Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Eshte shantazh o Akil! Qeveria greke po te donte i jepte shtetesine greke qe ne lindje femijeve te emigranteve sic eshte ne te gjithe boten dhe mbyll lesh ky muhabet.
  keto jane interpretime personale te tua dhe nuk na ndihmon qe te kuptojme situaten. ne duam te mesojme se si jane rregullat dhe ligjet per kete ceshtje. nese ne mesojme se si jane ligjet atehere secili e ben vete interpretimin politik.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  me duket e kunderta...
  a nuk kerkojne greket qe emrat e qyteteve greke te mos shqiptarizohen (ashtu si italiani nuk italianizon emrat e qyteteve shqiptare)?
  Citim Postuar m par nga Akili-A Lexo Postimin
  e ke shume gabim, se ne dokumentet greke te nje shoku tim nga vlora , shkruhej vlore e jo avlona, sic i thone greket.

  por ketu po behet fjale per toponimet greke te dala nga dokumentat shqiptare.
  po pra nqs nje femije shqiptare eshte lindur ne janine,dokumti shqitare eshte vendlindja: janine si ta shkruajne shqiptaret Ιωάννινα?

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  akil them se di greqisht,shihe lajmin ne greqisht,dhe posht lajmit lexo se si komenton njeri:
  Αλβανική γκάφα ή κάτι άλλο;

  Πολλοί ήταν οι Αλβανοί που συγκεντρώθηκαν έξω απ' το Προξενείο της χώρας τους στη Θεσσαλονίκη για να διαμαρτυρηθούν έντονα για τα διαβατήρια.

  Το πρόβλημα δεν είναι άλλο από την έλλειψη μετάφρασης στα τοπωνύμια που αναφέρονται στον τόπο γέννησης των Αλβανών υπηκόων.
  Στα διαβατήρια οι πόλεις και οι περιοχές αναγράφονται μόνο στην αλβανική γλώσσα και μόνο με βάση το πως είναι το όνομα της κάθε περιοχής στα αλβανικά. Η σχετική γραφή στα αγγλικά και με βάση τη διεθνή ονομασία της περιοχής λείπει και έτσι οι ελληνικές αρχές δεν τα αναγνωρίζουν.
  Αποτέλεσμα αυτού είναι οι Αλβανοί πολίτες να μην μπορούν να βγάλουν μια σειρά εγγράφων του ελληνικού κράτους, ενώ ακόμη και τα αλβανόπουλα που γεννιούνται στην Ελλάδα εάν πάνε στην πατρίδα τους να μην μπορούν να επιστρέψουν στην Ελλάδα.

  Όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι ένα ακόμη χτύπημα της γραφειοκρατίας, αν δεν υπήρχε το προηγούμενο της απογραφής που οδηγεί σε μια γενικότερη “αλβανοποίηση” ακόμη και μειονοτικών περιοχών. Η αναγραφή ειδικά των τοπωνυμίων μόνο στα Αλβανικά και με χρήση μόνο της Αλβανικής ονομασίας ίσως θα πρέπει να μας βάζει και σε δεύτερες σκέψεις...
  ---------
  koment nga nje grek lexues:
  Matt Lazarou:
  Τελικα ειμαστε πολυ κομπλεξικοι σαν χωρα. θελουμε την Βεροια η την Ευβοια να τα διαβαζουν οι ξενοι τουριστες σαν VEROIA η ΕΥΒΟΙΑ στις πινακιδες στους δρομους κατω απο την ελληνικη γραφη, αλλα εμεις δεν αναγνωριζουμε κατι gh η jg σε αλλες γλωσσες. Αλλα παρακαλαμε σαν μαλακες τον καθε Γαλλο η Γερμανο η Ιταλο γραφειου ενοικιασεως αυτοκινητου για να δεχτει τα διπλωματα οδηγησης μας που ειναι στα ελληνικα,αλλα επειδη ειμαστε κομπεξαρες θελουμε ολοι να ξερουν ελληνικα,μιας και ειναι το γαμημενο τοοοσο δισκολο να βγουν σε μεγεθος πιστωτικης καρτας και για τους παλιους οδηγους τα διπλωματα στα λατινικα. Εδω εχουμε ακομα τις ταλιμπανεζικες ταυτοτητες που δεν χωρανε σε κανενα πορτοφολι του κοσμου, η μετα απο 20 χρονια στην Ε.Ε μολις πριν απο 5 χρονια αλλαξαμε τις πινακιδες των αυτοκινητων. By the way Αλβανια και Σκοπια εχουν εδω και κανα χρονο νεου τιπου πινακιδες συμφωνα με προτυπα Ε.Ε. Θελουμε δηλαδη την FLORA και το DURES να το λενε οι ανθρωποι Αυλωνα και Δυραχειο.Αυτο δεν ειναι κομπεξ?πες τε μου! Κατα τα αλλα σε δυο καναλια της ελληνικης TV εχουν ξεσκιστει να παιζουν εργα απο την INSTABUL, και κοιτανε ολοι σαν χαφτες την παρεακμη της ελληνικης τηλεωρασης. ΑΑ ξεχασα ερχοναι και οι Δερβισιδες στο Bampignton....

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  po pra nqs nje femije shqiptare eshte lindur ne janine,dokumti shqitare eshte vendlindja: janine si ta shkruajne shqiptaret Ιωάννινα?
  ne latinisht, Ioanina. keshtu duhet ta shkruajne.
  kurse selanikun duhet ta shkruajne Thessaloniki
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akili-A : 23-02-2013 m 14:48
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 5. #25
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  po pra nqs nje femije shqiptare eshte lindur ne janine,dokumti shqitare eshte vendlindja: janine si ta shkruajne shqiptaret Ιωάννινα?
  jo. nuk duhet te shkruhet shqip. kete them une. eshte budallallek.
  nese nje shqiptar lind ne shba, duhet te shkruhet ne pasaporte NJU JORK, LOS ANXHELES apo IKAGO??? MAJEMI, MILUOKI???
  p.s. ka ekuivalente nderkombetare. psh shkruhet BEIJING e nuk eshte e thene te shkruhet 北京
  Vasudhaiva Kutumbakam

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga Akili-A Lexo Postimin
  ne latinisht, Ioanina. keshtu duhet ta shkruajne.
  kurse selanikun duhet ta shkruajne Thessaloniki
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  jo. nuk duhet te shkruhet shqip. kete them une. eshte budallallek.
  nese nje shqiptar lind ne shba, duhet te shkruhet ne pasaporte NJU JORK, LOS ANXHELES apo IKAGO??? MAJEMI, MILUOKI???
  p.s. ka ekuivalente nderkombetare. psh shkruhet BEIJING e nuk eshte e thene te shkruhet 北京
  po mo ju keni te drejte nuk them se jo,por problemi eshte me duket se grekt kerkojne dhe vendet nga shqiperia,mgjs kjo qeshtje eshte pak e ngaterruar,ose nuk dime se ku qendronte problemi,nqs nuk gabohem,problemit i eshte dhene zgjidhje

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Antarsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Une shume i shqetsuar po lexoj diskutimet ne lidhje me paspartat,si dhe problemet ne ldhje me to,une personalishte kurre ne shtetet ejashteme nuk kame qene,kame qen ne TURQI,ne vitet e 1999 nga muaji MAJ,vetem me ndihmen e ZOTIT kame arriture atje se bashku me Prinderit e mi,qe na kan pranuar si VLLEZER.Atje kemi qen disa dhjetra mija Shqipetare nga Kosova,dhe na kane ofruar menjehere Pasaportat e Turqise,na kane ofruar nga nje HEKTARE TOKE PER FAMILJE ne EDRENE , dhe nga 300$per antare,kursesi nuk kame pranuar,pos disa familje qe kan pasure gjendjen e veshtire ekonomike,kan pranuar te mbeten atje.
  Kure nuk kam pranuar te jetoje jashte,e kame felenderuar ZOTIN,qe ma ka mundesuare te jetoje edhe me tutje,dhe me ka ruajtur nga ndonje MASAKER e mundeshme nga Paramilitaret SERB,qdo dite sa kam ndejtur ne turqi kame endruar te kthehem ne atdhe dhe se bashku me vllezerit e mije ta qlirojme vendin nga SERBO -Cetniket,nuk me ka interesuar pasaporta e huaje,edhe tani GJERMANET kan kerkuar intersim te marr pjes ne korporatat e tyre,ne vendet e ndryshme Botrore,por nuk me ka interesuar,e dua vendin time dhe punoj per vendin tim,deri sa te jeme gjall,
  Nuk dua te ofendoj askend ne ket forume ,por shume me vjen keq prej Atdhetarve tan qe ndodhen ne GREQI,dhe situatave te ndryshme qe ndodhin me ringjalljen e disa FASHISTEVE te rinje ,si dhe menyra e trajtimit te tyre ne ket vend,sigurisht qe nuk e kane lehte,pra ZOTI qofte me ta ,dhe i ruajt familjet e tyre.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fehmikaciu : 23-02-2013 m 15:07

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  po mo ju keni te drejte nuk them se jo,por problemi eshte me duket se grekt kerkojne dhe vendet nga shqiperia,mgjs kjo qeshtje eshte pak e ngaterruar,ose nuk dime se ku qendronte problemi,nqs nuk gabohem,problemit i eshte dhene zgjidhje
  por dikush me tha, se kompania Aleat qe shtyp pasaportat shqiptare, i ka shtypur tashme formatin me nje rresht te pasaportave, sa per nje emertim, pra nuk ka vend per 2 emertime (shqip dhe latinisht) te faqja e pasaportes.
  nese eshte e vertete kjo gje,, ata te shkretet duhet te presin derisa te dali tipi i ri i pasaportave me 2 rreshta.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 9. #29
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Jetoj ne Selanik dhe theksova qe une personalisht nuk kam degjuar dhe nuk di gje per keto shoqata.
  shoqata leshi qe shpip nuk dinin te flisnin.e mo tu befsha patriot

  admiral po i bim te dy ne nje brime

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga Akili-A Lexo Postimin
  por dikush me tha, se kompania Aleat qe shtyp pasaportat shqiptare, i ka shtypur tashme formatin me nje rresht te pasaportave, sa per nje emertim, pra nuk ka vend per 2 emertime (shqip dhe latinisht) te faqja e pasaportes.
  nese eshte e vertete kjo gje,, ata te shkretet duhet te presin derisa te dali tipi i ri i pasaportave me 2 rreshta.
  kjo mund te zgjidhet prane ambasades per ata qe ndodhen ne athine,apo nga konsullatat ne qyetet e tjera,mbase tani per tani i kane dhen zgjidhje me ndobnje extra certifikate

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Antarsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  shoqata leshi qe shpip nuk dinin te flisnin.e mo tu befsha patriot

  admiral po i bim te dy ne nje brime
  Shoqatat shqipetare e kan vendin e tyre,dhe duhet te jene aktive, dhe te brengosen per atdhetaret tan ne lidhje me problemet qe kan,ato duhet te jene syqela dhe te reagojne shpejte,informacionet duhet te jene te sakta dhe te gjithanshme,ne lidhje me problemet aktuale.
  Tani eshte epoka e internetit,nuk duhet te biejm ne gracka te ndryshme,por informimi mbi imponimet e ndryshme qe nuk jan ekuivalent me normat ndekomtare,ti lansojne ne opinjonin publik,kombetar apo nderkombetar.

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Antarsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  363
  Faleminderit
  11
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga Fehmikaciu Lexo Postimin
  Shoqatat shqipetare e kan vendin e tyre,dhe duhet te jene aktive, dhe te brengosen per atdhetaret tan ne lidhje me problemet qe kan,ato duhet te jene syqela dhe te reagojne shpejte,informacionet duhet te jene te sakta dhe te gjithanshme,ne lidhje me problemet aktuale.
  Tani eshte epoka e internetit,nuk duhet te biejm ne gracka te ndryshme,por informimi mbi imponimet e ndryshme qe nuk jan ekuivalent me normat ndekomtare,ti lansojne ne opinjonin publik,kombetar apo nderkombetar.
  Shoqata leshi ,mire e tha ay.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Antarsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Shoqata leshi ,mire e tha ay.
  KORQARI 2,nderimet e mija dhe pershendetje te ngrohta nga PRISHTINA,une edhe me par e ceka se kurr ne shtetet e jashteme nuk kam qen,kur kam qen me familjen time ne TURQI,menje her jan aktivizuar shoqatat shqipetare te ati vendi per tu brengosur per neve ,Ne nuk na kan trajtuar si refugjat,por si musafir ne vendin e tyre,shpesh her permes ketyre shoqatave u interesonin per hallet tona ,ata organizonin menyra te ndryshme,qe ne te ndiheshim sa me mir,,,,

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Antarsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  363
  Faleminderit
  11
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga Fehmikaciu Lexo Postimin
  KORQARI 2,nderimet e mija dhe pershendetje te ngrohta nga PRISHTINA,une edhe me par e ceka se kurr ne shtetet e jashteme nuk kam qen,kur kam qen me familjen time ne TURQI,menje her jan aktivizuar shoqatat shqipetare te ati vendi per tu brengosur per neve ,Ne nuk na kan trajtuar si refugjat,por si musafir ne vendin e tyre,shpesh her permes ketyre shoqatave u interesonin per hallet tona ,ata organizonin menyra te ndryshme,qe ne te ndiheshim sa me mir,,,,
  Te kuptoj,por ndryshe Turqia dhe tjeter Greqia.E Kisha fjalen per pseudo shoqatat shqiptare qe jane ketu.

 15. #35
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Te kuptoj,por ndryshe Turqia dhe tjeter Greqia.E Kisha fjalen per pseudo shoqatat shqiptare qe jane ketu.
  djalke un kam 23 vjet qe jetoj ne gjermani dhe shqipen e flas per bukuri.

  keto fshataret e bilishtit na u bene greke.

  e ndegjova intervisten ke topchanelli.turp.ato perfaqsojn shqiptaret ne greqi?

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Antarsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Te kuptoj,por ndryshe Turqia dhe tjeter Greqia.E Kisha fjalen per pseudo shoqatat shqiptare qe jane ketu.
  Pyetje Korqar,a ka mundesi me dite qfar trajtimi kan keto shoqata,a ka ndonje ambient atje ku shqipetaret tubohen dhe i shprehin hallet e tyre,dhe si eshte trajtimi atje i shqipetarve emigrante,,,,

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Antarsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  363
  Faleminderit
  11
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga Fehmikaciu Lexo Postimin
  Pyetje Korqar,a ka mundesi me dite qfar trajtimi kan keto shoqata,a ka ndonje ambient atje ku shqipetaret tubohen dhe i shprehin hallet e tyre,dhe si eshte trajtimi atje i shqipetarve emigrante,,,,
  Ketu eshte seicili per vete dhe shoqatat qe perbehen nga 10-20 anetare nuk perfaqsojne asnjeri dhe nuk i pjerth njeri!

 18. #38
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Ketu eshte seicili per vete dhe shoqatat qe perbehen nga 10-20 anetare nuk perfaqsojne asnjeri dhe nuk i pjerth njeri!
  teper drejt,mgjs nuk eshte gje e mire.

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Me sa shoh, mentaliteti komunist vazhdon ne rradhet e Ministrise se Jashtme shqiptare e shtetit shqiptar. Mania per te "shqiperuar" vendlin e lindjes se qytetareve te vete vazhdon, duke mos respektuar certifikatat e lindjes se shqiptareve jashte Shqiperise. Eshte e rendesishme ti "shqiperojme" keto vende pasi keshtu na mesonte Partia e shoku Enver.

  Emigrantet nuk duhet ti luten shtetit shqiptar, por duhet ti bejne nje ultimatum shtetit shqiptar. Nese ju nuk respektoni praktikat nderkombetare dhe nuk hiqni dore nga praktikat komuniste te se kaluares, ne do te bejme dy gjera:

  1. Do te nderpresim te gjitha vizitat dhe te gjitha dergesat ne te holla per familjet tona ne Shqiperi per 3 muaj.

  2. Ne 23 qershor do te jemi te gjithe ne Shqiperi per te votuar e ndeshkuar me vote ata qe tallen me ne dhe femijet tane ne kete menyre.

  Dhe e shikon pastaj ti se si vihet ne levizje kryeministri i vendit vete qe ti japi zgjidhje ketij problemi.

  Albo

 20. #40
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime

  Pr: Selanik, shoqatat e emigrantve apel pr shtjen e pasaportave

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Me sa shoh, mentaliteti komunist vazhdon ne rradhet e Ministrise se Jashtme shqiptare e shtetit shqiptar. Mania per te "shqiperuar" vendlin e lindjes se qytetareve te vete vazhdon, duke mos respektuar certifikatat e lindjes se shqiptareve jashte Shqiperise. Eshte e rendesishme ti "shqiperojme" keto vende pasi keshtu na mesonte Partia e shoku Enver.

  Emigrantet nuk duhet ti luten shtetit shqiptar, por duhet ti bejne nje ultimatum shtetit shqiptar. Nese ju nuk respektoni praktikat nderkombetare dhe nuk hiqni dore nga praktikat komuniste te se kaluares, ne do te bejme dy gjera:

  1. Do te nderpresim te gjitha vizitat dhe te gjitha dergesat ne te holla per familjet tona ne Shqiperi per 3 muaj.

  2. Ne 23 qershor do te jemi te gjithe ne Shqiperi per te votuar e ndeshkuar me vote ata qe tallen me ne dhe femijet tane ne kete menyre.

  Dhe e shikon pastaj ti se si vihet ne levizje kryeministri i vendit vete qe ti japi zgjidhje ketij problemi.

  Albo
  nje pyetje kam une:si duhet ta shkruajne ne gjendje civile Saloniki? apo selanik

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •