Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 186
  1. #81
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    mos bej demostrime te kota. por jepi rendesi atyre gjerave qe jane esenciale ne jete. per te kuptuar edhe problematikat.
    Elementi fetaro-kulturor eshte shume me i rende ne peshe se ai racor.

    ps. me nje njeri qe ka norma fetaro-kulturore te ndryshme nuk mund te jetosh dot ne harmoni, edhe po te jete i races tende.

    kurse me nje njeri qe ka norma fetaro-kulturore te njejta mund te jetosh ne harmoni, edhe sikur te jete i nje race tjeter.

    besoj se e kupton shume mire kete gje.
    pse i thua keta mergaritare ti?/-nuk eshte evertete,ti si qytetar i shqiperise i cdo feje qe je,ke ndonje problem me shqiptaret e tjere te feve te tjera???dhe kush jane keta???-kurr ne Shqiperi nuk ka pasur probleme te tilla fetare dhe kjo dukej fare leht qe nga rrethet e ndryshme shoqerore e deri tek ndertimi i familjes me anetare te feve te ndryshme,prandaj akil leji perrallat,ndersa qe ta dish ti ne greqi ai tjetri allvanos se allvanos mbetet cofte ai ortodoks,katoilik,apo myslyman,pra e kunderta e saj qe thua ti,greket vetem serbet quajn vellezer,as shqiptaret ortodoks jo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BLEDI_SH : 25-02-2013 më 12:30

  2. #82
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Shqiptaret ne Maqedoni kurre nuk do t'i sundojne maqedonasit, nese nuk e keni perkrahjen e ShBA-ve do ta keni fatin e cameve, do ju perzene, sic na perzuri Serbia neve, po te mos ishte USA Kosoven vetem ne enderr do ta shihnim. Cka nese zgjidhet ne Amerike nje president qe nuk i perkrahe myslimanet?! Kete u munduan ta bejne boshnjaket ne Bosnje, 200 mije te vrare bilanci, 49% e territorit ne doren e serbeve. Ju jetoni me endrra, keshtu e beni veten te lumtur, e moret ne qafe nje popull te tere. Kur do ta kuptoni qe jeta eshte realitet ndoshta do te kuptoni dicka, nese nuk do te jete vone.
    Kush do na perzeje nga Maqedonija,nje grusht sllavesh ? prth...ata me 2001 e humben luften me ne dhe i detyruam ta nderrojne kushtetuten e tyre,tjeter pune eshte qe politikanet tane nuk dine ta materjalizojne fitoren...Fituam ne lufte ,humben ne paqe !...keshtu eshte kur nuk ke klase politike te afte.
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Interesante kjo fotoja qe ke ne profil. Ate leshin e verdhe tek balluket nuk e kuptoj cne?
    Ka qene mode ne Kosove me pare,qe floket perpara ti ngjyrosesh me ngjyre te verdhe,ashtu disi te dukesh me bandill hahha..katunarizem hesapi
    Ndryshuar për herë të fundit nga qeveriablu : 25-02-2013 më 12:40
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    pse i thua keta mergaritare ti?/-nuk eshte evertete,ti si qytetar i shqiperise i cdo feje qe je,ke ndonje problem me shqiptaret e tjere te feve te tjera???dhe kush jane keta???-kurr ne Shqiperi nuk ka pasur probleme te tilla fetare dhe kjo dukej fare leht qe nga rrethet e ndryshme shoqerore e deri tek ndertimi i familjes me anetare te feve te ndryshme,prandaj akil leji perrallat,ndersa qe ta dish ti ne greqi ai tjetri allvanos se allvanos mbetet cofte ai ortodoks,katoilik,apo myslyman,pra e kunderta e saj qe thua ti,greket vetem serbet quajn vellezer,as shqiptaret ortodoks jo.
    diferencat kulturore e kane bere shqiperine qe te mos kete harmoni sociale ketu e 100 vjet, pasi mentaliteti fetaro-kulturor, shprehet ne shume forma te padukshme qe shprehin norma dhe kendveshtrime mbi jeten ku njerezit e thjeshte nuk i analizojne dot.
    une nuk thashe deshiren time. por keshtu ndodh ne realitet. ne te gjithe boten.
    shif pakistanezet me indianet, jane e njejta rrace, por kulturalisht u ndane gjate shekujve, dhe sot kane dy shtete te ndryshme.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  4. #84
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    diferencat kulturore e kane bere shqiperine qe te mos kete harmoni sociale ketu e 100 vjet, pasi mentaliteti fetaro-kulturor, shprehet ne shume forma te padukshme qe shprehin norma dhe kendveshtrime mbi jeten ku njerezit e thjeshte nuk i analizojne dot.
    une nuk thashe deshiren time. por keshtu ndodh ne realitet. ne te gjithe boten.
    shif pakistanezet me indianet, jane e njejta rrace, por kulturalisht u ndane gjate shekujve, dhe sot kane dy shtete te ndryshme.
    nuk eshte realiteti,ti ketu ja fut kot,indianet e pakistanezet jane ceshtje komplet tjeter dhe besoj se e di mire kete,meqe njerezit e thjesht nuk e analizojne dot,na e analizo ti qe i di te gjitha,un te permenda 2 shembuj te vegjel por me shume rendesi per te mbeshtetur ate qe thash un,pra shoqerine dhe familjen,ti ke ndonje gje konkrete per te thene qe te mbeshtesesh tezen tende dhe jo filozofira qe nuk kane kuptim?

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    nuk eshte realiteti,ti ketu ja fut kot,indianet e pakistanezet jane ceshtje komplet tjeter dhe besoj se e di mire kete,meqe njerezit e thjesht nuk e analizojne dot,na e analizo ti qe i di te gjitha,un te permenda 2 shembuj te vegjel por me shume rendesi per te mbeshtetur ate qe thash un,pra shoqerine dhe familjen,ti ke ndonje gje konkrete per te thene qe te mbeshtesesh tezen tende dhe jo filozofira qe nuk kane kuptim?
    teza ime nuk eshte teori, por e shof ne jeten e perditeshme te njerezve.

    1-feja islame dhe e krishtere prodhojne norma dhe kendveshtrime te ndryshme per jeten dhe njeriun.
    2-ne shqiperi, per 100 vjet u be nje pune e madhe per ti sheshuar diferencat kulturore. duke shpikur nje fe te re komunizmin, kjo deshtoi,
    3-dhe sot 22 vjet pas komunizmit, shqiperia eshte ne tranzicion vlerash, ne nje kaos moral te madh, sa qe as vlerat perendimore qe vijne te gateshme nga brukseli me etiketen "ligj" nuk po mund te zend vend, pasi morali shqiptar nuk i percepton dot.
    4-une nuk e di se si do shtyhet ky komb ne te ardhmen, pasi nje pjese e shqipetareve e duan shqiperine njelloj si vendet e tjera te europes, ne moral, ekonomi, filozofi etj. dhe pas viteve 2000, eshte futur nje fryme e re, ku nje pjese e shqiptareve e shikojne europen vetem per para e jo per kulturen e saj, madje kane dale dhe zera se do ta bejme "MES VEDIT"
    por nese ti e quan harmoni kete 100 vjecar, lere fare debatin. pasi termi harmoni per mua ka tjeter kuptim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akili-A : 25-02-2013 më 13:44
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  6. #86
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    teza ime nuk eshte teori, por e shof ne jeten e perditeshme te njerezve.

    1-feja islame dhe e krishtere prodhojne norma dhe kendveshtrime te ndryshme per jeten dhe njeriun.
    2-ne shqiperi, per 100 vjet u be nje pune e madhe per ti sheshuar diferencat kulturore. duke shpikur nje fe te re komunizmin, kjo deshtoi,
    3-dhe sot 22 vjet pas komunizmit, shqiperia eshte ne tranzicion vlerash, ne nje kaos moral te madh, sa qe as vlerat perendimore qe vijne te gateshme nga brukseli me etiketen "ligj" nuk po mund te zend vend, pasi morali shqiptar nuk i percepton dot.
    4-une nuk e di se si do shtyhet ky komb ne te ardhmen, pasi nje pjese e shqipetareve e duan shqiperine njelloj si vendet e tjera te europes, ne moral, ekonomi, filozofi etj. dhe pas viteve 2000, eshte futur nje fryme e re, ku nje pjese e shqiptareve e shikojne europen vetem per para e jo per kulturen e saj, madje kane dale dhe zera se do ta bejme "MES VEDIT"
    por nese ti e quan harmoni kete 100 vjecar, lere fare debatin. pasi termi harmoni per mua ka tjeter kuptim.
    prap filozofi ben dhe asgje konkrete nuk thua,per 100 vjet fajet i paska komunizmi??kshim komunizem per 100 vjet??-nejse edhe ne kohen e komunizmit edhe pse feja ishte e ndaluar publikisht dhe zyrtarisht ai qe donte te ishte i fese e praktikonte ne shtepine e tij per ta mbajt gjalle ate,dhe un ta perseris prape shoqeria dhe familja jane dy shembujt me te mire..cila qenka morali shqiptar??dhe cili eshte ligji i brukselit??-te thash fol konkretisht dho jo me filozofira,personalisht ata qe ndihen shqiptar bejne gjene me te mire qe vene kete ne radhe te pare dhe pastaj fene..cila eshte kultura europiane,ka ndonje status??-europa nuk shikohet vetem per para edhe pse bashkimi euopian per kete u be.....por ne edhe kshu edhe ashu jemi ne evrope bile ne qender te europes,por ata qe permende ti vine edhe me para,te na japi europa para si i dha grekut qe e futi ne mes te saj me statistika te rreme dhe do shohesh vazhdimin,por kur eshte barku i thate atehere nisisn problemet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BLEDI_SH : 25-02-2013 më 14:01

  7. #87
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    nuk jam kundra xhamive, nese ka mysliman ne ate zone, eshte e drejta e tyre, por te pakten te ndalojne ato minarete e larta qe duken si raketat e iranit.
    po te ishte bota mbare e mire fare nuk do te shtrohej ky problem,ne nje ane shteti me taxat e taksapaguesve ngrit kryqe ne maje te kodrave,ne anen tjeter talebet ngritin minart si raketa kurse I ter shteti eshte rast social I taksapaguesve gjermano amerikan !!hm socializmi nuk na ishte edhe bash I keq,se paku ketyre te cmendurve I pat treguar se ku e kan vendin!!!

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Shume e vertete siq eshte edhe e vertete edhe qe vendet krishtero-ortodokse dallojne shume me vendet e krishtera katolike apo protestante ,tjeter kendeveshtrim ka rusi tjeter ka anglezi apo danezi ,apo tjeter ka spanjolli ,tjeter ka bullgari e keshtu me radhe .Asnje shtet krishtero-ortodoks nuk ka nivelin e demokracise p.sh siq kane shtetet perendimore.
    Shume e vertete eshte qe ka ndryshim ne nivelin e demokracise , por kete nuk e kane nga feja,(kryesishte) por nga doktrina politke qe ato kane zgjedhur.Nese ne perendim kemi pluralizmin politike dhe politikat e lirise se tregut ,ne lindje ku jane me shume ortodoksit, ishin vende mono partiake dhe si doktrine zgjodhen Marksizem Leninizmin.Dhe ne lindje ashtu si ne perendim , feja nuk lunate nje rrole paresosre ne jeten sociale, por thjeshte si nje identitet per ti bashkuar njerzit.Si ne perendim dhe ne lidje mesimet fetare i referohen te njetit liber "Bibles".Sot eshte problem ne te gjithe perendimin krijimi inje idenetiteti te ri, qe te kaperceje ate fetare.Dogmat politike jane te kapercyeshme , por ato fetare ,krijojne karaktere te ndryshme pasi jo te gjitha fete jane njelloje tolerante.Nese krishterimi nuk e quan tabu konvertimin ne nje fe tjeter, islami te denon me vdekje.Kjo sjell qe komuniteti islamik te jete me i lidhur ,me besnik ndaj bashkesise dhe me kete epersi eshte kercenues ndaj popullsive te krishtera te cilat ne shumicen e rasteve nuk jane praktikante te fese se tyre , por dhe mund te konvertohen duke zvogeluar keshtu bashkesine.Ndryshimet bazuar ne ideologjine fetare jane problematike.Njeriu gjen te ngjashmin ne sjellje dhe jo ne rrace, pasi rraca njerezore 5 jane gjithsej dhe si ndertim gjenetik te gjitha rracat njerezore ndryshojne nga njera tjetar vetem me 1/1000, pra kane nje peraferi 99,99% si ndertim gjenetik.Njerzit ndahen si produkte doktrinash te cilat japin morale dhe karaktere te ndryshme njerezore.Pra ndryshime ne tolerance , ne menyren si urren , si hakmerresh , si nderton mardhniet ne komunitet, sa i afte je te respektosh ligjin , sa i dashur dhe human je , si fyehesh , sa deshire ke per tu arsimuar,per te perqafuar te rene , sa deshire ke per te qene kokurues ne vlera kulturore , ne pervetesimin e dijeve shkencore dhe per te qene konkurues ne trgun e punes, cfar ego ke , sa ndikohesh nga ambicja negative,sa besnik je, si e koncepton turpin,nderin,etj etj menyra te sjelluri qe hasen cdo dite ne mardheniet mes njerezve.Meqenese sot perendimi po ka prurje te multi ideologjive fetare dhe po has nje problematike jo te vogel prej tyre , kerkon te instaloje nje tjeter moral, si produkt i mardhneieve reale , arritjeve shkencore dhe ambicjeve te perbasheta per te ardhmen ne nje jete me cilesore.Kjo eshte ajo qe kerkon te bjeje BE, pra zmadhimin e bashkesise dhe lidhja e tyre ne nje idenetitet te ri bashkekohore dhe konkurues ndaje atyre qe trashegojme prej shekujsh.Per ketearsye , islamizimi i shqiptareve shihet si nje problematike dhe per kete arsye nuk pranojne dhe bashkimin e Shqiperise me Kosoven dhe se mund te behen me nje lapsus administrativ.Shqiptaret e vendit ame, duke qene se jane nje produkt "ateist komunist ", jane me te pranueshem se shqipatret e Maqedonise dhe te Kosoves, apo te Malit te Zi, pasi keto, vijne nga nje tjeter trajtim historik dhe nje doze te renduar te ideologjise islamike.Nderhyrja e USA-s per uljen e retorikes nacionaliste , eshte pikerishte per te shpetuar Shqiperine dhe jo shqiptaret , jashte vendit ame.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 25-02-2013 më 18:07
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  9. #89
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Emri:  grafite.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  7.4 KB

    Nga vlllezerit e Anestit, ne dyert e kulteve tona fetare.

  10. #90
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Emri:  54154_vodno.JPG

Shikime: 106

Madhësia:  8.6 KB

    Kryqi i "paqës" i cili observon shqiptaret nga maja e saj me mallkimet e maqedonasëve dhe të mesiaforever.

  11. #91
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Per nder te antarës kosovare, "ane", vendosët gurëthemeli në qendër të Shkupit, aty ku dikur qendronte xhamia e Burmalis, e rrenuar nga regjimi Komunist :

    http://www.guximi.com/index.php/lajm...it-islam%C3%AB


    Kush mendon se pas kesaj, shqiptaret do te integrohen mbrenda ketyre monstrave te krishtere, le ta harroje ! Me, apo PA-Ameriken, nje bashkim mbarekombtar do ta sheh Dritën !

  12. #92
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Ja kjo eshte feja!
    Pra kurrgje tjeter veçse urrejtej e kamufluar.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  13. #93
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Ja kjo eshte feja!
    Pra kurrgje tjeter veçse urrejtej e kamufluar.
    O Rrofsh oj iliria, eja e na prediko "dashuri" me maqedonet ! Eja,..

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    [QUOTE]
    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Per nder te antarës kosovare, "ane", vendosët gurëthemeli në qendër të Shkupit, aty ku dikur qendronte xhamia e Burmalis, e rrenuar nga regjimi Komunist :
    Jo per nder timin por jane duke ndjekur shembullin tuaj(muslimaneve) ne te kaluaren ,nuk ndertuat shume xhami ne themelet e kishave?!

  15. #95
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Kjo vlen per te gjithe fete, kurse maqedonet as qe jane komb. Ata jane pjelle e dreqit.
    Feja shkaton urrejtje, konflikte , percarje etj. Ja shifni se ne cfare vuajtjesh jetojne vendet eAfrikes, disa vende arabe, vendet e lindjes..., por urrejtja dhe finasimi ne fe nuk mungojne.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Shume e vertete eshte qe ka ndryshim ne nivelin e demokracise , por kete nuk e kane nga feja,(kryesishte) por nga doktrina politke qe ato kane zgjedhur.Nese ne perendim kemi pluralizmin politike dhe politikat e lirise se tregut ,ne lindje ku jane me shume ortodoksit, ishin vende mono partiake dhe si doktrine zgjodhen Marksizem Leninizmin.Dhe ne lindje ashtu si ne perendim , feja nuk lunate nje rrole paresosre ne jeten sociale, por thjeshte si nje identitet per ti bashkuar njerzit.Si ne perendim dhe ne lidje mesimet fetare i referohen te njetit liber "Bibles".Sot eshte problem ne te gjithe perendimin krijimi inje idenetiteti te ri, qe te kaperceje ate fetare.Dogmat politike jane te kapercyeshme , por ato fetare ,krijojne karaktere te ndryshme pasi jo te gjitha fete jane njelloje tolerante.Nese krishterimi nuk e quan tabu konvertimin ne nje fe tjeter, islami te denon me vdekje.Kjo sjell qe komuniteti islamik te jete me i lidhur ,me besnik ndaj bashkesise dhe me kete epersi eshte kercenues ndaj popullsive te krishtera te cilat ne shumicen e rasteve nuk jane praktikante te fese se tyre , por dhe mund te konvertohen duke zvogeluar keshtu bashkesine.Ndryshimet bazuar ne ideologjine fetare jane problematike.Njeriu gjen te ngjashmin ne sjellje dhe jo ne rrace, pasi rraca njerezore 5 jane gjithsej dhe si ndertim gjenetik te gjitha rracat njerezore ndryshojne nga njera tjetar vetem me 1/1000, pra kane nje peraferi 99,99% si ndertim gjenetik.Njerzit ndahen si produkte doktrinash te cilat japin morale dhe karaktere te ndryshme njerezore.Pra ndryshime ne tolerance , ne menyren si urren , si hakmerresh , si nderton mardhniet ne komunitet, sa i afte je te respektosh ligjin , sa i dashur dhe human je , si fyehesh , sa deshire ke per tu arsimuar,per te perqafuar te rene , sa deshire ke per te qene kokurues ne vlera kulturore , ne pervetesimin e dijeve shkencore dhe per te qene konkurues ne trgun e punes, cfar ego ke , sa ndikohesh nga ambicja negative,sa besnik je, si e koncepton turpin,nderin,etj etj menyra te sjelluri qe hasen cdo dite ne mardheniet mes njerezve.Meqenese sot perendimi po ka prurje te multi ideologjive fetare dhe po has nje problematike jo te vogel prej tyre , kerkon te instaloje nje tjeter moral, si produkt i mardhneieve reale , arritjeve shkencore dhe ambicjeve te perbasheta per te ardhmen ne nje jete me cilesore.Kjo eshte ajo qe kerkon te bjeje BE, pra zmadhimin e bashkesise dhe lidhja e tyre ne nje idenetitet te ri bashkekohore dhe konkurues ndaje atyre qe trashegojme prej shekujsh.Per ketearsye , islamizimi i shqiptareve shihet si nje problematike dhe per kete arsye nuk pranojne dhe bashkimin e Shqiperise me Kosoven dhe se mund te behen me nje lapsus administrativ.Shqiptaret e vendit ame, duke qene se jane nje produkt "ateist komunist ", jane me te pranueshem se shqipatret e Maqedonise dhe te Kosoves, apo te Malit te Zi, pasi keto, vijne nga nje tjeter trajtim historik dhe nje doze te renduar te ideologjise islamike.Nderhyrja e USA-s per uljen e retorikes nacionaliste , eshte pikerishte per te shpetuar Shqiperine dhe jo shqiptaret , jashte vendit ame.
    Pse per vendet muslimane themi se feja eshte faktori kryesor per prapambetjen e tyre e per vendet ortodokse jo?
    Ka apo nuk ka faj ,nuk e di me siguri ,vetem se me siguri e di qe ASNJE VEND ME SHUMICE ORTODOKSE NUK ESHTE PER TI MARR LAKMI ose PER TI MARR SHEMBULL SUKSESI,ndoshta eshte e njejta bibel por prifterinjet (ata qe predikojne) nuk jane defititivisht te njejte.Tani se qendrojne pak me mire se vendet muslimane ajo ska dyshim por vendeve perendimore katoliko-protestante si afrohen dot .
    Komunist ishin edhe HUNGARIA(K) DHE RUMANIA(O) ,KROACIA(K) E SLLOVENIA(K) DHE SERBIA(O) ,POLONIA (K),CEKIA(K) DHE BELLORUSIA(O) E UKRANIA(O) ETJ ,tani krahasoj SHTETET me K DHE O DHE shtet me K jane shume perpara si ne ekonomi si ne demokraci para shteteve me O,si eshte nje fjale e urte ,inatin nese ja ke hakun mos ja ha!

  17. #97
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Jo per nder timin por jane duke ndjekur shembullin tuaj(muslimaneve) ne te kaluaren ,nuk ndertuat shume xhami ne themelet e kishave?!
    Ane, sa e kalon kohen duke komentuar me baza te komenteve krishterofile, kap nje liber e lexo !
    Kishat e shendrruara ne xhami, jan nga autoktonet e konvertuar.
    E marrim shembull Shqiperin ; Nen perandorin islamike, ata i ruajten kishat e tyre, shkollat fetare te tyre, prifterinjt e tyre dhe ritet e tyre. Sikur ne fshatin Stubëll te konvertoheshin te gjithe ne Islam, ata vet do ta shendrronin kishen e tyre ne xhami, sepse vet i financuan dhe te tyre jan. Keshtu ka ndodhe ne qytetin tim ku kisha eshte be xhami, e ne disa fshatra per rreth, kishat jan be rrafsh per toke, ose i kan larguar kryqat nga aty, dhe kan be shtall lope.

    Un nuk ju shoh te lumtur ne nje bashkim kombtar, dhe jan pikerisht ortodokset dhe katoliket qe opozohen nga bashkimi i trojeve shqiptare sepse ndikimi i muslimaneve te maqedonis mbi muslimanet e shqiperis dhe te kosoves do te ishte edhe me i madhe, dhe kesisoji, minoritetet fetare do te ndjehen edhe me te vegjel se c'jan, nga 12% katolik ne trojet tona, do te bie ne 7% me bashkimin kombtar, e nga 6% ortodoks, do t'bien ne 2.5%. Tash, nese ti nuk ndjen kurrfar afersie me pjesën dërmuese shqiptare, un te sygjeroi bashk me kete iliranken e skandinavve qe t'kalosh ne klanin sllav, atje se paku do te ndjehesh e lumtur, dhe e "fort".

  18. #98
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Ane, sa e kalon kohen duke komentuar me baza te komenteve krishterofile, kap nje liber e lexo !
    Kishat e shendrruara ne xhami, jan nga autoktonet e konvertuar.
    E marrim shembull Shqiperin ; Nen perandorin islamike, ata i ruajten kishat e tyre, shkollat fetare te tyre, prifterinjt e tyre dhe ritet e tyre. Sikur ne fshatin Stubëll te konvertoheshin te gjithe ne Islam, ata vet do ta shendrronin kishen e tyre ne xhami, sepse vet i financuan dhe te tyre jan. Keshtu ka ndodhe ne qytetin tim ku kisha eshte be xhami, e ne disa fshatra per rreth, kishat jan be rrafsh per toke, ose i kan larguar kryqat nga aty, dhe kan be shtall lope.

    Un nuk ju shoh te lumtur ne nje bashkim kombtar, dhe jan pikerisht ortodokset dhe katoliket qe opozohen nga bashkimi i trojeve shqiptare sepse ndikimi i muslimaneve te maqedonis mbi muslimanet e shqiperis dhe te kosoves do te ishte edhe me i madhe, dhe kesisoji, minoritetet fetare do te ndjehen edhe me te vegjel se c'jan, nga 12% katolik ne trojet tona, do te bie ne 7% me bashkimin kombtar, e nga 6% ortodoks, do t'bien ne 2.5%. Tash, nese ti nuk ndjen kurrfar afersie me pjesën dërmuese shqiptare, un te sygjeroi bashk me kete iliranken e skandinavve qe t'kalosh ne klanin sllav, atje se paku do te ndjehesh e lumtur, dhe e "fort".
    Le devoue ne boten e cudirave ! hahhah
    Shqiperia ,Kosova e pjesa shqiptare e Maqedonise PERHERE DO JENE NE DUAR TE LAIKEVE ,ska vend per kurrefare frike ,jo 70-80% te shkruhen musliman por edhe 100% ,te jesh i sigurt se kurre nuk do behet ajo cka je duke menduar sepse e kam thene edhe e perseris ,"muslimanet" jane ata qe nuk duan\pelqejne islamin dhe rregullat e tij

  19. #99

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Citim Postuar më parë nga ExTaSy Lexo Postimin
    DUhet met dhen ty llogari tash se ku i gjejm parat.. po ja un te trego me Euro i ndertojme xhamin ne fshatin tim e cila kushton 300 mi euro e kem ndertu me parat e fshatit dhe sa her te jet nevoja ne Mobilizohemi kur esht ne pyetje feja jon .
    He me ta lumsha. Te mobilizohesh qe cke me te. Jo vetem para por dhe te djegesh veten apo ta hedhesh veten ne ere kur ta kerkon feja. Devotshmerine do te ta shperbleje allahu me 71 vera te pa cpuara. Rruget le ti mbuloje balta, brezat e rinj le te mbeten injorante, rendesi ka qe feja te ece perpara, xhamia te ndertohet dhe islami te perhapet ne gjithe boten. Sic tha ai toci tjeter siper teje, Po na shkon ne rruge te mbare. Nje kishe nderton sllavi, 100 xhami ndertoni ju nga inati. 1 here i bie sllavi kembanen, 100 here le te pellasi hoxha ne maje te minares e 1000 here me fort ngriheni *ythen ju ne xhami nga inati. U bo sllavi te na i kaloje ne apo islamit. Pffff...

  20. #100
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Xhamitë e reja, shqetësime në Maqedoni

    Qeveria Blu e celet. Ti bile je me racional, ty vella ste ka hije. Keta si La Dova 'hahen' disi se ky e ka 'trashegu' fene, ky kurre nuk ia ka qit vetes pyetjen: Perse besoj nje pedofil per Profet?! kur te ja shtoje ky vetes kete pyetje ndoshta i hapen ata sy qe i ka ne balle. por ty nuk te kuptojme. Cilen lufte e ke fitu, aty ske fitu asgje, o mos me qen amerika shtypesh as flamurin kombetar sta lejojne si nuk e kane lejuar perpara. Ashtu edhe ne Kosove pa i hapur syte mire e me bo shtet per se mbari gjithmone do rrezikohemi. Baba e nena ime me qen keq ja thom, jeni gabim vlla pranone, me xhami nuk do te ecni perpara. Vahabizmin ta ka leju sepse kjo ideologji eshte e keqe per shqiptaret, ndersa te miren sta lejon.

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •