Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 132
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    TIRANE-Në zbatim të marrëveshjes së bashkëpunimit, ndërmjet Shqipërisë dhe Greqisë për “kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarëve të rënë në luftë në Shqipëri gjatë luftës italo-greke në vitin 1940-1941” kanë filluar punimet në 6 vende për zhvarrimin e të rënëve.

    “Gazeta Shqiptare” ka mundur të sigurojë dje një letër të ministrisë së Mbrojtjes, drejtuar asaj të Brendshme, ku e informon se punimet duhet të fillojnë në Prefektuat e Korçës e Gjirokastrës, respektivisht në Korçë (qytet qendër), në Kalivaç të Pogradecit, Hormovë e Peshtani në Tepelenë si edhe në Peshkëpi e Poshtme të Gjirokastrës. “Për dhënien e lejes për fillimin e punimeve në këto 6 pika, për zhvarrimin, kërkojmë miratimin nga autoritetet qendrore dhe vendore, sipas hierarkisë përkatëse, nga prefekti, kryetari i Bashkisë, Komuna, kryeplaku, Komuniteti Fetar, drejtoria/qendra/dega/seksioni përkatës i Trashëgimisë Kulturore”, - citojmë nga letra e ministrisë së Mbrojtjes, që për dijeni i është dërguar edhe ministrisë së Punëve të Jashtme dhe asaj të Turizmit.
    GREQIA
    Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë ka kërkuar nga Shqipëria leje për të kërkuar në 696 vende të ndryshme të Shqipërisë, kryesisht fshatra dhe qytete në jug të Shqipërisë për eshtra të ushtarëve pushtues grekë në fund të Luftës së Dytë Botërore. Ky fakt do të pohohej dy muaj më parë edhe në Parlamentin e Athinës dhe nga vetë zv/ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Panajot Karabela. Ai tha se kërkimi për eshtra fillimisht do të kryhet në 6 vendet e para, duke lënë të nënkuptohet se kërkimet do të shtrihen mandej në 696 vende, Sipas tij, kjo gjë është e parashkuar nga marrëveshja mes dy shteteve, firmosur në shkurtin e vitit 2009.

    “Do të doja gjithashtu që në shtator të këtij viti, atasheu ushtarak i Greqisë në Tiranë vizitoi në Gjirokastër dhe në Këlcyrë, gjashtë nga vendet e para të gjetjes së eshtrave, me qëllim që të përcaktohej koha e nisjes së punimeve në terren nga pala shqiptare. Për këtë çështje dhe çështjet që kanë lidhje me të, brenda muajit dhjetor do të bëhet në Athinë një takim i dytë i komisionit mikst të ekspertëve. Paralelisht, antarët e komisionit këtu dhe në Shqipëri do të punojnë për mbledhjen dhe verifikimin e materialit arkivor, gjetjen e mënyrës së identifikimit dhe marrjen e lejeve të kërkimeve dhe ndërtimit.” – mbylli deklaratën e tij zëvendësministër i Mbrojtjes i Greqisë. Marrëveshja në fjalë u nënshkrua nga dy vendet në vitin 2009, kur u vendos që të ngriheshin dy varreza, një në Bularat të Gjirokastrës dhe një në Kosinë të Përmetit. Marrëveshja kaloi në Kuvendin e Shqipërisë me vetëm dy vota kundër, të deptuetëve të Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, të cilët e cilësuan të papranueshme “legalizimin” e disa varrezave inekzistuese të një ushtrie pushtuese.

    (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

  2. #2

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Germo Tare germo, se qenin e ngordhur ke per te gjetur
    Revolution 1848

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-08-2009
    Postime
    193

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Mir te gjallet greket tani po vaftisin dhe te vdekurit.

  4. #4
    Perjashtuar Maska e Saimo79
    Anëtarësuar
    19-06-2012
    Postime
    36

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Qe gerrmojn kto mir bejn po pse nuk i marrin kockat e ti varrosin ne trojet e tyre ? Fundja kta te vdekur cilesohen si heroj dhe si te tille e kane vendin ne varrezat e deshmoreve. Pyetja eshte c'far k....in ben qeveria Shqiptare? Pse lejon te ngrihen lapidare te ushtareve grek ne trojet Shqiptare. A nuk ka vend ne greqi per ti ringrit kto varreza. Pse Gjermani i mori kockat e veta e i coi ne Gjermani? Pse halete nuk e bejne te njejten gje po i rivarrosin ne Sqiperi? C'fare duan te tregojne me kete qe kjo eshte toke greke ?

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    keta kerkojne varre ne shqiperi, ndersa gjermania dhe italia po vezhgon
    per nje gjerman te vrar ne 43-shin ushtria gjermane vrau 800 burra grek

  6. #6
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Cfar numri

    696 lol, i ka lene mendja
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Germo Tare germo, se qenin e ngordhur ke per te gjetur
    Ndoshta do te gjejn fosile te DINOSAURVE,te vrar para 25milion vjetve,sdihet ne ate koh kan qen edhe GREKET,sepse kreret e MEGALA-IDHEAs thoje se civilizimi i tyre fillon prej asajkohe,,,

  8. #8
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Mos ja fusni kot se nuk kerkojne per eshtra........kerkojne per qypa floriri
    Me kete rast gjene edhe ca eshtra i pagezojne greke dhe sipas teoris greke aty ku bie ushtar grek eshte toke greke ............. nje rruge e dy pune.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
    Anëtarësuar
    26-12-2012
    Vendndodhja
    Thesaloniqi
    Postime
    360

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Cbejne keta more aman,ne vend qe te shpetojne vendin nga daljla e krizes harxhojne para duke ha pur gropa ne shqiperi,ketyre i ka i kur truri,po aman o kaq te trashe te jene valle? Nuk e dine ce Shqiperia de facto eshte shteti 54 american? Kruhet koloja me Ameriken?

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga prenceedi Lexo Postimin
    Mos ja fusni kot se nuk kerkojne per eshtra........kerkojne per qypa floriri
    Me kete rast gjene edhe ca eshtra i pagezojne greke dhe sipas teoris greke aty ku bie ushtar grek eshte toke greke ............. nje rruge e dy pune.
    Duhet pasur kujdes,veni re,ju lutem se ne nentoken arberore ne EPIR,DARDANI ndodhet e shkruar historia jon e cila eshte e kalitur ne rrenojat dhe guret e se kaluares se lavdishme,dhe munden te keqperdorin keto per qellime politike,dhe falsifikuse,

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2009
    Postime
    389

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Germo Tare germo, se qenin e ngordhur ke per te gjetur
    Mo po ata do germojne dhe do te "gjejne" me qindra mujera "greke" te vrare ne Vorio Epir, Si fillim e kane nisur me Kishat qe te gjitha ikonat Jane te shkruajtura ne GREQISHT (ne kundershtim me kishat Shqiptare ne Itali ku jane te shkruajtura edhe ne Shqip) Bile edhe ne KISHA E RE NE TIRANE te gjitha kollonat ane mbane jane te shkruajtura ne Greqisht, sepse cfaredo qe te behet mbishkrimet ne gur do te mbeten dhe pas ndonja 200 vjetesh VORIO EPIRI do te kete vajtur deri ne TIRANE

    Me keta legena te shpuar qe kemi ne krye per disa vjet VORIO EPIRI do te arrije deri ne BAJRAM CURR

  12. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet



    Banorët: Grekët të na kërkojnë falje për masakrat, pastaj të gërmojnë për eshtrat e ushtarëve

    Një prej pikave ku parashikohet të gërmohet në bazë të një marrëveshjeje dypalëshe mes qeverisë shqiptare dhe asaj helene është edhe fshati Hormovë, zona ndarëse administrative mes Gjirokastrës dhe Tepelenës.

    Banorët janë shprehur pro një nisme të tillë, pasi çdokush ka të drejtën të gjejë eshtrat e ushtarëve, civilëve dhe personave të tjerë të vrarë, por kjo të kryhet në vendet ku realisht kanë rënë. Po në Hormovë ndryshon çështja.

    Për banorët e Hormovës ushtarët grekë mbahen mend për masakrën që kanë kryer gjatë Luftës së Parë Botërore, pikërisht më 1914-ën, ku nga ky fshat janë masakruar 219 burra, si dhe dhjetëra të tjerë jo banorë të zonës.

    Madje gjurmët e kësaj masakre kanë qenë aq të thella, saqë banorët hormovitë ngritën një lapidar, i cili edhe sot e kësaj dite është vend pelegrinazhi që përkujton ngjarjen e dhimbshme. Banorët e moshuar të fshatit tregojnë se në Kiçok të Përmetit dinë që është zhvilluar një betejë shumë e ashpër trup më trup mes grekëve dhe italianëve, ndërsa në Hormovë nuk ka gjurmë të eshtrave të tyre.

    Cane Lalaj mohon që në Hormovë të ketë varre të ushtarëve grekë.

    “E them me bindje të plotë që grekët nuk kanë lënë kockat e tyre këtu, por gjetiu,” pohon ai për gazetën Panorama.

    Ai shprehet kategorikisht kundër zhvarrimit të eshtrave.

    “Më parë grekët duhet të kërkojnë falje shumë të madhe për masakrën që kryen 100 vite më parë, kur vranë 219 burra të fshatit dhe pastaj të shohim nëse do të pranojmë të shkelin këtu apo jo”, shprehet Lalaj i revoltuar.

    Këtë nismë ai e konsideron si një ‘kalë të Trojës’.

    “Mirëpo Hormova nuk është Trojë dhe nuk quhet Trojë”, nënvizon ai.

    “Deklaroj se do të jem i pari që do të dal dhe do të kërkoj dëbimin e personave që do të merren me zhvarrimin e ushtarakëve grekë,” shprehet Lalaj.

    Të këtij mendimi janë shumica e banorëve, teksa hedhin dyshime se në këtë çështje është i përfshirë “Agimi i Artë”, i cili përmes kësaj skeme pretendon të zgjerojë hapësirat e penetrimit deri në Tepelenë për të çelur zyrat e tij.

    Nënkryetari i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo, është shprehur se në Korçë do të gërmohet vetëm në një zonë brenda në qytet, mirëpo historianët më të vjetër tregojnë se qyteti i Korçës nuk ka përjetuar asnjë betejë ku mund të kenë rënë ushtarë grekë dhe se vendi ku do të gërmohet nuk njihet si zonë që ka eshtra.

    “Me dijeninë time nuk ka ushtarë të varrosur këtu në qytet, nuk është zhvilluar asnjë betejë në qytetin e Korçës, që si rrjedhojë të ketë edhe varre. Vija e parë e frontit u zhvillua në Gramoz, italianët u tërhoqën dhe krijuan vijën e tyre të dytë në Mokër dhe atje u zhvilluan luftime midis italianëve dhe forcave greke. Në qytetin e Korçës unë nuk di që të ketë as edhe një varr grek”, deklaron Nedai Thëllimi.

    Sipas nënkryetarit Filo, dëmtimet infrastrukturore do të mbulohen nga pala greke.

    artikulli i plote:
    http://www.panorama.com.al/2013/02/1...mime-ne-korce/

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Doni-88
    Anëtarësuar
    09-02-2013
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    248

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Kjo nuk duhet lejuar asesi, keta jo vetem qe deshirojne te realizojne nje pjese te planit per "vorio epir" por me kete akcioni e poshteron edhe vete shtetin shqiptar si dhe cenon automatikisht integritetin dhe sovranitetin e vendit sepse jane akcione te vete shtetit grek si dhe organizatave shoveniste greke brenda teritorit shqiptar.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga Kermilli Lexo Postimin
    Mo po ata do germojne dhe do te "gjejne" me qindra mujera "greke" te vrare ne Vorio Epir, Si fillim e kane nisur me Kishat qe te gjitha ikonat Jane te shkruajtura ne GREQISHT (ne kundershtim me kishat Shqiptare ne Itali ku jane te shkruajtura edhe ne Shqip) Bile edhe ne KISHA E RE NE TIRANE te gjitha kollonat ane mbane jane te shkruajtura ne Greqisht, sepse cfaredo qe te behet mbishkrimet ne gur do te mbeten dhe pas ndonja 200 vjetesh VORIO EPIRI do te kete vajtur deri ne TIRANE

    Me keta legena te shpuar qe kemi ne krye per disa vjet VORIO EPIRI do te arrije deri ne BAJRAM CURR
    dmth. do perfshije edhe Vucidolin?????
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Doni-88
    Anëtarësuar
    09-02-2013
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    248

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    dmth. do perfshije edhe Vucidolin?????
    Nese e ki fjalen per vendlindjen e sales eshte Vicidol e jo Vucidol.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Komuna Pojan ne Korce refuzon germimet ne territorin e saj nga greket pasi ne kete zone nuk ka pasur betej ndermjet grekve dhe italianeve.Kta greket me duket shikojne enderra me lojra lufte.
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Komuna Pojan refuzon kërkimin e eshtrave të ushtarëve grekë

    Komuna Pojan në rrethin e Korçës, është njësia e parë vendore që refuzon zyrtarisht kërkimet për eshtrat e të rënëve grekë gjatë luftës.

    Kryetari i kësaj komune, Alfred Berberi deklaron se pas konsultimeve me banoret e zonës, por edhe kërkimeve të tyre, rezulton se në Pojan nuk ka pasur luftime mes grekëve dhe italianëve, ndaj si rrjedhojë ata i kanë dërguar një përgjigje negative bashkisë së Korçës lidhur me marrëveshjen e përbashkët mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke.

    Refuzimin e komunës duket se e mbështesin edhe banorët e fshatit Pojan, raporton Vizion Plus.

    Enver Ziko, 75 vjeç shprehet se në këtë zonë jo vetëm që nuk ka pasur luftime, por nuk ka as varre.

    Pavarësisht refuzimit zyrtar të kësaj njësie të qeverisjes vendore, lista e bërë publike disa ditë më parë përcakton gërmime edhe në fshatin Pojan, si një nga pikat e përcaktuara për kërkimin e varreve të ushtarëve grekë.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    Komuna Pojan refuzon kërkimin e eshtrave të ushtarëve grekë
    Komuna Pojan në rrethin e Korçës, është njësia e parë vendore që refuzon zyrtarisht kërkimet për eshtrat e të rënëve grekë gjatë luftës.
    Kryetari i kësaj komune, Alfred Berberi deklaron se pas konsultimeve me banoret e zonës, por edhe kërkimeve të tyre, rezulton se në Pojan nuk ka pasur luftime mes grekëve dhe italianëve, ndaj si rrjedhojë ata i kanë dërguar një përgjigje negative bashkisë së Korçës lidhur me marrëveshjen e përbashkët mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke.
    Refuzimin e komunës duket se e mbështesin edhe banorët e fshatit Pojan, raporton Vizion Plus.
    Enver Ziko, 75 vjeç shprehet se në këtë zonë jo vetëm që nuk ka pasur luftime, por nuk ka as varre.
    Pavarësisht refuzimit zyrtar të kësaj njësie të qeverisjes vendore, lista e bërë publike disa ditë më parë përcakton gërmime edhe në fshatin Pojan, si një nga pikat e përcaktuara për kërkimin e varreve të ushtarëve grekë.
    u je qepur dhe te vdekurve tani. se nuk te dalin te gjallet per te shfryre urrejtjen.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  19. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    u je qepur dhe te vdekurve tani. se nuk te dalin te gjallet per te shfryre urrejtjen.
    oxi re aqilis,nuk kam pune une me te vdekur,pune kane ata qe kerkojne per grek te vdekur aty ku nuk ka pasur kurre,por ti pikerisht ske pse me thua nje gje te tille,kur je ti ai qe per te treguar shovinizmin grek qe te mbulon dhe per arsye politike ve ne loje te vdekurit,ta kam dhene pergjigjen per te vdekurit ketu:
    http://www.forumishqiptar.com/thread...1#post3588363:
    Ndryshuar për herë të fundit nga BLEDI_SH : 15-02-2013 më 12:12

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Varrezat e ushtarëve grekë, ja 6 vendet ku do gërmohet

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    oxi re aqilis,nuk kam pune une me te vdekur,pune kane ata qe kerkojne per grek te vdekur aty ku nuk ka pasur kurre,por ti pikerisht ske pse me thua nje gje te tille,kur je ti ai qe per te treguar shovinizmin grek qe te mbulon dhe per arsye politike ve ne loje te vdekurit,ta kam dhene eorgjgjen per te vdekurit ketu:
    http://www.forumishqiptar.com/thread...1#post3588363:
    ke jetuar ti ne ate kohe???? dhe ishe ne fushebeteje????
    nga i morre bilancet e luftes ti??/ sa u vrane e sa jetuan??? mos mbaje gje listat e ushtareve???
    apo sa mbaronte beteja shkoje ne vend dhe nxirrje listen per te regjistruar te vraret.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •