne kontakt me cilvilizimin, ao trasformohet dhe ndjen urrejtje per islamin.Ky fenomen nuk ndodhe ne ato popuj qe jane ushqyer me dokrtinen islamike.Pra une kam bindjen se shqiptaret e vendit ame nuk jane islamike , por vetem te krishtere te ushqyer me urejtje dhe te lene nderkohe she ne analfabetizem.Dihet se popullsia qe perqafoi arsimin eshte ajo e krishtere.Natyrishte qe kishte dhe muslimane qe u arsimuan , por ato e moren armimin ne Turqi dhe mebeten atje duke mos qene prezente ne vendin ame.
  %- vendet islamike sot , po shihen qarte ne problematiken e tyre , ku ps. masakrohet nje i dyshuar se ka dejege Kuranin, apo masakrohet nje mabasador amerikan se dikush ka postuar ne Youtube nje video qe cenon figuren e Muhamedit, apo Selman Ruzhdi , i cili eshte denuar me vdekje sepse ka kritikuar islamin etj etj veprime te cilat popujt civili nuk mund ti konceptojne vetem nese keto veprime behen nga njerez te cmendur.
  Me sa di une vendet qe perbejne popullesine me te madhe ortodokse si Rusia ,Ukraina e Bellorusia nuk kane qene te pushtuara nga P.O !
  Nuk ka dyshim qe popujt qe moren islamin jane shemtu perjete ,ajo nuk diskutohet por edhe ortodoksia eshte ndonje zgjidhje ideale ,ky eshte vetem mendimi im!

 19. #119
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime n 201 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Ane,

  Ne momentin qe po flasim bashk, ne keto hapesira t'laicitetit, jan pikerisht muslimanet qe po t'i vrasin syt. E per "endrren" tende, s'po e komentoj fare se do c'mendesh pastaj.
  Komentoje hahah skam kurrefare frike ,sheriati kurre sdo aplikohet ne trojet shqiptare or zhyls ,taksirati i jone nen "identitetin" musliman eshte vetem se do mbetemi edhe per shume kohe varfnjaket e Evropes ,kaq ,kjo eshte "frika" ime ,jo sheriati !

 20. #120
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime

  Pr: Xhamit e reja, shqetsime n Maqedoni

  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Komentoje hahah skam kurrefare frike ,sheriati kurre sdo aplikohet ne trojet shqiptare or zhyls ,taksirati i jone nen "identitetin" musliman eshte vetem se do mbetemi edhe per shume kohe varfnjaket e Evropes ,kaq ,kjo eshte "frika" ime ,jo sheriati !

  Ma mire do te ishte te aplikohej sheriati se - gjak marrja -

Faqja 6 prej 10 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •