Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 81
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Sepse eshte nje rruge pa kthim, te pakten ne kete bote qe njohim ne.
    Feelings change - memories don't.

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2010
    Postime
    51

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Njerzit nuk kan frik nga vdekja. Njerzit i trishton mos-dija dhe mos-informimi per ngjarjet pas vdekjes, njeriu eshte sikur ai femija qe ka frik erresiren , po nuk e informuan syte femijun se cfar ndodhet ne dhomen e tij te erret nuk do futet kurrsesi nga frika se cfar ndodhet aty.Instikti njerzor na thot se vdekja dhemb, dhe ne kemi frik se dhembja zdo ndaloj kurre.
    Merr shembull ata qe besojne ne ndonje religjion, ata jan informuar se pas vdekjes do ti pret parajsa po dhan jeten per kauzen, at'her ata zhvishen nga cdo frike dhe marrin guximin te behen kamikaze sepse jane te informuar dhe jan te bindur se cfar i pret.

    MOS INFORMIM = FRIK.
    MOS DIJE = FRIK.

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e N0Li
    Anėtarėsuar
    23-11-2013
    Vendndodhja
    Atje dhe kėtu...
    Postime
    35

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Njerėzit pėr nga natyra kanė frikė tė panjohurėn, andaj edhe vdekja si "destinacion" i sigurt pėr tė gjithė njerėzit mbetet misteri mė i madh. Po ashtu, kėtė mister edhe mė shumė e madhėshton edhe fakti se deri mė tani nuk kemi asnjė "feedback" nga tė vdekurit se si "jetohet" atje, prandaj frika nga vdekja do tė jetė e pėrhershme deri sa tė ekzistoj njerėzimi.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
    Anėtarėsuar
    04-04-2010
    Postime
    794

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Njerezit kane frike nga vdekja se nuk e kuptojne qe vdesin cdo dite nga 3 deri ne 8 ore,ne gjendje te pa vetedijshme,dmth ne Gjume!

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e EXODUS
    Anėtarėsuar
    15-06-2003
    Vendndodhja
    Intravenous..
    Postime
    1,667

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Citim Postuar mė parė nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Po te jesh budalla ske frike nga vdekja
    Te jesh budalla 'i vogel' edhe perptypet, por te jesh/mbesesh budalla plak, kjo s'durohet!

    ..................................................

    Te paturit frike nga vdekja eshte krejt normale. Une kam 'frike' ata qe s'kane frike prej saj!

  6. #66
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    Njerezit kane frike nga vdekja sepse nuk e dijne se cka eshte jeta.
    Nese do ta dinin cfare eshte jeta, frika nga vdekja evitohet vetvetiu.

    *
    Pyetje : Ēfar ėshtė jeta ?
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    ..sepse,nuk kan deshire te shkojne,atje ku nuk kan qene kurre..Atje nuk shkohet turist,per tu kthyer prap,heheh...

  8. #68
    Larguar Maska e Noellag
    Anėtarėsuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Qe u mungon dielli
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Noellag pėr postimin:

    dielli1 (04-12-2013)

  10. #69
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Jo nuk kam frike fare pasi nga atje nuk u kthya askush,sigurisht eshte mire andej...
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

  11. #70
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Citim Postuar mė parė nga e panjohura Lexo Postimin
    Jo nuk kam frike fare pasi nga atje nuk u kthya askush,sigurisht eshte mire andej...
    zoti e krijon njeriun per te jetuar, ekzistuar jo per te vdekur. motivi eshte jeta nuk eshte vdekja.
    te gjithe kane frike nga vdekja sepse te gjithe e duan ambientin ku ata jetojne edhe ne kushte shume te veshtira. bile sa me e veshtire te jete jeta aq me shume ajo duhet.

  12. #71
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    Pyetje : Ēfar ėshtė jeta ?
    Cfare eshte jeta, nuk mund te shpjegohet dot me definicione. Duhet lexuar/studjuar literature perkatese, duke i mesuar gjerat nje nga nje...ne menyre qe te kaptojme nje gje, sic eshte ta zeme jeta.

    Jeta eshte sikurse uji.
    Uji avullohet dhe prap kthehet ne forme shiu. Ajo te cilen neve (shumica absolute) e quajme vdekje, eshtu sikur avullimi (i ujit). Kur uji avullohet, ai nuk zhduket nga ekzistenca. Nese nuk zhduket (ekziston akoma), dmth. jeton akoma. Keshtu edhe njeriu: kur vdes (avullohet), ai nuk ka pushuar se ekzistuari. Nese ekziston - jeton (akoma). Keshtuqe vdekje, ashtu sic e kuptojne shumica absolute e njerezve... se me vdekjen perfundon cdo gje, ne realitet nuk ekziston. "Vdekja" eshte vetemse vazhdimesi e jetes ne forme tjeter ("avulli").

    *
    klipp&klar

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Norēa.li pėr postimin:

    [Elita] (01-01-2014)

  14. #72
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Nuk kam frikė tė vdes, kam frikėn mos vdekja do mė rrėmbejė ndonjėrin nga tė dashurit e mi. Do ishte e pa pėrballueshme pėr mua. Megjithėse thonė, njeriu ėshtė mė i fortė se guri, mirėpo plaga nė shpirt mbetet e pashėruar.

    Sa bukur do ishte sikur tė ishte e vėrtetė jeta pas vdekjes, por edhe sikur tė mos ishte e vėrtetė, mjafton tė besohej pėr jetėn nė amshim, do ishte lehtėsim i madh pėr shpirtrat e pėrvėluar nga ndarja me mė tė dashurit e tyre, nė kėtė jetė qė sa e gjatė ėshtė po dhe aq e shkurtėr...
    Love has no limits

  15. #73
    i/e regjistruar Maska e Kila
    Anėtarėsuar
    12-01-2013
    Postime
    29

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Un kam frik nga dhimbje .. nese vdes shpresoj te ndodhe ne sek pa vuajtje

  16. #74
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Ka nje kohe shume kisha frik vdekjes jo vetem per veten por edhe per tjeret friksohesha se do vdesin, sote nuk kam me frike,sote vetem me dhimbset jeta mendoj qe akoma nuk jam e gatshme te dorzohem vdekjes
    - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
    Agim Metbala"

  17. #75
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Citim Postuar mė parė nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
    Ka nje kohe shume kisha frik vdekjes jo vetem per veten por edhe per tjeret friksohesha se do vdesin, sote nuk kam me frike,sote vetem me dhimbset jeta mendoj qe akoma nuk jam e gatshme te dorzohem vdekjes
    Njeher nje plake e shkrete bante dru nga mali me shpind,rruges per ne shtepi u rrezua ,e lodhur dhe e deshpruar ju drejtua zotit ,-o zot me mer shpirtin,jam lodhur nga jeta!Ne moment para plakes u shfaq engjulli shpirt marres dhe ju drejtua plakes _me kerkuat !?po , tha plakate me ndihmo sa te ngritem! nuk ishte ende gati

  18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MARGUS pėr postimin:

    Xhenet.M.S. (12-12-2013)

  19. #76
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Citim Postuar mė parė nga MARGUS Lexo Postimin
    Njeher nje plake e shkrete bante dru nga mali me shpind,rruges per ne shtepi u rrezua ,e lodhur dhe e deshpruar ju drejtua zotit ,-o zot me mer shpirtin,jam lodhur nga jeta!Ne moment para plakes u shfaq engjulli shpirt marres dhe ju drejtua plakes _me kerkuat !?po , tha plakate me ndihmo sa te ngritem! nuk ishte ende gati
    Margus ndoshta se ke kuptuar mire postimin tim,se edhe une si plaka, nuk jam e gatshme vetem ,se frike te vdes me nuk kam si me pare qe kisha po e dua jeten.
    - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
    Agim Metbala"

  20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhenet.M.S. pėr postimin:

    broken_smile (15-12-2013)

  21. #77
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-01-2014
    Postime
    5

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    njerezit kan frik nga vdekja ngaqe e duan shum jeten.
    ata qe nuk e duan jeten, nuk kan frik te vdesin biles bejn vetevrasje

  22. #78
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    frika nga vdekja shkaktohet per shkak se sitemit i mungon recycle bin apo vendgrumbullimi i softeve apo ndjenjave te te vdekurve apo ndjenjave qe harrohen, kjo shkakton nje ngarkese ne dioden, engjellin, e vdekjes dhe tensioni i larte shkakton frike e cila plotesohet nga qeniet nen tension me ate qe quhet frike nga vdekja! procesori apo zoti nuk bejne dot gje per te ndaluar masat e sistemit sepse intelekti i zotit nuk e pranon gabimin, algoritmi i tij i te menduarit ben mase nese pranon gabimin dhe deshtimin dhe e detyron te terhiqet, si gjithe diodat(mbledhesit energjitik apo te medhenjte), dhe te plotesoje mungesen e tij me arsye te tjera!

    duke vrare veten, duke e trembur veten per vdekje here pas here, mund te eleminohet frika ndaj vdekjes!

  23. #79
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-05-2020
    Postime
    7

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Njerzit kane fike se humbin eksperiencen qe kane mbledhur gjat jetes, se eksperienca ne fakt perfundon me nje akt te tille, ndersa trupi qe eshte intelegjent nuk ka se si te vdes, por transformohet ne diqka tjeter , dhe egzistimin ne nje forme tjeter e ka te garantuar

  24. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-05-2020
    Postime
    7

    Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

    Edhe une kam pare tre raste vdekje per se afermi, mirpo mu eshte dukur si diqka e bukur dhe magjepse momenti i nderprerjes se eksperiences ne ket egzistence.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •